Boterprochictie in twee jaar met een kwart gedaald RADIO PAULA De Zwarte Pagina Prinses Beatrix vervaardigde puzzles Geen terreur tegen Protestanten in Spanje Financiën en Economie Zuivelbond wil vrijlating van consumptiemelkprijs Ons land niet langer zuivel land nr. 1 programma Kapitein veertien dagen in arrest n> Actie voor oud-verpleegsters: Mr. Dr. Stokvis uit de C.P.N. Beur sover zicht Pagina 4 Woensdag 8 October 1952 AMSTERDAM De Nederlandse boterproductie, die in 1951 reeds 10,5 pet. lager was dan in 1950, is in de eerste helft van 1952 opnieuw met 19 pet. gedaald. In totaal be tekent dat in nog geen twee jaar een met ruim 25 pet. teruggelopen productie. In cijfers: van 48.6 millioen kg. in de eerste helft van 1950 tot 34.6 millioen kg. in het eerste halfjaar 1952. Inmiddels is tengevolge van de droogte en 't heersen van mond en klauwzeer in Europa deze zo mer een totnogtoe ongekende boter-schaarste Ingetreden. Daar door steeg in Nederland tussen eind Juli en eind September de prijs met 1.60 per kilo. Ook de prijs van het botervet in de volle producten steeg naar evenredig heid en dat maakte afzetmarkten onbereikbaar die met het oog op de toekomst behouden dienen te blijven. Dat deelde de secretaris van de Koninklijke Nederlandse Zui velbond mede op de in het Am sterdamse Concertgebouw gehou den algemene vergadering, waar mr. J. Linthorst Homan de ope ningsrede hield. Deze constateer de dat minister Mansholt van Voedselvoorziening 't nog steeds moeilijk met zijn collega Hans- holt van Landbouw eens schijnt te kunnen worden over dat wrij vingspunt tussen het agrarische en het algemene sociale beleid, dat betrekking heeft op de prijs vorming van de consumptiemelk. ondanks de positieve uiting die Zijne Excellentie daaromtrent heeft gedaan. Er bestaan ook nog altijd span ningen tussen de vrijheid die voor een gezonde bedrijfsvoering in een werkzaam volk verlangt, en die ordenende sociale zorg die de regering de hare wil noemen. De vraag blijft, welke zekerheid regering en bedrijfsleven elkaar over en weer kunnen geven dat een constant beleid wordt ge werd ,dat niet telkens hokt en stokt bij de schommelingen der actuele conjunctuur, zo, dat het bedrijfsleven zich kan gaan zet ten tot grote investeringen welke niet doodlopen op ingrijpen der eigen overheid, en zo, dat deze overheid aan haar consumenten de waarborg kan geven dat hun belangen goed zijn verdedigd. Spanningen zijn er ook op in ternationaal terrein: de een vecht tegen wat zijn belangen in ge vaar zou kunnen brengen; de an der vecht voor een betere si tuatie als geheel. De een denkt „commercieel", de ander „struc tureel". Maar wil de landbouw, ook de zuivel, in de BENELUX op den duur sterk zijn, dan moet hij in heel het gebied modern en ef ficiënt zijn. En zo gezien is de rationalisatie b.v. van de Bel- DONDERDAG 9 OCTOBER. HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Als de Ziele luistert, cau serie 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert; (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen), 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Zang en piano; 13.45 Gram.; 14.00 Gelders orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Kamer muziek; 15.50 Gram.; 16.00 Bij bellezing; 16.30 Gevarieerde mu ziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordracht; 18.00 Lichte muziek; 18.35 Op de stel ling; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevari eerd programma; 21.45 Vragen aan voorbijgangers; 22.15 Haar lemse Orkestvereniging; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten; Gram. 23.15—24.00 HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram; 7.50 Dag opening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.35 Ik weet, ik weet wat U niet weet: 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevarieerde mu ziek; 12.00 Amusementsmuziek; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Orgel ep piano; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gram.; 14.00 Ontmoetingen