Terug naar de politieke eenheid Bedrijfssport voorrang boven de officiële sport FILMS van de week Agenda Leo Pagano RAAD-NAPRAAT K.V.P. Afdeling Alkmaar Frankenberg N.V. in levende lijve Nederlands beeldhouwwerk Belangrijk bericht Huidverbeterende Huiberts Pagina 2 Zaterdag 11 October 1952 De ledenvergadering van de afdeling, die tegen Maan dag 13 October is uitgeschreven, is ivel een van.de be langrijkste in de vierjarige periode tussen de Tweede Kamerverkiezingen. De leden zullen dan het afdelings bestuur opnieuw samenstellen en afgevaardigden naar de centrale kringorganisatie kiezen, tvelke afgevaardig den op hun beurt met die der andere afdelingen het kringbestuur samenstellen en de afgevaardigden naar het hoogste orgaan in de partij de Partijraad voor de komende vier jaren zullen aanwijzen. Op deze manier wordt van onderop de hoogste leiding van de partij geformeerd. Daar in de hogere partij-organen uit eindelijk de richting van de te voeren politiek wordt be paald, b.v. door het vaststellen van het partij programma, zijn de verkiezingen, welke na elke Tiveede Kamerver kiezing in de gehele partij plaats vinden, dus van uiter mate groot belang. Nu zal het gewone lid opmer ken: wat kan ik daar nu voor invloed op uitoefenen; de grote heren hebben het toch voor het zeggen! Als dit zo zou zijn, dan hebben de „grote heren" dat toch maar kunnen doen bij de gratie van de leden (de afgevaardigden), die hen op de ingenomen plaatsen hebben gebracht! Zoals er veel waars zit in het gezegde, dat een volk de rege ring krijgt, die het verdient, zo is dit ook in zekere zin het geval met de partijleiding. De katho lieken, die van de K.V.P. verlan gen, dat zij een bepaalde politieke koers volgt, doch nalaten hun zienswijze in de daarvoor bestem de organen van de partij te berde te brengen, hebben toch eigenlijk geen recht van spreken als zij menen, dat met hun zienswijze geen rekening wordt gehouden. Zo'n eerste ledenvergadering na de Tweede Kamerverkiezingen is bij uitstek de gelegenheid, om het partijbeleid in de afgelopen pe riode critisch te bezien, niet in het minst om daaruit lering te trekken voor de toekomst. Als er critiek te oefenen valt, zal dit echter binnen de partij behoren te gebeuren. Wij behoe ven er niet over uit te weiden, wat de gevolgen zijn als men, buiten elk partijverband om, zijn critiek loslaat op de massg, die eenzijdig voorgelicht, spoedig ge neigd is zich daarnaar te richten. Deze gevolgen liggen ons nog vers in het geheugen. Let wel, tegen critiek hebben wij geen bezwaren, maar wel te gen de wijze waarop zij in het jongste verleden heeft plaats ge had, terwijl ons verder van het hart moet, dat al die criticasters zich toch wel heel weinig moeite getroost hebben om te onderzoe ken, of er werkelijk wel redenen van overwegend belang waren om het K.V.P.-beleid aan te vallen. Als b.v. de 757 Welter-stemmers in onze stad op de vooravond van de verkiezingen hadden geluisterd naar het overduidelijke betoog van de middenstands-deskundige Perquin, zouden zij waardering hebben gekregen voor het werk van de K.V.P. voor de zich be dreigd voelende groeperingen en zouden zij .hun stem niet nutte loos hebben gegeven aan een on machtige groep, met de averechtse uitwerking, dat zij juist in de kaart van de socialistische groe peringen hebben gespeeld! Zij hadden beter gedaan de verdedi gers van hun ideeën in de K.V.P. te steunen. Het zij verre van ons te sugge reren, dat eenieder in de K.V.P. maar naar zijn verlangen wordt bediend. De menselijke gemeen schap bestaat uit personen, die verschillen van aanleg en kennis, van idealen en streven, van le vensgewoonten en positie. Teza men zullen zij echter een geor dende maatschappij moeten vor men, wil het leven hier op aarde dragelijk zijn; dat betekent voor de een toegeven aan de ander, en omgekeerd. De K.V.P. dient nu de onder de katholieken in ons land levende stromingen te binden tot één krachtige stroom, waarin voor elk ordenend streven plaats is en waarin het bindend element is ons aller gelijk gericht levens doel: God te dienen en daardoor in de hemel te komen. Deze alles-beheersende doel stelling dreigt overwoekerd te