Vooruitzichten voor Benelux zijn verbeterd Tegen spion voor Tsjechen werd twee jaar geëist Naguib zet regent opzi j n DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Nederland bereid loonpeil enigszins te verhogen? „Hier, pak aan, en tel nou maar tot je erbij neervalt" Vandaag debat in Kamer over gratie aan Lages n at 18 bescheiden prijzen f 125— e gratis dag 'as 9 October voor zieken, Met Christus Gekruist f3.25 EPTIXTANKS Winstdeling Koninklijk Paar naar Frankrijk Vliegtuigplannen lagen op straat Vuurdoop voor Mr. Donker Veiligheidsdienst kreeg een veeg uit de pan Pearson voorzitter vergadering V..N. II e- i in NOORDHOLL1 R artel ft» aitoer wofleo loins, geheet op satijn ivoerd. Voile bid. lam aag. Aparte mgsnü. Kleuren t B.AF.-bluq, 5ttle-green, bordeaux en wart. Maten 38 t/m 46 Laat 118 FAHNER'S LEDERHANDEL uigbrouwerstraat 6. Alkmaar Een kerkboek jeheel samengesteld in de geest van het Ziekenapostolaat: :erman divendal In fleurig linnen bandje ien uitgave van de KINHEIM- UIXGEVERU. HEILOO Verkrijgbaar in de boekhandel igen-, wel- en gierput- n, bodems en ringen m diam, tegels 40 x 30 x 30, tussen smal- oor, looppaden en huurtjes. Laagste prij- ■n! Dus uw adres: 1ERBERGEN Beton In- ïstrie, Vollerswaal la, oorn. Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Woensdag 15 October 1952 48e Jaargang No. 12604 Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) Bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting heeft prof. Romme enige jaren geleden om een Staatscommissie gevraagd, die het vraagstuk der bezitsvor ming zou moeten bestuderen. In katholieke kring heeft voor dit vraagstuk steeds veel belang stelling bestaan. Het ideaal is een ontwikkeling te bevorderen, waardoor het mogelijk blijft om zich persoonlijk bezit te verwer ven en waardoor meer mensen dan tot nu toe deze mogelijkheid krijgen. Dit ideaal werd reeds in de sociale encyclieken aange duid en ook in de Vastenbrief van het Ned. Episcopaat van 1949 De door de K.V.P.-fractie ver langde staatscommissie is inder daad in 1948 ingesteld, waarbij de minister van Sociale Zaken reeds in zijn installatierede be nadrukte dat de commissie de moeilijkste taak kreeg van alle commissies, die hij totdantoe had ingesteld. Dit is alleszins juist, omdat het vraagstuk van de be zitsvorming de grondslagen van het geheie economische leven raakt. Voor de middenstand en de landbouw zal het vooral gaan om het wegnemen van belemme ringen, waarbij niet op de laatste plaats le fiscale politiek een rol speelt en wat de arbeiders be- tre. gaat het om de mogelijkheid om zich, naast het vooral voor het dagelijks onderhoud noodza kelijke loon, een deel van de be- driifsuitkomsten te verwerven Het rapport, dat de commissie thans heeft uitgebracht (er zul len nog meerdere volgen), heeft betrekking op de laatste groep en dan nog slechts voor zover het vraagstuk der bezitsvorming voor die groep verwezenlijkt zou kun nen worden door de arbeider te laten delen in hetgeen in de prae- tiik als overwinst wordt aange duid en die als zodanig tot uit kering komt. De overwinst is de winst na aftrek van alle kosten en uitkeringen, waaronder ook de beloning van de ondernemers- arbeid en renten en afschrijvin gen. Nu was de belangrijke vraag, die de commissie te behandelen kreeg, de kwestie van de rechts grond. Anders gezegd: kan de arbeider in rechte aanspraak ma ken op een deel van de over winst. De meerderheid van de commissie heeft zich op het standpunt gesteld, dat zulks niet het geval is. Zij gaat er hierbij vanuit, dat de