TER! 'n Duitse „Ondergrondse Gwerilla-strijdgroep tegen mogelijke Sovjet-bezetter Harrow: bergingsarbeiders artsen en geestelijken T AMERIKANEN STICHTTEN: Gehele plan uitgelekt Guerilla's organiseren enorme wapen yetballer DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Misleide landgenoten De ministers aan het werk... Zuid-Koreanen in de aanval AANTAL DODEN NEEMT MET HET UUR TOE Als Russen fotograferen ■iiiiiiiiuiuiaiuiiic* Sovjets voelen zich onzeker Frankrijk gaat niet accoord OVERVAL OP JUWELIERSZAAK voor de deur van Sovjet-China Uitvinder van de „snuiver Spioimagezaak komt voor Nederlanders gewond DAT ROET TOCH.... DE HEER WELTER VERGEZELT DE PRINS NAAR MEXICO Marokko wijst Frans voorstel af Groentezaden naar West-Duitsland nier B. J. Wilmink het R.K. Marine- de V.B.Z., vlootaal- ilenaar en de vloot- i het Marine Oplei- Hilversum, en de van het comité Z. Kerkhof kwamen bijeen om de over- tste eer te bewijzen, ij de stoet aansloten H. J. Noppen, Hoofd nevoorlichtingsdienst was namens de Mi- irine Z. Exc. Ir. Staf, van het M.O.K. Hil- II J. G. Swart, ver en sergeant, korpo- 1 en matroos. Ver- j de begraafplaats •schillende Helderse de overledene, die eerste jaren van de organisatie met hem ngewerkt, hetzij zijn •en en dit voor het worden. De absoute t door vlootaalmoe- Wilmink. •d een aantal kran- geopende groeve ge in het comité Onze an het R.K. Marine- irwijl de It. z. II ;en krans legde na- -soneel van het Ma- ïgskamp Hilversum. iruiken, wanP leem daarom vasgoed naast irgelijk nauw- oord: En óf! rden: 5/7 Óf! 9 wit ?gen: E/t Of! llllllllllillllllllliiU ;n als dieven in de Z. somber gefluister. S barbaren zijn ge- 3 et snorren en bere- de tunnel en ze S Igolf uit over ons S wel platgeschoten 3 och armedie 3 tamp gegooid. Ons 5 op elastische egel- 5 Brindisi tot staan 3 m onze verspieders 3 n als burgers ver- S jbo heeft dat trou- S z ben nu naar die 3 r bij en eentje met 5 een pet enS toch te lachen. De 3 NOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.01 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangTijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Vrijdag 10 October 1952 48e Jaargang No. 12600 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Een groep van ongeveer hon derd Nederlanders meent een be roep te moeten doen op ons volk om geldelijke steun voor het uitzenden van een Ne derlandse delegatie naar het Vre descongres van Wenen dat op 5 December a.s. wordt gehouden. Er is daartoe een circulaire ge zonden aan de Nederlandse pers met het vriendelijk verzoek aan deze actie groter bekendheid te geven. Een wens, waar wij gaarne gevolg aan geven maardan in de trant van 'n waarschuwing! De oproep is uitgegaan van de We- reld-Vredesraad, die op 6 Juni j.l. in Berlijn bijeenkwam. De tekst luidt. „Het Vredescongres der volke ren zal op grondslag van nauw keurig en gezamenlijk bepaalde doeleinden mensen van alle richtingen en groeperingen, of organisaties van allerlei aard verenigen, die ontwapening, veiligheid en nationale onafhan kelijkheid willen, alsmede in ternationale ontspanning en vrije keuze tot eigen leefwijze. Het Vredescongres der volke ren zal allen verenigen, die de geest van onderhandelen willen doen zegevieren over oplossin gen door geweld." Dergelijke lectuur doet in de verstikkende en bedompte sfeer van internationale verwikkelingen in deze tijd verkwikkend aan. Zo zullen ook de honderd onderteke naars (ters) gedacht hebben toen hen om een handtekening werd gevraagd Er bevinden zich be kende persoonlijkheden onder als de hoogleraren Wertheim, Min- naert. Escher, Pos en Presser. Verder kunstenaars als Peter van Anrooy. Willem Lohoff, Charley Toorop, Aafje Bouber, Gerard den Brabander, Anna van Gogh Kaulbach en andere mannen en vrouwen wier namen op weten schappelijk en artistiek terrein een Degrip zijn geworden. Het merendeel is niet-communist, hoe wel er ook namen op prijken, van hen, die waarschijnlijk als C.P.N.