Geheim van de wichelroede zal eens worden ontsluierd Voor drie-kwart millioen deviezen aan kunstharsprodiicten 17-jarige jongeman conflict met wachtmeester Centraal kernphysisch onderzoek in Genève Niet in Nederland Uit asbestcresol en formaline Klazienaveen herbergt belangrijke industrie Een dissonant in de feestmars 6 weken geëist Menselijke hersenen werkzaam als nauwkeurig radarapparaat? Den Haag bouwt schuilkelders MARKT en BEURS Woensdag 8 October 1952 Pagina 7 Vele mode-ontwerpers hebben dit seizoen hun aandacht gericht op de rechte, semi-sportieve man tel, met brede revers, diepe zak ken en een duibbele rij knopen. Bij sommige modehuizen is dit model te zien met een ceintuur van achteren, bij andere blijft de ceintuur achterwege. Zo'n rechte mantel, of kort jasje, kleedt af, een factor, die door de Nederlandse vrouw zeker niet over het hoofd mag worden ge zien. Het jasje (links) vormt een aardig en warm geheel met een effen grijze japon of een strak zwart rokje. Het materiaal waar uit het werd vervaardigd, grove tweed maakt het geschikt voor sportieve doeleinden. Maar ook de vrouw, die meer van het „ge klede genre" houdt, zal van dit jasje, al dan niet met bontkraag, veel plezier kunnen beleven. Het deux-pièoes, (midden), ge maakt door de Franse ontwerp ster van trieotkleding, Lola Prussac, is vervaardigd uit grijze geribde tricot. Het jasje en de rok van dit pakje zijn afgebiesd met zwart, wat êen aardig effect geeft, omdat het egaal grijs daarmee wordt onderbroken. Het model beantwoordt geheel aan de eisen die gesteld worden aan de najaarsmode; het jasje sluit aan om de hals en heupen, ter wijl de taille niet werd -geaccen tueerd, de rok, die smal en recht is, eindigt op 28 cm boven de grond, een lengte, die de gezet te dame slanker zal doen schij nen. Het pakje is zeer eenvou dig, tooh modieus, en zeer goed draagbaar voor de Nederlandse vrouw. Jacques Heim ontwierp deze ge makkelijk uitziende winterman tel (reohts). Wij geloven, dat de draagster, zelfs tijdens de hevig ste vorst, geen last- van koude zal hebben. Er wordt een dikke grijze wollen stof gebruikt, de mouwen en i-evers werden ge tooid met bont. Het is een model, dat niet iedereen zal kunnen dragen; alleen de „slan ke garde" kan zich aan zo'n ruime_ jas, met een strakke cein tuur in de taille, en het dikma kende bont op mouwen en kraag wageh, maar haar zal het ontegenzeggelijk element staan! KLAZIENAVEEN - Tussen Klazienaveen en Zwartemeer, aan het Eelt ten skanaal, bij een eenzame zijweg, staat een bordje, dat zeer duidelijk de naam vermeldt van het be drijf dat men aan het eind van die zijweg ziet liggen. Maar in al haar welsprekendheid kan die vermelding niet con curreren met de penetrante geurwelke een bezoeker onmiddellijk doet zeggen: „Hier kan alleen een kunst- harsverwerkende industrie gevestigd zijn". En inderdaad, het bordje draagt als opschrift: „Ned. Fabriek van Kunst harsproducten en Frictie-materiaal" en bevestigt dus het aan zekerheid grenzende vermoeden, dat de bezoeker op de Zuidenwind tcerd aangedragen. Het is niet de enige fabriek die kunsthars verwerkt, maar op een bepaalde manier wiikt zn toch af van haar zusterbedrijven in Nederland. Eierdopjes, schake laartjes en andere massa-artike len ontbreken geheel in het ove rigens goed gevulde magazijn, in de olaats daarvan vindt men hier remvoeringen. frictieplaten en speciale technische persstuk ken. zoals montageplaten en lagers, waarvan de verpakkin gen namen dragen van bekende binnen- en