i Tandarts rijdt in Nijmegen met eigen kliniek voor gs RADIO PAULA De Zwarte Pagina IDE EENS Capaciteitsbeperking in het bakkersbedrijf Financiën en Economie EENS JONG UW PUZZLE WEK DE GAL IN UW LEVER OP E JONGSTE NDE LBEDIENDE 24, Enkhuizen STEEDS BETERE KWALITEIT f 12.75 f 19.50 programma voor vandaag Beursoverzicht Commissie voor sanering wil ijke damesmo- erke >1, in <flC90 deur 1 «dr VAN DIT BLAD (waardig diploma schreven brieven ian ons Bureau werken. Goede aanbeveling. mes en ge- teeds bij Uw unt ze niet akkleding is per. Als U agt, lijkt het, r en vlugger ig is van de akt, zit ge- Uw kleding. ZAAK it - Tel. 2726 V RIJDAG 17 OCTOBER 1952 r*~ Het pleit voor deze tijd, dat de mondverzorging steeds meer op de voorgrond treedt, ook al omdat een gezonde mond een allereerste vereiste voor een gezond lichaam is. Op scholen wordt de goede mondverzorging niet alleen bij de kinderen gepropageerd, maar in sommige steden is men er al toe overgegaan daadwerkelijk bij de kinderen de monden op regelmatige tijden te onderzoeken en waar nodig de zieke tanden te verzorgen. Daartoe is de rijdende tand artskliniek een uitkomst en het is een geluk, dat er in ons land al enige van deze klinieken werkzaam ziin en bijdragen tot een betere gezondheid van de mensheid. Dezer dagen werd door de carrosseriefabriek J. W. Vermeu len te Haarlem aan de Gemeente Nijmegen een op een Ford-chas- sis gebouwde kiiniek afgeleverd. De uitvoering van deze nieuwe kliniek kan de toets der kritiek in elk opzicht doorstaan en is een kleine beschrijving tenvolle waard. De inwendige maten ziin: 6.50 meter lang. 2.10 breed en 2.05 meter hoog. Door een royale schuifdeur in de rechterwand, is de wagen toegankelijk gemaakt, waarbij een wegneembaar trapje het instijgen vergemakkelijkt. Handelsverdrag tussen Indonesië en Hongarije DJAKARTA, 16 Oct. (A.P.). Indonesië en Hongarije hebben vandaag een handelsovereenkomst van een jaar getekend ter waar de van 44 millioen gulden. Hongarije zal ontvangen: tin, rubber, copra, koffie, kinine, ka pok en eetbare oliën in ruil voor fabrieksmachines, textiel, chemi- calieën, landbouwwerktuigen en andere fabrikaten. De overeenkomst is van kracht vanaf 1 October. Een gedeelte van de bestuur dersafdeling is ingericht tot wachtkamer van de jeugdige pa tiënten. De hier geplaatste bank biedt plaats aan vier kinderen. De werkruimte is zeer royaal, zodat twee complete tandarts installaties geplaatst konden worden, zonder de bewegings vrijheid van de beide tandartsen ook maar enigermate te belem meren. Het benodigde daglicht wordt door twee grote ruiten aangevoerd (één daarvan kan als ventilatieraam wegzakken). Deze ramen ziin aangebracht in de Imkerzijwand en in de achter wand. terwijl de in de kapron- ding liggende ramen er voor zor gen. dat dit daglicht nog over vloediger wordt. Een aantal met zorg uitgevoerde kasten biedt gelegenheid tot berging van twee volledige tandartsen-instru mentaria. kleding, sterelisator. etc. Ten behoeve van de assis tente is een wegklapbare tafel aangebracht. Bij de verdere uitrusting vin den we de electrische verlichting een dito verwarming, een ge- isoleerde watertank met een in houd van 120 liter (een compres sor zorgt hierbij voor de nodige druk), een boiler, tanks voor het opvangen van spoelwater, etc. Het geheel ziet er keurig uit en zal hoewel de jeugdige pa tiënten er wellicht anders over denken! door menigeen met vreugde worden begroet. Werkloosheid gedaald in textielindustrie De voor enkele maanden inge zette opleving in de textielnij verheid houdt nog aan. De ver schillende textielfabrieken heb ben op dit moment een goede