Europese fabrieken zullen 1400 straaljagers bouwen RIDGWAY bepleit opnieuw deelname van Duitse troepen Grootse hulde bij afscheid van penningmeester Dresmé Ierse premier de Valera vierde 70e verjaardag Fokker krijgt order van 400 Swiftjagers V reemdelingenbezoe vrij stabiel blijkt ABD9SIROOP tarieven Sioger? bestaan veer Ivelden Nederlaag voor C. Y. P. De wereld missie-Zondag 1952 Met Belgische motoren De man, die Westerling verborg Aan - nog altijd te zwakke - verdediging van Europa smtwuiumm In ooglij der sgasthuis te Utrecht Conferentie Waddeneilanden öie wecelö van ons rubber laarzen gymschoenen pantoffels Centrale Raad Diocesane Middenstand Voorzitter de Hosson levert critiek op regeringsbeleid Staatssecretaris van Oorlog Donderdag naar Korea Naar wij vernemen WOENSDAG 15 OCiOBER 1952 Pagina 3 verwachting door net KNMI ïeldié van Woens- t Donder dagavond ;nd bewolkt iwjlkt met oiaai- buien. Meest ma hoofdzakelijk uit richtingen. Weinig in temneratuui. BUITENLANDS OVERZICHT .M B. en W. stel- van de hoofdstad ven van de ponten pnieuw drastisch te verhoging, welke iteld, bedraagt ma- bbele, minimaal de opbrengst van de f 600.000,en moet vorden. \Het nadelig e exploitatie van verbindingsmiddel aar ruim 1 millioen en, dat deze week t heeft plaats gehad erdamse gemeente vertegenwoordigers imeentebesturen uit Groningen, Fries- Iholland boven het mtrent overleg te ilfsprekend bestaat ntebesturen ernstig n de voorgestelde ponttarieven en die op de gehouden P krachtige wijze akt, nu in vergelijking e vorige eeuw. Spr. n het laatst van de iet liberalisme, toe- (eschapen, die voor grote ellende mee- was een stelsel zon- rin voor naastelief- s was. Ieder voor devies, totdat Paus strijd aanbond met ?n van de Encycliek :m. Hierin werden angespoord om zich egen liberalisme en t. eveneens grote zich draagt. Spr. eeds bereikt werd rking op Christelij- ;n spoorde aan om i de ingeslagen weg en Christus weer ippij terug te bren- sprak de adviseur ament van het Hu- en verbond tussen waarvan Christus ïddelpunt is. opvoeding van de en te hebben, ein- e de belangstelling aorders intens had n. ir dankte de G. A. loop uit, dat hij in log meermalen het ren. door overvloed iy vertraagd) ig bevolking zit nog steeds groei rtal der gemeente van het vorige 6000 bereikt, op bedroeg het aantal terwijl in October rtal de 6100 is ge- is mij een aange- het zilveren kruis, ding van de Neder- ging van brand- mten te mogen op- oorkonde te over- heer Hoek dankte cheiding en deelde verband met zijn ftijd per 1 Jan. a.s. aanvragen, ir van de brand- ide het corps en i plichtsbetrachting ok allen tot voor- Bruin schetste op de samenwerking van brandweerbe- le gemeente Graft. vanaf de oprich- id van het corps, gedicht de grote voor het voetlicht, lit op onverklaar- le sluiskolk viel en ft en de Beemster ingeroepen. heer Bart Visser i de leden hulde ïdant voor de pret- samenwerking. ?le gedeelte bleven ■uimte tijd bijeen tonen van muziek nor van Cor van lorn. B werd maar éen ?eld. Adelbert ont- n wist nog net de n met 32 een DG voor hun kra- d is hier wel op G 3 wist met 63 2 te winnen en por haar grpte zus ït dezelfde cijfers an HS v" 2 sewon- snhootdklasse wist uitwedstrijd tegen -1 te winnen, pgels speelden met muis. met 11 te en bleven de nun- d. VBO had met eel meer moeite. ;lotte een magere sn van Or. Wit en ie buit (3—3). •ioc. ki. TYBB pnidasVido 2—4; -DIO 03: Zee vo ls 3—0; AOG 2e kI. VBO—OG CG 5—3; USVU— kl. A ADO 2— TYBB 3—Velsen 