Alkmaarse veiling gegroeid tot een gezonde onderneming 2 s De Loiidense politie en Scotland Yard De Kermisklanten" Heiloo leent een ton w Plannen voor nieuwbouw in vergevorderd stadium Agenda Pastoor G. v. Niekerk t Gemeente voert verweer tegen rechtsvordering gra Voetba In vijf en twintig j aar Een totaal verdedigingsplan kaht f 1.65 Vanaf f 6.75 1 Jubileumpunt1 Gemeenteraad Heiloo Slechts e\ de hoop, dat de to gebeurten Eén minu België de gelijkmak voor gin£ op in de uit te d<n Onnozel besliste na 2 Maandag 20 October 1952 De Alkmaarse Groentenveiling werd geboren op de Platte Stenen Brug achter de Vismarkt. Daar werd reeds in het jaar 1903 zes dagen in de week., des morgens om 5 uur 's Maandags 'n half tiur later en Zaterdags *n half uur vroeger een begin ge maakt met het veilen van groenten. Dat ging anders dan het tegenwoordig op een groentenveiling gaat. Het ging in die begintijd nog bij afslag en Willem van der Poll was de afslager. De heer v. Kleef keur meester. Drie tuinders, te weten Jan Twisk, Cor Appel en Hein Pastoor, alsmede twee groentenboeren, n.l» Martin Versteeg en Freek Jonker, leden van de Tuin dersvereniging „Ons Belang", die ook nu nog bestaat, hadden deze groentenveiling op de Platte Stenebrug opgericht. Het was toen, wat wij nu zouden noemen, de goedkope- tijd. Het café van Piet Hecker op de hoek van de Kapelsteeg, was het stamcafé van de groentenboeren; men dronk er voor 6 cent een goed kóp koffie. De groentenprijzen waren navenant, een kwestie van centen. lil de jaren 1912 wilden de tuinders de veiling verplaatsen naar de - toen Hos overdekte - Korenbeurs. De heer Mak, sinds enkele jaren uit Hoorn ih Alkmaar ge vestigd als tuinder, behoorde tot de opposanten; hij was wel voor Verplaatsing, doch wilde de nieu we veiling hebben in de nabu- heid van spoor en water. Dit was niet slecht bekeken, doch de nieuwkomer stond vru- wel alleen in ziin opvatting; de veiling werd verplaatst naar de Korenbeurs aan de Zaadmarkt. Met de oorlog 1914-'18 brak een nieuwe periode aan voor de Veiling. De eerste oorlogsdagen zakten de prijzen formidabel; de hele aanvoer van de kaasmarkt ging voor 12 ct de kilo naar 'n kaashandelaar in Hoorn. Ook de groente was aanvankelijk vrijwel waardeloos. Het duurde echter niet lang. want Duitsland en En geland begonnen onze land- en tuinbouwproducten af te nemen. Dit was voor de Alkmaarse tuin ders aanleiding een N.V. op te riphten. met het doel. te trachten voor export te mogen veilen. Vandaar de naam Alkmaarse Exportveiling. Deze naam is eigenlijk steeds een vlag geweest, die de lading niet dekte; want een "exportvei- ling is de Alkmaarse veiling nooit geworden. Het was een uitgesproken consumptieveiling. De eerste voorzitter van de N.V. was Freek jonker; zijn e'erste medebestuursleden waren A. J. v. Benthem. Cor Wagenaar. R. Wognum (Schoorl). Ad. v. Reenen (Bergen) en Otto Ak kerman (Egmond a.d. Hoef). De stichtingsacte werd verleden bij Not. v.d. Veen aan de Oude gracht. De tuinders hadden hier voor een bedrag van 20.000,- bijeengebracht. Voor die tijd een heel bedrag. Het idee van de heer Mak wérd in die jaren verwezenlijkt; de veiling verdween uit de Ko renbeurs en werd nu inderdaad verplaatst naar de Helderseweg. Daar werd in 1917 het eerste gebouw van de veiling gezet, dat nu nog als kantoor en veiling- lokaal dienst doet; het stond toen echter evenwijdig met het Kanaal, tien jaar later liet de