IS DE NEDERLANDSE EMIGRANT WEL DIE BEROEMDE PIONIER? Haat der inheemsen kwam in Kaapprovincie tot explosie Pastoor wierp stinkbommen in Dusseldorfer bioscoop Ontnuchtering na de hoera-stemming Een scherp en vernietigend oordeel DJAKARTA RUSTIGER „Laat die korporaal nog eens zingen.,.."" DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Alleen de boeren vormen een gunstige uitzondering Indonesische autoriteiten traden uiterst correct op Dag van brandstichting9 plundering en moord TEGEN DE SLECHTE FILM Onzelfstandigheid is tekenend VOORLICHTING BEDROEVEND Aanklacht tegen Dominici Joop de Knegt: ontdekking NOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52. tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Maandag 20 October 1952 48e Jaargang No. 12608 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) (Van onze bijzondere medewerker) Rector J. v. d. Hoogtedie onlangs teruggekeerd is van een reis naar Australië hij heeft er drie maanden doorgebracht heeft een dezer dagen op een bijeen komst van adspirant-emigranten te Utrecht verklaard, dat de voorlichting en voorbereiding van de Nederlandse emigrant grondig zal moeten veranderen. „Waarom, zo vroeg hij zich af, houdt men hier de mensen nog voor, dat er geen betere emigranten zijn dan de Nederlandse katholieke emigranten? Waarom preekt men hier de voortreffelijkheid om zodoende een mentaliteit aan te kweken, welke pestilent genoeg is om in de zoete uiaan der heerlijke gezapigheid de Nederlandse emigrant een zelfverzekerdheid te geven, die Item straks, eenmaal in Australië, de ontnuchterende morele klap zal bezorgen Tijdens zijn verblijf in Australië heeft rector v. d. Hoogte gesproken met de Nederlandse zielzorgers onder de immi granten en met tientallen Australische geestelijken. De Ne derlanders zijn ondankbaar, is zijn conclusie. Door wange drag wordt door sommigen de zo moeizaam gekweekte good will ineens bedorven. Een andere slechte eigenschap voor immigranten is de onzelf standigheid. Een tekenend staal tje maakte rector van der Hoogte hiervan mee in een ingenieurs familie in Brookville. Moeder wist geen raad hoe de kinderen godsdienstonderricht te geven. Teneinde ze toch niet helemaal „zonder" te laten opgroeien, stuurde ze de kinderen maar naar de Zondagsschool op de .School met de Bijbel". De emigrant de doorsnee emigrant die pas van de boot komt, is een hulpeloos wezen. Het eerste wat hij doet is naar „iemand" toestappen, op die „iemand" een beroep doen, of hij hem aan werk en aan een huis kan helpen. Inplaats van zelf de handen uit de mouwen te steken en op werk af te gaan, wacht de Nederlander tot een ander het voor hem zoekt. Die Nederlander, die gewend was dat alles voor hem gedaan werd, ziet geen kans meer om zelf zijn kinderen op te voeden, als hij eenmaal in Australië is. Op school in Nederland kregen zijn kinderen Catechismus, op school' werden ze door de dokter onderzocht, werden ze nagezien op hoofdonrein, op school werden ze doorgelicht en als het vacan- tie was konden ze nog naar de vacantieschool. In Nederland werd alles voor de man, die nu als immigrant in Australië staat, gedaan. Hoe kan iemand nu zijn kinderen gods dienstonderricht en, als ze wat ouder zijn, sexuele voorlichting geven? Wanneer u ergens mocht hebben gelezen, dat de Ne derlandse katholieke emi granten goede pioniers zijn, dan moet dat beslist in een geschiedenisboekje geweest zijn, aldus rector v. d. Hoogte. Boeren vormen uitzondering Hoe kan men een pioniers mentaliteit veronderstellen bij zo'n man, waar alles voor wordt gedaan? Een uitzondering hierop vormen echter de Nederlandse boeren. Van deze mensen hoort men geen klachten, dat ze hun clubs missen, dat ze dat „op Zon dag alles dicht" zo erg vinden, dat ze hun bioscoopje moeten ontberen De Nederlanders in Australië schijnen alles ook beter te weten. En ze vergeten, dat Australië een land is met een totaal andere structuur, een land met een ander klimaat, met andere gewassen, met een regenval verschillend van die in Nederland. Ze ver geten, dat de Australiër dit alles weet en er naar handelt. En veel te laat komen ze tot de ontdek king, dat die „kerel daarginds.." een kerel uit-één-stuk