De Sociale Werkplaats wordt het zorgenkind der gemeente R.K TEA Aan de Hoeverweg komen sportvelden Hapert er iets aan de verdeling van de woonruimte Agenda Mgr. vc en Got GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR goed gekleed gaan A.O.G. ontvangt Or an je-Wit borreltafel Het 48st Nederla Blijf niet doorlope met die Rheumatisc k.f.c.-filmke Intentie Rozenkin Vrijdag 10 Oc Pagina 2 Vrijdag 10 October 1952 ALKMAAR Bij de aanvang van de Raadsvergadering van gistermiddag heeft Burgemeester Mr. H. J. Wytema enkele ivoorden getvijd aan de nagedachtenis van de lir. H. J. J. Bak, die kortelings is overleden. „De heer Bak", aldus de burgemeester, „heeft in de periode na de be vrijding in zijn functie bij de Noodraad en ook daarna zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de vaderlandse zaak. Het is onze plicht om hem in deze vergadering te gedenken." De Raad betrachtte een ogenblik stilte, waar na de burgemeester het woord hernam, om het Raads lid, de heer Koot, die momenteel in het ziekenhuis ver toeft, namens allen een spoedig en algeheel herstel toe te wensen. Aanleg sportvelden. Aan de orde kwam een voor stel tot aanleg op een terrein nabij de Hoeverweg, groot 4.87.50 H.A. van een vijftal sportvelden, een athletiekgelegenheid, bestaande uit een tweetal zandbakken en een tweetal banen met sintelver harding en een toegangsweg, waarvan de totale kosten worden geraamd op f 58.650.hiervan zal ca. f24.000.— worden besteed aan lonen, terwijl verwacht wordt dat 90 pet. hiervan als rijkssub sidie zal worden terugontvangen, zodat de aanlegkosten voor de gemeente f 37.050.zullen be dragen. De raad besloot, bedoeld terrein voor de aanleg van deze sportvelden te bestemmen, het ge vraagde crediet ter beschikking te stellen en B. en W. te machtigen, aan de Rijksdienst voor de Uit voering van Werken te verzoeken een zo groot mogelijk subsidie te verlenen in de kosten van lonen. De heer v. d. Berg (K.V.P.) was het er mee eens, dat er grote behoefte aan sportvelden bestaat, zowel voor onderwijs als voor be drijfsvoetbal en wees op de ver zoeken van verschillende vereni gingen om velden beschikbaar te stellen. De Terriers hebben een militair terrein in gebruik, waar zij elk ogenblik van afgezet kun nen worden; andere verenigingen hebben hun velden in Bergen en Heiloo. Vooral in het Westen van de stad zijn voetbalvelden nodig. Hij heeft er zich echter over ver wonderd, dat in dit plan slechts één veld van voldoende afmetin gen voorkomt voor voetbal. Er moeten terreinen komen die ge schikt zijn voor alle sporten; twee van de velden zijn voor handbal en hockey geschikt en twee nergens voor. Er is geen rekening gehouden met de eisen voor de afmetingen. Hij verwacht in de toekomst nog meer aanvra gen en wijst op A.F.C., dat een veld over de spoorlijn heeft, het geen grote gevaren meebrengt; z.i. komt A.F.C. ook in aanmer king voor een terrein aan de Hoe verweg. Dat de bedrijfsverenigin gen het kleedlokaal betalen kan spr. niet toejuichen; hij vindt het geen figuur voor de gemeente. Spr. stelt aanhouding van het voorstel voor. De heer Torenvlied maakt be zwaar tegen uitvoering in DUW- verband, waarvoor spr. dit geen object vindt; hij zag gaarne een loontoeslag gegeven of anders uitvoering op basis van het vrije bedrijf. Weth. Bakker (arb.) wil niet beweren, dat met deze sportvel den het tekort zal zijn opgeheven. Deze velden zijn bestemd voor de bedrijfsvoetbal en het onder wijs, doch niet voor de vereni gingen, door de heer v. d. Berg genoemd. Die komen later aan bod. Er komt hier één voetbalveld en velden voor andere sporten zodat het terrein intensiever be speeld kan worden. De vier klei nere velden kunnen tot twee gro te velden worden verenigd, als de noodzakelijkheid hiervan in de toekomst mocht blijken. Om financiële redenen, aldus weth. Coerts, is het nodig, dat dit werk in DUW-verband wordt uit gevoerd; een loontoeslag is uit gesloten. Bij uitvoering in eigen beheer zouden de lonen op het peil voor ongeschoolde arbeiders komen en bij uitvoering in het vrije bedrijf, zouden niet-grond- werkers worden uitgeschakeld, terwijl men de kans liep, dat het werk grotendeels mechanisch zou worden uitgevoerd. Bovendien zou de gemeente dan de 90 pet. subsidie moeten prijs geven. De heer v. d. Berg betoogt, dat ook de bedrijfsvoetbalverenigin gen aan afmetingen