overwinst nu juist dat deel van de winst is. waarop ae arbeiders in het bedrijf geen invloed hebben uitgeoefend. De overwinst, aldus de redenering, i of wordt veroorzaakt door het extra koopmanschap van de on dernemer en zijn staf of door omstandigheden op de markt, die zich geheel buiten het bedrijf om hebben doen gelden. Een minderheid in de commis sie neemt echter de lonen tot uit gangspunt, die tegenwoordig n eestal collectief worden vastge steld en wel op een peil, dat lager is dan de best renderende ondernemingen zouden kunnen dragen. Zo beschouwd kan, naar haar mening, een arbeidersdeel in de overwinst bijdragen aan een rechtvaardiger beloning in elk t driif afzonderlijk. Belangrijker is echter nog het tweede argu ment van de minderheid: de overwinst komt nu enkel ten goede aan de leiding en aan de kapitaalverschaffers. Waar ligt hier dan de rechtsgrond, aldus het betoog van de minderheid, indien men er van wil uitgaan, dat de overwinst of enkel het resultaat is van het extra koop manschap van de bedrijfsleiding 'en dus niet van de kapitaalver schaffers) of noch van de een noch van de ander. De commissie is dus niet tot een aanbeveling voor een wet telijke verplichting tot winst deling kunnen komen. Ook een algemeën onderschreven oproep om zulks, indien mogelijk, v r i.j- willig te doen, is zelfs achter wege gebleven, waarbij de com missie er van uitgaat, dat winst deling geen algemeen aanvaarde gedachte in het bedrijfsleven is, dat de noodzakelijke psychologi sche sfeer bij een groot deel van het bedrijfsleven ontbreekt en daarnaast stelt zich een aantal leden od het standpunt, dat moet worden vastgehouden aan de stel ling: gelijk loon voor gelijk werk. Slechts de katholieke werk gevers- en werknemersleden van de commissie, en waarschijnlijk ook voor een deel de christelijke leden, rchten het wenselijk, dat winstdeling wordt ingevoerd in bedrijfstakken, die daarvoor riip eacht kunnen worden. Zo bezien is het eerste resultaat van het ini tiatief van de KVP-fractie in de Tweede Kamer om het vraagstuk van de bezitsvorming op hoog ni veau aan de orde te stellen, dus al met al maar erg mager uitge vallen. De liberale en socialistische cpvattingen hebben bij de bestu dering van het onderdeel van het vraagstuk der winstdeling de doorslag gegeven. De uitgangs punten van liberale en socialisti sche zijde mochten verschillend zi'v in zover de een de overwinst wil bliiven reserveren voor lei ding en kapitaal en de ander slechts alle heil verwacht van de huidige loonpolitiek, beiden verhinderen daardoor de door breking van het werkleven in christelijke zin. Deze doorbreking houdt in, dat leiding, kapitaal en arbeid een werkelijk nieuwe bedrijfsgemeen- schap gaan vormen en dat de ar beider meer dan tot nu toe de ge legenheid krijgt om zelf voorzie ningen voor heden en toekomst treffen, terwijl de huidige ont wikkeling het gevaar inhoudt, dat ziin eigen persoonlijkheid steeds meer ondergaat in eén stelsel van collectieve voorzieningen. Gelukkig zijn er aanwijzingen, dat de gedachte van de bezitsvor ming in katholieke kring toch verder wordt uitgewerkt, waar over in een volgend artikel meer. BRUSSEL, 14 Oct. Uit een in contact met de Beneluxconferentie staande bron wordt vernomen, dat als resultaat van de vandaag te Het Zoute gehouden besprekingen, de vooruitzichten op het tot stand komen van een volledige Economische Unie van Bel gië, Nederland en Luxemburg, verbeterd zijn. De besprekingen waren van- waag o.m. gewijd aan de voor naamste hinderpaal, die de vor ming van een