ALKMAAR VIERT 8 OCTOBER MET DUEL VAN ZON EN REGEN Stad voor één dag metropool van duizenden feestgangers Militair vertoon gaf cachet aan Alkmaar's hoogtijdag DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Dagelijks werk ligt stil Kranslegging Marinemannen en B.K.L. paradeerden door de stad Meeleven uit Zuid-Amerika bij het V ictoriebeeld Toespraak van de heer Grondsma \OORMIOIJf Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.46 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ft. per m.m., minimum f 2.50: in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Woensdag 8 October 1952 48e Jaargang No. 12598 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) (Van onze verslaggever) DE REGENBOOGdie in de vroege morgen tegen de wes telijke hemel gespannen stond, vertelde ons al, dat het vandaag een strijd zou tvorden tussen de zon en de regen. En tegen acht uur, het moment, waarop als eerste onder deel van het feestprogramma de reveille sou weerklinken tussen de gevels van de Mient, vielen al de eerste drup pels, die weinig goeds beloofden voor dese stedelijke feestdag. De zon wen echter de eerste ronde van de strijd. De schuine zonnestralen, die door de Langestraat gutsten, gaven kleur aan de rood-wit-blauwe en oranje vlaggen, die vanaf de tinne van het stadhuis wapperden in de westenwind. Verregende Lampion-optocht Als een feest mislukt, zegt men, dat het in het water geval len is. Gisteravond echter aan de vooravond van de viering van het Ontzetfeest-1952 is het water in het feest gevallen. Vorst Pluvius, die ons de laat ste weken zo nabij gebleven was, wilde ook deze avond ons nog gezelschap houden. Dat zag er slecht uit voor de lampion optocht, sinds de eerste keer, dat deze georganiseerd werd en al tijd bijzonder goed slaagde. Dit maal werd het niet zo'n feestelijk begin. Toch waren nog vete kinderen met hun brandende lampion naar het Waagplein gekomen, waar de stoet zich zou formeren. Het re gende pijpestelen op het moment, dat de stoet volgens het program ma zou afmarcheren. Het was derhalve een wijs be sluit van de lampion-commissie de heer C. J. Mol en ziin man nen, om deze traditionele lichtjes stoet niet te laten doorgaan; men meende terecht, dat dit met het oog op de gezondheid van de kinderen, waarvan er velen al bijna een uur in touw waren, ge boden was. Zo successievelijk dropen dan ook de kinderen met hun ouders huistoe. Een klein groepje liet zich echter niet door de regen uit het veld slaan. Zo ook de twee drumbands van de Rath. Ver kenners en de Alkmaarse Pad vinders. Deze maakten zij het wat later dan het programma aangaf toch nog een kleine rondgang door de verlichte bin nenstad, gevolgd door een groep je heren in het zwart met hoge Het 8 Octoberfeest wordt steeds door oud-Alkmaarders waar ook ter wereld meegevierd en telkenjare ontvangt het be stuur blijken van meeleven. Zo ontving de secretaris van de 8 Octobervereniging reeds in de vroege morgen een telegram uit Peiraro in Zuid-Amerika van de heer Jan van Delft, een oud-stadgenoot, die de beste wensen zond voor de feestvie ring. In gedachten zou hij het meevieren. hoed, het bestuur van de 8 Octo- ber-vereniging en de lampion commissie-leden. Een groepje kinderen met fakkels en lampions liep er ook nog achteraan en ter wijl men door de binnenstad trok. slóten nog velen, die hier en daar in een portiek hadden staan schuilen, zich bij „het stoetje" aan. De route werd verkort. Koraalmuciek De koraaimwziek, die op het bordes van het stadhuis ten ge hore zou worden gebracht, ging ook door, zij het, dat de muzikan ten van „Soli Deo Gloria" zich opstelden in de hal van het stad huis, zodat de koperen klanken toch nog tot de Langestraat kon den doorklinken. Het koraal-concert begon met het Wilhelmus en werd besloten met het Victorielied, dat hierbij voor het eerst bij deze feestvie ring klonk. Voor vannacht 2 uur zal het nog menigmaal in ver schillende toonaarden gehoord worden. Ondanks de regen waren alle versierde straten verlicht; in onze opsomming in ons nummer van gisteren, vergaten wij de Ko ningsweg te vermelden, die ook verlicht is en een aardige ver binding vormt tussen de binnen stad en het kermisterrein. Van