OPROER IN DJAKARTA Ons nieuw Feuilleton Tierende menigte verscheurde de Nederlandse driekleur SCHERP PROTEST ■NS! Hoge Commissaris Lamping niet bang tegen ernstig incident Wij moeten uitdaging van Sovjetunie 't hoofd bieden Ondergrondse beweging in Beieren ontdekt irdag onze ingen SOEKARNO OOGST DE STORM DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Indonesische regering bood al verontschuldigingen aan BUFFETTEN Sportpark f mm V jienafdeiing i producten lage prijzen! r 45° 330 k 85° BLKLEDEN ERIEN AREN 'gen 59° Koninklijk Paar HET VLIEGVERKEER 9,Nederlanders verdwijn „Nieuw Guinea aan Indonesië!" Auto onder trein bij Vroomshoop Regeringscrisis in Finland Ministers Beyen en Luns op reis Ned. kustvaarder op mijn gelopen In Korea gesneuveld Prinses Sybilla op Soestdijk Parijs Kon rail Adenauer iu Berlijn 90 MILLIOEN MEER UIT- DAN INVOER 12 jaar gëeist tegen vrouw Rede van Eisenhower Truman valt de generaal aan DEZE JONGEMAN Een Zondagskind 3 van Alkmaar stel- ïgenheid open, in. te ag van de buffetten Llkmaar. De verpach- k van 1 Januari 1953 57. De inschrijvings- rember a.s. des mid- d bij de Dir. van het erdekte tribune). Op Verpachting Buffet- in tegen betaling van oemde directeur. ih. 720 grom), P™"1' J^C Ie en gele i gram), zeer goedkoop, en per blfk met pit, grote gram), a-c er pot 99 ehalte 14,9% les von 71/2 dl. erse rookworst ees getrokken) «d, g9. wks cm., zeer doorzichtige ciaal de Cologne, la"9 59' kwaliteit leder, js sloten 925 ïandschoenen, aliteiten ^75 len, v.a. 9 torloges, mooie <£^£50 overgooier m w°l O 90 et, met diverse witte odel I 95 \OORI>HOII| Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen Ged Gracht 39, tel. 459 K 2240. Zaterdag 18 October 1952 48e Jaargang No. 12607 Buiten God i$ 't nergens veilig (Vondel) 's GRAVENHAGE De Indonesische re gering is thans bezig storm te oogsten van de wind, die in een jarenlange hetze door hoge regeringsautoriteiten, onder wie met name president Soekarno, is gezaaid. Gis terochtend verzamelde zich met beangsti gende snelheid te Djakarta een enorme volksmassa, die naar mededelingen van de politie, hoofdzakelijk van buiten de hoofd stad afkomstig was. Meer dan 15000 tie rende demonstranten baanden zich 'n weg naar het parlementsgebouw, dat al spoedig door het aanrukken van gevechtswagens en artillerie een vesting leek. Duizenden Indonesiërs groepten samen voor de resi dentie van de Nederlandse Hoge Commis saris, de heer Lamping. Zij stormden het park in, rukten de Nederlandse vlag naar beneden en vertrapten en verscheurden het dundoek. De Hoge Commissaris liet zich niet intimideren, maar hees onmid dellijk een nieuwe vlag. SINGAPORE, 17 Oct. Een K.L.M.-Constellation, de „Am sterdam", die op weg was naar Djakarta met 32 passagiers aan boord, is naar Singapore teruggekeerd een uur nadat het vliegtuig uit Singapore was vertrokken. In een gedoceerde radiobood schap werd gezegd, dat het toe stel naar Singapore moest te rugkeren en daar moest blij ven in afwachting van verdere berichten. Deze radioboodschap viel sa men met de demonstraties in Djakarta. Het vertrek van de Indone- sie-toestellen van Schiphol blijft ongewijzigd. Het vertrek van het K.L.M.- vliegtuig uit Djakarta naar Ne derland, dat Zaterdag zou ver trekken is 24 uur uitgesteld. Op de achtergrond van deze demonstraties staan ongetwijfeld de moeilijkheden, die de laatste tijd zijn gerezen over het defensiebeleid van de Indonesische regering. Zoals wij reeds mededeelden was zelfs een motie van wantrouwen ontworpen tegen de minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono. Het parlement achtte echter een motie van wantrouwen te zwaar. De oppositie richtte zich vooral tegen de aanwezigheid van de Nederlandse militaire missie in Indonesië. Meer in het algemeen staat op de achtergrond van de agitatie de steeds groeiende, kunstmatig-opgekweekte onrust over het feit, dat Nederland niet bereid is Nieuw-Guinea los te laten. 