Ouderdag voor de Leger en burgerij moeten elkanders werk begrijpen MAATSCHAPPELIJK WERK IN ONZE TIJD Bevolkingsonderzoek begonnen Voortreffelijk concert van Alkmaars piano-duo „Het Witte Legioen" Blokker en Zwnemen drastische maatregel Agenda THUISFRONT ALKMAAR Charitatief appèl I.P.C. 1.97 Nederlandse zindelijkheid FRUITEXPORT IN GEVAAR Pagina 2 DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 ALKMAAR Ook tie tweede cursus van de Bewa- kingstroepen Koninklijke Landmacht is bijna weer ach ter de rug en zoals gebruikelijk is, werd gisteren voor de jongens een ouderdag gehouden, waarop aan hun ouders en verdere familieleden gelegenheid werd gege ven om eens achter de deur van de kazerne te kijken en zelf een dag soldaat te zijn met de soldaten. Deze dag werd bijgewoond door Lt .Kol. W. de Boer, wnd. Chef Staf van de N.T.B. die Generaal Buurman van Vreeden uit Den Haag vertegenwoordig de, met zijn adj.-maj. A. C. H. Geutjes, commandant van het B.K.L. in Nederland, maj. M. W. A. Damme, commandant van het Depot Alkmaar; kapt. H. Fuch- ter, aalmoezenier maj. J. Git mans, en de directeur van "net Katih. Militair Tehuis te Alk maar,, kapelaan N. Tromp. Ontvangst van de ouders Om 10 uur werden de ouders ontvangen in de f eestelij Ik ver sierde cantine. Ze proefden van de dienstkoffie en van de cake, waarvan ze na de lange reis opkikkerden? Niet lang daarna stelden de compagnieën zich op het binnenplein van het R.O.G.- gebouw op, waar de Depotcom mandant bekend maakte, dat het eerste peloton van de eerste compagnie met de meeste pun ten uit de cursus te voorschijn was gekomen. De beste soldaat van dit peloton was: J. W. F. Haverkamp uit Amsterdam, die uit handen van kapt. Fuchter het vaantje voor de beste prestaties mocht ontvangen, dat als wis- selprijs beschikbaar was gesteld door de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger", namens welke aanwezig was de voorzitter, gen. b.d. K. E. Oudendijk, uit Den Haag. Hierbij werd hulde gebracht aan de Pelotonscommandant sergt. J. v. Rhijn, de groepscommandanten, de sergeants J. Kcrkhoff en J. J. Wander en korp. I M. P. Ewalts, die zich met de opleiding heb ben belast. De commandant van de eerste compagnie was de on der-luitenant A. Deutekom. LEGER EN BURGERIJ De corspcommandant hield 111 de cantine een korte toespraak tot de ouders en familieleden van de militairen, waarin hij hen er op wees, dat er in de kazer ne niets voorvalt, dat niet ge zien mag worden. De ouderdagen zijn ingesteld, om de ouders in de gelegenheid te stellen het militaire leven van hun zoons mee te maken en aldus te be vorderen, dkt leger en burgerij meer begrip zulfenl tonen voor elkanders werk. Gen. b.d. Oudendijk borduurde op ditzelfde thema voort; hij zeide, dat de óuderdagen een van de mooie dingen waren, die sinds de bevrijding waren inge steld. Deze dagen noemde hij nuttig en ook noodzakelijk, want het is een voornaam ding, dat leger en volk in hechte band verenigd zijn. Inspectie en défilé De wnd. chef staf N.T.B. lt. kol. W. de Boer inspecteerde daarna beide compagnieën, die TWEE EXPORTEURS VRIJGESPROKEN ALKMAAR De President van de Meervoudige Economische Kamer Mr. P. Nolet heeft gisteren de uitspraak bekend gemaakt in de zaak tegen de beide exporteurs J. P. B. en W. K. resp. te War- menhuizen en Limmen, wie ten laste was gelegd dat zij- op on rechtmatige wijze een partij bloembollen hadden geexporteerd naar Uruguay. De behandeling van deze zaak