worden door allerlei materiële strevingen. Wij willen niet bewe ren, dat deze op de achtergrond moeten komen, maar zij zullen toch slechts mogen worden gezien in het licht van het eerste. Zo hebben wij als katholieke^ de dure plicht Paus en bis schoppen hebben er hier en elders talloze malen op gewezen zo veel in ons vermogen ligt (en onze stem is een machtig middel!) de politieke mogelijkheden te scheppen en te behouden, waarin onze katholieke levensbeschou wing zich kan ontplooien op elk haar toekomend terrein. De ervaring in andere landen bewijst, dat in essentiële punten van die levensbeschouwing, als het katholiek onderwijs, van de staat toestemming en steun slechts afgedwongen kunnen wor den door een politieke eenheid van de katholieken. Zie b.v. naar Frankrijk, Engeland en sommige West-Duitse bondsstaten, waar socialisten, liberalen en andere anti-kerkelijke partijen het alleen of met elkaar voor het zeggen hebben, waar het katholiek onder wijs zich slechts door ongehoorde offers kan handhaven omdat de staat het niet of totaal onvoldoen de steunt. Behoeven wij eigenlijk wel zo ver te gaan? Wij weten immers te goed hoe men ons in Alkmaar de onmisbare katholieke am bachtsschool tracht te onthouden. En wij weten toch ook, dat royaal met de overheidsmiddelen omspringende lands- en gemeen tebestuurders aartsbezuinigers worden, als het er om gaat aan gerechtvaardigde verlangens van het katholieke volksdeel te vol doen. Als wij onze politieke eenheid verbrokkelen, zal het met onze gelukkig nog grote politieke in vloed spoedig bergaf gaan. Men make zich daarover geen illusies! Want onderwijl het katholieke volksdeel zijn eenheid afbreekt, slaat de tegenstander zijn slag. Willen wij, katholieken, onze politieke invloed behouden, dan moeten wij terug naar de eenheid. Ook hier in Alkmaar zijn velen terug te winnen: 757 kiezers dwaalden af naar Weiter, 70 ga ven hun stem aan een katholieke candidaat van de P.v.d.A. en er zullen nog wel enkele tientallen zijn misleid door de met de nood wet-ouderdomsvoorziening ge voerde Drees-propaganda. Er zal in de afdeling hard aan gepakt moeten worden om bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen niet met een gevoelig verlies uit de bus te komen. Het bestuur kan daar niet zoals zo vaak in de verstreken periode practisch alleen voor staan, maar behoeft de medewer king en de belangstelling van alle leden. Zijt ge reeds lid, toont dan uw belangstelling door op Maandag 13 October ter vergadering op te komen. Zijt ge nog geen lid, geeft U dan ter vergadering daartoe op of meldt U met een briefje of per telefoon aan bij de voorzitter, Rembrandtstraat 56 (tel. 4867), bij de secretaris, Metiusstraat 2 (tel. 2876) of bij de penning- meesteresse, Kennemerpark 24. Wij doen een beroep op alle katholieke kiezers 'en aspirant kiezers van Alkmaar zich om de hoge belangen, die de K.V.P. heeft te behartigen, bij haar aan te sluiten. Allen vinden in de K.V.P. hun plaats, arbeiders en ambte naren, middenstanders en boeren, leraren, onderwijzers, medici en zelfs de dragers van een geestelijk kleed, en niet te vergeten: de vrouwen. Allen tezamen zijn wij sterk, naast of tegen elkaar op trekkend worden wij onder de voet gelopen. Wij danken tenslotte de redactie voor de gastvrijheid, in haar ko lommen verleend. Het bestuur van de K.V.P.-afdeling. (Advertentie) ZATERDAG 11 OCT. Bioscopen: HARMONIE: Mara Maru (onb.) VICTORIA: African Queen. 14 jaar. REX: Café „De Rode Engel' volw. CINEMA AMERICAIN: Kangeroe, 14 j. Voorstellingen 7 en 9.30 u. STEDELIJK MUSEUM: tentoonstelling van wer ken van Nederlandse beeldhouwers en een keuze uit expositie Sons- beek '52. Geopend tot 19 October (werkdagen 10-12, 2-5, 7-9, Zondagen 2-5) MEDISCHE .HULP: Alkmaar: De artsen K.H. Kolk, Geestersingel 47, tel. 2017 en R.K. Wester kamp, Emmastraat 93, tel. 4357. Schermer en Beemster: Dokter S. Schenmerhorn, De Rijp, K 2997-355. WAPEN VAN HEEMSKERK Toneelver. „Roliea". VICTORY HOTEL: Bridge drive R.K. Thuisfront, 7.30 APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor de spoedgevallen bereikbaar Apotheek Hartong v. Ark Langestraat 1, Apotheker J. v.d. Mark. ZONDAG 12 OCT. BIOSCOPEN: (2, 4.30, 7 en 9.30 u.) en APOTHEKEN zie boven. WAPEN VAN HEEMSKERK 7 u.: Orkest Freddy Huil. GULDEN VLIES: 8 uur, Yugoslavisch Danstheater. MAANDAG 13 Oct. Bioscopen en apotheken: zie boven. GULDEN VLIES: 8 uur Leo Pagano over: „De plaats van de Sport in ons leven". K AJ OTTERSHUIS (Laat): 8 uur: vergadering KVP. