Over 25 jaar naar de maan Noodgedwongen massabouw moet beëindigd worden ZATERDAG Overbodige vrees voor *ii „Vaticaans Europa" DE KRONIEK VAN Interne moeilijkheden tocli *n belemmering? MET DRIE RAKETTEN VAN 52 BIJ 35 METER „The Tablet99 ondersteunt Marga Klompé Zo spoedig mogelijk grotere variatie in woningbouw Topsnelheid van 31.200 kilometer Intenties Rozenkrans Naar wij vernemen Dwalend priester komt tot inkeer MINISTER WITTE MEENT: «f* Beneluxconferentie te Knokke Voor één optreden naar buiten Scheepsberichten Beursoverzicht Zaterdag 11 October 1952 Pagina 3 Zullen de raketten, die Werner von Braun bedoelt, er zo uitzien als de teke- naar van „Colliers" ze in zijn verbeelding 4 al zag zweven, 200 mijl boven de maan? Links bovenop de ra ket ziet men foto grafen de man van „dichtbij" onder schot nemen. NEW YORK, 10 Oct. In een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" heeft de in Amerika wonende en wer kende Duitse deskundige dr. von Braun een beschrijving ge geven van een eerste vlucht naar de maan, een afstand van 382.000 km, die volgens hem binnen 25 jaar zou kunnen worden ondernomen. De reis zou door een groep van vijftig geleerden en technici wor den gemaakt met drie raketten van elk 52 meter lengte en 35 meter breedte. Een der drie ruimteschepen zou op de maan Zaterdag 11 October De intentie van de Rozen kranskruistocht voor Zaterdag 11 October luidt: Voor geestelijke roepingen in de parochie Zondag 12 October en Maandag 13 October De intentie van de Rozen- kranskruistocht voor Zater dag 12 October luidt: Voor welvaart. Voor Maandag 13 October: Opdat de devotie tot het On bevlekt Hart van Maria steeds moge toenemen. worden achtergelaten. De expe ditie zou zes weken op de maan verblijven. Volgens dr. von Braun zouden de ruimteschepen ongeveer 33 minuten na de start van een ruimtestation op een afstand van 1720 kilometer van de aarde hun topsnelheid -van 31.200 kilometer per uur bereiken. Daar na zouden de motoren kunnen worden uitgeschakeld en de ra ketten vanzelf naar de maan toe vallen. De val op de maan zou worden gebroken door remmende raketmotoren, die tien minuten voor de landing zouden moeten worden ingeschakeld. De expeditie zou, aldus het artikel, landen in het gebied „Sinus Roris" of Dewy-Bay, on geveer 1040 kilometer van de maanpool verwijderd. De dag temperatuur in dit gebied be draagt volgens dr. von Braun gemiddeld 4,5 graden Celsius. Het leven aan boord van de ruimte schepen zou, niettegenstaande de beperkte ruimte, niet ongerief lijk zijn. Het bereiden en nuttigen van voedsel zou echter speciale voorzieningen vereisen. Zo zou het keukengerei moeten zijn voorzien van magneten om te voorkomen, dat het in de ruimte zou zweven. Al het vaste voedsel zou van tevoren klein gemaakt moeten zijn. Dranken zouden moeten worden genuttigd uit plastic-flessen. Door in de fles sen te knijpen, zou de drank direct in de mond moeten wor den geperst. De twee ruimteschepen, die naar de aarde zouden moeten terugkeren, zouden ongeveer 3.636.000 liter hydrazine en veel zuurstof bevattend salpeterzuur als brandstof meevoeren. De kos ten van de brandstof zouden 300 millioen dollar, ongeveer 60 pro Geen Paus kan moeilijker worden beschuldigd van een bekrompen of van een tot Europa beperkt inzicht in de universele taak van de Kerk dan juist Pius XII. Er is geen reden om aan te nemendat de Europese Beweging de Pauselijke kleuren voert, alleen omdat de Paus een wel willende aandacht schenkt aan hetgeen thans gebeurt om een Europese eenheid te bewerken. Aldus het invloed rijke Engelse Katholieke weekblad „The Tabletin zijn commentaar op het recente congres van liberalen te Straatsburg en op uitlatingen van Katholieke Franse schrijvers als Rottier en Hours. Tijdens het