„Nederland verdringt ons van de wereldmarkt" Bijeenkomst van verstokte fascisten op zijn landgoed ITALIAANS MEISJE Holland adopteert „De Wittenberg na 9 jaar weer thuis P. lm REDING E JONG DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING 110 doden te Harrow Japanse prinses hmvde met millionnairszoon ÈSS "ff: 24.901 46.90 39.85 49.85 26.90 57.851 65.90 119.851 79.50 12.75 2.50 98.50 19.50 59.50 IN j nzaak fff!1: 98.50 117.50 maar FACTURIST DEENSE TUINBOUW IN ALARM Gouden sigarettenkoker een formidabel wapen Kardinaal Schuster over schandvonnis van Sofia Maatregelen tegen Graziani Ex-maarschalk inspecteerde f f Ex-maarschalk inspecteerde daar a olonne zwarthemden „Witte Paard" weer Chinees Man overboord „GRAAG VEEL De West-Duitse „ondergrondse" Wapens ontdekt 100 GEVANGENEN LOSGEBROKEN Geen gevaar meer voor kabinetscrisis in Indonesië uit Sovjet-concentratiekamp TREDEN KATHOLIEKEN UIT DUITS VAKVERBOND? Rode infiltratie? Overval op bejaard echtpaar te Nairobi Kind onder express gedood -'At- v* T.T.-THUISFRONT-ACTIE Drie-dagbladen-actie in Noord en Zuid EDUCTIE* BON rde heren en, met di- sphirronden, prijs 69 c EDUCTIE- BON n, een zeer sre aanbie- 9 bon EDUCTIE* BON alien onder- zuiver wol, kwaliteiten. 9 prijs 3.90 4|95 e bon REDUCTIE* BON ek dames- n en -diree- eer solide it, in alle Ie prijs 1.75 *32 ze bon g END VAN soons 34.90 inder- ns le- AT hoek LAAT 2726 idel •kend met type- ir. te solliciteren \OORDHOLL1IDS Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, teL 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Zaterdag 11 October 1952 48e Jaargang No. 12601 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Ook bij avond is te Harrow het reddingswerk nog in volle gang. Met geweldige kranen is men bezig aan het verwijderen van de vernielde locomotieven en wagons; met trein ladingen worden de vernielde wrakstukken weggebracht. Het schijnt een speling van het noodlot, dat Harrow dit jaar juist de spoorwegprijs had gewonnen als het best onder houden station op deze lijn. KOPENHAGEN. „WiZ men voorkomen, dat de Neder landers met hun volkomen superieure bekwaamheid en ener gieke propaganda in de gehele wereld, de Deense fruitteelt en de Deense uitvoer van tuinbouwproducten ten ondergang brengen, dan moeten de Deense kwekers zich grote inspan ningen getroosten", zo schrijft het Deense blad „Ekstra- bladet". De aanleiding tot het schrijven van dit artikel is het feit, dat de Nederlanders tegenwoordig appe len uitvoeren naar Finland, dat vroeger grote hoeveelheden Deen se vruchten afnam. De voorzitter van de bedrijfs vereniging van de Deense tuin bouw, de heer A. Stauning, deel de in een vraaggesprek met een redacteur van „Ekstrabladet" mede, dat het buiten kijf is, dat de Nederlanders zich met grote handigheid een plaats veroveren op de markten. Behalve hun be kwaamheid staan de Nederlanders nog andere mogelijkheden ten dienste. De Nederlanders beschik ken over ruimere financiële mid delen en ondervinden meer staats steun bij hun exportpogingen dan de Denen. Wanneer bijvoorbeeld een Ame- kaanse afnamer niet overtuigd is van de goede kwaliteit van een Nederlands product, dan kunnen Voor deze drie stewardessen vliegen blijkbaar de lust in het leven. Zij vliegen niet Meen wanneer zij dienst heb ben,' nee, het grootste deel van hun vrije tijd wordt er ook aan besteed. Zij hopen over enige tijd hun brevet voor piloot te halen