buitenlandse maat schappijen. De fabriek, kortweg F.K.F. genaamd, zal nooit uit voorraad leveren, omdat alles wat hier de deur uitgaat van te voren nauwkeurig door de op drachtgever omschreven is wat betreft samenstelling afmetin gen en alle andere eisen, waar aan moet worden voldaa.n Een jaar of tien geleden maak te de F.K.F. wel eierdopjes en asbakjes, maar daar is men gauw van afgestapt. Dat was overigens niet in Klazienaveen. maar in Haarlem, waar de fabriek in 1942 werd opgericht. De ion ge industrie, die in 1946 was over gegaan op meer technische pro ducten. breidde zich echter voortdurend uit. totdat men te kampen kreeg met een onoplos baar ruimteprobleem, waardoor het onmogelijk werd nog langer economisch te werken. Het be drijf bood toen werkgelegenheid aan veertig tot vijf en veertig arbeiders. Naar Klazienaveen In 1951 werd besloten dit pro bleem op radicale wijze op te lossen. Men keerde Haarlem de rug toe en vertrok naar Klazie naveen. waar alle mogelijkheden voor uitbreiding ruimschoots aanwezig waren. In April 1952 werd met de overplaatsing be gonnen en in Juni was de ver huizing voltooid. Het bestaande fabriekspand werd verbouwd en uitgebreid en per 1 September was de productie weer 100 pro cent. Vanuit Haarlem waren tien mensen meegekomen, die nu nog de kern van het personeel uit maken: alle overige arbeiders, ruim vijftig in totaal, komen uit deze omgeving. Twaalf van hen hebben eerst nog zes weken in Haarlem doorgebracht om in te werken, zodat in Juni van dit jaar met twintig tot viif en twintig mensen gestart kon wor den. Dit aantal werd geleidelijk opgevoerd. Momenteel demonstreert zich alweer een nijpend ruimte gebrek. De directie heeft inder tijd het hele complex gehuurd, maar tot nu toe wordt een deel bezet door andere industrieën. Deze zullen echter per 1 Januari 1953 moeten verdwijnen, zodat men dan eindelijk over voldoen de ruimte kan beschikken. De arbeiders uit Klazienaveen en omgeving waren totaal on geschoold en moesten eerst hele maal worden ingewerkt. Deze ..aanloop-periode" duurt hier iets langer dan elders, omdat de mensen uit deze streek niet be paald ..industrie-minded" waren. Eenmaal ingewerkt doen ze ech ter niet onder voor hun collega's elders in het land. Productie-proces De belangrijkste grondstoffen die in dit bedrijf worden ver werkt. zijn asbest, cresol en for maline. Cresol is een bijproduct van de olie-industrie en kan in Nederland vervaardigd worden, evenals formaline, dat uit hout gedestilleerd wordt. Alleen as best wordt in onze bodem (nog) niet aangetroffen en moet dus ge-importeerd worden. De asbest wordt als vezel aan de fabriek geleverd en gaat voor de eerste bewerking .naar de harskokerij. Hier bevindt zich de haard van de reeds eerder vermelde geur, die zich schaam teloos blijkt te ontpoppen als een ordinaire en weergaloze stank. Wanneer men eenmaal gezien heeft hoe die asbestvezels met kokende hars ge-impregneerd worden, doet men verstandig deze afdeling onmiddellijk te ontruimen, om een bezoek te brengen aan de drogerij, waar de stank weer dragelijk en de druipende vezel gedroogd wordt. De hard geworden vezel wordt in de malerij verpulverd en, is nu gereed om in de vereiste vorm geperst te worden. Voor bepaalde producten dient de ge- inpregneerde vezel echter eerst met andere grondstoffen ver mengd te worden en dat gebeurt dan op de walserii. Vandaar wordt het als een taaie koek rechtstreeks naar dp perserij ge bracht. zonder eerst gemalen te worden. Op deze