Perzië breekt met Londen diplomatiek verkeer af Engeland en West-Europa onafhankelijk van de Y.S. Debatten in de V.N, thans begonnen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Waar is de wacht op? Treinramp in Nigeria De Assemblee te New York Prins teruggekeerd van Zeeuws- Vlaanderen Feiten Radiorede van Mossadeq tot het volk na onderhoud met de Sjah „Onfortuinlijk" zegt Washington Zeventig mille niet verantwoord De zaak Drummond Nederlands schip aan de grond Churchill heeft een economisch plan Aanbieding na verkiezing van nieuwe Amerikaanse president Zweeds-Russisch geschil genoemd van heden Fraude bij P.E.N. te Bloemendaal Postabonnê's AOORDIIOLLf Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, 12.07 per maand, f0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'l nergens veilig Vondel V rijdag 17 October 1*152 48e Jaargang No. 12606 UIT TWEE ARTIKELEN over de kansen van de bezitsvorming winstdeling enz. in onze krant van Woensdag en Donderdag is wel duidelijk gebleken, dat er nog geen reden is. om zo heel somber te ziin over de mogelijk heden tot een eendrachtig sa mengaan van de verschillende sociale groepen in belangrijke sociaal-economische kwesties. Wij brengen nog even in her innering. dat inzake de mogelijk heden voor verwezenlijking van gezonde denkbeelden van bezits vorming. bezitsspreiding. winst deling. enz. de katholieke werk gevers en 4e katholieke werkne mers het in beginsel eigenlijk eens ziin, al zal er over verdere practische uitwerking nog wel nader beraad nodig ziin. „Maar hier ligt een prachtige kans om gemeenschappelijk een katholiek ideaal uit te dragen in een maat schappij. waarop liberalisme en socialisme weer met vernieuwde kracht hun stempel pogen te drukken". Welnu, is de eerste en voor naamste reden, om op dit en an der terrein in de katholieke volksgemeenschap tot eenheid te komen, natuurlijk van directe, positieve betekenis, het gevaar van de stellig te constateren „vernieuwde kracht van libera lisme en socialisme" moet ons uit een oogpunt van afweer-nood- zaak eveneens dringen tot spoe dig handelen. Reden, om de vraag te stellen, waar op de wacht eigenlijk is. is ook gelegen in de omstandig heid. dat geregeld ook van an dere zijde bemoedigende stem men worden gehoord, waaruit blijkt, dat in verschillende krin gen de zaak niet zo somber wordt ingezien. Zo deed de voorzitter van de katholieke middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, de heer de Hosson. op de jongste centrale raadsvergadering een beroep op zijn gehoor, om met name een ideaal als de P.B.O. niet tegen te werken, maar door het aan kweken van een goede geest „dit kostbaar instrument" te ma ken tot een voorbeeld van „maatschappelijke eenheid in christelijke zin". Wij vinden het daarnaast in teressant. ook eens een stem te laten horen uit een rubriek in de „Volkskrant", welke niet zo geregeld in de pers wordt aan gehaald. maar waarin toch wel eens rake dingen gezegd worden, die verdere verspreiding verdie nen. Het gaat hier om de rubriek „Tussen Plein en Binnenhof" waarvan aangenomen wordt, dat zij verzorgd wordt door een be kende figuur in het politieke en parlementaire leven. De schrijver voert o.a. een oud-minister ten tonele, die van mening is. dat „onze ervaringen van na de oorlog hebben aange toond. dat de onderbouw van 't politieke leven niet zozeer door de partijen gevormd wordt, als wel door» de vakbeweging". Of dat juist is. en of dat bevorderd moet worden, is een andere kwestie, die wij nu in het mid den