Het verhaal van deCornelia' die op een mij n liep Leger abonné's als 1 man er op af! half zware shag! Festival „St. Gregorius" W inkelsluitin in de Beemster vastgesteld Waar blijven de fabrikanten en ...de kaarten Ie Faroek verraad? Kapitein Ludwig: Dankbaar dat er niets ergers is gebeurd99 ^speciale melange van de beste lichte en pittige tabakken! Uitzondering voor oogstperiode Wie, wat, hoe, waar in Thuisfront Tombola Op <le Veluwe staal.... nog géén liuis DINSDAG 14 OCTOBER 1952 Pagina 3 verwach ting I door het K.N. Bilt. geldig van id +ot Woensdag- AR1NGEN Dikt met opklarin- Dlaalseliik enkele erwegend matige Dend van noord oord-west of west. ts kouder. Morgen ngeveer dezelfde als vandaag. 'dager zou straf eisen Oct. Volgens het e nieuwsblad „El I ex-konlng Faroek len aangeklaagd we- raad, omdat hij En- ;ht zou hebben troe- ;n om zijn troon te Mohammed Naguib sijn staatsgreep lan- chreef dat de open er de doodstraf zou een bekentenis van ré-secretaris aan het Dracht dat de koning srventie van de Brit- ad uitgelaten. ministerie van Bui- iken heeft inmiddels en dat direct of in- rerzoek om militaire Ding Faroek was ont- e ex-koning zelf wei- pri elk commentaar. joncert H.O.V. Od Donderdag geeft de H.O.V. haar nementsconcert van in het Gulden Vlies, dat onder leiding >on Verhey, vermeldt ymnhonie, de Eroïca oven alsmede het van Tschaikowskv. Amerikaanse pianist ,s de solist. Vïiddenstands- ereniging jr winterseizoen De afd. Schoorl K.M. was maar matig i haar eerste naiaars- welke in De Bonte gehouden. Voorzitter ;te daarover ziin te- vooral met het oog tiviteiten, die de af- amenwerking met de de Schoorlse buurt- evenals vorige iaren ïtplooien ter gelegen- int Nicolaas. vaardigden naar de aadsvergadering wer- id de neren N. Klo- P. Sluxerman en als iger de heer J. d van de commissie lint Nicolaas-attractie a wederom beschik- sren B. Haring. Joh. Kleverlaan en Th. êld weid. dat het is ikken de heer Jan ■eid te vinden op 22 hier ie komen spre- estuur vertrouwt, dat dan met hun dames uilen ziin. terwiil ook ïiddenatanders gaarne ■wacht. De heer Bax- eken over „Plaats en nze R.K. middenstan- ;e tiid" slijk adviseur, pastoor s in ziin geestelijs op het gevaar, dat stander zich zo door ,n beslag laat nemen ardoor geestelijk acn it te geraken wat de ant van het leven oo it verband is b.v. het goede poeken een uit- iddel om zich geeste- •rijken. Wanneer men e dingen geen belana- eft dan alleen voor zaak, ontstaat een in- egte, die het onmoge- een gesprek te voe- raadde aan om zien hoogte te stellen van in lectuur is verscne- S gaat verschijnen wat t komende eeuwfeest erstel uer kerkeliixe in ons land en gat het kort een overzicht erkeliike geschiedenis Ierland. IOBLEMEN EMIGRATIE jOOT Donderdag den de drie stands- s, L.T.B., R. K. Mid- en K.A.B., 'n avond ïigratie, welke door de opkomst; vooral van Ier jongelui, geslaagd n genoemd. De voor de L.T.B., de heer -tte allen van harte vooral de Z.E. heer weleerw. pater en de ïan, voorzitter van de tichting. Deze wees rband tussen de grote groei en het emigra- ik. Doordat er geen ;nheid meer is van tekort aan cultuur- 'ooral ook door de ont- emlgratie onontkoom- ■eweg de meeste emi- aan dan ook emigre- t zij de werkelijlke van het emigreren in- 1 dit gaat zo maar niet ij moet vooral Engels d een emigratiecursus skomstige emigrant zo ïogelijk ingelicht wor- la sprak nog één van van Ruys Co, die zei, Zaterdag nog de Van Diepen uitgelei- edaan. Spr. vertoonde over het leven in de tste en voornaamste inden. Deze films vie- i de smaak. Geslaagd D AAN ZEE Aan niversiteit te Leiden Dor