Gevaren in onze tijd erger dan in tijden der Hunnen Overwinning voor de socialisten, nederlaag voor de communisten N.K.M.B. wil ruimer inkomensgrens DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING De treinramp in Engeland Hevige strijd in Indo-China Willy La ges Sovjet-Unie kan direct op oorlog overschakelen Groninger coaster liep bij A meiand op een mijn Gemeenteraadsverkiezing in België C.V.P. verliest ook zetels FRAUDE BIJ MILITAIRE LEVERANTIES De gratie voor Rede van Boelganin op partij-congres lllliB Schip werd zwaar beschadigd; bemanning bleef ongedeerd nr H. Vader sprak tot de Katholieke Actie Modern heidendom wil Christus verloochenen en verbannen Het Saarprobleem Over boord geslagen en verdronken PRINS BERNHARD NAAR ZEEUWS VLAANDEREN VLIEGENDE SCHOTEL? HET GEVOLG VAN PRINS BERNHARD Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen 86-jarige pastoor krijgt doodstraf Kolendampvergiftiging in Den Dolder Muziek op 7948 in Zwolle AOOISDHOIJf Abonnementsprijs f 6.30 per kwartaal, f 3.0? per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 3.50; in alle edities 36 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 30 ct., resp. 30 ct. per m,m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4343 en Grote Noord 77, tel. 4363 K 3390: Alkmaar, Ritsevoort 53. tel. 3046 K 3300; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 3800 K 3330; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 3340. Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 13 October 1952 48e Jaargang TSo. 12602 (Van onze speciale verslaggever) BRUSSEL, 12 Oct. Om half één vannacht, toen de uitslagen van de meeste steden nog niet bekend waren, heeft de katholieke Belgische minister van binnenlandse zaken toch reeds een kort commentaar gegeven, dat ob jectief en waarheidsgetrouw is. Hij benadrukte het feit, dat de communisten in alle Belgische gemeenten zeer zware verliezen hebben geleden, terwijl de socialisten dit verlies volledig hebben opgeslorpt en in verschillende gemeenten daarenboven nog winst hebben geboekt ten nadele o.a. van de C.V.P. De C.V.P., aldus minister Moyersoen, is in de grote centra achteruit gegaan en verliest haar meerderheid in Gent en Aalst en in sommige Brusselse randge meenten. De liberalen hebben een lichte vooruitgang gemaakt, maar de Vlaamse concentratie kon ner gens een zetel behalen, behalve misschien in Antwerpen, waar nog één zetel te vergeven is. De minister wees er echter op, dat de gemeenteverkiezingen geen weerslag zullen hebben op na tionaal plan en hij herhaalde na melijk ironisch de verklaring van Max Buset, voorzitter van de socialistische partij, die in 1949 de C.V.P. mededeelde dat een eventueel succes bij de gemeente verkiezingen niet tot gevolg zou hebben dat de voormalige linkse regering ontslag zou indienen. Omgekeerd is dit thans natuurlijk ook waar. Socialisten aan winnende hand. Het is juist, wat de minister zei over de socialistische vooruitgang. Men mag gerust zeggen dat de gemeenteraadsverkiezingen van dit jaar uitwijzen, dat de socialis ten veld hebben gewonnen op de communisten, maar ook veel stemmen hebben ontnomen aan de C.V.P., speciaal in Vlaanderen. Voor de C.V.P. mag gerekend worden op een verlies van 20 pet. LONDEN, 12 Oct. (Reuter). De Britse spoorwegen geven als definitieve aantal slachtoffers van de spoorwegramp van Harrow 108 doden op. Drie zijn nog niet ge ïdentificeerd. HANOI, 12 Oct. (Reuter). In een Zondag te Hanoi uitgegeven Frans legercommuniqué wordt medegedeeld dat tienduizend man Franse Unietroepen in actie zijn gegaan om Vietminh-eenheden, in een der grootste in dit jaar in Indochina ondernomen acties, te omsingelen. De actie vindt tachtig kilometer ten Zuiden van Hanoi plaats. Vietminh-eenheden zijn hier in de delta nabij Ninh Binh doorge drongen. De operatie is twee dagen ge leden begonnen. Zij ondervond Zaterdag nadeel van slechte weersomstandigheden, waardoor geen valschermtroepen konden worden gebruikt, doch Zondag is een bataljon van deze troepen in de strijd geworpen. Na de eerste dag van de strijd is een aantal Vietminh-militairen gedood of gevangen genomen. De Franse Uniestrijdkrachten leden vrijwel geen verliezen. Zo verliest de C.V.P. zes zetels in Antwerpen, terwijl de liberalen er daar twee winnen en de socia listen vier. In Gent verliest de C.V.P. de meerderheid, welke zij in 1946 behaalde. Ook in de stad Luik is de C.V.P.