gebonden zijn en vindt één voetbalveld te weinig. Hij acht het voorts nade lig, dat leerlingen van scholen, die lid zijn van een voetbalclub, op te kleine velden spelen. De heer Hoytink acht dit werk wel degelijk een object voor de DUW; hij vreest werkloosheid en hoofdzaak is, dat de mensen aan het werk komen; bovendien be spaart deze uitvoering de ge meente geld door het subsidie. Er moet bovendien een stimulans blijven voor de arbeiders om el ders werk te zoeken. Dat de be drijfsverenigingen f 10.000.voor het kleedlokaal geven, juicht spr. toe. Hij kan zich overigens niet voorstellen, dat de velden, die ge projecteerd zijn, niet voor het doel geschikt zijn. De heer v. d. Berg, die nog ge legenheid krijgt voor een woord in derde instantie, betoogt nog, dat de hockey- en handbalsport slechts van drie van de vijf vel den gebruik kunnen maken; het N.O.C. adviseert voor voetbal de juiste maten. Het voorstel wordt hierna met alg. stemmen aangenomen. Verbouwing Bureau Sociale Zaken. Voor de verbouwing van het bureau voor Sociale Zaken vroe gen B. en W. een crediet van f71.794.De heer Venneker (K.V.P.) herinnert eraan, dat dit verbouwingsplan slechts een deel is van een plan, dat f 190.000. moet kosten; dat vindt hij een enorm bedrag voor een verbou wing in zo'n oud gebouw. Kan niet volstaan worden met deze f 17.000.zo vraagt hij. Weth. Coerts (arb.) betoogt, dat de huisvesting van de 32 ambte naren in dit gebouw beneden peil is. Er moet scheiding komen tus sen publiek en administratie, ter wijl de Volkscredietbank ook be hoorlijk gehuisvest moet zijn. Het G.A.B. zal hier blijven, zodat dit gebouw niet gebruikt zal kunnen worden. Een geheel nieuw ge bouw zou 'n half millioen kosten, terwijl er geen aanleiding is Soc. Zaken te verplaatsen. Na de uit voering van het gehele plan, zal het gebouw uitstekend voldoen; er zal dan een brandvrij archief zijn, een nieuw trappenhuis en een aparte kamer voor de chef administrateur. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Woningbouw. Bij het voorstel, om medewer king te verlenen voor de bouw van 56 woningen door „Rochdale", waarvoor een grondvoorschot van f 76.865 en een bouwvoorschot van f 597.260 werd verleend, gaf de heer Vennker als zijn mening, dat de woningbouwverenigingen wat de toewijzing betreft, niet gelijkelijk behandeld worden. Hij wees er op, dat bij „Goed Wonen" 225 urgente gevallen op de wacht lijst staan, w.o. personen, die al vier jaar bij anderen inwonen en door gezinsuitbreiding om een woning verlegen zijn. Komen katholieken bij „Volkshuisvesting" dan worden zij naar „Goed Wo nen" gestuurd; z.i. hapert er iets aan de verdeling der woonruimte en dat de gegadigden van „Goed Wonen" minder gemakkelijk aan een woning komen. Hij geeft de gemeente in overweging van de nieuw te bouwen woningen er ook toe te wijzen aan katholie ken, die op een wachtlijst staan. De heer De Zeeuw (K.V.P.) mist een winkel in dit plan. De heer Couwenhoven (arb.) betoogt, dat ook Rochdale een lange wachtlijst heeft. Er wordt in alles overleg gepleegd in de Federatie van woningbouwvereni gingen. Voor een winkel is in dit plan geen ruimte, terwijl de voor zitter betoogde, dat het Scharloo niet zo heel ver van deze wonin gen af ligt. Het bezwaar van mej. Kamphuys, dat de in dit plan geprojecteerde woningen voor be jaarden met 2 kamertjes veel te klein zijn, deelde spr. niet. De gemeente laat het initiatief zoveel mogelijk aan de woningbouwver enigingen. Hij deelt voorts mede, dat het in 1951 voor drie jaar verleende bouwvolume aan Alk maar met de 33 woningen a'an de Brederostraat, het complex van Volkshuisvesting in de Paul Kru- gerstraat, het Tehuis voor Bejaar den aan de Westerweg, met deze 56 woningen en de tien woningen aan de Trompstraat, alsmede met de particuliere bouw volledig op gebruikt is. De woningbouwver enigingen gaan echter door met plannen maken en het college zal zoveel mogelijk woningen bou wen op zo kort mogelijke termijn. Van een meten met verschillende maten is geen sprake, zo verze kerde spr. de heer Venneker. Met de bouw van winkels moet men voorzichtig zijn, want deze moe ten een behoorlijk bestaan kun nen opleveren. Het voorstel werd conform aangenomen. Aankoop grond. Met de aankoop van het per ceel van de heer P. Kommer aan de Heiloërdijk (huis, fabriek, weiland, tuin en erf) groot 1.12.50 