Sinjorenstad gereed om stroom van Hollanders te ontvangen ARTHUR ELLIS Ploegen voor Deurne Belg ië-Nederland voor de vijfenzeventigste maal Ook eenvoudige standen hebben hun bekoring Engelse scheidsrechter die de top bereikte SATERDAG IK (>GioBn,i\ 1^62 Pagina 5 NEDERLAND KRAAK Oranje-Wit TEBAK WIERTZ TERLOUW LUGTHART ALBERTS BIESBROUCK BENNAARS VAN DER KUIL VAN ROESSEL LENSTRA LEMBERECHTS ANOUL MAERTENS MERMANS REYNIERS CARRE BENSCH MEES VAN BRANDT •DIRICX BOOGAERTS Rood-Zwart BELGIE Voetbal in Engeland (Van onze correspondent) ORANJE JUICHT ONZE DAMRUBRIEK Verkeer voor voetbalwedstrijd BelgiëNederland Eerst Antwerpen zien en dan Van onze sportredacteur Er is een gezegde: „Eerst Napels zien en dan sterven". Met een kleine variatie daarop zal menige voetbal enthousiast zich als ideaal hebben gesteld: „eerst naar Antwerpen en dan De stippeltjes, waarde lezers, laten we aan Uiv fantasie over. En al is Anttverpen na tuurlijk niet te vergelijken met het onvergetelijk schone Napels, toch is het een feit, dat iedere keer weeraan, karrevrachten vol Nederlanders de Moerdijk overtrek ken. Zuidwaarts, het grote voetbalavontuur tegemoet in de Belgique, waar ze nog extra versterking ontvangen van de drommen Brabanders, die ook even de grens zijn overgewipt. U moet dat zelf meegemaakt hebben, om te begrijpen waarom al die Hollanders, na „eenmaal Antwerpen", ieder jaar weer ver langen naar dit weekend, waarin men volkomen is ondergedompeld in de interland-stemming tussen de twee lage landen aan de Noordzee. Want heel Antwerpen leeft mee, heel Antwerpen is er vol van en heel Antwerpen staat in vuur en vlam als de „Ollanders" „den Bels" komen bestrijden. Dat is niet alleen om de centen, die de Noorderburen meebren gen, dat is niet alleen om de hogere prijzen, die de winkeliers ijlings Vrijdagavond in de etala ges aanbrengen, dat is zelfs niet om de vreugde, die de Antwer penaren meestal beleven na de „mets", als de overwinning in de Sinjorenstad is gebleven. Neen, het is om die gezellig heid, die er heerst zo langs de hele Keizerlei, het is om de stem ming rondom België-Holland, een wedstrijd, die zoveel entourage heeft in Antwerpen, dat terecht de Belgische Voetbalbond het niet heeft aangedurfd deze ontmoe ting ook maar een enkele maal in Brussel te laten verspelen. Dat is in het verleden wel eens gebeurd, maar toen .is er zo'n storm over opgestoken, dat de brave bestuurderen eieren voor hun geld kozen en de Antwer penaren „hun mets" teruggaven. En dus zal er weer braaf ge feest worden. U weet wel, allen, die het al eens hebben meege maakt, zo eitït op zijn Belgisch, hier een ftal en daar een kermis. Maar overal zal men de kansen kunnen bepraten onder het genot van een lekker potteke bier en in het sappigste Vlaams zal men kunnen horen, dat de „Ollander" met huid en haar zal worden op gevreten en dat Terlouw.... De kansen Wel en hier zijn we dan op een punt aangeland, dat we onze kout over Antwerpen kunnen over schakelen op de wedstrijd zelve. Want het is natuurlijk wel aar dig voor u, dat u eens weet hoe Antwerpen er tijdens België- Holland uitziet, maar u wilt toch ook wel graag weten hoe de kan sen van onze jongens er voor staan. Dat ze het moeilijk zullen krij gen, weten we allemaal. Dat er kritiek is op de opstelling van onze ploeg, is ook bekend. Maar wees gerust, ook in België is de opstelling van de Rode Duivels met gemengde gevoelens ontvan gen. Rik Coppens, het idool van vele tienduizenden, is er uit gelaten. Uit de hele ploeg.... En de Belgen