-lijst met acht procent achteruit gegaan, ten voordele van de liberalen, terwijl de socialisten vier procent won nen. Waar tegenover staat echter het verheugende feit, dat de C.V.P. zich kon handhaven in Seraing, de rode burcht van Wallonië, waar de communisten vier zetels verloren. Ook in de Brusselse randgemeenten heeft de C.V.P. onder de bezielende leiding van enkele jongeren een schitterend succes geboekt. Het is ook waar, dat deze verkiezingen geen weer slag kunnen hebben op de samen- Mexicaan in Rotterdam in arrest gesteld Sedert 5 Juli bevindt de 62- jarige koopman D. Strauss, een Mexicaans staatsburger, die te Den Haag woont, zich te Rotter dam in arrest. Tegen hem zijn verdenkingen gerezen van frau- duleuse handelingen bij leveran ties van textiel- en lederwaren aan Nederlandse leger- en lucht machtinstanties. Ook een Neder landse burger-keurmeester, tegen wie de verdenking bestaat, dat hij geld zou hebben aangenomen om S. terwille te zijn, bevindt zich in gevangenschap. De rijksrecherche heeft het onderzoek in handen. stelling van de regering, maar toch is het even duidelijk dat de gemeenteverkiezingen voor de C.V.P. in het algemeen een ern stige waarschuwing betekenen. Verdeeldheid in de C.V.P. De agitatie van de socialisten in verband met de vrijlating van enkele politieke delinquenten is blijkbaar veel meer ingeslagen dan men meende. Daarbij komt nog de hopeloze verdeeldheid in de plaatselijke C.V.P.-kringen. Te veel gemeenten hebben scheur lijsten gekend ten nadele van de C.V.P., terwijl de liberale partijen vaak de handen ineen sloegen om zo weinig mogelijk stemmenver lies te hebben. De twee jaar die nu nog resten voor de volgende wetgevende verkiezingen zullen door de C.V.P. goed gebruikt moeten worden, willen deze ver kiezingen niet bevestigen, wat door de gemeenteverkiezingen is gebleken, namelijk achteruitgang van de christelijke sociale ge dachte. Demonstratie van 20.000 man in Amsterdam AMSTERDAM. De veront waardiging van een deel van het Nederlandse volk over de gratie verlening aan Willy Lages, heeft zich Zondag geuit in een massale optocht langs een drietal gedenk plaatsen in de hoofdstad. Een stoet, waarvan het voorbijtrekken een kleine drie kwartier vergde. Er waren personen, die zich ge tooid hadden met een jodenster. Anderen droegen kampkleding over hun arm. Inmiddels bleek wel, dat het eigenlijk niet de bedoeling is om te protesteren tegen de gratiever lening van dit moment. De lite rator Bert Voeten althans liet daar hij wegens ziekte verhinderd was de massabetoging persoonlijk bij te wonen een brief voor lezen, waaruit duidelijk werd, dat het protestcomitè de garantie wil hebben, dat in het geval Lages in de toekomst geen enkele straf- verlaging of -vermindering zal plaats vinden. Om deze garantie te verkrijgen wil het comité de regering een „nationaal petitio- nement" aanbieden. MOSKOU, 11 Oct. (A.P.) Maarschalk Boelganin, plaatsvervangend premier van de Sovjet-Unie, heeft in een rede tot het 19e congres van de communistische par tij te Moskou verklaard: „Wij maken geen geheim van het feit, dat onze volkshuishouding in de kortst moge lijke tijd aan een oorlog kan worden aangepast." Boelganin heeft Woensdag ge sproken maar de volledige tekst van zijn rede is pas heden ge publiceerd. Hij verklaarde: „Een van de meest karakteristieke trekken van de huidige internationale toestand is de toeneming en verheviging van de voorbereidingen der im perialisten voor een oorlog tegen de Sowjet-Unie en de volksdemo- A.' WiMSÊM HÊ Het offensief, dat eind September in het Noord-Westen van Siam is ingezet, wordt geleid door de Koning van Cambodja, Norodow Si Hanouk. De Koning onderhoudt zich met zijn assistent, kapitein Hogart; Norodow Si Hanouk is gekleed in een wit hemd. cratieën" en zeide dat er geen verschil te zien is tussen de Ame rikaanse plannen voor wereldbe- heersing en die van Hitier. Hoe wel hij de nadruk