het candidaatsexa- sskunde de heer H. E. Hartgrink. alhier. ROTTERDAM, 13 Oct. Jongens, dat is meegevallen mijn gelukwensen,zei reder O. Bosmatoen hij van morgen om half acht met beludp van een laddertje aan boord van de 900-tons „Cornelia B II" kon klauteren, die gistermorgen dwars van Ameland, om precieser te zijn bij het Borneriff, zo'n angstig avontuur beleefde. De reder was gisteravond nog uit Groningen naar Rotterdam vertrokken om zijn mensen de hand te drukken en rege lingen te treffen. We waren achter de reder i alle gebeurlijkheden voorbereid aangeklommen en bevonden ons te ziin. Peilingen en andere on- in het kapiteinsverblijf, al spoe dig in gesprek met de gezag voerder, kapitein J. W. Ludwig, eveneens een Groninger. Meu bilering en uitrusting van de hut zagen er ogenschijnlijk riog behoorlijk uit. „Geen wonder, zei de kapitein, toen we een opmerking dienaangaande maak ten. „Ik heb de ravage zo goed mogelijk opgeruimd, maar u had het gisterochtend moeten zien." Sober doet kapitein Ludwig dan ziin verhaal. De „Cornelia E II", was Vrijdagavond uit Ko penhagen vertrokken met een iading van 670 ton gerst en 200 ton creoliet. bestemd voor Rot- men zich al ter hoogte van Ame land en dacht: vanavond zetten we voet aan wal in Rotterdam. Maar het zou anders zijn. Het was acht uur. De kapitein had zich juist gewassen en wilde in zijn jas schieten. Hij moest im mers de stuurman aflossen, die tot dan toe de wacht had gehad. Plotseling een geweldige klap. Het was of het schip werd op getild en weer neerplonste. De gezagvoerder kreeg 'n ge voel. of hij met het hoofd tegen het plafond van zijn hut was gesmakt. De houtsplinters uit de hut vlogen hem om de oren. Zijn eerste gedachte was: een mijn. Meteen vloog hij naar buiten, nog tijdig genoeg om de water kolom te zien, die achter het schip omhoogspoot. Kapitein Ludwig nam direct de nodige maatregelen. Er moest direct onderzocht worden hoe het beneden de waterlijn stond. Zou er veel water binnenkomen? De kapitein rende naar boven om de radio te proberen, maar daar was geen geluid uit te krij gen en zenden ging evenmin. Dit was lelijker. Het betekende, dat hij voorlopig van de buitenwe reld afgesloten was. Voor alle zekerheid liet hij onmiddellijk een boot gereed houden, om op „UW DIRECTIE HEEFT 'T BESTELD" Oplichter kreeg f 25. boete ALKMAAR Zoals wii des tijds bericht hebben, vervoegde zich kortgeleden een jongeman aan „Het Qulden Vlies", die een der kellners een aantal doeken overhandigde en zich daarvoor een bepaald bedrag liet uitbeta len. zeggende, dat deze bestel ling door de directie was opge geven. De kellner had het bedrag uit eigen zak voorgeschoten. Toen er later met de directie over gesproken werd. bleek, dai er helemaal van een dergelijke bestelling geen sprake was ge weest. De jongeman kon nog de zelfde ochtend door de Alkmaar- se politie gearresteerd worden. Gistermiddag moest hij terecht staan voor de Politierechter, die hem conform de eis van de Of ficier van Justitie veroordeelde tot een boete van f 25.subs. 10 dagen. Hij had voor een an der strafbaar feit nog een proef tijd lopen met een gevangenis straf van veertien dagen als stok achter de deur. Hij kreeg tevens het bedrag van f 16.68 dat voor de doeken betaald was aan de kellner terug te geven. De doeken zelf werden verbeurd verklaard. LANDBOUWSCHOOL AANBESTEED DEN HELDER Ten raad- huize werd de nieuw te bouwen lagere landbouwschool te Julia- nadorp aanbesteed. De inschrij vingen luiden: Fa G. Wassing en Garderen Middenmeer 104.100; Fa K Koopman N. Niedorp 103600: Fa Son Julianadorp 102850: Fa Gebr