Alkmaar's ontzet baande de weg naar vrijheid Turndemonstratie WE? I Waarachtige vrijheid eist verdraagzaamheid Kinderoptocht hood een bont schouwspel Wat is zevenhandbal op het Hofplein fo&Mi Herdenkingsrede Mr. G. A. de Lange 8 October-agenda Tractatie Ouden van Dagen Agenda Uitspraken Zaalhandbal Thuisfront houdt bridge-drive VROON DRBESM.4M Echtelijke ruzie in de Kabelstraat Belast verlag moge* Kaste va" Pagina 2 Woensdag 8 October 1952 „Al daar de hemel strekt „En daar de wolken drijven, „Is 't even, waar men woont, „Als kinders en de wijven zijn buiten slavernij, „Zijn verre van Uw hand „Al daar gij niet en zijt „Daar is ons vaderland. „De vogel is alleen geboren „Om te snijden met vleugelen de lucht, „De paarden om te ^rijden, „De muilen om het pak te dragen, „Of de lijn te trekken met de hals, „En w ij om v rij te zij n! Met dit citaat van Daniël Heinsius, waarin deze tot uit drukking bracht wat de Nederlanders door het hart ging, toen zij zich aangordden tot de strijd, die drie generaties lang het leven van ons volk beheerste de 80-jarige oor log besloot de feestredenaar van hedenmiddag, de hr. Mr. G. A. de Lange, voorzitter van de 8 Oclobervereniging „Alkmaar Ontzei',, zijn herdenkingsrede in het Victorie park, waarin hij eraan herinnerde, hoe door het ontzet van Alkmaar het verzet tegen Spanje een nieuwe wending kreeg. verantwoording enerzijds hoe wij onze gaven van hoofd en hart hebben besteed aan de ver dieping van die oude vriiheids- gedachte voor onszelf anderzijds, hoe wii haar zullen uitdragen in een wereld, die het beter ver staan van die oude begriooen dringend van node heeft. Het was in de eerste jaren van dat verzet, dat de grondslag werd gelegd voor wat wii thans als een onvervreemdbaar goed be zitten: Een gemeenschap van vrije burgers, die onder de hoge leiding van een eigen Vorsten huis. haar eigen doelstellingen nastreeft, tegen de achtergrond van een eigen traditie. Uitgaande van deze kernge dachte. betoogde Mr. de Lange verder, dat in een tijd als deze. waarin de internationale situatie ons dwingt ons te bezinnen op nieuwe vormen van samenleving niet andere staten, wij geconfron- téerd worden met maatschappe lijke opvattingen en politieke overtuigingen van andere volken die afwijken van de onze. het meer dan ooit nodig is. dat wii de weg terug weten te vinden in onze historie; niet om ons daarbinnen terug te trekken als in een ivoren toren, doch om uit de geschiedenis de lering te put ten. die de grondslagen bloot legt van wat w ii thans als vanzelfsprekend aanvaarden en die ons de levenswijsheid doet deelachtig worden, welke nodig is om elkaar ook in het inter nationale leven te kunnen vinden' en meer te waarderen. Is het bij dit onderzoek zo verwonderlijk, dat daarbij steeds als grondtoon wordt gehoord, de roep om vrijheid? En is het niet zó, dat wij geen waarachtige vrij heid deelachtig kunnen worden, zonder verdraagzaamheid van onze kant jegens anderen? Met deze gedachte voor ogen, wilde spr. deze samenkomst in het Victoriepark dan ook be schouwen als het afleggen van 19.30 uur: Concert in de Grote Kerk. Requiem van Verdi. uitgevoerd door de Ned. Herv. Oratoriumverenigina. met medewerking van een viertal solisten en de H.O.V. 19.3020.45 uur: Zeven hand baldemonstratie op het Waagnlein. 20.4021.15 uur: Mars dooi de stad van de Nationale Reserve uit Alkmaar en omliggende plaatsen, met medewerking van de Drum band der Nationale Reserve uit Amsterdam. Route: R.O.G.-gebouw Geest Scheteldoekshaven. Linden- gracht. Oudegracht, Ridder straat. Laat. Zoutstraat. Sint Annastraat. Luttik Oudoro. Ziidam. Voordam. Waag nlein, Mient. Langestraat. 21.00 uur: Défilé Nationale Reserve voor het Stadhuis. 