Stalin belooft steun aan communisten in buitenland Engeland wijst krachtdadig Perzische eisen van de hand Interpellatie-debat over gratie voor Lages DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Prins Bernhard bezocht Zeeuwsch-Vlaanderen Katholieke Middenstand uit Nederland en België bijeen Bezits- vorming Eerste openbare rede van de rode maarschalk na ruim 4 jaar Rode Tsaar als vredesapostel Faroek verliet Capri Dispensatie van winkelsluiting; Ridgway in Brussel Zweeds blauwboek Overstromingen in Zuid-Mexico Londen zal binnenkort over geschil een witboek uitgeven De Saarkwestie Verdediging van minister Donker Enthousiaste bevolking MOORDHOL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. 'STM Donderdag 16 October 1952 48e Jaargang No. 12605 Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) DAT DE GEDACHTE om een gro ter aantal mensen dan tot nu toe in de gelegenheid te stellen om zich enig persoonlijk bezit te ver werven in katholieke kring leeft, blijkt uit een tweetal rapporten. Een belangrijke omstandigheid hierbij is, dat hét ene rapport afkomstig is van de katholieke arbeidersbeweging en het ander van de algemene katholieke werk geversvereniging. Deze rapporten, die practische mogelijkheden trachten aan te geven ten aanzien van winstde- ling, zijn als zodanig een ant woord op het vastenmandement van de Ned. Bisschoppen van 1949, waarin geconstateerd werd „dat er absoluut naar gestreefd moet worden, dat degenen, die deelnemen aan de productie, ook deel krijgen aan het bezit" en waarin de leiders gevraagd werd naar geschikte vormen te zoeken die dit zouden kunnen waar borgen. De wijze waarop beide rappor ten de plaats van de arbeider in de onderneming benaderen onder scheidt zich wezenlijk van die van anderen. Aan socialistische zijde denkt men, ook wat winst deling betreft, in collectieve vor men. Men zou er slechts belang stelling voor hebben wanneer de overwinst door de overheid in een grote pot werd gedaan en op een deel van die pot zouden de arbei ders dan aanspraken kunnen laten gelden. Deze typische socialistische op zet, waarin de winstdeling noch een band tussen arbeider en be drijfstak, noch tussen arbeider en onderneming legt en waarbij de overheid de aanspraken van de arbeider, vooral wanneer deze weer in het bedrijfsleven worden belegd, ook voor socialisatie-doel- einden zou kunnen benutten, wijst het K.A.B.-rapport principieel af. De katholieke arbeiders zien zich zelf als persoonlijke werkers in bedrijfstak en onderneming en wijlen het vraagstuk van de winstdeling dan ook in deze zin oplossen. Het rapport van de katholieke werkgevers onderscheidt zich we zenlijk van dat van de liberale werkgevers, die reeds begin 1950 een rapport over de winstdeling in het licht, gaven. Daarin werd gezegd: „De burgerrechtelijke contractsverhouding, volgens wel ke de arbeider zich verbindt om in dienst van de werkgever tegen loon gedurende zekere tijd arbeid te verrichten is de juridische af spiegeling van hetgeen op econo misch gebied als juist en doel matig is bevonden". In deze gedachtengang is geen plaats voor de opvatting, dat de arbeider, met leiding en kapitaal, een deel zou kunnen zijn van de bedrijfsgemeenschap en waaruit dan een morele aanspraak op een deel van de overwinst zou kun nen voortvloeien. De katholieke werkgevers gaan weliswaar ook niet uit van een strikte aanspraak, maar zij zien in de arbeider toch wezenlijk meer dan iemand, die men zijn contractueel overeengekomen loon moet geven en daarmee uit. Voor hen is de mogelijkheid^ van winst deling een van de middelen om tot een zo rechtvaardig mogelijke beloning te komen een mogelijk heid, die zij vooral genegen zijn, omdat deze in de geest van de sociale encyclieken en