congres verkondig de de Belgische liberaal Roger Motz, dat „stukje voor stukje een machtige Christelijke inter nationale wordt opgebouwd tus sen de ,anden, aangesloten bii het nlan-Schuman, waaroo het Vati- caan met welgevallen neerziet." Het commentaar ondersteunt voortreffelijk het meesterlijk be toog. dat mej. Marga Klompé te gen deze uitlatingen te Straats burg heeft gehouden. Rottier en ook Hours schrijven, evenals de liberalen spreken, over een Va ticaans Europa: een Europa, prac- tisch geleid door de inzichten van het Vaticaan en onder domineren de invloed op economisch en militair gebied van het Franse schrikbeeld Duitsland. Reeds verscheidene malen zijn de woorden „Vaticaans Europa" gevallen. Ook sommige Katholie ken gebruiken dit wel eens. Zij funderen hun vrees op twee feiten: de grote be langstelling van het Vaticaan voor hetgeen er zich in Straats burg afspeelt; en ten tweede het feit. dat na de oorlog de buiten landse politiek van de voornaam ste West-Europese landen gevoerd wordt door Katholieke staatslie den. Maar. aldus The Tablet, de H. Stoel heeft steeds de grootste be langstelling gehad voor welk ini tiatief ook, dat de vrede en de veiligheid in de wereld kan be vorderen. Het is bovendien een feit. dat vele Vaticaanse autoritei ten het zouden betreuren, indien de „kleine federatie" zich al te exclusief zou ontwikkelen en er geen plaats zou zijn voor andere landen, die thans nog achter het IJzeren Gordijn liggen. Wat betreft het feit, dat Katho lieke staatslieden zulk een invloed hebben op de West-Europese bui tenlandse politiek, merkt The Ta blet op, dat dit feit niets anders bewijst, dan dat de Katholieke gemeenschappen vele van de na tuurlijke leiders van hun landen voortbrengen, wanneer zij niet, zoals nog niet zo lang geleden in Frankrijk. Duitsland en Italië het geval was. geheel en al van het openbare leven worden uitge sloten. Het is nonsens te beweren, dat bet Vaticaan de Schuman-landen domineert en de Christen-Demo cratische partijen als zijn hand langers gebruikt. De Christen-De mocratische Partijen immers ont kennen ten stelligste exclusief Katholiek te zijn. Ook de K.V.P. is niet confessioneel gebonden. Het Katholieke van de K.V.P. be staat hierin dat zij zich laat lei den door Katholieke beginselen. Het lidmaatschap is statuair niet uitsluitend voorbehouden aan Ka tholieken. De Christen-Democra tische partijen, die openstaan voor allen, die zich met haar beginse len kunnen verenigen. kunnen dus zeker geen exponenten van het Vaticaan worden genoemd, al dus The Tablet. Niet de uit nervositeit zo vaak genoemde „zwarte internationale" is de drijvende kracht achter de federatieve acties in West-Europa, maar. zo besluit The Tablet, juist de vrees voor de wederzijdse vei ligheid en het algemeen verlan gen om het Westen te verdedigen t»gen de druk van het Oosten. cent van de totale kosten der expeditie, bedragen. Hieronder zou niet begrepen zijn vier mil liard dollar voor de bouw van het ruimtestation, welks voor naamste doel eerder strategisch dan wetenschappelijk zou zijn. Het artikel van Werner von Braun is het eerste van een serie, waarin een groep geleerden een eerste reis naar de maan zal beschrijven. Zeldzame vogel in de duinen ZANDVOORT Gistermiddag werd door de politie te Zandvoort in de duinen een onbekende, grote vogel gevangen. Het dier werd di rect naar Artis overgebracht, al waar het herkend werd als een ijsduiker (een uitstekende visvan- ger), veelvuldig voorkomende in Noord-Amerika en enkele keren op IJsland. De vogel is waarschijnlijk door de vele Westelijke stormen naar ons land afgedreven. Men hoopt de ijsduiker in het leven te hou den, te meer daar Artis van deze vogelsoort tot dusver nog geen exemplaar bezat. Dringende postpakketten