21.30 uur: Feestvuurwerk op de Noorderkade 2.00 uur: Sluiting der café's Onder invloed in een sloot gereden ALKMAAR Gistermiddag heeft de Officier van Justitie te gen de veehandelaar D. L. alhier een gevangenisstraf van drie we ken alsmede het intrekken van diens rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden geëist, omdat de man op 14 Aug. j.l. op de Kanaal dijk bij de Koedijkervlotbrug on der zodanige invloed van sterke drank gereden had. dat hij niet in staat moest worden geacht, het motorrijtuig naar behoren te kun nen besturen. De veehandelaar had wat borrels gedronken en op de Kanaaldijk was hij in een sloot terecht gekomen. Mr. Berkhouwer bepleitte de uiterste clementie. Uitspraak over veertien dag^n In het begin van zijn herden kingsrede bracht Mr. de Lange met grote erkentelijkheid in her innering het bezoek, dat H. M. de Koningin 20 Juni j.l. aan het Victoriepark bracht, om op deze plaats een gedenkplaat te ont hullen. ingemetseld in de oude walmuur, waarbij H. M. ons voorging in eerbetoon aan de nagedachtenis van de dappere be volking van onze stad in de bange dagen van het beleg: ons voorging ook in het tonen van belangstelling ten opzichte van de historische gebeurtenis, waai- aan dit Victoriepark de herinne ring levend houdt. Spr. ver heugde zich er voorts over. dat deze herdenking in een ver nieuwd Victoriepark mocht plaats vinden en bracht in dit verband dank aan het gemeente bestuur en al degenen, die eraan hadden meegewerkt, om de aan leg van het park te doen beant woorden aan de gewichtige func tie. die deze historische plaats vervult in de viering van het Alkmaar's ontzet. Schaaknieuws V.V.V. ALKMAAR In de eerste wedstrijd van het eerste tien tal van VVV in de competitie van de KNSB is het niet gelukt de overwinning te behalen. VVV moest met drie reserve spelers uitkomen. De uitslag was als volgt: De Dom—VVV: 1. G. GierardD. Appel jr. 01 2. W. KampsP. Hoekstra 01 3. Dr. WesselsA. Beemster- boer 10; 4. G. PalmE. Kai ser 01; 5. F. de RuiterM. Kwak 10; 6. B. JessurumR. Pijning KA', 7- J. v. Brink mr. R. Lechdij 10; 8. J. Ne- grijnJ. Mels V,'A9. J. van DillenP. v.d. Struijs; 10; 10. D. SwinkelsA. v.d. Tak 10. Totaal uitslag 6—4 Havennieuws ALKMAAR Gisteren is in de haven van Alkmaar gearri veerd de coaster Gea, afkomstig van Umea (Zweden) met een la ding hout, bestemd voor de Firma Conijn, alhier. Ook de Ouden van Dagen, gehuisvest in het Hof van Sonov en de Pius-Stichting werden op deze feestdag niet vergeten. Zoals vorige jaren werd het bestuur door en kele burgers in staat ge steld. deze oudjes een trac tatie aan te bieden bestaan de uit een gebakje, wat fruit, een snoepje en voor de mannen nog een rokertie. Het waren de heren Mr. G A. de Lange. G. Grondsma. D. Davelaar en B. Kosters, die in het Hof van Sonov deze tractatie gingen aan bieden: naar de Pius-sticn- ting gingen de heren Mr. A. J. Leesberg F. H. Ringers. A. de Waal en E. Mak. Het spreekt vanzelf, dat deze attentie door de oudjes bijzonder op prijs werd ge steld. Ook de tweede ronde van de stri.jd tussen zon en regen was voor het zonnetje, dat geholpen werd door een licht briesje. Steeds verder dreven de wol ken van de lucht weg en steeds stralender werd de herfstzon. Ook het goedmoedige gelaat van Piet Kloeck, de captain van de grote middagoptocht, klaarde op en zün pessimisme van de vooravond had plaats gemaakt voor een gewettigd optimisme dat de optocht ook door schoon weer begunstigd zal worden. Hoe verder de dag groeide, hoe drukker het in de binnen stad werd. Muzikanten en ver kopers van feestartikelen gaven de eigen sfeer aan het feest. Elk jaar blijkt meer, dat heel Alk maar dit stadsfeest meeviert. De militaire parade, had heel wat volk op de been' gebracht en de ochtendspelen droegen daar het hunne toe bij. De clou van de morgen was de kinderoptocht, georganiseerd door mevr. Holz- müllër en de heer Gerard Worm en hun medewerkers. De deel name aan dit onderdeel