hebben wij uitvoe rig beschreven. De Meervoudige Economische Kamer heeft beiden vrijgesproken. stram en strak op het Canada- plein stonden opgesteld. Hierbij waren tevens nog tegenwoordig de burgemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wytema, de gemeente secretaris, de heer R. Veendorp en de commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws. Daarna maakte het corps een mars door de stad, voorafgegaan door de Kon. Militiare Kapel onder direc tie van de adj. onderkapelmees ter L. T. H. Jansen. Bij het Gymnasium aan de Westerweg namen de autoriteiten de parade af, die onder commando stond van de le lt. L. Sebel. Demonstraties Om 1 uur verenigden ouders en militairen zich aan het ge meenschappelijk diner, opge diend in de cantine van het R.O.G.-gebouw. De middag werd verder gevuld met demonstraties exercitie en sport, o.a. behen digheidsoefeningen en theorie lessen: vuurbevel en schietoefe ningen, waarna de ouders de slaapzalen en de bewapening van de jongens konden bezichtigen. Vele ouders maakten van de gelegenheid gebruik het onlangs geopende Kath. Militair Tehuis aan de Oudegracht te bezichtigen, waar zij door de Aalmoezenier en de directeur werden ontvan gen. Hoe de actie verloopt ALKMAAR Gistermiddag ging de deur van ons kantoor in Alkmaar behoedzaam open. Een heer stapte binnen. Hij werd door de chef van de Administra tie, die in zijn vrije tijd Thuis front-man is, vriendelijk ont vangen. Onze bezoeker haalde een portefeuille uit zijn binnen zak, nam er een briefje van f 100.uit en zei: „Mijnheer, dit moge ik U overhandigen als een bijdrage in de Thuisfront- Actie van de Afdeling Alkmaar en Omstreken van de Neder landse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond. Het gaat ons niet om de prijzen" voegde hij er aan toe, „wij behoeven er geen kaarten voor weerom te hebben". Toen verdween hij weer. Dit was de reactie op eer. brief van het Stedelijk Comité van Thuisfront in Alkmaar. Met deze eerste grote inzet zou de Victorie van Alkmaar kunnen beginnen. Eén schaap is over de dam; in het kader van onze „drie-dagbladen-actie" zullen er ongetwijfeld nog meer volgen. Dit geeft ons goede moed, onze actie tot het laatste eind toe vol te houden. Dit zijn de prestaties van Alk maar en Omstreken: bij de opening van het Katho liek Militair Tehuis op 9 October: f35.50: van de Bridge-drive in het Wapen van Heemskerk op Zaterdag 11 October f38.Het Hoge Huys zond een bedrag van f 17.50. Hulde! Het Kanunnik van Schaikfonds in Alkmaar zond f 7.en de afdeling Lan- gedijk van het R.K. Thuisfront liet ons een bedrag toekomen van f 43.50. Van losse inzendin gen inden wij f 53.Wie volgt? Komt U binnen, KOMT U TOCH BINNEN...! (Advertentie) DONDERDAG 16 OCTOBER Bioscopen: HARMONIE: Mara Maru (onb.) VICTORIA: African Queen. 14 jaar. REX: Café „De Rode Engel' volw. CINEMA: „Zü. die wij ver eren", voorstellingen 8 u. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor de spoedgevallen bereikbaar Apotheek Hartong v. Ark Langestraat 1, Apotheker J. v.d. Mark. STEDELIJK MUSEUM: tentoonstelling van wer ken van Nederlandse beeldhouwers en een keuze uit expositie Sons- beek '52. Geopend tot 19 October (werkdagen 10-12, 2-5, 7-9, Zondagen 2-5) HARMONIE: 8.15 uur: Ge nootschap NederlandEn geland (in foyer). GULDEN VLIES: Concert H.O.V. VRIJDAG 17 OCTOBER HARMONIE: Marva's Ahoy, alle leeftijden. REX: Waar de rechte weg eindigt, 18 jaar. VICTORIA: Toen stond de aarde stil, 14 