legde op de vreedzame doeleinden van de economische plannen der Sowjets deed hij in zijn gehele rede ook uitkomen, dat er reëel gevaar van oorlog bestaat, in het bijzonder van de zijde der V.S. En hij zeide dat de Sowjetregering dit gevaar altijd voor ogen houdt en er voor zorgt dat het land op elke ge beurtenis is voorbereid. Door aan te dringen op verdere versterking van de strijdkrachten en op hun voortdurende paraat heid voor de strijd en door de na druk te leggen op het vermogen van de Sowjet-Unie om zo nodig haar volkshuishouding zeer snel op voet van oorlog te brengen, liet Boelganin er geen twijfel aan bestaan, dat Rusland voornemens is voortdurend paraat te blijven zolang de internationale toestand gespannen blijft. Boelganin deed een aanval op het door generaal Eisenhower op de conventie van het Amerikaanse legioen geopperde denkbeeld van een „bevrijding" van de volken van Oost-Europa. Zonder Eisenhower met name te noemen zeide hij, dat de heer sende kringen van de kapitalisti sche landen het volk in leugens verstrikken door fabeltjes te ver tellen over de Sowjet-Unie en de „volksdemocratieën" en „te schreeuwen over de noodzakelijk heid van een „bevrijding" van deze landen van het communis me." Zelden komen deze vier maanden oude leeuwtjes in de „buiten"-kooi in de dierentuin van Bristol, waar zij werden geboren, maar zo af en toe mogen zij alvast wat „wennen" aan de wereld. Het lijkt of de drieling niet goed weet hoe zij het heeft, misschien zijn zij verbaasd over de menselijke belangstelling, die zij zeker zullen opwekken? (Eigen berichtgeving) HOLLUM, (Ameland). Iets benoorden de vuurtoren van Ameland tussen de E.T boeien 12 en 13, is gistermorgen om 8.27 uur de Nederlandse coaster „Cornelia B 2" van Rederij Bosma te Groningen op een mijn gelopen. Een eigenaardige, maar ge lukkige omstandigheid was, dat de mijn met een ontzettende klap op ca. vijftien meter af stand van het schip explodeerde. Hoewel de „Cornelia B 2" hierbij zeer zwaar beschadigd werd, bleef de bemanning onge deerd. Was de mijn direct bij de aanraking tot ontploffing geko men dan was het ongetwijfeld ook voor de opvarenden een ramp geworden. VATICAATSSTAD In een toespraak tot meer dan 150.000 mannelijke leden van de Katholieke Actie van Italië heeft de H. Vader gisteren verklaard, dat de geva ren, die heden ten dage de wereld bedreigen, erger zijn dan in de tijd van Attila de Hun. Z. H. de Paus was spe ciaal van Castel Gandolfo naar Vaticaanstad gekomen om de gedelegeerden der Katholieke Actie te begroeten. Na de Pauselijke zegen te heb- heeft nooit bestaan. En hier is ben ontvangen, schonken de ge delegeerden de Paus een nieuwe kerk, de kerk van St. Leo de Grote. Paus Leo I stond in 452 aan het hoofd van een delegatie die Attila er toe bracht, zijn troe pen terug te trekken zonder Rome aan te vallen. De Paus herdacht Paus Leo s ontmoeting met Attila en ver klaarde daarna: „Heden ten dage worden niet alleen Rome en Ita lië, maar de gehele wereld be dreigd. Vraagt ons niet, wie de vijand is, noch wat hij draagt. Hij wordt overal gevonden en on der alle mensen. Hij weet fel en listig te zijn. In deze laatste eeuwen heeft hij getracht een mo raal te vestigen die de intellec tuele en sociale ontbinding van de eenheid van het mystieke lichaam van Christus t en doel heeft. Hij wil natuur zonder ge nade, rede zonder geloof, vrijheid zonder gezag, soms gezag zonder vrijheid. Tenslotte de goddeloze roep: God is dood, of nog verder: God Adenauer wanhoopt niet aan oplossing DORTMUND, 12 Oct. (Reuter). In een toespraak tot een bijeen komst van ongeveer 15.000 leden van zijn christendemocratische Unie heeft de West-Duitse bonds kanselier dr. Adenauer onder meer verklaard te hopen dat het vraagstuk van de Saar spoedig en in positieve zin door Frankrijk en West-Duitsland zal kunnen wor den opgelost. Hij zeide dat de onderhandelingen over dit pro bleem niet waren afgebroken en dat er, met goede wil aan weers zijden, ongetwijfeld een oplossing voor zou worden gevonden. „Het is, als immer, mijn stre ven goede betrekkingen tussen West-Duitsland en Frankrijk te vestigen", verklaarde Adenauer. Hij waarschuwde de