FANCY-FAIR H.S.V. staat voor de deur Bergen heeft last van loslopende honden YPMA Ponttarieven weer hoger? Herdenking 40-jarig bestaan vrijwillige brandweer Twee Fireflies neergestort Agenda LEO PAGANO IN ALKMAAR Van een poedel met grote vrijheid Van de Kennemer handbalvelden Carina 2 WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 Lts. Dekker uit Alkmaar gedood WILLEMSTAD, 14 Oct. Twee Fireflies van de Marine Lucht vaartdienst zijn hedenochtend om 8.30 uur boven het landgoed Groot Sint Joris op Curacao tegen elkaar gebotst en neergestort. De luite nant ter zee derde klasse P. Dek ker werd gedood. De luitenant ter zee tweede klasse H. Moekar- danoe wist zich met een parachute te redden; hij liep lichte schram men op. De oorzaak van de bot sing is niet bekend. De Luitenant ter Zee 3e klas M. L. D. die bii dit ongeluK te Curacao is omgekomen, was de 24-jarige Alkmaarder P. Denker uit het gezin van de familie Dek ker in de Eikelenbergstraat al hier. waartoe nog twee zusters en broers van de verongelukte piloot behoren. In Februari van dit jaar vertrok de vliegenier Dekker naar Cuiagao om daar gedurende een half iaar te ver blijven voor ziin verdere vlie geropleiding. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Anna A., dv W. C. Fakkert en C. M. Geurts; Andreas H. W„ zv H. A. Zwart en W. A. M. Kroeders: Pau- lus C., zv C. Otjes en G. Bakker; Sonja A„ dv N. G. de Groot en J. N. Jonker. Gehuwd: Johannes A. J. Winke laar en Catharina M. Th. Bakkum. Uit het politierapport ALKMAAR Op de Oude gracht, hoek Zilverstraat, had gis teravond om 7 uur een botsing plaats tussen twee auto's, doordat de bestuurder van de ene auto geen voorrang verleende. Beide auto's werden beschadigd, de een zeer ernstig. (Advertentie DE ARISTOCRAAT ONDER DE RADIOTOESTELLEN Te zien en te beluisteren bij ALKMAAR LANGESTR. Feestavond Alg. Ned. Invalidenbond ALKMAAR Od Woensdag 22 October organiseert de Alg. Ned. Invalidenbond haar jaarlijkse propaganda-feestavond in 't wa pen van Heemskerk. De Alk- maarse Accordeonver. Vita No va" zal die avond haar belange loze medewerking verlenen met een gevarieerd programma. Tij dens de pauze zal een verloting worden gehouden ten bate van de afdelingskas. terwijl de avond zal worden besloten mei een bal. De Alg. Ned. Invalidenbond welke biina 5 iaar haar mooie sociale werk onder de invaliuen van Alkmaar verricht, mag zich in een grote populariteit verheu gen gezien haar vele acties wei- ke zij in het belang van haar leden onderneemt. Het bestuur vertrouwt er dan ook op. dat de Alkmaarse burge rij in groten getale op Woensdag 22 October deze avond zal be zoeken. waarmede men het werk steunt van deze sociale vereni ging. Uit de bocht ALKMAAR Een landbouwer op de Heiloërdiik bemerkte gis termiddag om 3 uur dat een mo torrijder, die met al te grote snel heid reed, uit de bocht vloog en in een sloot terecht kwam. De landbouwer wist de motorrijder, die bewusteloos was, uit het wa ter te halen. De motorrijder moest met een hersenschudding naar 't Centraal Ziekenhuis worden ver voerd. WOENSDAG 15 OCTOBER. Bioscopen: HARMONIE; Mara Maru (onb.) VICTORIA: African Queen. 14 jaar. REX: Café „De Rode Engel' volw. CINEMA AMERICAIN De Stierenvechters. 14 i. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor de spoedgevallen bereikbaar Apotheek Hartong v. Ark Langestraat 1, Apotheker J. v.d. Mark. STEDELIJK MUSEUM: tentoonstelling van wer ken van Nederlandse beeldhouwers en een keuze uit expositie Sons- beek '52. Geopend tot 19 October (werkdagen 10-12, 2-5, 7-9, Zondagen 2-5) WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Automobiel Techni sche Club. Heiloo: BRUNO 8 uur: R.K. Vrou wenbeweging. DONDERDAG 16 OCTOBER BIOSCOPEN: (zie boven). CINEMA: „Zij. die wij ver eren", voorstellingen 8 u. HARMONIE: 8.15 uur: Ge nootschap NederlandEn geland (in foyer). APOTHEKEN: (zie boven). GULDEN VLIES: Concert H.O.V. Donderdag: hoog water 5.35 en 18.30; laag water 12.30. Paddestoeleiitentoonstelling Gidsenkring Laurentius ALKMAAR Zondagavond werd om 7 uur de jaarlijkse pad denstoelententoonstelling van de gidsenkring St Laurentius door aalmoezenier kap. B. Voets met een toepasselijk woord over het punt