Braderie mag geslaagd heten He DE BRADERIE 1953 staat nog niet vast Nieuw afdelingsbestuur der K.V.P. Afren da Balkansfeer in Gulden Vlies Kap dat Deelnemers waren meest tevreden Gewoonweg ideaal HOFSTEDE HOFSTEDE, Voorzitter wederom de heer G. de Zeeuw Bridge-drive R.K. Thuisfront Uitslag enquête Volksdansen uit Joego-Slavië Pleegde Faroek hoogverraad? aan: Pagina 2 DINSDAG 14 OCTOBER 1952 ALKMAAR In de gisteravond in 't Wapen van Heems kerk gehouden vergadering van deelnemers aan de Braderie-1952 werd rapport uitgebracht over de onder de deelnemers gehouden enquête; men vindt hiervan elders in dit nummer een résumé. Over de vraag, of er volgend jaar weer een Braderie zal worden gehouden, bracht deze bijeenkomst geen uitkomst; dat zal van ver- schillende factoren afhangen. Wel werd ons duidelijk, dat als het aan de deelnemers ligt, de Braderie ook het volgend jaar gehouden zal worden. Een andere vraag is, of het be stuur van de Stichting Braderie ertoe zal besluiten, om de organi satie ervan op zich te nemen. Er zijn n.l. in het bestuur enkele functionarissen, die een zee van tijd en werk aan de Braderie heb ben besteed en dat geheel pro deo en het is de vraag, of zij daartoe het volgend jaar weer bereid zullen worden gevonden. Ook zal het ervan afhangen, of van de zijde van het Gemeentebestuur en de Gemeentediensten weer die medewerking zal worden verkre gen, als dit jaar. Het bestuur zal een en ander onderzoeken en daarna besluiten. Uit de grote belangstelling ter vergadering bleek wel, dat er over deze vragen en voor de Braderie in het algemeen een grote belang stelling bestaat. De voorzitter van het Braderie- Comité herinnerde er in zijn ope ningswoord aan, dat het bestuur al vanaf Januari zich met de or ganisatie heeft bezig gehouden, doch de voldoening heeft gekre gen, dat de Braderie geslaagd mocht heten. Hij constateerde, dat het Bra- derié-bestuur er althans voor ge zorgd had, dat er veel publiek naar Alkmaar kwam. Na de enquête was er gelegen heid tot het schriftelijk stellen van vragen, met de beantwoor ding waarvan de heer Guus Ver hoeven zich belastte. Er waren deze avond verschillende attrac ties, doch het „optreden" van Guus was een attractie op zich. Wij ontlenen aan zijn beant woording der vragen de volgende beschouwingen. Een financieel verslag komt er nog; er was be reids een financiële commissie benoemd, bestaande uit de heren Th. Groothuizen, Jan Moetjes en J. v. d. Poll. De heer Verhoeven kon alvast mededelen, dat 75% der inkomsten was uitgegeven aan attracties en propaganda, de overige 25% aan huishoudelijke kosten. Er is voorts een klein aanloopbedrag gereserveerd, om volgend jaar te kunnen beginnen, welk bedrag dus weer de winkel stand ten goede zal komen. Voor eeh financieel tekort behoeft men geen zorgen te hebben; de Brade rie wordt geen tweede Damstad. Over de modeshows waren ver schillende vragen gesteld; men sprak van bevoorrechting en van onkosten. De heer Verhoeven deelde in antwoord hierop mede, dat de modeshows door de acht deelnemende firma's zelf bekos tigd waren en geheel vielen buiten bezwaar van de Braderie-schat kist. De shows hebben 3.000 ge kost, doch zichzelf bedropen, hoe wel elke deelnemende firma er f 250,aan gespendeerd heeft. Er waren 4000 bezoekers en voor 75% waren de shows uitverkocht vóór de Braderie begon. Voorts waren er enkele vragen stellers, die van gedachten wilden wisselen over de prijs per meier voor de standhuur; die gelegen heid zal er wellicht nog eens komen. Dat enkele laatkomers onder de deelnemers toch een goede plaats kregen, werd toegeschre ven aan het feit, dat een week tevoren nog 15 deelnemers waren uitgevallen; volgend jagr zullen de deelnemers weer voorkeur krijgen voor het trottoir vóór hun perceel. Het uur van het bloe mencorso was zo goed mogelijk gekozen; het is onmogelijk dit eerder of later te stellen. De ver koop op straat vanuit de stands zal ook volgend jaar eventueel verboden zijn, om ongenoegen met andere deelnemers te voor komen. Er was ook iemand, die de stad teïllumineerd wilde zien tijdens e Braderie, doch gezien de tijd, waarin de Braderie valt het is dan eerst laat donker werd dit te kostbaar geoordeeld. Er waren nog enkele klachten, doch de heer Verhoeven, meende niet beter te