Met ingang van 15 October wordt het weer mogelijk in het verkeer met Denemarken, Duits land (alleen West-Duitsland en de westelijke sectoren van Ber lijn), Hongarije, Joegoslavië, Noorwegen, Oostenrijk, Vaticaan- werden in de week van 28 Sep tember tot en met 4 October in totaal 50 gevallen van kinderver lamming aangegeven. Hiervan waren er 5 in de provincie Gro ningen, 2 in Friesland en Drente, in Overijsel 1 en in Noord-Hol land 5 gevallen; is tot dusverre aan 110.000 militairen, die in Indonesië bij de Kon. Landmacht hebben ge diend, het cre-teken voor Orde en Vrede uitgereikt. Militairen, die deze onderscheiding nog niet ontvingen, kunnen zich melden bij het Bureau Onderscheidingen, Muzenstraat 27, Den Haag; is Donderdagavond aan de Am sterdamse sopraanzangeres Riek Waas tijdens een concours in het Haagse Gemeentemuseum met algemene stemmen van de jury de Rient van Santenprijs toege kend; wordt op de eerste dag van de uitgifte van de nieuwe kinder zegels (17 November a.s.) een speciaal poststempel verkrijgbaar gesteld; overleed te Den Haag op 74- jarige leeftijd pater Carolus Hoyng O.M.C. Pater Hoyng was van 1926 tot 1947 provinciaal der paters Minderbroeders Conven tuelen in Nederland; onthulde de ambassadeur van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hogen- hout, gistermiddag te Utrecht het Paul Kruger-gedenkteken, waar voor sinds 1925 gelden bijeenge bracht worden; zal Prinses Sybilla van Zwe den op 18 October a.s. aanwezig zijn bij de tewaterlating van het vlaggeschip van de Svenska- Amcrikalijn te Vlissingen. En treedt uit de Chinese Nationale Kerk HONG-KONG Te Hong- Kong is bericht ontvangen, dat de Weleerwaarde heer Stefaan Zi, de enige Katholieke pries ter te Shanghai, de zich heeft laten bewegen, deel uit te maken van de „Gereformeerde Nationale Chinese Kerk" zich thans uit deze beweging heeft terugge trokken en opnieuw met de Ka tholieke Kerk is verzoend. De Weleerwaarde heer Zi was in het begin van de actie tot vorming van een z.g. „Nationale Chinese Kerk" een grote troef 's-GRAVENHAGE, 10 Oct. De Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting ir. H. B. J. W itte heeft pan- morgen in ,s-Gravenhage de tentoonstelling „50 jaar wonenter herdenking van het halve eeuwfeest van de Woningwet, geopend. Sprekende over de architec- wooneenheden, die alleen op een tuur als afspiegeling van het gedifferentieerde^ wijze worden maatschappelijk denken en voe len zeide ir. Witte, dat in de beste geesten van het westen reeds 'n zekere huivering bestaat een stad, Zweden en Zwitserland I in handen van de communisten dringende postpakketten te ver-1 zijn heengaan is voor hen een steden en dorpen een verzame zenden. zware slag. ling te worden van identieke voor de gevolgen van een te sterk accentueren van de ge meenschap. Men ducht de gevol gen van massa-organisaties, mas sacultuur en massificatie van de geest .De belangstelling voor de menselijke persoon en voor diens eigen zedelijke verant woordelijkheid is groeiende. Wij zullen waakzaam dienen te zijn, aldus de minister, om in onze stedebo'uwkundige vorm geving deze geestelijke groei bij te houden. De steeds nagestreef de, doch nimmer volledig be reikte harmonie tussen individu en gemeenschap zal ook uitwen dig in het aanzicht van onze nieuwe agglomeratie zijn gestalte moeten krijgen. Twee grote moeilijkheden wor den door minister Witte bij het oplossen van de woningnood onderscheiden. De verarming van ons land, die tot grote zui nigheid dwingt, leidde tot het stellen van kwantitatieve en kwalitatieve eisen, die moeten verhinderen, dat het materiële peil onzer nieuwe woningen zakt tot beneden een toelaatbaar minimum. Wij weten, dat onze huizen, die voor 50 jaar geprojecteerd zijn, waarschijnlijk