H.A. voor f 59.900, waartoe de raad nog besloot, heeft de ge meente nu alle benoorden de Heiloërdijk gelegen gronden in eigendom, in verband waarmee de voorzitter hulde bracht aan de directeur van Gemeentewer ken, die de besprekingen met de eigenaren op voortreffelijke wijze had gevoerd. (Instemming). Het crediet van f 140.000.des tijds verleend voor de verbouwing i van het Bureau Gemeentewerken werd met f 29.904 verhoogd. School voor U.T.O. Ingevolge het verzoek van het bestuur van de Vereniging „De Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" van 10 Juli j.l. be sloot de Raad te verklaren, dat de oprichting en instandhouding van een dagschool voor uitge breid technisch onderwijs te Alk maar nodig wordt geoordeeld. De heer v. d. Berg (K.V.P.) sprak er zijn ontstemming over uit dat niet het advies was ge vraagd van de K.A.B. noch van de N.R.K.M. terwijl dat wel het geval is geweest met het N.V.V. en C.N.B. en de Algemene en Chr. Middenstandsvereniging. De heer Bakker, wethouder van On derwijs, evenals de voorzitter, gaven toe, dat dit een fout was geweest, die nochtans niet met vooropgezette bedoelingen was gemaakt. Het zou niet meer voor komen, beloofden zij. Op een vraag van de heer de Zeeuw antwoordde de heer Bak ker, dat de verbouwing van de Ambachtsschool niets uitstaande had met de U.T.S. De heer de Zeeuw had het namelijk vreemd gevonden, dat, toen men over de stichting van een R.K. Ambachts school had gesproken, gezegd werd, dat de bestaande school zou worden ontvolkt, terwijl er nu plotseling gebouwd moest worden in verband met de U.T.S. Maar, zoals de wethouder al zei, moest hier geen verband tussen worden gezocht. Extra afschrijvingen. Aan de orde kwam een voor stel tot het doen van extra af schrijving op kapitaalsuitgaven, als gevolg van een ir^ '51 ontvan gen slotuitkering over '47 van het gemeentefonds, groot f 248.169. alsmede als gevolg van ramingen, waardoor een bedrag van f 340.324.vrij kwam. Voorge steld werd op investeringen af te schrijven een bedrag van f 337.199,hetgeen voor de eerst komende acht jaren een bespa ring van afschrijvingslasten van f 40.000.— geeft. Tevens werd voorgesteld op investeringen over de jaren 1946 t.m. 1950 af te schrijven bij het gasbedrijf f 114.940,en bij het electrici- teitsbedrijf f71.801,alsmede op het sportpark f 61.427,Als ge volg van een en ander zal het financieringsfonds een bedrag van f 686.369,aan kapitaalsuit gaven beschikbaar krijgen. Aan de heer H. N. Henning, ambtenaar van het Gasbedrijf werd als beloning voor bijzondere prestaties een toelage toegekend van f 300.per jaar, terwijl te vens zijn pensioenfonds met f 200.werd verhoogd. Sociale Werkplaats. De rekening van de Sociale Werkplaats over 1950 werd goed gekeurd op een eindbedrag van f 10.667,55 met toekenning van een subsidie over dit jaar van f 1.581,81. De begroting van 1952 van de Stichting „De Sociale Werkplaats" werd goedgekeurd met een eindbedrag van f 15.700.- inbegrepen een gemeentelijk sub sidie van f 3.700.of zoveel min der, als voor het sluiten van de rekening nodig zal blijken. Voordat deze besluiten gevallen waren, de communisten stem den tegen zijn er nog wel en kele woordjes over de S.W. ge zegd. De heer Venneker (K.V.P.) wilde wat meer weten over de huidige toestanden en plannen en informeerde naar het machine park. Hij wilde ingelicht worden over de resultaten e.d. Ook vroeg hij, hoeveel mensen er tenslotte via de S.W. in het particuliere bedrijfsleven terecht kwamen. De heer Coerts antwoordde hierop, dat men machines had aange schaft die afkomstig waren van een te Limmen geliquideerd be drijf. Momenteel zijn er zeven man werkzaam, o.w. één werkloze hoofdarbeider. De werkzaamhe den zelf laten te wensen over, want het blijkt zeer moeilijk, vol doende werk aan te trekken van de Alkmaarse werkgevers. Van deze zijde komt nog lang niet ge noeg medewerking. In Januari was al gezegd, dat negen man naar het particuliere bedrijfs leven waren overgegaan; enkele weken terug is dit aantal met één vermeerderd. De uitgave van f 3.700.noemde de heer Coerts volkomen verantwoord. Ondanks alles bleef hij van mening, dat de S.W. in stand moest blijven ge houden, temeer, omdat men bin nen niet al te lange tijd wellicht kan uitbreiden, waardoor weer zes man aan werk kunnen wor den geholpen. De heer Torenvlied (comm.) vond, dat op