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. De Hoge Commissaris van Nederland te Djakarta heeft onmiddellijk tegen het gebeurde protest aange tekend en de Indonesische regering heeft hedenmorgen aan de heer Lamping haar excuses voor de incidenten aangeboden. Onmiddellijk nadat de vlag was neergehaald, heeft de Ned. H.C. een nieuwe vlag doen hijsen, die onder bewaking van Indonesische militairen werd gesteld. Hedenmiddag te 12 Uur Neder landse tijd heeft de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië te 's-Gravenhage een bezoek ge bracht aan de minister Beyen en Luns. De heer Soesanto bood zijn persoonlijke excuses en die van de Indonesische gemeenschap in Nederland aan en deelde mede, dat zijn regering ook reeds te Djakarta excuses aan de Ned. Hoge Commissaris had aangebo den. De ministers hebben de heer Soesanto medegedeeld, dat de Nederlandse regering de inciden ten ernstig opvat en er door is verontrust en teleurgesteld. Te vens werd de heer Soesanto ver zocht, om bij de Indonesische re gering aan te dringen op maat regelen ter voorkoming van ver dere incidenten. Weer contact met Nederland. Het telegraafverkeer, dat Vrij dag in de ochtenduren werd ge blokkeerd op last van de Indone sische militaire autoriteiten, werd Automobilist uit Kampen gedood Bij de onbewaakte spoorweg overgang te Mariënberg in de provinciale weg Almelo-Vriezen- veen-Hardenberg, is gisteravond een auto gegrepen door de trein, die om 17.51 uur uit richting Al melo te Mariënberg binnenkomt. De bestuurder, de heer W. Meu- leman uit Kampen, werd op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier kinde ren. De auto werd totaal ver nield. Het treinverkeer had geen ver traging. om 15 uur Djakarta-tijd op order van de minister van Defensie weer opengesteld. Telegrammen, die waren aan geboden bij het telegraafverkeer „Cable and Wireless" zijn intus sen alle uitgeseind. Het blijkt thans, dat telegrammen, die zijn aangeboden bij het PTT-kantoor in Djakarta, dat de rechtstreekse verbinding met Amsterdam on derhoudt en waarover dus vrijwel alle Nederlandse correspondenten hun telegrammen verzenden, voor het merendeel nog niet zijn ver zonden. Een misverstand is klaar blijkelijk de oorzaak hiervan. HELSINKI, 17 Oct. (Reuter). De premier van Finland, Kekko nen, die tot de agrarische partij behoort, heeft Vrijdag het ontslag van zijn kabinet aangeboden aan president Paasikivi. De sociaal-democratische minis ters uit het coalitiekabinet waren reeds eerder op de dag afgetreden. De crisis is ontstaan tengevol ge van een meningsverschil tus sen de agrarische partij en de socialisten over het plan der re gering om de huren te verhogen. De ministers van Buitenlandse Zaken. mr. Beyen. zal Zondag naar Parijs vertrekken voor be sprekingen van de O.E.E.C. Hii wordt Woensdag 22 October te rugverwacht. De minister zonder portefeuille Mr. Luns. vertrekt Dinsdagavond 21 October naar New York voor de algemene vergadering der V.N. Hii wordt in de tweede helft van November terugver wacht. Het was niet omiddellijk be kend, door wie de demonstratie was georganiseerd. De politie maakte echter uit de kleding en de spandoeken van de demon stranten op, dat de communisten ten nauwste bij de relletjes be trokken waren. Geëist werd de ontbinding van het parlement. Op de muren van het gebouw der volksvertegenwoordiging werden biljetten aangeplakt, waarop stond te lezen: „Dit parlement vertegenwoordigt het volk niet" en „Zij maken van dit parlement een koffietent". Het huidige par lement is in feite een benoemde en niet gekozen