2—HBC 2—1; 3e —AOG 2 3—2: 4e 2—OG 2 2—4: Le 2 1—3: 4e kl. B irt 2 6—3: VBO 2 Jun. hfd. kl. OG VelsenOr. Wit ZeevogelsAOG b Adelbert b 32: las oSHS 16: a 2—8: Geel Wit -0: Adsp. Or. Wit In 2666 Belgische gemeenten hebben verkiezingen plaats ge vonden voor de benoeming van 2666 burgemeesters, 5456 sche penen (wethouders) en 23.784 raadsleden. Op de dag der stem ming, Zondag j.l., werd er op gewezen, dat de uitslag eerst Woensdag bekend zou zijn. Er bleek reeds bij de eerste uitsla gen, dat de communisten waren weggevaagd, de C.V.P. een aan merkelijk verlies had geleden en de socialisten en liberalen als de overwinnaars uit de strijd waren gekomen. Deze uitslag was te voorzien en zeker het verlies van de C.V.P. Het moge dan waar zijn, dat de gemeente raadsverkiezingen niet altijd strikt zijn te vergelijken met de parlementsverkiezingen, omdat vele plaatselijke groepen aan de stemming deelnemen, het neemt niet weg, dat wanneer er op dit ogenblik in België ver kiezingen voor de volksverte genwoordiging waren gehouden, ook de C.V.P. sterk zou zijn achteruit gegaan. In verschil lende gemeenten waren lijsten ingediend onder de benaming van „Middenstandsgroep" of „Plaatselijk Belang", waar vele C.V.P.-ers de voorkeur aan heb ben gegeven. Het verklaart nog niet de stemmenwinst van de socialisten en liberalen. De so cialisten hebben een deel der communisten tot zich getrokken, maar ook C.V.P.-ers moeten hun stem hebben uitgebracht op de partij van Spaak, of zijn overgelopen naar de liberalen. Momenteel heeft de C.V.P. op grond van de laatste parle mentsverkiezingen de meerder heid. Omdat dit vergeleken met de huidige uitslag een scheve verhouding is, hebben vooral de socialisten aangedrongen op Kamerontbinding, wat het uit schrijven van nieuwe verkie zingen tot gevolg moet hebben. Het is echter nog niet zover. Wat zijn de oorzaken van de achteruitgang der C.V.P.? Op de eerste plaats dat zij regerings partij is. Want men heeft bij deze gemeenteraadsverkiezingen niet alleen het plaatselijk be lang voor ogen gehouden, maar ook te kennen willen geven, hoe over het landsbeleid wordt ge dacht. De C.V.P. draagt nog steeds de last van de Konings kwestie. Het rumoer rondom de tijdsduur van de militaire dienstplicht en de zaak-de Bodf zijn politieke strijdpunten, die allesbehalve in het voordeel van de C.V.P. zijn. De socialisten en liberalen hebben dan ook niet nagelaten hierop te spelen en van alle kanten het anti-cleri- cale vuurtje aangestookt. Welke grote verschillen er ook tussen deze twee partijen bestaan, in het bestrijden van het katholi cisme weten ze elkaar te vin den. Hoe fel de actie tegen de C.V.P. is geweest kon uit de woorden van de socialisten leider Max Busset worden op gemaakt, toen hij kort voor de stemming zich liet ontvallen: „De socialisten zullen een spij ker in de doodkist van de C.V.P. slaan bij deze verkiezin gen". Het is gelukt. De C.V.P zal alle krachten moeten verza melen om zich staande te hou den. Zij verkeert in een weinig benijdenswaardige positie, wat een ernstige verzwakking van de katholieken in ons nabuur land kan meebrengen. WERELD HfiH ZONDAG MISSIE is een dag van bezinning op onze missieplich,! Op die daig zullen wij het grote schouwtoneel der katho lieke missionering overzien. Dan zien wij een strijd van negentien eeuwen, niet met we reldlijke maar met geestelijke wapens gevoerd. Die grote strijd is begonnen toen Christus tot Zijn Apostelen sprak: „Gaat en onderwijst alle