met Christopher Blaze, hoorspel; 14.35 Cello en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuit zending :Prof. Dr. Ma H. v.d. Valk: Indonesië en China; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte muziek; 19.00 Ge sproken brief uit Londen; 19.05 Jazzmuziek; 19.40 Gram; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmo- nisch orkest; 21.20 Lezende vin gers, hoorspel; 22.20 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactuali- teiten; 23.3024.00 Gram. gische zuivelindustrie een Neder lands belang. Mr. Linthorst Homan wijdde voorts veel aandacht aan 't werk van de Internationale Landbouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties, waarvoor de belangstelling in agrarische krin gen te onzent ten onrechte nog veel te gering is, hetzij omdat men er te weinig van weet, hetzij omdat men het teveel als het werk van de regering alléén be schouw. Hij bepleitte ook met nadruk de integratie en modernisering van de gehele Westeuropese landbouw. Het had hem vaak verbaasd dat er nog geen Westeuropese or ganisatie van consumenten is, die het initiatief voor ingrijpende verbeteringen in handen zou hebben kunnen nemen. Want er zijn honderden millioenen te be sparen, zodra de zaak maar als één geheel wordt gezien. Het is daarvan echter nog verre, zoals met de BENELUX is gebleken, waar de publieke opinie reeds veel goeds onmogelijk heeft ge maakt of althans heeft doen uit stellen. langzamerhand vervallen tot het peuterige rekenen en het rege ringswerk is in het algemeen door agrarische organisaties eer der gehinderd dan bevorderd. Sp. waarschuwde ook tegen zelfgenoegzaamheid. Andere zui- vellanden hebben ons hier, en daar reeds ingehaald. Men zie de samenwerking bij de nationale organisatie in Zweden, de samen werking bij de buitenlandse af zet en de bestrijding van de run- der-tuberculose in Denemarken, het zeer diepgaand wetenschap pelijk onderzoek in de Ver. Sta ten en b.v. Zwitserland, de ver schillende activiteiten van de Na tionale Zuiveldienst in België etc. Op zuivelgebied staat Neder land over het algemeen genomen op een mooi niveau, aldus was de conclusie van de voorzitter van de Kon. Ned. Zuivelbond, maar het zuivelland bij uitne mendheid zijn wij, ondanks veler blijkbaar gevestigde mening, niet meer. In een betoog over de melk veehouderij en het prijzenbeleid noemde vérvolgens prof. dr. J. Horring het consumptiemelkbe- leid „een fossiele rest uit een ander tijdperk". Hij bepleitte volledige vrijheid van bestemming voor de melk, vrijlating van de prijsvorming van consumptiemelk in alle sta dia en het in de handel brengen naast gestandaardiseerde melk met 2,5 pet. vet ook van gestan daardiseerde melk met b.v, 3l/-i pet. vet, zodat de consument kan kiezen. Ook in Duitsland zouden plannen bestaan om twee soorten melk in de handel te brengen. Om te verhinderen dat de kleinhandelsprijs plotseling te hoog oploopt, zou dan uit het Landbouwegalisatiefonds en het Zuivelfonds een subsidie per liter in consumptie gebrachte meik moeten worden gegeven. Spr. bepleitte en stelsel van twee soorten melk. De afschaffing van de vergoeding voor de aanvul- lingsmelk zou tot herstel van de natuurlijke verhoudingen in de productie leiden. Het hoog militair gerechtshof heeft gistermorgen de kapitein S. A. van H. van de luchtmachtstaf te Scheveningen veroordeeld tot veertien dagen militaire detentie. Het Hof gelastte de onmiddellijke gevangenneming van deze officier die nog gisteren is overgebracht naar het militaire strafgesticht te Nieuwersluis. Aan kapitein van H. was ten laste gelegd, dat hij een mindere heeft overgehaald een reparatie te verrichten aan een privé-auto. De krijgsraad had hem deswege tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken veroor deeld met een proeftijd van een jaar. De advocaat-fiscaal had be vestiging van deze straf gevraagd. In de motivering van het vonnis van het Hof werd gezegd, dat het bewezen verklaarde feit geen ge vangenisstraf noodzakelijk maakt. Het militaire