wege de regen trok de kermis nog maar weinig bezoek. Laten wij voor de kermisgasten hopen, dat het weer en daarmee het be zoek Vandaag beter wordt; er zijn namelijk verschillende aar dige attracties, ter elfder ure op de Leidse 3-Octoberkermis geën gageerd. Optimisme en pessimisme. Tijdens de „Wapenschouw", die het bestuur van de 8-Octoberver- eniging gisteravond met de tal rijke commissieleden in 't Gulden Vlies hield, vormde de regen, die als spelbreker was opgetreden, vanzelfsprekend een onderwerp van discussie. Er waren optimisten, zoals de voorzitter, mr. De Lange en mr. Leesberg, die voorspelden, dat het vandaag beter zou zijn. Maar Piet Cloeck. de grote man van de Optocht, zag de dag en speciaal de middag van vandaag met angst en beven tegemoet. Wat moet er gebeuren, zo vroeg hij, als het water met bakken uit de hemel valt? Moet de optocht doorgaan (ff moeten wij de zaak stop zetten. Een verregende op tocht zou geld kosten, want de honderden costuums zullen in de zelfde staat moeten worden op geleverd, waarin zij werden ont vangen. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, weten wij nog niet wie of gelijk zal krijgen, de optimist of de pessimist. De lezer weet het thans. Wij hopen, dat het de opti mist zal zijn. Reveille. De Reveille punt één van 't programma verliep ongestoord door-de-regen; het was de zon, die aan dit feestelijk begin luister bij zette. De heren van het bestuur en de Reveille-commissie, een commissie waarin het onderwijzend perso neel sterk vertegenwoordigd is, wensten elkaar goede morgen en vertelden elkaar, dat het weer zich goed hield. Op de Stenebrug stonden de ruim 600 kinderen, leerlingen van de 6e klas van alle scholen in de stad. vergezeld van hun onderwij zeres of onderwijzer, Zuster of Broeder. Onder leiding van Nico Akker man zongen zij voor het eerst op deze dag het bekende Victorielied; schuchtere kinderstemmen in de prille morgen. Aan de zang van het Wilhelmus werd kracht bij gezet door de enkele honderden volwassenen, die van deze re veille getuige waren. Het harmoniecorps Soli Deo Glo ria begeleidde deze eerste morgen zang, waarna de kinderen, vooraf gegaan door de 8 October-officials, die zich achter het vaandel van de Ontzetvereniging hadden ge schaard en het vendel van Sóli Deo via de Laat en de Choorstraat naar de Langestraat trokken, om de burgemeester een aubade te brengen. Aubade Ook tijdens dit tweede onder deel van het programma hield het weer zich uitstekend. De piano, div op het asfalt stond, kon ongestoord gebruikt worden voor de begelei ding van de kinderzang. Burgemeester Mr. H. J. Wytema was dit jaar niet vergezeld van ziin echtgenote; deze moest dit maal wegens familie-omstandighe den verstek laten gaan, zodat de burgemeester namens zijn vrouw de traditionele boeket bloemen in de stadskleuren rode en witte anjers, versierd met het rood-wit- te lint in ontvangst mocht ne men. Over de ballustrade van het bor des hing het kleurige tapijt en daarvóór had de burgemeester plaats genomen, temidden van de bestuurs- en commissieleden van de 8 Octoberv^eniging. Ook de wethouder van Onderwijs, de heer R. Bakker, bevond zich in dit ge zelschap, alsmede enkele maar dan ook heel enkele raadsleden. Onder de honderden toeschouwers zagen wij de Inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer G. G. C. Vernooij. De jonge dirigent, Nico Akker - nran, had eer van zijn werk. De aubade had een onberispelijk ver loop. Zij begon wederom met een liedje van Alkmaars Victorie, door Corn. Jonker gecomponeerd op de tekst van Maartje Zwaan. Dan volgde een zonder haperen gezongen driestemmige canon, waarin de honderden kinderstem men zich verenigden tot één lof zang. een gezongen morgengebed, volgens de hymne van Michael Praetorius (15711621). Het applaus, dat uit de honder den toehoorders, die zich aan weerszijden in de Langestraat op gesteld hadden, opklonk, was wel het beste bewijs, dat dit moeilijke onderdeel van de aubade tot een goed einde was gebracht; het was onberispelijk. Het pittige liedje van Piet Hein, die de zilveren vloot met zijn Spaanse matten in de wacht sleep- De stoet, voorop de Marinierskapel, trekt, vanaf het station naar de