volledige Unie in de weg staat, namelijk het feit, dat de lonen en prijzen in België en Luxemburg over het algemeen hoger zijn dan in Nederland. Volgens mededelingen uit be trouwbare bron aan het pers bureau Reuter, hebben de Ne derlandse ministers zich vandaag in beginsel bereid verklaard een geringe verhoging van het Neder landse loonpeil in overweging te nemen. De Belgische en de Luxemburg se ministers zouden hunnerzijds de verzekering hebben gegeven, dat het toezicht op de prijzen in België en Luxemburg zal worden verscherpt en dat getracht zal worden de prijzen op het tegen woordige peil te handhaven. Van Nederlandse zijde zou op de conferentie voorts zijn mede gedeeld, dat waarschijnlijk op 1 Januari 1953 een algemene verho ging van de huren tot 50 pet. boven het vooroorlogse peil zal worden toegestaan. Privé bezoek President Auriol heeft H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard uitgenodigd een jacht partij bii Parijs bij te wonen en tevens als ziin gasten een rustig weekend door te brengen. Het Koninklijk Paar zal Vrijdag 17 October a.s. naar Frankrijk ver trekken en de daarop volgende Maandag weer naar ons land terugkeren. Het bezoek draagt een strikt privé-karakter. MANCHESTER, 14 Oct. Scotland Yard stelt een onder zoek in hoe het mogelijk was, dat blauwdrukken van één van de nieuwste Britse bommenwerpers terechtgekomen zijn bij een golf terrein en in de tuin van een huis bij Manchester. De blauwdrukken waren af komstig van de nabijgelegen fa briek van A.V. Roe, de bouwers van de eerste Delta-vormige zware bommenwerper en van de Shack- leton-bommenwerper. De werktekeningen waren van de Shackleton, een vier-motorige bommenwerper, welke pas ge deeltelijk van de geheime lijst is afgevoerd. Voorbijgangers ontdekten de te keningen en gaven ze bij de poli tie af. Deze maatregel zou gepaard gaan met een algemene loonsver hoging van vijf percent. Verder zou van Nederlandse zijde zijn medegedeeld, dat het in de be doeling ligt de lonen der ge schoolde arbeiders in opwaartse richting te herzien. Naar voorts uit kringen der conferentie wordt vernomen toon den de regeringen van België en Luxemburg meer bereidheid het Nederlandse voorstel inzake coör dinatie van de buitenlandse han delspolitiek der Beneluxlanden te aanvaarden dan voorheen het geval was. De ministers hebben besloten: 1. Een permanente raad van mi nisters in te stellen om de beslui ten van de drie regeringen op economisch terrein te coördine ren. 2. De Nederlandse Bank en de Belgische Nationaie Bank uit te nodigen bii hun valuta- en crc- dietpolitiek nauw overleg te nou- den. De Luxemburgse regering zal bii dit overleg vertegenwoor digd ziin. 3. De eoördinering van deze buitenlandse handelsDolitiek te accentuer in het beleid ten op zichte van de organisatie voor Europese economische samen werking. O.E.E.s., het dollarge- bied en andere landen. De ministers hebben verder besloten onmiddeinix een com missie in te stellen, waarin de ministers van Ec. Zaken en Ar beid en deskundigen zitting zul len hebben, ter bestudering van de priis- en loonpolitiek. Nader wordt gameid: Naar aanleiding van het be richt van Reuter, waarin wordt medegedeeld, dat de Nederlandse gedelegeerden op de Benelux- ministersconferentie zich in prin cipe bereid hebben verklaard een geringe verhoging der lonen in overweging te nemen, wordt het A.N.P. door de Nederlandse re gering gemachtigd te verklaren, dat op de conferentie van Neder landse zijde geen enkeie toezeg ging inzake het loonpeil in Ne derland is gedaan. Havenstaking