toenmalige veiiingleider, de heer Mak het dwars zetten, zoals het nu nog staat. Het oude gebouw tje heeft nu 35 jaar dienst ge daan en zijn dagen ziin geteld, st: Boerenleider wilde spinazie drogen Uit de ook voor de Alk maarse Veiling bewogen ja ren uit de bezettingstijd, vertelde de heer Mak ons het volgende vermakelijke otan 1 f i p» Bij een spinazie-hausse had de veiling eens 3500 kisten spinazie verwerkt; 500 kisten draaiden er door. de boerenleider Saai. die er zich mee bemoeide, wist ér Wel raad op. Stuur ze maar, zei hii tegen de veiling- directeur. „Waar kan ik vangen?" vroeg de heer Mak. „Komt in orde, zei de boe renleider. die de 500 kisten spinazie naar de grasdrogerij in Kolhorn liet brengen, om ze daar té laten drögeh. Maar er kwam niets van terecht: de spinazie liet zich njet drogen; van de eerste kisten bleven slechts onoog lijke klonters over, De boe renleider zat er mee en vroeg de heer Mak, of hij de resterende 495 kisten, die nog niet gedroogd waren, terug wilde nemen. De spi nazie was inmiddels drie da gen oud geworden en er stonden Weer duizenden nieuwe kisten. De heer Mak kon er dus niet aan begin nen. De spinazie bleef weg het geld bleef wegen de boerenleider bleef óók Weg! Liiet zich niet meer zien! Dat was de veiling- directeur wel f 240 waard. Daarover straks. Intussen was de heer P. A. de Lange, toen directeur van Höö- eenstraten in het bestuur Van de N.V. gekomen; hij had het maat- J schappelijk kapitaal tot f 100.000! Het nieuwe gebouw zal verrij- uitgebreid;. de gemeente Alkmaar, zen op het gedempte kanaalge andere doeleinden, als sportde- monstrattes, meetings en even tueel congressen zou kunnen worden gebezigd. Ook voor zaal handbal zal deze vorstvrije ruim te in de winter geschikt zijn. De kosten van dit bouwplan worden op ca. ton begroot en ver wacht wordt, dat dit plan, met medewerking van de gemeente gefinancierd kan worden. Het destijds door de gemeente verstrekte hypotheek van f 45.000 en de lening van f 10.000 ziin in middels geheel afgelost; de laat ste f 2000 in 1940. met de bedoe ling aan een n.s.b.-gemeente- commissaris te ontkomen, het geen gelukte. nam een hypotheek van f 45.000. Er werd een walmuur langs de kanaaloevér aangelegd. waar langs een spoorlijn: deze spoor lijn. die later voor f 55.000 op de balans bleek te staan, doch ei gendom van de Spoorwegen was, werd daar het meer een last dan een gemak voor de veiling bete kende. afgebroken. Oo het ter rein oorspronkelijk een stort plaats voor puin, werd een afgedankte militaire barak ge plaatst. Later volgde de huidige kistenloods. Op 1 Nov. '27 werd de heer E. Mak, die enige jaren tevoren door „Ons Belang" in 't bestuur van de N.V. gebracht was. en daar al spoedig de functie van secretaris-penningmeesterte ver vullen kreeg veilingleider in plaats van de heer Versteeg. In 1934 werd de grote loods gebouw voor f 17.000, waarvoor van de gemeente een lening van f 10.