van de gidsenwet: Een gids leeft met open ogen in Gods na tuur. geopend. De inzendingen waren bui tengewoon goed verzorgd. Vooral de alleraardigste naddenstoelen- missiestand van de jongste groep ten gunste van pater C. Breed, die in het begin van het volgend jaar naar de Phillipnunen ver trekt. trok grote belangstelling. Er kwamen een 500 bezoekers en de gidsen mogen over het resultaat dan ook niet ontevre den zijn. Terug uit Indonesië ALKMAAR Met het mail schip ..Johan van Oldenbarne velt" zal de sergeant hofmeester N. B. Wittebrood. Nieuwesloot 125 alhier, op 28 October te Am sterdam uit Indonesië terugkeren Voetbal wed str ij d R.K.A.F.C.Andijk ALKMAAR In verband met de Interlandwedstrijd België Nederland zal de wedstriid R.K.A.F.C.Andijk Zondag a.s. om 12 uur beginnen. Kustvaarder aangekomen ALKMAAR In de Alkmaar - se haven is binnengekomen de kustvaarder „Prudentia" uit Torso in Zweden, mei een lading van 65 standaard hout. bestemd voor de fa. Conijn alhier; het schip heeft ligplaats aan de Ka naalkade. Alkmaarse singelloop ALKMAAR Voor de Zondag 19 dezer te houden Alkmaarse singelloop, georganiseerd door de R.K. A.V. „Olympus", hebben reeds meer dan 100 deelnemers ingeschreven, w.o. athleten uit Z. Holland en Utrecht. O.m. zul len deelnemen de winnaar van vorig jaar Schrama uit Amster dam. Adrichem en Mak uit Be verwijk, Bobeldiik uit Meden. - blik. Piet Bleeker en Piet Tromp van „Olympus". In de Junioren afdeling komen om. uit Jan Borst (winnaar van de Pim Mulier-veldloop). Ger. Fransen (winnaar van de 8-October praes- tatieloop). Keesom uit Amster dam en enkele leden van Doves uit Heiloo. Programma's zijn langs het parcouis verkrijgbaar Dridge-drive R.K. Toneel Dindua ALKMAAR - De bekende R.K. gemengde toneelvereniging D.I.N.D.Ü.A. geeft op 16 Novem ber a.s. haar najaarsuitvoering. Er zal een voorstelling worden gegeven van het stuk: .Pro Jus- titia". D.I.N.D.Ü.A. wilde na het dertigjarig jubileum met iets bij zonders voor de Jag komen, het geen echter gepaard zal moeten gaan aan bijzondere onkosten. Ter bestrijding van deze extra kosten organiseert Dindua op Vrijdagavond 31 October a.s. een bridge-drive, waarvoor het in schrijfgeld slechts i 1,- is. en welke gehouden zal worden des avonds om acht uur in Café Tom. op het Waagplein. De wedstrijdleiding zal berus ten bij de heer Mik. Er worut gespeeld in de klassen A. B en C. De inschrijving dient uiterlijk geschied te zijn op 24 Octoder a.s. met vermelding van de klas se. waarin men wenst uit te ko men. De wedstrijdleider behoudt zich echter het recht voor. een speler in een andere klasse te plaatsen, dan waarvoor hij heeft ingeschreven. De bridgeliefheb- bers kunnen zich opgeven bu de heer Mik. Pr. Hendrikstraat 12 en bij de heer J. M. A. Kerssens v.d. Helststraat 15. „Waarom jok je, Chèrie?" ALKMAAR Vrijdagavond voert de bekende toneelgroep „Comoedia" uit Amsterdam de alleraardigste muzikale comedie „Waarom jok je, Chèrie?" op in het Gulden Vlies. Dit gezelschap dat onder leiding staat van Cor Hermus. heeft met dit stuk al lerwegen groot succes behaald. Van de medewerkenden noemen wij allereerst Guus Hermus in de hoofdrol, bijgestaan door o.a. Bep Dekker. IJda Andrea. Steve van Brandenberg. Paul Steenber gen Jr en Wim van Sierenberg de Boer. De muzikale medewer king wordt verleend door Wim de Soet. De Volkskrant Onder uitne mende regie werd van dit blij- spel-met-zang-en-dans een voor stelling gegeven met een aan trekkelijk tempo, een verve, een vaart en een virtuositeit, die de volle zaal reden te over gaven zich dubbel en dwars te amu seren. Er werd daverend ge lachen en het succes was oui- tengewoon groot. Comoedia heeft zonder twijfel in de roos gescho ten van de publieke belangstel ling. De Telegraaf en „Het Nieuws v.d. Dag": Comoedia heeft aan „Waarom jok ie. Chèrie?" ge noeg luchtigheid gegeven om U een avond hoogst aangenaam bezig te houden, waarbij er een onbedaarlijke lach op kan over schieten. Parool: Onderhoudend spei bil „Comoedia". De volle zaal werd bii herhaling tot enthousiasme gebracht. V olleybalcompetitie begint 20 October ALKMAAR De afdeling Alkmaar van de Nederlandse Volleybal Bond beschikt thans over zalen in de St Lidwina- school. Dr Schaepmankade 2 op Maandag. Dinsdag. Donderdag en Vrijdag in de Julianaschooi. Burg. Palingstraat 6. op Dinsdag Donderdag en Vrijdag en in de Lindenschool. Lindenlaan 101 op Donderdag. Zowel in de zaal als in de kleedkamers heerst rook verbod en men mag geen ander schoeisel dragen dan alleen witte gvmschoenen of voileybalschoe- nen. leer team kan erop reke nen dat het van 20 October af wekelijks een voi uur kan spe len. Op 20 October begint de competitie. 