willen laten. Maar wat ons trof is de inhoud van een aantal vragen, die hij stelt en van de antwoorden, welke hij daarop geeft. In welke opzichten, zo vraagt hij. zijn nu eigenlijk de katho lieke werkgevers (industrie, middenstand en agrariërs) het met de katholieke arbeiders on eens? Zijn de katholieke werk gevers tegen de P.B.O.? Neen! Zijn zij tegen de progressieve kinderbijslag? Neen! Zijn zij te gen handhaving van de loon stop? Hier denken werkgevers en werknemers ongeveer gelijk. Zijn de arbeiders tegen vrijma king van de internationale han del. tegen uitbreiding van parti culiere investeringen? Wederom neen! Zijn werkgevers en arbei ders verdeeld over de wenselijk heid van bezitsvorming? Neen! Is de sociale verzekeringswetge ving een steen des aanstoots? Neen! Wijzen de werkgevers een door Quadragesimo Anno" aan bevolen beperkte mate van mede zeggenschap af? Ook neen! Als men dit leest, vraagt men zich af. waar is eigenlijk de wacht op. betreffende de posi tieve uitwerking van het ge meenschappelijk katholieke pro gram. dat eenheid en samenwer king ook verder naar buiten dui delijk in het licht stelt??? TEHERAN, 16 Oct. (A.P.) Premier Mossadeq heeft vandaag in een radio-uitzending aan het volk meegedeeld dat zijn regering zich „ongelukkigerwijs genoodzaakt ziet de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië te verbreken". Deze mededeling werd in Londen zonder veel ophef ontvangen. Radio Teheran deelde mede, dat de maatregel geen afbreuk beoogt van de vriendschappe lijke betrekkingen tussen de beide landen. Mossadeq om de diplomatieke be trekkingen met Engeland te ver breken, zonder grote verwonde ring ontvangen. Er kon niet on middellijk officieel commentaar worden verkregen. De Amerikaanse autoriteiten in Washington zijn van mening, dat premier Mossadeq's besluit om de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken, de pogin gen om een oplossing te vinden voor het Anglo Iraanse oliegeschil grote moeilijkheden in de weg legt. Zij noemden Mossadeq's besluit „hoogst onfortuinlijk". Veertig doden LAGOS (Nigeria), 16 Oct. (Reu ter). Woensdag zijn 40 perso nen om het leven gekomen en verscheidene gewond toen een trein op weg van Lagos naar Offa tussen Ogunshile en Ilugun onge veer 150 km van Lagos in bot sing kwam met een loopkraan. In de mededeling, die eigenlijk voor de Majlis bestemd was, doch daar vanmorgen wegens het ont breken van het quorum niet kon worden voorgelezen, werd gezegd, dat de „Britse regering tot dus ver verhinderd heeft, dat wij tot een regeling van het oliegeschil zijn gekomen". Mossadeq deelde het volk mede, dat het verbreken van de diplo matieke betrekkingen niet bete kent, dat de „vriendschapsban den" tussen beide landen ophou den te bestaan, „omdat het Iraan se volk altijd respect voor het Britse volk heeft gekoesterd en hoopt, dat de Britse autoriteiten meer aandacht aan de realiteit van de huidige wereldsituatie en het ontwaken der volken zal gaan schenken, de houding die het tot dusver heeft getoond, zal ver geten en zijn politiek in overeen stemming zal brengen met de hui dige wereldsituatie". Minister van Buitenlandse Za ken Fatemi zei, dat het Iraanse besluit onmiddellijk na de uitzen ding aan de Britten zou worden meegedeeld. Mossadeq had voordien een on derhoud van cb-ie uur met de Sjah. In de betrokken uitzending werd de tekst van de nota's voor gelezen die de laatste tijd tussen Teheran, Londen en Washington werden gewisseld. Reactie in Londen. Op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken werd van daag het besluit van premier Zaakvoerder A.B.T.B. in arrest (Van onze correspondent) ARNHEM ,Bij een onder zoek door de accountantsdienst van de A.B.T.B. in de boeken en bescheiden van de landbouw coöperatie van de A.B.T.B. te Bemmel is gebleken, dat de voormalige zaakvoerder B., die reeds in April van dit jaar ontt- slagen werd, in de bedrijfsboek- houding heeft geknoeid. Grote bedragen, naar schatting in to taal f70.000,zijn niet verant woord. In afwaching van een onderzoek door de accountants dienst van de Rijksrecherche is deze boekhouder in arrest ge steld. B. ontkent ten stelligste zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Wel geeft hij toe, dat bepaalde boekingen ach terwege zijn gebleven, doch naar zijn zeggen, werden de ontbrekende bedragen op ande re wijze ten behoeve van de A:B.T.B. aangewend. In Bemmel heeft deze zaak en de arrestatie veel opzien ge baard, temeer daar B. een popu laire figuur is, die als zeer be trouwbaar te boek staat. OMMELANDEN- PROCEDURE VERDAAGD GRONINGEN Naar wii ver nemen. zal Mr T. Bout. die zich procureur stelde in de procedure tussen de Ommelanden en de A.N.A.B. vandaag 14 dagen uit stel in deze zaak vragen. Zoals bekend, liet de A.N.A.B. enige weken „eleden conservatoir be slag leggen op de roerende en onroerende goederen van de Om melanden. op grond van een ver meende Vordering van f 30.000.-. Plannen voor Nederlands geschenk VERENIGDE NATIES, (van de correspondent van het A.N.P.). In zijn openingsrede voor de ze vende algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft secre taris-generaal Trygve Lie melding gemaakt van plannen voor een Nederlands geschenk voor het nieuwe gebouw van de V.N. „Nederland heeft zijn verlangen kenbaar gemaakt om een ge schenk aan te bieden voor het verhoogde gedeelte van de hoofd ingang van het assemblee-ge- bouw", zeide Lie. Het A.N.P. verneemt in dit verband dat de bewuste plannen hun beslag nog niet hebben gekregen, daar de mogelijkheden er van nog in Ne derland worden onderzocht en de besprekingen tussen de Neder landse regering en hét secreta riaat van de V.N. nog gaande zijn. Dominici in arrest gesteld DIGNE, 16 Oct. (A.P.). Naar de politie te Digne mededeelt, heeft de boer Gustave Dominici, de belangrijkste getuige in de moordzaak-Drummond, na een on dervraging van verscheidene uren bekend, dat de dochter van de vermoorde Britse voedseldeskun dige, Elizabeth, nog leefde, toen hij haar aantrof. De moord op de Drummonds gebeurde, zoals bekend, op vijf Augustus j.l. De boer heeft, aldus de politie, geen bevredigend antwoord gege ven op de vraag waarom hij tot nog toe het stilzwijgen had be waard. Het verhoor zal worden voortgezet. Men neemt aan, dat Dominici zal worden aangeklaagd wegens het weigeren van hulp aan een mens in doodsgevaar. Hij bevindt zich thans in arrest. Bij de Zweedse kust STOCKHOLM, 16 Oct. (Z.I.P.). Het Nederlandse schip „Tromp" (498 ton), afkomstig uit Alblas- serdam, is hedenmorgen vroeg ter hoogte van Valdermarsvik, aan de Westkust van Zweden, aan de grond gelopen. Het vaartuig was op weg van Plymouth naar Norrkoeping. Het had een lading klei aan boord. Aanvankelijk werd veel water gemaakt, maar de bemanning wist met hozen de toestand te redden. Voor de opvarenden be staat geen gevaar. Een redding boot is inmiddels uitgevaren en een sleepboot om het schip bin nen te loodsen. NEW YORK, 16 Oct. (A.P.) De Herald Tribune be richtte vandaag, dat premier Churchill aan de nieuwe Amerikaanse president eett