Smit St Pancras 97.977; W Schotte Wieringerwerf 97.900; Fa Gebr Smit Den Helder 97.820; H. Lont Wieringen 96.717; A. v.d. Wouw Den Helder 96.500; Fa R. Noppert Den Helder 96.500; Fa J Faus N. Niedorp 95.479; H. Tocs Stolpen 94.000: Fa D. de Graaf Julianadorp 94.000: Fa C. v. Es sen Den Helder 93.210: Fa P. Zuman Schagerbrug 92.400; P. Ot Schagerbrug 92.356; Fa Gebr Riemerts Den Helder 92.350; P. Boerdijk Den Heider 92.250; Fa Gebr Kersbergen Den Helder 91.175: S. Kops Heiloo 90.940; Fa De Koning Spanbroek 90.850: Gebr Tuin 't Zand 90.290: Fa G. Groot Den Helder 90.235; P. de Graaf Julianadorp 89.900: W. J. de Leeuw 't Zand 89.400: Fa Koppen Den Helder 88.960; Fa Minneboo en Waiboom Den Hei der 88.350. Aanbesteding BEEMSTER Dezer dagen werd in het Herenhuis de aan besteding gehouden van de bouw van vier woningwetwoningen voor de woningbouwvereniging „Goed Wonen", aan de Raadhuis straat te Middenbeemster. Inge schreven was als volgt: M. de Geus te Beemster 35.100; L. H. de Koekoek. Oostgraftdijk 36942, H. J. Brand en Zn Z.O. Beem ster 38800; A. Jorriksma te Edam 38900: W. Arzoni Warder 40305: P. Blankendaal Alkmaar 40950: J. C. Heddes Berkhout 41942: Th. Braak Beemster 42200: C. Bot man Heerhugowaard 42400: L. H. Kamp Heerhugowaard 43300; N. P. Kardinaal Noordscharwouae 43500: K. Schuvt Oudkarspel 43975: Fa G. G. Groot en Zn Purmerend 44.000: P. Zwart M.- Beemster 44.200: P. C. Venecourt en A. Tabak Amsterdam 46670. derzoekingen wezen er echter niet op. dat er veel water bin nendrong. Gelukkig maar. Intussen keek men uit naar in de buurt zijnde schepen, om con tact te kunnen krijgen, want in ieder geval werkte de machine niet meer. Achter de „Cornelia B II" naderde het Deense tank schip „Faero Shell", dat net door de „Cornelia" gepasseerd was. De Deen zag gelukkig, dat de „Cor nelia" bijdraaide en kwam op haar toe De kapitein verzocht de „Faero Shell" op de noodgolf direct Scheveningen Radio te waarschuwen en in ieder geval in de buurt te blijven. Met de gevierde boot roeide kapitein Ludwig vervolgens naar de Deen, waar hij van de Deense gezagvoerder hoorde, dat ook zijn schip door de ontploffing 'n schok had gekregen. Pas toen hij de „Cornelia" had zien bij draaien, had hij begrepen dat 't schip getroffen was. Geen letsel. Aan boord van het Deense tankschip is kapitein Ludwig di rect aan 't telefoneren gegaan, o.a. met zijn reder in Groningen. Later is hij naar boord terugge keerd, waar hij nu rustiger gele genheid had de ravage in ogen schouw te nemen en met zijn bemanning te praten. Niemand had noemenswaardig letsel opge lopen. Nu ja, de eerste machi nist, die zich toevallig op de bol der bevond, had een luchtsprong gemaakt en was wat onzacht op zijn stuitje terecht gekomen en het deel van de bemanning, dat ter kooi lag, was uit bed gerold, maar dat was dan ook alles. Er ger was het met de machine ge steld. Vermoedelijk is o.m. de schroefaskoker gebroken. Daar door was de hulp van de zeesle per „Holland" noodzakelijk ge worden. „Dat dit nu juist met mijn schip gebeuren moest", zei kapi tein Ludwig. „We zaten nl. mooi in de route en het was zelfs on gewoon druk. Vermoedelijk zijn we het slachtoffer geworden van een z.g. grond- of trilmijn, die pas ontploft, wanneer er een be paald aantal schepen overheen gevaren is. Hadden wii te doen gehad met een magnetische mijn, dan waren wij er vermoedelijk niet zo best afgekomen. Een me ter of vijf meer naar bakboord of stuurboord gevaren en we wa ren de dans ontsprongen. Maar het heeft zo moeten zijn en la ten we dankbaar wezen, dat er niets ergers is gebeurd." INWONER, VAN