vertegen woordiging. Het lag in de bedoe ling eind 1953 algemene verkie zingen te houden. Voor het incident bij het Hoge Commissariaat plaatsvond,had den zich geen gewelddaden voor gedaan, maar wel had de me nigte toen reeds een dreigende houding aangenomen. Om negen uur kregen tanks en 'artillerie van het garnizoen bevel op te rukken naar het parlementsgebouw en het paleis van de president. Het verkeer was volkomen gestremd. Tegelijkertijd werden alle tele foonverbindingen in Indonesië uit de dienst genomen. Het incident bij het Hoge Commissariaat. Een vrouwelijk lid van de staf van het Nederlandse Hoge Com missariaat vertelde over het vlag- incident: „Duizenden demonstran ten stormden door het hek naar binnen. Zij deden ons niets, maar schreeuwden ons scheldwoorden toe. Daarna scheurden zij de vlag in stukken". Daarna begaf de me nigte zich naar het paleis van president Soekarno, maar zij ver spreidde zich nadat de verzeke ring was gegeven, dat hun eisen voor ontbinding van het parle ment in overweging zouden wor den genomen. De Nederlandse Hoge Commis saris toonde zich niet bang voor het woedende gepeupel. Hij liet onmiddellijk een nieuwe vlag hij sen. Ook werd de Nederlandse vlag neergehaald op twee kanto ren van het Nederlandse commis sariaat aan het voormalige Ko ningsplein. Hierbij werd met stenen gegooid naar een Nederlandse ambtenaar, die zich in de tuin bevond. De maatschappij vlaggen van de pas sagekantoren van de maatschappij „Nederland" en van de Rotter damse Lloyd werden neergehaald. Een van Nederlandse zijde on middellijk ingediend protest werd door de chef van het protocol van de Indonesische regering beant woord door het mondeling aan bieden van excuses. Tegelijk wer den militaire wachtcommando's ter beschikking gesteld voor Ne derlandse gebouwen. Patrouilles van het leger doorkruisten de stad met de wapens in de aanslag. Het kabinet bijeen. Het Indonesische kabinet kwam enkele uren na het uitbreken van de onlusten bijeen. Terwijl buiten de kreten klonken om parle- mentsontbinding, de terugroeping van de Nederlandse militaire mis sie en algemene verkiezingen, be gaf zich een delegatie van het parlement naar de vergadering van het kabinet. Het resultaat van deze bespreking was, dat de regering weigerde af te treden. Ondertussen had president Soe karno een onderhoud met premier Wilopo en de chef van de gene rale staf, Simatupang. Na afloop van de kabinetsvergadering arri veerden de divisiecommandanten en de sectie-commandanten van de algemene landmachtstaf oen de minister van Defensie te ont moeten. Gisteravond waren de straten weer rustig, hoewel troepen nog steeds regeringsgebouwen be waakten. De avondklok was in gesteld van 20 tot 5 uur. Samen komsten van meer dan 5 personen waren verboden. President Soekarno sprak een bende betogers toe en verklaarde, dat Indonesië een parlement moet hebben en dat hij geen dictator wilde zijn. „De revolutie is nog niet geëindigd en Nieuw Guinea nog niet ingelijfd", zo riep hij de volksmassa toe, die hem storm achtig toejuichte. Ten N.W. van Vlieland Vannacht is de Nederlandse kustvaarder „Noach", metende 499 ton, op een mijn gelopen nabij het lichtschip Terschelling. Er werd om onmiddellijke assisten tie gevraagd. De positie van de „Noach" was tussen de boeien ET 6 en ET 7 ten Noord-Westen van Vlieland. Om zes minuten over vier arri veerde de sleepboot Holland' van de Rederij Doeksen bij de Noach', die veel water in de machineka mer heeft en zware slagzij maakt, maar op de houtlading blijft drijven. Ook de reddingboot „Branda- rig" is van Terschelling uitge varen. De Nederlandse regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens acties in Korea op 10 Oc tober 1952 is gesneuveld korpo raal J. Rijs, legerno. 