stad. Zij passeert hier, onder enorme belangstelling, de Bergerbrug. tc, paste uitstekend in dit pro- giamma. Voor de tweede maal zongen de kinderen hierna het Victorielied, waarna met het Wil helmus uitstekend voorgedra gen deze aubade werd besloten. Dan klonk een luid hoera op. terwijl de honderden vlaggetjes, die de kinderen meedroegen, bo ven de hoofden wapperden. Bur gemeester Wytema richtte zich hierna tot de kinderen, om hen dank te brengen voor hun schone morgenzang. Hij verheugde zich er over, dat de kinderen een zo goede vertol- King van het stedelied hadden ge geven. het lied, dat de vrijheid be dingt er dat iedere Alkmaarder '.teitf, omdat hij het als leerling van de zesde klas voor de 8 Oct.- aubade moest leren. Spr. spoorde de kinderen aan, steeds met eer bied in de houding en de hoed af dit stedelied te zingen en te aanhoren en wenste de kinderen vervolgens een vrolijk feest. Mocht re regen gaan vallen, laat dan. zo zei hij, de regendruppels niet de feestvreugde uitblussen. Met een hoera-tje gaven de kin deren antwoord op deze burger- vaderlijke toespraak, waarna zij in het stadhuis op een reepje choco lade getracteerd werden. Eigen karakter. In de raadszaal ontving de bur gemeester daarna het bestuur der 8-Octobervereniging. Nadat een kopje koffie was aangeboden, sprak mr. de Lange een kort woord, om de burgemeester dank te brengen voor de ontvangst van de kinderen en de openstelling van het stadhuis voor zijn mede: werkers aan deze aubade. Hij wees erop. dat het zo goed was de jeugd bij dit feest te betrek ken en sprak ziin voldoening uit over de geslaagde aubade en de beschaafde kinderzang. Met de wens. dat de Alkmaar - ders tot in lengte van dagen het Ontzetfeest stijlvol mochten vie ren, besloot de voorzitter zijn eer ste speech van deze dag. Burgemeester Wytema wees op het geheel eigen karakter, dat ste den met een historische betekenis, zoals Alkmaar hebben; het is de historische betekenis, die relief geeft aan deze feestviering en dit eigen karakter is juist daarom zo van betekenis, omdat vele ge meenten in deze tijd van centrali satie haar zelfstandigheid dreigen te verliezen. Laten wij dit eigen karakter van onze stad hoog hou den. aldus spr.. en mogen vele stadgenoten de arbeid van de 8- Octobervereniging daarom steu nen door hun lidmaatschap van deze vereniging. In de trouwzaal van het stad huis werd intussen de dames en heren onderwijzers en leden van de Reveillecommissie koffie aan geboden. Terwijl het carillon van de Waagtoren zich liet horen, werd in de Breedstraat de stoet gefor meerd voor de tocht naar het Victorybeeld. Met medewerking van „Soli Deo Gloria" trok het bestuur van de 8-Octoberverem- ging met genodigden en met het vaandel voorop naar het Victorv- park. Een tiental meisjes, leerlingen van diverse scholen, droeg de baar waarop de krans werd mee gedragen. In het vernieuwde Victorypark had zich intussen reeds een groot aantal belang stellenden en genodigden verza meld. Hardnekkig poogde Pluvius nogmaals als spelbreker op te treden. Er Vielen enkele spaties doch de zon won ook deze derde ronde van ziin strijd met de re gen. Het bleef droog en de plech tigheid in het Victorvpark werd zelfs begunstigd door stralend zonnig weer. Onder de genodigden bevonden zich hier ook de oud-burgemees- ter van Alkmaar Jhr. Mr. F. H. van Kinschot en zijn echtgenote, die door burgemeester Wytema, met ambtsketen getooid, werden begroet. Van oud-burgemeester Mr. W. C. Wendelaar was bericht ontvangen dat hij wegens een lichte ongesteldheid tot zijn spijt aan de uitnodiging geen gevolg had kunnen geven. Ook de verte genwoordigers van de zuster ver enigingen uit Leiden en Gronin gen en van de Leidse studenten behoorden tot de genodigden w.o. ook tal van raadsleden, hoofden van takken van gemeentedienst en leden van de rechterlijke macht. Dc herdenkingsplechtigheid werd geopend door het mannen koor Orpheus" dat onder leiding van de heer P. Kist enige liede ren uit Valerius „Gedenck Clank" ten gehore bracht en zijn optre den besloot met het zingen van ..Hollands Vlag" in een bewer king van P. A. van Langen. 