Bisschop pelijke Vastenbrief van 1949, meer mensen dan tot nu toe in de gelegenheid kan stellen om zich enig persoonlijk bezit te ver werven. De geest, die ons, èn uit het rapport van de Katholieke Arbei ders èn uit dat van de Katholieke Werkgevers tegemoet komt, ver sterkt de overtuiging, dat het mogelijk moet zijn om in katho lieke kring tot een vast omlijnd plan te komen. Het verschil be treft nu nog vooral de vorm. In de opzet van de katholieke werkgevers blijft winstdeling vol ledig een zaak van de onderne ming. Voordeel hiervan is, dat de band tussen arbeider en onder neming zeer kan worden ver sterkt, maar er zijn ongetwijfeld ook nadelen. De uitkomsten van de verschillende ondernemingen lopen uiteen. Ook van die van de zelfde aard en daardoor zouden zich voor de arbeiders van de zelfde bedrijfstak dus sterk uit eenlopende mogelijkheden kun nen voordoen. Men kan deze moeilijkheid on dervangen door de overwinst per bedrijfstak samen te brengen, om dan van daaruit het aandeel van de arbeiders te bepalen. Men kan hiertegen aanvoeren, dat aldus toch weer een meer collectieve vorm ontstaat, maar in de opzet van de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie krijgt deze col lectieve vorm inhoud door de zelfwerkzaamheid van de bedrijfs- genoten. En de tegenwerping, dat de arbeiders zich niet zullen kun nen opwerken tot de hiervoor no dige geest van solidarisme ver draagt zich zeker niet met de geest van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties, waarbij de belangen van de bedrijfstak toch juist als een eenheid worden ge zien. De kwestie: uitkering via be drijfstak of onderneming, is in tussen vooral belangrijk omdat in het rapport van de katholieke werkgevers een vrij ingewikkeld plan wordt uitgewerkt om tot het overigens zeer toe te juichen be zit van een eigen huis te komen. Via de onderneming moet .het Sfalin lieeft op het 19e congres van de Sovjet-Russische communistische partij een rede gehouden en verklaard, dat de Sovjet-Unie de steun der volkeren in het buiten land nodig heeft en daarbij de steun toegezegd van de Russische partij aan de buitenlandse communistische partijen. Het was de eerste openbare redevoering sedert vier en half jaar. Stalin zeide in zijn rede, dat de Sovjet-Unie niet langer omringd was door de kapitalistische lan den, maar de kracht van de Sov jet-Unie met de haar verbonden volkeren, zoals het Chinese, steeds toenam. „In het kapitalistische kamp nemen de tegenstellingen steeds toe, en daarom hebben wij steun van de buitenlandse vrienden no dig". Üitvoerig ging Stalin in op de verklaringen van de buitenlandse partijleiders, dat zij hun trouw aan de Sovjet-Unie hadden ge schonken en nooit zouden deel nemen aan een strijd die tegen het Russische volk gevoerd zou worden. Hij voorzag grote over winningen voor de communisti sche partijen in het buitenland, omdat de „kapitalistische mach ten gedoemd zijn onder te gaan". Stalin besloot zijn rede met de woorden „Lang leve onze zuster partijen, een lang leven en succes voor de leiders van de zusterpar tijen, leve de vrede tussen de vol keren, weg met de oorlogshitsers". Waarnemers vinden het be langrijk dat Stalin deze maal heeft verkozen de vertegenwoor digers der niet-Bussische commu nistische partijen op het congres zelf toe te spreken. Zij brengen in herinnering dat op het vorige congres der Bussische communis tische partij geen vertegenwoor digers der buitenlandse commu nistische partijen het woord heb ben gevoerd. Op dit congres had Manoelisky, het toenmalige hoofd van de Rus sische sectie der Komintern, me degedeeld, dat naar schatting twee millioen niet-Russische communis ten bij de Komintern waren aan gesloten. Het aantal leden der Met 132 koffers en in een