200225004. Korporaal Rijs werd op 25 Fe bruari 1920 geboren, hij was on gehuwd en afkomstig uit Amster dam. Hij behoorde tot het regi ment stoottroepen. Prinses Sybilla van Zweden heeft gistermiddag met de Ko ninklijke Familie de lunch ge bruikt in paleis Soestdijk. Ook Prinses Wilhelmina was hierbij aanwezig. Kort na half drie ver lieten de Koningin en de Prins het paleis en begaven zich naar het vliegveld Soesterberg, van waar zij naar Parijs vertrokken. 111 PARIJS; 17 Oct. (Reuter). Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn Vrijdag te Parijs aan gekomen. Zij zullen het weekein de de gasten zijn van president Auriol. Het Koninklijk Paar werd op het vliegveld Orly begroet door de Nederlandse ambassadeur, ba ron van Boetselaer van Ooster hout, en diens echtgenote. Na zich enige minuten te hebben onder houden met de chef van het pro tocol van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer de la Chauvinière, vertrokken de Koninklijke gasten in de auto van de Franse president naar Rambouillet. Ongeveer 300 belangstellenden juichten de Koningin en de Prins 'toe. Aan de fotografen was het niet toegestaan, foto's te nemen. BERLIJN, 17 Oct. (A.P.). De West-Duitse kanselier Konrad Adenauer is vandaag uit Bonn in Berlijn aangekomen om het jaar lijkse congres van de christen democratische partij mee te ma ken. Hij werd op het vliegveld Tem pelhof begroet door de burge meester van West-Berlijn Ernst Reuter. Adenauer, die leider is van de C.D.U., zal verscheidene redevoeringen houden. - 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samenge stelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de geïm porteerde goederen in September 1952 f613 millioen (v. m. f623 millioen), terwijl voor een waar de van f 702 millioen (v. m. 581 millioen) werd geëxporteerd. Wegens vergiftiging van haar mail Voor de Utrechtse rechtbank hebben Vrijdag terechtgestaan de 37-jarige vrouw C. M. van E. te Zeist en de 40-jarige J. J. van der K., stoffeerder van beroep, uit Utrecht. Eerstgenoemde wordt verdacht van vergiftiging van haar echtgenoot. De tweede ver dachte zou medeplichtig zijn ge weest wegens het verschaffen van vergift. De officier van Justitie eiste tegen de eerste verdachte 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen de tweede verdachte 5 jaar gevangenisstraf, eveneens met aftrek. Het conflict Ommelanden. De stakers echter, die staakten voor een vastgestelde regeling van lonen en arbeidsvoorwaarden, zoals die in elke zuivelfabriek bestaat, posten nog steeds voor de fabriek, en het ziet er niet naar uit, dat het conflict zijn oplossing nadert. Posters voor de fabriek. NEW YORK, 17 Oct. (A.P.). Generaal Eisenhower heeft een gedetailleerde analyse gegeven van het grote Russische plan om de vrije wereld te vernietigen. Na uiteengezet te hebben, hoe dit gevaar het hoofd geboden moet worden zei hij: „De volken kunnen eventuele nieuwe Sowjet tactieken zonder paniek onder ogen zien". Eisenhower besprak uitvoerig het in Moskou gehouden partij congres. De daar vastgestelde po litiek noemde hij een „dodelijke uitdaging aan de vrije wereld in dit critieke najaar van 1952. Wij moeten aan deze uitdaging het hoofd bieden, indien wij in vrij heid willen voortbestaan". Hij betoogde verscheidene ke ren, dat de Westelijke landen de mogelijkheid hebben de commu nistische bedreiging het hoofd te bieden. Hiervoor achtte hij een grotere eenheid in de V.S., tussen de V.S. en zijn bondgenoten uit de oorlog en met de drie versla gen landen noodzakelijk. Als een practische stap ge waagde hij van de mogelijkheid, dat de V.S. leningen ter beschik king van Japan en Duitsland zul len stellen. Eisenhower hield zijn redevoe ring tijdens een diner in het Wal dorf Astoria hotel in New