volken." Dat was een goddelijk bevel, niet alleen aan de Apostelen, maar ook aan hun opvolgers. Een bevel ook gericht aan ons, ledematen van het Mystieke Lichaam van Christus, Zijn Kerk. „Gaat en onderwijst" en zo zien wij een Sint Paulus onder de heidenen, een Heilige Tho mas in India, een Sint Francis- cus Xaverius in het Verre Oos ten. Het missiewerk heeft zijn up en downs gehad: gehele streken en gehele volken zijn voor Christus gewonnen. Maar grote uitgestrekte velden liggen nog braak en wachten op de arbei ders die haar zullen bewerken. Weer andere streken, voor een deel reeds voor Christus ge wonnen, dreigen weer voor de Kerk verloren te gaan door de dreiging of de overheersing of de onderdrukking van het god loos communisme. „De mensheid maakt een ver schrikkelijke crisis door, welke moet uitlopen op de redding in Christus of op een afschuwe lijke ondergang," zo sprak Paus Rus XI in zijn missie-encycliek. Is het dan wonder dat de Paus ons eenmaal in het jaar oproept tot een extra gebed, een extra offer voor het welzijn der missies, voor de uitbreiding van het Gods Rijk? PARIJS, 14 Oct. Het Bureau voor de Weder zijdse Beveiliging (M.S.A.) heeft de toezegging gedaan, dat binnen 18 tot 24 maanden ten behoeve van de Noordatlantische verdediging 1400 spiksplinternieuwe Europese straaljagers de fabrieken zullen beginnen te verlaten. Voor deze reusachtige taak, waarmede een bedrag van 400 millioen dollar gemoeid zal zijn, zul len fabrieken in Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Nederland en België ingeschakeld worden. rikaanse toewijzing ter grootte van 225 millioen dollar bestaat uit vele kleine posten, welke in het communiqué van de M.S.A. niet gespecificeerd worden. De overige 175 millioen dollar zullen door de vijf deelnemende landen en door bepaalde landen, die ter verkrijging van een deei der nieuwe vliegtuigen bijdragen, opgebracht worden. De oude productie-toewijzingen zullen aan het nieuwe cijfer van 1400 vliegtuigen aangepast wor den. Dit betekent dat Nederland en België samen 400 Swifts zullen bouwen. De reden, dat de in Frankrijk vervaardigde jagers duurder wor den, aldus de M.S.A., is dat de „Avions Marcel Dassault" nog niet over de nodige installaties be schikt. De Nederlandse vliegtuigenfa- briek Fokker zal het algemene contract voor Nederland en Bel gië uitvoeren. Fokker zal de mo toren onder licentie gebouwde Britse „Avon Rolls Royce" straal motoren aanbesteden bij de Belgische Fabrique Nationale d'Armee. In Italië zullen de nachtjagers bij Fiat geassembleerd worden. Deze fabriek zal ook gedeelte van de motoren en geraamten maken. Alfa Romeo krijgt opdracht een deel der motoren te vervaardigen, terwijl Macchi een deel der ge raamten als order krijgt. De Franse vliegtuigen krijgen een Franse wapening de ove rige een Britse. Brigade-generaal Phillips W. Smith, directeur van de afdeling Vele jagers zullen in de landen blijven, waar zij gebouwd worden, maar andere worden aan andere NATO-landen toegewezen. Mis schien gaat een deel naar niet bij de NATO aangesloten landen, welke aan de verdediging van het Westen wensen deel te nemen. Nadat deze 1400 vliegtuigen ge reedgekomen zijn, zullen de fa brieken niet zonder werk komen te zitten, daar zij straaljagers zul len blijven maken totdat er tezamen met de Amerikaanse pro ductie voldoende zijn ter waar borging van de veiligheid van het Westen. Van de benodigde 400 millioen dollar hebben de Ver. Staten 225 millioen dollar