plan zal voorleggen, dat be oogt Groot-Brittannië en West-Europa in staat té stellen zich zonder verdere Amerikaanse giften te bedruipen. liyl t Bij de aankomst van de Queen Elizabeth in de haven van New York, met aan boord de afgevaardigden van de Sovjet- Unie naar de Verenigde Naties, stonden deze demonstranten Het blad citeerde Edwin H. Leather, een conservatief parle mentslid, die een reis door de V.S. gemaakt heeft. Volgens Lea ther zal Churchill in Maart aan de nieuwe president een uit drie punten bestaand programma voorleggen. Deze punten zouden zijn: Een verlaging van invoerrech ten; Een vereenvoudiging van de douanepolitiek, welk wetsontwerp reeds verscheidene jaren op be krachtiging door het Congres wacht; Een overeenkomst ter stabili sering van de prijzen voor de be langrijkste grondstoffen ter we reld. Voordat Churchill naar Wash ington gaat, zal hij, volgens het blad, een onderhoud hebben met de minister-presidenten van Frankrijk, Italië en andere lan den, zodat hij zijn plan als een West-Europees plan kan aanbie den. Leather had er op gewezen, dat een dergelijk plan over het alge- PRIJS- EN LOONS VERHOGING Als consument kostprijs betaalt In het voorlopig verslag op de begroting van het Landbouw Ega lisatie Fonds voor 1953 ziin ver schillende leden van de begro tingscommissie van mening, dat de met behulp van dit fonds gevoerde loon- en prijspolitiek de Europese samenwerking niet bevordert. Zij zouden de machinerie van 't fonds graag wat eenvoudiger gemaakt zien. Ook vonden zii, dat de tijd gekomen was, dat de consument de kostprijs volledig dient te beta len, zoals hij die ook voor de in dustriële prijzen doet. Om de prijsverhogingen, die daarvan het gevolg zijn, te kunnen betalen, zal er een herziening van het ioon moeten komen. Vele andere leden waren van mening, dat het aanbeveling zou verdienen om voor het Landbouw Egalisatie Fonds een vaste com missie van overleg in te stellen, aan de kade, waar de boot aanlegde. Hun borden spreken i om meer controle te kunnen uit- oefenen op de handelingen van de T/Uui cit/Lcciji I regeri-iifï meen de instemming van West- Europa heeft. .Hoewel dankbaar voor het plan Marshall, had mr. Leather ver klaard, dat hij en de meeste an dere leden van het Britse parle ment elke verdere hulp van deze soort zouden weigeren, aangeno men, dat deze aangeboden zou worden. Indien de V.S. niet in stemt Britse goederen ter beta ling van Amerikaanse producten te ontvangen, zal Groot-Brittan nië, zo waarschuwde hij, geen an dere keus hebben dan de invoer uit de V.S. te verminderen", aldus de Herald. LORD ISMAY KOMT NAAR NEDERLAND Op verzoek van de Nederlandse regering zullen lord Ismay, secre taris-generaal van de Noord At lantische verdragsorganisatie en lady Ismay van 23 t.m. 26 Octo ber een bezoek aan Nederland brengen. Lord en lady Ismay ar riveren Donderdag, 23 October omstreeks 5 uur in de natniddag op Schiphol, waar een erewacht van de luchtmacht aanwezig zal zijn. Lord Ismay zal besprekingen voeren met de regering. V.S. vliegtuig in Korea vermist TOKIO, 16 Oct. (A.F.P.) Een Amerikaans transportvliegtuig met 21 passagiers en een beman ning van vier, dat van een basis aan de Oostkust van Korea naar een andere basis was vertrokken, wordt vermist. Volgens het tijd schema zou het vliegtuig na 40 minuten op de plaats van be stemming aankomen. Opsporings werkzaamheden hebben geen suc ces gehad. Ridgway weer naar Parijs LUXEMBURG, 16 Oct. (A.P.). Generaal Ridgway, opperbevel hebber van de NATO is vandaag per