persen kunnen, naar gelang de gewenste vorm en af meting van het product, ver schillende stempels of matrijzen worden aangebracht. Deze matrijzen worden op een speciale afdeling door het bedrilf zelf vervaardigd en kunnen in ieder gewenst model geleverd worden. Op die manier bereikt men een grote zelfstandigheid: het bedrijf is waar het ma trijzen betreft wat men noemt ..self-supporting". De vezel-pulver of koek wordt op de persen gelegd en onder enorme druk en temperatuur soms tot 1000 kg per vierkante centimeter en 200 graden Cel sius tot het vereiste model gevormd. Door verschillende mengingen, oersdruk en -tempe ratuur wordt een eind-product verkregen, dat hitte-, water- en/ of schokbestendig is, al naar gelang de eisen die de opdracht gever stelt. Nabewerking Wanneer de persen weer open- gaati is het product zo goed als klaar en gaat dan naar de na bewerking, waar het wordt ge slepen. gepolijst, afgebraamd en eventueel van gaatjes of hoeken voorzien. Tenslotte gaat het dan naar een speciale afdeling, waar het op afmetingen gecontroleerd wordt. Over dit gehele proces waakt het laboratorium, dat geregeld steekproeven neemt om het pro duct te testen. Voldoet het niet aan alle gestelde eisen, dan wordt het onherroepelijk afge keurd. Slechts een afwijking van vijf procent, boven of beneden de gestelde eisen, kan worden toegestaan. Deviezen Niet alleen voor Klazienaveen of Emmen is deze industrie van belang, maar voor geheel Neder land. Remvoeringen en frictie platen bijvoorbeeld moesten voor de oorlog allemaal ge- importeerd worden uit Duits landEngeland of de Verenig de Staten. Nu deze materialen in Nederland zelf vervaardigd Worden, levert dat een devie- zenbesparing van drie a vier ton per jaar. Bovendien is 50 procent van de productie voor export bestemd, hetgeen nogmaals drie a vier ton aan deviezen binnenbrengt. En deze export is nog steeds groeiende. De voornaamste buitenlandse afnemers zijn wel België. Indo nesië en Brazilië, maar op de kisten in het magazijn treft men ook de namen van Turkije. Zwe den. Finland. IJsland en noem maar op. Hieruit blijkt wel. dat het Nederlandse product in niets voor dat uit het buitenland be hoeft onder te doen. En nog steeds streeft men naar verbeteringen. Op de research afdeling. het hart en de hersens van het bedrijf, zoekt men voortdurend naar nieuwe wegen, naar nog betere samenstellingen en naar nog efficiënter produc tie-methoden; alles met het doel. de' goede naam van Nederland in het buitenland te handhaven en te verbreiden, ook op het ge bied van deze voor ons land nog jonge industrie. Klazienaveen, Emmen en Ne derland kunnen daar alleen maar wèl bil varen. BOVEN KARSPEL Gisterenmiddag heeft de Alkmaar- se Arrondissementsrechtbank een zaak te behandelen ge kregen, die ongeveer twee uur in beslag heeft genomen. Het was de onaangename kwestie tussen een zeventien jarige jongen en een agent van de Rijkspolitie, welke zaak nogal stof deed opwaaien en die de feestelijke avond van de 17e Juli j.l., toen Crescendojubelend om de gewon nen eerste prijs langs de Broekerhavenweg trok, omstuwd door een menigte ingezetenen, op onaangename wijze deed eindigen. Toen het corps dan, al musice rend voorttrok, trachtte de 17-jar. Pieter L. op zijn race-fiets de stoet te passeren, doch hij werd achterhaald door de wachtmeester R. V., die dat met het oog op de orde wilde verhinderen. „Terwul ik probeerde langs te fietsen", zo verklaarde L„ „voelde ik mij door iemand beetgepakt: ik werd op een