In Indonesië groeit verzet tegen de militaire missie Blusser beneveld door zwaveldamp Onder ons gezegd: toch maar liever Katholieke werkgevers willen eigen huis voor werknemers Engelse thee nu in vele Nederlandse gezinnen Schoorsteenveger lichtte firma's op voor f 6500.- Tuinstad Slotermeer door Koningin geopend Frankrijk en de E.D.G. Premier Saargebied vraagt uitstel van verkiezingen öie wecelö Woensdag 8 October 1952 WEER ZILVEREN ANJERS „INSULINDE" UITGEVAREN Naar wij vernemen Kwestie-Irian hitst verbittering tegen de Nederlanders aan Ze is en blijft de beste „Steen voor steen9 samen houwen99 Sparen de manier Royale af schenk is opvallend De zaak-Kennan Intenties Rozenkrans van ons Duitse brug opgeblazen? BUITENLANDS OVERZICHT De Europese Defensie-Gemeen schap ligt menig Fransman nog altijd zwaar op de maag, ondanks dat het plan voor de vorming van een Europees leger van Franse origine is. Schuman is zich van die tegenstand welbe wust en weet maar al te goed, dat velen zijner landgenoten eer der bevreesd zijn voor de Duitse medewerking aan de E.D.G. een zaak overigens die nog slechts in blauwdruk is dan voor de tot de tanden gewapende Russi sche Beer. De angst voor een herleving van het Duitse militai risme zit de Fransen zo in het bloed, dat ze morren tegen elk argument dat ten gunste van de E.D.G. naar voren wordt ge bracht. De Assemblée staat over twee maanden voor het feit het verdrag der E.D.G. en de overige verdragen met Bonn te moeten beoordelen. Zal men het ratifi ceren of niet, vragen menig Fransman en ook belangstellende buitenstaanders zich af. Wel heeft de Franse volksvertegen woordiging in het afgelopen voorjaar na felle debatten de toestemming voor de onderteke ning gegeven, maar zekerheid bestaat er op dit punt nog aller minst. De Saarkwestie, die de laatste tijd weer van zich doet spreken, heeft de toenadering tus sen de 'beide aartsvijanden er niet beter op gemaakt. Hoe het ook zij, de laatste tijd is de E.D.G. in Frankrijk beslist onpopulair. Men spreekt zelfs over een toenemend verzet onder de hoge ambtena ren van buitenlandse zaken. Deze gang van zaken heeft Schuman en Monnet er toe be wogen een uitvoerige nota op te stellen, waarin het bestaansrecht van de E.D.G. met de deelneming van Duitse militaire eenheden, nogmaals sterk wordt gepropa geerd. Deze mededelingen werden gisteren uit Parijs gedaan, op het moment van het eerste samen komen der Nationale Vergade ring sedert een reces van drie maanden. Hoe het in deze eerste zitting is toegegaan, weten wij op dit moment nog niet. De po sities van Pinay en in het bij zonder van de minister van bui tenlandse zaken, Robert Schu man, zijn niet ai te stevig. Het zou daarom onverstandig zijn op het laatste vooruit te lopen. Het genoemde rapport biedt meer houvast en is van groot belang, omdat het onmiddellijk het be staan raakt van de verhouding van Frankrijk tot de andere N.A.V.O.-landen. Wanneer Frank rijk geen goedkeuring zou hech ten aan de E.D.G., betekent het eveneens een verzwakking van de Kolen- en Staalgemeenschap, waar Frankrijk wel het een en ander in de melk te brokkelen heeft. Juist om mede te waken voor de hergeboorte van een Duitse oorlogsindustrie. Het laat ste zien vele Fransen over het hoofd! De opzet van het rapport is de Franse volksvertegenwoor digers te bewegen aan het tot stand komen van de ratificatie mede te werken. Een soort van laatste appèl. Men spreekt in sommige politieke kringen de verwachting uit, dat Duitsland, Italië en Nederland eerst het ver drag zullen bekrachtigen. Een soort van dwangpositie voor Frankrijk werd er dan gescha pen, omdat Parijs in een derge lijk geval zich wel zal bezinnen uit de vele vormgevingen van gemeenschappen te stappen, waar hetin velerlei opzichten het initiatief toe heeft genomen. Nochtans blijft altijd de mogelijk heid van het aanbrengen van enkele wijzigingen in het ver drag, om daardoor aan de oppo sitiegeest enigszins tegemoet te komen. Men acht deze kans on der ingewijden niet onmogelijk. Schuman kan verzet verwach ten. Is dat op dit moment al niet gebeurd, dan zeker, wanneer straks de begroting van 1953 wordt ingediend. De Franse rege ring heeft het deze dagen en komende weken, wanneer ze al aan het roer blijft, niet gemak kelijk. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren voor de derde maal zil veren anjers uitgereikt aan per sonen, die zich biizonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor het culturele leven van ons volk. Onder degenen, die de anjer kregen uitgereikt, bevonden zich Cruris Voorbergh en dr. Ernst Heldring, voorzitter van de ver eniging „Rembrandt", maar ook de doodgewone koster van de St. Walburgskerk te Arnhem, die zijn bijzondere liefde voor het bouwwerk, dat aan zijn zor gen was toevertrouwd, op op vallende wijze zowel door het organiseren van rondleidingen als door een consciëntieus onder houd heeft getoond. SAARBRUECKEN. 7 Oct. De minister-president van het Saargebied, Johannes Hoffman heeft het parlement vandaag ge vraagd een kort uitstel van de verkiezingen in de Saar goed te keuren, die in het najaar gehou den zouden worden. Hij verklaarde voor 'n speciale zitting van het Huis, dat hij het uitstel vroeg „om de bereidheid van de Saar tot uitdrukking te brengen om op eerlijke wijze bij te dragen tot het welslagen van het plan, dat misschien de laatste kans zal zijn om de toekomst van Europa te verzekeren." Volgens waarnemers is het mo gelijk, dat het voorstel gedaan werd om een Frans-Duitse over eenkomst over de Saar mogelijk te maken. Duitsland heeft de eis i gesteld, dat de pro-Duitse par tijen aan de verkiezingenmogen deelnemen. Een datum voor de verkiezingen was nog niet vast gesteld. maar onder de nieuwe grondwet moet voor 17 December een nieuw parlement benoemd zijn. Hoffman, vroeg de Franse en Duitse regeringen hun bespre kingen over de Saar voort te zet ten en daarbij rekening te hou den met „degenen, die de Saar- bevolking zelf vertegenwoordi gen." „Alleen openhartige en directe besprekingen kunnen tot een overeenkomst leiden," verklaarde hij. Een afbreking van de be sprekingen zou fataal zijn, niet alleen voor de Frans Duitse be trekkingen maar voor de gehele Europese politiek. MAASTRICHT, 7 Oct. Met praatjes over bouwonder nemingen, die hij zou moeten uitvoeren, wist de 21-jarige schoorsteenveger W. J. S. uit Kerkrade in de maanden April en Mei van dit jaar twee firma's uit Heerlen te bewegen hem voor 6500 gul den aan bouwmateriaal te leveren. In korte tijd ver braste de jongeman het geld, dat hij kreeg voor het door hem onmiddellijk verkochte materiaal. Voor de Maastrichtse recht bank bekende verdachte met en kele woorden de door hem ge pleegde oplichtingen. Op het kantoor van de Dord- reohtse Asphaltfabriek. depot Heerlen, diste hij tegenover de kantoorbediende, mei. A. M. G. S., verhalen op over dakbedek kingen, die door zijn vader, een aannemer, moesten worden aan gebracht aan kerken in Schaes- berg en Spekholzerheide. Mei. S. die als getuige optrad, bekende ruiterlijk de jongeman geloofd te hebben. Zij had wel herhaal delijk op betaling aangedrongen, welke natuurlijk uitbleef. De ge- Advertentie) tuige verklaarde, dat de aan deze maatschappij toegebrachte scha de van 5800 gulden misschien door haar of haar vader vergoed diende te worden. De N.V. Bouwmaterialen v.h. Van de Venne en Van der Sluis te Heerlen werd door S. opge licht voor een bedrag van 700 gulden. De boekhouder J. H. B. had verdachte verteld, dat hij voor eigen werk in Kerkrade asphaltmateriaal nodig had. Verdachte verklaarde voor de rechtbank, dat hij