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur, vergadering deel nemers Alkmaarse Bra derie 1952. ZONDAG: Hoog water: 1.00 en 14.05. Laag water: 7.40 en 19.50. MAANDAG: Hoog water 2.20 en 15.30. Laag water: 9.05 en 21.15. BRIEFORDNERS OPBERGMAPPEN LANGESTRAAT 24 Telef. 2394 -ALKMAAR ALKMAAR. Maandag 13 October a.s. komt de bekende radioreporter. Leo Pagano. op uitnodiging van het R.K. Sport comité naar Alkmaar. In 't Gul den Vlies zal hij voor de leden van alle katholieke sportvereni gingen een causerie houden over de sport, gezien in verband met de Olympische gedachte. In ver band met deze avond zal er a.s. Maandag geen AFC-clubavond ziin, omdat het bestuur verwacht dat de leden van AFC de grootste sportclub in Alkmaar in grote getale naar 't Gulden Vlies zullen trekken. De geringe entree van 50 ct. behoeft geen bezwaar te ziin. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de 2e penning meester. de heer Schimmel, Spoorstraat, bij J. Smit. Nieuwe- sloot en bij de secretarissen (essen) van de diverse sportver enigingen. Ook niet-leden hebben toegang doch het sportcomité verwacht, dat de zaal op de eerste plaats met leden gevuld wordt. Men reservere dus Maandagavond voor Leo Pagano. Harmonie St. Caecilia ALKMAAR. Alle leden worden morgen Zondag 12 Oct. verwacht op de Paardenmarkt, vanwaar wijvertrekken om pre cies 12 uur. Het bestuur ver wacht zoals altijd een grote op komst. Laatste bedrijf braderie '52 ALKMAAR Maandag a.s. wordt in het Wapen van Heems kerk een vergadering gehouden van de deelnemers aan de Bra derie 1952. Er zal een overzicht gegeven worden van de resulta ten, terwijl mededelingen zullen worden gedaan omtrent de en quête over de dit jaar gehouden braderie. De bijeenkomst wordt met enkele feestelijke attracties gesloten. Concert voor twee piano's ALKMAAR In 't Gulden Vlies geven Dinsdag 14 October a.s. Jenny Frederikse en Jan Couvée een concert voor twee piano's Een dergelijk concert komt zelden voor. Een zeer mooi programma is samengesteld, be staande uit werken van Bach, Debussy, Mozart, Darius Mil- brand e.a. Tevens is men dan in de gelegenheid om kennis te ma ken met composities welke spe ciaal voor twee piano's zijn ge schreven. in Stedelijk Museum ALKMAAR Het is alge meen bekend, dat de tentoon stelling van beeldhouwwerken deze zomer in Park Sonsbeek te Arnhem gehouden, een zeer groot succes is geweest. Er kwa men uit binnen- en buitenland meer dan 100.000 bezoekers. Dat de Commissie voor Kunst tentoonstellingen, alhier, dank zij veler medewerking, er in is geslaagd een belangrijk deel van het op Sonsbeek geëxposeerde naar Alkmaar te krijgen, moet wel bijzonder worden gewaar deerd. Uiteraard moet men zich beperken tot de z.g. klei nere plastieken en voorts wordt te Alkmaar uitsluitend werk gebracht van Nederlandse beeld houwers. Ondanks deze beper kingen zal de tentoonstelling op de aandachtige beschouwer een verrassende indruk maken, om dat zij leert, hoe rijk ons kleine land óók aan goede beeldhou wers is! Het geëxposeerde is veelzijdig van aard, staat artistiek op een hoog peil en getuigt van goed en gedegen vakmanschap. Nog véél te weinig wordt in en aan onze openbare gebouwen, op pleinen en in parken en in onze woningen een plaats gegeven aan goede plastieken. Moge deze tentoonstelling aan zeer velen leren, dat de Ned. beeldhouwers iets in hun vin gers hebben en dat het werk hunner handen niet alleen in onze musea maar vooral in onze dagelijkse omgeving een goede plaats verdient te vinden! Deze unieke tentoonstelling duurt slechts kort: tot en met 19 October; laat niemand verzuimen haar dezer dagen eens te be zoeken. Op Zondag is het Mu seum des middags van 25 uur geopend en wie op werkdagen overdag geen tijd weet te vin den, kan des avonds van 79 u. ons Stedelijk Museum, Br eed straat bezoeken. Ook