CASTRICUM GEDOOD te Renswoude CASTRICUM Gisteravond omstreeks half tien reed ter hoogte van het gemeentehuis in de Dorpsstraat te Renswoude 'n grote trailer en daarachter een luxe auto. bestuurd door de 52- jarige J. S. uit Castricum. Toen deze bestuurder juist de bran dende straatlantaarn was gepas seerd is hii vermoedelijk ver blind geraakt, of dat door de re genval de ruiten waren beslagen reed hij met flinke vaart onder de trailer. De luxe auto was van voren geheel ingedrukt. Het bleek dat de bestuurder was overleden. Pastoor Becker van Renswoude heeft het slachtoffer de laatste sacramenten toege diend. Stroperij ALKMAAR. C. M. werd wegens stroperij, dat bestond in diefstal van zand door middel van een wagen, door de politie rechter veroordeeld tot een boete van 10 gulden, subs. 5 dagen, conform de eis van de officier van justitie. Ondanks bevel politie doorgereden WARMENHUIZEN. J. C. R. alhier werd door de Alkmaarse politierechter tot een boete van 50 gulden veroordeeld, omdat hii op 11 Augustus, 's nachts, was doorgereden, zonder te letten op het bevel van de politie om te stoppen, toen hij op zijn rijwiel geen licht had. 2-jarige koe tegen kop getrapt HEERHUGOWAARD. Op een Zondag in Juli moest J. W. alhier een twee-iarige hokkeling in het open veld brengen, maar het dier was nogal wild en bood veel weerstand. Om het beest wat tot kalmte te brengen, gaf W. het hii had klompen aan een trap tegen de kop. Twee huurlieden hadden dat gezien en het wekte zodanig hun veront waardiging op. dat zii naar de politie liepen. W. werd voor die feit door de Alkmaarse politie rechter. conform de eis van de officier van justitie, een boece van 50 gulden, subs. 25 dagen, opgelegd. Post voor Hr. Ms. Ternate Post. uit te reiken aan boord van Hr.Ms. Mijnenveger „Ter nate". onderweg van Den Helder naar Sorong op Nieuw-Guinea, dient uiterlijk op de hierna ge noemde sluitingstijden te Am sterdam aanwezig te zijn. Voor uitreiking te Lissabon: 15 Ocober om 20.00 uur; uitrei king te Malta: 24 Oct. om 22.00 uur: uitreiking te Port Said: 31 October om 8 uur: uitreiking te Colombo: 22 Nov. om 8 uur: uit reiking te Singapore: 1 Dec. om 8 uur en uitreiking bij aankomst te Sorong: 9 Dec. om 8 uur. Adressering: Naam, rang of kwaliteit, marinenummer: aan boord van Hr.Ms. „Ternate". Amsterdam-C.S„ Marine. De naam van de haven, waar de post wordt uitgereikt, dient niet te worden vermeld. WAARLAND Ter gelegen heid van zijn 25-jarig bestaan organiseerde onze plaatselijke muziekvereniging het R.K. Fan fare „St. Gregorius" een festival, dat uitstekend geslaagd kan worden genoemd. Des morgens om 9 uur werd in de parochie kerk van de H. Wulfram een plechtige Hoogmis opgedragen voor de levende en overleden leden. Des middags om 13.30 uur trok een drietal muziekcorpsen van verschillende punten van ons dorp naar het café Jonker, waar het festival plaats vond. De voorzitter van het uitvoe rend comité. de heer Th. v.d. „Lassie", een bekende filmhond, behoort tegenwoordig lot een „veilig verlceersploeg" van honden, die 'met de politie man Ernest Pressley door de Verenigde Staten trekt, de kinderen les te geven in veilig verkeer. om Eng heette allen hartelijk wel kom, inzonderheid burgemeester H. Nolet. de gemeentesecretaris, de heer A. M. Post, alsook een deputatie uit het bestuur der R. K. Bond van Harmonie en Fan faregezelschappen in Noord-Hol land. Het jubilerend corps zet te onder leiding van de dirigent E. Peetoom het festival in met „Vlammende Heide," fantasie van F. Rogister en „Een Mei morgen" fantasie van P. Bis- selink. Hierna sprak de vice- voorzitter