Duitsers er voor zich niet te laten misleiden door berichten in de Franse pers over een „mislukken" der onder handelingen over het Saarvraag- stuk. „De reactie van de Franse pers is in haar diepste kern geba seerd op de Franse binnenlandse moeilijkheden", zeide hij. Onder de buurtschap „Het Laar" gemeente Aarle Rixtel, in het Wilhelminakanaal is Zaterdagmid dag, tengevolge van een aanva ring van het schip „Jolles" uit Arnhem met de „Chielda", uit Zaltbommel, de 34-iarige me vrouw Catharina J. over boord geslagen, en verdronken. de poging, de structuur van de wereld te bouwen op grondslagen, die wij niet aarzelen aan te wij zen als de beginselen verantwoor delijk voor de dreiging die boven de mensheid hangt: een economie zonder God, een recht zonder God, een politiek zonder God". Christus verbannen. „Hij tracht Christus tot een vreemdeling te maken in de uni- Z. K. H. Prins Bernhard zal op Woensdag 15 October te half twaalf per vliegtuig arriveren op het vliegveld Woensdrecht voor zijn werkbezoek van twee dagen aan Zeeuws-Vlaanderen. In Wals oorden zal hij een bezoek brengen aan een betonfabriek. Te Graauw zal de Prins een boerderij van het Kroondomein bezoeken. Een der bezoeken geldt de centrale sui kerfabriek te Sas van Gent. Na dit bezoek zal de Prins een be spreking hebben met het dagelijks bestuur van de Kamer van Koop handel. Donderdag 16 October wordt de tocht door Zeeuwsch-Vlaande ren voortgezet met een bezoek aan de hoefijzerfabriek te Vogel waarde. versiteit, in de school, in het ge zin, in de rechtsbedeling, in de wetgeving, in de vergadering der volken, waar over vrede en oor log wordt beslist". „Hij terroriseert de wereld met een pers en met schouwspelen, die in de jeugd alle ingetogen heid doden en in het huwelijk de liefde vernielen die een natio nalisme inprenten, dat tot oorlog leidt." KOPENHAGEN, 12 Oct. (A.P.). Een functionaris van het vlieg veld Kastrup heeft verklaard, bo ven het vliegveld vanavond om 20.07 G.M.T. een blauwachtige- witte lichtstraal te hebben waar genomen, die met enorme snel heid op ongeveer 1500 meter hoogte voorbij schoot, in Zuid- Oostelijke richting. Het vreemde verschijnsel werd door allen, die in de uitkijktoren aanwezig wa ren, gezien. Het leek op -nets wat men ooit eerder had gezien. Bij zijn reis naar Mexico en enkele Zuid-Amerikaanse staten, die op 27 October aanstaande be gint, zal Z. K. H. Prins Bernhard worden vergezeld door een klein gevolg. Dit bestaat uit: de adjudanten van de Prins, majoor C. C. Geert- sema, lt. ter zee le klasse A. F. Eibers, de adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, majoor-vlie ger G. Sonderman, en de particu lier secretaris van Prins Bern hard, dr. F. A. de Graaff. De reis zal tevens worden meegemaakt door de hoofdcommissaris van rijkspolitie C. Sesink. In enkele berichten is gemeld, dat de heer Weiter de Prins op zijn Zuid-Amerikaanse tocht zal begeleiden. Dit is onjuist. De heer Weiter zal wel aanwezig zijn bij de opening van de Nederlandse tentoonstelling in Mexico City. Met enige andere autoriteiten zal hij de openingsvlucht op 27 Octo ber naar Mexico meemaken. In een adres aar de leden van de Tweede Kamer heeft de Ne derlandse Katholieke Midden standsbond er op aangedrongen, dat in de aanhangige wijziging van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen uitbreiding wordt gegeven aan de inkomens grens, welke thans gesteld is op f 2400. Bepleit wordt een verrui ming van deze grens tot f 2800. Het argument van de minister, dat door een dergelijke verrui ming de tot standkoming van een definitieve wet bemoeilijkt zou worden, wordt in dit adres bestreden. Dit argument kan mogelijk gelden voor een ver dere verhoging van de uitkering, doch naar de mening van de adressante geldt dit zeker niet voor een uitbreiding van de in komensgrens. indien de minister vasthoudt aan de voorgestelde uitkering. De verklaring voor het feit, dat de werkelijke kosten zover beneden de raming zijn gebleven kan volgens dit adres niet ge zocht worden in een onderschat ting van de inkomens der zelf standigen. doch ligt veel meer in de sfeer van psychologische fac toren en in het feit dat de eerste