Ö0Ó was ontvangen. Sinds 1929 was de Alkmaarse Veiling in navolging van die van 's Gravenzande een neerzet- veiiing: aanvankelijk lokte dit nogal verzet uit, doch toen men eenmaal aan de nieuwe gang van zaken gewend was. was men er gelukkig mee. De omzet van de veiling is ge stadig gegroeid; van ruim een kwart miliioen in 1926 tot ca 114 miliioen gedurende de laat deelte. dat zich uitstrekt over de ca. 100 m. van de tegenwoordige veilingruimte: het oude kantoor gebouw zal verdwijnen en de tegenwoordige Peerzetloods zal kistenloods worden; de neerzet- ruimte komt in het nieuwe ge bouw. Tussen dit gebouw en de loods zal dan voldoende ruimte zijh voor wagens en karren die nu het verkeer op de Helderse- weg belemmeren. Aan de Zuid zijde van het nieuwe kantoor- en Veilinggebouw komt ook een straat te liggen als verbinding tussen t Eiland en de Helderse- Wég. Verwacht mag worden, dat dit plan binnen niet al te lange tiid tot uitvoering komt. De totstand koming van dit nieuwe gebouw mag dan de bekroning heten van het werk, dat de directeur van de Alkmaarse Veiling, de heer Mak, in samenwerking met al Zijn medewerkers, waaronder de overige zes zilveren jubilarissen, in het belang van de tuinders, handel en consumenten geduren de 25 jaren heeft verzet. Dat niet minder dan zeven functionarissen aan de Veiling samen jubileren, mag een bewijs genoemd worden van een goede onderlinge verstandhoudint waarmee nog niet gezegd is, dat alles aan de veiling steeds in pais en vrêe is verlopen. De heer Mak achtte het Veilingbedrijf in staat, als de gemeente haar fi nanciële medewerking aan het nieuwe bouwplan verleent, jaar lijks f25.000 af te lossen. Een bewijs, dat de Alkmaarse Veiling, die de eerste decennia van haar een moeilijk bestaan had. tot een gezond bedrijf is uitgegroeid. Waarvoor de direc teur en ziin medejubilarissen hulde verdient, die hem op 1 November niet zal worden ont houden. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden Over het tijdvak van 9 tot en met 15 October 1952 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar van 17 tot 18 uur op kamer 14, ie étage, op de Maan-, Woens- eh Vrijdagen: wollen shawl; dames handschoenen, herenhandschoe nen; parapluie's; portemonnaies met inhoud; alpinomuts; cein tuurs; zijden shawl; kinderschoen tje; kruisje; corsage (bloemen); jongensjas; bal; pakje zaad; melk bus zonder deksel; vulpen; regen jas; dekkleed; melkbus; rijwiel sleuteltje; broekriem; kinderwant; gaar oorbellen; damestas; arm- anden; kinderwantje; capuchon; rozenkrans; padvindersriem; hon- denriem; mondorgel; rozenkrans; zak aa'rdappelen; küsseh; dekzeil; scheenbeschermer; polshorloge: lapje stof; kinderarmbandje; vul pennen; kinderwant; handschoe nenklem; kindercape met onder stel wagen; shawls; herenhorloge: zakmes; hoofddoek; zak met aardappelen; persoonsbewijs; étui met sleutels; schakelarmband. Opbrengst collecte ALKMAAR De op Zondag 19 October 1952 bij de uitgangen der R.K. Kerken in Alkmaar gehou den speldjes-actie ten bate van de R.K. Blindenbond „St. Odilia" heeft de volgende resultaten op geleverd, t.w.: Parochiekerk St. Laurentius f134.04; St. Dominicus f 171.57; St. Joseph f135.39. Totaal f441. De bond dankt alle schenkers en collectrices. MAANDAG 20 OCTOBER Bioscopen: HARMONIE: Marva's Ahoy. alle leeftijden. REX: Waar de réchte weg eindigt, 18 jaar. VICTORIA: Telefoon van een onbekende. APOTHEKER. Na heden avond 6 uur voor spoedge vallen bereikbaar Apotheek Wanna-Ritsevoort, Ritse- voort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. WAPEN VAN HEEMSKERK 20 en 21 Oct.: 19.30 en 21.30: Modeshow „Naald kunst", Laat. VICTORY: 8 u. Oüd Alk maar. DINSDAG 21 OCTOBER BIOSCOPEN EN APOTHE KEN: Zie boven. WAPEN VAN HEEMSKERK Zie boven. GULDEN VLIES: Alk. Ka mermuziekvereniging: So list Stefan Askenase. Chopin-programma. DINSDAG: Hoog water: 8.30 en 21.00 Laag water 2.50 en 15.10. Demonstratie kook- en verwarmingstoestellen