van de bond, de heer Th. v.d. Linden de feestvieren den toe, hij bood hierbij een mu zieknummer aan. Vervolgens kwam 't R.K. Fan farecorps St. Hildegardus, dir. J. den Das uit Tuitjenhorn op het podium. Deze bracht na een pit tige mars ten gehore „Cesar en Cleopatra" van G. Boedi.jn en „Pax" van F. Rogister. Bij mon de van hun voorzitter de heer M. Burger uit Kalverdijk werd St. Gregorius van harte gefelici teerd met het zilveren jubilé. Hij zeide, dat de Waarlander fanfare, de moeilijkheden niet gespaard zijn gebleven; vervol gens releveerde hij, dat in de te genwoordige tijd. de sport meer de publieke belangstelling trekt dan een muziek vereniging, hoe wel deze eigenlijk onmisbaar in een parochie is. Spreker deed 'n ernstig beroep op de Waarlan- ders. die in het verleden steeds getoond hebben, iets groots tot stand te kunnen brengen, hun eigen fanfare toch steeds een daadwerkelijke steun te ver lenen. Hij bood hun een enve loppe met inhoud aan. Burgemeester H, Nolet richte op geestige wijze zich tot Sint Gregorius. Hij zeide gaarne naar Waarland te zijn gekomen om dit feest mee te vieren. Spreker bracht naar voren, dat hij Sint Gregorius als het ware heeft zien opgroeien. Hij herinnerde er aan hoe hij voor 24 jaar, toen hij burgemeester van Harenkarspel werd. in Waarland door de jubi lerende vereniging muzikaal ver welkomd werd. die toen nog een baby van één jaar was. Hij bood namens het gemeentebestuur zijn beste wensen aan, die hij verge zeld liet gaan van een prachtige bloemenmand. Het fanfare „Onder Ons", dir. D. Visser uit Dirkshorn. speelde op voortreffelijke wijze „Rossi- niana" van G. H. Boedijn en 'A Handelian Suite van Denis Wright. De voorzitter, de heer J. Smit. feliciteerde het Waar- landse fanfarecorps en herinner de er aan, hoe eertijds „Onder Ons" de enigste muziekvereni ging in Harenkarspel was, dat daarna St. Hildegardis te Tuit jenhorn en daarna St. Gregorius in Waarland kwam, zodat onze gemeente nu drie corpsen rijk is. Ook hij bood een enveloppe met inhoud aan. Onze plaatselijke zangvereniging .Zingen is Leven' dir. B. Wolters, bracht ten ge hore „De twee Jagers" van H. Blattmacher en „Eens Meiien Morgens Vroe' van Th. v.d. Bijl. terwijl de gemengde Zang- i ereniging Sonora uit Zijdewind, dir. C. J. Hof, vervolgens zong „Halleluja" van G. Handel en „Rozen uit het Zuiden" van Joh. Strauss. Als laatste vereniging trad op de R. K. Fanfare „Sint Martinus" uit 't Veld. dir. J. Korver. Deze bracht ten gehore ouvertuere „Hestia" van M. J. Cerfontaine en Partita Piccola van G. Boedi.jn. Ook hun voor zitter. de heer W. de Boer sprak waarderende woorden tot de ju bilerende vereniging en bood 'n enveloppe aan. Tot slot van deze uitmuntend geslaagde festival sprak de voorzitter van „St. Gre gorius" woorden van dank aan allen, die tot het slagen van dit festein hebben medegewerkt en bood de deelnemende verenigin gen medailles en kransen aan. Hedenavond om half acht zal de huldigingsavond in het café „De Posthoorn" plaats hebben, waarbij alle parochianen vrij toegang hebben. Stormschade BEEMSTER. Tijdens de storm die dezer dagen over ons land waaide, moesten de kap- spanten van het in aanbouw zijnde schoolgebouw in de West Beemster het begeven. Toen men Woensdagmorgen op he* werk kwam, lag de kap vlak op het metselwerk. Met vereende krachten moest men aan het werk om de zaax weer in het reine te brengen voor de eerste steenlegging Donderdagochtend. Veel schade was er echter niet zodat het voor de aannemer nog al mee viel. Advertentie) BEEMSTER In verband met het inwerking treden van de Winkelsluitingswet besloot