-ers bekend zijn. Wij wij zen opzettelijk op de politieke zijde van het geval, omdat het congres in Wenen een politiek congres en wel een zuiver com munistische bijeenkomst zal zijn. Het is bedoeld als sluitstuk van een groots opgezette vredesactie, die een dag of tien geleden in 't Rode-Peking is begonnen onder de titel van „Bijeenkomst der partisanen ter verdediging van de vrede in Azië en de landen van de Stille Zuidzee." De reso luties in Peking veroordelen de „oorlogspropaganda der V.S." en protesteren tegen de „bewapening van de West-Europese landen." Wij hebben onlangs in een artikel „Van Peking naar Wenen" uit voerig over de betekenis van dit congres geschreven. De actie, zo wel in Peking, als straks in We nen gaat van Moskou uit. De ware initiatiefnemers en uitvoer ders huizen in het Kremlin. Ontwapening, veiligheid en nationale onafhankelijkheid?" Hebben de Sovjets niet elke po ging tot ontwapening in de orga nen der V.N. moedwillig getor pedeerd? Is de dictatuurstaat van Moskou met de zuiveringsproces sen met de verbanningen naar Siberië, met de moderne slaven jacht en de tot koelies verlaagde arbeiders in de uraniummünen en het vreesaanjagende apparaat der geheime staatspolitie het aange wezen instituut in de wereld dat de veiligheid van het mensdom waarborgt? „Nationale onafhan kelijkheid". De honderd vredes apostelen doen beter het te vra gen aan de murw geslagen vol keren van Estland en Letland en zich op de hoogte te stellen van het lot der Polen, Tsjechen en Hongaren. Misschien vinden ze in Wenen gelegenheid het relaas aan te horen van vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn, die zijn uitgeweken voor terreur, folteringen en kinderroof. „Vrije keuze tot eigen leefwij ze?" Weten deze Nederlandse mu sici. schilders, beeldhouwers en dichters, dat hun Russische col lega's hun artistieke gaven a 1- 1 e e n in dienst hebben te stellen van de verheerlijking der Sovjet- leer op straffe van bij het tegen overgestelde tot de „openbare be kentenis" te worden gedwongen „schromelijk te hebben ge dwaald". Het ware beter, wanneer deze mensen een ogenblik met hun gedachten verwijlden buiten hun atelier of studeerkamer, of slechts een moment de dirigeer stok neerlegden om tot de harde werkelijkheid van deze chaotische wereld terug te keren. Wanneer ze beschikten over een werke lijkheidszin en zich niet lieten be toveren door een verdwaasd idealisme, dan konden ze weten dat één dezer dagen op de bin nenplaats van een Bulgaarse strafgevangenis een bisschop wordt neergeschoten! Men vraagt zich af of deze .vredesapostelen" nooit gehoord hebben van de ont voeringen in Berlijn of de de portaties van Praag en Boeda pest, die even mensonterend zijn als de massaslachtingen in de gaskamers van BergenBelsen. Wanneer het deze Nederlanders diepe ernst is straks in Wenen te protesteren tegen de 50 divi sies, die in het Westen op papier staan, waarom dan ook niet het zelfde te doen wanneer de Russen er 300 gereed hebben? Zijn deze ondertekenaars dan misschien toch communisten? Waarom het dan niet eerlijk toe gegeven' Zijn ze het niet, dan doen ze er beter aan zich niet op sleeptouw te laten nemen door de wolven in schaapsvacht. Wij vrezen dat velen onder hen dit inzicht missen. Men moet eerder medelijden hebben met deze misleiae landgenoten." FRANKFORT Professor Carlo Schmidt, vice-voorzit- ter van de West-Duitse Bondsdag, heeft medegedeeld, dat een parlementscommissie een onderzoek zal instellen naar de verklaring van August Zinn, premier van van Flessen, waarin deze melding maakt van een „rechtse ondergrondsedie oorspronkelijk door Amerikanen gesteund tras doch zich thans zelfstandig tegen commu nisten en socialisten zou richten. Volgens Zinn zou de organisatie oorspronkelijk gevormd zijn voor het voeren