wel 100 jaar zullen staan. Daarom moet er voor gezorgd worden, dat deze huizen niet alleen voor de ogen blikkelijke behoefte voldoen aan alle redelijke eisen voor een goede volkshuisvestiging, maar ook nog over 50 of 75 jaar. De tweede moeilijkheid is, al dus minister Witte, dat het be staande woningtekort noopte tot het bouwen van zoveel mogelijk woningen voor het beschikbare geld. Hierdoor dreigen onze In de „Maasbode" hebben allereerst de staat- kundige hoofdredacteur, prof. F. Duynstee, en vervolgens de medische medewerker, nogal krasse beschouwingen gewijd aan het gevaar van „socialisatie", dat ook in ons land in na volging van Engeland? de volksgezondheid zou bedreigen. Het is aan deze artikelen, dat dr. C. J. M. Mol uit Etten, de medische deskundige in de katholieke Tweede Kamerfractie, een uitvoerige beschouwing wijdt in het laatste nummer van „De Opmars", het uitstekende propagandablad van de K.V.P. Hij zet daarin uiteen, dat de schrijvers in de „Maasbode" te hard van stapel lopen. Aan de orde is nl. een studie van een door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid (al voor de verkiezingen intussen!) benoemde commissie, die moet nagaan, of de wet op de uitoefening van de geneeskunde van 1865, welke wet in 1878 is her zien, „nog wel past in de huidige situatie van de medische wetenschap en de sociale verhoudingen, welke zonder twijfel in de laatste 75 jaar(!) toch wel sterk gewijzigd zijn". Was er reden voor de ongerustheid bij de schrijvers in de „Maasbode"? Men kan zich die ongerustheid o.i. toch wel 1c enigszins voorstellen. Of er reden is om zo hoog van de toren te blazen, als in die beschouwingen geschiedt, is een andere vraag, maar men kan in deze tijden, dunkt ons (en de ervaring heeft dat wel geleerd) niet voorzichtig genoeg zijn met wetswijzigingen. Zij worden soms heel onschuldig aangekondigd, maar men weet van tevoren nooit precies, wat de consequenties ervan zullen kunnen zijn. Intussen is het natuurlijk ook niet zonder betekenis, dat een man als dr. Mol betoogt, dat er „geen sprake is van gevaar voor socialisatie van de volksgezondheid", maar van de andere kant is er zeker ook wel reden, om waak zaam te blijven. En met name zou men kunnen vragen, of er met de bewering „geen sprake van gevaar" niet wat boud gesproken wordt. Wij herin neren ons b.v. van nog niet zo heel lang gefeden een rapport van de dr. Wiardi Beekman-stichting van de Partij van de Arbeid, waarin toch wel heel duidelijk om het maar zacht te zeggen „ten- denzen doorklonken" om op het gebied van de volksgezondheid steeds meer tot bemoeienis van de overheid te komen. En dit wel vooral op het terrein van het ziekenhuisleven.... Indertijd, dat is ook alweer enige jaren ge- leden, hebben wij in onze krant aandacht besteed aan de actie van de katholieke zie kenhuizen inzake het wetsontwerp over de finan ciering van de ziekenhuisbouw, waarin de wensen van de katholieke fractie toen niet volkomen tot hun recht konden komen. Toen was ook al de wezenlijke vrijheid van het katholieke ziekenhuis- beheer aan de orde. In een geval als dit zou het natuurlijk in sterke mate neerkomen op de wijze van uitvoering van geschreven bepalingen. Het is dan ook zeker niet zonder zin, dat van de hoogste kerkelijke zijde in ons land dezer dagen op dit punt een krachtig principieel geluid werd gehoord. Onlangs heeft Z.H. Exc. Mgr. dr. Alfrink, de aarts- bisschop-coadjutor, een indrukwekkende rede ge houden bij gelegenheid van de opening van een katholiek ziekenhuis te Hengelo. Hij liet daarbij op niet mis te verstane wijze uitkomen, dat zieken zorg nooit de uitsluitende taak van de Staat kan zjjn. Een ziekenhuis, een katholiek ziekenhuis, zo zeide de Bisschop, is voor ons, katholieken, niet alleen een