in Australië Dinsdag werd in Australië een havenstaking van 24 uur tehouden. Het werk lag in alle avens stil. De staking vormde een protest tegen verlaging der lonen en verlenging der ar beidstijden. Aan de vooravond van de Benelux Ministers conferentie werd in België geprotesteerd j| tegen de huidige gang van zaken in de Bene lux. De „Sïbelux" een groep van vertegen woordigers uit Belgi sche bedrijfstakken, die verbruiksgoederen produceren, organi seerde een groot scheepse demonstratie in Brussel. Vele vrachtwagens reden in de stad, waarop grote spandoeken bevestigd waren, die het misnoe gen kenbaar maakten. CAIRO, 14 Oct. Generaal- majoor Mohammed Naguib heeft vanmorgen vroeg kolonel Rashad Mehanna ontslagen als lid van de uit drie leden bestaande Regent- schapsraad. In een communiqué zette Na guib in zijn functie van premier en opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten uiteen, dat het ontslag van Mehanna noodzakelijk was geworden door „diens herhaalde inmenging in regeringsaangelegenheden" en zijn „maatregelen, welke de indruk gaven, dat er meningsverschil be stond bij de huidige hervormings campagne van het leger". Kol. Mehanna werd in Augustus lid van de regenschapsraad, welke na het aftreden van Faroek de koninklijke prerogatieven over nam. De andere regenten zijn Prins Abdel Moneim, een neef van Fa- roek en Mohammed Bahieddin, Barakat, één van de meest voor aanstaande Egyptische juristen. Mehanna was in het laatste kabinet van Aly Maher minister van Verkeer. In de Grondwet wordt bepaald, dat een regent óf lid van de koninklijke familie óf oud-minister moet zijn. 111 SLACHTOFFERS VAN TREINRAMP HARROW, 14 Oct. Het 110de en lilde slachtoffer van de treinramp hier ziin vandaag in het ziekenhuis overleden. Het stoffelijk overschot van een man van naar schatting od tot 70 iaar is nog steeds niet ge ïdentificeerd. In de hoop, dat onze drie dagbladen-actie, die wij in samen werking met het Thuisfront voeren voor de bouw en de inrich ting van het R. K. Militaire Tehuis „De Wittenberg" midden op de Veluwe in Garderen, als een bom zal inslaan en weerklank zal vinden bij onze abonné's en de zakenlieden in de Kop van Noord Holland, vestigen wij er nog eens nadrukkelijk de aandacht op, dat T.T.-kaarten, die tot de laatste dag van de actie aan toe, dat is 31 October a.s. kans geven op velerlei prijzen, waaronder de hoofdprijs van f5.000, op al onze kantoren verkrijgbaar zijn, in Hoorn dus op de Kantoren Draafsingel 59 en Grote Noord, in Alkmaar op het Ritsevoort, in Schagen in ons nieuwe pand in het centrum van het dorp en in Den Helder op de Keizerstraat 89. Ingevuld en wel en mét de vijftig of honderd centjes kan men ze daar ook weer inleveren. Mogen we nog eens een speciaal woord richten tot de zakenlieden van ons gewest? Wie zal de kat de bel aanbinden? Verschillende zakenlieden wachten misschien tot er één de toon zal aangeven, om dan onverwijld met geschenkzen dingen te volgen. Maar er is veel meer eer (en tenslotte ook reclame) in gelegen, om de eerste te zijn. Waar blijven de grote warenhuizen, de machtige concerns, waar het personeel van deze bedrijven? Wie durft één gulden van zijn week- of maandloon af te staan, wie durft er één uur te werken louter en alleen voor het R.K. Thuisfront, nee, voor de jonge jongens, die ieders zoon en broer en verloofde kunnen zijn? Welk bedrijf, of welke personeelscombinatie stuurt ons een dikke brief met een enthousiaste mededeling: „Hier pak aan, hier heb je dan een bundel kaarten met de guldens en met de kwartjes en tel nou maar tot je er bij neervalt." Hoe graag zouden we er bij neervallen, omdat het tellen een monnikenwerk blijkt te zijn en te veel van onze krachten vergt. Maar we dagen iedereen tot de strijd uit. We loven een prijs van f 5.000 uit voor al degenen die gedaan kunnen krijgen, dat wij, bij het tellen van het aandeel van Noord Holland in deze t.t.