Charlie Chaplin, grandezza van de verschopte mens Misère in plastic Paula Hitier moest niets van Adolf hebben Eennieuw type voor Nederland' Financiën en Economie Omzetten detailhandel niet steeds bevredigend Hij bezit het beste van wat wij allen bezitten De „Vliegende Hollander" maakt een goede kans 36 Mark steun per maand UW PUZZLE Beiirsoverzicht In Augustus j.l. Scheepsberichten Mr. v. d. Starp voor Haagse Hof voor vandaag iJ <L>1 N l-j-At. JL>x «.O V_/ O A OA-Sfll/AA In The Kid komt een moment voor, waarop Charlie Chaplin, dwalend door de stegen van de grootstad, een sigaar gaat opsteken. Staande naast een vuilnisbak haalt hij zijn koker te voorschijn: een verroeste doos, en kiest hij de grootste van zijn bijeengeraapte peuken. Om vuur te maken moet hij zijn handschoenen uitdoen. Als de rook opkringelt wil liij ze iveer aantrekken, maar een blik op de vuilnisbak doet hem van gedachten verande ren. Hij bekijkt ze van alle kanten en werpt ze dan met een vorstelijk dédain weg tussen de rommel. Dat is Chaplin. Dit moment alleen al zou voldoende zijn om hem als meester te kennen. Een groot meester, die de waardig heid van de verschopte mens, de grandezza van de zwerver, de triomph van de geest over de stof, voor eeuwig heeft vastge legd in celluloid, 'n Grootmeester, die de wereld een spiegel voor houdt, onbarmhartig zoals Rabe lais dat deed en mild zoals soms Shakespeare het deed. Er is veel en gewichtig over deze Charlie geschreven. Men heeft de psychologie van de scheefvoetige clown bestudeerd en daar ellenlange conclusies uit getrokken. Chaplin zelf heeft daar altijd de wenkbrauwen bij opge haald. Artisten hebben het niet op professoren. Men heeft gewe zen op de oude commedia dell'arte, op Pantalone, Harle quin en Scaramouohe, op Don Quichotte, Pierot en ondertussen sliep Charlie ergens in de armen van een standbeeld, was hij in een gevecht gewikkeld met der tig agenten of bedwong hij het gepeupel in Easy Street. Nie mand zal ontkennen dat het laatste niet belangrijker was dan het eerste. George Bernard Shaw, «die al tijd gewoon was de dingen te zeggen zoals hij vond dat ze ge zegd moesten worden, noemde Chaplin „het enige genie dat de filmkunst heeft voortgebracht" en de Amerikaanse tekenaar Al Capp belichtte de kwestie op meer practische wijze door op te merken: het is een misdaad, dat onze bibliotheken en scholen geen blijvende voorbeelden van Chaplins werk bezitten zoals ze dat wel hebben van Michelange lo en Mozart. Ze moesten ter beschikking van studenten staan, omdat het allemaal meesterwer ken zijn. Universeel artist Charles Spencer Chaplin werd geboren in een achterbuurt van Londen op 16 April 1889 en be leefde een ellendige jeugd. Zijn ouders gingen uit eikaar en met zijn broer Sydney bleef Charlie bij zijn moeder in de bitterste armoe achter. Toen hij zestien jaar oud was kwam hij bii het toneel en kreeg hij een rolleltje in „Sherlock Holmes". Later werd hij opgenomen in een variété-gezelschap, Eres Arno's Company waarvan hij weldra da voornaamste kracht werd. Toen hij 21 was trok hij op een tour nee door Amerika de aandacht als pantomime-speler en nodigde een maatschappij hem uit om films te maken. In vijf jaar tijd kwamen er vijftig tot stand, waaronder de meesterwerkjes Easy Street en The Cure. In 1917 kon hij te Hollywood een eigen studio bouwen en stond niets zijn alzijdigheid meer in de weg. Vanaf nu werd hij speler, direc tor .scenarioschrijver, componist, choreoeraaf en regisseur in zijn eigen films. Er verschonen gro tere producten: The Kid. The Pilgrim en The Gold Rush. In 1931 kwam hij uit met City Lights, een film. die nog onlangs geclasseerd werd als de tweede DOOR HET VENSTER Wanneer men tevergeefs om uitkomst heeft gebeden in een of andere moeilijke zaak, dan zegt men soms: God luistert niet meer; Hij heeft geen medelijden. Men denkt, dat ieder gebed gelijk staat met geld, waardoor men bij God verlossing van lijden kan afkopen. Maar men ver geet, dat God in verschillen de omstandigheden het lijden toelaat om bestwil. In het kruis, waaronder de mensen gebukt gaan, ligt een ver borgen bron van zegen en genade. Het leed, dat de mens moet dragen, is als een poort, waardoor men toegang krijgt tot de grote lijder Christus. In dit licht wordt de opvat ting over het lijden wel an ders, kan men ook het gebed om verlossing met meer over gave verrichten. SACERDOS. beste, ooit in de geschiedenis der cinematografie vervaardigd. In Modern Times van 1939 liet hij voor het eerst zijn stem horen en zong aan het slot een magisch liedje zonder woorden, dat toch alles bevatte wat men zich aan woorden wensen kon. The Great Dictator, een persiflage op dic tatuur en nazi-dom sloot deze reeks af in 1940. Toen beging Chaplin, volgens velen, een vergissing. In Mon sieur Verdoux borg hij zijn schoenen, zijn bolhoed en zijn wandelstok op en vertoonde hij zich aan de wereld als lady killer. Er ontstond een hevig rumoer. Men herinnerde zich Charlie, die nog nooit een vlieg had kwaad gedaan. Cocteau sprak van een meesterwerk en ook Shaw koos de zijde van zijn oud-landgenoot. Chaplin zelf, die ongetwijfeld het oordeel van een millioenenpubliek naar waarde weet te schatten, nam na enige tijd de film uit de circulatie. Nu, in 1952, na jaren van voorbereiding, wachten alle lan den op Limelight, de geschiede nis van een clown, die het ver mogen kwijtraakt om zijn pu bliek te laten lachen. En dit keer schijnt het weer roos te zijn. Charlie is moe. De clown uit de Londense achterbuurt lacht zelden. Eigen lijk lacht hij nooit. Hij grijnst. „Humor ist wenn man trotzdem lacht", is er beweerd. Het is on- Chaplins nieuwste film „Lime light" kan met recht worden genoemd „Chaplins film". De kleine man speelt er niet al leen een hoofdrol in, hij schreef ook het scenario voor deze film en regisseerde hem. Chaplin als Calvero, de clown, is ontroerd, wanneer hij Terry (Claire Bloom), een nummer heeft zien dansen. De film wordt vandaag in Londen voor het eerst vertoond. juist.de ware humorist lacht nooit, maar laat anderen laohen onder ingehouden tranen. Tijl Uilenspiegel lachte zelf en zijn lach staat nog altijd als 'een zon over Vlaanderen. Zijn voetstap bleef licht als de beiaard-klan ken van zijn land. De afgemeten hinkstapsprong van Chaplin heeft de kracht van een be lijdenis: hij is moe. „Charlie is moe om het verlopen der eeuw", zei Van Duinkerken. Charlie heeft een groot hart, maar Char lie vecht, blijft vechten tegen de tijd, zoals Don Quichotte vocht tegen de molens. Het zijn de agenten, de draaideuren, de machines, de ligstoelen en al die duizend voorwerpen die zich als bezielde wezens tegenover hem stellen, maar hij blijft de triompherende Hidalgo, wiens 'geest alles overwint, de geluk- zoekende Ahasverus, op weg van horizon naar horizon. Charlie redeneert, scherp en geniaal. Bij een achtervolging zal hij