stappen door de betrokkenen zelf gezet moeten worden, in te genstelling tot de uitvoering van de sociale wetten voor de werk nemers. waar de eerste admini stratieve stappen gezet worden door de werkgevers. Uit de pro gressie in de cijfers blijkt boven dien. dat steeds meer rechtheb benden van de faciliteiten van deze wet gebruik gaan maken. Dezelfde motieven, die geleid hebben tot de totstandkoming van deze noodwet gelden onver kort voor een uitbreiding daar van zolang de tot standkoming van een definitieve wet nog in het stadium van voorbereiding verkeert aldus het adres. De bemanning begaf zich di rect na de explosie in de sloep en werd opgepikt door een pas serende Deense tanker. Daar bn de aangerichte ravage op de ..Cornelia B 2" ook de radio de fect was geraakt waarschuwde men vanaf het Deense vaartuig de kuststations. Toen bleek dat de coaster bleef drijven, is de bemanning een uurtie later weer aan boord gegaan. Het schip maakte geen slagzij, maar een der schroefas kokers bleek zodanig te lekken, dat het water het achterschip en de machinekamer binnendrong Door het springen van een olie tank stroomde ook een hoeveel heid olie de machinekamer bin nen. waardoor het gevaar voor brand niet denkbeeldig was. Om 9 uur voer de reddingboot „Jhr. Ortt" van Ameland uit: ook de „Brandaris" van Terschelling, de ..Holland 1" van de Rederij Doeksen en de ..Zeevalk" van Borkum voeren ter assistentie uit. Inmiddels had de „Cornelia B 2" ook assistentie gekregen van de Groninger kustvaarder Nema". De nieuwe snelle „Holland" van Doeksen arriveerde om half twaalf bij de verongelukte coaster, maar tengevolge van te genstrijdige opdrachten (de Re derij van de ..Cornelia" had een contract gemaakt met de Rederij Doeksen. maar de kapitein wilde zich door de andere Groninger coaster naar Delfzijl laten sle pen) werd nas om half drie vast gemaakt. waarna het schip op sleeptouw naar Rotterdam werd genomen. De coaster is gebouwd in 1951 en was ca. 400 ton groot. In Joego-Slavië BELGRADO, 11 Oct. 1952. (K.N.P.) De Joego-Slavische volksrechtbank te Novo Mesto in Slovenië heeft de 86-jarige pas toor Karl Gnidovic met nog drie anderen ter dood veroor deeld wegens verraad. Twee priesters kregen lange gevange nisstraffen, namelijk Joze P o d - 1 i p n i k en Vincenc Sega. De laatste was kapelaan van de ter dood veroordeelde pastoor Gni dovic. Allen waren beschuldigd van collaboratie tijdens de laatste oorlog met de Duitse bezetting en met Mgr. R o z m a n. bisschop van Llubeliana die enige jaren geleden reeds bij verstek als oorlogsmisdadiger werd ver oordeeld. Britse treiler gestrand De Britse treiler „S. Ronan" heeft geseind, dat hij ten Noor den van Schotland aan de grond is gelopen en hulp van een red dingsboot en een sleepboot nodig heeft. De treiler heeft een slagzij van 60 a 70 graden en verkeert in een gevaarlijke positie. De be manning is nog aan boord. Te Den Dolder is een echtpaar, waarvan de man 65 jaar, de vrouw 66 jaar oud is, het slacht offer geworden van kolendamp vergiftiging. Bezoekers, die op hun bellen geen gehoor kregen en het huis binnendrongen, troffen het twee tal in bewusteloze toestand in de slaapkamer aan. In die kamer was een brandende kachel aanwezig. Het echtpaar is terstond naar het Zeister ziekenhuis overge bracht; de vrouw overleed aldaar Zaterdagochtend. Voor het leven van de man wordt gevreesd. De politie speurt naar bijzon derheden van dit ongeval, waar van vast staat dat kolendamp vergiftiging de oorzaak is. (Van onze redacteur) ZWOLLE. Wie momen teel telefoonnummer 7948 draait, krijgt niet het normale „Met wie" te horen, doch kan nu eens naar de kookles van een gezellige juffrouw luiste ren, dan weer de mooiste mu ziek zijn oren laten strelen. De oorzaak is waarschijnlijk dat dit nummer dat niet aan een abonné toebehoort, in verbin ding staat met de radiodistri butie. Het nummer schijnt reeds bekendheid te hebben verworven, want het gebeurt dikwijls dat de lijn bezet is. De nieuwsberichten van 7 uur 's morgens zijn echter goed te volgen. Ook vreemdsoortige muziek om zes uur in de och tend komt duidelijk door.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1