de raad de Donderdagavond als koopavond aan te wijzen en ge legenheid te geven tot openstel ling der winkels tot 9 uur. Voorts besloot de raad de hal ve dag sluiting vast te stellen: voor slagers op Maandagmiddag, voor kappers en melkboeren op Dinsdagmiddag en voor kruide niers op Woensdagmiddag. Gedurende de kermisweek zal ontheffing van de winkelslui tingswet worden toegepast. Op verzoek van de plaatselij ke kappers werd het sluitings uur van hun zaken gesteld van 6 uur op 7 uur, teneinde de ar beiders die wat Iaat van hun werk komen, alsnog de gelegen heid te geven naar een kappers zaak te gaan. De middenstandsverenigingen hadden er ook op aangedrongen te bepalen, dat gedurende de zo genaamde „oogstperiode" van 1 April tot 1 October de winkels tot 7 uur inplaats van tot 6 uur open mogen zijn. f 125.reeds binnen! Het hoofdkwartier van het Nationaal Katholiek Thuis-dan 250 000 kaarten (a f 0.50) front in Den Haag staat compleet op hoogspanning. De -ng®~I^-n dat is dus' ruim spanten en balken buigen hijkans door onder het gewicht van de duizenden kaarten, die er op elk uur van de dag binnenstromen. Op sommige momenten zitten er 60 man de kaarten te sorteren, over te schrijven op lexicogra- phische volgorde te verzamelen in hakken en voor de rest maken ze zich zenuwachtig met het angstige idee, of vandaag of morgen de onafgebroken stroom zal min deren of misschien wel helemaal ophouden. Zo was er de toestand Vrijdag jl. Aalmoezenier Van Cronen- burgh zat dapper mee te pen nen en Wim Jansen zat hem telkens van het werk af te hou den, met hem zijn nieuwe ideeën te verkondigen. „Pater, de Zaterdag en Zondag zijn voor mij de krachtproef; als ik de mensen tot Dinsdag weet „op te lieren", dan versier ik het!" Daar bedoelde hij mee, dat hij gemakkelijk de 3% ton kon halen, als hij zou bereiken, dat de kaartenstroom niet zou op houden, als de eerste trekking zou zijn geschied. Want laat ieder het goed in zijn oren knopen: de trekkingen gaan dóór tot de laatste dag van de actie toe. En hoe eerder men nu nog een kaart instuurt, hoe meer kansen men heeft in de prijzen te val len! Als u het enthousiasme daar gezien had, dan zou ook Uw hart zijn volgeschoten met de bijzon dere wil, u met alle macht voor deze actie in te zetten! Leest u nog maar even verder! We zullen u alles eens goed uit de doeken doen, want voor sommigen begint de T T.-race 'n bar ingewikkelde geschiedenis te worden! WAT IS ER NODIG? Om aan de MINIMALE eisen der geestelijke verzorging der militairen te voldoen, zijn er minstens 7 militaire tehuizen nodig! Géén patronaatsgebouw tjes, GROTE GEBOUWEN, WAAR HONDERDEN JONGENS KUNNEN WORDEN OPGEVAN GEN! Met grote recreatiezalen, een aalmoezenierskamer, studie gelegenheid, een woning voor de concierge. Elk tehuis vordert een bedrag van f150.000,a f 175.000.Wanneer het N.K.T. WAAR De huizen moeten komen in: Steenwijkerwold, 't Harder (bij Oldebroek Ov.), Nunspeet, Er- melo, Garderen, Oirschot en Os- sendrecht. WAAROM Omdat zoals mgr. Van Stae- len heeft gezegd (die telkens in Den Haag even een flying-visit aflegt) het onze plicht is om onze jongens een uitwijkplaats ter bescherming te geven! Omdat zij met zichzelf en daarom aan verkeerde invloe den blootstaan. Omdat na de oorlog begonnen moest worden met 6 leeggeroofde huizen,' (welk aantal inmiddels tot 48 behoorlijke geoutilleerde huizen is afgevoerd) en vermeer dering nog steeds nodig is, voor lopig met 17, en minstens met 7. Omdat men in de huidige ziel- in hun vrije tfici geen raad weten reageert op alle acties, welke zij onderneemt, 'omdat er eenmaal een flinke dosis goodwill is gekweekt, waar gewerkt wordt voor de populaire figuur van de jonge Nederlandse soldaat, WIE MOETEN HELPEN IEDEREEN! HOE U weet, Holland zal zorgen voor de bouw en inrichting van het Tehuis „De Wittenberg" in Garderen! Daarvoor is nodig: f 50.000. a f 75.000.