viermaal rond een tafel rennen eer hij het wapen, dal de hem bedreigende machten be zweren moet, er af zal nemen. Hij doet altijd iets anders dan wij verwachten. En daarna doet hij nog iets. Ook dat is Chaplin. Het is de triomf van de geest in het kwadraat. Engel boven de stegen En Charlie is een dichter, een dromer. In The Kid, wanneer het verdriet hem tot de lippen gestegen is, valt hij uitgeput in slaap op de straatstenen. Hij droomt dat de wereld goed is, een geluksstaat, waarin bloemen opbloeien langs de verveloze deurposten van de krotwoningen en waarin de bewoners vleugels krijgen. En ook hij is een witte engel, totdat een agent hem naar beneden schiet en hij neerstort met gekwestste vleugels, die na de droom niets anders zijn dan de zwarte panden van zijh zwer versjas. Charlie heeft de fantasie van een kind. Hij speelt viool voor een ontvoerd meisje en ver dwijnt daarna tot driemaal ach ter de woonwagen om buigend en dankend terug te keren, als gold het een duizendkoppig pu bliek. In Gold Rush heeft hij de tafel gedekt voor de geliefde, die niet wil verschijnen. Alles wil hij voor haar doen. Hij prikt broodjes aan een vork en laat die dansen op het tafellaken, minutenlang, maar als de dans voorbij is, is de geliefde er niet. Charlie is puur. Er is niets edeler dan wanneer hij verliefd wordt. Toen Gerard Bruning eens aan wilde tonen hoe subliem de liefdeslach van Gorter was, waarin hij verzucht: ..O, ik zou jij willen zijn, jij. jij", kon hij niets anders oproepen dan de figuur van Charlie, die deze taal-on-macht talloze malen heeft uitgebeeld. Charlie is een mens, achter volgd en achterhaald door mach ten, die hem bedreigen, werd hij een beeld van alle mensen. Hij bezit het beste van wat zij be zitten, en hij bezit in verhevigde mate. Daarom is Chaplin die deze Charlie in het leven riep, een groot artist, om zijn verdiensten voor een publiek, dat ademt en leeft van Spanje tot Japan, van Chili tot Alaska, een van de grootste, die deze eeuw hoeft voortgebracht. Daaraan kan het geschrijf, het geroddel, het gekonkel over m ij n h e e r Chaplin nooit iets veranderen. Dit Franse jongetje, dat bij de opening van de Paddenstoelen- tentoonstelling, die jaarlijks in het Instituut- voor de Land bouw te Parijs wordt gehouden, aanwezig was, kon maar niet genoeg krijgen van het bewonderen van deze zeldzame Franse paddestoelen, die er waren te zien. LEEUWARDEN. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat de Nederlandse zeilvloot het volgend jaar verrijkt zal worden met een geheel nieuw type wed strijdschip. „The flying Dutch man", een tweemans-zwaardboot, wordt „uniek" genoemd en zal worden gebouwd naar de nieuw ste constructie-methoden. Het schip zal in een behoefte voor zien en wanneer het Nederlandse Zeilverbond de nodige vergunnin gen zal geven kan deze boot, waarvan reeds twee exemplaren zijn gemaakt, ook op de Friese wateren te zien zijn. „The Flying Dutchman" waarom een Engelse naam en niet „De Vliegende Hollander" is bedoeld als wedstrijdzeiler en moet gezien worden als een op volger van de Tornado-klasse. De bouw van het schip, waarbij, zoals reeds werd opgemerkt, gebruik zal worden gemaakt van de nieuwste methoden, zal een lichte en sterke boot tot gevolg heb ben en, wat niet minder belang rijk is, het zal ook belangrijk la ger in prijs komen te liggen dan de thans bestaande boten. De kostprijs voor een geheel com pleet schip zal namelijk ongeveer f 2300 bedragen, terwijl voor een grote B.M.