hek geduwd, dat vlak langs de weg stond en ik kreeg twee klappen. Toen heb ik mijn aan valler mijn fiets voor de voeten gegooid, ik begon in het wilde weg te stompen en probeerde de man. die mii had vastgegrepen, op de grond te krijgen. Toen echter bemerkte ik. dat ik het met de politie te doen had en onmiddel lijk daarop heb ik de handtaste lijkheden gestaakt." Toen de wachtmeester op het punt stond mij zijn woning bin nen te laten, om verhoord te wor den, werd ik zonder enige aanlei ding met een gummistok geslagen, aldus verklaarde L. De wachtmeester R. V. ver klaarde. dat de verd. op het mo ment van zijn aanhouding met slaan was begonnen; dat hii daar entegen zelf twee opmeppers had gekregen, en dat hii ziin arrestant met een paar „poeiers" met de gummistok had moeten bewerken op het moment, dat beiden het huis van de wachtmeester wilde ingaan, omdat L. daar weer met handtastelijkheden was begonnen. Daarna hadden beiden een kort onderhoud in de bijkeuken van de wachtmeester en daar, zo vertelde L., werd hii weer geslagen. Na de wachtmeester werden niet minder dan zes getuigen gehoord. Twee getuigen verklaarden gezien te hebben, dat de wachtmeester V. met slaan was begonnen. De collega van V., de wachtmeester J C. Kzei dat hii van het ge zicht van V. geschrokken was, zo was het toegetakeld. Aan L. had hij echter geen letsel kunnen be speuren. Verder verklaarde hij, dat zijn collega toen pas voor het eerst in viif jaar van zijn gummi stok gebruik had moeten maken. Ten aanzien van de gebeurte nissen oij de woning van V. ver klaarden vier getuigen, dat V. wéér het eerste en zonder dat L. daartoe aanleiding had gegeven, tot handtastelijkheden was over gegaan. Sommigen verklaarden, dat V. L. tegen de muur had ge duwd. anderen zeiden, dat L. door V met de gummistok was gesla gen, zonder dat dat nodig was. al naargelang zij het gebeurde had den meegemaakt. De laatste ge tuige, die in deze zaak gehoord werd. had door het raampje van de bijkeuken van V's woning ge zien, dat L. daar met de gummi stok werd afgetuigd. De Officier van Justitie ging ervan uit. dat aan de onkreuk baarheid van V. als politiebeamb te niet moest worden getwijfeld en dat de overige getuigen alle maal. te goeder trouw, hebben willen pleiten voor hun dorpsge noot, omdat het nu eenmaal be kend is, aldus de Officier, dat het gewoonte is onder dorpelingen, in een zo kleine gemeenschap „aan elkaar te klitten". Hii twijfelde er niet aan, of V. had zijn verklaringen overeen komstig de waarheid afgelegd en deswege eiste hii tegen L. een gevangenisstraf van zes weken, gezien de ernst van de mishande ling. de politieman aangedaan. Mr. Schenkeveld, die als verde diger van de jongeman optrad, betreurde het, dat naar aanleiding van deze gebeurtenis een conflict was ontstaan tussen dorpsgemeen schap en politie en hij vond het maar het veiligste aan te nemen, dat de wederzijdse verklaringen te goedertrouw waren afgelegd. Overigens voerde hii aan. dat door het optreden van de politie man het gezag naar beneden was gehaald, d.w.z. niet op tacti sche wijze was hooggehouden. Hii was ervan overtuigd dat de getui gen stuk voor stuk de waarheid hadden gezegd en hij vestigde daarbii de aandacht op de verkla ringen van de eigen getuigen van de Officier van Justitie. Hij kwam dan ook tot de conclusie, dat L. van rechtsvervolging diende te worden ontslagen, omdat hij uit noodweer gehandeld had én bij de eërste maal dan nog altijd op 't moment dat hij niet wist, met 'n politieman