Eis van Belgische socialisten: Kamerontbinding Geallieerde front in beweging Vuurzee in Amsterdam legde een loods in as Londen verwerpt eis van Mossadeq DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING C.V.P. verloor inBrussel 3 zetelscommunisten 4 Demonstratie te Brussel tegen de Benelux Oud nieuws Mr. Schelfhout staatssecretaris lager onderwijs? VERMOGENSHEFFINGEN BIJNA 11 MILLIOEN BOVEN DE RAMING 67 eieren gestolen Korea meldt: De 5e Tulpenrallye Mr. J. S. L. Aghina overleden o Rook dreef reizigers van perrons C.S. hospitaalkerkschip De Hoopbedreigd Samenzwering in Teheran ontdekt Trein ontspoord; 13 doden GEMEENTE EMMEN HEEFT 60000 INWONERS TOCH TERLOUW Nederlandse Elf voor Antwerpen Coppens Zondag niet opgesteld „Belgische industrie wordt gewurgd. noordhollAds Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Heider, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Dinsdag 14 October 1952 48e Jaargang No. 12603 Buiten Cod is 't nergens veilig Vondel IN GROTE OPMAAK delen verschillende bladen een Reuter - bericht van 11 October mede, be treffende Jeanne d'Arc, de' na tionale Heilige van Frankrijk. De Franse historicus Jean Gri- mod beweert, dat Jeanne niet op 30 Mei 1431 op de brandstapel te Rouaan is ter dood gebracht, doch in 1436 te Metz nog ge- huwd zou zijn! Er zou een ge- maskerde heks zijn verbrand en Jeanne zou tot 1436 in Engeland hebben vertoefd. Er wordt bijverteld, dat de trouwakte, getekend door de de ken van Metz nog zou bestaan en er zijn „bewijzen", dat zij nog m 1439 een bezoek aan Or- nsm gebracht, evenals aan Tours. Haar bestaan zou te volgen zijn tot 1443. Bovendien zou Jeanne niet ge boren zijn als boerendochter in de Vogezen, maar zij zou van adellijke afkomst zijn. Ook na 1431 wordt zij „Hehanne, maagd van Frankrijk" genoemd. Dit wordt in den jare 1952 als groot nieuws verteld. Wat voor nut het heeft, deze oude roddelpraat want dat is het opnieuw op te halen, kan men slechts bevroeden. Wat de „his toricus" bezielt, en wat de be weegredenen zijn van een ver maard persbureau, om deze oude koek ongecontroleerd als ..nieuws" de wereld in te zen den, ja, wat de drijfveren zijn van bladen, die dit, even onge controleerd, aan het publiek als „nieuws" voorzetten, waarmede zij de kroon van het hoofd van een erkende Heilige van de Roomse Kerk halen, kan men slechts gissen. Wij zeiden dat het hier ging om oude koek. Niet voor het eerst immers wordt op deze wijze getracht, door bizarre ver halen deze heiligverklaring in opspraak te brengen. Het is dan ook geen wonder, dat de beroem de Franse geschiedkundige, pater dr .Doncoeur S.J., die jarenlang een speciale studie van het leven van de H. Jeanne d'Arc heeft gemaakt, spreekt van een „ver schrikkelijk schandaal", maar blijkbaar in een andere zin, dat het Reuter-bericht ons wil doen geloven. ,Över het leven van Jeanne be staat enorm veel litteratuur. Daarin wordt ook reeds melding gemaakt van een vrouw, die in 1436 de aandacht trok en be weerde Jeanne d'Arc te zijn. „Zij was weer op de aarde terugge keerd"! De historici hebben met deze en dergelijk fabels al veel eerder afgerekend. Zo vinden wij in het rijk-ge documenteerde boek „Jeanne d'Arc", van Jan Poortenaar, uit geverij In den Toren, te Naarden (1950), enige bijzonderheden over deze fabel. Zij heette Claude en wij horen voor het eerst van haar in het gebied van Metz. Metz, waar volgens Grimod Jeanne getrouwd zou zijn, en „de trouwakte van de Deken was nog aanwezig"! Het is duidelijlk, dat dit de trouw akte van de valse Jeanne moet zijn geweest. Claude wist inderdaad enige tijd, zo zegt het verhaaltje, twee broers van Jeanne te imponeren, althans, zij gaf twee heren van haar „gevolg" voor broers van Jeanne uit. Zij trad, wellicht om zich een schijn van echtheid te geven, in verband met de be schuldigingen, welke tegen Jeanne waren ingebracht, op als tovenares en verrichtte enkele kunstjes, die we tegenwoordig van de eerste de beste gooche laar kennen! Zo gaan er meer verhalen over