zullen zeker de hele week al teruggedacht heb ben aan de wedstrijd van het voorjaar, toen deze Rik Coppens onze Rinus Terlouw behandelde als een klein schoolkind en hem les gaf in voetbalkunde en voet- bal-taktiek. Al ging dat nu niet op een bepaald sympathieke en sportieve manier. Het is daarom dat onze Keuze commissie zo lang geaarzeld heeft met de samenstelling van ons Nederlandse elftal. Want geloof ons maar, als Coppens de aan valsleider van de Belgen was geweest, dan had Terlouw geen spil gestaan. Maar er zal geen Rik Coppens in het Antwerp Stadion verschij nen, tenminste niet als speler, want de Antwerpenaar heeft plaats moeten maken voor Mer- mans. Er waren nog meer lastige problemen op'te lossen voor onze Zuiderburen. Want Coppens kan op alle plaatsen terecht.... Radicaal heeft men de knoop doorgehakt, zo radicaal, dat er kleine stormpjes zijn opgestoken in de diverse dagbladen, die allen van mening waren, dat men deze veelzijdige voetballer niet mocht passeren. Laten we dan maar verder zwijgen over de beide halfspelers, die ook al niet de volle instemming hebben en over de keuze van doelman Bogaerts, die een Meert heel moeilijk zal doen vergeten. Neen, heus, het is daar bij onze Zuiderburen ook geen koek en ei en het team, dat Zondagmiddag zal aantreden in Deurne, is niet van een derge lijke wonderbaarlijke sterkte, dat onze jongens bij voorbaat kans loos zijn. Het avontuur „Abe/Rinus" Kansloos dus niet, zelfs niet, nu over het algemeen de opstel ling van ons elftal nog al wat kritiek ondervindt. Zeker gerechtvaardigd is die kritiek, als men het heeft over het opstellen van Lenstra als linksbuiten en van Terlouw als spil. Nu mag men denken over Ter louw hoe men wil. Men mag zijn speelwijze weinig sympathiek vinden, men mag hem veel te fors en te hard vinden. Dit alles mag nog geen maatstaf zijn voor een eventuele vervanging. Wat wel mag en ook moet gelden, is, dat er op het ogenblik in Nederland een speler rondloopt, die zeker beter is dan de Ter louw in zijn huidige vorm. Die (Stormvogels) (Eindhoven) (D.W.S.) (Sparta) (Be Quick) (Vitesse) (R.C.H., aanv.) (Dosko) (V.S.V.) (Willem n) (Heerenveen) Scheidsrechter 9 LING (Engeland) (F.C. Mechelen) (Luik) (Antwerp F.C.) (Anderlecht) (R.C. Mechelen) (Luik) (Beringen) (Antwerp F.C.) (Lierse S.K.) (Union St. G.) (Standard) De wedstrijd vangt aan óm drie uur precies. De heer van Leeuwen zal een reportage verzorgen via Hilversum II, 298 meter. Voorts zal ook via de televisie de ontmoeting te zien zijn. Hier is het Dick van Rijn, die voor het gesproken woord zal zorgen. niet zo'n verschrikkelijke een- benigheid demonstreert als de Rotterdammer, die traagheid niet in zijn woordenboek heeft staan en die qua koptechniek en plaatsen zeker de evenknie is. Als men deze omstandigheden nuchter beschouwt, dan kan men, hoe men het ook draait en wendt, hoe men ook motieven aanvoert, die voor de opstelling van Ter- louw pleiten, slechts tot één con clusie komen: nl. zet die man op de plaats die hem toekomt. Of met andere woorden: zet Hen driks op de spilplaats. Er is nu eenmaal een ijzeren wet, die ook voor ons voetbal geldt en die wet omvat het recht van de sterkste. In dit geval is overduidelijk gebleken, dat Hen driks meer presteert dan Ter louw en dus is het ogenblik aan gebroken om „dank je wel" tegen de Sparta-man te zeggen en de Arnhemmer de plaats te geven, die hem rechtens zijn spel toe komt. Maar genoeg daarover. Ter louw staat morgen toch spil en hij zal daar heus zijn uiterste best doen