te doen te hebben. De uitspraak in deze zaak zal op Dinsdag 21 October a.s. wor den gedaan. AMSTERDAM De Europese Raad voor Kernphysisch onder zoek heeft gisteren het besluit genomen het centrale laborato rium te vestigen in Geneve. Nadat gisteren twee landen hun voorstel tot het bouwen van het laboratoriuum in hun landen hadden teruggenomen, verzocht de Nederlandse gedele geerde, de heer M. J. H. Bannier, de overige afgevaardigden zich uit te spreken over hun voor keur betreffende de thans over gebleven twee proposities, n.l. die van Nederland en Zwitserland: het laboratorium te bouwen resp. bij Arnhem en Geneve. De Joe goslavische en Zweedse gedeie- voorstanders voor het plan Ge neve te zijn. De heer Bannier legde daarop een verklaring af, waarin hij zeide, dat Nederland zijn voorstel terug trok, teneinde te komen tot een unanieme uit spraak over het bouwen van het laboratorium in Zwitserland. Onmiddellijk na de verklaring van de heer M. J. H. Bannier deelde de voorzitter mede, dat hiermede het besluit was geno men het laboratorium bij Geneve in te richten. De Italiaanse gedelegeerde Co- lonetti zeide. dat het een ver heugend verschijnsel is, dat de gedelegeerden zich' bij hun over wegingen niet hebbeii laten lei den door hun nationale trots, doch uitsluitend het algemeen geerden verklaarden beiden belang voor ogen hebben gehad. Reeds meer dan vijftig eeuwen wordt de wichelroede gebezigd om de geheimen die de grond bevat op te sporen. De weten schap kan het mysterie van de wichelroede nog steeds niet voldoende verklaren. Uitgangspunt van een uitleg van haar toverkracht vormt het vaststaande feit, dat levende wezens onder invloed staan van electromagnetische processen. Het is zeker, dat mensen, dieren en planten door een electromagnetisch krachtveld omgeven zijn, dat golfachtige impulsen naar alle zijden uitzendt en ook ontvangen kan. De Franse natuurkundige La- khovskv bewees dit reeds in 1931 in zijn te München uitgegeven werk ..Het geheim des levens". Enkele jaren later schreef de be kende atoomonderzoeker prof. dr. Pascual Jordan in zijn studie „Or ganismen als versterkereenheden (in „Technische blaetter") dat ons organisme in staat is op 2wakke aankomende electro-impulsen een versterkende werking uit te oefe nen. Deze feiten kunnen ook voor de verklaring van de wichelroede dienen. Normaal is het krachtveld van de wichelroedeloper door ge woonte en aanpassing met het at mosferische door zonnewerking ontstane electromagn. krachtveld in evenwicht. Een waarschuwende trilling. Onze evenwichtstoestand ver dwijnt terstond als de roedeloper zich op zijn opdracht concentreert en een terrein betreedt waarin water, bodemschatten of bepaalde storende invloeden verborgen zijn, zodat daar een andere electrlsche invloed gaat werken. De atmosfe rische compensatiestromen, die zich bewegen tussen de positief kosmische en negatief aardse la ding gaan dan in een andere fre quentie en sterkte .trillen en be ïnvloeden door inductie het per soonlij Ke krachtveld van de roe deloper. Een goede gevoelige roe deloper voelt deze verandering terstond ook zonder roede. Boven dien zorgt de versterkte werking van zijn organisme er voor. dat zijn gevoeligheid groter wordt en dat ae versterkende impulsen via zenuwstelsel en bloedsomloop lei den tot motorische spierprikkelin- gen. die daarmee tevens een on willekeurige uitslag verwekken van de wichelroede, die in labiel evenwicht gehouden wordt. Dit is een proces als bij de radio, waar de overigens