de door hem aangerichte schade zelf wilde terugbetalen, in welke geste de rechtbank echter maar weinig vertrouwen had. Mr. F. van Rijckevorssel, die het O.M. waarnam, eiste een straf van acht maanden. Hij achtte de wijze waarop ver dachte deze twee oplichtingen van grote bedragen had ge pleegd. brutaal en geraffineerd. Mr. Hustinx uit Maastricht wilde zich. wat het bewijs en ten laste legging betreft, refe reren aan het oordeel van de rechtbank. Wel drong verdediger 'er op aan, dat over verdachte een reclasseringsrapport werd opgesteld of wel hem een ge deeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen. De Maastrichtse rechtbank zal op 20 October uitspraak doen. AMSTERDAM 7 Oct. In een woestijn van zand, stenen, ijzer en hout heeft vanmiddag Konin gin Juliana ,in naam van Oranje' de levende deur van 120 jongens en meisjes doen wijken, die Am sterdam's enorme nieuwe uitleg naar het Westen, de Tuinstad Slotermeer. symbolisch afsloot. Op de brug bij de ringspoor- baan onthulde Zij later een pla quette, die de herinnering aan dit ogenblik zal bewaren: een gedenkwaardig ogenblik, inder daad. Want rond de Sloterplas waaruit het zand tot 30 meter diep werd wegezogen om voor de aanleg van de nieuwe wijken de terreinen bouwrijp te maken, zullen in de komende tien jaar vier nieuwe tuinsteden met in totaal 35.000 woningen verrijzen, waarvan het vandaag geopende Slotermeer er 10.000 zal tellen. Daarvan zijn er al 7000 in uit voering of in een zodanig stadi um van voorbereiding, dat in de kom°nde maanden met de bouw zal kunnen worden begonnen. Zo zal hier het aanschijn van ons land grondig worden gewijzigd, en zulks merkwaardig genoe? op zand dat tenminste 15.000 jaar oud is, terwijl uit de Sloterplas OOSTMAHORN. 7 Oct. De reddingboot .Insulinde" is van morgen uitgevaren na een waar schuwing van de kustwacht van Schiermonnikoog, die meende, dat in de nabijheid van dit eiland een kustvaarder in nood verkeerde. Het bleek echter, dat dit schip, de „Weltevreden J" alleen maar ten gevolge van het ruwe weer. een klein gedeelte van de uit hout bestaande dek last had verloren. De kustwacht had gemeend, dat de bemanning zelf de deklast over boord zette en daaruit de conclusie getrok ken. dat er moeilijkheden waren. Die waren er echter niet. de „Weltevreden" lag rustig op een loodsboot te wachten. ook zand van tweehonderdduizend iaar geleden werd opgezogen De hoofdwegen van de tuin steden zullen de namen dragen van vroegere burgemeesters van Amsterdam, terwijl de woonstra- ten in Slotermeer naar verzets strijders worden vernoemd. In de Harry van Koningsbergenstraat 53 beantwoordde de familie Ves- seur vanmiddag de „klop op de deur" van de Koningin, aan wie een bouquet bloemen werd aan geboden, terwijl zü bij het gezin Reusch aan de Walraven van Hallweg de thee gebruikte. De Koningin was o.a. vergezeld van minister Ir. Witte. gaat de klokkengieterij van de Gebr. van Bergen te Heiligerlee, in opdracht van de Zuid-Ameri kaanse staat Peru, een carillon vervaardigen voor de toren van Lima. Het klokkenspel zal be staan uit 32 klokken, waarvan de zwaarste 1250 kg zal wegen; werden in de week van 21 tot 28 September 1952 geen sterfge vallen geconstateerd als gevolg van het mond- en klauwzeer; zal op Zondag 12 October a.s. te Amsterdam een nationale pro- test-demonstratie worden gehou den tegen de gratieverlening aan Lages. Van de Nieuwmarkt, waar men te één uur in de middag bijeen komt, begint een tocht naar de Gerrit van der Veen- straat; is gistermorgen in Slotermeer, de nieuwe tuinstad- bij Amster dam, een twee en een halfjarig knaapje bij het spelen langs de waterkant van het kanaal nabij de Burgemeester de Viugtlaan te water geraakt en verdronken. DJAKARTA, 7 Oct. De defensie-kwestie blijft de parle mentaire en politieke