-race, erbij neervallen. G. P. Gisteren hadden Naguib en Mehanna een onderhoud van ruim een uur. Over deze bespreking lekte niets uit, maar na de jongste ontwikkeling is het duidelijk waarover het ging. Mehanna werd, er van beschul digd zich openlijk tegen de land hervorming te hebben verzet, in het openbaar commentaar op de Soedanese kwestie te hebben ge geven en formeel het recht te hebben geëist zich met alle de- geringsaangelegenheden te mogen bemoeien. Na een spoedzitting van het kabinet maakte Naguib bekend dat Prins Abdel Moneim benoemd was tot regent van Egypte als opvolger van de voorlopige re- gentschapsraad van drie, waar van hij ook deel uitmaakte. „DE WEG NAAR HET GELUK" K.A.B.-congres Maandag 7 en Dinsdag 28 Oc tober zal in Bellevue te Amster dam het Verbondscongres van de K.A.B. worden gehouden. Tot titel van deze grote bijeenkomst is ge kozen „De weg naar het geluk". Over en naar aanleiding van dit onderwerp zullen het woord voe ren dr. A. Olierook, drs. A. Arends, pater dr. A. K. Muylaers S.J. en dr. S. P. Bogaers. KONINGIN ELZABETH In 1954 naar Australië LONDEN. Koningin Eliza beth van Engeland en Prin; Philip zullen in het begin van 1954 een bezoek brengen aan Australië Nieuw-Zeeland en Ceylon. Het Koninkliik Paar zal in De cember 1953 uit Engeland ver trekken. het grootste deel van de maand Januari 1954 in Nieuw Zeeland verblijven en daarna Australië bezoeken tot eind April. Deviezenvoorraad weer gestegen met f 57 millioen AMSTERDAM, 14 Oct. Be droeg vorige week de stijging van de deviezenvoorraad slechts f 4 millioen, deze week is de devie zenreserve met f 57 millioen ver sterkt, een cijfer dat meer in overeenstemming is met de de- viezenaanwas, die dit jaar weke lijks gebruikelijk is. Goud en de viezen tezamen belopen thans f 3.467 millioen, tegen vorige week f 3.410 millioen. (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE. De beroering, die in den lande is ontstaan, naar aanleiding van de gratieverlening aan de Duitse oorlogs misdadiger Willy Lages, xal vandaag haar weerslag vinden in de Tweede Kamer. Gisteren besloot de Kamer mr. Burger (P.v.d. A.) verlof te verlenen om de Minister van justitie over deze aangelegenheid te interpelleren en het debat reeds heden te houden, waarbij minister Donker dus de ministeriële vuurdoop zal moeten ondergaan. Aan communistische zijde zal men ongetwijfeld al het mogelijke doen om deze zaak politiek zoveel mogelijk uit te buiten. De communist Gortzak deed gisteren al een poging in dit de bat de leiding te krijgen. Hij vroeg de Kamervoorzitter of de regering zelf voornemens was om over de zaak-Lages inlichtingen te verstrekken, zo ja, wanneer hier over dan een debat zou worden gehouden en zo neen, of de voor zitter dan niet van mening was, dat een dergelijk debat op korte termijn zou moeten plaats vin den. Een interpellatie wilde hij niet aanvragen, omdat indien een dergelijk verzoek werd toege staan, het debat zelf toch nog weer naar later zou kunnen wor den verschoven. Kans benut. Dr. Kortenhorst beantwoordde de eerste twee vragen ontken nend, maar hield wat de derde betreft nog een slag om de arm, waarbij hij er overigens van uit ging, dat een