zijn oude vriend Mer- mans de voet dwars te zetten. Een ander experiment, dat al enkele jaren geleden ook is ver toond, zal morgen weer van stal zijn gehaald. Abe Lenstra staat linksbui ten en gezien zijn spelmethode, die hij tegen de „Wolves" tien dagen geleden demonstreerde, zal Nederland dus morgen geen echte buitenspeler op links hebben, doch een voet baller, die improvisatie als wapen voert en meer op an dere plaatsen te vinden zal zijn dan op de plaats waar hij is opgesteld. Dat zal zeker zijn moeilijkheden voor de Belgi sche achterhoede met zich' meebrengen, doch vooral voor ons eigen elftal, dat practisch gedwongen zal worden er re kening mee te houden dat Abe niet daar staat, waar hij hoort te staan. We beseffen volkomen de be weegredenen, die de E.C. gehad heeft om zich nogmaals aan dit experiment te wagen. Men heeft geen goede linksbuitens in* ons land (ze zijn tenminste nog niet ontdekt) en er is misschien ook reden te veronderstellen, dat de E.C. een proef wilde nemen met Lugthart op de binnenplaats. Deze jonge, ijverige Be Quick-er heeft geen onverdeeld gunstige critiek in de bladen gehad, maar zoals wij destijds al schreven: het is een harde zwoeger, die blijft volhouden en die drommels lastig LONDEN, October 1952 Scheidsrechter Arthur Ellis is nog niet zo lang „in de running". Eerst de laatste vier jaar heeft hij bekendheid gekregen op het vasteland, want zijn eerste icedstrijd buiten Engeland floot hij in 1948 toen Frankrijk in Parijs tegen Italië speelde. Sinds dien was de aandacht van de gehele voetballende wereld op hem gevallen. Zijn rustige kundige wijze van het leiden van een wedstrijd brachten hem ook buiten Engeland waar hij in zijn eigen land al geruime tijd staat: aan de top van de scheidsrechters. Dolblij keerde Arthur Ellis van de Olympische Spelen terug waar hij de eind- wedstrijd tussen Hongarije en Zuid Slavië had geleid. „Hoger sport op de ladder kon ik niet bereiken. Ik be schouw het als de grootste eer, die men mij kon aandoen en het is voor mij een bewijs, dat ik met mijn methode op de juiste weg ben". Want Arthur Ellis houdt er in het veld een eigen methode op na. Hii heeft niet alleen 'n bijna on feilbare kijk op het spel. maar hij weet na een kwartier ook met welk soort spelers hij te maken heeft. In zijn loopbaan heeft hij daar een studie van gemaakt en toen wij hem na een leaguewed strijd te spreken konden krijgen, was een enkel woord slechts no dig om hem honderduit te laten vertellen over de wijze waarop hij meent het best een wedstrijd te kunnen leiden. Ellis had het water van de douche nog in zijn zwarte haren zitten en hij wreef met de toppen van zijn vingers over zijn hoofd om te voelen of hij zijn scheiding wel kaarsrecht had getrokken. „Je mag het best weten, ik ben er moe van, niet omdat het mij zo veel inspanning kost om ander half uur over het veld te lopen ook een scheidsrechter moet trainen net zo goed als een voet baller maar ik word altijd geestelijk moe, dat komt door mijn systeem. Ik houd er namelijk niet van om elke overtreding te bestraf fen. Soms bereik je veel meer met een waarschuwing en nog meer met een geestige terecht wijzing. Niet iedere speler is van dezelfde geaardheid en ik ga van het standpunt uit, dat zij dan ook niet allemaal de zelfde straf moeten krijgen". Het is bekend, dat Arthur Ellis de spelers in drie groepen ver deeld. De eerste noemt hij de groep van de „geniepigen". Dat zijn de spelers, die een overtre ding begaan als de scheidsrechter met de rug naar hen