van het programma blijkt elk jaar toe te nemen en ook dit jaar liepen weer honderden verkleedde kin deren, die zich door 't dreigende weer van de laatste dagen niet hadden laten afschrikken, in de optocht mee. Het was een bont schouwspel. De kinderen hadden hun fanta sie de vrije loop gelaten en men zag alleraardigste nummertjes. Sneeuwwitje met de zeven dwer gen bleek enige naamgenootjes te hebben gekregen We zagen Charlie Chaplin, fnet zijn excen trieke loop en een echte cowboy op zijn dwergpaardje Een kap per hanteerde kam on schaar, er waren heksen, feeën, nimfen, allegorische voorstellingen van de vier jaargetijden, paddestoe len, Roodkapje met wolven, In- Diefstal van portemoimaie ALKMAAR. Wegens diefstal van een portemonnaie inhoudende f 49.50 werd tegen de Alkmaarder H. G. gistermiddag op de zitting van de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank een gevangenis straf van vier maanden met af trek van voorarrest geëist. Uitspraak over veertien dagen. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend is in de Snaarmanslaan aangetroffen een wit hondje kentekenen: wit met zwarte plekken, krulstaart, teef. In de Kabelstraat zwerft 'n bruin hondje, kentekenen: zwart masker, teef. Ter beschikking enige jonge poesen. Adres Inspec teur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36. Alkmaar. dianen, draaiorgels en 'n wande lende pop. die „mama" kon zeg- §en „Het bier is weer best leek een leuze, die ook tot de jeugd doorgedrongen scheen te zijn Het duizendkoppige publiek dat langs de route stond opge steld Langestraat, Koorstraat, Ritsevoort, Kennemerpark, Zil verstraat, Oudegracht, Lange straat, Houttil en Waagplein genoot van het bonte tafereel dat de verkleedde kinderen bo den. Vanaf het bordes en de trappen van het stadhuis sloegen de burgemeester met de wethou ders en raadsleden, de militaire autoriteiten, bestuur en de com missieleden van de 8 October- vereniging met hunne dames de stoet gade. Soli Deo Gloria en de beide padvindersbands luisterden de optocht met hun feestelijke klanken op. R.K. Gymnastiekver. TAVERNO ALKMAAR. De les. Maan dags van 910 uur wordt gewij zigd in een half uur Rhythmisch en een half uur toestelturnen. Dit is voor dames boven 17 jaar. Komt U eens kijken in het gymlokaal van de Adelbertus- school aan de Bleekerskade! WOENSDAG 8 OCTOBER Bioscopen: CINEMA: Het huil aan de rivier, 18 jaar. REX: Zondige grenzen, 18 j. VICTORIA: Klokslag 12. 14 jaar. (In het voorprogramma „Houwen Zo"). HARMONIE: Bente van de Zonnehoeve, alle leeft. Voorstellingen 2.30, 7 en 9.30 uur. CINEMA: 2.30 uur Rodeo in vlammen. APOTHEKEN: Voor spoedgevallen is he denavond na 6 uur te be reiken Apotheek .De Bever' Emmastraat 36. Apotheker P. J. Meurs. STEDELIJK MUSEUM: tentoonstelling van wer ken van Nederlandse beeldhouwers en een keuze uit expositie Sons- beek '52. Geopend tot 19 October (werkdagen 10-12, 2-5, 7-9, Zondagen 2-5) 8 October gesloten. WAPEN VAN HEEMSKERK: Dansen in alle zalen: twee orkesten GULDEN VLIES: 8 Oct.-feest in alle zalen. Dans-orkest „The Favourites". DONDERDAG 9 OCTOBER Bioscopen (8 uur) en Apo theken zie boven. HARMONIE: „De Rod. Aarde". 7.30 uur: Opening R.K. Mili tair Tehuis, Oudegracht. Donderdag: hoog water 11.15 en 23.20; laag water 5.25 en 17.30. MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR. Gistermorgen heeft de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de Alkmaarse chaufefur G. J. die 2 w. geleden terecht moest staan wegens ver duistering in dienstbetrekking van een hoeveelheid van 150 h.l. kolen, welke hij tegen betaling afleverde bij een drietal particu lieren in Alkmaar. De Officier van Justitie had een gevangenis straf van 1 jaar en zes maanden met aftrek tegen hem geëist. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. C. C„ W. L. en M. W. C. de drie particulieren. die wegens schuldheling terecht hadden moeten staan en tegen wie f 100 subs. 40 dagen voor elk was ge ëist. werden vrijgesproken, omdat de ten laste legging niet bewezen kon worden verklaard. J. M. te Nijmegen, die wegens diefstal van een portemonnaie inhoudende f 50 te Limmen een gevangenisstraf van acht maan den tegen zich had horen eisen, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier maanden, door te brengen in de Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen. L. M. te Heiloo kreeg wegens verduistering Van een bedrag van f 26 dat hij als loon aan collega's had moeten uitbetalen een gevangenisstraf van vier maanden, eveneens door te bren gen in de Bijzondere Strafgevan genis en G. F. O. 1 jaar Bijz. Strafgevangenis met aftrek we gens diefstal van vier koperen kandelaars in de R.K. Kerk te Akersloot. H. P. te Bergen werd conform de eis van de Officier van Justi tie wegens het autoruden onder zodanige invloed van sterke drank, dat hij niet in staat was naar behoren een motorvoertuig te besturen, veroordeeld tot een boete van f 300 subs. 40 dagen en de ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van zes maanden. Finale 4e klasse libre ALKMAAR In de weeü van 13-19 October wordt onder auspiciën van de B. V. „Door Eendracht Sterk" in Hotel London de finale verspeeld om het Persoonlijk Kampioenschap 4e klasse libre van het district Alkmaar. Uit de voorronden zijn de volgende spelers naar voren gekomen en dus geplaatst in deze finale. C. OlyLindenhoek; J. Boots Drie Ruiten; J. BroersmaOn der Ons; W. FoekenWitte Huis; K. Middelbeek—D.E.S.. B. VeelDrie Ruiten; S. Weei Alcm. Victrix; J. Kokkes Optimisten. Voor het tournooi, dat ter ge legenheid van het 25-jarig be staan van Café - Lunchroom A. J. Martin Houttil 20, van 9 tot 12 October irt genoemde zaak plaats vindt, zie men de in dit blad geplaatste advertentie. ALKMAAR Zevenhandbal of zaalhandbal is ontstaan uit het gewone veldhandbal. Handbal buiten eist betere terrein- en weersomstandigheden dan voet bal en omdat in ons klimaat die weersomstandigheden en daardoor ook de terreinomstandigheden zo vaak te wensen overlieten, zodat de terreinen moesten worden af gekeurd, veel eerder dan een voetbalterrein ging men hand bal in een zaal beoefenen. Men deed dit in Noorwegen, Zweden, Duitsland en Zwitserland en het bleek uitstekend te voldoen. In verband met de kleinere af metingen in de zalen werd het spelersteam ingekrompen van 11 tot 7 man; vandaar de naam: Ze venhandbal. De elfmetercirkels werden gebracht op zes meter; de doelen werden verkleind tot 3 x 2 meter en het meer dan eenmaal stuiten met de bal werd verbo den. De terreinafmetingen werden gebracht op ongeveer 20 x 40 meter; het meer dan drie passen lopen met de bal en het langer dan drie seconden vasthouden van de bal is dan ook bij Zeven handbal verboden. Op het Hofplein voerden de turnverenigingen „De Hal ter" en „Turnlust" resp. onder leiding van de heren K. Boot Sr. en J. van Zoonen en onder piano-begeleiding van de he ren Visser en Groen (in to taal waren er ruim 250 deel nemers, adspiranten, dames en heren), turndemonstraties uit, bestaande in vrije oefe ningen, rhythmische knots oefeningen en demonstraties op de lange mat en de spring- tafel. Deze demonstraties wer den georganiseerd door de turnkring' Alkmaar en Om streken. Op deze wijze toon den de leden van de beide verenigingen hun goede bur gerzin door anderen te laten genieten van hun prestaties 'waarmee ze echter zelf ver stek moesten laten gaan bij de andere feestelijke gebeur tenissen in de stad. De be langstelling van het publiek mochten zij dan ook als een sprekende dankbaarheid aan vaarden. Op een afgesloten gedeelte van de Laat begonnen de behendig- heidswedstriiden voor jongens. Het was lang niet eenvoudig wat ze moesten