belang verzet zich echter tegen de oplegging van een voorwaardelijke straf, aldus de motivering. Bulgaars priester bezweken ROME In Rome is bericht ontvangen, dat op een niet aan gegeven datum in Augustus 1952 in de gevangenis te Sophia is overleden pater Fortunatus Bakalschi O.F.M. Cap., die op 8 Juli werd gearresteerd. De Bulgaarse politie geeft als doods oorzaak: een dubbele longont steking op. Het is vreemd, dat over deze ziekte en haar verloop noch de familie, noch de over sten van de overledene zijn in gelicht. Pater Fortunatus, 42 jaar oud, was op het ogenblik van zijn arrestatie volkomen gezond en bezat een krachtig gestel, zo dat het vermoeden rijst, dat hij in de gevangenis aan de geleden martelingen is bezweken. Hij was na de arrestatie van pater Robertus overste van het Capu- cij-ner-klooster in Sofia. Daar voor was pater Fortunatus pas toor van de kathedraal in Sofia. Pater Fortunatus bezat de Bul gaarse nationaliteit. Veemarkt Leiden LEIDEN, 7 Oct. Aangevoerd 213 vette varkens, zware f 2.23 —f2.20—f2.18, lichte f2.18— 2.152.10, zeugen f-200f 195. Handel aanvankelijk goed, aflo pend 1 cent hoger. Naar de Columbiafilm „Paula" met Loretta Young en de kleine Tommy Rettig BUITENLANDl OVERZICHT 's Avonds in bed kon ze de slaap met vatten. Steeds dwaalden haar gedachten naar het kind, dat nog in levensgevaar verkeerde. John kwam een uur later het slaapvertrek binnen hij had in zijn studeerkamer zitten werken. Toen hij merkte, dat Paula nog wakker was, begon hij te vertellen juist iets, dat Paula door de ziel sneed. FREIBURG 6 Oct (KNP) „Men kan niet beweren dat er in Spanje door Katholieken terreur jegens de Protestanten wordt uit geoefend. Weliswaar hebben zich in enige steden als Madrid en Sevilla kleine ongeregeldheden voorgedaan, maar de politie en justitie zijn daartegen opgetre den. Men moet er helaas bijzeg gen, dat de Protestanten, die bekeringswerk meenden te kun nen doen en Spanje tot een zen- dingsgebied hebben verklaard, zelf vaak oorzaak van inciden ten zijn." Tot deze conclusie komt Ley- vraz, hoofdredacteur van de „Courrier," het Katholieke blad van Genève, nadat hij gedurende enige maanden in Spanje de verhouding Katholieken-Protes tanten heeft bestudeerd. In een uitvoerig overzicht bewijst Lev- vraz met cijfers en feiten, dat de Protestanten in Spanje geens zins reden tot klagen hebben. Het aantal Protestanten in Spanje wordt algemeen op 20.000 geschat, op een bevolking van 28 millioen. De buitenlanders maken de helft van dit getal uit, zodat zij percentsgewijze slechts 0.072 pet en 0.036 pet der bevol king uitmaken. Hoewel het percentage laag is aldus Leyvraz worden de Protestanten toch allerminst in hun arbeid gehinderd en is er hoegenaamd geen voorbeeld aan te halen, waardoor de Protes tant in zijn beroep enig nadeel zou hebben ondervonden. Wat het aantal kerken en ka pellen aangaat, dit is zeer be hoorlijk. Nieuwe kerken kunnen ook onder zekere voorwaarden worden gebouwd of geopend. De aantallen kerken zijn als volgt Anglikanen en Evangelischen 138 Baptisten 35, Adventisten 13. Lutheranen 9, Methodisten 6. Spaans Gerefomeerden 5; behal ve deze zijn er nog enkele kleine belijdenissen die kerken bezitten. De grondwet schrijft Katholiek onderricht op de staatsscholen voor, maar staat tegelijkertijd ook het onderhouden van niet- Katholieke particuliere scholen toe. Het bezoeken van de staats scholen is niet verplicht, dus ook de Protestanten zijn vrij him kin deren Protestant te laten opvoe den. Een Protestant kon zelfs professor worden: Dr. Aranjo do ceert in Saragossa mathematiek. Een Protestant trouwt voor de burgerlijke ambtenaar, een Ka tholiek in de kerk. Ieder kerk- heeft een afgesloten terrein „bur gerlijk kerkhof" geheten, waar niet-Katholieken begraven wor den. Ze zag een fris jongensgezicht, waarin echter de ogen nog wat dof stonden. Het hoofd zat in het verhand. „Die Harvey bij ons op de universiteit loopt het ook niet mee. Het is eigenlijk verschrikkelijk hij is min of meer gedwongen