de Sociale Werkplaats het doel wordt voor bijgestreefd. Hij noemde het „maar een mistroostige zaak". De gehele opzet had nooit zijn goed keuring kunnen wegdragen. Een employ voor slechts zes man noemde hij veel te weinig en het „batig saldo" voor deze mensen aan de lage kant. Hij vroeg zich af, of het verantwoord was, door te gaan en of er niet een andere en betere wijze gevonden zou kunnen worden, om de employé's moreel te steunen, met minder lasten voor de gemeente. De heer Vleugel vroeg hoe het stond met de mogelijkheid, de werklozen van de Sociale Bijstandsregeling erbij te betrekken (waarop wet houder Coerts later antwoordde, dat dit voorlopig nog niet moge lijk was, maar dat naar deze mo gelijkheid nog gestreefd wordt). De heren Venneker en Hoytink drongen erop aan, dat deze kwes tie bij de behandeling van de ge meentebegroting voor '53 weer eens onder de aandacht zou ko men. Benoemingen. Tot Hoofd van de Rochdale- school in de vacature M. Slabbe- koorn wegens de overplaatsing van deze naar de nieuwe open bare school voor g.l.o. werd be noemd de heer H. Smit te Apel doorn. Tot tijdelijk leraar Nederlands aan de Handelsschool werd met ingang van 1 September j.l. cn tot en met 31 Augustus 1953 be noemd de heer C. Kostelijk. Tot tijdelijk leraar wiskunde alsmede natuur- on scheikunde werd voor dit schooljaar benoemd de heer C. P. van Nieuwkasteele, te Rot terdam; tot lid van de Commissie van Advies voor de Woonruimte- wet werden herbenoemd Mevr. Th. J. M. RoosCikot, Mr. H. Lesterhuis, J. F. H. Plas, J. A. Wiggenraad en A. F. Beegers. Tot plaatsvervangende leden wer den benoemd Mevr. A. E. Meijer- Sieuwertsen en Mr. J. Warnaer, J. van Wijk, M. H. Erkamp en C. van Westrienen. Onderwijs. Ingewilligd werd de aanvrage om medewerking voor de aan schaffing van schoolbanken en schoolboeken voor de St. Joseph- school, en van schoolbanken, ar tikelen voor zangonderwijs, een fietsenrek en een kachel voor de St. Laurentiussehool voor v.g.l.o. Tevens werd besloten medewer king te verlenen aan het bestuur der Vereniging St. Joseph voor de R. K. Jongensscholen alhier, voor de stichting en eerste in richting van een R. K. Jongens school voor v.g.l.o. op een nog nader in overleg met het school bestuur te bepalen plaats in de gemeente. Vastgesteld werd een regeling tot compensatie van het werk nemersaandeel in de premie voor de wachtgeld- en werkloosheids verzekering ten behoeve van het gemeentepersoneel, terwijl goed gekeurd werd een wijziging in de loonverordening voor de werklie den. Het zal de gemeente een be drag van ruim f 10.000.— gaan kosten. Besloten werd tot aanleg van een Centrale Verwarmingsinstal latie in de wagenloods van de gemeente-reiniging, waarvoor een crediet van f 17.000.werd goed gekeurd. Op de vraag van de heer Vleu gel, of de motoren van de wagens niet met antivries op peil gehou den konden worden, antwoordde de voorzitter, dat het voor het op gang brengen van koude mo toren gewenst is, dat dit in een vorst vrije ruimte geschiedt. De raad besloot voorts de ont ruimingstermijn van onbewoon baar verklaarde woningen Oude gracht 64, Bloemstraat 4 en 14, Kitsteeg 2, 4, 6 en 8 en Ver- dronkenoord 59 met één jaar te verlengen. Centraal Ziekenhuis. De rekening van het Centraal Ziekenhuis over '49 werd goed gekeurd tot een totaal bedrag in ontvangsten en uitgaven op de gewone dienst van f 1.036.498, met ene gemeentelijk subsidie van f 211.997,waarvan f 39.076,— voor rekening komt van de bij dragende buitengemeenten. De heer Sietsma vroeg nog, of de bijdragen van de buitenge meenten niet wat hoger zou kun nen worden, doch de voorzitter gaf aan, dat dit voorlopig nog wel tot de vrome wensen zal blij ven behoren, omdat de onderhan delingen met de commissie bui tengemeenten moeizaam verlopen. Er is n.l. grote diversiteit in de opvattingen omü'ent de beheers vorm van het ziekenhuis. Goedgekeurd wérden de reke ningen van een aantal bijzondere instellingen van weldadigheid over de jaren '49, '50 en '51. Ingekomen stukken. Bij de behandeling van de in gekomen stukken werd besloten, om aan de secretaris, ontvanger en ambtenaren van de burgerlijke stand over het jaar 1952 een va- cantie-uitkering te verlenen op de voet van de voor het overige gemeentepersoneel geldende rege ling, t.w. 2 pet. van de bezoldi ging tot een maximum van f 75. 