weten, of de bestuursleden waren „soepele knullen" geweest, die er van gemaakt hebben, wat ervan te maken was. Daar was men het dan ook wel over eens. Er waren ook vragen in de richting van een herhaling in 1953; men wilde de beslissing gaarne vernemen en de inschrij ving zo spoedig mogelijk open stellen, met het oog op de voor bereiding en de reclame. Zoals gezegd, net bestuur moet hier eerst nog eens een nachtje over slapen. Het was de heer Jan v. d. Poll, die zich de tolk maakte van de deelnemers, door het bestuur dank te brengen voor al het werks, dat het voor de Braderie verzet had; een applaus was het bewijs van instemming met deze hulde. De avond werd verder genoege- lijk doorgebracht met het aan horen en aanzien van een caba retgezelschap. WIE VOND DE BAL? ALKMAAR Bij het spelen van volleybal door de gedeti neerden van „Schutterswei" ge beurt het wel eens, dat de bal over de muur wordt geslagen De vinders, meestal spelende jongens, brengen de bal weer terug. Maar nu is tweemaal ach ter elkaar de bal spoorloos ge bleven. Waarschijnlijk als be geerlijk bezit gevonden. Een ver lies voor plm. 100 gedetineerden, die nu geen balspel meer kunnen beoefenen. De vinder wordt ver zocht de bal weer terug te bren gen. Hij gunt toch 100 mensen wel een uurtje sport? Klem geraakt ALKMAAR Toen gistermid dag een vrachtauto, komende van de Keetgracht de Werfbrug over en links de Oudegracht op wilde rijden, nam hij de bocht zo nauw dat een 13-jarige jon gen, die daar rechts van de weg aan de waterkant kwam aanfiet sen, bekneld raakte tussen een boom en de achterkant van de auto. De fiets van de jongen werd ernstig beschadigd en zelf bekwam hii aan zijn linkerbeen een schaafwonde. i Advertentie) zo'n corset van Onze ervaring met zware figuren, garanderen ook de slanke figuren het juist pas sende corset. De corsettière toont U en past U geheel vrijblijvend de Stoffen- en Rubbercorsetten aan. UW FIGUUR SLANKER, UW LICHAAM STEUN, door LANGESTR. 61 - ALKMAAR DINSDAG 14 OCTOBER Bioscopen; HARMONIE: Mara Maru (onb.) VICTORIA: African Queen. 14 jaar. REX: Café „De Rode Engel' volw. CINEMA AMERICAIN: De Stierenvechters. 14 i. Voorstellingen 3 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor de spoedgevallen bereikbaar Apotheek Hartong v. Ark Langestraat 1, Apotheker J. v.d. Mark. STEDELIJK MUSEUM: tentoonstelling van wer ken van Nederlandse beeldhouwers en een keuze uit expositie Sons- beek '52. Geopend tot l'J October (werkdagen 10-12, 2-5, 7-9, Zondagen 2-5) WAPEN van HEEMSKERK 8 uur: Werknemende Mid denstand. HOTEL VICTORY: 8 uur: Interparochieel Charitatief Centrum. GULDEN VLIES;. 8 uur: Concert voor 2 piano's, te geven door Mevr. Frede- rikse en Jan Couvée. Waterstand: Hoog water: 4.45 en 17.45 u. Laag water 11.35 en 23.35 u. WOENSDAG 15 OCT. BIOSCOPEN, (aanvang 8 u. Rex des middags ook om 2.30 u.) en APOTHEKEN zie boven. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Automobiel Techni sche Club. Heiloo: BRUNO 8 uur: R.K. Vrou wenbeweging. ALKMAAR De heer G. de Zeeuw kon gisteravond een ver heugd gezicht zetten, toen hij niet minder dan 96 leden kon welkom heten op de KVP-ver gadering, die in het KAJ-huis is gehouden. Hij herinnerde even aan de 2e Kamerverkiezing, waarvan het verlies in de komende gemeen teraadsverkiezingen weer zal moeten worden goedgemaakt. Hij huldigde voorts het jubile rende raadslid, de heer Wolden- dorp, die 25 jaar lang het ver trouwen van de partij heeft ge noten. „En dat wil in de afdeling Alkmaar heel wat zeggen", voeg de hij eraan toe. Hij heeft zien een goed vertegenwoordiger van de afdeling in de Raad betoond. Een doos sigaren mocht hij als stoffelijk blijk van waardering ontvangen! Bij de bestuursverkiezingen voor de afdeling bracht de voor zitter dank aan de heren v.d. Berg en Admiraal, die niet meer in het bestuur zullen terugkeren. „Zij zijn goede bestuursleden ge weest. die zich met kunde en toe wijding aan het werk voor de KVP gezet hebben". In zijn jaarverslag over de pe riode 1 Jan. '51—Oct. '52 had ook de heer H. W. Koonmeiners her innerd aan de gebeurtenissen rond het verloop van de verkie zingen waaraan de voorzitter de opmerking verbond dat voortaan bij voorkomende gelegenheden meer propaganda gevoerd zal moeten worden door de eigen leden