van guerilla-activiteit tegen een mogelijke bezetter uit het Oosten. In Frankfort is een gemengde commissie van Amerikaanse en Duitse functionarissen bijeen gekomen, om de zaak te be spreken. Het bureau van de openbare aanklager te Karlsruhe heeft medegedeeld dat de vorige maand een aantal gearresteer den. leden van genoemde orga nisatie. in vrijheid waren gesteld „omdat de Amerikaanse auto riteiten hadden toegegeven, de meent Eden SCARBOROUGH, Engeland, 9 Oct. De Britse minister van buitenlandse zaken. Anthony Eden, heeft vandaag verklaard, dat er tekenen zijn, dat Rusland zich gezien de toenemende mili taire macht van het Westen min der zeker voelt. Uit zijn redevoering zou men kunnen opmaken, dat hij voor stander is van een Viermogend- hedenbespreking, indien deze kans zou maken „constructief" te zijn. Eden zei tijdens een congres van de Britse conservatieve par tij te denken, dat „de Sowjets beginnen te twijfelen of wij door rechtstreekse methoden verdeeld en vernietigd kunnen worden." BRUSSEL, 9 Oct. De con ferentie van de Benelux minis ters, welke 14 October begint te Knocke-le-Zoute, wordt gehou den in, „Reserve" een van Euro pa's meest luxe hotels. Er is overeengekomen, dat deskundi gen, attaché's en andere, met do cumenten beladen ambtenaren van de conferentie worden weg gehouden. Een Belgische rege ringsautoriteit drukte zich aldus uit: De ministers zullen eten, drinken en praten, elkaar leren kennen en trachten begrip voor eikaars standpunt én omstandig heden te krijgen. organisatie te hebben gesteund en gefinancierd". De Duitse jeugdbeweging (B.D.J.) heeft Donderdag beves tigd. dat onlangs een onder Amerikaanse auspiciën staande organisatie van partisanen had bestaan, doch zij ontkende, dat zij er ooit bij betrokken was ge weest. Amerikaanse steun In zijn Woensdag in het parle ment afgelegde verklaring zeide de Hessische premier, dat de Hessische Staatsveiligheidsdienst op 9 September achter het be staan van de organisatie kwam. De dienst kwam te weten, al dus Zinn, dat de groep ongeveer twee jaar geleden werd opge richt door leiders van de „Bund Deutscher Jugend". Leider van de groep was Gerhard Peters uit Frankfort. vice-voorzitter van de B.D.J. De arrestatie van Peters werd verhinderd door een Amerikaan die Peters onderdak verschaft had. Uit in beslag ge nomen papieren was gebleken, dat de organisatie maandelijks een bedrag van 50.000 mark ont ving van Amerikaanse zijde. met U.S.-voorstellen PARIJS. 9 Oct. De Franse regering heeft een Amerikaans memorandum over de toekomsti ge hulpverlening afgewezen, zo wordt te Parijs vernomen. De Amerikaanse ambassadeur heeft de Franse premier Pinay Maandag een brief ter hand ge steld, waarin, in antwoord op een eerder verzoek var.. Pinay wordt meegedeeld, hoeveel hulp voor Frankrijk beschikbaar is in het jaar na Juli j.l. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt in dit verband een bedrag van 550 millioen dollar genoemd. Dit is aanzienlijk min der dan de Franse regering no dig acht als zij haar volledige bewapeningsprogram in het At lantisch Pact wil handhaven. Gisternacht is omstreeks 4 uur door nog onbekende dader (s) de dubbele etalageruit van een juwelierszaak aan de Raadhuis straat te Amsterdam met een ijzeren staaf stukgeslagen. Uit de in de etalage uitgestalde arti kelen zijn ongeveer 40 ringen (goud met briljant), broches en hangers ontvreemd, voor een to tale waarde van naar schatting f 40.000, zo meldt de Amsterdam se politie. De inbraak werd ont dekt door een vrouw, die tegen over de zaak woont. Zij hoorde om 4 uur een harde slag, onmid dellijk gevolgd door het luiden van een alarmschei en waar schuwde toen meteen de politie. SEOEL (Vrijdag). Zuid- Koreaanse troepen hebben van morgen vroeg door een regen van vijandelijk vuur de top van de berg het Witte Paard bestormd en de Chinezen er van verjaagd. Een officier