HEILOO Onder grote belang stelling werd in het Café-Rest. „De Rustende Jager" een kook demonstratie gehouden op het Profijt Oliefofnuis. Dit is iets vol komen nieuws op het gebied van olie-verwarming. Het nieuwe be staat hierin dat dit fornuis Ver warmd wordt door één geel bran dende vlam, die echter niet rookt en geen roet vormt, Op de Vlakke plaat van dit for nuis kunnen tegelijkertijd 4 pan nen „opstaan" en ook de oven kan gebruikt worden, terwijl het verbruik Slechts 1/3 liter pér uur is. De doelmatigheid van dit for nuis Werd de aanwezige dames zeer duidelijk gedemonstreerd daar zij de gekookte en gebakken spijzen niet alleen konden bewon deren maar ook proeven. Tijdens deze demonstratie werd ook een show gehoudeh van diverse andere olie-verwarmings- apparateh met capaciteiten van 20907000 cal: zgn. Robin Hood hete lucht oliehaard, de Panel Heater en de Portaray. Met déze demonstratie bleek weer eens te meer dat de verwarmingstechniek en speciaal die on oliegebied grote vorderingen maakt. De demonstrerende firma Was de Brahdstoffenhandel 3. H. Zoon te Heiloo, die demonstreerde met de apparaten van de fa. Rolls uit Baarn. Veemarkt ALKMAAR, 20 Oct. 130 vette koeien 600i 1506 graskalveren 170240; 10 nuchtere kalveren 40 85; 45 vette schapen 100130, 200 varkens 22.16 per kg. ALKMAAR Mr. George Hatherill, tot voor kort Chief Superintendant bij Scotland Yard opende de serie van zes lezingen voor het winterseizoen met een zeer interessante cau serie over de Loitdense politie en Scotland Yard. Alvorens de spr. het woord kreeg, deelde de heer G.A.M. Snijders mede, dat ditmaal een jaarvergadering zou gehouden worden Voor de leden, om hen in de gelegenheid te stellen evt. wensen te uiten en suggesties te doen. Meteen daarop vertelde mr. Hatherill over het ontstaan en de ontwikkeling van de hoofd stedelijke politie, Vóór 1800 was er eenvoudig geen politie, maar door een toenemende criminali teit werd deze toch noodzakelijk. In Frankrijk werd het politie wezen bestudeerd, waarna ge tracht werd dit in Engeland ui te Voeren. De mensen daar wil den geeh politie. Eerst in 1829 wist Sir Robert Peel in het Par lement een wet te doen aahne- men eh de politie werd gevormd. Zij droeg- een typisch uniform met hoge hoeden, waarvan foto's door spr. werden getoond. Opmerkelijk was, dat de po litie niet gewapend mocht zijn; alleen in het bezit was van een politiefluitje. En dit is gehand- ALKMAAR. - Het operette- gezelschap „Odeon" had voor deze keer de keuze lateh vallen op „Les Satimbanques" Ker misklanten van de Franse componist Louis Ganne. en smaakte het genoegen dit werk te mogen uitvoeren voor een tot de laatste piaats bezette zaal van 't Gulden Vlies. Het verhaal verplaatst ons in de circus romantiek, waar uiteirt- deliik de circus-artisten. de mo rele overwinning behalen op een wel zeer materialistisch ingesfel- ste jaren. De huidige gebouwen de Circus-directeur zouden een grotere omzet niet kunnen verwerken, aldus de heer Mak, die al spoedig zijn functie van veilingleider voor die van directeur verwisselde. Hij sprak daarbij de verwachtihg uit, dat de omzet binnen een paar jaar de 2 miliioen zou bereiken, als het nieuwe gebouw, waarvoor de plannen zich in een reeds verge vorderd stadium bevinden, er eenmaal zal zijn. Dit plan beoogt de stichting van een geheel nieuw gebouw, met kantoren en veilinglokaal ter grootte van Maar de componist moet al die