toegezegd. Volgens het oorspronkelijk pro gramma zouden er 1700 jagers gebouwd worden. Dit aantal is echter tot 1400 verlaagd. Het res terende geld zal nu gedeeltelijk voor de vervaardiging van reser ve-onderdelen en gedeeltelijk voor de levering van installaties ter verzorging van de vliegtuigen op hun bases besteed worden. Volgens de oorspronkelijke toe wijzing zou het geld voor de bouw van de jagers als volgt verdeeld worden Frankrijk 86 millioen dollar voor 300 „Mystère IV" straalja gers, Groot-Brittannië 69 millioen dollar voor 500 „Armstrong Vickers Swifts", Italië 26 millioen dollar voor 300 tot 400 „Venoms", Britse nacht jagers met twee plaat sen. Nederland en België: samen 42 millioen dollar voor 500 Swifts, die onder een Britse licentie ver vaardigd zullen worden. Hiermede is dus een totaal be drag van 223 millioen dollar ge moeid. Het verschil met de Ame- Voor de rechtbank (Van onze correspondent) ARNHEM Op Dinsdag 21 October zal de Arnhemse Recht bank de zaak behandelen tegen de heer A. S. H. G. graaf van Rechteren Limpurg die er van verdacht wordt dat hij begin April opzettelijk Raymond Wes terling heeft verborgen gehou den, terwijl hij wist, althans be hoorde te weten, dat deze door de Justitie werd gezocht. De zaak zal niet zoals ge woonlijk behandeld worden in de zittingszaal van de Recht bank, doch in het gebouw van het Arnhemse Gerechtshof, zulks in verband met de te ver wachten grote belangstelling. Raymond Westerling zal als ge tuige worden gehoord. Als ver dediger treedt op mr. J. H. Ar nold uit Arnhem. Eén dode, zes gewonden op de weg DELFT. 14 Oct. Op de nieu we rijksweg tussen Delft en Overschie zijn gisteravond drie auto-ongelukken gebeurd, waar- bii in totaal zeven personen werden gewond. Vier gewonden bleken geen ernstig letsel te heb ben bekomen, doch drie moesten in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft worden opgenomen. Van hen is R. J. T. uit Den Haag in de loop van vandaag overleden. Van beide anderen. H. B. uit Den Haag en B. uit Rotterdam is de toestand redelijk goed. wapenproductie van het M.S.A., zei dat de totale kosten per vlieg tuig vermoedelijk de helft van de Amerikaanse straaljagers zouden bedragen. De vliegtuigen zullen echter ook slechts half zo groot zijn. Verklaring over Krupp LONDEN, 14 Oct. De Britse regering heeft toegezegd dat mor genmiddag voor de beide huizen een verklaring afgelegd zal wor den over de sommen gelds die aan de Duitse staalmagnaat Al fred Krupp toegewezen zullen worden. f Advertentie) LONDEN, 14 Oct. - Generaal Matthew B. Ridgway heeft vanavond aan een diner van de „Pilgrim Societyeen be roep gedaan op de Westelijke landen om Westduitse troe pen te doen deelnemen aan de verdediging van Europa. De geallieerde opperbevelhebber waarschuwde, dat Rus land een aanval zou kunnen doen met strijdkrachten, die sterker zijn dan die welke het Westen kan opbrengen. Hij Ifgde er de nadruk op, dat de Westelijken nog steeds te zwak zijn om zich met succes te kunnen verzetten tegen een bij verrassing uitgevoerde krachtige aanval. „Wanneer wij Duitse troepen in ons midden opnemen", zei hij, „zou onze defensie naar het Oos ten verlegd kunnen worden, waardoor wij de gemeenschappe lijke verdediging van geheel West-Europa, met inbegrip van Duitsland, beter zouden kunnen behartigen". Ridgway zette uiteen wat er precies nodig was om het zo ver te doen komen, dat een aanval de vijand niets oplevert. „Wij stellen ons niet voor dit te kunnen bereiken