jaar. GULDEN VLIES: Toneel groep Comedia, Amsterdam (Cor Hermus). HOTEL VICTORIA: Genoot schap Nederland-Frankrijk. Vrijdag: hoog water 6.20 en 19.uur; laag water 0.30 en 13.10 uur. FANTASIESCHORTEN MET HART (zie afbeelding) In zeer aparte bloem- dessins met effen fond 4.95 FANTASIESCHORTJES Frisse pompadourdessins Reclame-aanbieding JAPONSCHORT met lange mouw en knoopsluiting zeer aparte bloem motieven 10.75 g gg JAPONSCHORT met lange mouw en knoopsluiting Favoriet dessins! Dat zegt alles! PROFITEERT VAN ONZE JUBILEUM-ACTIE SPAART JUBILEUM-PUNTEN 1 A l K M A A De doorlichting van de Alkmaarse bevolking op long- tuberculose is gistermiddag met een officieel tintje be gonnen. De Z.O.-ivijk van de stad is het eerst aan de beurt gekomen en daarom is het gymnastieklokaal van de R.K. Meisjesschool, aan de Emmastraat aangewezen als de plaats, waar voor deze wijk het onderzoek zal plaats vinden. Voor de overige vier wijken zijn, behalve een lokaliteit in de Ringers Fabriek eveneens school lokalen beschikbaar gesteld. De start van het bevolkings onderzoek werd bijgewoond door wethouder R. Bakker en Mr. R. Veendorp namens het gemeente bestuur. de plaatselijke commis sie, waarvan dr. Loyenga voor zitter en de heer Middelhof se cretaris is. alsmede door de heer Hooykaas van het Centraal Bu reau voor Keuringen in Den Haag. Nadat de heer Middelhof de genodigden had verwelkomd re leveerde wethouder Bakker die mededeelde, dat burgemees ter Wytema wegens ambtsbezig heden verhinderd was de voorbereidende werkzaamheden, die een omvangrijk werk met zich brachten. Hij bracht dank aan het plaatselijk kerncomité en aan de 16 Alkmaarse bedrij ven. die zich bereid verklaar den de kosten van het doorlich ten van hun gehele personeel te zullen dragen. Ook de staf van gemeente-personeel ter secretarie die in de avonduren maar even tjes 38.000 kaarten getikt had, bracht hij terecht een woord van dank, terwijl hij tevens dank baar de medewerking van huis bezoekers en onderwijzend per soneel releveerde. Spr. betreurde het, dat er bij de Ouden van Dagen nog zo wei nig animo voor de doorlichting bestaat en wekte nogmaals de bevolking op om zich door vrij willige deelname van haar ver antwoordelijkheid bewust te to nen, opdat de resultaten zo gun stig mogelijk zullen zijn. Namens het Centraal Bureau voor Keuringen sprak de heer Hooykaas de beste wensen uit voor het welslagen van het be- ALKMAAR De directrice van de School voor Maatschap pelijk Werk te Sittard, mej. W. Hillen, heeft Dinsdagavond voor het Interparochieel Charitatief Centrum een zeer goed gefun deerde lezing gehouden over het maatschappelijk werk, zoals dat in de huidige tijd moet geschie den. Mej. Hillen behandelde in vogelvlucht de geschiedenis en de ontwikkeling van het maat schappelijk werk, dat zich in vroeger jaren slechts bepaalde tot het verstrekken van voedsel en kleding, doch zich nog niet bezighield met het opsporen van de oorzaken van ellende er noden. Sinds de instelling der sociale wetten is de algemene nood goeddeels opgeheven, doch er blijven nog altijd de zgn. hopeloze gevallen, waar meer nodig is dan de vroegere, bede lende armenzorg. Op de eerste plaats moeten de maatschappe lijke werkers en werksters zich er op toeleggen, de gezinnen dit aan hun zorgen zijn toever trouwd weer zelfstandigheid en zelfwerkzaamheid te geven. Daartoe moeten alle factoren worden opgespoord en wegge werkt, die tot het lichamelijke en morele verval hebben