instelling van sociale zorg, maar het heeft ook betekenis voor de zielzorg en voor de charitas. Was dat niet zo, zou het dan zin hebben, dat de katholieke gemeenschap zulke enorme geldelijke offers voor de instandhouding van haar eigen ziekenhuizen opbracht? De Kerk heeft zich van oudsher altijd met ziekenzorg bezig gehouden. Ten eerste om het motief van de chris telijke naastenliefde. Als een uiting daarvan zag de Kerk altijd de verzorging van de zieke en nood lijdende mens. Het was en is de naastenliefde, die Christus-zelf in het Evangelie van Zijn volgelingen eist! Natuurlijk, zo meende Mgr. Alfrink, zal in de moderne tijd een katholiek ziekenhuis moeten voldoen aan de eisen van de moderne wetenschap en techniek, en wij kunnen getuigen, dat dit ook gebeurt! Hebben onze katholieke ziekenhuizen niet een zekere befaamdheid en beschikken onze in richtingen niet over de helft van de ziekenhuis ruimte? Maar wij mogen nooit voorbijzien, dat moderne geneesmethoden de christelijke charitas niet kunnen vervangen! Dat is de reden, dat de Kerk steeds voor katholieke ziekenhuizen zal blij ven pleiten. Maar dan is er het, niet minder belangrijke, 1e tweede motief, dat Mgr. Alfrink belichtte. Dat is de zielzorg. De meeste zieken hebben niet alleen een geplaagd lichaam, maar ook een gekwelde geest, zo zei hij. Het gaat niet alleen om de zorg voor het lichaam, maar ook de ziel moet kunnen ademen en alles vinden, wat zij nodig heeft. Die juiste atmosfeer vindt men alleen in het katholieke ziekenhuis, „waar men bovendien de zin van het offer, dat God in de ziekte van de mens vraagt, duidelijker begrijpt en dat hij derhalve in een blijmoedige overgave gemakkelijker zal kun nen dragen". Geen vooruitgang van de techniek, geen'vreugde van de menselijke geest, geen vaar digheid van de chirurg, geen wetenschappelijke en mediiche ontdekkingen, aldus Mgr. Alfrink, mag de mens doen vergeten, dat hij ondanks alles nog evenzeer gebonden is aan de zegen Gods als de primitieve, maar vrome middeleeuwer. Een over weging, welke voor de moderne mens, die wel eens tot hoogmoed komt in deze tijden van technische vooruitgang en vervolmaking, ook om andere reden en op ander gebied mag gelden!.... •f» Waarom zal ook de moderne mens en het moderne ziekenhuis zich altijd weer moeten buigen en smeken om de zegen Gods? Omdat de mens weliswaar door zijn kennis de levensgrens hoger kan opvoeren, maar het leven ontglipt hem tenslotte, omdat het ligt in de hand van God. Waar zal dit bewustzijn beter aan de mens kunnen wor den bijgebracht dan in een omgeving, waar deze wezenlijke waarden verweven zijn met de ver zorging, die op de eerste plaats om de liefde-aan- de-naaste wordt gegeven? Sinds de oude tijden heeft er ook op het gebied van de verpleging en verzorging van de zieken een enorme ontwikke ling plaats gehad. Maar wat er ook veranderd mag zijn, aldus de laatste gedachte uit deze belangrijke rede van de Bisschop, één zaak is onveranderd en dezelfde gebleven, nl. de beweegreden, waarom de Kerk op dit terrein een bijzondere taak meent te hebben: de christelijke naastenliefde en de ziel zorg. Het zijn woorden, die wij in de gedachten hebben te houden. Niet alleen, als bij tijd en wijle onze belangstelling en steun voor katholieke zie kenhuizen wordt gevraagd, maar ook, wanneer het er om gaat, op het terrein van de overheidsbe moeiing op dit punt onze invloed in de juiste richting mee te hclnen bepalen! egroepeerd. Dit verschaft aan sommige nieuwe dorps- en stads uitbreidingen een monotonie, die volgende geslachten naar mijn mening maar matig zullen ap preciëren. Er zal van onze stede bouwkundigen en van onze ar chitecten het uiterste worden ge vergd om door fantasie en grote kunde de nieuwe uitbreidingen ook voor de