presteren. De zesde klassen kregen de op gaaf om, vliegensvlug natuurlijk, een bal geklemd tussen twee hou ten stokjes enkele meters verder naar een klein wipplankje te brengen, door middel waarvan ze de bal moesten opwippen en op vangen, om dan in een snelle rush zich door een autoband heen te wringen, die ze al hoepelend naar de finish moesten brengen. De vijfde klassen kregen een niet minder moeilijke opgave. Daar moesten de jongens een onwillige bal los op een kruiwagen enkele meters verder voeren, daarna moest de lading vermeerderd wor den met een tonnetje en zo moes ten zij de finish zien te bereiken zonder dat de bal en ton van de open kruiwagen zouden afvallen. Er waren een paar handige kna pen die dat in een minimum van tijd voor elkaar wisten te dokte ren, maar er waren er ook die het in hun zenuwachtigheid hopeloos verknoeiden, maar plezier hadden ze en daar ging' het tenslotte maar om. De geestelijke vader van deze spelen was de opzichter van de Gemeentereiniging, de heer D. Slinger. Ook hier hadden de 126 deelnemers een grote belangstel ling van het publiek. De uitslag zag er als volgt uit: Zesde klasse: L. Gerard Wokke, Willibrordusschool: 2. Gerrit Waal, Vondelschool; 3. H. v. Amsterdam, St. Adelbertusschool; 4. A. Reyser. Willibrordusschool; 5. F. Ruder, Bosb. Toussaintschool: 6. H. Mi- chels. Vondelschool en 7. J. Tegel, Ligthartschool. Uitslagen vijfde klasse: 1. Arie Ploeger, Lindenschool; 2. Gerard Mol. Julianaschool; 3. Kees Louwe, Bavoschool: 4. Ger. Petersen, St. Adelbertusschool; 5. Kees de Boer, Aloysiusschool6. Jan van Wonderen, Nieuweschool en 7. Hans Hettrois, Aloysius school. W eens verwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: TOENEMENDE WIND Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Krach tige langs de Waddekust wel licht tot hard toenemende wind tussen West en Zuid-West. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. MENSELIJK PROEF KONIJN OVERLEDEN In de gevangenis op het eiland McNeil is het tweede Van twee honderd „menselijke proefkonij nen". die zich vrijwillig hebben aangemeld, overleden als slacht offer van proefnemingen door het Amerikaanse leger om de geneeswijze van een op Korea voorkomende leverziekte te vin den. (Advertentie) Men krijgt er meer dan het er kost ALKMAAR Dc afdeling Alkmaar van het Nationaal Ka tholiek Thuisfront organiseert op Zaterdag 11 October een bridge drive in het kader van de grote najaarsactie Thuisfront Tombola, de T.T. race naar het gelukkige bezit van waardevolle prijzen, waarmee duizenden guldens ge moeid zijn. Zoals men weet zullen de bin nengekomen gelden besteed wor den aan de bouw van R.K. Mili taire Tehuizen, waarin alle mili tairen, van welke Weligie zij ook zijn, zullen worden toegelaten* Tevens staat het Nat. R.K. Thuis front voor een nieuwe Kerstpak ketten actie. Er moeten naar onze soldaten in overzeese gebiedsdelen ongeveer 4.500 pakketjes verzon den worden. Het inschrijfgeld voor de bridge-drive bedraagt Door een en ander wordt de snelheid van het spel opgevoerd, dat van de spelers een grote snelheid en een groot uithou dingsvermogen eist. Daarom is ook de speeltijd ingekort voor heren tot 2 x 25 minuten en voor dames tot 2 x 20 minuten. Het is ook geoorloofd tijdens de speel tijd van spelers te verwisselen (hoogstens 3). Sinds 1950 wordt het Zeven handbal ook in ons land gespeeld In verschillende plaatsen, o.a. Amsterdam (R.A.I.