orderportefeuille en men heeft enige hoop, dat dit voorlopig zo zal blijven. De productie voor de export, die op de dag van van daag bevredigend kan worden ge noemd, is natuurlijk zeer kwets baar, omdat men elk ogenblik kan komen te staan voor moei lijkheden, welke door de regerin gen van de landen, waarnaar ge ëxporteerd wordt, kunnen worden veroorzaakt. De binnenlandse om zet is ook stukken beter dan zij geweest is. Minister Staf bezoekt genietroepen De minister van Oorlog en Ma rine, ir. C. Staf, zal Vrijdag 17 October een inspectie-bezoek brengen aan het eerste regiment genie-troepen, dat te 's-Hertogen- bosch in garnizoen ligt. Dit be zoek geldt de gewone inspectie, die de minister van tijd tot tijd onderneemt bij verschillende le> geronderdelen. Vughtse schilder vrijgesproken De Rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft de Vughtse schilder T. vrijgesproken van de hem tenlastegelegde schuld aan de brand, weike op 2 Juli het Meisjespensionaat ..Regine Coeli" te Vught voor een goed deel verwoestte. Bij de openbare be handeling had de Officier van Justitie vrijspraak gevraagd, daar de schilder geen grove schuld kon worden verweten. Het verzenden van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Oranje" (27 Oct.). Antillen: m.s. „Willemstad" (28 October). Suriname: s.s. „Cottica" (29 October). Canada: s.s. „Grote Beer" (18 Oct.) en m.s. „Westerdam" (23 lOct. Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (18 Oct.). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" (21 Oct.). Zuid-Amerika, Argentinië, Uru- quay, Bolovia, Brazilië, Chili en Paraguay: s.s. „Argentina Star" (20 Oct.). Naar de Columbiafilm „Paula" met Loretta Young en de kleine Tommy Rettig ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 HILVERSUM 1, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramo foonmuziek; (12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lunch concert; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gra mofoonmuziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Koorzang; 15.00 Kroniek v. letteren en kunsten; 15.40 Fan fare orkest; 16.00 Gramofoon muziek; 16.25 Idem; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Zang; 18.15 Journalistiek weekover zicht; 18.25 Lichte muziek; 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie"; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.25 De ge wone man zegt er t' zijne van; 20.30 „Lichtbaken" causerie; 20.50 „Thuisfront-Tombola"; 21.00 Ge varieerd programma; 21.50 Ac tualiteiten; 22.00 Amusementsmu ziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in!; 23.00 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmu ziek; 7.15 Ochtendgymnast.; 7.33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo foonmuziek; 8.55 Voor de huis vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld" causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.40 Pianore cital; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Dansmuziek; 13.55 Radioweek- journaal; 14.20 Gramofoonmu ziek; 14.45 Boekbespreking; 15.00 Accordeonmuziek; 15.30 „Van de wieg tot aan het graf"; 15.45 Gra mofoonmuziek; 16.15 Sportpraatje 16.30 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Dansmu ziek; 18.50 Gramofoonmuziek: 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week" causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Ge varieerd programma; 22.00 Socia listisch commentaar; 22.15 Lichte muziek: 22.40 „Onder de pannen" hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. AMSTERDAM. 