— Het Binnenhof, De Leidse Courant en Het Noord-Hollands Dagblad werken met hun abon- nèe's samen, om dat voor elkaar te krijgen! Dit beperkte, gecon cretiseerde doel is voor onze streekgenoten bijzonder aantrek kelijk. Als dat huis daar straks kan verrijzen zijn het onze dak pannen, onze stenen, ons glas, ons hout, onze tafels, onze stoe len, en het zullen voornamelijk onze eigen jongens zijn, die er van profiteren! En nu heeft de T.T.-actie een nasleep van alle mogelijke an dere acties: in ons gewest, onze steden, onze dorpen, onze vereni gingen, onze fabrieken, onze zaken en onze huisgezinnen. WAT DOEN WE NU IEDEREEN STUURT EEN kan zorgen voor f 50.000.per tehuis, zal het Rijk er waar schijnlijk f 100.000,per huis bijleggen. De overige f 25.000; (voor inventaris e.d.) kunnen er komen door plotsellinge buiten kansjes, bij goedkope aanbiedin gen bijvoorbeeld en geschenken in natura! De T.T. moet dus minstens 7 maal f50.000.— is f350.000,—- opbrengen. Er zijn thans meer zorg de betekenis van deze te huizen niet moet onderschatten, wat tegenwoordig soms schijnt te gebeuren, omdat de tehuizen het ouderlijk tehuis moeten ver vangen. Omdat onze jongens in dienst kreperen van de eenzaamheid en de verveling. Dat het N.K.T. dit alles durft vragen komt, omdat het ganse KAART IN, (met f 0.50 of f 1.— zo mogelijk naar de kantoren van Het Noord-Hollands Dag blad. We moeten immers weten, welk aandeel wij zelf hebben in het tehuis, al vormen we ook een eenheid met de abonné's der beide andere dagbladen! De fabrikanten en zakenlieden sturen (zo mogelijk ook via onze kantoren) bericht van hun ge- erlandse volk sympathiek schenk-zendingen: (alstublieft!) DANK AAN N.H.D. EN THUISFRONT Bij de opening van het K.M.T. te Alkmaar heeft Mgr. van Straelen bijzondere dank gebracht aan de heer E. J. M. Stumpel, Directeur van de „Noorderpers", die voortdu rend de kolommen van zijn dagblad open houdt voor propaganda-artikelen voor 't Nationaal Kath. Thuisfront, dat de geestelijke verzorging van de Nederlandse militairen ter hand neemt. „Het Noord Hollands Dagblad" zo zei hij, „voert van alle andere dag bladen in Nederland, de meeste propaganda voor ons werk." hout, steen, glas, verf, textiel- goederen, zoals lopers, tapijten, verder: meubelen, radiotoestel len, biljarts, gezelschapsspelen, kortom wat er maar nodig is. HUN NAMEN VERSCHIJNEN IN ONZE COURANT. Trouwens, we zullen telkens de stand van zaken bekend maken, wat be treft het aantal ingestuurde kaarten, die wii onverwijld zen den naar Den Haag, zodat ze onmiddellijk en zonder vertra ging kunnen meedoen in de loterij Zo zal er- een strijd ontstaan in alle lagen van onze bevolking. We verwachten, dat het er warm aan toe zal gaan. EN NU: ER OP LOS. Met enthousiasme! Met liefde voor de goede zaak! Met het beeld van onze eigen jongens voor ogen! Met een terugdenken, desnoods, aan hun „kanker"- brieven! Niet op de eerste plaats om een prijs te winnen, maar in hei besef, een apostolaatswerk te verrichten, dat toch zo dringend, dringend nodig is. (Ons kantoor in Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. K 2200-2047 is het hoofdkwartier, waar onze dagbladen-actie zich concen treert.) B. en W. stelden voor deze latere openstelling te bepalen ge durende de werkelijke oogst periode. welke valt tussen 1 Juli en 1 