blijkt te zijn. (Zie vervolg pag. 7) SPIONNAGECOMPLOT IN EGYPTE? KAIRO, 18 October Een woordvoerder voor het leger heeft Zaterdagavond bekend ge maakt, dat Donderdagavond een aantal personen wegens deelne ming aan een spionnagecomplot gearresteerd is. Vermoedelijk zijn 20 personen ingesloten. DJAKARTA, 19 Oct. Verslaggevers van Pi-Aneta melden, dat Zondagochtend de militaire bewakingen om het paleis minder sterk waren dan de afgelopen dagen. Langs Merdeka Noord en de Djalan Segara (Rijswijk) werd weer verkeer toegestaan. De vier kanonnen, die op het plein voor het paleis waren opgesteld, zijn wegge haald. Ook op de Lagangan Banteng excuses voor het vlagmcident (Waterlooplein), waar het parle- mentsgebouw staat, bevinden zich geen kanonnen of gepantserde wagens meer. Het parlements- gebouwd wordt alleen nog be waakt door militairen. Leden van het parlement, die „in bescherming" waren genomen, zijn weer vrijgelaten en enkele bladen, die verboden waren, mo gen met ingang van heden weer verschijnen. Bij een bezoek, dat de Hoge Commissaris van Neder land, de heer A. Th. Lamping, Zaterdag aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta bracht, werden hem namens de Indonesische regering nogmaals In een dorpje bij Seoel in Korea speelde zich dit tafereeltje af, dat zeker waard was te worden gefotografeerd. Ondanks heftige protesten van de kleine jongen stoiid zijn zusje er op zijn haar te wassen. Van zijn misbaar trok zij zich niets aan en sloeg aan de arbeid, die zij met de nodige zorg en dege lijkheid verrichtte. aangeboden. De heer Lamping verklaarde zeer tevreden te zijn over de uiterst correcte wijze", waarop de Indonesische autori teiten na de incidenten zijn op getreden. Bekendmaking demonstranten namens Namens de deelnemers aan de demonstraties van Vrijdag hebben Zondag Jacob Rustam Effendi, Sjamsudin, M. Sanip, A. Suprap- to en Alidoedin (allen onbeken den) een bekendmaking uitgege ven, waarin zij zeggen, dat men er bij de regering op wil aan dringen, dat zo spoedig mogelijk algemene verkiezingen worden gehouden, opdat men zou kunnen komen tot samenstelling van een grondwet en de vorming van een representatief parlement. Voorts wordt gezegd, dat er geen enkele band bestond tussen de demon stranten en welke regerings instantie of partij ook. is de mening van Rector v. d. Hoogte „Wat doet men in Neder land voor de katholieke emi granten?" zo vraagt Rector van der Hoogte, Bisschoppe lijk Commissaris voor de emi gratie zich verder af. Niets, niets en nog eens niets. Men heeft in Nederland geen haast om die emigrant wegwijs te maken Wat hebben ze hem verteld van de winter in Australië? Ge moet een winter meegemaakt hebben als de juist voorbije, de ergste sinds vijfentwintig jaren. Ge zoudt hebben liggen rillen onder de dunne Austra lische dekens, uw jas en schoenen zoudt ge hebben aangetrokken en zo zoudt ge weer naar bed gegaan zijn Ze hebben hem niet verteld dat hii ziin warme winterkleren best kon meenemen. Hii had ze verkocht met ziip meubeltjes, aan deze-of gene vriend, die toch al wist dat hii wegging en dus wist dat hii er ook van anderen maar een krats voor zou krij gen. Gefaald ..De voorlichters, de Katholie ke Centrale Emigratie-Stichting zo ging Rector v.d. Hoogte ver der. zii hebben gefaald. Zii heb ben verzuimd de emigrant weer mens te maken, hem ziin zelf standigheid te hergeven, een eerste vereiste voor een pionier. En daar staat hii nu als een hul peloze in het onmetelijke Aus tralië de pionier". En de organisaties; ze deden er beter aan, de koppen bii el kaar te steken en zich te bezin nen op de gemaakte fouten, op datgene, wat men verzuimd heeft inplaats van onderling te kra kelen over de verdeling van de regeringssubsidie. En men praat over het ..vele dat gedaan wordt voor de emi granten. Maar er wordt niets ge daan voor de emigrant. Iedere emigrant is een individu, is een mens en dat wordt vergeten. Hii wordt een geval, een rapport, een procedurekwestie. En dit wreekt zich. Ontdaan van alle eigenschappen, die hem hadden moeten sieren, staat daar de ..would be" pionier in Australië. Hii komt tot de ontdekking dat datgene, wat hij nodig heeft iets anders is dan het