16 Oct. Op de New Yorkse beurs zijn giste ren zware klappen gevallen en volkomen volgens' verwachting was de Amsterdamse Effecten beurs vanmiddag dan ook aan de flauwe kant. Hoewel van dringend aanbod geen sprake was, kwamen toch alle sectoren op een lager niveau, onder lei ding van Kon. Olie, die ruim vier punten verloor. Unilever en Philips deden het wat beschei dener, maar zagen zich toch circa twee punten ontgaan. Daarbij kwam, dat ter beurze onzekerheid heerste over een mededeling, die vanmiddag om drie uur uit communistisch China zou zijn te verwachten. Een en ander droeg er niet toe bij de animo tot zaken doen te vergroten. De berichten over een moge lijke kabinetscrisis in Indonesië waren ter beurze nauwelijks be kend en hadden dan ook weinig invloed. Deze sector biedt de laatste dagen weinig weerstand en ook vanmiddag waren kleine verliezen veruit in de meerder heid. Amsterdam Rubber belandde beneden de 70, n.l. 6914. Op de Scheepvaartafdeling was het niet veel beter gesteld, weinig affaire en merendeels lagere prijzen. Alleen de beleggings- markt heeft zich vandaag goed gehouden. De conversielening steeg tot boven de 92, waar mede de winst deze week is aangegroeid tot ruim een half punt. De premielening Amster dam kwam beneden pari. „Ame- rikaantjes" volgden trouw het verloop van Wallstreet en wa ren dus flauw. Het agio werd een kleinigheid lager getaxeerd op circa een half procent. Vier millioen gespaard De algemene spaarbanken, aangesloten bij de Ned. Spaar- bankbond, hebben in September ?arL ™'a'gen totaal ontvangen f 40.279.442. Een bedrag van f 36.389.492 werd terugbetaald, zodat f 3.889.950 is gespaard. Bij de bankspaa-banken bedroe gen inleg en terugbetaling resp. f 4.724.705 en f 4.224.912, zodat hier f 499.793 is gespaard. Eerste uitïoting premie lening Amsterdam Bij de eerste uitloting van de premielening Amsterdam is op serie 2930 nr. 3 een prijs geval len van f 100.000. Serie 3924 de nummers 1 t.e.m. 10 zullen af gelost worden met f 25.000 ieder serie 820 no. 6 met f 50.000, se rie 8816 nr. 9 met f 25.000 en de serie 2950 nr. 1 met f 10.000. Voorts zijn 5 obligaties afgelost met f 1000. 1 met f 5.000, 10 met f 500 en 470 met f 125. Haven werken" verlaagt dividend De Kon. Ned. Mij. voor Ha venwerken N.V. heeft over 1951, na afboeking der kosten en re serveringen, een saldo winst van f 1.688.155 (f 2.080,307) behaald. Voorgesteld wordt, na overboe king f f 1.250.000 naar de af schrijvingsreserve, een dividend van 6 pet. (7 pet.) uit te keren. De werkbezetting in het bui tenland was in het algemeen zeer bevredigend. In het binnen land is de omzet, tengevolge van enkele grote contracten, iets op gelopen. De omzet, uitgedrukt in gelds waarde, was hoger dan in 1950 De liquiditeitspositie aan het einde van 1951 was slechter" dan vorige jaren, enerzijds als gevolg van het feit dat grote contrac ten op het hoogtepunt van hun financieringsbehoefte waren, an derzijds omdat de financiële ont wikkeling van enkele werken is vertraagd. Het tijdelijk benodig de werkkapitaal blijft aanzien lijk boven het redelijk maxi mum. Ernstig wordt gestreefd naar een verbetering van de liquiditeit, hetgeen de directie mogelijk acht, zonder dat de omzetcijfers belangrijk zullen behoeven te worden geredu ceerd. Onveranderd dividend Laliad Datu In verband met nog steeds lopende onderhandelingen, o.a. inzake evt. herkapitalisatie, acht het bestuur der Lahad Datu Cultuur Mij., N.V. te Leiden het van belang en gewenst, de al gemene vergadering van aan deelhouders over het boekjaar 1951 uit te stellen, totdat een juist overzicht omtrent de te volgen gedragslijn kan worden verkregen. Wel ligt het in de bedoeling van het bestuur om over hef boekjaar 1951 eenzelfde