middels grote staande legers, waarvan het on derhoud wellicht andere belang rijke doeleinden, zoals de econo mische stabiliteit en de opvoering van de levensstandaard, in gevaar zou brengen. Wij hebben veeleer een effi- Advertentie) Maak Uzell niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost AKKERS 's werelds beste hoestsiroop UTRECHT, 14 Oct. De Ierse minister-president, dr. Eamon de Valera, vierde in het Ooglijders- gasthuis te Utrecht, waar hij door prof. dr. H. J. M. Weve voor een oogaandoening wordt behan deld, zijn 70ste verjaardag. Des morgens werd te Scheve- ningen een H. Mis voor zijn her- (Van onze verslaggever) SCHIERMONNIKOOG. Op hartelijke wijze werden gister avond de vertegenwoordigers van de Waddeneilanden op Schier monnikoog ontvangen. De fan fare van het eiland blies voor het gemeentehuis enkele vrolijke marsen en burgemeester J. An ker heette daarna de gasten offi cieel welkom, cfaarbij iets ver tellende over de merkwaardige geschiedenis van dit kleine, won derlijke eiland, dat momenteel eigendom van de Staat is, na voorheen ook steeds aan één enkele eigenaar te hebben be hoord. „Het vreemdelingenver keer biedt, aldus de burgemees ter, thans voor Schiermonnikoog aan 59 pet. van de bevolking een bron van bestaan". Spr. wees op de moeilijke, maar belangrijke taak van de V.V.V. van de eilan den, om zoveel mogelijk het bie den van service aan de gasten te bevorderen. Een niet minder be langrijke opgave noemde hij de propaganda, speciaal voor het vóór- en naseizoen. De tijd van het elkaar vliegen afvangen is gelukkig voorbij, zo zeide burge meester Anker. „Wij trekken sa men op, met de V.V.V. vooraan de gemeenten steunend en stu wend daarachter". In hotel van der Werff hield men vervolgens een bijeenkomst, waar men de resultaten en ervaringen van het afgelopen seizoen uitwisselde en de plannen voor het seizoen 1953 besprak. Het bezoek aan de Wad deneilanden blijkt vrij stabiel te zijn. De gezamenlijk gevoerde advertentie-propaganda heeft zeer goed voldaan en men was van mening, dat deze vorm van re clame voortgezet dient te wor den. De heer Dinkelberg, voorzitter van de provinciale Noordholland se V.V.V., gaf een uiteenzetting over de „vacantiespreiding". Dit is iets waarvan de Waddeneilan den profijt moeten trekken. Spr. achtte het onjuist, dat de vacan tiespreiding staat of valt met de schoolvacanties, want 40 pet. van de gezinnen heeft geen school gaande kinderen. Ook zal men vreemdelingen moeten trekken in het voorseizoen. Wanneer ze de bollenvelden bezoeken, moet men ze ook naar de eilanden trekken. Er dient meer bekendheid te worden gegeven aan de lagere tarieven in het voorseizoen. De mogelijkheid van het houden van een z.g. „Waddenhuppeltocht" werd besproken, waarvan de be doeling is het bezoek aan alle eilanden te stimuleren in verloop van een aantal jaren door een tempelboekje uit te reiken. De heer v. d. Weiden van de A.N.W.B. sprak over de wense lijkheid van een uniforme rege ling voor het kamperen, daarbij er op wijzende dat dit één van de belai rijkste vormen _van sp- ciaal toerisme is. Een coördinatie van de veelheid van dienstrege lingen werd tegelijk onder ogen gezien. De volgende Waddenconferen tie zal het komende jaar in het najaar op Vlieland worden ge houden. stel opgedragen, welke werd bij gewoond door de Ierse gezante in ons land. mrs Josephine McNeill en door de legatie-secre taris en mrs Patrick O'Byrne. Zij zonden De Valera een tele gram van de volgende