deze Claude, die dan weer met een hertog, dan weer met een andere edelman getrouwd zou zijn. Ook de stad Orleans moet haar enige tijd voor de echte Jeanne hebben gehouden men leefde in 1430-40! Zij werd in 1439 door de gewapende macht voor de vierschaar gedaagd en bekende, niet de echte Jeanne te zijn, waarna zij werd verbannen. Over het lot van de verschil lende familieleden van Jeanne zijn echter voldoende betrouw bare gegevens voorhanden. Jeanne leefde van 1412 tot 1431. Zij werd heilig verklaard in 1920. De Kerk gaat in zulke dingen niet. over één nacht ijs! Zij vereist, dat o.a .minstens twee wonderen op voorspraak van een a.s. heilige nodig zijn, om tot de heiligverklaring te komen. Er deden zich verschil lende genezingen voor, die als wonderen werden beschouwd. De Kerk heeft er echter niet meer dan drie erkend. Meer dan honderd jaar heeft het leven van Jeanne d'Arc de grote geesten beroerd en inspi ratie geleverd voor bewonde renswaardige wetenschappelijke werken en werken van beelden de en literaire kunst. „Trouw, rechtvaardigheid en waarheid", schrijft de niet-Katholiek Poor tenaar, had zij lief. Moderne on trouw, onrecht en onwaarheid zullen haar glorie niet vermin deren. „In een vast geloof aan haar hemelse zending heeft zij zich zo halen wij de genoemde schrijver nog eenmaal aan daarvoor opgeofferd. God had haar geroepen en aan Zijn roep stem heeft zij gehoor gegeven; zo is zij geworden de heilige van Frankrijk en ieder, die zich in haar levensgeschiedenis ver diept, vindt in haar het woord van Sint Paulus in zijn eerste brief aan de Corinthiërs bewaar heid, dat God het zwakke uit kiest om het sterke te bescha men". BRUSSEL, 13 Oct. De socialistische partij in België heeft vanavond het volgende communiqué uitgegeven: „Het Bureau is opgetogen over de socialistische overwin ning en de nederlaag van de C.V.P. zowel in Vlaanderen als in Wallonië en te Brussel. Het stelt vast, dat de C.V.P, in alle gewesten stemmen heeft verloren, hetgeen bewijst dat de kiezers ondubbelzinnig hun afkeuring hebben ge uit voor het beleid van de regering. Het bureau herin nert erjaan, dat het herhaaldelijk Kamerontbinding heeft geëist. Het onderstreept, dat de uitslagen van Zondag een dergelijke eis overduidelijk rechtvaardigen Klaarblijkelijk is de C.V.P.- regering slechts een minderheids regering, die als zodanig onbe kwaam is de grote problemen, die voor het land rijzen, op te lossen. Het bestuur heeft besloten zijn actie ijverig voort te zetten om tot de Kamerontbinding te ko men", aldus het communiqué. Een liberaal 'senator, Auguste Buisseret, heeft vandaag om een (Van onze parlementaire redactie) Naar wij vernemen, zou men op het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tot overeenstemming gekomen zijn over de afsplitsing van een ge deelte van de diensten van dit ministerie. Minister Cals zou onder zijn bewind houden het voorberei dend hoger en middelbaar on derwijs en kunstzaken, terwijl lager onderwijs zou komen on der een staatssecretaris. Voor deze post zou in aanmerking kunnen komen de katholiek Mr C. Schelfhout. Mr Schelfhout is thans secreta ris van de onderwijsraad. Hij is werkzaam geweest op het Mi nisterie van O.K. en W. en is medewerker van het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. debat in het parlement gevraagd om de C.V.P.-regering te vragen of zij bereid is de gevolgtrekking van de gemeenteraadsverkiezin gen te aanvaarden. Het parlement is tot de twee de Dinsdag van November op reces, maar zou, indien de rege ring hiermee instemde, eerdei weer bijeen geroepen Kunnen worden. Toen in totaal 3.354.055 -stem men geteld waren (twee-derde van het totaal) had de C.V.P. 37.1 pet. tegen 47.8 pet. bij de Kamerverkiezingen in 1950 en 39 pet. bij de raadsverkiezingen van 1946. De socialisten hadden 35.1 pet. (resp. 34.5 en 32.2), de libe ralen 13 pet. (tegen 11.2 resp. 14.4), de communisten 3.7 pet. te gen 4.8 resp. 9.3 en de overige partijen 10 pet. tegen 2 in 1950 en 2.6 in 1946. In Brussel