gemoederen in Indonesië boven alles bezig houden. Vrijdagavond zal de minister van defensie, Sultan Hamengku Buwono, de beschouwingen in tweede termijn, welke Maandag werden gehouden, beantwoorden. Intussen zullen Donderdag de debatten worden gehouden over de door de heer Baharuddin in gediende motie van wantrouwen ten aanzien van het defensiebe leid. Bij de beschouwingen in tweede termijn hebben verschil lende sprekers een zo spoedig mogelijke ontbinding geëist van de Nederlandse Militaire Missie. De heer Pitoi (Partai Indonesia Raya) zei zich niet te kunnen verenigen met de aanwezigheid in Indonesië van de Nederlandse Militaire Missie. De heer Yamin (partijloos) wenste, dat de Ned. Militaire Missie nog dit jaar uit Indonesië zal vertrekken en stelde voor, dat zolang Nederland de souvereiniteit over West-Irian niet erkent, er op het gebied van de defensie geen samenwerking met Nederland zal zijn. De heer Yamin kondigde aan, dat hij een ontwerp-motie gereed heeft in zake de kwestie van de Neder landse Militaire Missie. Sudijono Djojoprajitno van de Partai Murba noemde de Neder landse Militaire Missie een „werk tuig van kapitalisten om in Indo nesië sabotage te plegen". Hij wenste, dat de Nederlandse Mili taire Missie, „die in nauw ver band staat met de kwestie-West- Irian", zo spoedig mogelijk zal worden opgeheven. Vele sprekers vroegen reorga nisatie van het ministerie van defensie en van de legerleiding. (Van onze parlementaire redactie) De Algemene Katholieke Werkgeversvereniging hecht grote betekenis aan het streven naar bezitsvorming voor de brede lagen van de bevolking, zo lezen we in een rap port, dat door een commissie is samengesteld, die van het bestuur van de werkgeversdaartoe opdracht kreeg. Er zouden natuurlijk verschillende zaken voor bezitsvor ming in aanmerking kunnen komen. De commissie heeft echter ge meend dat aan het bezit van een eigen huis de voorkeur gegeven moet worden. De argumenten, die zij hiervoor aanvoert liggen voor de hand. Ook in de practijk van het dagelijks leven is bewezen, dat er, niet alleen op het platte land, maar ook in de grotere ste den, zoals Tilburg, Eindhoven, Maastricht e.d., grote belangstel ling bestaat voor een eigen wo ning, Sparen is natuurlijk de mamer om tot het bezit van een woning te geraken. De commissie geeft hiervoor twee wegen aan: een lange en een korte. Anders ~e- zegd: het verkrijgen van een huis na een zgn. voor-spaarpe riode en het verwerven van een huis op korte termijn, maar dan met behulp van de bestaande premieregeling woningbouw. Wat de werknemer moet doen, om op langere termijn een wo ning te krijgen geeft het rapport als' volgt aar-: De werknemer spaart in de voor-spaarperiode regelmatig kleine bedragen, om binnen 7 tot 10 jaar een soim eigen geld bij een te kunnen brengen, die, wanneer ze is aangevuld met een hypotheekcrediet, voldoende is om na die spaarperiode een eigen huis te laten bouwen. De werkgever steunt de spa rende werknemer door spaartoe- lagen te geven. Als het huis er staat spaart de werknemer door om het hypotheekcrediet af te kunnen lossen. Na een bepaalde tijd heeft hij dan inderdaad een ''i» onbezwaarde eigen woning. De bouwspaarkassen zullen worden ingeschakeld om dit plan op een voudige wijze uit te voeren. De werknemer, die op korte termijn een woning wil hebben, zou. zo adviseert de commissie, als volgt moeten handelen: De werknemer maakt gebruik van de bestaande premieregeling woningbouw en hij ontvangt zo doende van het Rijk een pre mie. Het bedrag dat hij zelf moet betalen, wordt hierdoor belang rijk verminderd. De werkgever geeft hier een voorschot ineens aan de werknemer voor het be drag aan eigen geld, dat nodig is om, ook weer met behulp van hypotheekcrediet, direct een eigen huis te bouwen. Zo mogelijk zet de