inhoud: „Groeten aan de „Taoiseach" (minister-president). Wij bidden God Diens zegen en welvaart en herstel voor u. Als ons jaardags geschenk lieten wij deze morgen hier in de parochiekerk een spe ciale H. Mis opdragen welke door ons werd bijgewoond." De Ierse vriendenkring in ons land zond aan minister-president de Valera een verjaardagsge- schenk in de vorm van twee banketstaven de cijfers 7 en 0. De toestand van de Valera wordt zowel lichamelijk als gees telijk zeer goed genoemd. Met zijn medewerkers verzet hij de laatste dagen in Utrecht veel werk. Herhaaldelijk komen uit Ierland personen over om met hem staatszaken te regelen. Naar wij vernemen is prof. Weve over het resultaat van de behandeling van de oogaandoe ning van dr. De Valera tevreden. De verwachting is, dat er van 't gezichtsvermogen nog iets zal behouden blijven. Hoe lang de Ierse minister president nog in Utrecht zal moe ten verblijven kan nog niet -wor den gezegd, maar er is een ze kere hoop. dat hij binnen korte tijd naar Ierland zal kunnen terugkeren. En in ieder geval is zijn ver jaardag, niet „ongemerkt" voor bij gegaan. De verpleegsters van het Oogl ij dersgasthuis hadden 't nog nooit zo overstelpend druk gehad met telefoontjes, verzoe ken om inlichtingen en bood schappen Bel en telefoon ston den niet stil en al heel vroeg kwam een zoon van dr. de Va lera. Major de Valera, naar Utrecht om zijn vader gelukte wensen. Om 7 uur was het de beurt van de verpleegsters, die haar patiënt verrasten met veel bloemen en vruchten. Een klein aantal persoonlijke vrienden was uit Ierland over gekomen. om persoonlijk geluk wensen te brengen. Groot was het aantal telegram men, dat in de loop van de dag werd ontvangen. Er waren tele grammen van dr. W. Drees, van de Ierse President. van dr. Adenauer, van de Ierse ministers en van leden van het Ierse par lement. ciente, doch kleine strijdmacht, bestaande uit elementen van land-, zee en luchtstrijdkrachten voor ogen, die immer paraat is en in staat bij een plotselinge aanval op te treden en mogelijke rampzalige of beslissende stoten af te weren.' Achter deze actieve strijdmacht moeten snel te mobiliseren, goed geoefende en goed uitgeruste re servetroepen staan, die onverwijld in actie kunnen komen om de kerntroepen, die uiteraard onder zware druk komen te staan bij te springen, de vijandelijke aanval te vertragen en deze uiteindelijk tot stilstand te brengen". Ridgway betoogde dat het, wanneer er zich een aanval voor doet, van essentieel belang zal zijn, dat de kerntroepen zo snel mogelijk versterking krijgen en dat uit dien hoofde de aanwezig heid van Duitse landstrijdkrach ten in de voorste linies klaarblij kelijk van grote waarde zou zijn. Het Nederlands Jeugd- elftal voor Antwerpen Het Nederlands Jeugdelftal, dat Zondag 19 October in een voorwedstrijd van BelgiëNe derland te Antwerpen tegen de Belgische jeugdploeg speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Tap (HDVS); Achter: v. d. Hurk (Eindhoven) en Claus (Helmondia); Midden: Dahrs (Blauw Wit), Brusselers (PSV) en van Woerden (Feye- noord); Voor: Meyers (NEC). De Wit (de Valk), v. d. Hoek (Feyenoord), v. d. Wel (Ajax) en Rijnvis (ADO). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Cor- bran (Blauw Wit), van Garrel (Blauw Wit) en Mul (ADO). BIRMINGHAM. Mevr. Patricia Eaves, die bij een verkeersongeval haar reukzin verloor, heeft een gerechte lijke schadevergoeding van 16.300 gulden toegewezen ge kregen. Als argument werd o.a. aangevoerd, dat zij nooit meer het eten zal kunnen rui ken dat zij kookt. NEW YORK. Dieven sta len een tas uit de auto van een dokter waarop de politie in dertien staten alarm sloeg. In de tas zat n.l. een flesje met een milliard t.b.c.