35 Scheidsrechters- cursisten worden binnenkort theoretisch en practisch geëxami neerd. Damclub D.D.D.Onder Ons ALKMAAR Voor de club- competitie speelde D.D.D. 1 tegen Onder Ons 1 (Westzaan) en D.D.D. 2 tegen Onder Ons 2. Het tweede tiental van D.D.D. be haalde een fraaie 34 overwin ning. maar het resultaat van D.D.D. 1 zal minder gunstig zijn. De stellingen in de vier afgebro ken partijen zijn nl. over het algemeen nadelig voor de Aln- maarders. De gedetailleerde uitslagen luiden: D.D.D. 1Onder Ons 1 L. RavenstijnM. Snijder 2—0 N. Oud—W. Sol 2—0 H. de JongC. Staal afg. M. OudW. HoogenJoorn 02 G. WoonijkN. Verdonk 11 J. SchuitJ. Bruii.n afg. P. BooyH. Eibers 02 J. MekenP. Verdonk afg. P. SmolenaarsD. Bosman afg. M. Langras Jr-J. Roskam 11 Voorlopige uitslag 66 D.D.D. 2Onder Ons 2 M. A. LangrasC. Sol 20 G. Bakkum—C. Bleeker 11 D. StamW. Doeves 11 C. BalderK. Blokzijl 2J P. de Wijn—D. Groot 20 M. Langras SrT. Snijder 20 M. HemelsH. de Visser 20 J. JornaD. Mulderii Jr 02 T. KornK. Benjamin 20 N. VisserD. Mulderii Sr 20 16—4 Biljarten DUAL-MEET „ALC. VICTRIX"—„DE DOOR BRAAK" 10—8 ALKMAAR De eerste ont moeting tussen beide teams is een overwinning geworden voor „Alc- maria Victrix", dank zij 1 carmb. verschil in de partij Kloek- Bijtjes. De return-match vindt plaats op 28 Oct. bij „De Doorbraak". Ged. uitslag: carmb. b.st. h.s. gem. F. Weel 60 23 9 2.60 Alcm. V. (60) P. te Does 59 23 11 2.56 Drbr. (125) A. v. Egmond 70 37 14 1.89 Alcm. V. (70) C. v. Gijzen 49 37 6 1.36 A. Kloet 35 55 5 0.64 Alcm. V. (35) J. Bijtjes 34 55 5 0.62 Drbr. (35) H. Hoogland 240 14 42 17.14 Drbr. (240) G. v.d. Berg 36 14 11 2.57 Alcm. V. (85) K. v.d. Stok 65 34 11 1.91 Alcm. V. (65) J. 'Blom 100 34 24 2.94 Drbr. (105) H. Hecker 65 35 8 1.85 Alcm. V. (65) A. Martin 66 35 8 1.88 Drbr. (75) F. Baars 90 39 8 2.31 Drb. (90) J. Jansen 43 39 8 1.10 Alcm. V. (60) P. Kaandorp 95 26 19 3.65 Drbr. (95) A. Dekker 86 26 15 3.31 Alcm. V. (105) P. Kamp 105 42 13 2.50 Drbr. (105) P. Hoogland 82 42 11 1.95 Alcm. V. (100) ALKMAAR Leo Pagano trof Maandagavond allesbehalve een vol Guiden Vlies. Dat was jam mer. want wat hij vertelde over de Olympische Spelen was niet alleen instructief voor onze sportmensen, maar bovendien zeer onderhoudend en zeer ge- gezellig. We hebben de hele avond tenminste met een glim lach om de mond gezeten om de manier waarop de radio-verslag gever de dingen wist te zeggen. En niet in het minst omdat hij zo aardig uit de school der verslag- geverij te klappen. Helsinki leverde in vergelij king met Londen in 1948 vol gens Leo Pagano deze winst op: dat Oost en West elkaar in de Finse hoofdstad door de sport hebben gevonden. Leo Pagano toonde aan dat dit bij elkaar-ko- men in de sport inderdaad moge lijk is en meermalen roemde hij de correctheid en sportiviteit der Russen. De winst van de sport is de sportiviteit en de winst daarvan vooral het vermogen zo wel winst als verlies te kunnen „nemen." Winst, niet door met de overwonnene over deze winst tf spreken: verlies, door te er kennen. dat de winnaar doodeen voudig beter was en niet om dat„de scheidsrechter niet deugde, het terrein was zo slecht, de bal te hard ofde krant partijdig was." Uitvoerig ging Leo Pagano op de Nederlandse prestaties te Hel sinki in. En zoals gezegd de manier waarop hij dat deed, had een volle zaal verdiend. Het gemengde K.A.J.