verloor de C.V.P drie zetels en kwam op 11; de socialisten wonnen er 5 (van 9 op 14), de liberalen bleven op 13 zetels en de communisten kregen 1 zetel tegen 5 in 1946 De C.V.P. verloor ook twee zetels in het Katholieke Leuven, in Mechelen één zetel, in Luik drie. Vanwege het Ministerie van Binnenlandse Zaken zal geen of ficieel totaalcijfer worden bekend gemaakt. Volgens het Katholieke Kamer lid Scheyven is het zetelverlies voor de C.V.P. vooral toe te schrijven aan de verontwaardi ging die in het land is gewekt door de begenadiging van de Bodt en de vrijlating van v. Coppenolle. De Katholieke bladen „La Libre Belgique" en „Het Volk" achten de uitslag normaal voor een partij die gedurende twee jaar rege ringsverantwoordelijkheid heeft gedragen en verschillende onpo pulaire maatregelen heeft moeten nemen. Wel wordt de C.V.P. een te zwakke tegenpropaganda en „een zekere verlegenheid en lui heid" verweten. Volgens de Stan daard heeft de Vlaamse concen tratie het hare bijgedragen tot de nederlaag der C.V.P. zonder hier uit, behalve in Antwerpen, voor deel te hebben kunnen behalen. HEERHUGOWAARD Voor diefstal van 67 eieren, telkens bij kleine hoeveelheden, gepleegd uit een kippenhok, dat vlak bij zijn woning stond, werd W. J. door de Alkmaarse politierechter ver oordeeld tot een boete van f 25, subs. 10 dagen. (Van onze parlementaire redactie) 's GRAVENHAGE. De Ver- mogensaanwasbelasting en de Vermogensheffing ineens hebben in 1951 bijna 11 millioen gulden meer opgebracht dan oorspron kelijk was geraamd, zo heeft minister Van de Kieft medege deeld in de Memorie van Toe lichting op een wijziging van de Rijksbegroting voor het dienst jaar 1951. Dit bedrag zal echter niet ge bruikt worden om het beg-o- tingsbeeld gunstig te be-invloe- den, maar als een extra-aflossing van de staatsschuld. SEOEL, 14 Oct. Geallieerde infanteristen zijn Dins dag tegen zonsopgang aan het centrale front in Korea een nieuwe aanval begonnen op een punt, dat 26 km. ten Oosten van de Wittepaardheuvel gelegen is. Volgens berichten van het front begon de aanval met een vernie tigend spervuur van artillerie en tanks. Naar vermoed wordt is dit de zwaarste geallieerde aanval sinds die, welke een jaar geleden op Heartbreak Ridge plaats had. Volgens de fotograaf van Asso ciated Press was de aanval ten Noorden van Koemhwa gericht tegen „Triangle Hill", een com munistische stelling in het gebied van de oude ijzeren driehoek. De eerste berichten waren vaag. Een officier op de commando post der aanvallende divisie zei, dat het zware geschut, de mortie ren en de tanks der geallieerden een „verschrikkelijk vuur" op de Chinezen legden. De 5e Internationale Tulpen- ralleye zal van 27 April tot en met 2 Mei 1953 worden gehou den. De Antilliaanse regeringsraad ontving op de ochtend, dat het duizendste retourvliegtuig van de K.L.M. in Curacao aankwam, de directie van het West-Indisch K.L.M.-bedrijf en de bemanning van het vliegtuig „Winschoten", dat deze duizendste vlucht maakte. Van links naar rechts zittend: M. Koster, directeur van de K.L.M.mr. dr. M. F. da Costa Gomez, voorzitter van de regeringsraad, A. P. Ruige, gezagvoerder van de „Win schoten". Te 's Hertogenbosch is gister in de ouderdom van 80 jaar overleden de in Alkmaar gebo ren Mr. S. L. Aghina, gewezen Auditeur Militair bij de Krijgs raad. Mr. Aghina werd te Alk maar geboren en in 1920 werd hij Auditeur Militair van 't 2e en in 1930 in het 3de Arrondisse ment. Tevens werd hij in dat jaar Kantonrechter plaatsvervan ger in Den Bosch. ij AMSTERDAM, 13 October. - Duizenden Amsterdammers heb ben vanmiddag een van de grootste branden van dit jaar in de hoofdstad aanschouwd. Zij werden gealarmeerd door dikke zwarte rookwolken, die even na twee uur boven het Centraal Station hingen, maar spoed-g daarna, voortgestuwd door de krachtige wind, doordrongen tot boven het westelijk deel van de stad. De brand was om circa twee uur ontstaan in een grote hou ten loods op steiger P aan de De Ruyterkade, waar schildei