toe staat. Zij zullen het ook dikwijls zijn, die de bal een paar meter naar voren leggen bij een vrije trap of de bal wegschoppen als de tegenpartij een vrije trap moet nemen. Met zulke spelers heeft Arthur Ellis geen medelijden. „Ik waarschuw hen één keer en zeg er bij, dat ze bij een volgende overtreding on herroepelijk naar de kleedkamer worden gezonden. Als tweede groep duidt Ellis .de spelers aan, die bepaald ruw spe len en zij die zich door het pu bliek of teamgenoten zo laten „op warmen", dat zij dingen gaan doen waar zij in normale om standigheden niet aan zouden denken. Langs z'n neus weg De derde groen vindt Ellis de spelers, die correct spelen maar zo langs hun neus weg aanmerkin gen maken op de scheidsrechter. „In een eerste divisiewedstrijd voor de leaque gaf de binnenspé- ler. een bekend internationaal, zulk een fraaie pass aan zijn mid denvoor. dat de man alleen maar hoefde te blazen om een doelpunt te kunnen maken. Maar hij stond net buitenspel en ik floot natuur lijk. De internationaal liep naar Hollandse doelpunten in Deur ne worden altijd met grote vreugde begroet door de duizen den Nederlanders, die daar zijn samengedromd. Hier ziet U er een paar uit een pril verleden. Abe Lenstra is op beide foto's goed te herkennen. Wij allen hopen morgen op een veelvuldige reprise. En reken maar dat U dan d i e foto's Maandag in onze courant zult kan zijn voor zijn tegenstanders. Dit zijn eigenschappen, die hem morgen extra te pas kunnen ko men. Tebak veelbelovend. Ondanks het Abe-experiment geloven we niet, dat de voorhoe de sterk zal teleurstellen. Als Piet van der Kuil zijn vorm van tien dagen geleden heeft bewaard, als Bennaars en Lugthart zo zwoegen als toen en als van Roessel zijn kanonskogels uit Tilburg in zijn koffer heeft meegenomen, wel dan zitten er zeker enkele pun ten in. Nu moet U direct niet gaan denken, dat we ons Oranjeteam de beste kans toemeten. Verre van dat. We hebben te spelen te gen een ploeg, die absoluut beter voetbal vertoont, die bovendien voor eigen publiek speelt, en die erop gebrand is de overwinnin genreeks van de laatste tijd voort te zetten. Het Belgische elftal beschikt daarbij nog over een' stormlinie, die met spelers als Mermans, Anoul, Torke Lemberechts en Bensch onze achterhoede voor hete vuren zal zetten. Daarbij zullen èn Alberts èn de veelbelo vende Tebak alles en alles moe ten geven om hun eigen werk op te knappen en bij te springen, als Terlouw gepasseerd zal zijn. Nu kan er een „hoop" gebeuren, als daarachter een doelverdediger staat, die zeker is van zijn taak. Kraak is de laatste weken de oude niet, maar „he can rise to the occasion", zoals de Engels man het kernachtig uitdrukt. Kraak kan inderdaad naar een vorm groeien, die nodig is, om juist in Deurne een kracht van betekenis te zijn voor ons elftal. Laten we dat hopen en dan ja dan herhalen we, wat we in dit overzicht al eens hebben ge zegd: „Dan is Holland niet kans loos". Wat veel zal van de achter hoede afhangen, of we morgen weer dansende Hollandse suppor ters zullen zien op de Keizerlei en daaromtrent en of in de over volle treinen „terug" de over winningsliederen zullen galmen. En dat, waarde lezers, zouden we toch zo graag weer eens mee maken. Zoals gewoonlijk weer aller eerst een probleem. Een pro bleem ditmaal met een attractie. Ziet U maar. PRIJSVRAAG Probleem no. 6 Auteur: MAX DOUWES (Hilversum Opgedragen aan alle oplossers (sters), speciaal aan de lezers in het Noorden. Eerste publicatie! (Zwart) (Wit) Wit begint en wint