's jaars. Verzoeken van de Coöp. „Alk maar en Omstreken" u.a. om geen vacantiesluitingsregeling voor de bakkerijen vast te stellen, en van de Ned. Bond van kleinhandela ren in vis, om te willen bepalen, dat viswinkels tot 19 uur ge opend mogen zijn, alsmede een gunstige regeling te treffen ten aanzien van de Zondagssluiting, werden in handen van B. en W. gesteld om advies. Het verzoek van het Missiehuis Pater Damiaan te St. Oedenrode, om een toekenning van een sub sidie uit de gemeentekas van f 150.per kalenderjaar en per leerling uit Alkmaar werd afge wezen. De heer de Zeeuw wilde op deze afwijzing bij de behandeling van de gemeentebegroting voor '53 nog eens terugkomen. Hij vond, dat deze instelling wel voor subsidie in aanmerking moest ko men. Een adres van de Vereniging tot Bescherming van Dieren te Den Haag met betrekking tot het in voorkomende gevallen pijnloos afmaken van dieren, werd in han den van B. en W. gesteld ter af doening. De Ned. Machinefabriek „Alk maar" heeft verzocht om een ge deelte van het Raaksje en het Wolfpad, begrensd door de Com pagniestraat en de Zuiderplein- steeg aan hetopenbaar verkeer te onttrekken. Dit adres werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Ditzelfde gold voor de adressen van de Fa. M. Scheep maker, e.a., waarbij werd ver zocht, een verordening vast te stellen met betrekking tot ont heffing van winkelsluiting op Zondag voor onderscheiden bran ches, van het bestuur der Chr. Woningbouwvereniging, om finan ciële medewerking voor het aan schaffen en aanbrengen van geij- sers, (108 stuks) ten behoeve van het complex woningen, dat ver rijzen zal ten N.O. van de Visser straat en van R.K. A.F.C. om toe kenning van een renteloos voor schot, voor herstel van de kleed kamers op het speelterrein aan de Westerweg. De heer Sietsma (arb.) bracht het college van B. en W. onder de aandacht, dat er in de winkel sluitingen nog wel enkele man- ko's voorkwamen, o.a. ten aanzien van de straathandel en Horeca bedrijven, gevallen, die volgens hem in de Commissie van Straf verordeningen zullen moeten worden gebracht. Al was dat geen novum, zegde de voorzitter hem dit gaarne toe. De heer To renvlied (C.'P.N.) had alle lof over het verslag van de school- artsendienst dat kortgeleden was VRIJDAG 10 OCT. Bioscopen: HARMONIE: Mara Maru (onb.) VICTORIA: African Queen. 14 jaar. REX: Café „De Rode Engel' volw. CINEMA AMERICAIN: Kangeroe, 14 j. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEÜN: Voor spoedgevallen is he denavond na 6 uur te be reiken Apotheek ,De Bever' Emmastraat 36. Apotheker P. J. Meurs. STEDELIJK MUSEUM: tentoonstelling van wer ken van Nederlandse beeldhouwers en een keuze uit expositie Sons- beek '52. Geopend tot 19 October (werkdagen 10-12, 2-5, 7-9, Zondagen 2-5) DOKTERSDIENST: Heiloo, Akersloot en Lim men: voor spoedgevallen Zaterdagmiddag en Zon dag bereikbaar dokter C. A. van Hoolwerff, van Aostastraat 15, tel. 3887. VRIJDAG: Hoog water: 11.55. Laag water: 6.00 en 18.30. ZATERDAG 11 OCT. BIOSCOPEN: (7 en 9.30 u): Zie boven. WAPEN VAN HEEMSKERK Toneelver. „Roliea". VICTORY HOTEL: Bridge drive R.K. Thuisfront. verschenen, doch hij vond, dat er aan deze dienst tékort krach ten waren verbonden, dan dit alle kinderen van de bij deze dienst aangesloten scholen per jaar een maal onderzocht zouden kunnen worden. Tevens vestigde hij de aandacht op de urgentie van een schooltandartsendienst, waarvoor bij de scholen gezorgd moet wor den voor een gelegenheid ,tot on derzoek. De voorzitter antwoordde dat de Commissie van Beheer reeds geruime tijd bezig is te zoeken naar middelen, de taak van de schoolarts te verlichten. Wanneer het onderzoek op de juiste en normale wijze zou ge schieden, zouden 25 pet. meer schoolartsen nodig zijn. Het is echter niet de bedoeling dat de kinderen elk jaar onderzocht wor den. Eenmaal in de twee jaar moest voldoende worden geacht. Binnen afzienbare tijd kon de raad een prae-advies tegemoet zien over de instelling van een tandartsendienst. Demping Schelphoek. De heer Kirpensteijn merkte, naar aanleiding van een brief van B. en W. met betrekking tot de eventuele demping van het water van de Schelphoek en de Zanders- buurt, op, dat men over dit punt nog steeds geen prae-advies van B. en W. had mogen ontvangen, terwijl in Januari was toegezegd, dat de Raad dat „binnenkort" tegemoet zou kunnen zien. „Ik