gezelschappen, verenigin gen en scholen worden gaarne verwacht. De toegangsprijs is slechts zeer gering. Al rekent Alkmaar niet op 100.000 bezoe kers, een paar duizend mogen toch minstens worden verwacht. (Advertentie) Vraagt ons de bekende crème van Dr. de Hoog Payglop 27, tel. 3762, Alkmaar TONEELCURSUS SCHOLA PUBLICA ALKMAAR Op 2 October begon in Victory de cursus over toneelspeelkunst, gegeven door de toneelcriticus J. W. Hofstra. Hij behandelde op deze eerste avond de oorsprong van het to neel, om vervolgens vergelijkin gen te treffen tussen de toneel middelen van vroeger en nu. Donderdag 16 October a.s. komt hij spreken over de dra maturgie van de 19e en 20e eeuw; de functie van het toneel in de samenleving en over de verschillende manieren van to neelspelen; een onderwerp, dat dus meer op deze tijd is inge steld. Men behoeft ook niet per sé de eerste cursusavond te hebben bijgewoond, om deze en de derde avond te kunnen bij wonen. Juist, omdat het onder werp van Donderdagavond meer tot de mens van deze tijd spreekt, is het, vooral voor die genen, die toneel plegen te be zoeken of als amateur plegen te spelen, raadzaam deze cursus avond bij te wonen. Er zijn nog kaarten aan de zaal verkrijg baar. De vrouw en haar make-up ALKMAAR In de Lunch room van de fa. V en D hield mej. H. Blok een causerie en een demonstratie met de schoon heidsartikelen van de Richard Hutnut Fabriek. Deze firma brengt haar artikelen in de handel onder de naam „Three Flowers". Iedere vrouw heeft, volgens mej. Blok haar eigen charme en schoonheid, hetzij zij klein, groot, slank of ietwat gezet is. Haar persoonlijkheid kan zij verhogen door haar uiterlijk schoon te verzorgen, o.a. door een goed-verzorgcf, flatteus op gemaakt gelaat. Drie bewerkin gen zijn noodzakelijk om deze schoonheid te verhogen n.l. het gelaat moet gereinigd, gevoed en beschermd worden. Een klaverjasbond ALKMAAR Er is Donder dag j.l. een klaverjasbond op gericht. Zes klaverjasclubs heo- ben zich in een Bond verenigd in een, in café Hecker, gehou den bijeenkomst. Twee clubs moeten er nog een nachtje over slapen, alvorens toe te treden tot de nieuwe bond, die zich nu voorstelt in DecemberJanuari een klaverjascompetitie te orga niseren. Correspondentie-adressen zijn: de heren Snijders, Corfstraat 33 en Wilke. Boezemsingel 52. Ouderdag bewakingskorps koninklijke landmacht ALKMAAR Op Woensdag 15 October a.s. zal bij het oplei dingsdepot van het bewakings korps Koninklijke Landmacht te Alkmaar een ouderdag worden gehouden. Na ontvangst van de ouders en verdere genodigden zal het tra ditionele vaantje worden uitge reikt aan de beste man van het beste peloton, gevolgd door een toespraak van de korpscomman dant, majoor M. W. A. Damme. Om 11.30 uur inspecteert de be velhebber der le militaire afde ling, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreden de op het Canadaplein opgestelde groepen en neemt het défilé af. Voor de middaguren staan er diverse demonstraties op het pro gramma. A.O.G. opgelet ALKMAAR A.O.G. 1 ont vangt Or. Wit op eigen terrein. Aanvangstijd is 12 uur precies. Mogen wij op een overwinning rekenen, speelsters? Het tweede krijgt het zwaar tegen Adalbert en vertrekt om 1 uur van de Helooërbrug af. De wedstrijd begint om kwart over 2 in Egmond Binnen. Speelsters, probeer een gelijk spel te halen. Het derde elftal treedt in het strijdperk tegen Adelbert 2. Aanvangstijd half 4 thuis. Meisjes, probeer de beide punten in de wacht te slepen. De junioren B spelen in Eg- mond a.d. Hoef om half vijf. Vertrektijd kwart over drie van de Ambachtsschool af. De wedstrijd tegen de Zeevogeltjes zal ook zwaar zijn, maar doe je best. En de adspiranten spelen weer thuis tegen VBO om half vijf. Hier zullen we geen voor spelling wagen; maar wij reke nen toch op éen punt. De opstellingen enz. worden bekend gemaakt bij J. Smit, Nieuwesloot. Vergeet de H. Mis niet, welke voor de zielerust van onze overleden Geestelijk Adviseur Rector v.d. Hoek op gedragen wordt in de Pius om kwart over 8. Feest van Christus Koning ALKMAAR. Het bestuur van het Genootschap voor de Stille Omgang deelt ons mede. dat op Zondag 26 October a.;s. het Christus