zelf. Financiën In kas is momenteel een be drag van 525,72, dat aangespro ken kan worden bij de gemeen teraadsverkiezingen. De afdeling Alkmaar besloot vervolgens de volgende candida- tuur te stellen voor het Riiks- kieskringbestuur Den Helder: H. N. Smits, Hoorn, voorzitter: (de heer Nolet te Warmenhuizen steil zich niet meer als voorzitter her kiesbaar): H. W. Koopmeineis. secretaris en verder als bestuurs leden de heren C. P. Jong. Scha- gen. J. de Boer. Obdam. Cleynck. Zaandam. D. Laan, Venhuizen I Mr A. V. M. Leesberg Alkmaar 1 Th. Berlee Castricum. G, Roele- veld Ilpendam. Weel Zuid Schar- woude en Zwartboer, Volendam. Bestuursverkiezingen In het afdelingsbestuur werden gekozen de heren J. de Boer (70 stemmen), A. Groen (91), mei. C. Kamphuys (82). H. W. Koop- meiners (80). Mr A. V. M. Lees berg (83), J. Martin (72). J Vleugel (89). J. J. Zandbergen (73), en G. de Zeeuw (82) (Niet gekozen werden de can- didaten Dr C. J. C. Arnold (68) en P. J. Nagengast (55). Allen hadden de volstrekte meerder heid, doch reglementair was het verboden het bestuur met 2 man uit te breiden. De heer Oortmever betreurde deze uitslag. Volgens hem bleek hieruit dat men geen juist ge voel heeft voor de verhoudingen tussen de verschillende standen Men moet beter zijn verantwoor delijkheid kennen en de politie ke rechtvaardigheid. Een gedeel te van de vergadering stemde daar met handgeklap mee in. De heer Groen deed een voor- Partiibestuur gevraagd moeten worden onder mededeling van het motief: de vrede. De heer Koopmeiners achtte een afwij zende beschikking onvermiide lijk. De vergadering voelde ech ter alles voor het voorstel Groen en aldus zal het Partijbestuur de beslissing worden overgelaten. Als voorzitter kwam tenslotte uit de verkiezing tevoorschijn wederom de heer de Zeeuw (49 stemmen). Mocht het bestuur met 2 man worden uitgebreid, zal wederom een voorzittersver kiezing aan de orde komen. Als afgevaardigden naar de kringvergadering werden geko zen de heer G. de Zeeuw, voorts de door het bestuur alsnog aan te wijzen secretaris en penning meester. de heer J. Dominicus en mej. C. Kamphuys, wanneer mocht blijken, dat er 5 afgevaar digden nodig zijn. Blijven het er 4, dan zal de laatste als zodanig komen te vervallen. Batig saldo f 40. ALKMAAR Een van de spe ciale activiteiten, die het Katho liek Thuisfront ontplooit ter ondersteuning van de Thuisfront Tombola, werd Zaterdagavond gevormd door een grote bridge drive in Hotel Victory. De Heer Berkhout, voorzitter van het Ste delijk Comité van Thuisfront leidde de avond met een kort woord in, waarmee hij de T.T.- race in eikeens milddadigheid aanbeval. Het resultaat van deze bijeenkomst het ging er, naast hét plezier dat de deelnemers er aan zouden beleven, natuurlijk op de eerste plaats om, ingevulde kaarten te bemachtigen, was een batig saldo van om en nabij de ƒ40, De uitslag ziet er als volgt uit: Groep A: 1. VinkLaas, 36 i/ p. 2. PijpersRes, 35 pnt. Groep B: 1. Schoenmaker Geus, 33 pnt. 2. Mevr. VinkTh. Jansen, 32 pnt. Groep C: 1. Hr. en Mevr. Steen- hart, 39 pnt. 2. KuinHoogland, 29i/ pnt. De wedstrijdleiding was m han den van de heer J. F. H. Plas, die ervoor zorgde, dat alles een vlot verloop had; er heerste dan ook een gezellige stemming, een goe de propaganda voor nóg zo n avond Subsidie verbeteren en splitsen van woningen ALKMAAR. Burgemeester en Wethouders maken bekend. dat naast de bestaande premie regelingen voor het verbeteren en splitsen van woningen de mogelijkheid bestaat om een aanvullende subsidie te verkrii gen mits de verbetering of split sing vóór 1 April 1953 is uitge voerd. Eventuele gegadigden kunnen zich voor nadere inlich tingen vervoegen aan 't Bureau Openbare Werken, afd. Bouw en woningtoezicht, des voormid dags tussen 9 en 12 uur. Eerste culturele avond Werkn. Middenstand ALKMAAR Hedenavond zal de afd. St. Stephanus, van de Werknemende Middenstand voor Alkmaar en Omstreken de eerste culturele avond van het winter seizoen houden. Men wordt dus om 8 uur in Het Wapen van Heemskerk verwacht. Ook de echtgenoten en verloofden van de leden hebben toegang. Wat er die avond gebracht wordt, wilde het bestuur nog niet zeggen, om er de spanning in te houden. Wij mogen verklappen, dat het iets nieuws en bijzonders is, en dat