-gebouw). Aalsmeer (Veilinggebouw), Den Haag (Houtrusthallen), Rotter dam (Ahoy-hallen), Groningen en Arnhem zijn of komen zeven- handbalcompetities. Omdat handbal in de openlucht om gezondheidsredenen te ver kiezen is boven zaalhandbal, zal veldhandbal in ons land wel de hoofdschotel blijven. Omdat ech ter de hygiënische waarden door slaggevend zijn is het spelen van handbal in eèn zaal te verkiezen boven veldhandbal in modder en slijk, afgezien nog van de andere voordelen, die het spelen van handbal tijdens een voor veld handbal gesloten periode biedt. De Handbalvereniging A.V.A. zal, om het Alkmaarse publiek een inzicht te geven hoe Zeven handbal gespeeld wordt, van avond om half 8 op het Waag plein demonstratiewedstrijden spelen van dames- en heren- zevenhandbal. f2.per persoon waarvan fl. wordt besteed aan de aankoop van prijzen, terwijl men voor de tweede gulden, die men betaalt, een kaart ontvangt, waarop men twee getallen kan invullen, zodat men kan meedoen aan de T.T. loterij. Deze drive wordt gehou den in Hotel Victory des avonds om half acht. Men speelt in drie klassen, A, B, en C. Men dient tevoren op te geven in welke klasse men wenst te spelen. Het wedstrijdcomité behoudt zich echter het recht voor, een speler in een andere klasse te laten uit komen, dan waarvoor hij heeft ingeschreven. De inschrijving dient uiterlijk te zijn geschied om 10 uur van de elfde October 's morgens. De aanmeldingsadres sen zijn: De Rie, Boomkampstraat 6. tel. 3548, Kueter, Zeeweg 6 Heiloo, tel. 4514. De heer J. F. H. Plas zal als wedstrijdleider fun geren. Zijn adres is Westerweg 280, Alkmaar, tel. 2048. Komt allen: men krijgt er meer. dan men er moet betalen! Alkmaarse Sin,«elloop ALKMAAR Op Zondag 19 October a.s., organiseert de R.K.A.A.V. „Olympus", wederom de Nationale Allcmaarse Singel- loop. Over 'n afstand van plm. 4 Km, zullen de Senioren felle strijd leveren en alles in het werk stellen, om, naast de eer ste prijs, ook de wisselprijs in de wacht te slepen. Niet alleen dat de belangstel ling der athleten ieder jaar gro ter wordt, ook de belangstelling en medewerking van allerlei in stanties en particulieren neemt toe. Zeer mooie prijzen werden reeds beschikbaar gesteld en van vele anderen, is dc toezegging reeds ontvangen. Indien 't weer meewerkt, belooft deze Jubi- leum-Singelloop, zeer spannend te worden, gezien het aantal in schrijvingen, dat nu reeds is b i nn en gekomen 150 verenigingen, in Noord en Zuid-Holland, Utrecht en Friesland zijn voor deze singel- loop aangeschreven. Start en finish zijn dit jaar geplaatst op het Varnebroek (hoek Singel), zodat men de lo pers halverwege de wedstrijd weer kan zien, als de hoogte oij de Molen van Piet, genomen moet worden. Om kwart voor een, gaan de junioren van start, over een afstand van plm. 1600 .meter, terwijl de senioren de strijd om precies 1 uur zullen aan binden. De juiste route en het aantal deelnemers zullen nog nader bekend worden gemaakt. Wegens de grote belangstelling voor onze tot traditie geworden Mode- flitsen, hebben wij besloten onze cliëntele nogmaals in onze „flitsen," de nieuwe mode te demonstreren. Enige mannequins zullen in onze ge zellige Lunchroom op de le etage Donderdagmiddag 9 Oct a.s., om 2.30 en 3.45 uur In toonaangevende combinaties de nieuwste modellen laten zien in Mantels, Japonnen, Blouses, Pullovers, Hoeden, etc. Op de haar eigen charmante wijze zal Mevr. Sierenberg, zoals gebruike lijk, deze flitsen bij U inleiden. In verband met onze uitgebreide en aantrekkelijke collectie en de bijzon der voordelig gestelde prijzen, advi seren wij U dit evenement vooral by te wonen. Vrij entree ALKMAAR Man mishandelde zijn jonge vrouw ALKMAAR De bewoners van de Eerste Kabelstraat waren op 6 Mei van dit jaar getuigen van een echtelijke ruzie tussen de jeugdige H. J. R. te Oudorp en zijn even jeugdige vrouw T. v. d. F. met wie hij in December van het vorige jaar in het huwelijk was getreden. De verhouding was slecht en de jonge vrouw had haar intrek genomen bti haar moeder in de Eerste Kabelstraat. Op de zesde Mei kwam haar man haar vragen, of zij zich weer bij hem wilde voegen, doch de vrouw wilde eerst de komst van haar eerstgeborene afwachten. Toen ontstond er een woor