zo zwakke golf- impulsen van de zender door de versterking zo bekrachtigd wor den, dat zij het vermogen bezit ten om de membranen van de luidsprekers motorisch aan te drij ven Een halve verklaring. Zo luidt een alleszins aanneme lijke verklaring voor het feit van de uitslag van de wichelroede en toch is hiermee lang niet alles verklaard. De roedeloper registreert im mers niet enkel het feit, dat er iets in de bodem is, maar ook wijst nij aan. wat er in de grond zit en hoe diep en hoeveel Daar bij moet men bedenken, dat in 't atmosferische krachtveld slechts zachte, gemakkelijke afscherm- bare korte of lange golfstralingen een rol spelen, die met door dik kere aardlagen kunnen dringen. Het krachtveld bevindt zich zoals bij een condensator in zekere zin slechts aan de oppervlakte der aarde, terwijl men zich hierbij de aardbol als de condensator moet voorstellen. De veranderingen die de roedeloper in het krachtveld waarneemt, worden dus niet di rect. maar slechts via inductie door de zich in de aarde bevin dende objecten veroorzaakt Een nieuw raadsel. Deze inductie is nog een raad sel op zich. Het is niet waar schijnlijk dat de roedeloper alleen uit de veranderingen van het at- Schoenen voor dag en avond Als dames aan winterschoenen denken, kunnen zij in haar ver beelding soorten te voorschijn roepen, die eikaars uitersten ge noemd kunnen worden. De hier afgebeelde sportschoen met zware rubberzooi on het uiterst fragiele gouden avondschoentje, mag men wel zo noemen. De vrouw, die zich veel op straat beweegt, wil haar voeten beschermen tegen koude en vocht. Stevige profiel-rubber zolen, die toch heel soepel kun nen zijn en dubbele lederen zolen, gecombineerd met naturel- kleurig bovenleer, vormen een geslaagd geheel. Het aantal soorten -in sportleer breidt zich steeds uit. Dit geidt voor glad, zowel als voor generfd leer „gebobbeld leer" is de gemeen zame term. Wilt U het minder zwaar? Dan komt de caifsleren schoen met lederen zooi in aanmerking. Het afgebeelde model is in don kerrood met een gesp van het zelfde materiaal overtrokken. Degelijk, soepel en gemakkelijk Avondschoentjes krijgen steeds meer de sandaalvorm. Enkele bandjes zijn al voldoende. Dit najaar brengt naast goud en zilver, gemetaliseerd leer in vele kleuren en nuances. Voor de jeugd zijn er evenveel soorten en Kleuren in lagere en geheel platte hakken. Schoentjes, die onberispelijke kousen vergen, maar een flatteuze voet geve-- mosferische krachtveld zulke be sliste uitspraken kan doen over de soort, de diepte en de hoeveel heid van hetgeen zich in de grond bevindt. De roedeloper moet daar om nog onder invloed van andere, tot dusver onbekende krachten staan. Radar der natuur. Een begin van verklaring vond men eerst in de tweede wereld oorlog, toen de radar-apparaten opkwamen. Radar werkt met zeer harde ultra-korte electro-impul sen. die door het gezochte voor het menselijk oog onzichtbare ob ject gereflecteerd, geabsorbeerd of afgeleid worden. Dit proces kan, door terugwerking, in het kijk- toestel worden waargenomen. Het heelal vol mysterieuze stralen. Die harde doordringende ultra korte impulsen of stralingen zoals men bli de radar ook gebruikt, zijn overal op de aarde aanwezig. Zij zijn waargenomen in de vorm van radio-actieve „afbraakstralen" die als zogenaamde aardstralen uit het binnenste der aarde ko men en in de vorm van kosmische hoogtestralen. die zoals men thans aanneemt eveneens van radio actieve oorsprong zijn. Beide soort stralingen zijn