en de vleu geltjes van de R.A.F. te ver krijgen, want zij zijn van plan zich aan te melden als vrij willige reserve bij dit corps. de Nederlanders hem uitnodigen tot een rondreis door Nederland, hem hun producten tonen en hem dan wellicht nog een gouden sigarettenkoker ten geschenke geven. Dat kunnen wij niet. Wanneer wij ons in de concur rentiestrijd staande willen hou den, dan moeten wij van ons laten horen in het buitenland en dat kost geld, aldus de heer Stauning. MILAAN, 9 Oct. (K.N.P.) Het doodvonnis van de communisti sche rechtbank in Bulgarije tegen de bisschop van Nicopolis, Mgr. Eugeniua Bossilkoff, en zijn trou we medewerkers bewijst opnieuw dat de geloofsvervolging, die de communisten in onze dagen tegen de Christenen hebben ontketend, nog veel erger is dan de vervol ging der eerste Christenen ten tij den van het oude, heidense Rome. Aldus constateert de aartsbisschop van Milaan, Kardinaal Schuster, in een door hem gepubliceerde verklaring. Volgens deze kerkvorst, die ook m de jaren van het fascistische re gime steeds op de bres heeft ge staan om de rechten van de Kerk tegen de dwalingen van een tota litair systeem te verdedigen, toont het schandelijke proces van Sofia opnieuw aan, hoe onverenigbaar het moderne goddeloze materialis me is met het spiritualisme der mensen, die aan een Almachtige God geloven. Niemand mag zich derhalve laten bedriegen door de schoonschijnende en zalvende leu zen van deze vijanden van het ge loof. Vervolgens keert de Kardi naal zich tegen de marxistische bewering, dat de wereld thans moet kiezen tussen kapitalisme of socialisme, want juist in die lan den, waar het marxisme de macht in handen heeft gekregen, zien wij de ergste vormen van een zich steeds uitbreidend staatskapitalis- me. Bovendien leidt een conse quente toepassing van het commu nisme tot een volledige vernieti ging van alle menselijke waardig heid. Hiervan getuigt het bloedige martelaarschap der Kerk in Oost- Europa, de Sovjet-Unie en het ro de China. Voor de vervolgers van de chris tenen in deze landen, zo besluit Kardinaal Schuster, past ons een innig gebed om inkeer en vergif fenis; de moedige belijders en martelaren echter, die in de rode gevangenissen zuchten, gelijk nu weer in Bulgarije, behoort de dank en de waardering van meer dan 400 millioen katholieken, die zich in hun Christelijk geloof met hen verenigd weten. LONDEN, 10 Oct Het aantal doden bij de treinramp op het station van Harrow is tot 110 gestegen. Er zijn opnieuw lijken gevonden en gevreesd wordt, dat er nog meer zullen worden ge borgen. Het aantal gewonden is gestegen tot 170. ROME, 10 Oct. Het militaire gerecht van Rome heeft Vrijdag de verbeurdverklaring van de helft van de onroe rende goederen van de voormalige fascistische maar schalk Graziani bevolen. Graziani gaat een steeds grotere rol spelen in de neo-fascistische Italiaanse Socialistische Beiveging. Het is bekend dat Graziani een boerderij te Arcinazzo, bij Rome, bezit, waar het afgelopen week einde een bijeenkomst van ver stokte fascisten is gehouden. Het bevel tot verbeurdverkla ring vloeit onmiddellijk voort uit de vroegere veroordeling tot ge vangenisstraf. De ex-maarschalk, die tegen het einde van de oorlog com mandant was van het rebellen leger van Mussolini, is twee jaar geleden tot 19 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens colla boratie. Het grootste deel hier van werd hem door amnestie kwijtgescholden en hij werd na een paar maanden op vrije voeten gesteld. Minister van binnenlandse za ken Mario Scelba is Vrijdag door bezorgde linkse senatoren geïn SEOEL, 10 Oct. Een luid schreeuwend Chinees reserve bataljon heeft vier uur, nadat de Zuid-Koreanen de stelling op de heuvel het Witte Paard veroverd hadden, weer bezit van de hel ling genomen en de bezetters langs de zuidelijke hellingen naar beneden gedreven. 