divi dend voor te stellen als over 't boekjaar 1950. (8V2pct. op de preferente en 21 pet. op de ge wone aandelen). KRUISWOORD No. 113 Horizontaal: 1 lidwoord 3 godin van de huiselijke haard 7 hoog water 9 slede 10 lof 11 ons inziens 12 bouwland 14 vogel 16 deel v.h..kippenhok 17 zeepwater 18 bar 19 kier 21 meisjesnaam 23 lidwoord (fr.) 24 als eerder 25 iedere 27 vulkaan 29 drank 30 ton 31 bar 32 militaire kleding 34 geluiden 35 als volgt 36 meisjesnaam 38 ontkenning (Eng.) 39 per expresse 40 begin 41 als eerder Verticaal: 1 aanw. vnw. 2 uitbouw 4 rangtelwoord 5 de oudere 6 tijdmaat 7 uitroep 8 boom 13 benauwen 15 weersgesteldheid 20 eikenschors 22 stuk hout 25 leerling (Fr.) 26 jongensnaam 27 wondvocht 28 strijdperk 29 ind. dakbedekking 32 Afrikaans zoogdier 37 dierengeluid OPLOSSING 112 Horizontaal: 1. netto; 3. as; 6. Beerta; 9. hand; 13. steel; 15. eer; 17. te; 19. dis; 20. N.T.; 21. aan; 23. Esther; 25. darm; 27' orkaan; 29. St; 30. smaak. Verticaal: 2. tor; 3. ach; 4. la; 5. NN; 6. bestand; 7. els; 8. tre den; 10. ale; 11. dertien; l2. ul ster; 14. eis; 16. en; 18. ea; 22. nor; 24. Ria; 26. mot; 27. OT; 28. kam. 19) Nauwelijks was ze beneden of er werd gebeld. Lusteloos liep ze naar de deur. In de gemoedstoe stand, waarin ze nu verkeerde, was elk bezoek haar onaangenaam. Het liefste zou ze tegenover John hebben gezeten in de hoop, dat ze moed zou vinden om hem te vertellen, wat hij allang had moeten weten. „Bent u mevrouw Rogers?" „Jaantwoordde Paula met een angstig voorgevoel. „Mijn naam is Bascom, mevrouw. Uw huishoud ster zei me, dat ik. u het best 's avonds thuis kon treffen". Paula was inmiddels achteruit gegaan. Ze stond daardoor in de schaduw van de hall-lamp. Hoewel hem niets was gevraagd, stapte Bascom binnen. Hij meende waarschijnlijk, dat het doel van zijn bezoek uiterst welkom zou zijn. „Toen dacht ik", vervolgde hij, „dat ik nu maar even aan moest wippen om u te zeggen, dat ik de manier, waarop u voor die arme jongen zorgt, buitengewoon waardeer. Begrijpt u, tot op zekere hoogte zitten u en ik in hetzelfde bootje ik bedoel ik heb mijn deel gedaan, toen het kind daar zo op de weg lag en u -j- eh u. Paula had een afwerend gebaar gemaakt en was een stap naar voren gekomen. Hierdoor stond ze in het volle licht. Bascom had ineens gezwegen. Zjjn ogen werden groot van verbazing en toen kwam er diezelfde kwaadaardige uitdrukking in, die Paula zich herinnerde van de bewuste avond. „Maar u bent het! U bent het, die op de bewuste avond dronken langs de weg reed! Jij bent het geweest, die dat arme kind roekeloos tegen de vlakte hebt gereden!" Bascom wond zich meer en meer op hij begon te schreeuwen. „Ja, hè, en nou op een handige manier dat'kind in huis nemen om de dans te ontspringen?" „Dat is niet waar!" verweerde Paula zich. „Ach mens, vertel mij toch niets. Dat doe je om je misdaad verborgen te houden!" „Dat is niet waar. Ik „Maar je zult er geen bliksem mee opschieten", viel Bascom haar in de rede, „want ik zal je aan de kaak stellen!" Mijnheer Bascom, alsjeblieft", smeekte Paula. „Laat ik het u uitleggen. U begrijpt niet...." „Niet begrijpen? Ik begrijp alles, laat ik u dat even vertellen!" „Dat doet u niet. Het gaat om het kind. Als we nu van elkaar worden gescheiden, mislukt alles wat ik met hem voor heb". „Wat wil je daarmee zeggen?" beet Bascom haar toe. „Ben je bang voor de gevangenis?" „Dat is het niet dat is het heus niet!" riep Paula uit. „Ik moet alleen nog een beetje tijd hebben. Ik ben nog niet helemaal klaar met de lessen, die ik hem geef. Ik...." Verontwaardigd deed Bascom een paar stappen opzij. „Klets niet verder. Ik luister