1 Mr. Cr. A. de Lange, sprak hier na de herdenkingsrede uit, nu en dan geaccompagneerd door ge grom van de westenwind in de microfoon. Voor een résumé van deze herdenkingsrede verwijzen wij naar elders in dit blad. Ook op deze redevoering volg de een instemmend applaus, waarna de krans op de traditio nele wijze aan de opgeheven arm van de stedemaagd werd op gehangen. Met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus en het Vic- tory-lied, begeleid door Soli Deo Gloria werd de herdenkings plechtigheid besloten. De inspectie van de troepen, hedenmorgen, na aankomst bij het station. In het mid den, met lange jas, schout-bij-nacht F. Th. Burghard, daarnaast de generaal D. J. Buurman van Vreeden Aan de viering van deze 8 October werd dit jaar bijzonder cachet verleend door de medewerking van de manschap- }ten der Kon. Marine en Kon. Landmacht, alsmede die van de Nat. Reserve, die de verschillende hiaten in het programma op zeer gewaardeerde wijze aanvulden. In middels, het was reeds omstreeks half negen, arriveerden per trein uit Den Helder de verschillende onderdelen van de Koninklijke Marine, tezamen 600 man. Het Batalion v. d. Marine be stond uit 'n Compagnie Adelbor sten met het roemruchte vaandei dat slechts bij hoge uitzonderin gen wordt meegevoerd, een Com pagnie Mariniers en een Com pagnie Matrozen, voorts tam boers en piipers en de Mariniers kapel o.l.v. Glisbert Nieuwland. De Parade-commandant was de Mai. der Mariniers. G. H. v. d. Spek. Van kwart voor negen af ver toonde het Stationsplein hetzelfde levendige beeld van het Marine kwartier te Den Helder: af en aan marcheerden de compagnieën in strenge militaire orde, het ge weer over de schouders, prompt de bevelen opvolgend, die schier onafgebroken opklonkenover het plein. Het verkeer ging gewoon ziin gang en de Alkmaarders keken hun ogen uit naar dat voor hen ongewone militaire gedoe; de korte exercities, die aan de grote Inspectie voorafgingén. Juist op dat moment, dat de auto die de bestuursleden van de Acht Octobervereniging naar het Stationsplein bracht, zette de regen ziin twinkelend concert van de vroege morgenuren voort, om weer op te houden toen de Marinierskapel de eerste tonen liet rijzen. Opstelling troepen Om kwart over negen stelden dc compagnieën zich definitief op het Stationsplein op, in een langgerekte rij, die reikte van de Spoorstraat tot halverwege het Nacobus-station. Eerst de Marinierskapel, daar naast de Adelborsten, dan de Mariniers, dc Matrozen en het ingevoegde detachement van de Bewakingstroepen Koninklijke Landmacht uit Alkmaar. Alles voltrok zich met eèn strenge disciplinaire en soldateske regel maat, zoals het tevoren van mi nuut tot minuut was ge-timed. Om kwart over negen werd het vaandel van de Adelborsten voorgedragen. Het bestuur van de 8 October vereniging had zich opgesteld op de hoek van de Stationsstraat in afwachting van de hoge militaire autoriteiten, de N.T.B. Lt. Gene raal D. J. Buurman van Vreeden en de C.Z.N. Schout bij Nacht F. T. Burghard. Bataljon.... geef acht! Presenteer't geweer! Om drie minuten voor half tien kondigde een korte trompetstoot de komst aan van de Ned. Ter ritoriaal Bevelhebber en de Com mandant Zeemacht Nederland. De Marinierskapel opende tegelijker tijd de ban ter begroeting van de hoge gasten, die, nadat de be stuursleden van de Acht October vereniging aan hen waren voor gesteld, het Bataljon inspecteer den. Dit geschiedde in een plech tige stilte, die slechts verbroken werd door het geronk van de af en aan rijdende Nacobussen en de Postauto's, die ondanks de feestelijkheden en het plechtige militaire gebeuren, geen respijt konden velen. Na de Inspectie hield de heer G. Grondsma een korte toe spraak tot de militaire autoritei ten, de aanwezige Officieren van Kon. Marine en Kon. Landmacht, de Adelborsten, Onderofficieren en manschappen, waarbij hij hen wees op de betekenis, die dé vie ring van de 8ste October voor de Alkmaarders bezat. Heldenfeit herdacht De heer G. Grondsma, oe- stuurslid van de 8-Octobervereni- ging kreeg hierna gelegenheid dc ca. 600 manschappen toe te spre ken. Hij heette de schout bij nacht en de territoriaal bevel hebber, alsmede de manschappen van harte welkom in de stad der Victorie en bracht hen namens de Alkmaarse