bijge dragen. In Amerika heeft men reeds veel succes geboekt met 't zgn. Social Case Work, waar bij de psychologie als wetenschap wordt ingeschakeld. Men moet op de allereerste plaats het ver trouwen van degenen, die ge holpen moeten worden, zien te winnen. Daarom kan het nood zakelijk zijn, die personen aan te stellen, die als goede beken den mogen gelden in het milieu van wie geholpen moeten wor den. Daar er zovele factoren zijn, die hun invloed ten ongunste laten gelden, moet in groter ver band worden geholpen, met in schakeling van medici en ziel zorgers. Onder de maatschappe lijke werkers moeten kennis van en inzicht in de velerlei proble men een vereiste zijn en zij moeten ook kunnen beschikken over de mogelijkheden om te helpen. Voor speciale problemen stelle men speciale deskundigen aan. Mej. Hillen gaf vervolgens als haar overtuiging te kennen, dat maatschappelijke zorg op de eerste plaats een taak is van het particulier initiatief. De overheid zorge voor het preventieve werk in het alge mene belang en steune het par ticulier initiatief in financieel opzicht en voorts door voorlich ting en overkoepelende leiding te geven. De heer M. Spruit, voorzitter van het I.P.C. dankte mej. Hillen voor haar lezing, waarvan hij hoopte dat zij aanleiding mocht zijn, om het werk in Alkmaai te stimuleren en in de juiste vorm te doen geschieden. Ten slotte beantwoordde mej. Hillen nog enkele vragen, waarbij zij er o.m. op wees, dat in bepaalde opzichten ook hier ie lande ge tracht kan worden te werken met Amerikaanse methoden als het Social Case Work, om bij voorbeeld met practische mid delen het besef aan te kweken van de waarde en de noodzaak van goede menselijke eigen schappen. ALKMAAR Het piano-duo Jenny Frederikse en Jan Couvee heeft zijn gehoor zeer zeker een hoogst interessante muziekavond geboden, met bekende werken uit de piano-literatuur voor twee piano's. De concerterenden bleken uitstekend op elkaar te zijn in gesteld, en wisten vooral in het tweede programma-gedeelte boven de materie uit te komen. Begonnen werd met een twee tal bewerkingen van Bach, Thy Birtday is come, en Who cares alone for this blind world. Men moest zich blijkbaar nog wat inspelen, de indruk was wel zeer gereserveerd. In En blanc et noir, van De bussy, werden pianistisch uitste kende dingen gedaan, maar de verfijnde romantiek van dit werk, wilde nog niet over het podium komen. Met het Duettino concertante, nach Mozart van Busoni, werd plotseling het ondefinieerbare contact met het publiek gevon den. In dit stuk was de geest vol komen vaardig over bet spel, hier werd „echt mooi" muziek gemaakt en voor ons althans was 't de schoonste prestatie van de avond. De daarop volgende sonate van Mozart had alle licht heid en gratie, welke meester Mozart toekomt. Het minder diep van geest maar sprankelend virtuose „Scherzo" van Saint-Saëns, werd effectvol gespeeld ,en hiervoor werden de concertgevers dan ook door het puibliek terugge roepen. Tot besluit het driedelige Sca- ramouche van de moderne Fran se componist Darius Milhaud, geschreven in 1937. Milhaud is hier niet zo modern als men zou vermoeden, hij is hier zelfs wat goedkoop, en in het modéré enigszins sentimen teel, maar het klinkt alles zeer charmant, de finale is een bril- lant stuk en werd met de nodige vitaitéit gespeeld. Het kan dan ook niet anders of deze avond moest uitlopen op een welverdiend succes. We kun nen er trots op zijn in onze stad deze musici