niet eens". „O, mijnheer Bascom, doe dat wel hij moet nog een aantal lessen hebben „Allemaal kletspraatjes hele mooie klets praatjes. Maar ik laat me daardoor niet om de tuin leiden! Waar is de telefoon?" Woest keek Bascom om zich heen. „Mijnheer Bascom toe wees redelijk het gaat om enkele dagen dat is alles wat hij nodig heeft enkele dagensmeekte Paula weer. „Dagen! Mens, ik geef je niet eens minuten..!" „Voelt u dan niet Paula maakte haar zin niet af. Ze zag Bascom naar boven kijken en hoorde hem zeggen: „Ik heb geen telefoon meer nodig. Kom maar, jongen ik haal je hier vandaan weg van die schandelijke vrouw. Boven aan de trap stond David. Hij was blijk baar op het gerucht van de opgewonden stemmen uit zijn bed gekomen. Hij keek over de ballustrade naar beneden. Ze vloog naar de kleine toe, knielde naast hem neer en liet zijn hoofd tegen haar schouder rusten. In Paula ontwaakte het gevoel, dat zij het kind moest verdedigen. Op dit moment bleek duidelijk, dat er bij haar geen sprake meer was van wroe ging, doch dat er tijdens het verblijf van David in haar huis een moederlijke liefde voor het kind was gegroeid. Zij ging onderaan de trap staan en zei met bevende stem: „Laat hem met rust. U hebt niet het recht op deze manier mijn huis binnen te dringen!" „Wat denk je begon Bascom, maar Paula gaf hem geen gelegenheid verder te spreken. „Er uit!" gebood zij. „Ik breng die jongen daarheen waar hij hoort!" antwoordde Bascom uitdagend. „Naar de politie!" „Nee!" gilde Paula. „Ja, naar de politie", vervolgde Bascom, terwijl hij naar voren kwam. „Daar zullen ze voor hem zorgen. Daar zal hij veilig zijn voor een dronken vrouw. Hij begon Paula opzij te duwen met de bedoeling het kind, dat naar dit alles met grote ogen stond te kijken en te luisteren, van boven te halen. „Raak hem niet aan! Raak hem niet aan!" „Opzij!" schreeuwde Bascom. „Raak hem niet aan! Nee.Paula's stem zakte weg. Bascom had haar opzij gedrongen en liep de trap op. „Kom maar, jongen", zei hij, „het is voor je bestwil". „Ga niet mee, David!" riep Paula radeloos. „Da vid David David! O, lieveling....!" Bascom had David opgenomen en hij stond met hem op een der bovenste treden. Of het kind zich nu onwillig had getoond en los wilde komen, zag Paula niet op dat ogenblik, maar wel zag zij tot haar grote ontsteltenis, dat het kind van boven naar beneden viel en bewegingloos bleef liggen. Ze vloog naar de kleine toe, knielde naast hem neer, liet zijn hoofd tegen haar schouder rusten en snikte: „Lieveling het komt allemaal wel weer goed lieveling, zeg wat het komt allemaal weer goed. Oh, David...." (Wordt vervolgd.) Een dezer dagen zijn voor het eerst bijeen geweest de leden van een door Minister Mansholt ingestelde staatscommissie voor de sanering in het bakkersbe drijf. Kort samengevat waren de conclusies van deze commis sie, dat de aanwezigheid van 'n te veel aan capaciteit en een verspilling bij de distributie het maatschappelijk gezien gewenst maken, dat gestreeft wordt naar sanering en rationalisatie. Het teveel aan capaciteit be staat vooral bij de allerkleinste bedrijven. Dit euvel houdt een gevaar in van prijsbederf en in het algemeen betekent het een verspilling van krachten. Verkoop van brood aan de deur achtte de oommissiePolak in het algemeen niet economisch. De al te grote spreiding in de klantenkring wees zij hierbij echter aan als de grote fout. Ook hier betreft het vooral de kleine bedrijven. Het stellen van minimumkos- ten op basis van de kosten van het goed geleide bedrijf vond de commissie een middel tegen prijsbederf. De niet goed gelei de bedrijven mogen niet maar zonder meer