geworden zijn ont slag te nemen. Zijn broer is betrokken bij een of ander schandaal en omdat enige kleinzielige men sen aan de leden van het curatorium een brief met z.g. klachten hebben geschreven, moet hij er uit. Zulke dingen begrijp ik niet.Wat is er, Paula voel je je niet goed? Waarom ga je niet slapen?" „Ik kan de slaap niet vatten, John, dat is alles", antwoordde Paula. „Kan ik beneden iets voor je halen?" „Nee, heus niet laat me maar straks val ik wel in slaap". „Welterusten dan, Paula...." Indien John had kunnen vermoeden door welke angst Paula werd gepijnigd, zou hij zich niet zo zorgeloos ter ruste hebben gelegd. Het duurde uren voordat zij in slaap viel. Een vast besluit had haar innerlijke spanning wat verminderd: het moest haar lukken de volgende oohtend in haar kwaliteit van assistente der verpleegsters op de kinderafdeling te komen, waar de kleine jongen, die zij had aangereden, werd verpleegd. Paula moest inderdaad 's morgens wat diplomatie tentoonspreiden om het zover te krijgen, dat ze met een wagentje met speelgoed naar de kinder afdeling kon gaan. Aangezien de hoofdverpleegster wist, dat zij de bijzondere bescherming genoot van de directeur, dokter Frazer, had deze er geen over wegend bezwaar tegen, dat het rooster der assis tenten een kleine wijziging onderging en Paula die dag de kinderafdeling zou opvrolijken. Ze werd door een herstellende kinderschaar met gejuich ontvangen, toen ze de, op de twaalfde ver dieping gelegen afdeling binnenreed. Haar wagen puilde uit van poppen, speelgoeddieren en wagen tjes. De dienstdoende verpleegster had de grootste moeite om de kinderen, van wie er verschillende lopend patiëntje waren, in bedwang te houden. Het had niet veel gescheeld of Paula's wagentje vas in de letterlijke zin van het woord geplunderd. „Weet u wat", zei de verpleegster tenslotte, „als i zich wilt bezig houden met het patiëntje achter iet scherm, dan zal ik de rekels wat intomen. Veest u niet te druk met de jongen hij was rnstig, maar sinds gistermiddag is zijn toestand tanzienlijk verbeterd. De dokter is heel erg tevre- lc!n en zegt, dat hij buiten gevaar is...." Paula had ër een voorgevoel van, dat zij zou tomen te staan tegenover haar „slachtoffertje". Iet hart klopte haar in de keel, doch ze liet niets nerken en stapte kordaat achter het scherm. Ze :ag een fris jongensgezicht, waarin echter de ogen ïog wat dof stonden. Het hoofd zat in het verband. „En wie hebben we hier?" vroeg ze zo rustig nogelijk. „Ik denk zo, dat het wel niet lang zal luren of jij mag met de andere kinderen mee- ipelen. Misschien wil je nu al wel een boek op je ied hebben ik heb er heel mooie meegebracht". Het kind keek haar aan, maar antwoordde niet, ok niet toen Paula naderbij kwam en hem glim- rchend toeknikte. „Hij is erg ziek geweest", klonk ineens een leisjesstemmetje uit een naburig bed. „Hij mocht anochtend pas rechtop gaan zitten". „Nou, dat is dan heerlijk", bemoedigde Paula .et kind. „Je zult zien, over een paar dagen mag e met de anderen meespelen. Kom zeg eens .vat je behoeft toch niet verlegen te zijn?" „Hij is niet verlegen", zei het kleine meisje weer. Intussen was de verpleegster er bij gekomen. Ze schudde het kussen van de patiënt op en wenkte Paula, dat ze maar weg moest gaan. Op de gang voegde ze zich direct bij Paula en vertelde: „Dat jongetje kan niet spreken. Hij is geraakt door een auto en tengevolge van de hersenaandoening, heeft hij zijn spraak verloren". Paula wist niet wat ze hoorde. Ze staarde eerst de zuster aan en keek toen naar de deur van de zaal, waarachter ze haar slachtoffertje wist. On willekeurig deed ze een stap vooruit. Maar de zuster hield haar tegen. „Mevrouw Rogers", zei ze. „Ik begrijp, dat u van zoiets schrikt, vooral omdat het nog een kind is. Maar u moet toch heus aan dergelijke dingen wennen, als u regelmatig komt. Wij maken nog wel veel ergere patiënten mee, gelooft u mij". Paula knikte, glimlachte vaag en zei: „Dat be grijp ik volkomen, zuster. Ik moet natuurlijk even