-koor luisterde de avond met enkele mooi ge zongen cantates op. Verloting „Duinranders" SCHOORL De verloting ten bate van onze R.K. Voetbalver eniging .Duinranders" is een vol ledig succes geworden. De prij zen zijn aangekocht bij de Schoorlse middenstanders en bij degenen waar thans niets is aangekocht, zal dit de volgende maal geschieden. De prijzen zijn fa te halen bii de heer N. Kle verlaan te Catriin. Hieronder volgen de lotnummers, waarop een prijs is gevallen: 1801 1885 371 1670 1552 451 3„ó 599 1563 668 923 1096 1758 427 986 402 895 1333 437 422 878 1271 1076 871 812 634 "64 326 8J3 1768 1863 1166 1662 1002 678 423 168 138 1727. BERGEN In de landelijke gemeente Bergen wonen vele poedels. Deze poedels houden er nu en dan een vrijgevochten le ventje op na, hetgeen soms door de eigenaren volkomen normaal wordt gevonden, maar dat in druist tegen een gemeentelijke verordening, welke zegt, dat honden met een grotere schoft hoogte dan 20 cm niet loslopend op de openbare weg geduld kun nen worden. De heer A. van U. heeft ook zo'n poedel, hoger dan 20 cm en bijkans twee meter lang. Ook deze is een vrijge vochten hond. Als hij zich koes tert in de zon, dan neemt hij twee meter gemeentegrond voor zich in beslag. En of zijn baas nu al probeert hem zo te ver zetten, dat hij precies op zijn erf komt te liggen, de hond is eigen wijs en twee seconden later be vindt hij zich weer „wederrech telijk" op grond die aan de ge meente toebehoort. Tweemaal per dag gaat hij deftig naar het Parkhotel, waar hij een maal krijgt opgedienu. Deze wandeling maakt hii alleen, want ziin baas heeft bijna nooit tijd, om hem daarbij te vergezel len. Ook dat is natuurlijk tegen de gemeentelijke verordening en de baas van deze. dan loslopende hond. vindt deze verordening maar niks.. Gistermorgen moest hij zich voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Ar rondissementsrechtbank opnieuw komen „verantwoorden" voor ie gedragingen van ziin hond. Eerstens bestreed hii de mo gelijkheid. dat het z ii n hond moet ziin geweest, die de ver balisant aanleiding gaf tot een bekeuring. „Die poedels lijken allemaal erg op elkaar. Ik heb in mijn leven wel eens een pinda-man ontmoet" zo zei hii. „ze lijken allemaal op elkaar en toch ziin ze volkomen verschil lend". De heer Dieckman voerde de gronden aan. waarop de gemeen telijke verordening was geba seerd. „Herhaaldelijk komt het voor", zo zei hij. „dat loslopende honden verkeersongevallen ver oorzaken. Ook verscheuren ze kippen en konijnen". Waarop de heer van U. repliceerde: „Voet gangers veroorzaken ook onge lukken op de weg. Worden dan alle voetgangers aan de ketting gelegd? Een grote afrastering om mijn erf kan ik niet maken, want dat verbiedt een gemeen liike verordening, een kleine af rastering is niet doelmatig, want de hond springt twee en een hal ve meter hoog. Voor mij ziin er maar twee mogelijkheden: of af maken. of los laten lopen. Ik kan van mijn hond geen kettinghond maken, want dan krijg ie zoiets: En daarbij "ilet hij een plaat zien van de dierenbescherming, waar op was afgebeeld het zielige fi guur van een hond. aan een kor grote keten, voor een hok in de vorm van een soort dwangbuu „Ik ben zelf een vrij leven ge wend en ik wens ook mijn hond in vrijheid te zien leven". Verder zeide de heer van U. dat ook honden van badgasten iti overtreding zijn geweest, doch de badgasten werden niet bekeurd omdat dat tot gevolg kan heb ben. dat ze Bergen als badplaats vermijden en een andere opzoe ken. Hii voegde daaraan nog toe. dat de gemeentelijke verordening was ingesteld met het oog op het beschermen van schapen. En schapen ziin er in Bergen niet meer. De Officier van Justitie legde er de nadruk op dat paai en perk gesteld moet worden aan het laten loslopen van hon den. De eigenaren moeten op hun hond passen daarom vooral, om verkeersongelukken te voor komen. Hij vond. dat de hond van de heer van U. maar thuis moest eten. Hij vond de straf, die door de Kantonrechter aan de heer van U. was opgelegd 4,-) volkomen redelijk en eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitspraak over veertien dagen. Schoorsteenbrand BERGEN Bii de families v. d. Velde en de Boer aan de Pau- lineweg 13 te Bergen aan Zee, brak een schoorsteenbrand uit. De vonken zochten reeds boven uit de pijp een uitweg tussen de met riet bedekte omliggende hui zen. De gealarmeerde brandweer, die zich juist voor een oefening gereed maakte, was in 6 minuten reeds ter plaatse. Zii kon de schoorsteenbrand spoedig bedwin gen. Gemeenteraad BERGEN In de Vrijdag avond