verhaaltjes tot een levendig ge beuren weten te maken en dat was de Franse componisten uit die dagen wel toevertrouwd. Odeon is er in geslaagd van dit Werk een zeer aanvaardbare eh amusante opvoering te geven en dit is voornamelijk te danken aan dirigent Joh. Kuiper, die met het hem ter beschikking staande orkest, de vlotte vaart er in wist te houden. De koorzang is nu eenmaal van dit ensemble eeh sterke kant en ook hu weer hebben we In dit opzicht veel goeds kunnen waarderen. Wat de vocale nrestatie's van 4ft x 80 m een 's winters vorst-Solisten betreft, was de be au x hu m., een s wmicrs vorsi 7etting vrii zwak mevr Triest. vrije zaalruimte, welke ook voor Boots als Susanna en H. Schin kel als officier waren de twee personen die hun rol in vocaal opzicht bezieling wisten te geven. De circus-directeur Malicorne P. Hop gaf een juiste typering Het in het programma niet ge noemde optreden van een groep acrobaten, verdiend eeh extra compliment. Goed verzorgd wa ren weer de balletten, ingestu deerd door Anne Marie Kiihne. Ook de figuren op het tweede plah waren over het algemeen zeer verdienstelijk. Regisseur Vóórhaar bereikte voor zover dit mogelijk was weer uitstekende resultaten. Cöstümering eh décors lieten vrijwel niets tè wensen over. zo dat het „oog" in deze niets te kort kwam. Het orkest verdient wel een extra vermelding voor de zeer slagvaardige en volgzame bege leiding. Toen ongeveer twaalf uur het doek viel werden veel blöemëh aangeboden aan de vocale en Instrumentale medewerkers. Odéon heeft deze avond zijn reputatie weten te handhaven door een algemeen vlotte verto ning, welke de zwakke plekjes hahdig wist te camoufleren. Het publiek liet het aan veel waardering niet ontbreken. W. SCHREURS haafd tot op heden. In aanvang was de politiemacht 2Ö0Ö man sterk. Later kwam er ook poli tie zonder uniform voor detec tive-werk. De naamvan een Londens straatje Scotland Yard, waar 't kantoor gevestigd was, deed de mensen spreken van de mannen van Scotland Yard en nadat di corps was uitgegroeid tot dui zenden, Werd een nieuw gebouw betrokken op The Embankment, welk gebouw de naam kreeg van New Scotland Yard. Methodes werden door spr. successievelijk onder de loupe genomeh. We beluisterden „fin gerprint systeem", techniek ge leerd in Voor-Indië; hoorden terloops, dat geen mens ter we reld, zelfs geen tweeling, de zelfde vingerafdrukkeh haa. De telefoon deed zijn intrede met 4Ö3 stations, de fototechniek ontwikkelde zich en daarna deed de radio zijn intrede met de flying squads en hun zeer snelle auto's Er is een bereden politie, die over 300 paarden beschikt, die bij plechtige geheurterilsseh uit geleend worden aan het leger. Zelfs het paard van Koningin Elisabeth, Winston, gebruikt bij gelegenheden als bijv. „Troopmg the colours, komt uit de politit- stal. Verder heeft Londen zijn ri vierpolitie met 40 boten en 300 man, diie tijdens, de oorlog prach tig werk verrichtte bij het eva cueren van mensen uit bran dende stadsgedeelten. Dan is daar ook de vrouwe lijke politie, meer dan 400 da mes sterk, waarvan er 40 in de C.I.D. goed wenk verrichten; ook zij zijn ingeschakeld bij de verkeerspolitie. Opmerkelijk is ook het 999 systeem. Dit Politietelefoon alarm, met zijn 40.000 telefoon tjes per maand naar een cen traal kantoor, wel'kt uitstekend. Het gebeurt wel, dat de inbre ker gesnapt wordt, alvorens aan het forceren vdn de brandkast toe te zijn. Verder kwam