wennen, maar dat zal wel lukken. Neemt u mij niet kwalijk, dat ik even wegga Een kwartier later zat Paula in de werkkamer van dokter Frazer. Ze kwam zogenaamd verslag uitbrengen over haar bevindingen van de paar eerste dagen. Schijnbaar toevallig had ze het ge sprek weer gebracht op de kleine jongen. „Inderdaad", legde Frazer uit, „de jongen heeft de beheersing over zijn spraak verloren. Ik was er eerst niet zeker van, maar nu staat het voor ons vast. Toen hij door de auto werd geraakt, was een hersenschudding er het gevolg van en er is een bepaald gedeelte van de hersenen verstoord, dat verband houdt met de contröle over het spre ken en het schrijven. Wij noemen dat wetenschap pelijk motor aphasia". (Wordt vervolgd.) (Van onze verslaggever) Verpleegsters krijgen, evenals politie-agenten op 55-jarige leef tijd hun ontslag, doch daar men er vroeger niet aan dacht pen sioenfondsen voor deze uiterst nuttige groep van ons volk in het leven te roepen, betekent dit ontslag voor de verpleegsters, dat zij het in het laatste deel van hun leven zeer moeilijk krijgen. Gelukkig hebben thans vele ziekenhuizen begrepen, dat zij de morele plicht hebben te zor gen, dat hun verplegend perso neel een zorgeloze oude dag moet hebben en er zijn. dan ook mo menteel allerlei pensioenregelin gen in het leven geroepen. Doch de oud-verpleegsters waarvoor geen goede regeling voor de oude dag is getroffen, verkeren meest al in grote nood. Daar komt nog bij. dat verpleegsters, die op 55- jarige leeftijd hun ontslag krij gen, nog tien jaar moeten wach ten om voor een uitkering van de Noodwed-Drees in aanmerking te kunnen komen. Om de zorgen van de oud-ver pleegsters te verlichten is, zoals bekend mag worden veronder steld, enige tijd geleden een co mité in het leven geroepen, dat al veel succes heeft weten te boeken. Men- is er in geslaagd ruim zestig plaatselijke comité's op te richten, die allen ijveren om het Erefonds voor Oud-ver pleegsters zo goed mogelijk te vullen. Reeds honderdtwintigdui zend gulden is bijeen en het co mité verwacht, dat spoedig an derhalve ton in het laadje zal zijn om de eerste grote nood te lenigen. Het comité, dat samen gesteld is uit vertegenwoordigers van alle gezindten, heeft thans rechtspersoonlijkheid gekregen, doordat het omgezet is in een stichting, n.l. de Stichting Ere fonds voor oud-verpleegsters. En in deze nieuwe vorm zet het co mité zijn arbeid gestadig voort. Dat deze activiteit noodzakelijk is, begrijpt men als men weet, dat er ongeveer 600 oud-ver pleegsters zijn, waarvan een klei ne driehonderd een inkomen heeft van niet meer dan f700. per jaar. De Stichting Erefonds voor oud-verpleegsters streeft er nu naar dat inkomen te verho gen door een uitkering uit het fonds. Men wil de oud-verpleegsters een inkomen garanderen van ma ximaal f 1200.Het doel van de Stichting eist dus enkele ton nen per jaar. die door het Neder landse volk vrijwillig bijeen moeten worden gebracht. Om het Ere-fords te vullen heeft de Stichting verschillende middelen ter hand genomen. Be halve door reclame, waarvoor ook tractie der Tweede Kamer. Polygoon zijn medewerking heeft verleend, zodat U eerdaags ook in de theaters zult worden op gewekt gul te zijn voor de oud verpleegsters, gaat men ook een rebus publiceren. Deze rebus is ontworpen en getekend door prinses Beatrix en haar klas genootjes. Voor de oplossing van deze rebus hoopt de Stichting in staat te zijn fraaie prijzen uit te kunnen delen. In de ko mende maanden kan het Neder landse volk dus tonen of het waardering heeft voor hen, die zich in hun leven steeds offer vaardig hebben getoond. Mr. dr. Benno J. Stokvis heeft Dinsdag ter kennis van het par tij bestuur der CPN gebracht, dat hii voor het lidmaatschap der partij bedankt. Mr. Benno Stok vis is van 1946 af gedurende 6 jaar lid geweest van de CPN- Excelsior gaat herkapitaliseren De N.V. Metaalbuizenfabriek „Excelsior" gaat herkapitalise ren. Het geplaatste kapitaal wordt met 1/3 verhoogd. Voor drie oude, preferente zowel