bevolking dank voor hun medewerking, waardoor luister bijgezet werd aan dit feest ter herdenking van het ontzet. Hii herinnerde aan 8 October 1573. toen de Spaanse troepen een halt werd toegeroepen door de troepen van de Prins van Oranje gesteund door de burgerij Na een belegering van enkele maanden werden de 16.000 goed geschoolde vijanden tot de af tocht gedwongen, terwiil zij te genover zich slechts een legertje van 1300 soldaten vonden. Geen wonder, aldus de heer Grondsma dat dit heldenfeit in de geschie denis staat geboekstaafd en elk iaar dankbaar wordt herdacht in het Victorielied, waarvan spr. de eerste verzen liet schallen over het Stationsplein. Luid klinke het lied der victorie Alom ziin de huizen en straten versierd. Omdat heel Alkmaar het vreugdefeest viert Het Alkmaarse feest der historie. Het besluit van de Alkmaarse vroedschap, om de troepen van de Prins in de stad toe te laten zo vervolgde spreker ge tuigde van ontzaglijk grote moed en vertrouwen in een rechtvaar dige zaak. Zii nam hierbij een grote verantwoordelijkheid je gens de burgerij, want Haarlem was kort tevoren gevallen en de burgerii was er grotendeels uit gemoord; bekend was ook. dat Alva een dure eed gezworen had in Alkmaar een voorbeeld van wreedheid te stellen, om het ver zet in de Nederlanden voor goed te breken. Spr. schetste voorts, hoe de Alkmaarse bevolking telke jare dit ontzet herdenkt en viert, om vervolgens de manschappen en hun commandanten een recht feestelijke 8 October toe te wen sen, die nog lang in hun herin nering zou blijven voortleven. Hii schetste vervolgens de ge schiedenis van het ontzet, waar bij ook de vrouwen een rol speel den en met kokend pek, lood en olie de vijand op een afstand hielden. Daarom, aldus spr. eren wij die vrouwen en mannen, doch bovenal de Prins van Oran je. de ziel van het verzet de Va der des Vaderlands, die in voor- en tegenspoed een rotsvast ver trouwen toonde op de Koning der Koningen. Met het ontzet van Alkmaar werd de grondslag gelegd van een nieuwe Staat, de Vrije Onaf hankelijke Nederlanden. Die vrijheid te verdedigen, al dus vervolgde spr. is de taak en de1 plicht van leger en vloot in onze tiid. Houdt vast. O volk van Nederland Uw vrijheid, duur gekochte pand: Omgord met de Oranje-band, O. volk O. land. wat staat of stand. In lust of last. Houdt vast! Spr. besloot ziin geheel op ziin gehoor ingestelde toespraak met de versregelen uit een vers van onze stadgenote, mei. Zwaan: Komt Neerlands soldaten. Gaat mee met de stoet: Laat geestdrift bezielen Ons aller gemoed. Om klokke tien uur zette de strakke militaire formatie zich in beweging voor een défilé door de stad. Via de Stationsweg, Schar- loo, Geesterweg, Zevenhuizen, Gasthuisstraat en Kerkplein trok de spectaculaire stoet de Lange straat in waar door de burge meester van Alkmaar, Mr. H. J Wytema, de Nederlands Territo riaal Bevelhebber Generaal D. J. Buurman van Vreeden en de Schout bij Nacht F. T. Burghard, alsmede door de Commandant van het Alkmaarse Garnizoen, de Majoor Quanjer het défilé vanaf een plankier voor het Raadhuis werd afgenomen, in het bijzijn van vele burgerlijke en militaire autoriteiten o.w. zich bevonden alle hoofden van takken van dienst en meerdere Raadsleden. De publieke belangstelling voor het défilé van de Kon, Marine en de Kon. Landmacht was uiteraard zeer groot. Het bataljon maakte een keurige indruk en dat be hoeft niemand te verbazen voor wie de verrichtingen van de Kon. Marine bekend zijn. De Ge meentepolitie had met het oog op de enorme drukte de handen vol werk om alles een vlot en net verloop te doen hebben. Na het défilé voor het Raad huis had de mars door de stad, langs de buitenwijken en de zie kenhuizen doorgang, waarna de militaire en burgerlijke autoritei ten in de Raadszaal waar koffie werd geserveerd, door het Ge meentebestuur werden ontvangen. Inmiddels waren daar ook gearri veerd het bestuur van de Leidse 3-October vereniging, een depu tatie van het Leidse Studenten corps en enkele vertegenwoordi gers van de Alkmaarse studenten die in Leiden verblijven en die zich in een eigen vereniging „Alcmaria Victrix" hebben ver enigd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1