ter sprake het „criminal record-office", waar alle gegevens van misdadigers op kaartsysteem zijn opgetekend, met tevens de typische gewoon ten en eigenaardige methoden van de misdadigers: sleutel vaak tot het spoedig oplossen van in braken enz. Na de pauze boeide spreker wel in hpt bijzonder door» een 5-tal gevallen van moord te ver tellen en de manier waarop hij persoonlijk deze gevallen dik wijls op verbluffend eenvoudige en logische wijze tot klaarheid bracht. Tot bijna half twaalf had mr. Hatherill zijn dankbaar gehoor geboeid. Na enkele zeer interes sante vragen sloot voorzitter met woorden van grote dank deze zeer interessante avond. Alles bij elkaar een goed begin. A.F.C.-nieuws ALKMAAR Zoals we had den mogen verwachten, heeft 't eerste elftal van Aindijk gewon nen. De eerste helft van de Wed strijd was het aanzien volko men Waard; de rust ging in met 20 voor AFC. Na de rust stel den onze jongens de supportei's hevig teleur; dat leek er niet op. Ze namen het veel te ge makkelijk op en even dreigde zelfs gevaar, dat de afloop an ders zou worden dan verwacht mocht worden. De Andijkers wisten tweemaal te scoren, doch AFG zorgde nog voor het win nende doelpunt. Het eerste is nu in de kopgroep beland met punten uit vier wedstrijden; zorgen dat jullie er bij blijven jongens. De junioren waren minder ge lukkig; a en b verloren respec tievelijk van US VU met 31 en van Vios met 24. AFC c wist van HSV b met 14 te winnen. De wedstrijd tussen d en e ia met 91 in het voordeel van cl beslist. De drie adsp.-elftallen kwa men allen met de buit binnen; Meervogels aAFG a 24; AFC bSt. Adelbert a 40 en Meer vogels h—AFC c 01. De supporters hebben op het terrein aan de Westerweg kun nen constateren, dat er een ver lichting is aangebracht voor de avondtraining; dank zij de goede zorgen van de chef-materiaal, dè heer van Saase sr„ die reeds de eerste bijdragen voor de te planten populieren in ontvangst mocht nemen. De adspiranten, die volgend jaar mee naar Vught hopen te gaan, worden vanavond 7 uur fn 't Kajottershuis (kleine zaal) verwacht voor een bijzondere bespreking. Om 8 uur worden de leden weer verwacht op de clubavond in het KAJ-huis. Supporter FANCY FAIR HSV PRIMA GESLAAGD HEILOO De Fancy fair, wel ke H.S.V. in het afgelopen week end heeft gehouden, mag uitste kend geslaagd genoemd worden. Dat is niet alleen te danken aan de besturen van Rood Geel en II.S.V. maar ook aan enkele voet ballende leden en supporters en Mevr. A. Kroon-Vrouwe, van wie een bijzondere activiteit is uit gegaan en daarom een extra pluim op de hoed verdienen. Minstens 1.500 man hebben de fancy fair bezocht. Er heerste vooral in de avonduren een vro lijke en gezellige stemming. Het eigengemaakte Rad van Avontuur vond veel aftrek, want de prijzen waren bijzonder aanlokkelijk. Zondagavond om half elf werd de fancy fair met de grote prijs uitreiking gesloten. De theetuin bleek een gelukkige vondst te zijn geweest; voortdurend hebben de dienstertjes werk gehad, met koppen koffie en thee aan te dra gen, die bii het gure koude weer van de Zondag wel smaakten. Met brandende lampions had men aan het geheel een aparte sfeer gegeven. De grote attractie van de Zon dagmiddag, n,l. het uitzenden van de interlandwedstrijd per tele visie heeft geeh doorgang kunnen vinden. In de loop van de vorige week heeft men namelijk gecon stateerd, dat het Bruno gebouw zich slecht leent voor televisie uitzendingen