Koningfeest weder om zal worden gevierd meteen bijeenkomst rond het Christus Koning-Monument voor de St. Josephkerk. Nadere bijzonderheden zullen volgen: men reservere alvast deze Zondag voor deze jaarlijkse manifestatie. Victoria The African Queen Deze film werd gemaakt naar het in '35 verschenen boek van C. S. Forester en speelt in de eerste wereldoorlog, waarbij de Duitsers hun kolonie in Afrika kwiit raakten. Het boek hebben wij niet gelezen; het kan inte ressant ziin. doch de film. die er van gemaakt werd. is vol on waarschijnlijkheden. Zeker, er wordt door de twee hoofdrolspe lers Humphrey Bogart en Kathe- rine Hepburn uitstekend spel ge speeld en er komen prachtige opnamen voor uit de Afrikaanse Jungle, doch overigens ligt het er dik op, dat de film in de studio gemaakt werd. De tocht van het tweetal over de snel- stromende rivier naar het meer. waar zij met een eigen-gemaakte torpedo een Duits schip tot zin ken wilden brengen, kon ons dan ook niet boeien: het lag er vaak te dik op. dat het allemaal niet echt was. Vooral het slot was wat al te Amerikaans. Dat er in Alkmaar nog een nij-speelyelden kunnen beschikken pend gebrek aan sportvelden be staat, mag algemeen bekend ver ondersteld worden. Niet alleen het feit, dat de sport in het on derwijs de nodige tijd en terrei nen vraagt, ook de bedrijfssport neemt hand over hand toe; er werden dit zomerseizoen over de 200 voetbalwedstrijden in het ka der van de bedrijfssport gespeeld, naast de vele wedstrijden in hand bal, volleybal enz. De gemeente bedrijven kregen dank zij de medewerking van de gemeente en de onderlinge samenwerking een mooi terrein aan het Zeglis; de overige bedrijfssportverenigin- gen moesten gebruik maken van de velden, behorende tot het Ge meentelijk Sportparkbedrijf en van de velden der diverse voet balclubs. Het feit, dat een ge deelte van de velden in de Over- die die nooit tot de beste in de stad behoord hebben veelal onbespeelbaar waren, droeg er niet toe bij de nijpende nood aan velden te lenigen. Het werd daarom hoog tijd, dat er een plan ter tafel kwam, om aan de Hoe ver weg een. complex velden aan te leggen; één groot veld, geschikt voor voetbal en vier kleinere velden voor andere takken van sport, eventueel te combineren tot 2 grote voetbal velden. Wat ons bij de behandeling van dit voorstel frappeerde, was, dat de bedrijfssport voorrang schijnt te hebben bij de officiële sport verenigingen. De gemeente heeft o.i. aller eerst een taak op het gebied van het onderwijs, waarbij tegenwoor dig aan de lichamelijke opvoeding veel aandacht wordt geschonken. Zij heeft er dus voor te zorgen, dat op de eerste plaats de onder wijsinrichtingen over de nodige en liefst op zo gering-mogelijke afstand van de scholen. Het is daarom toe te juichen, dat aan de Hoeverweg, in de onmiddellijke nabijheid van de vele scholen, die in het Bergerwegkwartier verre zen zijn en nog zullen verrijzen, sportvelden komen. Wij konden ons na lezing van de toelichting van B. en W. op hun voorstel en na aanhoring der discussies hierover, niet onttrek ken aan de gedachte, dat hier vooral de bedoeling heeft voor gezeten de bedrijfssportverenigin- gen ter wille te zijn. Het komt ons echter voor, dat na het onderwijs allereerst de officiële voetbal-handbal-hockey en andere sportclubs aan de no dige terreinen binnen de ge meente geholpen dienen te worden. De heer v. d. Berg wees er te recht op, dat sommige Alkmaarse sportverenigingen met grote ter reinmoeilijkheden hebben te kam pen. Hij wees op de gevaarlijke situatie van 't C-veld van A.F.C., dat óver de spoorlijn ligt, waar over elk uur acht a tien elec- trische treinen razen, zodat A.F.C. genoodzaakt is op de uren, waar op dit veld gebruikt moet worden, voor een speciale spoorwegbewa king te zorgen, om ongelukken te voorkomen. Hij wees er ook op, dat de R.K. hockeyclub een ter rein heeft, dat zij elk ogenblik kan kwijt raken en dat sommige verenigingen genoodzaakt zijn op velden in naburige gemeenten te spelen, zoals de 'A.M.H.C., die haar veld in Heiloo heeft en de Randers, die in Oudorp spelen. Hij was van mening, dat deze sportverenigingen op de eerste plaats in aanmerking