toekomst bewoon baar te maken. Het is gewenst, zo spoedig mogelijk als zulks werkelijk mogelijk is, een gro tere variatie in woninginhoud en woningtype toen te staan. Internationale Katholieke Radioconferentie Van 4 tot 7 November zal naar het K.N.P. verneemt met steun van het Permanent Comité van internationale Congressen voor Lekenapostolaat in de Gregoriana te Rome een internationaal Ka tholieke studiebijeenkomst voor radio en televisie worden gehou den. Pater Dito O.P. spreekt over radio-missie, pater Kors O.P. president der Unda, sluit het congres. Tijdens deze bijeenkomst zul len éminente sprekers het woord voeren. Mgr. Charrière, gedele geerde van de H. Stoel bij de Unda, zal een algemene inleiding houden. Pater Soccorsi S.J., di recteur van Radio Vaticana, be handelt „Radio en televisie in dienst van de Kerk". De direc teur van de televisie-afdeling der Unda, pater R. Pickard O.P., uit Parijs, behandelt het probleem der televisie. Pater Dito O.P., vice-voorzitter van de Unda, neemt de verhouding radio-missie onder de loupe. Als voorzitter van de Unda zal Prof. Dr. J. B. Kors het congres sluiten. DEN HAAG Op 14 en 15 October wordt, zoals men iveet, een ministerconferentie gehouden in Knokke over de Benelux. Nederland is bezield met het voornemenhet Benelux-probleem tot een goed einde te brengen. Men ziet in bepaalde Haagse kringen de afloop van de confe rentie met zeker optimisme tegemoet. Men weet, dat er moeilijkheden zijn met de Belgische industrie, die te kampen heeft met de concurrentie met de goedkopere Nederlandse producten. Deskundigen menen, dat dit niet de schuld is van de Nederlandse industrie, maar van het hoge kostenpeil van de Belgische. In verband hiermee is van de zijde van België aangedrongen op verhoging van het loon- en prijs peil in Nederland, maar ons be drijfsleven heeft daar overwe gend bezwaar tegen, in verband met de gevolgen van algemeen- economische aard, die dit zou op leveren. De niet te onderschat ten moeilijkheden van interne aard. welke echter zullen moe ten worden opgelost, wil men, nog belangrijker externe moge lijkheden verwezenlijken, nl. ein delijk eens komen tot een ge meenschappelijk optreden naar buiten. Deskundigen verwachten n.l. dat men zal spreken over een gemeenschappelijke handelspoli tiek, of dollarpolitiek. Verder ver wacht men, dat, wanneer hier over overeenstemming bereikt wordt, aan een ambtelijke com missie opdracht gegeven zal wor den tot het opstellen van een ge meenschappelijke „liberalisatie- lijst (voor vrijmaking van han delsacties) voor de O.E.E.S. te Parijs. Een dergelijk optreden naar buiten zou een enorme good-will scheppen en zou het ef fect van de Benelux aanmerke lijk versterken. Het moet helaas gezegd worden dat men in „het buitenland van een Benelux als zodanig nog weinig gemerkt heeft. Duidelijk is het echter, dat een VLAAMS-NEDERLANDSE BETREKKINGEN Teneinde de culturele betrek kingen tussen Vlaanderen en Ne derland nauwer aan te halen, zullen pogingen in het werk wor den gesteld om in geheel Noord- Holland weer afdelingen van het Davidsfonds op te richten. Daar toe zal eerst een afdeling Zuid- Holland tot stand worden ge bracht. Op 28 October geeft het voorlopig bestuur der Haagse af deling van het Davidsfonds (Tor tellaan 3 te Den Haag) een avond in Pulchri Studio, waar prof. Frank Baur uit Gent zal spreken over Guido Gezelle. Op 27 Nov. komt Lia Timmermans spreken over het werk van haar vader Felix. Op beide avonden zullen werken van deze grote Vlaamse letterkundigen tegen ge reduceerde prijs te krijgen zijn. Van heden af staat voor eenieder weer de gelegenheid open in te schrijven op de mooie uitgaven van het Davidsfonds, waardoor ook verschillende jonge Neder landers hun entree hebben ge