heb het idee", aldus de heer Kir pensteijn, „dat deze zaak voor lopig van de baan is, omdat het college niets voelt voor het ver zoek van de bewoners aldaar". De heer Berkhouwer (V.V.D.) bracht daarop in het midden, dat hij een motie over dit punt in porte feuille had gehouden, nadat het College de belofte had gedaan, er spoedig meer over te zullen laten horen. Deze kwestie hangt al van April '51 af. De voorzitter zeide, dat B. en W. goed gedocumen teerd voor de dag wilden komen en dat het verzamelen van de ge gevens nogal wat tijd vergt. In de Commissie van Bijstand voor Publieke Werken was deze kwes tie ook al ter sprake gekomen en daar wenste men no<g nadere ge gevens. Vooral het vraagstuk t.a.v. de woonschepen bracht veel ver traging. Hij beloofde echter, dat het nu spoedig tot een openbare behandeling zou komen. Hij deel de voorts mee, dat de f 80.000. die voor beschoeiingen waren uit getrokken, niet waren uitgegeven. Advertentie l stelt iedereen op prijs! De brilledrager echter let dikwijls niet op zijn bril. De bril is niet stuk. hij doet het nog best. Waarom dus een nieuwe. Waarom?.... Bekijkt U zelf eens in de spiegel 'en ziet dan eens in onze étalage, of nog beter.... past eens een van die nieuwe modellen op. U kunt dit absoluut vrij blijvend doen bij HOFSTEDE Midden in de Langestraat. S.O.V.A. won K.N.Y .B.-Jubileumbeker ALKMAAR De 203e be drijfsvoetbalontmoeting ging tussen Lichtbedrijven en SO VA. Deze laatste wedstrijd werd ge speeld om de KNVB-jubileum beker, die ter ere van het 50- jarig bestaan van de afdeling Noord-Holland beschikbaar was gesteld. Ondanks dat Lichtbedrijven met een verzwakt team in het veld moest verschijnen bleef de stand tot de rust 0. In de eerste minuut na de thee was het B. Mulders, die uit een snelle aanval met een keurige kopbal het eerste doelpunt wist te scoren. P. v.d. Hulst maakte uit een vrije trap er 20 van, terwijl B. Mulders in de 25e minuut, door een misverstand in de achterhoede van de Lichtbe drijven de stand op 30 bracht. Keman van SOVA was de man die wel een van zijn beste wed strijden van dit seizoen speelde. Lichtbedrijven wist de eer te redden door uit een vrije schop, door S. Boom, de stand op 31 te brengen. Wel kwam daarna Lichtbedrijven nog- enkele ke ren in de aanval maar tot doel punten kwam het niet meer en scheidsrechter E. Koops kon spoedig daarna het eindsignaal laten horen van deze zeer spor tieve wedstrijd welke de laatste was in dit bedrijfsvoetbalsei zoen. Na afloop was het eerst de heer Nijhoff die de SOVA complimenteerde. Namens de Commissie voor Bedrijfsvoetbal van de KNVB stelde de heer C. Neef de SOVA de beker in het vooruitzicht. Geslaagd ALKMAAR Aan de univer siteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen rechten onze stadgenoot de heer W.K.A. Arntz. Burgerlijke Sland ALKMAAR. Geboren: Wil- helmina d. v. C. Heinis en H. Heijman. Ondertrouwd: Cornelis Molle- vanger en Geertje Overmeijer; Hendrik K. Krijgsman en Pieter- nella M. P. Dieleman; Leendert M. Jupijn en Tade J. Ochqué; Cornelis J. Eenhoorn en Johanna C. Brinkman; Cornelis J. P. Meer- lant en Neeltje van Kleef; Wouter Daalder en Johanna Elout; Jan Boendermaker en Elisabeth M. Kootker; Johannes Petie en Trijntje A. Slot. Overleden: Neeltje Schouten, 77 jaar, wed. van C. N. Portegijs; Maartje Mulder, 64 jaar, geh. met M. de Swart. 40 jaar bij liet onderwijs ALKMAAR. Vandaag vieren twee Alkmaarse onderwijzers hun 40-jarig jubileum. Het zijn de heren de Winter, ruim 27 jaar aan de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs en M. J. Lut- terot, die reeds 27 jaar hoofd is van de Gemeenteschool Nr. 4 thans Vondelschool. Herdenking gevallenen Zaterdagavond om half acht zal bij het monument te Stompetoren de herdenking plaats vinden van de gevallenen in de z.g. slag bij Rustenburg. Het Nederlands Her vormde koor zal daaraan mede werking verlenen. Na afloop zal de voordrachtkunstenares Aafje Top in café Zwart 'n voordracht houden uit „De Dwerg" van Par Lagerqvist. Van de Kennemer handbalvelden le klas: AOG en Oranje-Wit ontmoeten elkaar aan de Wester weg. Beide ploegen hebben nog geen verliespunten opgelopen en daarom zal het er geducht span nen. Een voorspelling durven wij niet doen, omdat beide elftallen tegen elkaar opgewassen zijn; een gelijk spel zou ons niet verrassen. DIO gaat de returnwedstrijd spelen tegen DSO in Vijfhuizen en zal met de punten thuis moe ten komen om in de running te blijven. Meervogels krijgt het zwaar nu het bij Zeevogels te gast gaat. Zeevogels zal er niet veel voor voelen om een puntje af te staan. 