aan de buitenkant bezig waren oude verf af te branden. Door de wind sloeg een steekvlam naar binnen. De schilders trach ten aanvankelijk het vuur met schuimblussers te doven. Toen niet gelukte, renden zij naar de 150 meter verder gelegen brand weerkazerne. Toen de motorsnuif enkele ogenblikken later bij de steiger kwam, stond de hele zij wand van de circa 40 meter lange loods al in lichter laaie. Het vuur vond een gretige prooi in de vaten smeerolie, petro leum.. flessen met butagas. zuur stofcylinders. vet. papier en steenkolen die zich in het pand bevonden en het duurde niet lang of een verstikkende rook kolom steeg uit de vuurhaard omhoog. Reizigers op het Centraal Sta tion konden het onder de ove" kapping niet meer uithouden, zo dik legde het rookgordijn LONDEN, 13 Oct. Groot- Brittannië heeft besloten, het Perzische verzoek om onmiddel lijke betaling van 20 millioen pond sterling als eerste stap in de richting van een regeling van het olieconflict af te wijzen. Dit werd vandaag in Londen door een officieel zegsman mede- deeld .De Britten verwachten, dat Amerika hen zal steunen bij de verwerping van premier Mos- sadeq's eisen. Men hoopt Dinsdag het offi ciële Britse antwoord te over handigen. Daarin zal waarschijn lijk een „nieuwe factor" te berde worden gebracht. Er hebben in Londen en Was hington intensieve besprekingen plaatsgehad sinds Mossadeq vo rige week Dinsdag zijn voor waarden uiteenzette. De Perzisch leider heeft ge waarschuwd, dat hij er. als Groot-Brittannië de voorwaar den verwerpt, wellicht toe zal overgaan, de diplomatieke be trekkingen met Engeland te ver breken. Aan de Verenigde Sta ten heeft hij doen weten, dat het verwerpen van zijn voor waarden door Engeland het ge vaar van een communistische staatsgreep in Perzië zou doen toenemen. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken Hoessein Fatemi heeft vandaag verklaard dat een complot tegen de rege ring was ontdekt, dat gesmeed was „ten behoeve van een bui tenlandse ambassade". Vier personen werden gearres teerd onder wie generaal Mo hammed Hossein Hejazzi, voor malig militair gouverneur van Teheran, directeur van de Mili taire Academie. Chef van de na tionale politie en in 1947 adju dant van de Sjah bij diens be zoek" aan Londen. Ook een wel varend koopman. Assadoellak Rasjidian en twee van zijn broers werden gearresteerd. Volgens Fatemi behoorde ook generaal Zahedi, die tot Juli 1951 minister van Binnenlandse Za ken was, tot het complot. Zijn huis staat onder bewaking, maar hijzelf werd niet gearresteerd omdat hij als senator parlemen taire onschendbaarheid geniet. Zahedi stond reeds lang bekend als candidaat voor het premier schap. Ook andere parlements leden zouden „onder toezicht" zijn gesteld. Door bende-activiteit op Java DJAKARTA, 13 Oct. Zon dagmorgen heeft een bende de eerste trein van Purwokerto naar Prupuk tot ontsporing gebracht, waardoor 13 personen werden gedood en 3 zwaar gewond. De spoorweg werd over 100 meter opgebroken, waardoor een loco motief, een bagagewagen, 3 per sonenwagens en 9 goederenwa gens kantelden. Op het ogen blik, dat de trein ontspoorde, opende de bende het vuur, waar na de passagiers werden be roofd. Het leger heeft inmiddels eer. zuiveringsactie ingezet. zich over de omgeving. Het hospitaalschip „De Hoop" dat aan de steiger gemeerd lag, werd in allerijl weggesleept, zo dat het schip, dat wegens een reparatie zonder roer en dus stuurloos is, van de ondergang kon worden gered. Het alarm „middelbrand" werd ijlings veranderd in „grott brand" en om half drie braeh ten vier autospuiten, de drijven de motorspuit .Jason". de ijs- breker „Ijsbeer" en een sleep boot in totaal vier waterkanon nen en een en twintig stralen in de strijd, die urenlang zou duren. Voorzien van zuurstof- en rookmaskers drongen de brand weerlieden de loods in. die een reusachtige fakkel geleek. Om dat 't gevaar voor ontploffingen met denkbeeldig was. werd een groot gedeelte van de kade voor het publiek ontruimd en dat was