-er bijvoorbeeld ruim f 30.000 betaald moet worden. Reeds in Juni van dit jaar werden met het nieuwe schip de eerste proefwedstrijden gehouden en hierbij behaalde The Flying Dutchman grote successen. Ook in de „Holland-week" voldeed het nieuwe schip uitstekend. Het nieuwe schip weegt zeil klaar 160 kg, dat is de helft van een Sharpy en is ongeveer 100 kg lichter dan een Olympia-jol; de lengte van The Flying Dutch man is ongeveer even lang als de AMSTERDAM, 15 Oct. „Een kwakkelmarkt". zo heeft men vanmiddag de Amsterdamse Ef fectenbeurs betiteld. De affaire was wederom zeer beperkt en de koersen vertoonden daardoor eigenlijk een neiging tot afbrok kelen. Olies werden vanuit het binnen- en buitenland licht aan geboden en kwamen daardoor circa twee punten lager. Bii de overige internationale soorten bleven de verliezen iets beperk ter. Het verloop van de scheep vaart- en cultuurmarkt was vrij wel identiek met dat der in dustriefondsen. minimale affaire en voor het overgrote deel kleine verliezen. Aandelen Nisu boden echter weerstand wegens het niet ongunstige jaarverslag en werden op 67 V, circa een punt hoger geadviseerd. Vandaag zijn de Claims Netam voor het eerst verhandeld. Bii een theoretische waarde van f 12.50 werd vanmid dag een priis van circa f 6.50 op gegeven. De premielening Am sterdam die gisteren niet geno teerd was. werd vandaag geadvi seerd op circa 100 tegen een vo rige afdoening op 113%. Deze koersval is veroorzaakt door de eerste trekking van hedenmor gen, waarbij ook een prijs van f 100.000 is gevallen. De guldenmarkt blijft een vriende lijke stemming vertonen en de conversielening verbeterde tot 91%. Vanmiddag staat de in schrijving open op f 2.5 millioen 4% pet. obligaties Leiden. Uit de thans reeds binnengekomen in schrijvingen meende men te mo gen opmaken, dat deze lening een volledig succes zal worden. Amerikanen stil met een onver anderd agio van circa procent. Prolongatie 3 pet. Gemeentelijke Emissies De 3 V, pet. 6-jarige obligatie lening ad f 5.000.000.ten laste van de gemeente Dordrecht is voor een zodanig bedrag overte- kend, dat een belangrijke reduc tie zal moeten worden toegepast. In verband hiermede wordt op 22 October de inschrijving opengesteld op de 2e tranche, groot f 5.000.000.waarvan f 2.500.000.- op inschrijvingsvoor- waarden zijn geplaatst. Alle f 5.000.000 4 1/4 pet. obliga ties ten laste van de gemeente Roosendaal en Nispen, 3e lening 1952 zijn thans geplaatst. De 4 1/4 pet. 30-jarige obli gatielening ten laste van de pro vincie Gelderland is dusdanig overtekend, dat de toewijzing slechts minimaal kan zijn. Deze 3e lening 1952 van Gelderland was totaal groot f 2 mill., waar van de helft reeds op inschrij- vingsvoorwaarden was geplaatst. 12 m2 Sharpy en haar breedte is precies 1 meter 70, daar zij an ders met haar licht gewicht het zeil, dat 18 vierkante meter om vat, niet zou kunnen dragen. De diepgang met zwaard beloopt 1.05 meter en de mast, ongeveer acht meter lang, weegt met vallen en wanten en zaling compleet slechts 12 kg. Duitsers mogen koffie en thee meenemen Duitsers, die op collectieve passen ons land bedoeken en dan verder dan 100 km. reizen, mo gen voortaan per persoon 125 gram koffie en 50 gram thee mee naar huis nemen. Tot dus ver mochten Duitsers, die op col lectieve passen reizen, in het ge heel geen koffie en thee invoe ren in hun