2e klas: VBO en O.G. ontmoe ten elkaar in Oudorp, twee oude bekenden uit de promotiewed strijden. De vorige ontmoetingen eindigden beide onbeslist, mis schien dat VBO nu het terrein voordeel uit weet te buiten. 3e klas B: Adelbert ontvangt AOG 2 en moet in staat zijn deze wedstrijd te winnen. 4e klas B: AOG 3 en Adelbert 2 zullen elkaar weinig toegeven, evenals VBO 2 en HSV 2. Junioren: Oranje-Wit gaat naar Velsen om met een overwinning thuis te komen. Zeevogels zal het tegen AOGb niet te licht op moeten nemen; VBO kan van Adelbert b winnen. Adspir.: Oranje-Wit en HSV zullen niet voor elkaar onder wil len doen. AOG kan het tegen VBO zeker niet bolwerken, maar ze zullen het toch niet cadeau doen. N.K.J.B.-nieuws HEILOO Het bestuur orga niseert op Zaterdag 11 October des avonds om 8 uur een bonte avond in eigen home voor de leden en degenen, die nog geen lid zijn maar wel interesse heb ben voor de vereniging. Meisjes van 17 jaar en ouder hebben ook toegang. Op het program ma staan: toneel en muziek. Er wordt gerekend op een volie zaal, temeer- daar deze avonden bekend staan om hun gezellig heid en sfeer. EERSTE STEENLEGGING NIEUWE SCHOOL (Van onze verslaggever) BEEMSTER In tegenwoor digheid van het onderwijzend personeel, de Weleerwaarde Heer Kapelaan, het schoolbestuur, de leerlingen en enkele belangstel lende ouders, heeft de Zeereer- waarde Heer Pastoor A. H. I. van Leipsig gistermorgen op plech tige wijze de eerste steen gelegd van de nieuwe katholieke school in West-Beemster. In een plechtige stoet van bruidjes en misdienaars werd de steen' naar het bouwterrein ge dragen, waar de pastoor van Leipsig allereerst een korte toe spraak hield. Z. Eerwaarde herinnerde er aan, dat 42 jaar geleden de eerste steen werd gelegd voor de be staande katholieke school in West-Beemster, wat toen al een bizondere gebeurtenis was. Ook nu staan we, aldus sprak Z. Eer waarde, voor een belangrijk feit. Want door de uitbreiding en de vernieuwing van het onderwijs is een nieuwe school nodig en zal de bestaande worden omgezet in een VGLO-school. De eerste steenlegging, zo ging de herder van de Beemster ver der, is een symbolische handeling, omdat daar achter een andere betekenis ligt. Door de zegening van de steen wordt door de H. Kerk de zegen van God af gebeden en de bescherming in geroepen van O. L. Vr. van Lour- des over de werklieden en de bouw van de school. Pastoor van Leipsig besloot zijn toespraak met de wens, dat deze school een krachtige steun moge zijn voor de ouders bij de opvoeding van hun kinderen en dat de leerlin gen zouden opgroeien tot nuttige leden van Kerk en Maatschappij. Hierna werd de steen door de pastoor onder de liturgische ge beden gezegend en vervolgens ge metseld, waarna nog velen van de gelegenheid gebruik maakten om ook een „eerste steentje" te leggen. De school wordt, onder archi tectuur van het bureau S. B. van Santen, gebouwd door de aanne mer Wittebrood uit de Beemster Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: PLAATSELIJK NACHTVORST Wisselende bewolking met voornamelijk in de kustpro vincies nog enkele verspreid optredende buien. Langs de WaddenkuSt aanvankelijk nog krachtige, overigens ma tige tot zwakke wind uit N.- richtingen. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag. (Advertentie) KLEDERMAKERS LAAT 112 Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 14 en Woensdag 15 October a.s. geen audiëntie verlenen. H.S.V.-iiieuws HEILOO Het voetbalpro gramma voor Zondag luidt als volgt: 2.30 uur HSV 1DTS 1; 2.30 uur: Alkmaar 2—HSV 2; 2.30 uur: Bergen 2HSV 3; 2.30 uur: HSV 4—SVW 2 (B- terrein) 2.30 uur: USVU 3—HSV 5; 12.00 uur HSV jun. AVolen- dam A; 12.00 uur: Hollandia T adsp. b —HSV adsp. b. Advertentie) ZATERDAG: Uitgebreide in „DE HEER VAN JERICHO" Heerhugowaard Zondag na 6 uur besproken en dus gesloten. ZOMERVACANTIE 1953 ZIJPE Het gemeentebestuur van Zijpe heeft overeenkomstig het advies van het Bureau Va- cantiespreiding van het Centraal Vacantie comité en in overeen stemming met de inspecteur van het lager onderwijs besloten voor de openbare lagere scholen in deze gemeente