vliegtuig uit Luxemburg naar Parijs vertrokken na een bezoek van twee dagen aan België en Luxemburg. Hij werd in audiën tie ontvangen door koning Bou- dewijn van België en lunchte met de groothertogin van Luxem burg. Egypte wil Suezkanaal overnemen CAIRO, 16 Oct. (R.A.). De Egyptische minister voor Handel heeft gisteren verklaard, dat de Egyptische regering de in 1866 opgerichte Suezkanaal-maatschap- pij, na afloop van de concessie in 1969 wil overnemen. Aan een speciale regeringscommissie is reeds opdracht gegeven de over neming voor te bereiden. KONINGIN ELIZABETH ZAL 4 NOVEMBER PARLEMENT OPENEN LONDEN, 16 Oct. (A.P.). Koningin Elizabeth zal 4 Novem ber a.s. voor de eerste maal de zitting van het Britse parlement openen. Dit werd vandaag in Londen officieel meegedeeld. Een beeld uit het tweedaagse werkbezoek, dat Z. K. H. Prins Bernhard aan Zeeuwsch Vlaanderen bracht; één van de fabrieken, die de Prins op de eerste dag van zijn bezoek bezichtigde, was de klompenmakerij van Seghers te Clinge. Omstreeks half vijf heeft Prins Bernhard de provincie Zeeland verlaten om zich naar het vlieg veld Woensdrecht te begeven, vanwaar hij per vliegtuig huis waarts zou keren. Deze tweede dag van zijn werkbezoek aan Zeeuwsch-VIaanderen heeft hij een grote tocht door het Ooste lijk gedeelte van het gebied ge maakt, na de nacht te hebben doorgebracht ten huize van baron Collot d'Escury, kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, te Kloosterzande. Hier werd hem in de vroegte een zanghulde gebracht door de jeugd, die ook geschenken had meegebracht voor de hoge bezoe ker en zijn gezin. De Prins toon de zich dermate ingenomen met deze begroeting door de 600 schoolkinderen, dat hij vond dat ze wel een.vrije middag verdiend hadden. Begqnnen werd met een bezoek aan de hoefijzer-fabriek Kerck Haert te Stoppeldijk. Het volgen de bezoek gold de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Sluis kil. Van het totale personeel van 1000 man zijn ongeveer 250 oud militairen. 120 van hen zijn in Indonesië geweest. Het bezoek aan de „Azote" zoals dit bedrijf hier wordt genoemd, werd beslo ten met een receptie. Daarna werden Oost-Souburg en Terneuzen bezocht. AMNESTIE IN EGYPTE CAIRO, 16 Oct. (A.P.). Het aantal politieke gevangenen, dat krachtens het Woensdag onderte kende amnestiedecreet in Egypte op vrije voeten zal komen, wordt geschat op ongeveer 1000. Dit werd vandaag door de mi nister van Staat Fathi Radwan meegedeeld. De minister voegde er aan toe, dat de autoriteiten op het ogen blik bezig zijn met het opstellen van gedetailleerde lijsten. In officiële kringen werd mee gedeeld, dat het juiste cijfer pas over enkele weken bekend zal zjjn. NEW YORK, 16 Oct. (Reuter) In de algemene ver gadering van de Verenigde Naties is Donderdag het alge mene debat over wereldproblemen begonnen. De eerste spreker was de Cubaan Cam pa, die het Russische veto, dat „zovele landen buiten de organisatie had gehouden veroordeelde. Hij sprak zich uit voor behan deling van de kwesties Marokko en Tunis en de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. De Zweedse minister van Bui tenlandse Zaken, Unden, bracht het Zweeds-Russische geschil over het neerschieten van twee Zweed se vliegtuigen boven de Oostzee ter sprake, omdat Zweden ver geefs er op had aangedrongen het geschil te verwijzen naar het in ternationale Hof in den Haag of naar een internationale commis sie van onderzoek. Unden ver klaarde, dat Zweden en Dene marken ook hadden voorgesteld de kwestie van