babbeltje over ziin nieuwe vaderland dat hem met open armen zou ontvan gen Men laat hem gaan. liefst op een luxe boot. „Ik heb met ze gereisd op Zi 'n luxe boot. Spre ken ze over emigreren? Over pionieren? Geen woord. Ze heb ben aan boord de kans om cur sussen Engels te volgen. Er ge bruik van maken? Ho maar...." Ter gelegenheid van de tewaterlating van de „Kungsholm"het vlaggeschip van de Zwe den-Amerika Lijn, van de werf van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, door prinses Sybilla van Zweden, werd Zaterdagavond in de historische burchtzaal te Middel burg een banket aangeboden. Prinses Sybilla liet zich fotograferen temidden van enige dames in Zeeuws costuum. POPvT ELIZABETH, 19 Oct. In New Brighton, een in hoofdzaak door inheemsen bewoonde voorstad van Port Eli zabeth (Kaapprovincie Zuid-Afrika), is het Zaterdagavond lot ongeregeldheden gekomen. Duizenden inheemsen trokken brandstichtend en plunderend door de straten. Elf personen, onder wie vier blanken, kwamen om het leven en 27 liepen verwondingen op. DIGNE, 18 Sept. De po litie van Digne is Zaterdag begonnen met het onderzoek van een tegen Dominici, de voornaamste getuige in de nog onopgehelderde moord zaak-Drummond, ingediende aanklacht. De politie verrichtte talrijke arrestaties. Politiefunctionarissen, die eerst Zondag bijzonderheden over de wanordelijkheden mee deelden, noemden de incidenten „niet ernstig". De relletjes begonnen, toen de politie bij het station twee niet- blanken wilde arresteren op be schuldiging van diefstal. Een grote menigte inheemsen verijdelde echter het plan der politieman nen. Hierna trokken de inheem sen door de stad, terwijl zij op hun weg auto's vernielden en o.m. winkels, een postkantoor en de modernste bioscoop voor niet- blanken in Zuid-Afrika in brand staken. De directeur en de film operateur van deze bioscoop wer den gedood, evenals een school jongen, die zich in het gebouw bevond. Het vierde blanke slacht offer was een lid van de eerste hulpdienst, die door inheemsen, die hij had laten meerijden, uit zijn vrachtauto werd gesleurd. De plaatselijke leiders van het Afrikaanse Nationale Congres noemen de gebeurtenissen een „ongelukkige, roekeloze en slecht overdachte terugkeer tot het recht van het oerwoud". Er wordt ech ter aan toegevoegd, dat de relle tjes het publiek moeten wijzen op het gevaar van de apartheids politiek. Een electriciën uit Metz. een zekere Lutz, heeft verklaard, dat Dominici hem in 1941 in een restaurant te Forcalquier onder bedreiging met een revolver een grote som geld had ontroofd. Hii had indertijd van deze beroving geen melding durven maken, om dat het geld afkomstig was van illegale goudhandel. Voorts bestudeert de politie op het ogenblik een verslag uit Noord-Frankrijk, waar Vrijdag avond een man is aangehouden, die een kaart van de streek, waar de moord op de Drummonds op 5 Augustus is gepleegd, in ziin bezit had. Op de kaart was de dpvi iiciyi dp Pl-inrinp Amster- weg van Forcalquier naar Lurs apn va1} Sif fL lan9e Amsier met een potlood aangegeven en damse LSK-korporaal Joop de de potloodstreep liep precies tot Knegt. Op bijna Amerikaanse op de plaats, waar oo deze weg n,,iyp lfnmt dp vowulnriteit on de Drummonds werden ver-1 V>llze Koml ae Pppuiamen op moord. HILVERSUM, 19 Oct. Het geluk is soms als een paddestoel: het komt geheel onverwacht op en de verstan dige mens plukt hem op tijd. Een sprekend voorbeeld daar van zijn de wederwaardighe- hem afgestevend. DUSSELDORF. Pastoor dr. Carl Klinkhammer uit Düssel- dorf, algemeen bekend als de „Roerkapelaan", heeft in de af gelopen week in Düsseldorf te zamen met kapelaan Heinrich Fein en vier andere verdachten terecht moeten staan voor de grote Strafkamer van het Landes- gericht. Hem wordt verweten, dat hij door het werpen van stink bommen in de bioscoop en door het organiseren van protest-de monstraties tegen de vertoning van de film „Die Sühnerin" (De Zondares) wanordelijkheden heeft veroorzaakt. Voorts zou hij zich tegen de politie hebben verzet en geweld1 tegen kon doen. hebben gebruikt. Dr. Klinkham mer geeft het eerste deel van de beschuldiging toe, het gebruik van geweld en het verzet tegen de politie