-bacïl- len en een ander met een milliard miltvuurbacillen, al les bestemd voor onderzoek op een laboratorium. Men vreest dat de dieven besmet zullen worden of de flesjes zullen weggooien. GROSSETO. Een dag nadat de favoriet van een wielerenthousiast verzuimd had Italiaans kampioen 1962 te worden, stonden vier vrienden van de supporter voor zijn deur, ieder met een kwart deciliter wonder olie, hem herinnerend aan een weddenschap. Het slacht offer zette zijn trots opzij en slikte de deciliter manmoe dig. TAHITI. De vrouw van de 75 jaar oude planter Gus Henning op de Naitamba- eilanden zond een s.o.s. uit met behulp van een zender waarvoor de electriciteit trappend moest worden opge wekt, toen haar man ernstig ziek werd en medicamenten behoefde. Een Solent-vlieg tuig van de Tasman-Airways heeft op de eerste vlucht van Nieuw Zeeland naar Tahiti de medicijnen gedropt. (Advertentie) ROTTERDAM De Centrale Raadsvergadering van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond, die vandaag in het Groothandelsgebouw te Rotterdam is gehouden, heeft een bijzondere betekenis gekregen door het af scheid dat de hond nam van haar penningmeester, de heer Th, M. Dresmé. Acht en twintig jaar lang, van 1924 af, heeft de heer Dresmé de financiën van de Midden standsbond beheert op een wijze, welke het voor zijn opvolger moeilijk zal maken in zijn voetstappen te treden De dankbaarheid voor het ver dienstelijk werk van de heer Dresmé, die behalve een leiden de figuur in tal van andere orga nisaties en comité's ook nog sedert 1945 wethouder van de gemeente 's-Gravenhage is, bleek vandaag wel uit de wierookgol ven van hulde, die de scheiden de penningmeester werden toe gezwaaid. Concrete vorm kreeg die hulde in de geschenken, die hem werden aangeboden, doch het meest in- de gouden bonds- medaille die hij op deze dag mocht ontvangen. Jaarrede voorzitter Aan het begin van het congres sprak de heer F. C. de Hosson zijn jaarrede uit, waarin hij een lans brak voor meer overleg in de raden van overleg, ook in die, welke plaatselijk zijn opgericht. Over de toestand waarin de middenstand verkeert, zeide de heer Hosson ,dat zonder over drijving van een onmogelijke en zorgelijke toestand kan worden gesproken, welke nog is verer gerd door de dalende koopkracht Door de credieten voor de middenstand is er enige ver zachting van de toestand geko men, doch het opnemen van een crediet betekent een nieuwe last, die met die, welke de invoering van de werkloosheid- en wacht geldverzekering met zich mee heeft gebracht vele midden standszaken de duimschroeven heeft aangedraaid. In vele branches zijn ook ver liezen geleden door afschrijvin gen, welke onmogelijk konden worden opgevangen door e enfonds, dat volgens goed koopmansgebruik had gevormd moeten worden, indien de prijs- beschikking 1951 de vervangings waarde-theorie niet aan de dijk had gezet. Het belasten van schijnwinsten deed de rest. De heer De Hosson leverde critiek op het begrotingsbeleid van de regering, die het tekort op de buitengewone dienst dekt met het overschot op de gewone dienst. Hierdoor werd op het bedrijfsleven een extra last ge legd, die in de vorm van belas- 's-GRAVENHAGE. Reeds herhaaldelijk heeft de Nederlandse regering