a.s. te houden raadsverga dering (half 8) zal het nieuw benoemde raadslid, de heer P. J. Borst worden geïnstalleerd, waarna de benoeming van een wethouder in de vacature-Olden- burg aan de orde komt. Ook dc vaststelling van .een winkelslui tingsverordening komt aan de orde. alsmede een voorstel tot verkoop van een tweetal bouw terreinen aan de Gasweg. Kunstenaarscentrum Bergi ;en BERGEN De oproep van het Kunstenaars Centrum Ber gen. gericht tot hen die zich in hun vrije tijd aan de kunstbe oefening wijden, speciaal wat de beeldende kunst betreft, is met zonder weerklank gebleven. Een dertigtal ingezetenen van Ber gen en Schoorl alsmede contri buanten van elders hebben een aantal werken ingezonden: schil derijen, gouaches. tekeningen, aquarellen, kleine plastiek. Het spreekt vanzelf dat ait werk van uiteenlopend niveau is, terwiiJ deze eerste maal. dat een derge lijke tentoonstelling wordt ge organiseerd. geen bepaalde maat staven zijn aangelegd. Wanneer een dergelijke expositie een iaar liiks terugkerende gebeurtenis gaat worden, valt te verwachten dat allengs wél tot het stellen van grenzen zal worden over gegaan. Intussen is de expositie, die in de kunstzaal van „De Rus tende Jager" op Zaterdag 18 Oc tober a.s. om 4 uur door de voor zitter van het Centrum wordt geopend, een bezoek van belang stellenden zeker waard. De ex positie is gedurende drie weken des middags geopend. HEILOO Zaterdag en Zon dag is er in het stille Heiloo iets bijzonders te doen. Er is niets anders te doen dan alleen dat ene bijzondere, zodat er dan ook niemand behoeft te zijn, die een bezoek daaraan zal moeten ver zuimen. En dat bijzondere is de grote fancy-fair, welke HSV gaat ondernemen voor de HSV-jeugd. Ook het vorige jaar is er iets dergelijks op touw gezet en met veel succes. Maar dit jaar zal het succes nog veel enormer worden, omdat de fancy fair met alle attracties en heerlijkheden daar aan verbonden, nog grootser van opzet zal zijn. Er zijn alweer vele vergade ringen en vergaderingetjes aan vooraf gegaan. Het Rood-Geel bestuur heeft het allemaal ter dege uitgekiend en het komen de weekend belooft dus voor de inwoners van Heiloo weer een gezelligheid en een drukte, waar het aan stromen gelds wel niet zal ontbreken. Want daar gaat 't natuurlijk om. Zaterdagavond om acht uur wordt de fancy-fair in het Bruno-gebouw geopend om te duren tot elf uur, Zondag ochtends om 12 uur begint het lieve leventje weer, om dan on afgebroken voort te duren tot elf uur des avonds. En nu wor den alle inwoners van Heiloo opgeroepen, zich daar het hele weekend op te houden en de nortemonnaie's „leeg te schud den", zodat de dodelijk vermoei de bestuursleden vari HSV en Rod Geel dan op die avond, ge heel voldaan over de uitslag, tot elkander kunnen zeggen, dat al het werk en alle moeite die zij ervoor gegeven hebben, er niet tevergeefs aan gespendeerd zijn. Het is waarachtig de moeite waard, wat men er zoal kan vin den op deze fancy-fair. Er is Zondagavond om half elf, vlak voor de sluiting een grote prijs uitreiking. De prijzen zijn groter en beter dan die van het vorige jaar. Zij bestaan uit zeer nuttige gebruiksvoorwerpen, zoals ser viezen, speelgoederen etc. Een nieuwe attractie vormt de theetuin, waar dienstertjes het publiek van koffie en thee, ge bak en allerlei andere heerlijk heden zullen voorzien. Interlandwedstrijd Zondagmiddag is er een inter landwedstrijd. Men behoeft er niet om thuis te blijven, want de echte V9etbalsfeer zal ook op de fancy-fair niet ontbreken, om dat de gehele wedstrijd per radio versterkt met loudspeakers, zal worden uitgezonden. En wat er dan zoal op de fancy-fair te doen is: op de eerste plaats zijn er de sjoelbakken, die het vorige jaar enorm veel aftrek vonden; biliarts, balgooien en diverse Burgerlijke stand SCHOORL Geboren: Flo- rentius J. G. z.v. F. J. Rietveld en A. Bakker, Maaike d.v. R. Schoen en D. Geus; Frederikus J. z.v. M. Tamis en C. Appel man; Jan H. z.v. W. van Dam en S. J. Mulder. Ondertrouwd: Jacob Boots en Maria J. Hopman, Lieuwe v. d. Werf en Nelly IJda Hazebelt. Getrouwd: Gerard K. de Bruin en Martha A. Fischer. Slecht bezochte K.V.P. -vergadering SCHOORL Het zal zo onge veer een half procent