gesloten worden. De maatregelen, die genomen moeten worden, moeten verant woord zijn en moeten waar borgen bieden tegen willekeu rige verstarring. Er zou een regeling moeten komen, waarbij een z.g. „sper tijd" wordt afgekondigd, gedu rende welke nieuwe vestigingen en uitbreidingen verboden zijn, maar dan uiteraard in die dis tricten, waar sprake is van een teveel aan capaciteit. Aan dege nen, die tot continuatie van be drijven zouden willen overgaan, of aan hen, die hun bedrijf wil len sluiten en zich verplichten niet meer als bakkerspatroon, werkzaam te zullen zijn, zou er een premie moeten worden toe gekend. Na afloop van de spertijd zal j de vestiging van nieuwe bedrij ven en de uitbreiding van be- staanden weer worden toege staan, met dien verstande ech ter, dat voldaan zal moeten worden aan nader te bepalen eisen van technische aard. Zoals gezegd, er zouden dus minimum prijzen moeten komen, maar daarnaast dient er ook 'n verbod van cadeaustelsels te zijn. Een overmatige rendabiliteit moet bestreden worden en over matige credietverlening moet belemmerd worden. Er moet ook gezorgd worden voor een gun stige sociale positie van het per soneel. Om de distributie van brood te verbeteren moet de klanten ruil bevorderd worden. Tenslot te heeft de commissie-Polak nog gewezen op de wenselijkheid, dat aan de bakkers een beter in zicht wordt gegeven in het sa menstel van kosten van hun be drijf, hun administratie zal hier aan dienstbaar moeten worden. Zij beval voor -dit doel aan de oprichting van centrale boek- houdbureaux, die gecontroleerd zouden moeten worden door de bakkersorganisaties. (Advertentie) U snit 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leveroilletles. Naar de gelijknamige film uitgebracht door Europa-Columbia Film 14. Wij ne men onmiddellijk de wagen en zijn in twee uur bij u. Als ik u raden mag, houdt u zich gereed om met ons mee te gaan. Het is voor u van het grootste belang, dat u zelf uw bewijsmateriaal toont." Julie had er bijgestaan en uit de flarden van het gesprek vol komen begrepen waar het om ging. „Zou het ons gelukt zijn" vroeg ze bijna ademloos. „Alles wijst er op", antwoord de Steve gejaagd. „Vooruit Julie laten we geen minuut verliezen op weg naar rechter Elroy Hacker in Franklin, de man, die het door ons gezochte tweetal in 1931 in Middlebury heeft ge trouwd!" Het werd een dolle vlucht naar Franklin. - Steve slaagde er zelfs in het plaatsje binnen de twee uur te bereiken. Het bleek, dat rechter Hacker bij een ken nis toevallig een krant had in gezien, waarin in grote letters de oproep stond, die Steve er in had laten plaatsen. Omdat de rechter zich vaag herinnerde, dat hij de gezichten meer had gezien, was hij zijn zorgvuldig bijgehouden archief gaan raad plegen en toen had hij dezelfde foto gevonden. Hij had namelijk de gewoonte om van ieder paar, dat zich door hem liet trouwen, een foto te maken, waarvan hij er één zelf hield en de ander aan de jonggehuwden ten ge schenke gaf. Steve belde Mark Chapman op met de mededeling, dat ze iets hadden ontdekt en dat hij hen 's avonds op kantoor kon verwachten. Het middernachtelijk uur na derde reeds, toen Steve en rech ter Hacker de hoofdredactie- kamer binnenstapten. „Het spijt me, dat we later zijn, dan ik verwachtte we werden door het verkeer opgehouden", ver ontschuldigde Steve. Mark stond glimlachend ach ter zijn bureau. „Dat geeft niets. Je telefoontje was zo veelbete kenend, dat ik het de moeite waard vond om te wachten." Uit zijn hele houding bleek duide lijk, dat hij niets verwachtte maar dat hij zijn ijverige repor ter en diens assistente niet wil de teleurstellen. Na