uiting gegeven aan haar grote waardering voor de ver richtingen van de Nederlandse strijdkrachten in Korea en ge tuigd van de grote waarde, welke het Nederlandse optreden aldaar voor ons land heeft. Om nu van deze waardering en belangstelling daadwerkelijk je gens de betrokken militairen te doen blijken, zal de Staatssecreta ris van Oorlog, mr. F. J. Kranen burg, op Donerdag 16 October a.s. voor een kort bezoek aan hen naar Korea vertrekken. Door dit bezoek zal mede aan de Korea- strijders de gelegenheid worden geboden om belangen, welke langs hiërarchieke weg mogelijk min der duidelijk kunnen worden voorgedragen, persoonlijk met een lid van de regering te bespreken. De Staatssecretaris stelt zich voor op 1 November in Nederland terug te keren. Mr. Kranenburg zal tijdens zijn verblijf in Tokio en Korea onder meer ontmoeten de generaal Mark Clark, commandant van alle V.N. strijdkrachten in Korea, alsmede generaal van Fleet, commandant van de landstrijdkrachten. Aan deze laatste zal hij persoonlijke boodschappen overhandigen van twee in Nederland voor de Ame rikaanse wapenhulp werkzame hoge Amerikaanse officieren, de generaal Noble en de kolonel Crawford, welke boodschappen bestemd zijn voor hun in Korea vechtende zoons. tingen moet worden opgebracht Gaat men op deze weg voort, aldus de voorzitter, dan ziet het bedrijfsleven, dus ook de mid denstand, zich vrijwel voorgoed de kans ontnomen nog eens ooit tot een gezonde zelffinan ciering te komen. „Als er sprake is van bezitS- spreiding", aldus de heer De Hosson, „dan dient men de middenstand in de eerste plaats zijn bescheiden bezit te laten". In het volgen van een andere financiële politiek, dan de thans heersende, zien wij het redmid del om de middenstand, die nu onder de lasten dreigt te bezwij ken, voor de afgrond te behoe den, aldus de voorzitter van de diocesane middenstandsbond. H.O.V. GEEFT CONCERT VOOR GEMEENTEBESTUREN HAARLEM Zoals men weet. bestaan er plannen, welke in een gtvciderd stadium van uitvoering zijn, om de Haarlemse Orkestver eniging (H.O.V.) om te zetten in een provinciaal orkest. Hieraan zal, zo hoopt men althans, door dertig gemeenten in Noordholland, door de provincie en het Rijk, fi nancieel worden medegewerkt. In verband hiermede wordt a.s. Dins dag in het Concertgebouw te Haarlem een concert gegeven, waarbij de leden van de gemeen teraden, burgemeesters en secre tarissen. met hun dames, zijn uit genodigd. Het concert staat onder leiding van de dirigent Toon Ver- heli, met solistische medewerking van de pianist Willem Andriessen. Het programma vermeldt de Tweede Symphonie van L. van Beethoven, het pianoconcert van E. Grieg en de Piet Hein-Rapsodie van Peter van Anrooy. Alle ge meenteraden hebben de uitnoöi ging aanvaard. reed op het station in Vorden Maandagavond de passagierstrein naar Winterswijk achter op een stilstaande goederentrein, waar van de gabagewagen in elkaar werd gedrukt. Niemand kreeg enig letsel; zijn Maandagnacht een houten boerderij en een woonhuis in Zaandam afgebrand. In de boer derij waren een timmerfabriekje en een poppenfabriek geves tigd; wordt van 26 tot 30 Januari onder de naam „Textieldorado" in de RAI de tweede Federatieve Textiel-grossiers-beurs gehouden, waarvoor zich reeds 100 deelne mers hebben opgegeven; vertrok gistermiddag de DC-6 „Prinses Beatrix" voor de eerste speciale tentoonstellingsvlucht naar Mexico-City, dat in 30 uur wordt bereikt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3