zijn van het aantal stemmers op de lijst van de K.V.P., dat ik op deze verga dering welkom mag heten, aldus de voorzitter, de heer F. G. J. Maeijer. Toch is er wel enige reden om belangstelling te heb ben voor het politieke gebeuren van het ogenblik. De laatste ver kiezing is niet gunstig geweest voor de katholieken. Het verlies van twee kamerzetels heeft aan de positie van de K.V.P. afbreuk gedaan, hetgeen niet in het belang zal blijken te zijn voor de katho lieke zaak. Degenen die hebben meegedaan aan de versnippering, hebben een zware verantwoorde lijkheid op zich geladen. Zij heb ben het katholieke d.i. het al gemene uit het oog verloren. En nég is dit blijkbaar niet tot de kiezers doorgedrongen. Nóg heeft men niet beseft, dat dit een zware klap is geweest, gezien ook de geringe belangstelling voor deze vergadering. Zullen dan nog meer klappen, die dan misschien harder aankomen, nodig zijn vóór het katholieke volksdeel ontwaakt. Het vecht-sentiment. dat vroeger bestond, heeft plaats gemaakt voor een slaperige zelfgenoeg zaamheid, die gevaarlijk kan wor den. Het gehele bestuur werd bij enkele candidaatstelling herkozen. De voorzitter maakte van deze gelegenheid gebruik om afscheid te nemen van Kees Kaandorp, die als afgevaardigde van de Jong, K.V.P.in het bestuur zitting had, doch die door opheffing wegens gebrek aan belangstelling van de plaatselijke afdeling, deze functie moest neerleggen. De voorzitter, de heer Maeijer, werd als zodanig met nagenoeg algemene stemmen herkozen. Tot afgevaardigden naar de Kringvergaderingen werden be noemd de heren N. Kaag en C. Kaandorp. K.V.P. HEERHUGOWAARD De af deling van de KVP kwam éen dezer dagen in vergadering bii een. De vergadering ging accooid met de candidaatste'.iing van het bestuur van de kring Den Hei der. De heer Dommicus. leraar te Alkmaar, hield op deze ver gadering een inleiding over dc vrijmetselarij. Spr. schetste het doel en de organisatie van deze wereldbeweging. De vrijmetsela rij keert zich in 't bijzonder tegen de Katholieke Kerk. Met een boeiende aandaent gaven de aan wezigen blijk hoe zii het gebo- dene op priis hadden gesteld. Besloten werd in de toekomst nogeens een beroep op de heer Dominicus te doen. Burgerlijke stand EGMOND-BINNEN Gebo ren: Geertruida C.M. dv S. Apel doorn en A. M. Tervoort; Geer truida M. dv C. Th. v.d. Molen en A. M. Apeldoorn; Johannes P. zv P. J. van de Reep en C. M. Wester: Antonius M dv J. Schuit en A. M. Melker. Overleden: R. M. Strooker 58 i. echtg. van Joh. Mooü. Gehuwd: T. Groot, Heiloo en B.M. Tromp; C. Nederveen Aker sloot en J. van 't Veer. Ondertrouwd: E. Zwaan en A. de Geus. kinderattracties; iets nieuws is het Amerikaanse trekbiljart, dat zeer zeker in de smaak van jong en oud za) vallen, een schiettent en een dubbeltjesspel, echter in attractiever vorm. dan vorig jaar het geval was. Dan tenslotte het traditionele Rad van Avontuur, met vele fraaie prijzen. Voor de jeugd. Zoals gezegd, de baten komen geheel ten goede aan de jeugd van ons populaire HSV. De sportverenigingen zijn thans, zo als men weet, naast een gelegen heid totontspanning, ok een speciaal instituut tot opvoeding en ontwikkeling van lichamelij ke en geestelijke eigenschappen. Daarvoor is geld nodig. Daarom wordt ook verwacht, dat vooral de Ouders van die kinderen, nu zij op belangrijke wijze hun taak verlicht zien, de sportvereniging geldelijk steunen Opening winterseizoen N.K.J.B. W ARMENHUIZEN Zondag had de officiële opening plaats van het winterseizoen van de NKJB. Na de H. Mis en geza menlijke H. Communie, volgde een ontbijt in net Patronaat, waarna de jaarvergadering. In ziin openingswoord sprak de voorzitter, Thijs Dekker, zijn te vredenheid uit over het afgelo pen seizoen en spoorde de leden aan mede te werken om het ko mende seizoen weer te doen sla gen. Het winterprogramma werd besproken en plannen beraamd om te komen tot een goed sei zoen. Door het bedanken van de heer R. Molenaar werd als be stuurslid gekozen de heer N. te Buck. Tot slot sprak de aalmoe zenier enige woorden over het grote nut van de NKJB en spoor de allen aan zoveel mogelijk mee te werken, 's Avonds voerde de toneelclub voor een stampvolle zaal het -toneelstuk Dodenscha- duw" op; 'n smokkelaarsdrama door Jac. Keizers. De hoofdrollen werden vertolkt door de heren D. de Ruiter. Geurt. Jac. Mole naar en M. Mosch. De regisseur grimeur. de heer Jac. v. Baai' heeft bii het verdelen van dc rollen een goede keus gedaan. De heer Molenaar speelde ziir rol, smokkelkoning. .ets te zwak. Het stuk werd vlot gespeeld en het applaus bewees, dat het pu bliek sterk geboeid was. K.A.B. WARMENHUIZEN Vrijdag avond vergaderde de K.A.B. in Café De Groot. De voorzitter, de beer J. Smit, betreurde het, dat de opkomst te wensen overliet en maande de leden aan de vergade ringen trouw te bezoeken. De grote belangen van de Kath. ar beiders eisen, dat men schouder aan schouder op de bres blijft staan; een trouw bezoek van de vergaderingen is daarbij onmis baar. Hierna werd de a.s. feest- vergadering besproken, die op Zaterdag 22 November gehouden wordt en waarvoor de leden met hun echtgenoten worden uitgeno digd. Na kennismaking met de nieuwe geestelijke adviseur, Ka pelaan v. Veen, hield deze een spreekbeurt en behandelde de maatschappelijke toestand van de W eersverwarhtine medegedeeld door net KNMI te De Belt, geldig van Woens dagavond tot Dondei dagavond Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Meest ma tige wind. hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuui AMSTERDAM B. en W. stel len de Raad van de hoofdstad voor, de tarieven van de ponten over het IJ opnieuw drastisch te verhogen. De verhoging, welke wordt voorgesteld, bedraagt ma ximaal het dubbele, minimaal de helft. De jaaropbrengst van de pontgelden is 600.000,en moet 1.200.000,worden. \Het nadelig tekort op de exploitatie van dit ouderwetse verbindingsmiddel bedraagt per jaar ruim 1 millioen gulden. Wij vernemen, dat deze week een bespreking heeft plaats gehad van het Amsterdamse gemeente bestuur met vertegenwoordigers van tal van gemeentebesturen uit de provincies Groningen, Fries land en Noordholland boven het IJ, om hieromtrent overleg te plegen. Vanzelfsprekend bestaat bij die gemeentebesturen ernstig bezwaar tegen de voorgestelde verhoging der ponttarieven en die bezwaren zijn op de gehouden conferentie op krachtige wijze kenbaar gemaakt, arbeider van nu in vergelijking met die van de vorige eeuw. Spr. schetste, hoe in het laatst van de vorige eeuw het liberalisme, toe standen had geschapen, die voor de arbeiders grote ellende mee brachten. Het was een stelsel zon der God. waarin voor naastelief de geen plaats was. Ieder voor zich was het devies, totdat Paus Leo XIII de strijd aanbond met het uitvaardigen van de Encycliek Rerum-Novarum. Hierin werden de arbeiders aangespoord om zich te verenigen tegen liberalisme en marxisme, dat eveneens grote rampen in zich draagt. Spr. schetste wat reeds bereikt werd door samenwerking op Christelij ke grondslag en spoorde aan om eendrachtig op de ingeslagen weg voort te gaan, en Christus weer in de maatschappij terug te bren gen. Daarna sprak de adviseur over het Sacrament van het Hu welijk, als een verbond tussen man en vrouw, waarvan Christus evenwel het middelpunt is. Na nog de opvoeding van de jeugd besproken te hebben, ein digde spr., die de belangstelling van de toehoorders intens had weten te boeien. De Voorzitter dankte de G. A. en sprak de hoop uit, dat hij in de toekomst nog meermalen het woord zou voeren. (Plaatsing door overvloed van copy vertraagd) Toeneming bevolking ZIJPE Er zit nog steeds groei in het inwonertal der gemeente Zijpe. In de loop van het vorige jaar werd de 6000 bereikt, op 1 Januari j.l. bedroeg het aantal inwoners 6062, terwijl in October j.l. het inwonertal dé 6100 is ge passeerd. DE RIJP Eén dezer dagen herdacht de vrijwillige brandweer haar 40-jarig bestaan in een ge zellig samenzijn in café Grasboer. De commandant verwelkomde burgemeester Dalenberg, de Wet houders van De Rijp en Graft met de Secretaris van De Rijp en Graft, de inspecteur van het brandweerwezen in Noordholland, de heer Fehres, de heer K. Tentij, commandant van West-Graftdijk, de heer G. Rot en de leden en hun dames. Spr. schetste in 't kort de historie van het corps. Hulde werd gebracht aan het lid der vereniging P. Hoek Mz. die heden zijn 40-jarig