's-GRAVENHAGE, 10 Oct. - Het Panamese stoomschip „Santé- lena" meldt, dat op zee voor de Scheldemond een man overboord is geslagen. De scheepvaart wordt verzocht uit te zien. TOKIO, 10 Oct. De 21-jarige prinses Jori, dochter van keizer Hirohito, is Vrijdag in het huwelijk getreden met de 25-jarige Takamasa Ikeda, mïllionnair en zoon van een voor malige Japanse feodale heer. De plechtigheid werd gehou den in een openbaar gebouw, dat door iedereen voor huwelijks plechtigheden kan worden ge huurd en had plaats volgens het oude Sjinto-rituéel. De hele plechtigheid duurde 17 minuten. De keizer kon „door een ver koudheid" de ceremonie niet bij wonen. De keizerlijke familie was vertegenwoordigd door kroon prins Akihito en keizerin Nagako. Duizenden juichten de prinses toe toen zij zich naar het gebouw, waar het huwelijk zou worden gesloten, begaf. Zij poseerde tus sen haar moeder en haar echt genoot voor de fotografen, alhoe wel het Japanse bijgeloof zegt dat, wanneer er drie personen poseren voor een foto, de mid delste zal sterven. Prinses Jori zeide tot de ver verslaggevers: „Ik ben eenzaam geweest. Ik zou graag veel kin deren hebben". Men zegt dat de prinses vriend schap voor Takamasa heeft op gevat nadat zij een van zijn kanaries op een vogeltentoon stelling had bewonderd. terpelleerd over de bijeenkomst te Arcinazzo. Scelba zei dat tegen 85 van de deelnemers een vervolging is in gesteld. Hij zei verder, dat zij fascistische uniformen voor de bijeenkomst hadden aangetrokken en dat zij vervolgens door Gra ziani waren geïnspecteerd. Ook waren fascistische liederen ge zongen. Bestaan staat vast BONN, 10 Oct. Het onder zoek van de Amerikaans-Duitse commissie heeft tot nu toe geleid tot een grote mate van bevesti ging van de verklaringen van, Zinn, premier van Hessen, over het bestaan van een ondergrond se organisatie, aldus meldt het Westduitse persbureau D.P.A. De Amerikanen zullen hun standpunt bepalen als het on derzoek afgesloten is. Zij wor den ervan, beticht deze organisa tie te hebben gesteund. Enorme hoeveelheid in Milaan MILAAN. 10 Oct. Een enor me bergplaats van wapens werd vandaag in Milaan ontdekt toen stratenmakers er op stootten in de kelder van een timmermans werkplaats. De politie heeft in vrachtauto's een mortier en 20 kisten bevat tende 400 geweren en grote hoe veelheden munitie weggehaald. De politie heeft verklaard dat dit de grootste opslagplaats was van de honderden die zij al ontdekt had. VERSAILLES Ongeveer 100 gevangenen zijn uitgebroken uit hun barakken in de Chataigne- raire-gevangenis bij Versailles. Zij dromden om de binnen plaats samen, om uiting te ge ven aan hun ongenoegen over het eten. Nadat de gevangenis directeur beloofd had beter eten te zullen verstrekken, keerden de demonstranten onmiddellijk naar hun barakken terug. Het gevaar voor een kabinets crisis in Indonesië schijnt vrij wel te zijn bezworen. De motie van wantrouwen, die tegen de mi nister van defensie. Sultan