denwisseling en de man, die zijn vrouw wilde dwingen, zich weer bij hem te voegen, sleepte zijn bézittingen het huis uit, nam OQk het bedje en de dekentjes van de a.s. baby mee en laadde dat alles op een handkar. De vrouw ging hier echter niet mee accoord. Vol gens haar verklaringen zou haar man haar toen bij de voordeur van het huis, bij de keel gegre pen hebben, haar hebben gesla gen en geschopt. Niet minder dan acht getuigen werden in deze zaak gehoord, op de zitting van de Alkrpaarse Ar rondissementsrechtbank, waar voor R. terecht moest staan we gens mishandeling. Er waren drie getuigen charge, waarvan er twee pertinent beweerden, dat de mishandeling, als boven omschreven, had plaats gehad. De getuigen a décharge verklaar den. hiervan niets te hebben be speurd. De Officier van Justitie meende, dat, de getuigen a dé charge er niet in geslaagd waren de ten laste legging te ontzenu wen en hii eiste een boete van ƒ100.subs. 40 dagen. De verde diger van R. Mr. N. P. Vestering die de getuigenverklaringen even eens teeen elkander afwoog, kwam echter tot de conclusie dat er van mishandeling geen sprake kon zün. Volgens hem was alles in scène gezet door de schoon moeder van de verd.. die. met het oog op de echtscheidingsproce dure. de veroordeling van haar schoonzoon van node had! Demonstratie met nieuwe motorspuit CASTRICUM De firma Kroo- nenburg demonstreerde haar nieu we systeem motorspuit voor het gemeentebestuur en vele brand weerautoriteiten, zowel uit Cas- tricum als omliggende plaatsen, benevens de brandweercomman dant van het ziekenhuis Duin en Bos. Deze moderne motorspuit kan talrijke mogelijkheden bieden zo wel bij binnen- als uitslaande branden. Voor binnenbranden leek ons de demonstratie met de nevel- bussen zeer geslaagd. De kracht proef van de demonstratie was het afvoeren van 2000 liter water per minuut. Brandweerdeskundigen zullen rapporten over de gehouden demonstratie uitbrengen aan het gemeentebestuur, dat met het oog op de snelle uitbreiding van onze gemeente heeft te beslissen over de vraag of de nieuwe motorspuit, die naar schatting f 30.000 zal kos ten, voor onze gemeente bruikbaar zal zijn. MISSIENAAICLUB O.L. VR. VAN LOURDES ALKMAAR 10 October zal het 20 jaar geleden zijn, dat deze naaiclub werd opgericht. Een zeer groot aantal missiona rissen is in die jaren geholpen aan paramenten. Deze goederen werden vervaardigd door een §root aantal leden van de jeugd- eweging van de St. Laurentius- parochie en enige buitenwerk sters. Voorzeker een mooi en vruchtbaar werk in deze stad. In die jaren werden de goede ren verzonden naar: Indonesië, Nieuw Guinea, Brazilië, Afrika, China enz. De E.E.P.P. Dominicanen, Fran ciscanen, Priesters v. h. Godd. Woord, Lazaristen, Salesianen, Jezuiëten en de Fathers van Mill- Hill wisten de weg naar de Alk maarse Missie-naaiclub. Na de oorlog werden ook enige kerken in het Zuiden geholpen, waaronder Heusden dat door Alkmaar geadopteerd was. Dit 4de lustrum zal feestelijk herdacht worden 26 October a.s. De Hoogmis in de St. Lauren- tius Kerk zal door de Hoogeerw Deken J. Jacobs om 9.30 worden opgedragen voor leden en wel doeners. 's Avonds zal het met een feestelijke bijeenkomst be sloten worden. Henk Schaer voor Kunstkring „Elckerlyc" CASTRICUM Het is het be stuur van deze vereniging gelukt de bekende toneelspeler en voor drachtkunstenaar Henk Schaer bereid te vinden om op Donder dag 23 October a.s. hier een voordrachtavond te houden. Tot grote voldoening van de vrienden dezer kunstkring zal hij voordra gen het Middeleeuws levensspel „Elckerlyk". Deze avond komt in plaats van de reeds aangekondigde film „Het Wonder van Milaan". Kath. Arb. Beweging CASTRICUM De K.A.B. heeft dezer dagen aan haar leden een programmaboekje verstrekt, dat er in alle opzichten zeer verzorgd uitziet. Het gehele winterprogram- ma met zijn culturele en ontspan ningsavonden is in dit werkje op- §enomen. Talrijke adviezen wijzen e leden de weg, die zij in voorko mende gevallen moeten bewande len. Excursie naar de K.R.O. CASTRICUM Het actiecomité alhier organiseert op Vrijdag 17 October een excursie naar de K. R. O.