Inzendtermijn 14 dagen uiterlijk (na plaatsing) Stand in cijfers (beiden 15 schijven). Zwart op: 2 6 8 9 10 12 13 14 18 19 22 23 25 35 en 36. Wit op: 11 16 21 24 27 30 31 32 34 38 39 44 47 49 en 50. Van onze bekende (oud-Gro ningse) medewerker wederom een interessant vraagstuk. Na De KNAC deelt mede, dat op a.s. Zondag ter gelegenheid van de voetbalwedstrijd België— Nederland het verkeer van Ne derland naar Antwerpen als volgt zal worden geregeld: verkeer komend van Breda langs Wuestwezel tot Brasschaat, aldaar rechtsafslaan en over St. Mariaburg en Ekeren naar Ant werpen; verkeer komend van Roosen daal over NispenEsschen, Kalmthout tot Kapelle; bij ge meentehuis van Kapelle rechts afslaan en tram volgen, verder op links naar Antwerpen; verkeer komend van Zeeland en West-Noord-Brabant. Dit rijdt langs het grenskantoor Putte tot Kapelle, waar het bij het ge meentehuis rechtsafslaat en tram volgt, verder op links naar Ant werpen. zijn middenvoor toe en zei, net hard genoeg dat ik het ook kon horen: „dat was een slechte be slissing, kerel". De middenvoor knikte en keek even schuin uit zijn ooghoeken of ik het had ge hoord. En of, maar ik liet niets merken. Ik had kunnen laten stoppen en de internationaal een waarschuwing kunnen geven. Ik meende echter, dat mijn tijd ook wel zou komen. En hij kwam. De middenvoor kreeg een juweel van een kans nadat hij vier spelers had gepasseerd. Hij kwam op de straf schopstip te staan en vuurde een schot af dat ergens bij de hoek- vlag terecht kwam. Toen hii en de internationaal dicht genoeg bij me in de buurt waren, zei ik ook langs mijn neus weg: „en dat was een slecht schot, kerel". Ze keken me even aan en barstten alle twee in lachen uit. Ik had er veel meer mee bereikt dan met een waar schuwing." verschillende offer- en slagcom binaties eindigt deze construc tieve compositie in een originele eindstand, welke voor Wit ge wonnen is. Inderdaad geen ge makkelijk vraagstuk, maar éen, dat na het oplossen, voor de op lossers (sters), een bevrediging zal schenken! En nu een attractie: De damredactie looft twee pakjes shag uit voor twee goede oplossingen. Bij meer goede op lossingen beslist het lot! Gelieve het eindspel volledig aan te ge ven en tevens naam en adres duidelijk bij de oplossing te ver melden. Allen veel succes toegewenst. Uit onze lezerskring! Nu onze damrubriek in ver schillende delen van ons land verschijnt, verheugt het ons, dat wij vele enthousiaste brieven en briefkaarten mochten ontvangen, vaak met dambijdragen en vele waardevolle adviezen! Wij zijn voor deze grote belangstelling allen zeer erkentelijk! Juist door deze loyale médewerking, kunnen wij de rubrieken op een hoger niveau brengen en de prettige sfeer verhogen tot heil van ons schijnbaar zo eenvou dig, maar toch zo diepzinnig en ingewikkeld damspel! Want in gewikkeld is ons damspel zeker met haar prachtige combinaties en niet te vergeten haar geniale problematiek, hetgeen steeds een lusthof van de geest is geweest en ook zal blijven. „Wie eenmaal in de ban van ons nobele spel is gekomen, blijft een toegewijd beoefenaar, ook al ontbreken hem het talent en de tijd om zich tot een sterk speler te ontwikkelen!" Het damspel geeft niet alleen oefening voor het denken, of ontspanning, maar het heeft steeds een gunstige in vloed voor een rustige en voor uitziende gedachtenvorming! Van onze nieuwe oplosser en auteur J. Winter te Oude, Pekela (Gr.), mochten wij een aardig vraagstukje en een partijstandje ontvangen, welke wij onze lezers (essen) niet