als gewone aandelen, wordt een nieuw uitgereikt. Bovendien zal een onveranderd dividend van 12 pCt. in contanten worden uit gekeerd over het boekjaar 1951- 1952. De belastingfaciliteiten van de wet op de herkapitalisatie zullen van toepassing zijn op het Stock- dividend en op 8 1/3 pCt. van het contantdividend. De exploitatiewinst is in 1951- 1952 gestegen tot f 1.35 millioen (v.j. f 1.29, mill.). Hiervan wordt f603.000 (v.j. f651.000) aange wend voor afschrijvingen op machines en gebouwen, waarna deze activa pro memorie te boek staan. Voor belastingen en gratificaties is f 394.000 (v.j. f491.000) bestemd, terwijl f 200.000 wordt toegevoegd aan de reserve voor bijzondere doel einden. Daardoor stijgt deze reserve tot f 700.000 bij een aan delenkapitaal van f 750.000. De voorraden staan met een bedrag van f 2.151.000 aanmerke- kelijk hoger te boek dan vorig jaar toen ze met f 1.110.000 op de balans gewaardeerd waren. De omzet is wederom gestegen. Daar de productie verder uitge breid zal worden zullen er nieu we investeringen in gebouwen en installaties moeten plaats vinden. Hazemeijer sluit filiaal te Emmer-Compascuum De directie van Hazemeijer N.V. heeft besloten tot opheffing van de montagewerkplaats te Emimer-Compaeouum. De reden van deze opheffing, die per 1 December zal geschieden, is een gebrek aan orders bij het hoofd bedrijf te Hengelo. Aan het per soneel, bestaande uit veertig vrouwelijke werkkrachten en vijf mannen, is per 30 November ontslag aangezegd. Productie Deli-Batavia De Deli-Batavia Rubbermaat schappij N.V. heeft gedurende September geoogst 565.000 kg rubber, waardoor de productie in de maanden Jan./Sept. geste gen is tot 5.209.879 kg rubber tegen 4.869.142 kg in geheel '51. Kleurloze markt AMSTERDAM, 7 Oct. Van daag is de stemming ter beurze min of meer teleurstellend ge- weset, nadat gisteren een nieuwe week niet ongunstig was ingezet. De aandelenomzet bereikte een bedrag van ruim f 1.500.000. hetgeen in lange tijd niet is voorgekomen. De obligatieomzet bedroeg f 2.700.000. In navolging van New-York was ook de stemming op het Damrak gedrukt. Olies openden twee punten lager op 318 en ver anderden daarna nauwelijks, slotnotering 317 34- De gehele markt had daardoor een kleur loos voorkomen en bijna overal waren kleine verliezen in de meerderheid. Ook van de activi teit in diverse „lappen" was wei nig meer te bespeuren. Amorti- satiebewijzen Nedam werden' zeker vijf gulden lager verhan deld op f 83. Het herkapitalisa- tievoorstel van Excelsior, waar- ovre ter beurze reeds geruchten in omloop waren, werd ontvan gen met een koersdaling. Gead viseerd werd namelijk ca 242 tegen een vorige notering van 249. Op de industriemarkt viel van daag weinig interessants te be leven. De affaire was uitermate gering en de prijzen waren me rendeels iets lager. Hetzelfde geldt voor de scheepvaartsector doch hier waren aandelen KNSM tegen de markttendens in een fractie hoger. Op de cultuurafdeling blijft de zakenomvang minimaal, terwijl de koersdalingen hier iets groter ware ndan elders. Amsterdam rubber b.v. kwam van 73 3/4 op 72 HVA van 85 1/4 op 84. Hier vormde Deii maatschappij een uitzondering met een prijs van 62 (611/4). Guldensbeleg gingen goed op peil. 11.000 slachtoffers van brand in V.S. per jaar NEW-YORK, 7 Oct. (A.P.) Het vorige jaar verloren in de Verenigde Staten 11.000 perso nen het leven tengevolge van branden. De totale brandschade in dat jaar bedroeg 730 millioen dollar. Naar de gelijknamige film uitgebracht door Euro pa-C olumbia Film die met jou in contact is ge weest, maar jou niet aanstaat." „Mens, je staat weer te kletsen als een dwaas', zei Chapmann met mogelijk nog meer min achting, dan hij tot dusverre al had getoond. Charlotte haalde diep adem. Ze keek hem lange tijd aan zon der iets te zeggen .Toen barstte ze opnieuw los. „Ik zal jouw verleden in de hele stad bekend maken Mark Chapman, de grote hoofd redacteur leeft onder een valse naam. Wat had hij nog meer te verbergen onder die valse naam! Ik