-studio, alwaar tevens een film over het K.R.O.-werk zal wor den gedraaid. Daarna zal het ge zelschap de uitzending van „De klok heit Negen" bijwonen. De reis wordt gemaakt per autobus. .Gega digden kunnen zich melden bii de heer Dingerdis, Prins Bernhard- straat 20. T uinbouw vereniging „Ons Belang" CASTRICUM Op Donderdag avond a.s. zal te 7.30 uur in de zaal van de heer W. Borst te Bakkum spreken Mr. R. M. van Reenen, Secretaris van het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland, met als onderwerp „De grote voordelen van het veilen". (Van onze pa redaeti Is de mogelijkh ging van belasting wezig? Om deze v beantwoorden is h te gaan of de c die het vorig jaai verhoging dwonge: dels hebben gewij: trekking tot de d< niet het geval. I plan, dat het vorig gezet, zal ook vei moeten worden. M nanciële en monei inmiddels wel e verbetering gekorr betering is niet ui schrijven aan de n het vorig jaar wei maar toch zeker v lijk deel. Bij het hét nieuwe kabini het liberale „Hand resultaten van de ministers Lieftinck te zien zijn „in onze financiële en sitie". Ook uit dergelij conclusies kan no dat tijdens de verl ne het accent diki op het gevolg en de oorzaak kwam voor de naaste toe er nu om of uit d voor de volksvert een argument kan om op enige verlii dringen. Voorop gesteld ker niet verantwoo buiten beschouwin de toekomst onzek zich opnieuw i kunnen voordoen ciële en monetaire stig zouden kunne Maar wij hebben i de volksvertegenw wel aanknopingspu een pleidooi in zin. Zij zal er o wijzen, dat de rijk de gewone diens gewone dienst I en egalisatiefonds bet schot heeft van f 15 bedrag dat de reg« den om het nadeli buitengewone dien: Voor de buitengi kan echter ook ge en het is normaal i Nu verweert de rr nanciën zich bij vc argument, dat d wijze is gekozen c van het rijk zo kl houden en om op markt zoveel mog laten voor particu Dat klinkt hee men kan de zaal stellen. Het bedriji op het ogenblik zi dat het onvoldoer om uit eigen krac oitalen te investeri belastingen lager het bedrijfsleven minder genoodzaal tot die kapitaalma Nog anders gezegd nering van de mi nanciën hierop nee ring minder behoe zij zich bezit kan belastinggeld, hetg driifsleven echter wel te lenen.... Daarnaast heeft ook een politieke 1 althans hebben in de overheid rijkei burger armer en verder redeneert 1 bij een socialistisch terecht! Voorshand om al deze redene beschikbare gelder tingverlaging Wore en wel op de eer behoeve van het Het. gaat hier om het hele Nederlan zonder een groter heid is het probl groeiende bevolkir lossen. Daarnaast mogei niet aan voorbij overheid straks oo dere moeilijkheden De aanstaande hui gecompenseerd m waarbij verschiller mogelijk zijn. De gezocht worden ging, maar ook in ging: wellicht woi gelijkheden benut oogde doel te geri hierbij moet de fi veer iaten. En dar maar buiten besch overheid ook als lonen van haar moeten verhogen dermaal tot een de sociale uitkerin overgaan. Al met zeker geen wonder daarvoor blijft de zeker en te zeer dreigend onheil, voor enige verlich het schijnt toch w f o Bij kath woningbouw, ROTTERDAM 7 bij de R.K. Won ging .Voor het in het Westen en Roterdam ongeveer beheert, een kaste f 23.000 ontdekt. De ningmeester C. J. heeft geldsbedrage te hebben geleend er van zulk een sprake zou zijn. Toen er van gem een kascontrole kwam het tekort a: een psychiatrisch c het opnemen van chiatrische inrichti lijk gevonden. L. geleden aangesteld meentebestuur eer had nodig geoordei

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2