moesten ko men voor dit sportvelden-complex. Hij maakte er in dit verband ook bezwaar tegen, dat de afmetingen van de hier aan te leggen velden niet volgens de eisen van de K.N. V.B. waren, terwijl hij het zeer bezwaarlijk vond, dat leerlingen van scholen, die ook in clubver band de voetbalsport beoefenen, tijdens de schoolwedstrijden op velden van te kleine afmetingen speelden. Wij kunnen dit bezwaar delen en begrijpen, niet dat de wet houder, die zijn voorstel verde digde, zo licht over dit bezwaar heen stapte. Uit de verdediging van de voorzitter bleek inderdaad, dat naast de scholen op de eerste plaats de bedrijfssportverenigin- gen voor deze nieuwe velden in aanmerking zullen komen. Zij zullen zelfs de bouw van het kleedlokaal bekostigen, waarvoor f 10.000 op tafel gelegd zal moe ten worden. Ook dit laatste kon de heer v. d. Berg niet toejuichen. Wij vinden het ook geen ideale situatie, dat particuliere vereni gingen een kleedlokaal in eigen dom hebben, dat staat op ge meentelijke sportvelden. Zal de gemeente daardoor wel baas in eigen huis blijven? Zou het voor de gemeente nu zo'n bezwaar zijn, om zelf dit kleedlokaal te finan cieren, om daarna de kosten mid dels de huur te verhalen op de verenigingen, die er gebruik van maken? Dat lijkt ons althans een meer-ideale oplossing. Wij vrezen van deze gang van zaken moei lijkheden, vooral, als ook andere sportverenigingen straks van deze velden gebruik gaan maken. Of krijgen ze daartoe niet de kans? Wethouder Bakker achtte het niet uitgesloten, dat de velden later een andere bestemming krij gen; vooraf zei hij echter, dat de door de heer v. d. Berg bedoelde sportclubs in dit geval niet aan bod kwamen; dit complex is voor de bedrijfssport en de scholen. Vandaar een verscheidenheid van speelvelden; één voetbalveld van voldoende afmetingen en vier kleinere velden, geschikt voor an dere sporten, doch later mogelijk te combineren tot twee voetbal velden van de vereiste afmetin gen. De heer v. d. Berg had er terecht op gewezen, dat ook de bedrijfsvoetbal aan de officiële afmetingen gebonden is. Vanuit de Raad kwam er echter geen enkel bezwaar tegen het feit dat hier de bedrijfssport voorrang kreeg boven de officiële sport; een bezwaar, dat wij blijven handhaven. Het zorgen voor vel den met accommodatie voor de bedrijfssport lijkt ons meer een taak voor het particulier initia tief. Wij willen het nut van be drijfssport niet ontkennen, doch menen ook te moeten waarschu wen voor overdrijving, die gaat in de richting van sportverdwa- zing. Stel je voor, dat er naast de bedrijfssport straks ook buurt vereniging-sport komt, die ook aanspraak gaat maken op ge meente-velden. Met welk recht zou aan deze categorie dan de medewerking onthouden moeten worden? Eén lichtpunt voor -de officiële sport was, dat de wethouder toe gaf, dat hij de nood aan terrei nen met d i t complex niet opge lost achtte. In hoeverre de door de heer v. d. Berg bedoelde sport verenigingen in de toekomst op velden binnen de gemeente kunnen rekenen en hoelang dat nog zal duren, kwam de Raad niet te horen. Afwachten dus! Intussen mogen wij ons verheu gen aan deze uitbreiding van het Sportpark-complex, dat een wel- kome verruiming der werkgele- genheid met zich brengt; er zal voor ca. f 24.000 verloond wor den, terwijl de uitvoering in DUW-verband met zich brengt, dat ook ongeschoolde arbeiders er aan te werk kunnen worden ge steld en de gemeente 90 pet. van dit loonbedrag als Rijkssubsidie terugontvangt. (Wordt voortgezet). Cinema Americain Kangoeroe Deze film boeit voornamelijk door de prachtige natuurtafere len in de wouden en hoogvlak ten van Australië. Het verhaal speelt rond 1900. Een vreselijke droogte heeft alles geteisterd, want het heeft in drie jaar niet geregend. De dochter van een grondbezitter maakt kennis met een zekere Connor, die naar Australië is gevlucht, omdat hij bij een moordzaak was betrok ken. Het resultaat is. een geluk kig huwelijk. De film is ge kleurd en dit met te kort. Harmonie Mata Maru Het is zonder twijfel een ge schiedenis vol spanning, welke in de film „Mata Maru" de be zoekers wordt geboden. Het is een sensationeel relaas van de