denk dat de aandeelhouders dit allemaal met genoegen zul len horen. En de andere kran ten zullen smullen. Terwijl ze haar dreigementen uitsprak, was ze weer vlak voor hem gaan staan. Bij elk woord, dat hij hoorde werden Chap- mans ogen kleiner. Het bloed steeg hem naar het hoofd. In blinde woede greep hij de vrouw bij de keel schudde haar een paar keer heen en weer, liet wens, dat gebeurt bij iedereen haar los en gaf haar een stevige 6) Mark zweeg enkele seconden en zei toe: ,,Mijn advocaat zal zich met je m verbinding stel len ik zal hem mijn instruc ties geven voor een regeling tussen ons." „Je bent een man van bete kenis, nietwaar George?" sprak Charlotte kalm. „Hoofdredacteur van de New York Express." Ze lachte geforeceerd. „Ik heb nooit gedacht, dat ik hield van zo'n belangrijk man." „Haal je maar geen luchtkas telen in je hoofda Je hangt nou al zo lang als een blok aan mijn been, al heb ik je in die tijd niet gezien, maar daar komt nou een einde aan. Charlotte beefde van woede. De minachtende woorden en de arogante en beledigende houding van de man tegenover haar brachten haar buiten zich zelf. „Dan hebben we toentertijd quitte gespeeld" .schreeuwde ze hem toe. „Toen jij de deur uit stapte en niet meer van je liet horen stierf er iets in me. Trou- duw. Ze wankelde achteruit, viel, en kwam met het achter hoofd tegen een ijzeren pijp van de verwarming terecht. Ze zakte onderuit en bleef languit op de vloer liggen. Chapman kwam naar voren, bukte zich en ondersteunde het hoofd. Hij voelde iets vochtigs, keek en zag dat er bloed aan zijn vingers kleefde. Een vree- selijk vermoeden kwam er bij hem op. Hij bukte zich verder en luisterde naar de hartslag. Vervolgens nam hij de pols. Hij liet het lichaam los en ging rechtop staan, terwijl hij met 'n blik vol afgrijzen staarde naar de roerloze gedaante aan zijn voeten. Charlotte was dood! Het was de volgende ochtend omstreeks elf uur. Steve zat in „Skinner" met Julie en de oude Charley Burns aan een tafeltje. Julie had niet de moed gehad om Charley te zeggen, dat hij niet behoefde te rekenen op een baan bij Chapman. De oude man had haar nauwelijks gelegenheid gegeven orn hem op de hoogte te stellen. Bij haar eerste waar schuwing, dat hij niet al te vast op Mark moest bouwen, had hij haar bezwaren al van de hand gewezen. En toen Steve zich bij hem voegde, wilde Julie er niet verder op doorgaan. „Waar ben je gisteravond ge bleven?" vroeg Steve haar. „Kom me nou niet vertellen, dat je me hebt gemist", zei Julie. „Meer dan je denkt", spotte Steve een beetje. „Ik ben vrese lijk lastig gevallen door eenzame harten-meisjes, die met mij wil den aanpappen om" maar in het bezit te kramen van een ijskast of van een stofzuiger of van ik weet niet wat". „Dat was anders wel de weg, die jullie bewandelden om de harten in vuur en vlam te zetten", zei Julie „En...." Ze kreeg geen gelegenheid om haar afkeuring over het eenzame harten-spel van de Express weer te uiten ,want fotograaf Biddie kwam binnenstuiven. Hii zocht naar Steve. Hij groette nauwe lijks, maar zei direct: „Zeg Steve, ik hoorde zo juist in een politie-oproep, dat ze een doode vrouw hebben gevonden in een flat op Third Avenue. Zou het wat kunnen zijn?" Steve ging onmiddellijk staan. „Misschien wel. Het kan in ieder geval een welkome afwisseling zijn na het romantische gedoe van gisteravond. Laten we maar gauw gaan kijken?" Enige minuten later arriveerde het tweetal in de vertrekken waar Charlotte Grant de vorige avond een ontijdig einde had gevonden. Ze waren nu niet zo snel als de vorige maal. Inspec teur Davis was er tenminste al met een aantal rechercheurs, om een onderzoek in te stellen. Re porter en fotograaf werden ech ter geduld, hoewel de sensatio nele krant, die zij vertegenwoor digden, nu niet direct bij de in specteur een aanbeveling vas. Er bleek, dat het slachtoffer in een badkuip vol water was ge vonden en dit gaf de politie aan leiding om van de veronderstel ling uit te gaan, dat ze was uit gegleden, met het