te hebben, die het zich verantwoord kunnen per mitteren op het conecrt-podium te verschijnen. We hopen dan ook dat ze het bij deze keer niet zullen laten. De zaal van 't Gulden Vlies was vrij behoorlijk bezet, en men liet het aan veel bijval niet ontbreken. Voor de pianiste waren er bloemen. W. SCHREURS. Ka j ottersnieuws ALKMAAR Zondag 19 Oct. gaan de kajotters en heren van de zangclub, op naar Heiloo ter Bedevaart. De wandelaars vertrekken om 7 45 uur en de fietsers om 8.15 uur van het kajotters-gebouw op de Laat. B.K.L. NAAR SCHOONHOVEN? Nog géén beslissing genomen ALKMAAR In enkele dag bladen is het voorbarige bericht gepubliceerd, als zou het oplei dingsdepót van de Bewakings troepen Koninklijke Landmacht, dat thans in Alkmaar is geves tigd, verplaatst worden naar Schoonhoven. Tevens werd daarbij vermeld dat de com mandant van 't corps pogingen in het werk zou hebben gesteld, dit te verhinderen. Naar wij van de zijde der Regerings Voorlichtings Dienst vernemen, moet dit bericht als volkomen uit de lucht gegrepen worden beschouwd. Genootschap Nederland-Frankrijk ALKMAAR Vrijdag a.s. opent bovenstaand genoootschap zijn serie winterlezingen met 'n voordracht van Francois Canac, een zeer bekend geleerde, die als zovele Franse wetenschaps mensen zijn opleiding genoot aan de Ecole Normale Supéri eure. Daarna werkte hij op het labo ratorium van mevr. Curie en zijn onderzoekingen over de bui ging van de x-stralen bezorgden hem de doctorstitel. Van 1920 tot 1940 was hij directeur van het maritieme laboratorium te Toulon. Op dit moment is hij de leider van het „Centre de Re cherches scientifiques, industri elies et maritimes de Marseille" Hij geniet internationale be kendheid om zijn onderzoekin gen en publicaties op het ge bied van de acoustiek en is Of ficier de la Legion d'Honneur etc. Voor het lekenpubliek van de afdeling Alkmaar zal de heer Canac spreken over een minder technisch, maar daarom niet minder interessant onderwerp n.l. zijn persoonlijke herinne ringen aan Madame Curie. Voor deze lezing in Hotel Victory zijn nog enkele introducties te ver krijgen aan de zaal of bij de secretaresse van de afdeling mej. C. Andriessen, Steynstraat 37. Biljarten PERS. KAMPIOENSCHAP 4 e KLASSE LIBRE DE SPANNING NEEMT TOE. ALKMAAR Boots dringt onweerstaanbaar naar voren. Weel en Foeken zijn leeggè- speeld. Alleen de physiek ster ken kunnen meekomen. Kokkes bracht met ijzeren discipline een serie van 31 ter tafel. Dit bracht de zekere Broersma aan het wankelen. Ook Kokkes schijnt niet van plan te zijn zich zomaar gewonnen te geven. De strijd is weer open, doch als de voorte kenen zich niet bedriegen mogen we Oly de grootste kans geven. J Kokkes W. Foeken J Broersma K. Middelbeek J Boots "W. Foeken C. Oly B. Veel J. Boots S. Weel J. Kokkes J. Broersma C. Oly S. Weel 75 20 19 3.75 34 20 5 1.70 47 25 47 25 75 34 67 34 75 24 36 24 75 46 70 46 75 25 35 25 75 28 33 28 11 11 1.88 1.88 10 2.20 9 1.97 13 3.12 7 1.50 8 1.63 9 1.52 31 3.00 9 2.20 10 2.67 8 1.17 WERKNEMENDE MIDDENSTAND ALKMAAR. De R.K. Werk- nemende Middenstand opende dezer dagen zijn seizoen met een leden-bijeenkomst in het Wapen van Heemskerk. In een kern achtige openingsspeech zette de voorzitter, de heer Kroon, die het genoegen had de vele aanwezigen te verwelkomen, het doel en stre ven van de W.M. uiteen; hij wees hierbij °P de prettige samenwer king met de K.A.B., waarvan tot zijn spijt echter niemand aan wezig kon zijn. Speciaal