jacht op een verloren schat, waarvoor levens od 't spel worden gezet. maar waar de schat tenslotte weer terecht kwam op de plaats, waar ze was weggehaald. Mooie opnamen vallen in deze boeiende film te bewonderen. In 't voorprogramma behalve 't nieuws, 'n aardige hit-parade. Rex De Rode Engel Ditmaal draait er in Rex weer eens een Amerikaanse film. welke begint in 'n havenkroegje van New Orleans, waar een zee kapitein verliefd raakt op een niet-onaardig meisje. Het duurt echter wel even voor de twee. die beide uit het goede hout gesneden blijken te ziin, elkaar in de armen kunnen sluiten. Om zich aan het leven in de havenwijk te onttrekken geeft het meisje zich uit voor de gestorven moeder van een baby. die later de erfgenaam van millioenen blijkt te zijn. Als zij tenslotte kiezen moet tussen de millioenen en haar zeeman, neemt zii prompt daar is 't nu eenmaal een film voor haar zeeman. De film is in technicolor op genomen en kan een genoeglijke tijdpassering genoemd worden. Er wordt, zoals dat in Ameri kaanse zeemanskroegen gewoon te schijnt te ziin. nogal eens een robbertje gevochten, waarbij zo wel de zeeman als zijn potige geliefde dapper aan meedoet. HET FILMJOURNAAL Polygoon was aanwezig op het feest van de K.L.M. waar dr. Plesman onderscheidingen uit reikte aan piloten, die er 20.000. 15.000 en 10.000 vlieguren op hebben zitten. Ook de oudste in woonster van Nederland die 103 werd. kwam op haar oude dag ook nog op het witte doek. In Leiden vierde men 3 October met haring en brood en in Maas tricht werd een grote modeshow gehouden. Polygoon woonde ook de vergadering bij van de atoom deskundigen in het Trippenhuis te Amsterdam. alsmede de te waterlating van twee voor reke ning van Frankrijk gebouwde schepen in Arnhem en Lobith. In de nieuwe stad, welke aan de Westkant van Amsterdam verrijst, onthulde H. M. de Ko ningin een herinneringsola- quette. Het Buitenlands nieuws brengt documentaire reportages uit India en Egypte. Voorts opna men van de redding der op Groenland geïsoleerde vliegers, van de luchtverdedigmgs-oefe- ningen in Engeland. van het Amerikaanse atoom-kanon, van de nieuwe spoorwegtunnel door Brussel en van de voetbalwed strijd FrankrijkDuitsland. W eer s verwachting medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Za terdagavond tot Zondag avond. FRAAI HERFSTWEER Koude nacht met op vele plaatsen lichte, hier en daar zware nachtvorst en plaat selijke mist. Morgen over dag droog en vrij zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige Noord oostelijke wind. PRIJSWINNAARS VAN DEZE WEEK Het lot heeft moeten beslissen, wie van de vele honderden inzen ders voor onze wekelijkse orils- ouzzle met de boeken zouden gaan strijken. Wel. hier ziin dan de gelukkigen: 1. C. J. Winter. Westergeest 23. Uitgeest. ik Mahieu. Boerhavestraat 22, Den Helder. 3. M. A. Koopen-Bos, Bagiine- straat 4. Enkhuizen. 4. C. Beemsterboer. Witte Kruis- pad 5, Zuid-Scharwoude, ?r Kok, Twiiver 40. Venhuizen. Bent U er niet bii? Wel, treur er niet om. Het puzzle-seizoen is nog lang en de boekenkast nog lang niet .leeg. Aan 'de winnaars onze felicitaties: de prijzen wor den hun toegezonden. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Het eerste elf tal wacht een zware wedstrijd in 't Veld, waar het vorig jaar een nederlaag geleden moest worden; wij rekenen echter op een sportieve revanche. Suppor ters, houdt er rekening mede, dat de wedstrijd daar wel eens om 2 uur kan beginnen; dus op tqd vertrekken. Het tweede speelt thuis tegen Volendam 4 (2.30); de thuisMjj- vende supporters kunnen dus toch naar de Westerweg, om een, laten wij hopen aardig partijtje voetbal te zien. Het derde ontvangt om 2.30 u. Zeevogels in de Overdie; het vierde -gaat naar Foresters (2.30) en het 5e even verder naar CSV 3 (12 uur). De junioren b ontvangen om 12 uur op het A-veld aan de Westerweg Hollandia T. a; de Jun. d om 12 uur Limmen b in de Overdie. Om 12 uur speelt adsp. a uit tegen USVU a en adsp. b thuis (12 uur Westerweg C-veld) te gen SVW a; Adsp. c heeft ook een uitwedstrijd en wel om 1.15 uur tegen USVU. Ook vanmiddag worden er enkele wedstrijden gespeeld; n.l. Jun. ejun. c (4 uur