autobus CAPRI, 15 Oct. Ex-Koning Faroek en zijn gezin zijn van morgen om 7 uur uit Capri vertrokken om de winter op het Italiaanse vasteland door te brengen. Faroek, die twee dagen gele den reeds 92 colli bagage vooruit gezonden had, nam vandaag nog 40 koffers mee. Vanaf de Linda, de kleine veerboot, wuifde Faroek ver schillende keren naar het kleine groepje eilandbewoners, die hem uitgeleide was komen doen. 45 minuten later ging Faroek met ziin uitgebreide gevolg in de kleine haven Sorrento aan land. Om 7.20 uur vertrokken zij naar Rome en Santé Marinella in twee particuliere auto's i een gehuurde autobus. Voor en achter de bus reden leden van de lijfwacht van Fa roek en Italiaanse detectives. Faroek en ex-koningin Narri- man maakten de tocht in de bus Zij waren vergezeld van de moe der van Narriman en een gou vernante. die de baby koning Foead II. op de arm hield. Gevangenissen vol JOHANNESBURG 20 inland se leden van de passieve verzets beweging zijn door de president van het gerechtshof te Mafeking vrijgesproken, omdat de gevange nis" reeds overvol is. Bij het verlaten van het ge rechtsgebouw brachten de vrij gelatenen met gebalde vuisten de Afrika-groet. gebruikelijke weg van rijkspremie en hypotheek, maar prof. Ver aart heeft er onlangs terecht qp gewezen, dat het zelfde plan via de toekomstige bedrijfschappen wellicht veel eenvoudiger verwe zenlijkt zou kunnen worden. Het rapport van de katholieke arbeidersbeweging biedt een tus senoplossing aan, waardoor een deel van de moeilijkheden wel licht zou kunnen worden onder vangen. Het wil een deel van de overwinst in de onderneming tot een uitkering brengen en een an der deel via de bedrijfstak. Anders dan het rapport van de katholieke werkgevers spreekt het zich niet zonder meer uit over de bestemming, maar wel gaat ook de voorkeur van de katholieke arbeiders uit naar de mogelijkheid van het bezit van een eigen huis. Dat is dus wel een zeer goed aan knopingspunt voor een beraad om beide rapporten met elkaar in overeenstemming te brengen. Dat beraad moet er zeker komen. Hier ligt een prachtige kans om ge meenschappelijk een katholiek ideaal uit te dragen in een maat schappij, waarop liberalisme en socialisme weer met vernieuwde BRAZILIAANS VLIEGTUIG VERMIST BIO DE JANEIRO, 15 Oct. (Reuter). Een Braziliaans vliegtuig, met veertien passagiers en een uit vier koppen bestaande bemanning aan boord, is boven Zuid-Brazilië vermist. Er is reeds vergeefs naar het vermiste toestel gezocht. Vijftien vliegtuigen, waaronder enkele van de Braziliaanse luchtmacht, hebben Woensdagochtend vroeg het zoeken voortgezet. communistische partijen buiten de Sovjet-Unie, dat zich op het partij-congres te Moskou heeft doen vertegenwoordigen of groe ten heeft gezonden, bedraagt vol gens waarnemers 25 a 30 millioen. Ruim vijftig landen waren op het partijcongres te Moskou verte genwoordigd, meer dan veertig buitenlandse communistische af gevaardigden hebben toespraken gehouden. Op 1 November Voor bisdommen Haarlem en Utrecht Naar het K.N.P. verneemt heb ben de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht en de bisschop van Haarlem voor de feestdag van Allerheiligen op 1 November a.s. dispensatie verleend in het ver bod tot verrichten van slafelijke arbeid ten behoeve van de win kelbedrijven. Deze dispensatie is gegeven, omdat dit jaar de feestdag van Allerheiligen op Zaterdag valt en op grond van het gemengd ka rakter der bevolking in beide bisdommen. Daar in de Zuidelijke bisdommen de omstandigheden anders liggen, wordt het niet no dig en niet wenselijk geacht ook daar een dergelijke dispensatie te verlenen. De bisschoppen dringen er ech ter ten zeerste op aan, dat zij, die van deze dispensatie gebruik ma ken, aan de