werknemer hiervoor een eigen spaarsommetje in. Bij de aflos sing van, het voorschot komt de werkgever zijn werknemer tege moet door een bepaalde spaar- toeslag voor die aflossing in min dering te brengen. Als het voor schot van de werkgever dan is afgelost, spaart de werknemer door om ook het hypotheekcre diet nog te kunnen aflossen. Ook hier is dus het resultaat een eigen onbezwaard huis. Belastingmoeilijkheden. Natuurlijk zijn. er bij dit alles moeilijkheden, die overwonnen moeten worden. Die moeilijkhe den liggen, hoe zou het ook an ders kunnen, voornamelijk op het terrein van de belastingen. Daar om doet de commissie in haar rapport een beroep op de over heid en meent zij, dat voor haar een belangrijke taak is wegge legd. In de commissie, die het rap port, dat tot titel kreeg „Steen voor steen, samen bouwen", heeft samengesteldd. hadden zit ting de heren L. Janssens, voor zitter. drs. J. Derksen, mr. H. Diderich, dr. ir. J. van Gilse. drs. M. van, Heivoort, ir. W. Thunis- sen en drs. C. de Wit. DOOR HET VENSTER Dikwijls heeft men een verkeerd begrip van heilig heid. Men denkt, dat deze bestaat in het stellen van heldhaftige daden, in het doen van grote dingen voor kerk en maatschappij. Maar dat is het niet. Heiligheid bereikt men. als men in alle opzichten, in de plaats, waar men is gesteld, zijn plicht doet. Een eenvoudige werk man. die tevreden zijn taak verricht, is in zekere zin even goed als de man. die zijn rijke talenten in dienst stelt van Christus en Zijn kerk. Christus zelf heeft ons dat geleerd in Zijn lessen over het mystieke lichaam: ieder moet op zijn plaats zijn werk doen en hoe nede rig of het ook is. het geheel heeft al deze werkzaamhe den nodig. Het is goed. om van tijd tot tijd dit eens te herinneren. SACERDOS Advertentie De Wafd heeft besloten zijn bestaan voort te zetten zonder Nahas, die dertig jaar in de politiek is geweest en sinds lang leider was van deze poli tieke vereniging. Hij wordt opgevolgd door Abdel Salaam Fahmy Gomaa, een lid van de oude garde van de Wafd en voorzitter van de ontbonden Kamer van Afgevaardigden. Abdel Salaam Fahmy Gomaa. BERLIJN, 7 Oct. (AP) Elim O'Shaughenessy, de Ame rikaanse zaakgelastigde is van daag per vliegtuig uit Berlijn naar Moskou vertrokken om de plichten te gaan vervullen van de voormalige Amerikaanse am bassadeur in Moskou, George Kennan, die op verzoek van de Russische autoriteiten werd te ruggeroepen. Kennan bevindt zich momen teel in, Westduitsland en zal in de loop van deze week naar Berlijn vliegen waar zijn vrouw en kinderen zich bij hem zul len voegen. In talloze gezinnen van Ne derland wordt op het ogen blik een Engelse thee ge schonken. Men weet, dat de Nederlandse huisvrouw op het gebied van thee haar eigen wensen heeft en in de regel weinig op een „buitenlandse", een andere theesmaak is ge steld. Mfct de Engelse thee is dat anders. Engeland is van oudsher het land van thee-proevers. En nu Douwe Egberts Pickwick Thee, Engelse melange, in Ne derland heeft gebracht (tegen de prijs van 76 ct. per pakje!), is het opvallend hoe sterk het aantrekkelijke groene pakje in de winkels wordt gevraagd. Men kan deze overgang naar Pickwisk Thee toeschrijven aan 2 redenen. In de eerste plaats is Pickwick Thee op vallend krachtig en geurig. En buitendien heeft deze En gelse melange een buitenge woon rijke afschenk.... iets, dat in onze dagen weer be hoorlijk meetelt. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN. Een zware binnenbrand heeft gistermorgen omstreeks kwart na 11 gewoed in de chemische fabriek N.V. Aagrol aan het Winschoterdiep. Reeds om een uur of tien had één der personeelsleden een vreemde geur in een bepaald ge deelte van de fabriek geroken, maar had daaraan, gezien de vele vreemde reuken in deze chemi sche industrie, geen aandacht be steed. Later zagen personeels leden een grote steekvlam en een enorme rookontwikkeling. Onmiddellijk werd de brand weer gealarmeerd, die spoedig aanwezig was met de mistwagen en de Co-2-batterij, waarmee men met koolzuur de brand kan be strijden. Men kan nl. met deze spuit de hitte verminderen. Ook werd met een straal op de mist- spuit het vuur bestreden. De positie was niet zonder ge vaar, evenmin als het blussings- werk. In de fabriek lagen name lijk zwavelhoudende middelen opgeslagen, bestemd voor de be strijding van schimmels voor de landbouw, evenals natrium. Personeelsleden begaven zich met rookmaskers in de fabriek en slaagden er in een groot ge deelte van de gevaarlijke stoffen naar buiten te brengen. Vooral het natrium leverde groot gevaar op, omdat water op deze stof zeer gevaarlijke gevolgen heeft. Ook de brandweerlieden waren voorzien van zuurstof- en rook maskers. Eén der brandweerlie den, de heer K. Rutgers, werd door de zwavelhoudende dampen onwel en werd per G.G.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Men was het vuur spoedig meester. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Op het terrein van de fabriek was het ten strengste verboden te roken. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat de stoffen bestemd voor de bestrijding van schimmels in de landbouw, zijn gaan broeien, waardoor de brand ontstaan is. Donderdag 9 October Vanwege de Rozenkrans kruistocht zijn hoofdintenties aanbevolen voor de October- maand. De intentie voor Don derdag 9 October luidt: Voor de Katholieke Actie. NEW YOÊK. Truman heeft met een nogal uitge streken gezicht verklaard slechts met tegenzin critiek uit te oefenen op degene die van zijn vroegere militaire adviseurs misschien de be langrijkste was (Eisenhower). Iemand uit zijn omgeving merkte op, dat de president erin geslaagd was, deze tegen zin totnogtoe met opmerkelijk succes te verbergen DAKOTA. Eisenhower heeft op zijn beurt verklaard, dat Truman, „de tamboer majoor- van de regerings band", in zijn verkiezings campagne „een oorverdovend lawaai" maakt, „losse flod ders" afschiet en „klinkklare onzin" uitkraamt. En de Amerikanen maar in span ning toekijken hoe het af loopt. NEW YORK. Op 78- jarige leeftijd is overleden kolonel August Post, die in 1908 van duizend meter hoog te uit een ballon viel en on gedeerd terechtkwam op een bed in een huis in Berlijn. LONDEN. Toen de her tog van Windsor, naar Frank rijk terugkerend van een be zoek aan zijn moeder, op het Victoria-station verscheen, rookte hij een grote sigaar. „De sigaren die Churchill rookt zijn langer," verklaarde hij aan de persfotografen, „maar ik geloof dat deze beter is." PARIJS. Tijdens de voet balwedstrijd Frankrijk—Duits land deden zich geen inci denten voor, maar er was één man die zwijgend protest aantekende. Hij kwam naar het stadion, gekleed in het gestreepte uniform van de gevangenen van het concen tratiekamp Buchenwald. MOSKOU. De Russen hoorden de rede van Malen- kov zelf niet uit de eerste hand. Zij werd voor de microfoon gebracht door de beste omroeper die de Russen hebben, de zoetgevooisde Joe- ri Levitan, die flink wat dra matiek bijmengde. De uitzen ding duurde vier uur en Levitan werd herhaaldelijk afgelost. HOF (D'uitsl.) 7 Oct. A.P. Personen, die onlangs de grens overschreden, hebben de West- duitee grenspolitie meegedeeld, dat Russische soldaten langs de grens nabij Hof op zoek zijn naar een „Westerse agent, die een strategische brug heeft op geblazen". Volgens hen is dit de uitleg van het Russische leger om alle auto's, die aan de grens het controlepunt Toepen-Juchoe pas seren, aan een nauwkeurige controle te onderwerpen. Vólgens hen zouden zij ook op zoek zijn naar Russische deser teurs.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5