de zomervacantie 1953 te houden van 13 Juli tot en met 12 Augustus. Nieuwe strandexploitant PETTEN De heer H. Vries man, aan wie gedurende tal van jaren de strandexploitatie alhier was opgedragen, heeft gemeend om gezondheidsredenen hiervan afstand te moeten doen. Burge meester en wethouders van Zijpe hebben het recht tot strandexploi tatie thans met ingang van het badseizoen 1953 verleend aan onze plaatsgenoot de heer C Quak. Collecte voor noodlijdende oud-verpleegsters ZIJPE In het gehele land is een actie gaande ten bate van het „Erefonds voor Oud-Verpleeg sters", welk fonds zich ten doel stelt steun te verlenen aan onge veer 800 verpleegsters, die na een arbeidsperiode van ten minste 20 jaar dikwijls in zeer kommervolle omstandigheden verkeren. Ten tijde dat deze zusters, be horende tot alle gezindten, haar beste krachten hebben gegeven voor onze zieken, ontvingen zij een onvoldoend salaris, zodat van sparen geen sprake kon zijn, ter wijl bovendien de sociale voor ziening nog in de kinderschoenen stond Deze kleine groep pioniersters der verpleging verkeert thans in financiële nood en het is ons aller taak deze nood enigermate te lenigen. Ook in deze gemeente zal voor dit doel een beroep op de offer vaardigheid van de ingezetenen worden gedaan. Er zal een huis- aan-huis-collecte met de bus wor den gehouden. Laten wij allen een steentje bijdragen. Geslaagd EGMOND AAN ZEE Onze plaatsgenoot de heer H. W. E. Haidgrink, slaagde aan de Uni versiteit te Leiden voor het me disch candidaats examen. K.V.P. Heerhugowaard H.H.WAARD De afdeling van de KVP Heerhugowaard- Kruis houdt haar algemene ver gadering op 13 Oct. na het Lof, in café Schut. Voor deze verga dering staat o.a. op de agenda een bestuursverkiezing. Schrifte lijke candidaatsstellingen moe ten vóór of uiterlijk op 12 Oct. door vijf afdelingsleden onder tekend, bij de secretaris worden ingeleverd. ALKMAAR, - betrokken zijn van de katholieh doening, toen Mgr. H. J. J. M opening verrich op de Oudegrach de van een plee openingsrede et zegen spreiden maar en hiermed Tehuis in ons vat Ongetwijfeld hebb hierbij tegenwoordig korte openingsnleci gevoeld als een o nationale betekenis van Straelen duidel uitkomen, dat de ling van dit nieuw belangrijke stap vo< in het kader van der Centrale va: Militaire Tehuizen, de noden van de beseffend en weti groot belang het is tair zijn vrije tijd een milieu waar lichaam en geest mag gevoelen, art aan de verwezenlijk plan. dat de bouw v der dan 65 Katholii Tehuizen in Neder Dit aantal is nood aan de minimale de geestelijke ver soldaten te beantwoo Talloze Dat Mgr. van Stra opening en inzege verrichten, en door zigheid de belangr dit ogenblik verhoog* het bestuur van het grote betekenis, meer luister werd de aanwezigheid vai nodigden o.w. zich wrn. Hoofdlegeraalm Kol. P. G. M. Scho deken van Alkmaar eerw. heer J. Th. Ja ren van het Alkmaa de eerste Lt.. Spigt vangend corpscomm B.K.L. Nederland, a woordiger van de IJ. de Depotcommandant Alkmaar, de Kapt de heer E. J. M. St teur van het ..f Dagblad" Pastoor O.P.. de eerste Lt. L mandant van de 1( der B.K.L. tevens van het K.M.T. de A Commandant van Noord-Holland Noord nale Reserve. de h penningmeester van bestuur van het Thuisfront en van de Adj. J. Bunnik. Hoofdbestuur N.K.' Aalmoezenier P. Gi vertegenwoordigers maarse Stedelijke Cc N.K.T. en de naroch de echtparen Haring als vader en moede: vader en -moeder va en de militairen die zoeken, zelf. Zij allen werden recteur, Kapelaan welkom geheten, d dank bracht aan al het bestuur hadden bij de stichting van tehuis. Hij wees op d Advertent Roei ze uit met wortel Heem Kruschen Salts. De zes minerale zoute schen bevat, wekken ren en ingewanden nieuwe energie. Het weer gezuiverd én. zu den en zo is er dan zaak meer voor stram] ten, steken en pijn. Koop vandaag Kruscl apotheker of drogist morgenochtend die hei Doktersdien Zondag 12 Oe AVENHORN-BERKHC Dokter Reedijk te tel. K 2294:225. RAYON WESTFRIES Dokter Wajon te tel. K 2263:215; Dokter Ferwerda tel. K 2274:434; Dokter Van der Me woud, tel. K 2286:3 ALKMAAR: Victoria: „African Qi Harmonie Theater: „A (14). fl8>: "Caf® "De T Cinema Americain: (14); „Zij, die wij ver SCHAGEN: Royal: „African Quee De intentie van d kranskruistocht vooi 10 October luidt: de afgevallen ken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2