maar goed ook. want met een enorme knal vloog één van de vaten petroleum wel vijftien meter boven de vuurzee uit en plofte neer op de nu inmiddels ontruimde straat. Een van de brandweerlieden in het binnenste van de vlam menzee raakte door de rook be dwelmd. maar na een korte be handeling met zuurstof kon hij znn post weer innemen. Tegen drie uurd werd hot duidelijk, dat de gehele loods verloren was en trok een deei van de brandweerlieden on der persoonlijke leiding van de heer J. B. Schuitemaker ten strude tegen talloze vuurhaard- les, die zich in de met olie door drenkte pijlers van de steiger hadden genesteld. Na ruim anderhalf uur ver woede strijd was de brandweer het vuur meester. EMMEN Een 25-jarige va der, Hendrik Grobbe te Emmen, fabrieksarbeider bij de A.K.U., die gistermorgen zijn eerstge borene kwam aangeven, werd door de burgemeester van Em men, mr. K. H. Gaarlandt, ge lukgewenst, omdat zijn dochter, Gesien Johanna de 60.000ste in woonster van de gemeente Em men is. De gelukkige vader kreeg een zilveren beker en eer, spaarbankboekje met honderd gulden aangeboden van het ge meentebestuur. (Van onze sportredacteur) Het Nederlands elftal, dat Zon dag 19 October te Antwerpen te gen België speelt, is door de Keuze Commissie van de K.N.V.B. als volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vitesse); midden: Wierts (D.W.S.), Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.); voor: Van der Kuil (V.S.V.), Lugthart (Be Quick), van Boessel (Willem n), Bennaars (Dosko) en Lenstra (Herenveen). Reserves: Landman (Sparta), Hendriks (Vitesse), Kuypers (Vo- lewijckers) en Clavan (A.D.O.). Als aanvoerder zal Biesbrouck optreden. De Keuzecommissie heeft weder om blijk gegeven bepaalde spe lers niet los te willen laten. In de oefenwedstrijd tegen de Wol ves heeft Hendriks van Vitesse nogmaals blijk gegeven over capa citeiten te beschikken, die hem ver boven Terlouw stellen. Desondanks is deze Sparta-man wederom als spil opgesteld. Het is de grootste verrassing van dit Nederlandse elftal, dat als debu tant de Groninger Lugthart met zich meeneemt naar Antwerpen. Het Belgisch Elftal Het Belgisch voetbalelftal, dat Zondag 19 October (aanvang 15 uur) in het Antwerp-Stadion te Deurne tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Boogaerts (Standard Cl.) Achter: Diricx (Union St. Gil- loise) en van Brandt (Lierse S.K.) Midden: Mees (Antwerp F.C.), Carre (Luik) en Maertens (Antwerp F.C.) Voor: Reyniers (R.C. Mechelen), Bensch (Beringen F.C.). Mer- raans (Anderlecht), Anoul (Luik) en Lemberechts (F.C. Mechelen). Reserves: Seghers (La Gan- toise), Saeren (Luik), van der Auwera (R.C. Mechelen) en Coppens (Beerschot). 7? BRUSSEL, 13 Oct. Gehoor gevend aan de oproep van de Sibelux, de groepering van Bel gische industriëlen, die te lijden hebben van de Nederlandse con currentie, hebben enkele hon derden particuliere auto's en vrachtwagens hedenmorgen in verscheiden colonnes gedurende enkele uren de Brusselse binnen stad doorkruist om te proteste ren tegen de Benelux. Ieder voertuig voerde 'n span doek mede. waarop in de een of andere wijze uitdrukking werd gegeven aan de ontevredenheid. Wij stelden daaruit volgende bloemlezing samen: „Wij eisen onmiddellijke herziening der Be nelux". .Voor hen de luxe. voor ons de benen". „Loyale concur rentie? Ja. Nederlandse dumping neen". „De Benelux is slechts denkbaar bij gelijke lonen", „Wii eisen beschermende rechten" „De 50 procent lagere lonen in Nederland betekenen de onder gang der Belgische industrie" „Waarom nieuwe industrieën fi nancieren als de bestaande wor den gewurgd?". „De slachtoffer; van de Benelux hebben er nr genoeg van" en Verlos ons van de Benelux". Ondanks de druilige regen wekte de demonstratie der on tevreden industriëlen veel be langstelling bij het publiek, fat in tram en op straat aan de hand van zelf beleefde voorbeelden van lage Nederlandse prijzen, de demonstratie druk van commen taar voorzag.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1