ontkent hij. Het proces veroorzaakt grote opschudding in Duitsland. Niet minder dan 33 getuigen zijn ge durende de afgelopen dagen ver hoord. Op 5 Maart 1951 werd in een theater in Düsseldorf de film „De Zondares" vertoond, een film, welke de katholieke filmkeuring in Duitsland en de katholieke organisaties eenparig als onzede lijk en voor de katholieken be ledigend hadden afgewezen. Dr. Klinkhammer achtte zich ver plicht openlijk stelling te nemen tegen de vertoning van dit film werk, omdat de overheid gebon den was door de wet en er niets Woensdag verklaarde de burge meester van Düsseldorf, dr. Go- ckeln: „Een demonstratie was de enige methode om een verbod van de film te krijgen. In onze staat toont de wet in dit opzicht een leemte, die door het volk moet worden aangevuld. Het liefst van alles zou ik zelf in de optocht hebben meegelopen". De film kon immers slechts pas worden verboden door een uit spraak van de rechterlijke macht. Helaas heeft de Officier van Jus titie in Rijnland-Westfalen nage laten tijdig in te grijpen in te genstelling met enige andere Bondsstaten, waar wel een ver bod gevolgd is. Tijdens de getuigenverhoren, die de hele week hebben geduurd, is aan het licht gekomen, dat het accent van het proces geheel anders ligt dan in de dagvaarding werd gesteld. De tegenstrijdige verklaringen van de politie-agen- ten hebben ook voorlopig aange-' toond, dat de geestelijken geen deel hebben gehad aan de strub belingen, welke zich bij de demon straties hebben afgespeeld. Vast staat in ieder geval, dat de politie met gummiknuppels op de demon stranten is ingegaan en de me nigte uit elkaar geslagen heeft. Vrijdag nam het getuigenver hoor een sensationele wending, toen dr. Klinkhammer verklaarde, dat de kerkelijke autoriteiten achter de demonstratie hadden gestaan en zelfs zouden hebben aangedrongen op het organiseren van protest-acties. De advocaat van de beschuldigde, heeft daar om het Landesgericht verzocht Dinsdag voor de pleidooien be ginnen J. Kardinaal Frings, aarts bisschop van Keulen, als getuige te horen, om bevestigd te zien of inderdaad deze actie een protest van de Kerk tegen het beleid van de Staat inhoudt. De „Eems" heeft motorschade SCHEVENINGEN, 19 Oct. Het motorschip Eems heeft we gens motorschade om sleepboot hulp geseind. Het geeft als positie 52,28 graden Noorderbreedte en 2,48 graden Oosterlengte op, Wes telijk van IJmuiden. Medio September begon de geschiedenis. Toen introduceerde Toby Rix de jeugdige militair bii Ger de Roos. Hii zong met het Orkest Zonder Naam in de weekendserenade het bekende .High Noon". Waar niemand zelfs aangedacht had. gebeurde. Nauwelijks was op Zaterdag avond 20 September om kwart over tien de laatste klank van „High Noon" verstorven, of de telefoons bii de KRO stonden niet meer stil. Tientallen telefo nische verzoeken kwamen binnen om tijdens diezelfde uitzending „die Hollandse iongen dat lied nog eens te laten zingen". Dc oost maakte het de volgende da gen nog erger: luisteraars stuur den enige honderden briever met verzoeken om herhaling. Di reacties van de toehoorders ble ven aanhouden, zodat Decca directeur Jack Philips besloot e een plaat van uit te brengen. Er moest van allerlei gebeurer voordat het zover was. Het kor geen gewone dagopname worden want korporaal Joop de Kneg; kon geen vrij krijgen, in de nacht dan maar. want eer „nachtpasje" kon hii wel verove ren. Zodat het hele Decca-appa raat, het Orkest Zonder Naan - versterkt - en al wat er mee aan te pas komt. een nachti flink heeft gewerkt. Ja. het geluk is als een paddt stoel. Zes iaar geleden, nadat h van schooi af kwam. bezorgd Joop de Knegt kranten in Am sterdam, hij werd bakkersmaatü later tongste bediende en werkte voordat hii in Januari de wapen rok aantrok, als iongste bediende bii een textielfirma aan de Kei zersgracht in Amsterdam. Man overboord van de Loenerkerk 's-GRAVENHAGE Het 1 derlandse s„ Loenerkerk heeft de nacht van Zaterdag op Zoi. dag alle schepen, die de rivier d Wezer op of af voeren verzocht scherp uit te zien naar een man die tussen Blumenthal en Farge overboord moet zijn geraakt ea vermist wordt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1