verwel komde spr. dr. F. Holthuizen, de geestelijk adviseur en de heer J. Zwerver, secretaris van de W.M. in het bisdom. Nadat door „Flandria" een drie tal interessante culturele films waren vertoond, was het woord aan dr. Holthuizen, die zijn vreugde uitsprak over de groei van de afdeling en in dit ver band hulde bracht aan het be stuur. Hij spoorde de leden aan, om zich aan te sluiten bij de door de K.A.B. georganiseerde ontwik kelingscursus, terwijl hij tevens de oprichting van een kern een z.g. Credo Pugno-club in overweging gaf. De diocesaan secretaris, de heer Zwerver, wees op de grote be tekenis van de standsorganisatie, die mede tot taak heeft de maat schappij te herkerstenen; in dit verband prees spr. de goede ge dachte van het bestuur, het sei zoen te openen met een bezoek aan de Abdij van Egmond, waar eens de- kerstening van Kenne- merland begon. Aanknopend bij het filmprogramma, waarin iets over de vier H's in Amerika ver teld werd, spoorde spr. zijn ge hoor aan de gaven van Hoofd, Hart en Handen te gebruiken met het 'eeuwig einddoel: de He mel voor ogen. De voorzitter dankte beide spre kers voor huh bezielende woor den, waarna nog enkele culturele films werden vertoond, die even eens zeer in de smaak veilen. In zijn slotwoord deed de voor zitter nog de verheugende mede deling, dat het aantal amateur toneelclubs op het punt staat weer met één vermeerderd te worden door een toneelgroep van de W.M., waarvoor zich nog en kele liefhebbers kunnen opge ven, bij de regisseur, de heer M. Roetink. Voor deelname aan de K.A.B.-ontwikkelingscursus kun nen de leden zich opgeven bij de secretaris van de W.M., de heer A. M. v. Delft, die voor door gave zal zorg dragen. Gemengde Zangclub Avanti ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Om misverstanden te voorko men worden de leden van Avan ti er aan herinnerd, dat de vol gende repetitie wordt gehouden op Vrijdagavond 17 October 8 uur. Dit zal tevens de laatste Vrijdagavond-repetitie zijn. Met ingang van 26 October zullen de zangrepetities plaats vinden op Zondagmorgen om kwart over elf precies in het K.A.J.-tehuis. Ter versterking van onze zang club kunnen zich bij de repetitie nog enige heren laten inschrij ven. Zondag a.s. vervalt de extra repetitie, vanwege de jaarlijkse Kajotters-bedevaart naar Heiloo, waarbij de heren van Avanti de H. Mis zullen zingen. Burgerlijke stand ALKMAAR Gehuwd: S. P. Leijer en E. M. v.d. Horst; Jac. Bruin en Hermanna v.d. Berg. Overleden: Maria Verduin 76 jaar wed. v. P. Tervoort; Maria P. Thie 72 j. wed. v. C. T. Pool. HEILOO Geboren: Wïlhel- mina M. d.v. C. A. van Doorn en P. Kneppel; Johannes G. z.v. C. J. Kaandorp en A. A. Huting, Meinardus M. z.v. B. Morsch en W. M. Groefsema. Gehuwd: Johannes N. Outhoff en Alida BeHekom. Overleden: Jannetje E. Meijer 88 jr. volkingsonderzoek in Alkmaar: het C.B. zal alles doen om het welslagen te bevorderen en hoopt van harte, dat het aantal positieve gevallen zo gering mo gelijk zal zijn en tevens, dat deze gevallen zo spoedig en zo goed mogelijk zullen worden geholpen Hierna viel aan wethouder Bakker de eer te beurt, om de lange rij van Alkmaarse bun gers, die zich zullen laten door lichten, te openen. Intussen stond er al een hele rij gereed, om zijn voorbeeld te volgen. MET DE M.N. NAAR AUSTRALIË ALKMAAR Voor de film avond, gisteravond in 't Gulden Vlies georganiseerd door de fa. W. Hest Co., agent van de Stoomvaart Mij. Nederland, be stond een vrij