Overdie) en voor de adsp. Kolping Boys bAFC d (4 uur), alsmede AFC fAFC e (3 uur Overdie). Wegens omstandigheden kan de AFC-er eerst volgende wee!: verschijnen. Supporter BEVEILIGING van spoorwegovergangen HEILOO De raad van Hei loo zal Vrijdag a.s. ter vergade ring bijeenkomen.. Onder meer komt een voorstel aan de orde, de overwegen bij de Rechte Hondsbosselaan en de Ewislaan aan het openbaar verkeer te onttrekken en de N.S. de mede werking te verlenen om deze overwegen te bestemmen tot openbare wegen voor beperkt verkeer. Dit is mogelijk, omdat door de hekken slechts voetgangers en wielrijders van de overwe gen gebruik kunnen maken en de wegen dus in feite aan hun bestemming in de zin van de Wegenwet zijn onttrokken. Het voorstel dient dus om aan deze feitelijke toestand een juridische grondslag te geven. Tegen de onttrekking van de overweg aan de Rechte Honds bosselaan aan het openbaar ver keer is door enkele inwoners bezwaar ingebracht. Door afslui ting voor ander verkeer dan voetgangers of wielrijders wor den zij gedwongen, wanneer zij daar met een voertuig van de overweg gebruik willen maken, een omweg te maken, hetgeen met kosten en tijdverlies gaat gepaard. B en W vinden het overdreven dat men hier van noemenswaar dige kosten spreekt. En zij vin den deze bezwaren dan ook niet klemmend genoeg, waarom zij de raad dan ook voorstellen, de bezwaren ongegrond te verkla ren. Toen twee jaar geleden de hekken moesten worden ge plaatst, had men dezelfde be zwaren, maar B en W vinden geen aanleiding, om op het toen ingenomen standpunt terug te komen, hetgeen met zich zou brengen, dat de overweg weder onbeveiligd zou worden. Heiloo heeft eindelijk een Dorpshuis HEILOO De Vereniging Dorpshuis heeft B en W ver zocht, om nu het Schoolhuis aan de Willibrordusweg leeg is komen te staan, dit als dorps huis, een centrum van vereni gingsleven, te mogen inrichten, en aan haar ter beschikking te stellen. Thans heeft zij de gemeente verzocht, haar behulp zaam te zjjn bij de eerste in richting door het ter beschik king stellen van de nodige ma terialen. Hiervoor is een bedrag nodig van naar raming f 1.485. De vereniging heeft het geld, nodig voor de eerste inrichting, bijeengebracht. B en W achten het verant woord, dat het schoolhuis voor de eerste vijf jaar om niet ter beschikking van de Vereniging wordt gesteld. In het bestuur van de Vereniging zal een ver tegenwoordiger van de gemeen te .zitting moeten hebben. B en W stellen de raad voor, het schoolhuis voor tien jaar aan de Vereniging Dorpshuis Heiloo ter beschikking te stellen, voor de eerste vijf jaar om niet, voor de tweede vijf jaar tegen 'n re delijke vergoeding. NEW YORK, 1 een artikel in hei tijdschrift „Colli in Amerika worn kende Duitse di von Braun een bi geven van een naar de maan, ee 382.000 km, die binnen 25 jaar worden ondernon Dc reis zou door vijftig geleerden e den gemaakt met van elk 52 metei meter breedte, ruimteschepen zot De intentie vi kranskruistocht 11 October luidt Voor geestelijke de pari -De intentie Vi kranskruistocht dag 12 October 1 Voor wel Voor Maandaf Opdat de devoti bevlekt Hart steeds moge Geen Paus kat bekrompen of universele taak reden om aan Pauselijke klei willende aanda een Europese rijke Engelse 1 commentaar oi Straatsburg en schrijvers als f Tijdens het conj de de Belgische 1 Motz. dat „stuk een machtige Ch: nationale wordt c sen de ,anden. aan Dlan-Sehuman, wa caan met welgeval Het commentaa voortreffelijk het toog. dat mej. Mai gen deze uitlatinf burg heeft gehout ook Hours schriiv liberalen spreken, ticaans Europa; ee: tisch geleid door d het Vaticaan en on de invloed op e( militair gebied v schrikbeeld Duitslé Reeds verscheid' de woorden „Vat gevallen. Ook son- ken gebruiken dit Zii funderen 1 twee feiten: d langstelling van voor hetgeen er 2 burg afspeelt; en feit. dat na de oo landse politiek vai ste West-Europese wordt door Kathi den. Maar. aldus Th( Stoel heeft steeds langstelling gehad tiatief ook, dat d veiligheid in de i vorderen. Het is feit. dat vele Vatic ten het zouden be de „kleine federa exclusief zou ontv geen plaats zou zi

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2