men, zo men deze bijeenkomst verzuimt, iets belangrijks en attractiefs zal hebben gemist! ALKMAAR De onder de deelnemers aan de Braderie ge houden enauête, waarover in 'n gehouden deelnemersvergadering mededelingen werden gedaan, geeft aardig cijfermateriaal. Uit een en ander valt te concluderen dat de meeste deelnemers over de resultaten tevreden zijn en volgend jaar zeker weer mee zouden doen. Van de 248 deelnemrs zouden in eerste instantie 130 hun inge vuld enquête-formulier in; na persoonlijk bezoek in aansporing volgden nog 52 dit voorbeeld, zodat in totaal 188 formulieren binnenkwamen of 75 pet., ter wijl 60 deelnemers of 25 pet geen formulier invulden. Aan de 248 deelnemers werd 1527 m2 stand verhuurd, of ge middeld 6.15 m. per deelnemer. De verschillende vragen werden alsvolgt beantwoord: 1. Acht U deze vierdaagse ver koop alle moeiten en kosten waard? Ja: 129; neen 48; geen antwoord 10. 2. Heeft de Braderie aan Uw verwachtingen voldaan?: Ja: 125 neen 55: geen antwoord 8. 3. Hoe is Uw verkoop ge weest?: Prima 23; goed 80; matig 43: slecht 39; geen antwoord 3. 4. Heeft U nog nawerking ondervonden?: Ja 91; neen 82; geen antwoord 15 5. Was de Braderie bij U na delig voor de opruiming?: Ja 11; neen 83; geen antwoord 94. 6. Zoudt U een volgende keer weer meedoen? Ja 152; neen 29; geen antwoord 7. 7. Bij een eventuele volgende Braderie zullen andere attracties meer op het Braderie-terrein ge organiseerd worden, b.v. op Laat en Hofplein. Bent U het daar mee eens? Ja 140; neen 10; geen antwoord 9. 8. Vindt U een Braderie een stadsbelang? Ja 169; neen 10; geen antwoord 9. 9. Acht U het tijdstip, waarop de Braderie gehouden is, juist? Ja 130; neen 48; geen antwoord 10. Aangezien op het enquête-for mulier vermeld was, dat. indien voor 1 October het formulier niet ingevuld terug werd ontvan gen. daaruit zou worden gecon cludeerd, dat de betrokken deel- ALKMAAR. Onder auspi ciën van het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studenten betrekkingen maakt op het ogen blik een groep studenten van het Dans Theater van de Uni versiteit van Belgrado een tour nee door ons land. En de Alk- maarders, die Zondagavond van het optreden van deze volks dansers in Het Gulden Vlies ge tuige waren, zullen dankbaar zijn, dat Alkmaar bij dit tournee niet werd overgeslagen. In hun bonte klederdrachten demonstreerden de Joego-Sla- viërs een grote verscheidenheid van volksdansen, uit de ver schillende provincies van he1 land van Tito, Slechts enkele van deze dansen hadden min of meer een klassiek karakter: de meeste echter waren uitgespro ken volksdansen, welke begeleid werden door een orkestje, waar in de grote en kleine snaar instrumenten domineerden. De dansen werden over het algemeen in een snel tempo en op een vlug rhythme uitgevoerd op een tweekwartsmaat, of soms ook in een driekwarts- of drie achtste-maat. Terwijl een enkel instrument hooldzakeliik de melodie ten gehore bracht, be perkten de overige instrumenten zich tot een rhythmisch accom pagnement. Het snelle rhythme is geheel in overeenstemming met het temperamentvolle karakter van deze volksdansen: het aantal variaties in de bewegingen was zeer uitgebreid, terwijl de dan sers al dansende verschillende bewegingen improviseerden. De motieven van de volksdan sen waren, zoals bij alle volks dansen. de liefde en de bruiloft, doch ook zoals de Komintsko Kolo de strijd legen de onder ken. die hun land viif eeuwen bezet hielden. De gemengde dansen, zoals de bruiloftsdans der Shiptaren. de „Shota" waren vaak geestig door gebaren en attributen; dit was een dans, waarin de Oosterse in- invloed, vloed te herkennen viel. Zo ook de dansen uit de Ba naat. waarbij gedanst werd rond een in de grond gestoken mes of met een karaf wijn op het hoofd. Meer ruw van karakter was de „Linio". een dans uit Dubrov- nik. die in schilderachtige cos tumes werd uitgevoerd. Ook de oorlogsdans uit Rugovo. waar mee het gezelscnap de eerste prijs won op het internationaal festival van Llangollen, dit jaar in Noord-Wales gehouden, was van klassieke insiag, Doch ove rigens waren het de primitieve volksdansen van een zuidelijk volk. temperamentvol, strijdlus tig en boeiend door de bonte klederdrachten en de grote ver verscheidenheid. Tussen de verschillende dan