October. De heer Muntiewerff wilde evenwel het latere sluitingsuur tot gesteld zien in de periode van 1 April tot 1 October. De heer Koeman wilde de gul den middenweg bewandelen en. vooral ten behoeve van de men sen die eerst 6 uur hun werk zaamheden beëindigen, het slui tingsuur bepaald zien op half zeven. De voorzitter burgemeester Pesman. meende, dat de periode van latere sluiting niet langer moest ziin dan van 1 Juli tot 1 October. Van de inwoners wer ken vriiwel geen vrouwen od het land. zodat die altijd over dag de noodzakelijke inkopen kunnen doen. Iets anders is het met de landarbeiders uit Zeeland en België. Man en vrouw wer ken dan beide op het land en dan blijft er vriiwel geen gele genheid over om inkopen over dag te doen. zodat een ruimere openstelling gedurende de oogst periode. voornamelijk voor die mensen, wel gerechtvaardigd is. De heer Muntiewerff: De kap pers zijn toch ook tot 7 uur open. Burgemeester Pesman: Ja. maar dat moeten de mannen zélf doen. Je kunt niet ie vrouw naar de kapper sturen en zeggen: scheer me even. Alle andere boodschappen kan ze wel doen. Op voorstel van de heer Scha- gen werd dit onderdeel evenwel aangehouden teneinde overleg te kunnen plegen met de omliggen de gemeenten. Ingekomen was een schrijven van het Provinciaal Waterleiding bedrijf, waaruit blijkt, dat in de uitvoering van de niet-rendabele uitbreidingen in de provincie door onvoorziene omstandighe den een niet onbelangrijke ach terstand is ontstaan, vooral door stagnatie in de levering van bui zen uit België. De burgemeester koppelde hieraan de wens. dat die stagna tie spoedig zal worden opgehe ven. waardoor enkele niet-renda bele gebieden, waar inwoners nog steeds verstoken zijn van wa ter. aan de waterleiding kunnen worden aangesloten. Op de verzoeken van J. van der Werff. Jisperweg 141 en G. de Groot. Nekkerweg 49, om ver goeding voor het vervoer van hun kinderen. respectievelijk naar de R.K. School te West- beemster en de ULOschool te Middenbeemster. werd gunstig beschikt. Aan het ziekenfonds „Een dracht maakt macht" werd voor 1952 een subsidie toegekend van 390 en aan de Handelsavond school te Purmerend voor bet jaar 1953 een subsidie van 300. Met algemene stemmen werd tot onderwijzer aan de ULO school te Middenbeemster be noemd de heer F. Muller, onder wijzer aan de openbare ULO school te Uithuizen. De raad besloot verder de ge meente te doen toetreden tot de Stichting voor Schooltandverzor- ging Noordhollands-midden". Ook werd besloten tot uit breiding van de o.l. school te Middenbeemster met een berg plaats voor de gymnastiektoestei- len en een spreekkamer voor de schoolarts en school-tandarts. Door de plannen voor de aan leg van een riolering met zuive ringsinstallatie in de Zuidoost- beemster werd overgegaan tot ruiling van grond met de heer J. de Groot. Oostdiik 41. Dan had de uitloting plaats van de aandelen in de obligatie (burgerzin)-lening 1952, oor spronkelijk groot 135.000 voor de per 2 Januari 1953 verschij nende aflossing. Uitgeloot wer den de vijf aandelen van 500 met de nummers 178. 137, 110. 130 en 69 en de twee aandelen van 1000 met de nummers 61 en 26. Politie-agent geschopt OUDORP. Na een ruzie- partiitie. dat op een Zondag in Juli tussen enkele jongelui na het bal in een café was ont staan. had de ieugdige J. C. B. het met een politie-agent. die de orde kwam herstellen, aan de stok gekregen. Hij bad de agent enkele schoppen gegeven die hem op de zitting van de Alkmaarse politierechter op een boete van 50 gulden subs. 25 da gen kwam te staan.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3