bedrijfsgenoten alle gelegenheid zullen geven de H. Mis bij te wonen. BRUSSEL, 15 Oct. (A.P.). Ridgway heeft vandaag tijdens een persconferentie in Brussel verklaard dat sommige landen de in Lissabon vastgestelde NATO- verplichtingen misschien niet zul len kunnen nakomen. Dc opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa voegde hier aan toe: „Deze opmerking is niet bedoeld als critiek. Het is mogelijk dat de landen die hun verplichtingen niet zijn nagekomen, zulks niet hebben kunnen doen". De generaal wees er op dat de landen nog twee maanden de tijd hadden voor de in Lissabon ge stelde limiet verstreken Zou zijn en dat in die twee maanden nog veel zou kunnen gebeuren. Over Russisch optreden STOCKHOLM, 15 Oct. (A.P.). De Zweedse regering heeft van daag aan Trygve Lie een blauw boek doen toekomen over de Rus sische aanvallen op twee Zweedse vliegtuigen boven de Baltische Zee, die in Juni van dit jaar plaats gevonden hebben, tegelijk met een verzoek van de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Oesten Unden om het blauwboek te verspreiden onder de leden van de V.N. 32 personen vermist MEXICO, 15 Oct. (A.F.P.). - Tengevolge van zware regenvai staat het merendeel van de pro vincie Tabasco in Zuid-Oost-Me- xico onder water. De hoofdstad van de provincie, Villahermosa, is voor de helft overstroomd. Honderden gezinnen hebben hun toevlucht op hoger gelegen pun ten moeten zoeken. 32 personen worden vermist; men neemt aan, dat zij zijn ver dronken. Elf personen werden het slachtoffer van ongelukken, ver oorzaakt door de overstromingen. De schade aan oogst en gebouwen wordt geschat op 300 millioen pesos. Een recente foto van de Heilige Vader die werd genomen tijdens de Pauselijke toespraak tot de 150.000 leden van de Italiaanse Katholieke Actie. De zetel van Zijne Heiligheid is geplaatst op de stoepen van de St. Pieter. LONDEN, 15 Oct. (Reuter) De Britse regering heeft in haar nota, die Dinsdagavond aan premier Mossadeq is overhandigd, de Perzische eis tot betaling van 49 mil lioen pond ter gedeeltelijke regeling van het oliegeschil, vierkant van de hand gewezen en geweigerd, een delega tie naar Teheran te zenden om over een definitieve rege ling te onderhandelen. Engeland staat er voorts op, dat bij de schadevergoeding aan de „Anglo-Iranian" ook de in komstenderving van deze maat schappij tengevolge van de natio nalisatie van de olie-industrie door Perzië wordt vergoed. Vol gens Engeland gaat dit verlies aan inkomsten over een periode van 40 jaar. kracht hun stempel pogen te rapport rekening houden met de drukken! Nieuwe voorstellen van Adenauer BONN, 15 Oct. (D.P.A.). Bondskanselier Adenauer heeft Woensdag een uiteenzetting over de Saarkwestie opgesteld, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, zal worden toe gezonden. Hoewel officieel geen bijzonderheden over de uiteenzet ting zijn bekend gemaakt verluidt dat Adenauer zijn voorstellen „zo tegemoetkomend als maar moge lijk is" heeft gehouden. Voorts verluidt, dat de Bonds kanselier afziet van het stellen van een termijn van vijf jaar voor de Europeanisatie van het Saargebied, teneinde Franse be zwaren weg te nemen. GEZONDHEIDSPOOL PARIJS, 15 Oct. (A.P.). Frankrijk heeft vandaag 18 Euro pese landen uitgenodigd om in December in Parijs bij elkaar te komen om het werk te beginnen aan een Europese gezondheids- pool. Het kabinet heeft drie weken geleden voorgesteld Europese dokters, laboratoria en genees middelen in een pool onder te brengen voor de gemeenschappe lijke strijd tegen de ziekte. Antwoord op Perzische nota. De Britse nota vormt een ant woord op de Perzische nota van vorige week, waarin betaling van 20 millioen werd gevraagd, als eerste termijn van de 49 millioen waarop Perzië aanspraak