ernstig met zich zelf te hebben overlegd, was hij tot de conclusie geko men dat dit de enige houding was om mogelijke vage aanwij zingen, die de jongelui zouden meebrengen, in de kiem te smo ren. „Ik heb de naald in de hooi berg gevonden", begon Steve vol enthousiasme. „Of laat ik liever zeggen: een, man met een naald. Mag ik voorstellen vrede rechter Elroy HackerMark Chapman onze hoofdredacteur." Even aarzelde Chapman. Toen begroette hij mr. Hacker op jo viale toon, hetgeen dóór deze op dezelfde wijze werd beant woord. „En", vroeg Chapman, „is ook naar uw mening de gevonden naald van enige betekenis?" „Enige betekenis!" riep Steve uit, voordat de rechter iets kon antwoorden. „Nog enkele ogen blikken en we zijn er totaal achter!" „Wat heb je dan gevonden?" Marks stem klonk scherp en te gelijkertijd uitdagend. „De identiteit van mevrouw Eenzaam Hart en haar echt genoot!" antwoordde Steve trots. „Rechter Hacker hier trouwde hen in Middlebury. Hun namen zijn dat heeft hp, na de foto te hebben gezien, in zijn archief opgezocht Char lotte en George Grant. Hebt u dat goed gehoord, Chapman? De naam van de moordenaar is Ge orge Grant!" Chapman reageerde niet on middellijk. Hij moest deze plot selinge onthulling even verwer ken. „Ja, ja ik heb het gehoord ga verder „Vervolgens is mr. Hacker er van overtuigd, dat hij die Grant zal herkennen, zodra hii hem weer ziet." Rechter Hacker, kwam een naar stappen naderbij. Het was of hii zich niet helemaal zeker van zijn zaak voelde. „Het is zo", begon hij. „ik heb die foto namelijk zelf van ze ge nomen ..Een soort van service, die de rechter aan de echtparen be wees". lichtte Steve toe. Mark was gaan staan. Hij toonde niet de minste opwinding en zijn stem klonk onbewogen, toen hii vroeg:,, U hebt ze dus in Middlebury getrouwd, zegt u? Maar mijn reporter heeft u toch in Franklin gevonden?" „Ik heb me zeven jaar geleden teruggetrokken", antwoordde rechter Hacker. „Sindsdien wijd ik mij aan mijn liefhebberijen. Maar ik zag de foto toevallig in de krant bij een vriend en van dat ogenblik af heb ik mij er mee bezig gehouden." Mark wacht even. „Hoe bent u er zo zeker van. dat u die Geor ge Grant weer zult herkennen" vroeg hij verder. „Dat is heel eenvoudig", was het rustige antwoord. ..In de eerste plaats concentreerde ik mij door het nemen van de foto's op de mensen en verder wilde het toeval, dat het tweetal vlak na het huwelijk al ruzie kreeg, waarbij de man zich geweldig opwond. Ik hoor nog zijn stem en zie ook nog voor me. dat hii rood van woede werd." „Ik begrijp waar u heen wilt. Chapman", merkte Steve op. wilt beweren dat we nu in ieder geval die George Grant nog moe ten vinden." „Ik zie tenminste niet in. dat ie nu maar zonder meer weet waar die Grant uithangt", ver klaarde Chapman. „Ik ben er zeker van", zei Steve. ..dat er in zeer korte tiid wat wordt bereikt als nu offi cieel het oolitie-apparaat met al zijn mogelijkheden wordt inge schakeld. „Aha", vervolgde hii terwijl hii verheugd een stap naar de deur deed. „daar is Ju lie". En zich tot Chapman wen dende. sprak hii: „We hebben haar bii het hoofdbureau afge zet om inspecteur Davis vast het een en ander te vertellen." Julie trad het vertrek binnen. „Onze vriend Davis staat op het kookpunt het viel niet erg in goede aarde, dat wti er iuist ach ter zun gekomen. Maar we kun nen ervan overtuigd ziin. dat hii ziin hele apparaat in werking stelt „Dat is prachtig!" riep Steve uit. ..Hii had één voorwaarde", vul de Julie haar verklaring aan. ..Eerst moet rechter Hacker bii hem komen, anders onderneemt hii niets." (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5