goede belangstel ling uit de kringen van de a.s. emigranten, of personen, die voornemens zijn te emigreren. Na enkele inleidende beschou wingen over de service, die de verschillende instanties aan emi granten verlenen, werd een nieu we film vertoond over een reis met de „Johan van Oldenbarne- veld" naar Australië. Hoewel tempo en geluid van de film veel te wensen overlieten, gaf deze toch een goed beeld van wat de emigranten tijdens de reis mee maken. In ieder geval bleek wel dat een zeereisje naar Australië nog niet te versmaden is. Bij wijze van toegift werden kleinere films vertoond over Australië en Canada. ZEVEN ZILVEREN JUBILARISSEN bij Alkm. Exportveiling ALKMAAR Op 1 Novem ber a.s. zullen niet minder dan zeven personen bij de Alkmaar se Exportveiling hun zilveren jublieum vieren: het zijn de di recteur, de heer E. Mak, de be stuursleden Joh. Noort en D. Rus, alsmede de employé's, de heren J. Jonker, KI. Koning, J. Godvliet en S. Groen. De heer Noort is thans voor zitten van de N.V., welke dit jaar 35 jaar bestaat. De Veiling zelf dateert van 1903. Er wordt 1 November van 2 tot 5 uur een receptie gehouden in 't Gulden Vlies, waar het de jubilarissen zeker niet aan be langstelling zal ontbreken. POLITIESTRIJD (1—1) DEN HELDER-ALKMAAR DEN HELDER Na verwoe de strijd hebben Dinsdagmiddag de elftallen van de gemeente politie Den Helder en Alkmaar de punten broederlijk gedeeld. Voor de rust had midvoor Bak ker met een kopbal de mannen van Den Helder een voorsprong gegeven, maar uit een van de vele vrije schoppen, die Alk- maar's spil Dragsma kreeg te nemen, kwam na de thee de kaasstad aan de gelijkmaker. De wedstrijd bood beide elftallen wisselende kansen en vooral na de rust werd er een stevig par tijtje gespeeld, waarbij aan de ene kant v. d. Meulen en aan de andere zijde Noortman heel wat gevaren wisten te bezwe ren. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Ber- nardus M., zv A. J. Wittebrood en W. J. Kaandorp; Jan N., zv J. Bos en H. Folgers. Ondertrouwd: W. P. Slotema- ker, Beverwijk en E. de Rover. Getrouwd: IJsbrand Elders en Elisabeth N. Schagen. Overleden: Jan Tuinman, 68 jaar, echtg. van Immetje van den Das. W eersverwach tine medegedeeld door 't KNMI te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Vannacht hier en daar mist en kans op nacht vorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. „Amicitia" speelt HEERHUGOWAARD Het Witte Legioen „Amicitia" komt a.s. Zondag weer voor het voet licht. Opgevoerd wordt het toneelspel in 3 bedrijven „Het Witte Le gioen" van Wim Dumont. Dit spel verplaatst ons in de kamer van de directrice van een Rode Kruis ziekenhuis, waar militairen uit Indië worden verpleegd. In dit ziekenhuis wordt ook een luite nant verpleegd, die een verpleeg ster lief heeft en wiens liefde wordt beantwoord. Om deze paar eenvoudige woorden spant zich het gehele stuk met ae nodige verwikkelingen. 28 September j.l. heeft Amicitia dit stuk met groot succes opge voerd in Tuitjenhorn voor de Missie van Father Smit. Degenen, die Zondagavond geen tijd hebben, kunnen Donderdag 23 October a.s. komen, want dan wordt het stuk weer opgevoerd. De uitvoeringen worden gegeven in het Parochiehuis, Jan Glijr weg, t.o. de Kerk. ijnis- Letleiivergaderinp K.V.P. HEERHUGOWAARD-Z. De afdeling Heerhugowaard-Zuid v.d. K.V.P. houdf haar algemene ledenvergadering op Woensdag 22 October a.s. in café H. Veen- boer, des avonds om 7.30 uur. Op de agenda staat