Ha- mengu Buwono was ingediend, is in zoverre gewijzigd, dat het wantrouwen" eruit is verdwe nen. De Partai Nasional blijft echter op het standpunt staan, dat de Nederlandse missie nog dit jaar moet worden teruggetrokken. NAPELS. Een 23-jarig meisje, dat in 1943 spoorloos verdween, keerde gisteren naar huis terug, nadat zij in Duitsland door de Russen als spionne gearresteerd en in een concentratiekamp opgesloten was. Het meisje, Anna Maria Raso, was 14 jaar oud toen haar moeder met haar naar het ministerie van Oorlog in Rome ging om inlichtingen in te winnen over haar vader, Francesco Raso, die als krijgs gevangene in Noord-Afrika zat. Op het ministerie kwam mevr. Raso tot de ontdekking, dat zij haar identiteitspapieren vergeten had. De kleine Anna Maria ging ze even halen. Zij keerde nimmer terug. Onlangs stelde de Italiaanse katholieke missie in Duitsland de heer en mevrouw Raso er van in kennis, dat zij het vermiste meisje opgespoord had. De dol gelukkige ouders reisden zo vlug mogelijk naar Duitsland om Anna Maria terug te halen. Het meisje vertelde hoe zij in het door de nazi's bezette Rome de weg kwijt raakte en naar een Duitse familie toegegaan was, die de Raso's van een verblijf op Sicilië kenden. Haar Duitse vrienden brachten haar naar Maagdenburg, dat na derhand door de Russen bezet werd. Daar, zo vertelde zij, werd zij er van beschuldigd een spion ne te zijn en in een "concentratie kamp opgesloten. Op Kerstdag 1950 trachtte zij te vluchten. Zjj werd echter gepakt. Maanden later probeerde zij opnieuw te vluchten. Ook die poging mislukte. Bij haar derde poging slaagde Anna Maria er in naar West-Duitsland te ont komen. Ze werd ziek en verbleef lange tijd in een ziekenhuis, waar zij door de Italiaanse katholieke missie in Duitsland gevonden werd. Mevrouw Raso's enige com mentaar was Donderdagavond: „Ze is een stuk magerder ge worden". LINGEN. 10 Oct. 1952 De ka tholieke arbeiders van West- Duitsland hebben aan de voorzit ter van het Duitse Vakverbond de eis gesteld, dat een strikte partij politieke neutraliteit en godsdien stige tolerantie in acht moet wor den genomen. „Godsdienstige en wereldbe schouwelijke verdraagzaamheid moeten de grondslagen zijn van 'n echte eenheidsvakbeweging. Wordt ons vertrouwen in onze afgevaar digden in het Duitse vakverbond verder beschaamd, dan komen wii voor de situatie te staan, welke onze eenheidsvakbeweging in ge vaar brengt". In politieke kringen wordt de veronderstelling geuit, dat het uittreden van de katholieken niet lang meer op zich zal laten wach ten. Men schrijft dit hoofdzakelijk toe aan het feit, dat de Duitse vakbeweging bij de komende ver kiezingen steun zal verlenen aan de socialisten. in Britse vakbonden SCARBOROUGH, 10 Oct. De Britse conservatieven hebben vandaag op hun. jaarcongres in Scarborough de oorlog verklaard aan de communistische elementen in de Engelse vakbonden. De partij zegt onder haar aanhan gers 3 millioen vakbondsleden te tellen. De conservatieve regering zal het gestelde doel van 300.000 nieuwe huizen per jaar bereiken, indien het Engeland ook op an der gebied meeloopt, aldus heeft Harold Mc Millan, de Britse mi nister van huisvesting op het partijcongres verklaard. NAIROBI, 10 Oct. Een bende Afrikaanse inboorlingen, gewa pend met lange messen, heeft gisteravond 16 km buiten Nairobi een aanslag gepleegd op een be jaard Engels echtpaar. Luitenant-kolonel Richard