willen onthouden. De auteur noemde zijn kleine vraag stuk „Kaboutertje". Het is een eenvoudig standje waarvan ech ter de nodige bekoring uitgaat. De auteur heeft dit vraagstukje speciaal gecomponeerd voor de beginners en met „sterkere" huis dammers, die „de sport des ges tes" serieus willen gaan beoefe nen. Probleem 7 Auteur: J. WINTER (Oude Pekela) Eerste publicatie! Motto: „KABOUTERTJE" (Zwart) (Wit) Wit begint en wint Inzendtermijn (uiterlijk) 14 dagen na plaatsing Stand in cijfers (beiden 6 schij ven). Zwart op: 6 8 9 10 26 en 29 Wit op: 16 23 27 34 39 en 49. Een aardig, leerzaam vraag stukje. Na enkele offers ontstaat een aardig eindspel, dat Wit op geestige wijze wint. Voor de goede oplossing (mits goed en volledig uitgewerkt), wordt een pakje prima sigaretten beschikbaar gesteld öf een pakje shag. Bij meer goede oplossingen beslist het lot. Allen veel succes toegewenst! Een partij-fragment Nu volgt een aardig partij standje van de heer J. Winter te Oude Pekela, (Groningen). Het verschil tussen een „spelstudie" en een partijstand is als volgt: Een „studie" kan afgeleid zijn van een gespeelde partij óf ont staan naar een idee, dat in de verbeelding van de auteur is ge rijpt. In een „partij-stand" moet er zorg voor worden gedragen, dat de samenstelling van 'n frag ment uit een partijstand zich nauwkeurig aansluit bij de gang bare spelopvattingen, dat wil zeg gen de standopbouw moet zich m een normaal gespeelde partij kunnen voordoen. De heer De Winter heeft een, partijfragment gegeven uit een gespeelde partij maar door één stuk te verplaat sen verkreeg hij een aardige par tij-combinatie (zie diagram), wel ke in de partij veel voor kan ko men en dus leerzaam is. Auteur: J. WINTER (Oude Pekela), prov. Groningen Eerste publicatie (Zwart) (Wit) Een partij-stand Stand in cijfers (beiden 8 schij ven). Zwart op: 9 14 15 17 18 19 23 en 36. Wit op: 25 28 32 35 37 38 47 en 49. Zwart speelde als laatste zet 12 17. Wit gaf aan, dat als zwarte schijf 6 op bijvoorbeeld veld 36 had gestaan (zie diagram) de vol gende leerzame winst voor hem mogelijk wak geweest. Wit 3530 (dreigt met 3024 enz.), Zwart 1520, (gedwongen, op 1822 zou volgen 3731 enz.), Wit 30 74. Zwart 2029 (gedwongen). Wit 25—20 (14x25), Wit 37—31 (36x27), 32x12, (23x43), 12x3, (43 48), (2934 verliest ook), 3 26!! en Zwart verliest. Wij danken de heer J. Winter voor zijn bijdrage en hopen, dat velen zijn voorbeeld zullen vol gen. Oplossing van probleem no. 4 Auteur: SJOERD LAUTENBACH. (Leeuwarden) Stand in cijfers (beiden 7 schij ven). Zwart op: 4 8 9 17 22 27 en 36. Wit op: 15 24 28 38 41 47 en 48. Wit wint als 1510, (22x42), 47 x38, (36x47 óf 4x15), 48—42, (4x 14 óf 36x47), 38—32!!, (47x20), 32 x25 en wint op fraaie wijze (pre cies op tempo!). Goede oplossingen ontvangen: W. Tesselaar, St. Maarten (N.H.): D. Wenker, Benningbroek (N.H.); M. M. Jong, Schagen: J. Winter. Oude Pekela; W. V. Hoeven Sap- pemeer; J. Stam, Bergen N.H.. Cor de Kruyff, Loenen a/d Vecht: H. v. Tulder, Joh. v. Dijk, Am sterdam; G. Kraan, Middelburg: G. Bos. Apeldoorn: H. v. d. Som men, Tilburg; J. H. Goenée, Kat wijk aan Zee; Jan de Leeuw, C. M. Servaas, A. van Vught, H. van Rooijen, J. Soelbos, sold. H. As- kamp. J. A. Vos, H. C. Bos, allen Utrecht: L. Bergsma, Hengelo: Fr Melis, Eindhoven: H. Wijers, Bilt- hoven; J. C. Verschuur, Utrecht- E. Vernooy, Hilversum; sold. J A. Vos, A. Vreeswijk, J. van Gendt, W. Alfrink, Amersfoort' A. v. d. Brink, Jutphaas.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5