land. BERCHTESGADEN, 15 Oct. De zuster van Adolf Hitler is er van overtuigd, dat haar broer dood is. Zij gelooft, dat hij zich inderdaad bij het binnenrukken van de Russen in Berlijn het leven heeft benomen. Niet iedereen iveet, dat Paula Wolf de zuster van de eerzuch tige Fiihrer is. De gedrongen grijze vrouw heeft reeds vroeg met hem ge broken. In 1923, toen Adolf een luid ruchtige en fanatieke figuur was is de destijds jonge nationaal- socialistische partij vroeg en ver kreeg zij reeds toestemming om haar naam in „Wolf" te verande ren. Zij probeerde in een land, dat de voormalige Oostenrijkse korporaal verafgoodde, rustig haar eigen leven te leven. Zij is thans 52 jaar en woont in het hoog in de Beierse alpen ge legen Berchtesgaden van een steunbedrag van 36 Mark per maand. Uit haar kamer heeft zij het uitzicht op de hoge berg, waarop Hitier zijn „Arendsnest" bouwde en zijn sombere toekomstplannen uitbroedde. Zij vermijdt zoveel mogelijk over Hitier te spreken. Zij had een afkeer van het nazisme en zijn strevingen. Haar rechtskundige raadsman is een van haar vrienden, de hoekige Alfred Seidl, de man die Hans Frank, eens nazi-gouverneur generaal van Polen, heeft verde digd voor het tribunaal voor oor logsmisdadigers te Neurenberg en iater ook Ilse Koch, de roodharige Schorsing Van Bun opgeheven De oud-internationaal Jeu van Bun te Maastricht ontving Woensdag een schrijven van de beroepscommissie van de KNVB waarbij hem werd medegedeeld, dat zijn voorwaardelijke straf per 18 October a.s. als geëindigd kan worden beschouwd. Dit be tekent dus. dat van Bun, die des tijds werd geschorst wegens zijn medespelen in de Missiewed- striid te Sittard. ingaande Zater dag 18 October weer gerechtigd is om voor MVV te spelen. Uit het cijfermateriaal, dat door het Economisch Insti tuut voor de Middenstand is gepubliceerd met betrek king tot het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende Augustus, blijkt, dat ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1951 de behaalde omzetten niet steeds bevredigend mochten heten. In een aantal winkels in duurzame consumptiegoederen (o.a. textiel, meubelen en huishoudelijke artikelen)bereikten de omzetten in 1952 niet het peil van die in 1951. In winkels in voedings- en genotmiddelen werden over het algemeen hogere geldomzetten genoteerd dan in Augustus 1951. Dit wordt gedeeltelijk zowel veroorzaakt doordat Augustus 1952 5 Zaterdagen telde en de prijzen van een aantal dezer ar tikelen ten opzichte van Augus tus 1951 een stijging hebben vertoond. Met betrekking tot het omzet verloop in duurzame consump tiegoederen constateert men, dat in de handel in ijzerwaren en gereedschappen en in de kan toorboekhandel in Augustus 1952 omzetten werden geno teerd, welke resp. 16% en 11% lager waren dan die in de ge lijknamige maand van 1951, het geen voor een deel moet wor den toegeschreven aan prijsda lingen, dit was tevens oorzaak van de vermindering van de geldomzet in de detailhandel in textiel (8%) en in de detailhan del in meubelen en aanverwan te artikelen (4%). Zeer waar schijnlijk waren de hoeveel- heidsomzetten in de laatst- fenoemde branches niet lager an die in Augustus 1951. De omzetten in de boekhandel en Te Het Zoute wordt de Beneluxconfe- rentie gehouden. Belgische ministers, Nederlandse en Lu xemburgse minis ters nemen aan de besprekingen deel. De ministers van de drie landen bijeen. Leopoldskerk 15 te Suez; Oranjestad 