alomtegenwoordig, ook al kunnen voor het overgrote deel de meetinstrumenten hen nog niet waarnemen. Deze stralen zul len vermoedelijk ook eens het ge heim der wichelroede ontsluieren. Onze hersenen zend- en ontvangtoestel. Het staat vast dat de menselij ke hersenen een bijna volmaakte ontvanger en zender vormen voor oneindig zwakke electro-machne- tische impulsen. Men mag daaruit cohcluderen dat onze hersenen eveneens een perfect radarapparaat vormen, dat de ultrakorte radio-aetieve stralingen registreert evenals een radartoestel. De hersenen zijn bovendien, wat elke goede roedeloper weet, door een wilsact in staat zich, wat be treft golflengte, frequentie enz. in te stellen op de typische radio actieve uitstralingen van bepaal de stoffen. Zo kunnen onze hersenen zich als het ware inschakelen in hun eigen radio-actieve stralingen, of in die der buitenwereld, en deze dan als zelfstandig functionnerend radarapparaat verwerken, evenals dat blijkbaar het geval is met 't organisme van het dierlijk in stinct. Zo kunnen onze hersenen ook storingen van deze stralin gen, door bodemschatten enz. veroorzaakt, opvangen. En niet enkele opvangen maar als de wichelroedeloper ervaring genoeg heeft zelfs de aard, de hoe veelheid en de ligging dezer stof fen bepalen. Roedeloper kan men niet worden door oefening, men moet er van nature voor geschikt zijn. Deze geschiktheid kan uiter aard wei ontwikkeld worden Dameltlb D.D.D. ALKMAAR. De uitslagen van de onderlinge wintercompe titie luiden: J. JornaM. J. Langras Sr. 11 J. Mekken-M. J, Langras Jr. 02 P. de WijnN. Visser 2G D. Bruggeman—-G. Slim 2C G. Bakkum—D. Kom 2—0 A. KantersA. Bronk afa. D. StamJ. Bleeker 11 M. OudN. Oud afs. Opgewonden vader. De vader van L. was, toen hij van het gebeuren op de hoogte was gesteld, in opgewonden toe stand naar de woning van V. ge gaan, om zijn zoon op te eisen, om te voorkomen, dat deze nog meer geslagen zou worden. Hij was er van overtuigd, dat dat werkelijk zou gebeuren. Hij wilde niet vol doen aan de driemaal herhaalde sommatie van V. het huis te ver laten. Daarbij zou hij de politie voor een „stelletje schurken heb ben uitgemaakt. Wegens huisvredebreuk en be lediging moest ook hij voor de rechtbank terechtstaan. Het eer ste feit gaf hij volmondig toe. het tweede ontkende hij. „Ik heb het wel gedacht, en ik denk het nu nog, maar gezegd heb ik het niet" zei hii op de zitting. De Officier van Justitie eiste tegen hem een boete van f 100. subs. 40 dagen. Mr. Schenkeveld. die ook in deze zaak als pleiter optrad, bracht de rechtbank onder de aan dacht, dat het hier een vader be trof, die ziin zoon bedreigd zag en hem daarvan wilde verlossen Ook in deze zaak uitspraak over veertien dagen. 's-GRAVENHAGE, 7 Oct. In Den Haag is hedenmiddag medegedeeld, dat het Rijk in het kader van de bescherming der bevolking aan de A-kring Den Haag, Voorburg en Rijswijk gel den heeft toegewezen voor de bouw van 48 openbare schuil kelders, voor resp. 20.000 en 13.000 gulden per stuk. Daarnaast zal in gebouwen van een zeer stevige constructie nog schuii- ruimte voor ongeveer 4000 per sonen gevonden kunnen worden. In totaal zal er dus in Den Haag voor ongeveer 10.000 personen schuilruimte zijn. BLOKKER. 