uit de frontlinie deelde mee, dat de vermoeide Zuid-Koreanen de top verover den na vier snelle aanvallen vol gend op een gevecht van „meter voor meter" op een helling en onder dekking van zwaar artil lerievuur. Geallieerde en communistische tanks voerden een duel in het dal rondom de heuvel, terwijl de strijd met onverminderde woede voortraasde. Deze „wilde" panter is het eigendom van een kapitein uit het Italiaanse leger, die haar meebracht uit Somaliland, waar hij was gestationneerd. Thans houdt hij haar als „huisdier" in zijn woning te Rome, en omdat zij toch af en toe een luchtje moet scheppen, neemt hij haar mee naar zijn stamcafé in de Via Veneto te Rome, waar zij haar deel krijgt van het Italiaanse ijs, dat zij zich goed laat smaken. TAIPEH, Formosa, 9 Oct. Uit nationalistische bron wordt vernomen, dat Vrijdag op het eiland Quemoy 100.000 Chinees- nationalistische guerïUastrijders en sympathiserenden bijeen zullen komen. Het eiland ligt drie mijl buiten de Chinese kust voor de provincie Foekien en bevindt zich in handen van de nationalisten. Deze bijeenkomst maakt deel uit van de viering van de 41ste verjaardag van de stichting van de Chinese Republiek door Soen Jat Sen. Nationalistische vliegtuigen zul len pamfletten boven het vaste land uitstrooien, die een oproep van de nationalistische leider Tsjang Kai-Sjek inhouden, om stand te houden tegen de Chi nese communisten tot de natio nalistische D-dag. Op Formosa zal de verjaardag militaire parade, die ooit in deze nationalistische eilandvesting is gehouden. In een radio-uitzending voor het Chinese volk heeft Tsjiang Kai-Sjek verklaard, dat hij zich aan de zijde van zijn landslieden zou scharen „om vergissingen uit het verleden goed te maken en dat hij elke critiek zou aanvaar den in zoverre die nuttig is voor de anti-communistische en anti- Russische strijd en bevorderlijk HARROW, 9 Oct. Vanavond had men in Harrow bij het zoeken naar slachtoffers van de treinramp de laatste wagons bereikt. Er zijn thans in totaal 93 doden gebor gen. Tivee ivagons van de forensentrein moeten nog worden doorzocht. Men verwacht, dat zich in deze wagons die onder twee anderen begraven liggen, nog verscheide ne doden bevinden. Er wordt n.l. nog een groot aantal mensen vermist. Vandaag heeft men in totaal dertien slachtoffers uit de ruïnes gehaaid. Een bericht, dat het aantal doden reeds 116 bedroeg, werd later door Scotland Yard ingetrokken. Één der mannen van de red dingsbrigade vertelde aan de pers: „Er liggen nog meer doden in de wrakstukken, maar we komen nu toch langzamer hand wel aan het einde." De gehele nacht van Woens dag op Donderdag is men met het bergingswerk bezig geweest. Bij het aanbreken van de dag De worden gevierd met de grootste voor ons nationaal herstel". terug uit U.S.A. AMSTERDAM, 9 Oct. kapitein luit. ter zee (b.c.) J. J. Wichers, de uitvinder var- de „Snuiver" is hedenmorgen per vliegtuig in ons land terugge keerd na een achtdaags bezoek aan de Ver. Staten. De kapitein luit. ter zee Wichers heeft deze reis gemaakt op uitnodiging van de „American National Research Council". In Washington heeft hij besprekingen gevoerd met verscheidene autoriteiten. Over de aard van deze besprekingen kon kapt. luit. ter zee Wichers ons geen enkele inlichting ver strekken DE TREINRAMP NABIJ LONDEN Overzicht van de enor me ravage, veroorzaakt door de drievoudige treinbotsing nabij het Harrow en Wealdstone- station nabij Londen. Foto: een gewonde vrouwelijke passagier wordt van het terrein van de ramp wegge dragen. traden enkele grote kranen in werking om de stalen geraam ten van de vernielde wagons te lichten. Bukkend onder het verwron gen staal drongen de mannen op de voet gevolgd door artsen, geestelijken en dominé's. door tot in de ruïnes. Kort voor twaalf uur vanmid dag bereikte men een groep ver minkte lijken. Binnen een half uur werd het