14 410 m. NO Bar- bados-Laguaira: Aalsdijk 14 te New York; Almdijk 14 te Galve ston: Andiik 16 vm. Antwerpen verw.: Dalerdiik 13 te Los Ange les: Hoogkerk 16 Karachi verw.; Nieuw Amsterdam 14 R'dam te New York; Noordam 14 710 m. WTZ Scillys; Parkhaven 14 kp. San Thome-Las Palmas: Sibaiak 14 210 m. NW Galapagos-Papeete Tiba 15 nm. bij de Scilly's verw.: Willem Ruys p. 15 09.30 u. kp. Guardafui-Colombo; Callisto 14 van Montreal-Nederland: Eem- -diik p. 14 Fayal Azoren; Oberon 14 v. Ciudad Trujillo; Leerdam 14 nm. van Halifax; Lekhaven p. 14 Belle Isle: Roepat nacht 14-15 van Genua-Port Said: Sliedrecht 14nm. Campana-Puerto la Cruz; Tabinta p. 14 Trinidad; Veendam 14 340 m. O cp. Race-Halifax; Bali 14 van Port Said-Napels: Bengkalis 14 van Belawan-Tj. Priok: Erinna 15 van Miri te Nigata: Gaasterland 15 vm. te Bahia: Indrapoera 14 van Singa pore: Johan van Oldenbarnevelt p. 14 nm. Perim-Suez: Prins Alexander p. 14 Father Point; Scherpendrecht 14 v. Santos te Riograndedosul; Stad Schiedam 14 van Narvik-Middlesboro; To- sari 15 van Balikpapan te Sura- baja: Waterman 15 te Willem stad: Willemstad 14 van Madei ra-Plymouth. in de detailhandel in glas, aar dewerk, porcelein en huishou delijke artikelen vertoonden een teruggang met respectievelijk 6% en 5%. De geldomzetten in de schoeisel gaven een stijging te zien met 12%. De omzetten in het rijwielbedrijf en in de de tailhandel in sportartikelen ste gen ten opzichte van Augustus 1951 met resp. 7% en 6%. De omzetten in genotmiddelen waren in Augustus niet onbe vredigend. Het Nederlands Politie-elftal Het Nederlands politie elftal, dat Zaterdag 18 October a.s. in Antwerpen uitkomt tegen het Belgische politie-elftal voor wedstrijd voor AntwerpenRot terdam is als volgt samen gesteld: doel: Kok (ADO); achter: van Dam ('t Gooi) en Mol ('t Gooi); midden: Remmers (BVV), Kara- meijer (GVAV) en Huybregts (BVV); voor: Koole (VDL), v. d. Eist (Theole), Gillessen (RBC), v. d. Meulen (Helder) en v. Onselen (Stormvogels). heks van het concentratiekamp Buchenwalde, rechtskundige bij stand heeft verleend. Reeds enige tijd liep Paula rond met de gedachte, enkele der per soonlijke bezittingen van haar broer, die door de Beierse rege ring in beslag zijn genomen, op te vragen, maar deze zijn van wei nig waarde en Seidl is van me ning, dat de kosten groter zouden zijn dan de baten. „Er is niets bij dat werkelijk waarde heeft", zeide Seidl. „Mis schien een vulpen of een paar spaals en dergelijke dingen". En zij leeft dus maar voort van haar 36 Mark per maand in het land, waar haar broer -eens alleen heerser was. Twee maanden geëist DEN HAAG. Het Haagse ge rechtshof heeft de behandeling voortgezet van de zaak tegen de vroegere verdediger van de ter dood veroordeelde spion Anton v. d. Waals, mr. J. E. van der Starp, die wegens smaadschrift door de rechtbank tot zes weken gevangenisstraf was veroordeeld. Verdachte was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. Naar aanleiding van de zaak v. d. Waals schreef mr., van der Starp een brochure waarin de politie-beambte v. d. E. beschul digd wordt van bedreiging en mishandeling van van der Waals en zijn familieleden. v. d. E. wees de beschuldiging van de hand. De procureur-generaal vroeg twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Het hof bepaalde de uitspraak op 24 October. 