uitbreiding van de territoriale wateren in de Oost zee (volgens de Sowjet-Unie twaalf zeemijlen, volgens Zweden vier) naar het Haagse Hof te ver wijzen, doch dat Rusland dit had verworpen. hebben zich uitgesproken tegen gedetailleerde bespreking van Ko rea voor de presidentsverkiezin gen van 4 November uit vrees verklaringen af te leggen die een politieke weerslag zouden kunnen hebben in Amerika. Een Britse woordvoerder heeft verklaard, dat zijn regering „een gereserveerde houding aanneemt" en geen definitief standpunt zal innemen dan tijdens de rede van Wisjinsky. Indien dit er op duidt dat het debat scherp zou worden, dan zou het kunnen zijn dat En geland de indruk heeft dat het beter is de besprekingen uit te stellen. Dit is een veel zwakker stand punt dan in voorgaande Britse verklaringen afgelegd over dit onderwerp en schijnt er op te wijzen dat de Britten geen be zwaar zullen maken indien Ame rika en Rusland het debat over Evenals de eerste dag van het bezoek was er ook heden overal veel belangstelling. Men heeft de Prins wel zeer duidelijk doen blij ken hoezeer zijn komst werd ge waardeerd. Vlaggen, zang en mu ziek toonden de vreugde over dit bezoek, dat hier door prachtig herfstweer werd begunstigd. Met vele mensen heeft de Prins zich onderhouden. Overigens bleek men uitermate verheugd over het bezoek en over de wijze waarop de Prins allen te woord stond. Zeeuwsch-VIaanderen heeft zich verheugd getoond over het twee daags bezoek van de Prins. BEVAN, de leider van de op positie in de Britse Labour-party, zal van de Labour-Ieiding een ultimatum ontvangen, waarin van hem zal worden geëist, dat hij zijn linkse groep ontbindt en zijn aanvallen op andere socia listische parlementsleden staakt. DE ALGEMENE VERGADE RING der Ver. Naties heeft Don derdag de Tunesische. Marok kaanse. Koreaanse en Oosten rijkse kwesties alsmede de kwes tie der ontwapening op haar agenda geplaatst. ACHESON, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in de algemene vergadering der Ver. Naties verklaard, dat de V.N. de strijd in Korea zullen voortzetten totdat een bestand op rechtvaardige voorwaarden is be reikt. STALIN is door het centrale comité van de communistische partij gekozen als voorzitter van de twee belangrijkste organen: het nieuwe presidium en een se cretariaat. Daarmede is Stalin de grote man in de communistische partij en de regering gebleven. Bi; het Provinciaal Electrici- teitsbedriif van Noord-Holland te Bloemendaal is een geval van fraude ontdekt. Gedurende enige iaren zou de beheerder van het ondermagazijn van het bedrijf. G. M. van B„ zich enkele dui- zenderr guldens hebben toege- eigend. Hij zou zich bij de ver koop van electrische apparaten een deel ten eigen bate hebben aangewend. Het onderzoek in deze zaak is nog niet beëindigd. Aangenomen wordt, dat de kopers van de apparaten te goe der trouw zijn geweest. De verdachte is 42 jaar oud en reeds twintig jaar in dienst van het P.E.N. De Franse en Britse delegaties Korea willen beginnen. het hangt grotendeels van IJ af of de P.T.T. de rege ling voor het afhalen van kranten op Zaterdag zal laten voortduren. Maakt er daarom 'n vaste gewoonte van! Het is zo eenvoudig om ook Zaterdags uw dag blad in uw bezit te heb ben! De lijden van afhalen zijn: Voor plaatsen behorende tot de bestelkring van een hoofd-, hij- of hulppost kantoor tussen 18 en 19 uur. Voor plaatsen behorende tot de bestelkring van 'n poststation lussen 18 uur en 18.15 uur.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1