8 Oct. Knolbie ten 6.20—9.10; gele bew.kool 6 7.70; groene kool 7.508.30; rode kool 79.6Q; slabonen 3168: to maten 1737; waspeen 1315; andijvie 6—9; sla 4—5.10: bloem kool 1328: komkommers 814; Ahcanten 5882: Frankenthalers 45—81; Ellington 9—23: Cox Or. 1435: Dekkers Glorie 822: El lison Orange 14—27: Glorie v. H. 4—22; Schellinkhouters 1129: Tiliisch 9—21; Transperant 1021; Conference 415; Emile dHeyst 5—14; Fertilon 8—13; Gie- ser Wildeman 8—14; Hertogin El- za 3—5; Legipont 5—15: Gratiool 8; Pres. Loutreuil 1119; Sol daat 411: Zwijndr. Wijnpeer 5-8. WOGNUM, 8 Oct. Witlof 1 II 55; breekpeen b 11,20; c 11,40; d 12, aanvoer 3100 kg- uien, middel 17; grof 16,80; drie ling 18,80, afw. 8,10—12,10, aan voer 5500 kg; bieten a 10,50; b !'>50, modjo 7,107,30; aanvoer 1800 kg; slabonen II 6067; af wijkend 34—58; rode kool 4,10- 10,40; groene kool 14,3017,30; bloemkool 9—31; tomaten 16— 33; komkommer 15; andijvie 5 -11; alicanten 6786; spruitk. 21—36; sla 4—4,20. OBDAM, 8 Oct. 4000 kg sla bonen 6781; b 4868; afw 44 —47; 2500 kg uien 18,60—19; grof 18,50—18,80; driel. 19.50— 20,30; nep 25,80—28,20; stek 11,2012; 25000 kg peen b 11,20 —11,50; c 11,50—12; d 8.70—10 stek 5,20; 18000 kg biet a 10,90- 11,40; b 10,70—11,60; c 4—4,10; modjo 8—8,70; 7500 kg rode kooi a 7; b 3.804,60; 1200 k:g groene kool b 4,10. MEDEMBLIK 7 Oct. 33000 stuks bloemkool Al 2235; A2 17—23; BI 20—30; B2 16—21; stek 918; 62.000 kg ronde bic ten A 10,60—11,90; B 10,60— 11,90; modjo 10,40; lange bieten A 8,10—8,30; B 4,20; 15.000 kg uien groot 17,1017,80; grol 15,90—16,20; driel. 19,50—19,00; nep 22,60—23; stek 7; 22.000 kg breekpeen B 11,2012,30;; C 11,20—12,30; D 7,20—8,40; sla bonen 36—55; Chinese kool 11,4012; groene kool 6,80-6,90 rode kool 4,6010,30; gele kool 3,70—5,60; witte kool 3,50-3,60, andijvie 5,90. GROOTEBROEK, 7 Oct. 5000 kg uien grof 13,50; middel 16,90—17,60; driel 19—19,70; nep 22,40—24.00; 1000 kg sla bonen 6265; afw. 57; 4000 Kg bieten A 10,40—10,70; B 9,50; 1250 kg rode kool 6,40—11,10; 2500 kg gele kool 3; 3500 kg gr kool 6,508,50; 125.000 stuks bloemkool z.d. B 2036,80; B2 16,80—22,90; stek 4,50—12,40; t.s. B 26,20—38,70; B2 19,60— 28,40; stek 16—24,40. AVENHORN, 7 Oct. 5500 kg grove schot 9,7010,40. 35.000 kg witte kool 4,50—5,50; 25.000 rode kool 4,50—13,40: 1000 kg gele kool 8; 2000 kg groene kool 67,40; 3000 Kg Chinese kool 1012; 17.000 kg uien grof 16,5018,20; gewoon 17,80—19; driel 19,20—20,40; nep 27,40—28,90; 58.500 kg bieten 1 rond 10,20—11,30; II 10,90—12,10 III 4—5,20; modjo 7,50—9,10 42.600 kg peen II 10,70—12; III 11,30—12,10; IV 10—10,70; 19900 kg slabonen I 6377; II 5065 III 40—53, HOOGKARSPEL Bloem kool B 31,3034,90; bloemkoo, B2 21,70—24; stek 5,60—18,50. 15000 kg kroten A 9,90; B 8,70 LANGEDIJK. 9000 kg. rode kool A 5.80—7.90: B 4.50—5 50' 2000 kg. gele kool B 33.4u' 6500 kg. groene kool 6.20—7,20. 170.000 kg. witte kool 4.40-S.'O succes witte 5.205.40' 13.000 k* uien 18—19.70: grof 17—17.90 drielingen 18.6020.40 nep 27.i0 12,000 kg. bieten A 1010.80: B 10.20—11: 2000 kg. neen B 9- 9.40: C 10.30—10.80; 1000 kg. ra- menas 5.807.50: 3000 kg. slabo nen I 61.90—62.80: II 41.10—59 4500 bloemkolen B I 19.7033,30' Bil 9.50—13.40. N.-SCHARWOUDE. - 7000 Kg aard. Erdgold 9.70: bonk 9.7Ó— 10.20 3100 kg. peen B 10.10: C 10.70: D 8.70: 5800 kg. uien 17.80 19.10: grote 17.1018.10: driel. 1820; nep 26; 4600 kg. slabonen I 55—65: II 45—59: al'w. 40—44- 2700 kg. rode kool A 8.1011.80 B 4.504.60; 1400 kg. eele koel A 55.20; 97.000 kg. witte kool 3.50—5: 34 000 kg. succes wétte 5—5.40. WARMENHUIZEN. - 1200 ka bieten A 9.509.60: B 8.40: moa- jo 6.50: 700 kg. slabonen 364i. 200 stuks bloemkool 10.90—20.8i. 6000 kg. rode kool 4.845.IC: 56.000 kg. witte kool 4.705.50

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7