sen door lieten zien twee zange resjes horen, die volksliederen zongen. Het publiek toonde, zo als jegens de dansers, zich zeer dankbaar. nemers geen belangstelling voor een eventuele volgende Braderie hebben, zou het aantal deelne mers dat niets voor een herha ling voelt, op 89 gesteld kunnen worden. Het kon echter wel eens voorbarig zijn, deze conclusie te trekken; immers 61 pet. wenst wel een herhaling, 14 pet sprak zich uit tegen een herhaling en 25 pet liet de vraag onbeant woord. Uit de binnengekomen ant woorden blijkt voorts, dat ca. 25 deelnemers een vervroeging van het tijdstip in overweging geven. In enkele gevallen werd 't com mentaar geleverd, dat de kosten te hoog waren, al werd hierbij niet vermeld, of bedoeld werden de kosten van deelname of die van expositie. Eén deelnemer achtte de kosten ook te hoog, doch zal uit reclame-oogpunt 'n volgend jaar toch weer meedoen. Een ander geeft in overweging de standhuur niet te berekenen naar de strekkende, doch naar de vierkante meter. Opmerkelijk ij voorts, dat al hoewel 125 deel nemers verklaren, dat de Bra derie aan hun verwachtingen heeft voldaan, 152 dat is 27 meer verklaren, dat zij de volgende keer toch weer mee doen. NieuweslootHofplein. Uit de antwoorden bleek voorts, dat een herhaling van de expositie van landbouwwerktui gen op de NieuweslootHofplein niet gewenst is. Deze gedachte wordt door enkele exposanten gedeeld. Van de 12 landbouw- exposanten, die het enquête-for mulier invulden, geven er 7 een slechte verkoop, 3 een matige verkoop en 2 een goede verkoop, terwijl de 11 Alkmaarse winke liers en bedrijven, die hier met een stand uitkwamen opgeven: 3 een slechte, 4 een matige en 4 een goede verkoop. Wellicht ook waren de ver wachtingen van de verschillende deelnemers te hoog gespannen. Verheugend wordt het echter genoemd, dat toch 12.2 pet der deelnemers spreekt van een pri ma- en 42.5 pet van een goede verkoop; in totaal dus 54.7 pet; 22.9 pet had een matige en 20.7 pet een slechte verkoop; 1.7 pet beantwoordde de desbetreffende vraag in het geheel niet. Deze percentages, zo luidt 't enquête rapport, worden nadelig beïn vloed door de ongunstige situatie op de Nieuwesloot. De nawerking van de Braderie werd vooral geaccentueerd door deelnemers, die duurzame ver- bruiksartikelen verkopen; zij vonden de nawerking belangrijk hetgeen dus gevoeglijk een suc ces van de Braderie genoemd kan worden. De ontkennende antwoorden op dit punt komen uiteraard meer van de consump- tiebedrijven. Op de opruiming had de Braderie geen nadelige stel om tegen het reglement indrukkers. Deze laatste dans. di belde niet-gekozenen toch in hot in klassieke stijl werd uitge- bestuur op te nemen. Dit om devoerd, gaf uitdrukking aan het vrede in Alkmaar te bewaren! verzet van de Macodoniërs tegen Overeenkomstig zou dan aan het de onderdrukking door de Tur- SLAGZINNEN VERZINNEN ALKMAAR De fa Kueter op de Laat gaat Woensdag a,s. beginnen met een reclame-actie. Zoals men weet, zijn in deze zaak de Tungsram gloeilampen (Tilburg) verkrijgbaar. De cli entèle staat nu voor de opgave over deze gloeilampen een slag zin te schrijven welke moet be staan uit een couplet van vier regels. De beste de slagzinnen worden door een jury beoordeeld wordt beloond met de Hoofd prijs, een radiotoestel. Verder zijn er nog tientallen andere prh- zen. van een gezamenlijke waar de van plm, 2000.-. De duur van deze reclame actie is van 15 October tot en met 8 December. Op 15 Decem ber wordt in dit blad de uitslag van de ..prijsvraag" bekend ge maakt. Elkeen, die voor 5,- aan goederen koopt, of zich een zgn. lichtpakket aanschaft, kan een slagzin insturen: Eén slagzin per 5,- aankoop. Voor bijzonderhe den zie men de advertentie el ders in dit blad. Conclusie. Resumerende kan geconsta teerd worden, dat de eerste Alk maarse Braderie voor vele zaken een succes is geweest, hoewel enkele individuele standhouders geen verkoop-successen kondon boeken. De vraag blijft hier open, of dit lag aan de Braderie of aan de wijze, waarip de goe deren werden geëxporteerd. Als verkoonfeest voor het pu bliek, en als reclame voor de Alkmaarse winkelstand en voor de good-will van Alkmaar, drie waarden, die niet in geld zijn uit te drukken, kRn de Braderie ze ker geslaagd heten. Het kopend publiek heeft de Braderie met haar verkoopstands en attrac ties zeker gewaardeerd. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Jo hannes L„ z. v. J, H. Obdam en C. van Liempt; Gerardus C. A.. z. v. T. J. Oud en C. J. Backum: Catharina M„ d. v C. A. M. de Boer en P. M. Louter; Nicolaas N„ z. v. J. Prins en H. J. Krijgs man: Rudolf W„ z. v. J. H. Vening en A. M. Kerschbaumer: Hans, z. v. J. Boers en M. A. Nijhuis; Jacobus P. M„ z. v. A. Souverein en A. Barendsen. Gehuwd: Johannes H. Peters en Cornelia Timmer; Jan A, Prins en Lamiena Kramer. Overleden: Thomas Meskes, 69 jaar, gehuwd met C. E. v. d. Made. Geboren: Lucia J. dv J, Dou- wes en C. van Uffelen. Gehuwd: H. Vasbinder en B, Sollie, Overleden: J. M. Klaver, 5 maanden; F. Schmidt. 2 maan den. L.T.J.-nieuws ALKMAAR. Wij willen de leden der L.T.J. (afd. Alkmaar er op wijzen, dat hedenavond een bijeenkomst wordt gehouden in café Muizenvreugd, waar de directeur der landbouwwinter- school een spreekbeurt zal hou den over het bodemonderzoek in de landbouw. Biljarten 4e KLASSE PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP ALKMAAR Onder grote be langstelling vingen gisteravond de wedstrijden aan om het Pers. Kamp. 4dë klasse libre. De ver zorging van dit kampioenschap is in handen van de B.V. „D.E.S. in Hotel „London". De slotavond vindt a.s. Zater dag plaats. De eerste avond ken merkte zich reeds door hoge mo yennes en series, en de verwach ting is gerechtvaardigd, dat de strijd in deze klasse uiterst fel zal zijn. Spelers die in competitiever band niet hoger weten te komen dan een gemiddelde van 2, be reikten de formidabele hoogte van 3.26. Zonder vooruit te lopen op de nog te verrichten prestaties, menen wij toch Broersma, Oly of Middelbeek tot de gegadigden voor het kampioenschap te moe ten rekenen. Uitslagen van de eerste avond: Car. Bst. H.s. Gem. 75 36 10 2.08 66 36 6 1.83 75 23 15 3.26 39 23 7 1.69 75 23 20 3.26 30 23 4 1.30 75 23 16 3.26 45 23 5 1.95 75 29 15 2.58 32 29 5 1.10 75 33 11 2.27 38 33 6 1.15 75 36 14 2.08 61 36 7 1.69 J. Boots (Drie Ruiten) B. Veel (Drie Ruiten) C. Oly (Lindenhoek) W. Foeken (Witte Huis) J. Broersma (Onder Ons) S. Weel (Alc. Victrix) K. Middelbeek (D.E.S.) J. Kokkes (Optimisten) J. Broersma (Onder Ons) B. Veel (Drie Ruiten) J. Kokkes (Optimisten) S. Weel (Alc. Victrix) K. Middelbeek (D.E.S.) B. Veel (Drie Ruiten) Viering jubileum van Truus „van de Deken" ALKMAAR. Nadat de deken met assistentie van zijn kapelaans de plechtige hoogmis tot intentie van zijn jubilerende huishoudster had opgedragen, werd mej. T. v. d. Moolen m de zaal van de pastorie temidden van haar familie op hartelijke wijze toegesproken. De deken dankte Truus voor het vele goe de. wat zii in de afgelopen vijf en twintig jaar voor zijn huis gezin had gedaan en sprak de hoop uit. dat zij haar rust in het hofje nog een poosje uit wilde stellen, waarop zij vol mondig „ja" antwoordde. Haar broer, de heer J. v. d. Moolen, memoreerde vooral het goede, dat de familie van haar had ondervonden en wenste haar nog menig jaar in geluk en voorspoed toe in het huis van de deken. Truus was diep onder de in druk. Vooral de serenade van „Sint Cecilia" werd zeer gewaar deerd. Om één uur had een druk bezochte receptie plaats. Het vol tallige kerkbestuur van de Lau- rentius complimenteerde haar met -het jubileum en overhandig de haar een mooie koekoeksklok. Tal van verenigingen, die ver gaderden aan de pastorie, kwa men haar feliciteren en brach ten bloemen en mooie geschen ken mee. Ook vele particulieren, zowel uit Alkmaar als uit Wog- num. kwamen naar de hand drukken. Het bleek, dat Truus een grote plaats in veler harten had ingenomen. De dag werd verder in intieme kring doorgebracht en naar en kele geruchten, die wij hier en daar hebben opgevangen, is het een gezellig feest geweest. R.K. Hockeyclub de Terriers ALKMAAR. Het herenelftal speelde Zondag zijn eerste thuis wedstrijd tegen Hermes uit Den Helder, Al direct nadat de bal in het veld was gebracht, bouw de de snelle Terriers-voorhoede een aanval op. welke zonder resultaat bleef. De achterhoede van Hermes sloeg vele aanval len af. totdat tien minuten vóór de rust de Terriers-middenvoor R, Ooms doorbrak en hard in schoot (1-0). Nu was de beurt aan Hermes dat ten aanval