maakt. Waloott blijft uitdager nummer één De Nationale Boxing Associa tion van Amerika heeft Jersey Joe Walcott bovenaan de lijst van uit dagers in het zwaargewicht ge plaatst. Zoals men weet werd Wal cott kort geleden in een titelge vecht door zijn uitdager Rocky Marciano geslagen. „VHegende dokter" niet meer in wedstrijden In de centrale sportcommissie van de K.N.V.B. is dr. C. Fokke Bosch uit Amsterdam als lid be noemd ter vervanging van de heer H. Burik, die sinds 1 Augustus optreedt als secretaris van de K.N.M.V. Dr. Fokke Bosch, die verschei dene jaren aan snelheidswedstrij den in ons land deelnam en daar door de naam „vliegende dokter" kreeg, heeft het rennen vaarwel gezegd en zal zich voortaan wij den aan de organisatie van en het toezicht on motorwedstrijden. gemeenschappelijk optreden naar buiten eenvoudig onmogelijk is, wanneer er intern geen overeen stemming bereikt wordt over het gemeenschappelijk financieel en economisch beleid. Men mag ten slotte als vaststaand aannemen, dat de Nederlandse onderhande laars nooit accoord zullen gaan met de z.g. compenserende rech ten toeslag op Nederlandse producten -, waarop men van bepaalde Belgische zijde aan dringt. Boschfontein 10 Oct. te Mar seille; Lieve Vrouwekerk 10 Oct. te Dubai verw.; Marken 10 Oct. van Pt. Swettenham; Merwede verm. 11 Oct. van Antwerpen/ Bremen; Prins Johan Willem Friso 10 Oct. van Antwerpen; Roepat 10 Oct. te Marseille; Sa- rangan 8 Oct. te Kaapstad; Slo- terdijk 8 Oct. te Gibralta; Zuider kruis 10 Oct. voor IJmuiden verw.; Etrema 9 Oct. v. Aruba/ Havanna; Grote Beer 9 Oct. 800 mijl O. Cp. Race; Johan van Oldenbarnevelt pass. 9 October Maladiven/Aden; Kota Baroe 9 Oct. van Aden/Belawan; Maas dam 11 Oct. v.m. te Southampton verw.; Nieuw Amsterdam 9 Oct. 570 mijl W. Scillys; Oranjestad 9 Oct. 550 mijl Z.W. Madeira/ Laguaira; Rijndam 9 Oct. 610 m. O.N.O. Cp. Race; Tab'inta pass. 9 Oct. ten Z. Fernando Noronha; Veendam pass. 9 Oct. Landsend/ Halifax; Waterman 9 Oct. 470 m. Z.W. Fayal/Willemstad; Fairsea 10 Oct. te Sydney; Heemskerk 9 Oct. van Adelaide/Fremantle; Kota Inten 9 Oct. van Tj. Priok/ Semarang; Lamgkoeas 9 Oct. te Djeddah; Ondina 10 Oct. van Larnaca te Piraeus; Oranje pass. 9 Oct. n.m. Malta/Southampton. Iets gunstiger voor cultures AMSTERDAM, 10 Oct. De laatste dag van de week heeft voor de beurs geen enkele verras sing opgeleverd. De stemming was over het algemeen prijshoudend, waarbij voor cultures van een iets gunstiger sentiment gesproken kan worden. Deze papieren heb ben over vrijwel de gehele linie deze week een achteruitgang ver toond, doch vandaag vielen kleine verbeteringen te constateren, vooral bij Sumatra tabaksmaat schappijen. Over de zakenomvang is men echter noch hier noch in de andere rubrieken te spreken. Vergeleken met vorige week Vrijdag vertonen de voornaamste industriepapieren slechts weinig veranderingen. Olie, Unilever en Philips verschillen bijv. zowel ten opzichte van gisteren als van vo rige week slechts een fractie. De aandelen AKU hebben deze week circa twee punten verloren. Van daag is Kemo voor het eerst offi cieel genoteerd op 122% (122). Voor Lappen heerste wederom enige belangstelling, die van Ne- dam trokken nogmaals f 4 aan tot f 91. Amortisatiebewijzen Reine- veld werden geadviseerd op f 160 laten, tegen gisteren f 170 laten en een laatste affaire enige tijd geleden op f 108. Het bericht over de mogelijke vestiging van een fi liaal der Nationale Handelsbank in Canada had op de koers geen noemenswaardige uitwerking. Scheepvaartpapieren in doorsnee onveranderd, doch K.N.S.M. vast op 132% (130). Guldensbeleggin gen vertoonden opnieuw een vrij gunstige ondergrond, zonder dat dit in koerswinsten tot uiting kwam.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3