stoffelijk overschot van vijf mannen en één vrouw naar buiten gebracht. Daarna werden met tussenpozen nog zeven lijken uit de wagons gehaald. Om 06.43 kroop een trein met bestemming Londen over een vrijgemaakte rails. De passagiers stonden voor de ramen en deu ren te staren naar de overblijf selen van de verongelukte trei nen. Op 14 October Op 14 October zal de Haagse Rechtbank de zaak behandelen tegen D. Krantz, die er van verdacht wordt voor een bui tenlandse mogendheid te heb ben gespionneerd. BELGRADO, 9 Oct. Vier dagen geleden is bij Ohrid in Macedonië een auto van de Ita liaanse legatie van een 20 meter hoog talud gestort. Dit wend vandaag medegedeeld door het blat' „Borba''. De vier inzittenden werden ernstig gewond: het waren dr. Valfre de Donzo, de derde lega tie-secretaris, dr. Guiseppe de Dupo, een attaché en de Neder lander de heer L. Huidekoper en zijn echtgenote. Zij zijn naar het ziekenhuis in Skoplje vervoerd. Bijzonderhe den over hun verwondingen wer den niet gegeven. Volgens Borba heeft een in specteur van hte Joego-Slavische ministerie medegedeeld, dat de remmen van de auto hadden geweigerd, terwijl de wagen met grote snelheid een bocht nam. LEEUWARDEN. Waar schijnlijk tengevolge van een ontploffing in de stookge- legenheid van de casolith- fabriek te Leeuwarden, daal de uit de schoorsteen een regen van roet neer. Voorbij gangers werden zwart be- poeierd en vele moeders kon den voor de tweede keer hun was doen. Naar wij vernemen, zal de heer Ch. J. Welter, die voor de K.N.P. zitting heeft in de Twee de Kamer, de reis van Prins Bernhard naar Zuid-Amerika meemaken. Zoals bekend wordt er in Mexico een zeer grote tentoon stelling van het Nederlandse be drijfsleven gehouden. Van de commissie van voor bereiding. die hiervoor gevormd is, is de heer Weiter voorzitter. De tentoonstelling zal geopend v/orden door de president van Mexico. Zij vangt aan op 30 Oc tober a.s. en duurt tot 14 No vember. De heer Welter, die voorzitter is van de verenigingNederland Zuid-Amerika. is een zeer groot kenner van de Zuid-Amerikaan se staten. Hij heeft steeds ge ijverd voor een verbetering van de economische en culturele banden tussen Nederland en de Zuid-Amerikaanse staten. Prof. dr. C. Lemaire zal de heer Welter in de Tweede Ka mer vervangen, wanneer daar de algemene beschouwingen over de rijksbegroting aan de orde komen. RABAT, 9 Oct. (A.P.). De Sultan van Marokko heeft van daag bekend gemaakt, dat zijn regering de Franse voorstellen ter tegemoetkoming aan de Marok kaanse eisen voor een grotere binnenlandse autonomie opnieuw als onvoldoende van de hand ge wezen heeft. Deze laatste afwijzing van de Franse voorstellen was vervat in een nota, welke op de derde Oc tober gedateerd stond en een antwoord vormde op een Franse nota van 17 September. De snelheid, waarmede de laat ste Franse nota beantwoord is, wordt in Rabat beschouwd als een aanwijzing, dat de Sultan de Morakkaanse kwestie gaarne door de Algemene Vergadering der Ver. Naties besproken zou willen zien. CUXHAVEN. 9 Oct. Twee Russische officieren en hun chauffeur hebben vandaag foto's genomen van de haven en enige opwinding veroorzaakt. De chef van de post van de Royal Navy in Cuxhaven, kapt. Mark Thornton deelde mee, tien tallen malen opgebeld te zijn door Duitsers die de auto gezien hadden. De wagen had nummer borden met hamer en sikkel. Thornton liet de auto aanhou den. De Russen zetten uiteen dat zij behoorden tot de Russische militaire missie in de Britse zóne en dat zij verlof hadden Cuxhaven te bezoeken. Thornton heeft bij zijn supe rieuren melding van. het voor val gemaakt, nadat hij de Rus sen hun weg had laten voort zetten. De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 6.720.000 mark beschikbaar gesteld vc ir de invoer van bloemen- en groentezaden uit Nederland.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1