debat over de zaak- (Van onze verslaggever) s-GRAVENHAGE, 14 Oct. Aan het slot van een zitting zonder enige spanning eiste de Officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank, mr. W. H. Over- beek, vanmiddag een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek tegen de 34-jarige planoloog, verbonden aan het Rijksbureau voor het Nationale Plan, dr. D. E. Krantz, alias Konig. Hem teas ten laste gelegd dat hij spionnage zou hebben gepleegd ten behoeve van Tsjeclio-Slowakije, een affaire die door de Neder landse regering op grootscheepse wijze werd aange kondigd. De zaak werd, na voorlezing van de tenlastelegging, tot aan het requisitoir en de verdediging met gesloten deuren behandeld, waarbij een getuige a decharge werd gehoord. Voordien had de overbrenging van de verdachte naar de cel plaatsgevonden, het geen gepaard ging met een ze nuwachtig manoeuvreren van een groot aantal leden van de rijks- veldwacht die tot iedere prijs wilde voorkomen dat er een glimp van de verdachte op de plaat werd vastgelegd. Hiermee waren de blijken van belangstelling voor deze zaak dan ook definitief uit geput, want op de publieke tri bune stond slechts een handjevol toehoorders. Tijdens het requisitoir van de Officier luisterde de verdachte, die aan het slot van de zitting slechts met grote moeite enkele woorden op fluisterende toon kon uitbrengen, met licht gebogen hoofd toe. Mr. Overbeek gaf een uitge breid beeld van de levenswandel en de innerlijke conflicten van de verdachte. Hij constateerde dat het een man was die de zaken uitsluitend wit-zwart kon zien en die dus ook niet had kunnen be grijpen dat er tussen de uitersten MoskouAmerika een derde weg bestond. Tijdens de oorlog had dr. Krantz in linkse kringen ver keerd, waarop na de oorlog een studieverblijf in Praag volgde. Toen hij terugkeerde in Neder land was zijn communistische levensbeschouwing gegroeid. De berichten welke hij via een Tsje chische student zou hebben door gegeven had hij uit gesprekken die zijn vrienden in goed vertrou wen met hem hadden gehouden. Mr. Overbeek achtte deze gang van zaken een waarschuwing dié tot grotere voorzichtigheid in ge sprekken zal moeten leiden. „Men vraagt zich wel eens af welke berichten er nu uit zo'n klein landje als Nederland moe ten worden geput die voor het buitenland van belang zijn Alles grijpt tegenwoordig echter in elkaar en wij maken deel uit van een groot geheel waarover wel iets te vertellen kan zijn", aldus de Officier. De verdediger mr. C. N. Lam- brechtsen gaf in zijn pleidooi vlot toe dat zijn cliënt een ernstige misstap had begaan maar voegde hier onmiddellijk aan toe, dat de wijze waarop men het gebeuren had uitgebuit, beslist niet fraai was te noemen. De Binnenlandse Veiligheidsdienst zou namelijk geruimen tijd, dank zij de Tsje chische handelsattaché in Neder land, geweten hebben dat dr. Krantz probeerde berichten door te geven. Om op de hoogte te komen van zijn contacten had men dr. Krantz laten doorwerken. Tegen de tijd, dat de begroting in de Kamer behandeld moest worden werd dr. Krantz echter gebruikt om met iets geweldigs voor den dag te kunnen komen, namelijk een echte spion. „De Binnenlandse Veiligheidsdienst zal dr. Krantz wel nooit meer uit het oog verliezen" aldus pleiter, „want dank zij hem is de grote post voor de Binnenlandse Veilig heidsdienst op de begroting ge komen". In tegenstelling met de Officier van Justitie was hij dan ook van mening, dat het hoongelach dat als commentaar op de medede lingen van de regering in vele dagbladen was