maakt. Voorts had Perzië een delegatie van de „Anglo-Iranian" uitgeno digd binnen zeven dagen naar Teheran te komen om tot een de finitieve overeenkomst te komen. De termijn van zeven dagen liep Dinsdag af. In een tegelijk door het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken uitgegeven verklaring wordt o.m. gezegd, dat de wens, voor „de ontwikkeling van vriend schappelijke betrekkingen" tus sen beide landen, die de Perzi sche regering in haar nota van 24 September tot uitdrukking bracht, moeilijk met het optreden van Perzië in overeenstemming kan worden gebracht. In dit ver band wordt herinnerd aan de sluiting van Britse consulaten in Perzië. Voorts wordt de Perzische re gering er van beschuldigd, in haar nota's onduidelijk te zijn geweest en een verkeerde voor stelling van zaken te hebben ge geven. Namens de oppositie in het La gerhuis verklaarde Herbert Mor rison (Labour) het eens te zijn met het regeringsbeleid. Minister Eden kondigde aan, dat de Britse regering over de be trekkingen met Perzië een wit boek zal uitgeven. In de Tweede Kamervergade ring van gisteren heeft de heer Burger (Arb.) geïnterpelleerd over de gratieverlening aan Lages. De heer Burger vroeg o.m. of het materieel juist is, dat niet is toegegeven aan Duitse druk, of de gratieverlening in overeenstem ming is met de richtlijnen, zo neen, waarom er dan van afge weken is. Wil de minister zo vroeg de heer Burger verder die richt lijnen bekend maken aan de Ka mer? Voorts werd gevraagd of de minister nog staat op het stand punt van de motie-Donker en of de gratieverlening moet worden gezien als de consequentie van het na-oorlogse gratiebeleid, of de FABRIEKSRAMP Acht doden ASHLAND (Wisconsin), 15 Oct. (Reuter). In de chemische fa briek van Dupont te Barksdale (Wisconsin) heeft zich Woensdag een ontploffing voorgedaan in de afdeling, waar nitroglycerine wordt bereid. Acht personen wor den vermist; men neemt aan, dat zij zijn omgekomen. De schade aan de fabriek wordt op 75.000 dollar geschat. In het nabijgele gen Ashland moesten vele ruiten het ontgelden. Het oude stadje Hulst was het eindpunt van de eerste tocht, welke Prins Bernhard tijdens zijn tweedaags werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen maakt. Ge durende deze tocht is enerzijds gebleken van de grote belangstel ling, waarmede de Prins de ver schillende problemen die deze streek kent, tegemoet treedt en anderzijds van de grote hartelijk- (Van onze parlementaire redactie). Tegelijk met de Benelux-minis ter conferentie te Knokke zijn te Breda bijeen geweest de besturen van de katholieke middenstands bonden in België en Nederland. Punten van diepgaande besprekin gen zijn geweest de sociale voor zieningen voor de middenstand en de maatschappelijke en econo mische organisatie-structuur in de beide landen. In het algemeen zijn weder zijdse ervaringen uitgewisseld ten aanzien van het middenstandsbe- leid. De Belgen zullen kunnen steunen op de ervaringen van Nederlandse middenstanders met de Winkelsluitingswet en de Ves tigingswet. De Nederlandse mid denstand zal gebruik kunnen ma ken van de Belgische ervaringen ten aanzien van de sociale voor zieningen, waarmede men in Bel gië belangrijk verder gevorderd is dan bij ons. Het ligt in het voornemen om dergelijke bijeenkomsten voortaan om de drie maanden te houden. Voor de volgende maal zal een plaats in België voor de conferen tie worden uitgekozen. heid, waarmede de bevolking hem begroette. Vlaggen allerwegen, versierin gen en muziek, hier en daar klok gebeier en overal juichende schoolkinderen met de vaderland se driekleur in de hand. De oude ren lieten evenmin verstek gaan. Met de „Prins Willem I", die 's Prinsen standaard voerde, werd om 12 uur de tocht van