o.a.: be stuursverkiezing. Het gehele be stuur treedt af en is herkiesbaar, behalve de heren P. Peppelen bosch en H. Schouten die zich niet meer herkiesbaar stellen. Candidatenstelling kan schrifte lijk geschieden voor de vergade ring van 22 Oct. a.s. bij het be stuur, mits ondertekend door 5 leden der afdeling. Iedere lijst mag ten hoogste 7 namen bevat ten. Op deze vergadering zal komen spreken de heer D. Laan, Ëropagandaleider van de kring en Helder. Ook de jongeren worden verwacht. Houdt deze avond vrij. Diplomacursus EHBO- Heerhugowaard In het kader van de Bescher ming Bevolking zal, bij genoeg zame deelname, gedurende het komende winterseizoen een diplo ma-cursus EHBO worden gege ven, speciaal voor hen wier di ploma zijn geldigheidsduur heeft verloren en voor hen, die bij het j.l. gehouden examen werden af gewezen. Zij, die voor het volgen van deze cursus belangstelling hebben kunnen zich daartoe ten gemeen tehuize aanmelden tot uiterlijk 25 October a.s. Nieuiv record voor 's GRAVENHAGE. De spreek woordelijke Nederlandse zinde lijkheid heeft Nederland een nieuwe kampioenstitel in de schoot geworpen. Uit een vergelijkend onderzoek naar de aantallen wasmachines, die tijdens Juli, Augustus en half September werden omgezet in België Frankrijk, Duitsland, Zwitserland. Italië, Luxemburg en Nederland, bleek laatstge noemd land namelijk op over tuigende wijze aan de spits te staan. Ofschoon de periode van Juli tot half Sept. ook in Neder land gekenmarkt pleegt te wor den door de zogenaamde „Va- cantieslapte" werden aldaar in die tijd nog 40% meer wasmachi nes verkocht dan in de daaraan voorafgaande maanden. Dit is een Europees record. De afzet van fruit naar West-Duitsland gaat dit seizoen met vele moeilijkheden gepaard. Er bestaat een mini mum-aankoopprijs voor invoer van appelen en peren naar Duitsland. De medewerking van sommige kopers en aanvoerders is echter zo, dal deze regeling door mis schien enkelen, misschien velen geheel getorpedeerd wordt. Wat is nl. het geval? Een kwe ker brengt ter veiling een partij fruit, die ongeveer een handels waarde heeft van 10 ct. per k.g. Wil de koopman deze appelen of péren echter voor Duitsland ko pen, dan is de minimum-aankoop prijs 21 ct. Onderling wordt nu tussen aanvoerder en koper een afspraak gemaakt dat wanneer de koper het fruit van deze aan voerder neemt, hij op de veiling 20 cent besteedt, maar dat deze aanvoerder met de koper samen deelt wat deze te veel aan waarde heeft gegeven. Hierdoor wordt de klad gebracht in het prijzen systeem. Deze manier van handel nam in de Betuwe, maar vooral in Limburg zulke vormen aan, dat de gehele export naar Duits land in groot gevaar kwam. Der halve moest het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit hier wel in grijpen. Naar aanleiding hiervan is door het bestuur van de veilingen Blokker en Zwaag besloten alléén dat fruit voor export naar Duits land te gaan veilen, dat door het Centraal Pak- en Sorteerstation is aangevoerd en waarvan de naam van de aanvoerder aan de handel niet bekend is. Dit is wel een zeer strenge maatregel, die de veilingen verplicht zijn te nemen en het is wel jammer, dat de medewerking van aanvoerder en koper, uit welke streek dan ook, niet groter kan zijn. De minimumprijs voor Duits land is tevens met ingang van Donderdag 16 October verhoogd tot 30 ct. Men leze ook de offi ciële bekendmaking van de vei lingen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2