aangeheven, vol komen terecht was. De berichten die zijn cliënt had samengesetld zouden van weinig belang zijn ge weest. Zakelijk zou hij uit een rapport van de Nederlandse am bassadeur in Moskou hebben me degedeeld dat de Russische rege ring concessies zou willen oen om een herbewapening van West- Duitsland te voorkomen. Verder zou hij hebben medegedeeld dat minister Stikker niet veel voelde voor het plan-Pléven en dat de Nederlands-Duitse grenscorrecties geen erg gelukkige greep werden geacht. Tenslotte meende de verdediger dat dr. Krantz op juridische gron den zou moeten worden vrijge sproken. Ten laste gelegd is na melijk dat dr. Krantz „de berich ten in handen van een buiten landse mogendheid zou hebben gespeeld" doch de Officier was er naar zijn mening niet in geslaagd om aan te tonen dat de berichten ook inderdaad waren aangeko men. Lages wenselijk kon zijn. Bij deze gang van zaken zag de heer Bur ger (P.v.d.A.) kans om alsnog de leiding te nemen. Hij vroeg wel verlof om de Minister van Justi tie vragen te mogen stellen en dit verzoek stond de Kamer toe. De heer Gortzak trachtte deze beslis sing nog te verhinderen met het argument dat toch spoed vereist was, maar aan dit argument ont viel alle grond toen de Kamer, op voorstel van de voorzitter, be sloot om de interpellatie reeds heden te houden. Salarissen rechterlijke macht. De Kamer behandelde gisteren enkele kleinere wetsontwerpen, waarbij de verhoging van de sala rissen voor leden van de rechter lijke macht het belangrijkste was. Het gaat hier voornamelijk om de salarisverhoging, die aan de amb tenaren reeds lang is toegekend. Maar voor de rechterlijke macht moet zulks bij de wet geschieden, hetgeen uiteraard altijd vertra ging geeft. Mej. Tenderloo (P.v.d. A.) wilde het hele salarisbeleid ten aanzien van de rechterlijke macht nog eens onder de loupe nemen. Ook minister Donker acht te de huidige toestand niet ideaal. Hij verwachtte vooral verbete ring, van een nieuw onderzoek naar de verschillende werkzaam heden, dat thans door zijn depar tement wordt ingesteld. Bij de aanvang van de verga dering werden drie nieuwe leden beëdigd: dr. J. van Baal (A.R.) in de vacature Algera, Kol. E. Visch (K.V.P.) in de vacature Moorman en baron W. v. d. Feltz (C.H.), een oude bekende, in de vacature Mulderije. Hazardspelers gepakt AMSTERDAM, 14 Oct. De Amsterdamse politie heeft gister avond in een perceel aan de Kin kerstraat een inval gedaan en 14 personen aangehouden, die zich aldaar bezig hielden met hazard spel. NEW YORK. Dinsdagmorgen om 11.17 uur plaatselijke tijd heeft dr. Luis Padilla Nervo, lei der van de Mexicaanse delegatie en voorzitter van de vorige Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties, de zevende zitting van de Algemene Vergadering ge opend in het zojuist voltooide nieuwe V.N.-gebouw. Nervo verzocht de afgevaardig den uit zestig landen een minuut stilte in acht te nemen voor ge bed of meditatie. Lester B. Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, werd gekozen tot voorzitter. De stemming was geheim. Pearson kreeg 51 stemmen, me vrouw Pandit (India) vier, terwijl vijf delegaties zich van stemming onthielden. De Koningin beledigd ARNHEM. 14 Oct. De Arn- hemse Rechtbank veroordeelde de Doesburgse grondwerker A. M. T. wegens belediging van de Koningin conform de eis tot drie weken gevangenisstraf. T. heeft zich op 18 Juni tiidens een woordenwisseling met mede arbeiders over de verkiezingen, beledigend uitgelaten over de Koningin.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1