112 Horizontaal: 1. juiste gewicht; 3. spil; 6. pl. in Groningen; 9 deel v. d. arm; 13. handvat; 15. lof; roem; 17. voorzetsel; 19. verhoogde toon; 20. deel v. d. bijbel; 21. voorzetsel; 23. sa mengestelde ether; 25. inwendig orgaan; 27. hevige storm; 29. heilige; 30. een der zintuigen. Verticaal: 2. insect; 3. uitroep; 4. bergruimte; 5. de onbekende; 6. wapenstilstand; 7. schoenma kerswerktuig; 8. deel v. e. trap (meerv.); 10. drank; 11. tel woord; 12. kledingstuk; 14. ver langen; 16. voegwoord; 18. en andere; 22. gevangenis; 24. meis jesnaam; 26. insect; 27. deel v. d. bijbel; 28. toiletartikel. OPLOSSING Nr. Ill Horizontaal: 1 eb, 3 geste, 7 ka, 9 los, 11 nee, 12 ham, 13 Amster dam. 17 aar, 18 toe, 20 norse, 22 armee, 24 ora, 25 SRI, 26 tegel, 29 satan, 31 dee, 32 tie, 33 vergaarde, 36 pen, 37 ega, 38 ere, 40 in, 41 psalm, 42 ge. Verticaal: 1 el, 2 boa, 4 entre, 5 See, 6 tetra, 7 kam, 8 am, 10 smaragden, 12 Haemstede, 14 sas, 15 dor, 16 knots, 19 reine, 21 ore, 23era, 27 eer, 28 leges, 29 staal, 30 air, 33 ven, 34 aga, 35 erg, 36 pi, 39 Ee. Zielig in zijn kraag reiziger in lederwaren gedoken zat het mie- meneer, maar de laat- zerige mannetje langs ste jaren vang ik geen de weg. Een donker- jatmoos meer. bruin verschoten kof- Geen wat meer? fertje stond naast hem vroegen we verbaasd. als getuigenis, dat de man op zijn reis naar het onbekende niet alleen was. Medelij dend als krantenmen sen nu eenmaal zijn, hebben we zijn droeve blik beantwoord en vroegen gemaakt op wekkend: En, brave borst, wat scheelt eran? Ach meneer, wat zal ik daar nou op antwoorden. Ze mot ten me niet meer. Ik ben niet meer in tel. En zuchtend staarde hij weer voor zich uit. Wie moet u niet meer en waarom bent u niet meer in tel?, vroegen we voor zichtig, maar onze nieuwsgierigheid lag er dik bovenop. De man wierp een blik op ons of hij zeg gen wilde: Wat schiet ik er nou mee op of ik je dat vertel, keek toen eens naar dat wrakke koffertje naast hem en begon: Geen cent ver dien je meer, ging het mannetje, dat nu ken nelijk begon los te komen, door. Tegenswoordig make ze alles van plastic, meneer. en wij kunne onze nego tie net zo goed in de majem gooien. Ieder een loopt op plastic schoenen en heeft een plastic portemonnaie en ik zou de mense niet graag te ete wille geve die al met een plastic kunstgebit ronddalleve. Maar wat hebben plastic kunstgebitten nou met lederwaren te maken, interrumpeer den wii. Praat me d'r niet van, meneer. Ze stel len het namaakpro- duct boven het zui vere natuurproduct. Waar moet dat naar toe? Is het niet ver schrikkelijk, dat. Op dat moment ge beurde het. Een grote glimmen- Ik ben handels- de Amerikaanse wa gen stopte en er bo venop stond een le vensgrote plastic tandenborstel. Ik maakte van de gelegenheid gebruik om ongemerkt van 't droeve toneel te ver dwijnen, terwijl zich een hoofd buiten het portierraampje boog en vroeg: Kunt u me ook zeggen hoe ik het snelst bij de Plastine- fabriek kom? Het mannetje greep zich met beide han den van vertwijfeling en woede in de haren. De automobilist be greep, dat er hier iets niet in de haak was en drukte het gas pedaal weer in. Met een nijdige. maar niettemin sierlijke zwaai zagen wij het bruine koffertje door de lucht suizen, de auto achterna. Maar die was al doorgere den en het bruine ge val belandde in de sloot naast de weg. We denken, dat de „handelsreiziger" er in berust heeft, want we hebben hem zijn negotie niet op zien dreggen. FRANK.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5