jubileum herdenkt. Hij is bij elke oefening en bestrijding steeds aanwezig ge weest. Namens de leden werd de jubi laris een schemerlamp aangebo den. Burgemeester Dalenberg sprak een woord van dank aan de jubilerende vereniging voor de w ze waarop ze gedurende 40 jaren de belangen van de gemeen te en na de reorganisatie, die van de gemeente Graft heeft gediend. „Uw werk is steeds geheel belan geloos geweest. Voor dit vele werk wordt U thans bij dit jubi leum, dit gezellig samenzijn aan geboden." Op gevoelvolle wijze sprak de burgemeester de heer Hoek toe. Het is mij een aange name taak U het zilveren kruis, een onderscheiding van de Neder landse vereniging van brand weercommandanten te mogen op spelden en een oorkonde te over handigen. De heer Hoek dankte voor de onderscheiding en deelde mee dat hij in verband met zijn gevorderde leeftijd per 1 Jan. as. zijn ontslag zal aanvragen. De Inspecteur van de brand weer feliciteerde het corps en selde de trouwe plichtsbetrachting van de heer Hok allen tot voor beeld. t Wethouder Bruin schetste op geestige wijze de samenwerking op het gebied van brandweerbe- strijding met de gemeente Graft. De Heer Rot, vanaf de oprich ting tot 1950 lid van het corps, bracht in een gedicht de grote brand van 1900 voor het voetlicht, waarbij de spuit op onverklaar bare wijze in de sluiskolk viel en hulp van Graft en de Beemster moest worden ingeroepen. Het lid de heer Bart Visser bracht namens de leden hulde aan de commandant voor de pret tige leiding en samenwerking. Na dit officiële gedeelte bleven allen nog geruimte tijd bijeen onder vrolijke tonen van muziek en geestige humor van Cor van Straaten uit Hoorn. le kl. De wedstrijd AOG Or. Wit - met de eerste plaats als inzet - is door dc Alkmaar sen met 21 gewonnen. Reed de eerste aanval bracht succes voor AOG, de partijen wogen goed tegen elkander op, de beide verdedigingen waren wel het sterkste deel van de elftallen. De rust ging in met een mage re 10 voorsprong voor AOG. Or. Wit kwam in de 2e helft sterk opzetten, maar zii vonden in de AOG-keepster een onover komelijk struikelblok. Toen de 2e helft 10 min. oud was wist dc AOG-linksbuiten de bal voor de 2e maal in het net te deponeren 20. direct hierna had ook Or. Wit succes als een snelle uitval werd besloten met een prachtig schot 21. De soanning steeg met de minuut, in de stand kwam geen verandering meer. een gelijk spel zou de verhou ding misschien beter hebben weergegeven. D.I.O. heeft van de verre reis naar Vijfhuizen plezier gehad, met een 30 overwinning kwa men de dames in Bergen terug en blijven volop in de running Zeevogels nam geen risico en won met 3—0 van Meervogels. Zeevogels komt er nu toch steeds beter in na een slechte start. 2e kl. V.B.O. versloeg het nog ongeslagen O.G. met maar liefst 50 en staat, nu stevig aan de kop. het gaat er op lijken dat de dames uit Oudorp regelrecht op het kampioenschap aan stevenen. In de 3e kl. B werd maar één wedstriid gespeeld. Adelbert ont ving AOG 2 en wist nog net de baas te blijven met 32. een piuim voor AOG voor hun kra nige tegenstand is hier wel op y'ri nlantq 4e kl. B. AOG 3 wist met 6—3 van Adelbert 2 te winnen en VBO 2 deed voor haar grote zus niet onder, met dezelfde cijfers (50) werd van HSv 2 eewon- nen. In de iuniorenhooidklasse wist Or. Wit de uitwedstrijd tegen Velsen met 31 te winnen. Jun. 2. Zeevogels speelden met AOG b kat en muis. met 11 te gen 2 doelpunten bleven de pun ten in Egmond. VBO had met Adelbert b veel meer moeite, het werd tenslotte een magere 32 zege. De adspiranten van Or. Wit en HSV deelden de buit (3—3). Uitslagen: Dioc. ki. TYBB DCG 1—5: Leonidas—Vido 2—4; le kl. DSODIO 03; Zeevo gelsMeervogels 30; AOG— Or. Wit 2—1: 2e nl. VBO—OG 5—0; SHS—PSCG 5—3: USVU— GVO 5—2: 3e kl. A ADO 2— Geel Wit 5—5; TYBB 3—Velsen 35: Leonidas 2HBC 21: 3e kl. B Adelbert—AOG 2 3—2; 4e kl. A Geel Wit 2—OG 2 2—4; Le onidas 3HBC 2 13: 4e kl. B AOG 3—Adelbert 2 6—3: VBO 2 —HSV 2 5—0: Jun. hfd. kl. OG TBB a 1—5: Velsen—Or. Wit I3: Jun. 1. ZeevogelsAOG b II—2; VBO—Adelbert b 3—2: Jun. 2. Leonidas oSHS 16: HBCLeonidas a 2—8: Geel Wit b—TYBB b 6—0: Adsp. Or. Wit —HSV 3—3.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2