achterhoofd ergens tegenaan was gevallen en dientengevolge een jammerijke verdrinkingsdood was gestorven. „Zeg mr. Davis", vroeg Steve, „De hospita beweert ,dat ze Jane Jones heet een beetje ge woontjes vindt u niet? Zou het wel waar zijn?" „Ik heb momenteel nog geen reden om er aan te twijfelen", antwoordde de inspecteur koel tjes. „Hoe eerder je weg gaat, McCleary, hoe liever het me is je loopt ons min of meer in de weg". „Even nog rondsnuffelen, als het mag?" zei Steve, „en dan verdwijnen we". Hij liep de an dere kamer in, opende wat kast deuren en tastte met de hand tussen de vrouwenkleren, die er in hingen. Opeens werd zijn aandacht in sterke mate getrok ken. Op een lange donkere japon zag hij een gescheurd stuk kan ton zitten, vastgehouden door een veiligheidsspeld. Hij aarzel de geen ogenblik en haalde het los. Hü bekeek het geruime tijd aandachtig. (Wordt vervolgd). De Europese Defen schap ligt menig Fr; altijd zwaar op de ma dat het plan voor van een Europees Franse origine is. zich van die tegens! wust en weet maar dat velen zijner landj der bevreesd zijn voo medewerking aan de een zaak overigens die in blauwdruk is c tot de tanden gewap sche Beer. De angs herleving van het Du risme zit de Fransen bloed, dat ze morrer argument dat ten gui E.D.G. naar voren bracht. De Assemblée twee maanden voor verdrag der E.D.G. er verdragen met Bonn beoordelen. Zal men ceren of niet, vra Fransman en ook bel; buitenstaanders zich heeft de Franse vo. woordiging in het voorjaar na felle <J toestemming voor de ning gegeven, maar bestaat er op dit pun minst. De Saarkwes laatste tijd weer vai spreken, heeft de toen sen de beide aartsvijai beter op gemaakt. H zij, de laatste tijd is Frankrijk beslist onpc spreekt zelfs over eer verzet onder de hog ren van buitenlandse Deze gang van z Sohuman en Monnet wogen een uitvoerige stellen, waarin het b van de E.D.G. met de van Duitse militaire nogmaals sterk wor< geerd. Deze mededelir gisteren uit Parijs ge< moment van het ee; komen der National ring sedert een rece maanden. Hoe het in zitting is toegegaan, op dit moment nog i sities van Pinay en zonder van de minist tenlandse zaken, Rc man, zijn niet al te .zou daarom onverstai het laatste vooruit te genoemde rapport houvast en is van g omdat het onmiddell staan raakt van de van Frankrijk tot N.A.V.O.-landen. Wan rijk geen goedkeurini ten aan de E.D.G., b eveneens een verzw de Kolen- en Staalgi waar Frankrijk wel ander in de melk tt heeft. Juist om medi voor de hergeboort* Duitse oorlogsindustri ste zien vele Franse hoofd! De opzet van is de Franse volksve digers te bewegen stand komen van di mede te werken. Eei laatste appèl. Men sommige politieke l verwachting uit, dat Italië en Nederland ee drag zullen bekraèl soort van dwangpi Frankrijk werd er pen, omdat Parijs in lijk geval zich wel z uit de vele vormge gemeenschappen te st; hetin velerlei oj initiatief toe heeft Nochtans blijft altijd heid van het aanbi enkele wijzigingen i drag, om daardoor ae sitiegeest enigszins 1 komen. Men acht de; der ingewijden niet Schuman kan verzi ten. Is dat op dit moi gebeurd, dan zekei straks de begroting wordt ingediend. De 1 ring heeft het deze komende weken, wai aan het roer blijft, i keljjk. WEER ZILVEREN Z.K.H. Prins Ben gisteren voor de derc veren anjers uitgerei sonen. die zich biiz diensteliik hebben ge het culturele leven vi Onder degenen, die kregen uitgereikt, be' Cruijs Voorbergh en Heldring, voorzitter eniging ..Rembrandt", de doodgewone koste St. Walburgskerk ti die zijn bijzondere het bouwwerk, dat a; gen was toevertrouv vallende wijze zovs organiseren van rc als door een conscien houd heeft getoon DJAKARTA, 7 Oei mentaire en politie bezig houden. Vrij Sultan HamengJcu termijn, welke Maa Intussen zullen Do debatten worden geh de door de heer Bah gediende motie van ten aanzien van het leid. Bij de beschoi tweede termijn hebb< lende sprekers een mogelijke ontbinding de Nederlandse Milit

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4