Kruinin- gen-haven naar Perkpolder ge maakt. Onderweg heeft het lid van Gedeputeerde Staten de heer C. Hamelink de bijzondere aan dacht gevestigd op het gebied van Saeftingen van 1800 ha, waar geen water meer op komt. Van Nederlandse zijde is men van oor deel, dat deze zaak nader moet worden bekeken, opdat dit gebied productief gemaakt zou kunnen worden. Wanneer men tot bedij king komt, kunnen hier 4 a 500 jonge boeren emplooi vinden. De economische basis van Zeeland is te smal en thans doen zich mo gelijkheden voor in het verdron ken land van Saeftingen. Achtereenvolgens werd een be zoek gebracht aan de betonfabriek Jan Bleyenberg te Walsoorden, de boerderij Mahu te Graauw, de breigoederenfabriek van Brouck Thieleman te Nieuwnamen, de klompenfabriek Seghers te Clinge en de eerste Nederlandse coöpe ratieve suikerfabriek te Sas van Gent. Bij een bespreking aldaar is onder meer de verzilting van het kanaal ter sprake gekomen. Er zal meer spuiwater uit België moeten komen. minister niet van oordeel is, dat dit beleid moet worden veroor deeld. Minister Donker gaf toe, dat Lages één der ergste oorlogsmis dadigers is geweest. De doodstraf verdiende hij ten volle. De aan drang van Duitse zijde heeft spr. buiten beschouwing gelaten. Deze inmenging beschouwt de minister als een betreurenswaardig tekort aan schuldbesef bij de Duitsers. Het lange tijdsverloop sinds de bevrijding is de voornaamste grond geweest voor gratieverle ning. Reeds in 1950 had het dood vonnis moeten worden voltrok ken, maar er was nu geen keus, wilde men onze rechtsbedeling niet bezoedelen. Volgens de sum miere richtlijnen voor de gratie verlening had Lages reeds in 1950 ter dood gebracht moeten worden en spr. betreurt, dat dit niet is gebeurd. De heer Peters (K.V.P.) zeide, dat minister Donker een sterke verdediging heeft gegeven van zijn standpunt en hield principiële beschouwingen over de doodstraf, waarvan hij een tegenstander is op grond van de christelijke naas tenliefde. De heer Haken diende een mo tie in, vragende om een wette lijke voorziening ten einde te voorkomen dat Lages ooit in vrij heid komt. r ->tie rd niet voldoende onder^'cund om in behandeling te komen. Daarna werd de vergadering gesloten. EXPORTCONTROLE VERTRAAGT SOVJETBEWAPENING WASHINGTON, 15 Oct. (A.P.). Averell Harriman, directeur van het bureau voor de wederzijdse hulpverlening, heeft heden in een rapport aan het Congres te ken nen gegeven, dat de strenge ex portcontrole van de vrije wereld de wapenproductie in Rusland en zijn satellietlanden heeft verlang zaamd. Hij deelde het Congres mede, dat Russische agenten op de we reldmarkten voor strategisch waardevolle goederen, die bedoel de landen thans door het Westen worden onthouden, tot het tien voudige van de normale prijs bieden. Hij voegde hieraan toe: „Perso nen, die van achter het ijzeren gordijn zijn ontsnapt, hebben ver klaard, dat bepaalde stagnaties in de oorlogsindustrieën van de com munistische landen op zijn minst gedeeltelijk zijn veroorzaakt door de onmogelijkheid strategische goederen uit landen buiten het blok te verkrijgen". De Britse atoomontploffing PERTH, 15 Oct. De Austra lische schout bij nacht J. W. M. Eaton heeft vandaag verklaard, dat na de Britse atoomontplof fing, op de Monte Bello-eüan- den, zich een 115 km brede wolk gevormd had. Eaton had het bevel over de Australische oorlogsschepen, welke in de Indische Oceaan patrouilleerden om indringers uit de omgeving van het ont ploffingscentrum te houden. Eaton vertelde, dat hij vanaf zijn vlaggeschip, het vliekdek- schip „Sydney", de ontploffing op 100 km afstand had gevolgd. De atoomwolk steeg in ongeveer tien minuten tot haar maximale hoogte. f 1 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1