M. G. Tulloch en zijn vrouw, die beiden over de 70 zijn, moesten met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht worden. De toestand van mevr. Tulloch zou „critiek" zijn. Voordat vijf der aanvallers de slaapkamer van het echtpaar bin nendrongen, was kolonel Tulloch er in geslaagd de politie op te bellen. Deze kwam spoedig ter plaatse. De aanvallers waren toen echter reeds met een grote buit verdwenen. GOUDA, 10 Oct. Toen van middag tegen kwart voor twee een drietal kinderen uit het ge zin Bresse de onbewaakte spoor wegovergang bij de Burgvliet- kade te Gouda overstak, trok de vierjarige Tonny zich plotseling uit de handen van zijn broertje en zusje los. Hij liep terug, de overgang over, juist toen de Rhein-Main-express deze over gang met grote snelheid passeer de. Het kind werd door de trein gegrepen en gedood. ■K. %3js Een bekend Parijzenaar, de motorrenner en -verkoper en de vader van twee beroemde „motorrennende" zoons, Georges Monneret, is met een Vespa-scooter in 6 uur het Kanaal overgestoken, van Calais naar Dover. Monneret bij aankomst te Dover. Wanneer Wim Jansen vanavond in het K.R.O.-programma Hilversum I om 20.50 komt spreken over de grote Thuisfront actie „T.T.-race naar het geluk" zal nij bekend maken, dat de drie dagbladen, Het Binnenhof", De Leidse Courant en het Noord Hollands Dagblad een congsi hebben gevormd, om met hun legers van abonnee's en alle geïnteresseerden in hun verschij- ningsgebied tot het einde van de actie toe, onverdroten te ijveren voor het welslagen van een geconcretiseerd onderdeel der T.T.- race: NOORD- EN ZUID-HOLLAND ZORGEN VOOR DE BOUW EN DE INRICHTING VAN EEN NIEUW KATHOLIEK MILITAIR TEHUIS „DE WITTENBERG" TE GARDEREN. Minstens 80% van de militairen uit onze contreien hebben te Garderen in kazerne gelegen en zij weten dus, hoe de toestand daar is. D.w.z. zij zullen aan hun huisgenoten, familieleden en be kenden verteld hebben, dat het daar géén toestand te noemen is.... Garderen ligt midden op de Veluwe, tussen Apeldoorn en Amersfoort en de soldaten verblijven daar in barakken, die met elkaar lijken op een concentratie-kamp zonder prikkeldraad en met heel deze verzameling van houten onderkomens moeten zij het doen. Garderen heeft geen achterland, er is één cafeetje en de honderden en honderden militairen weten er 's avonds in hun vrije tijd met zichzelf geen raad. In overleg met de Maj. Aalmoe zenier B. Cronenburgh, Wim Jansen en de redacties van beide genoemde dagbladen meenden wij voor onze streekgenoten een voorwerp van actie gevonden te hebben, dat bij de meesten be kend is zodat het des te gemakkelijker zal vallen, zich daarvoor met alle enthousiasme in te zetten. Wat ervoor nodig is? Minstens f 50.000,die het Nationaal Katholiek Thuisfront moet opbrengen, als men wil bereiken, dat het Rijk tot een bedrag van f 100.000, meebetaalt. Elk militair tehuis, dat nieuw gebouwd wordt, kost f 150.000,Laat het 'n strijd worden in ons gewest Noord- en Zuid-Holland, een strijd van stad tegen stad, van dorp tegen dorp, van vereniging tegen vereniging, van fabriek tegen fabriek en zakenlieden tegen zakenlieden. Want buiten de kaarten om, zijn ook giften in baar geld en in natura (glas, stenen, hout, textiel- goederen, spelen, meubelen, serviesgoed etc. etc.) welkom. Let vanavond op Wim Jansen; wij komen er Dinsdag a.s. nader op terug.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1