trok om hun achterstand in te halen, hetwelk gelukte door een mooi hoog schot van ae linksbinnen (11); Met deze stand ging de rust in. In de tweede helft werd, even als in de eerste helft, fors ge speeld. doch doelpunten bleven uit. De Terriers waren over de gehele linie sterker en het zaa er zelfs naar uit. dat de Terriers met de volle buit zouden strij ken, toen rechtsbinnen T, v, u. Bosch een keiharde push loste, welke vlak over de lat ging. Zo kwam het einde van deze wed strijd. welke een ruw karakter had. Terriers, laten we hopen de volgende week thuis tegen D.E.M. (Beverwijk) met de volte winst huiswaarts te keren; door intensieve training is alles te be reiken. TerriersH.I.L. 3 Zondagmiddag ontvingen de dames aan d e Wester weg het derde elftal van H.I.L. Over het algemeen was het samenspel bii de Terriers iets beter dan bii het Amsterdamse elftal. Ze wis ten voor de rust Je verdediging van de tegenpartij dan ook twee maal te passeren. Hoewei na de rust het tempo minder werd. gelukte het de Terriers de eind stand op 50 te brengen. Trai nen en volhouden! Wedstrijden a.s. Zaterdag en Zondag: Jongens junioren: 18 Oct, Alk maar bTerriers a. Dames senioren: 10 Oct. B.D. H.L. 5Terriers. Heren senioren: 19 Oct. Ter riersD.E.M, Terriers ,1unHermes lun. Dit was de eerste thuiswed strijd. tevens de eerste compo ti tie wedstrijd en tevens de eer ste overwinning. Een goed be gin is het halve werk. De wed strijd begon om kwart voor drie en de eerste aanvallen waren voor de Terriers. Uit een straf- corner schoot de middenvoor in eens in. Na de rust kwam Her mes fel opzetten, met als resul taat enkele corners, maar het Terriers-doel was pot-dicht. Een snelle uitval van de Terriers en het is 20. Nog een slotoffensief van Hermes. maar al hun moeile was vergeeefs. W eersverwach ting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond. OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met opklarin gen en plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind krimpend van noord oost naar noord-west of west. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Aanklager zou doodstraf eisen CAIRO, 13 Oct. Volgens het onafhankelijke nieuwsblad „El Akhbar" zal ex-konlng Faroek officieel worden aangeklaagd we gens hoogverraad, omdat hij En geland verzocht zou hebben troe pen te zenden om zijn troon te redden, toen Mohammed Naguib op 23 Juli zijn staatsgreep lan ceerde. Het blad schreef dat de open bare aanklager de doodstraf zou eisen, en dat een bekentenis van Faroek's privé-secretaris aan het licht had gebracht dat de koning zich over interventie van de Brit se troepen had uitgelaten. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft inmiddels tegengesproken dat direct of in direct een verzoek om militaire hulp van koning Faroek was ont vangen, en de ex-koning zelf wei gerde op Capri elk commentaar. Eerste concert H.O.V. ALKMAAR Op Donderdag 16 October geeft de H.O.V. haar eerste abonnementsconcert van dit seizoen in het Gulden Vliea. Het concert dat onder leiding staat van Toon Verhey, vermeldt de Derde Symphonie, de Eroïca van Beethoven alsmede het Pianoconcert van Tschaikowskv. De jeugdige Amerikaanse pianist Byronjanis is de solist. R.K. Middenstands vereniging klaar voor winterseizoen SCHOORL. De afd. Schoort van de N.R.K.M. was maar matig aanwezig bii haar eerste najaars vergadering. welke in De Bonte Koe werd gehouden. Voorzitter Beukers uitte daarover zijn te leurstelling. vooral met het oog op de activiteiten, die de af deling in samenwerking met de K.N.M.B. en de Schoorlse buurt- winkeliers. evenals vorige jaren hoopt te ontplooien ter gelegen heid van Sint Nicolaas. Tot afgevaardigden naar de Centrale Raadsvergadering wer den benoemd de neren N. Klc- verlaan en P. SlijKerman en als plaatsvervanger de heer J. Schotvanger. Als leden van de commissie voor de Sint Nicolaas-attractie stelden zich wederom beschik baar de heren B. Haring, Joh. Louter, N. Kleverlaan en Th. Schotvanger. Medegedeeld weid. dat het is mogen gelukken de heer Jan Bakker bereid te vinden op 22 October a.s. hier ie komen spre ken. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden dan met hun dames aanwezig zullen zijn. terwijl ook de jonge middenstanders gaarne worden verwacht. De heer Bak ker zal spreken over „Plaats en taak van onze R.K. middenstan ders in deze tiid" De geestelijk adviseur, pastoor Drost, wees in ziln geestelijk kwartiertje op het gevaar, dat de middenstander zich zó door zijn zaak in beslag laat nemen dat hii daardoor geestelijk acn terop dreigt te geraken wat de culturele kant van het leven De- treft. In dit verband is b.v. hBt lezen van goede ooeken een uit stekend middel om zich geeste lijk te verrijken. Wanneer men voor andere dingen geen belang stelling heeft dan alleen voor zijn eigen zaak, ontstaat een in nerlijke leegte, die het onmoge lijk maakt een gesprek te voe ren. Spr. raadde aan om zien eens op de hoogte te stellen van hetgeen aan lectuur is versche nen of nog gaat verschijnen wat betreft het komende eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie in ons land en gat daarbij in het kort een overzicht van de kerkelijke geschiedenis in ons vaderland. PROBLEMEN DER EMIGRATIE AKERSLOOT Donderdag avond hielden de drie stands organisaties, L.T.B., R. K. Mid denstand en K.A.B., 'n avond ovre de emigratie, welke door de zeer grote opkomst; vooral van de zijde der jongelui, geslaagd kan worden genoemd. De voor zitter van de L.T.B., de heer Swart, heette allen van harte welkom, vooral de Z.E, heer pastoor, de weleerw. pater en de h.eer Bosman, voorzitter van do Emigratiestichting. Deze wees op het verband tussen de grote bevolkingsgroei en het emigra- tievraagstuk. Doordat er geen werkgelegenheid meer is van wege het tekort aan cultuur grond en vooral ook door de ont eigening is emigratie onontkoom baar, Verreweg de meeste emi granten gaan dan ook emigre ren, omdat zij de werkelijlke noodzaak van het emigreren in zien. Maar dit gaat zo maar niet vanzelf, hij moet vooral Engels leren. Op een emigratiecursus zal de toekomstige emigrant zo volledig mogelijk ingelicht wor den. Hierna sprak nog één van de heren van Ruys Co, die zoals hij zei, Zaterdag nog de Akersloter Van Diepen uitgelei de had gedaan. Spr. vertoonde drie films over het leven in de drie grootste en voornaamste emigratielanden. Deze films vie len zeer in de smaak. Geslaagd EGMOND AAN ZEE Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexa- men geneeskunde de heer H. E. W. C. G. Hartarink. alhier. ROTTER mijn geli morgen e boord va die gister zijn bij hi reder was vertrokkt lingen te We ware aangeklomm in het kapi dig in gesi voerder, kaï eveneens e bilering en hut zagen i behoorlijk zei de kar opmerking ten. „Ik hel mogelijk op het gisteroc Sober do dan zijn v< B II", was penhagen lading van i ton creoliet, men zich al land en da< we voet aai Maar het z was acht ui zich juist g< zijn jas sohi mers de sti tot dan toe Plotseling e Het was of getild en wi De gezagv voel, of hij het plafond gesmakt. De hut vlogen h eerste gedac Meteen vloc nog tijdig gi kolom te z: schip omhoo Kapitein de nodige m direct onde: het beneden Zou er veel De kapitein om de radic daar was gec gen en zendc was lelijker, hii voorlopig reld afgeslot zekerheid li een boot gei „UW HEEFT Oplichte ALKMAAR tiids bericht zich kortgelt aan „Het (Ju der kellners overhandigde een bepaaid len. zeggend ling door de geven. De ke uit eigen Toen er latei over gesprok er helemaal bestelling ge weest. De joi zelfde ochten se politie g< Gistermiddag staan voor d< hem conform ficier van J tot een boeti 10 dagen. Hi der strafbaar tiid lopen m straf van ve stok achter i tevens het t dat voor de aan de kelln De doeken ze verklaard. LANDBC DEN HELI huize werd d lagere landbc nadorp aanbe vingen luiden Fa G. Wassi Middenmeer Koopman N. Son Julianado Smit St Pi Schotte Wierii Gebr Smit De Lont Wiering Wouw Den H Noppert Den Faus N. Niedi Stolpen 94.00( Julianadorp 9 sen Den Hel Zuman Schagf Schagerbrug Riemerts Den Boerdijk Den Gebr Kersbe 91.175: S. Kor De Koning Gebr Tuin 't Groot Den H Graaf Juliana de Leeuw 't Koppen Den Minneboo en der 88.350. Aanl BEEMSTER werd in het besteding gehc van vier i voor de wo: „Goed Wonen' straat te Mid schreven was Geus te Beem de Koekoek. H. J. Brand ster 38800: A. 38900: W. Ar; P. Biankenda; J. C. Heddes I Braak Beemsl man Heejrhugo Kamp Heerhu P. Kardinaal 43500: K. S 43975: Fa G. Purmerend 44 Beemster 44.2C en A. Tabak 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2