York, waaraan tal van vooraanstaande figuren uit de republikeinse en democratische partij aanzaten. Hij belichtte het grote gecompli ceerde probleem waarvoor de vrije wereld zich geplaatst ziet. Zijn redevoering was in zekere zin een uiteenzetting over de buitenlandse politiek, die hij zal voeren, indien hij als president gekozen wordt. Truman over Korea. President Truman heeft van daag verklaard, dat generaal Eisenhower „klaarblijkelijk be reid is, onze veiligheid te onder mijnen, als hem dat op de pre- sidents-zetel brengt". Hij betoogde, dat Eisenhower „schijnbaar zover wil gaan, dat wij onze troepen uit Korea terug trekken en de strijd verder aan de Zuid-Koreanen overlaten. „Ik heb nog nooit zoiets goed koops in de politiek meegemaakt. Wij kunnen niet doen, wat hij voorstelt, zonder dat wij ons zwak tonen tegenover het com munisme in Korea en dat weet hij". Advertentie) MüNCHEN, 18 Oct. (Reuter). In Beieren is een wijdverspreide rechts-radicale ondergrondse be weging ontdekt, aldus heeft de Beierse minister van Binnenlandse Zaken, Hoegner, Vrijdag tegen over verslaggevers verklaard. De beweging was van Noord- Beieren naar Hessen overgesla gen, doch totdusver was nog geen schakel tussen de Beierse en de Hessische ondergrondse gevonden. Hoegner zou in de volgende zit ting van het Beierse parlement een volledig verslag uitbrengen. (Zoals bekend legde de premier van Hessen de vorige week in het Hessische parlement een verkla ring af over een ondergrondse beweging, die volgens hem was gefinancierd en opgeleid met Amerikaanse hulp). De West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Lehr, heeft in Berlijn verklaard, dat in West- Duitsland tweehonderd communis tische mantelorganisaties werken, die allemaal nauwkeurig in het oog worden gehouden. Over de ondergrondse beweging in Hessen verklaarde de minister, dat de regering van Hessen ge ruime tijd van het bestaan van deze beweging op de hoogte moet zijn geweest. gent U een Zondagskind? Waar schijnlijk niet. Waarschijn lijk kijkt U met grote ogen naar zo,n mens, die voor het geluk ge boren schijnt, wie het maar altijd voor de wind gaat en die van het ene succes in het andere rolt. Toon Kortooms, de jongeBrabant- se auteur, wiens boeken de laatste tijd zo'n opgang maken, schreef het verhaal van zo'n feestelijk De schrijver van ons nieuwe Zondagskind, een verhaal, dat feuilleton Toon Kortooms ,,Deze Jongemanheet en dat wij nu als feuilleton brengen. Toon Kortooms is nog jong, hij is geboren op 23 Februari 1916, in Deurne, dus in de Brabantse Peel. Na in Venlo het gymnasium van de paters Augustijnen be zocht te hebben, werd hij onderwijzer en stond acht jaar voor de klas, in de Peel. Daar sloeg hij aan het schrijven. Achtereenvolgens verschenen „Een liefde in Peelland", „Beekman en Beekmanen „De mannen Beekman". Kortooms is zelf een soort Zondagskind, zijn romans hadden in ons land en ook in België een reusachtig succes. Hij schreef verder nog het verzetsverhaal „De Zwarte Plak", evenals zijn voorgaande boeken ook al uitverkocht. Vorig jaar September kwam „De Kleine Emigratie" van de pers. Ons nieuwe feuilleton „Deze Jongeman" speelt in Brabant, maar niet in de Peel ditmaal. Zij gaat over een jongeman die zoals men dat zegt goud in de keel heeft en vlak voor zijn examen een nieuw pad opgaat, waarop hij met een verrassende flair de moeilijkheden weet te overwinnen, een pad dat hem tot grote successen voert en naar een meisje uit een aristocratisch milieu met wie hij na vele vermakelijke en kostelijke avonturen zijn levensgeluk gaat opbouwen. Wij zijn er van overtuigd, dat onze lezers dit frisse, blije en zonnige verhaal over het Zondagskind met veel genoegen zullen lezen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1