door de aanwezig heid van de kerktoren, welke teh opzichte van het Bruho gebouw en Lopik in een rechte lijn ligt. De uitzending zou hierdoor der mate gestoord zijn geweest, dat men zich de moeite wel had kun nen sparen. Benoeming in het Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: pastoor te Rotterdam (H. Petrus) de Weleerw. Heer A. F. J. Olst- hoorn, die Rector was aldaar. In Huize Sint Liduina te War mond, waar hij sinds ruim vijf jaar verbleef, is Zondag overle den de zeereerw. heer G. van Niekerk, rustend-pastoor van Overveen. Em. - pastoor van Niekerk is 73 jaar geworden. Dc plechtige uitvaart is Woensdag morgen om 10 uur in de pa rochiekerk van O.L. Vrouw On bevlekt Ontvangen te Overveen. Pastoor van Niekerk, die op 15 Augustus j.l. ziin vijftig jarig priesterfeest herdacht, was aan vankelijk kapelaan te Hoorn, waarna hij opdracht kreeg een nieuwe parochie te stichten in Schermerhorn, alwaar hii zich zeer bemind wist te maken. De ouderen in deze parochie herin neren zich ziin evenwichtig en waardig optreden nog zeer goed. Ook in de parochie Overveen. waar hii later benoemd werd, was hii een voorbeeldig priester. .Zijn optreden droeg immer het cachet ziiner priesterliike waar digheid j schreef men bii de herdenking van ziin gouden feest. In Augustus 1947 moest hii noodgedwongen afscheid nemen. Wegens een ernstige kwaal: hii verloor zijn gezichts- en later ook zijn herinneringsvermogen. Ziin ellende werd voltooid door het verlies van een geordend spraakvermogen en een gedeel telijke verlamming der ledema tenThans heeft O.L. Heer aan zijn lijden, dat hii moedig en met offergeest voor het heil der zielen heeft gedragen, een einde gemaakt. Breiwedstrijd naaldkunst ALKMAAR De uitslag van de Naaldkunst breiwedstrijd is door middel van een expositie in 't Wapen van Heemskerk voor iedereen te bezien. Vandaag tus sen 14 en 23 uur en morgen tus sen 10 en 24 uur. In de avonduren van half 8 half 10 tonen 6 meisjes een keur van nieuwe truitjes en vesten. Voor dit laatste zijn kaaarten aan de zaak verkrijgbaar. TENTOONSTELLING OUDORP De stichting On derwijstentoonstellingen, welke zich ten doel stelt kleine reizende tentoonstellingen te organiseren, waar de Nederlandse schooljeugd een overzichtelijk beeld krijgt van de arbeid in eh de producten van verschillende Nederlandse In dustrieën, zal in Oudorp een ex positie houden over Beschuit, Bis cuits, Honingkoek, Suikerwerk en Chocolade-fabricage, De ten toonstellingen zijn met de groot ste zorg samengesteld. Het ten toongestelde biedt de kinderen een unieke gelegenheid tot zelf waarnemen en tot uitbreiding van de bij de leerlingen aanwezige kenhis. De duur der rondgang kan op ongeveer eeh uur worden gesteld. De tentoonstelling zal wordeh gehoudeh in het Gym lokaal haast het Gemeente-huis. De officiële opening is gesteld op 22 October '52 om 15 uur. Het ligt in de bedoeling, dat alle klassen van alle scholen de ten toonstelling zuilen bezoeken. W eersverwarh tine medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond Koud weer Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige neerslag, vooral in het Zuiden van het land. Matige tot krachtige, later tiideliik wellicht harde Oostelijke wind. Koud weer. •s-GRAVENHAGE. Binnen kort is de instelling te verwach ten van een interdepartementale commissie, die zal worden belast met de samenbundeling van de krachtsinspanningen op het ge bied van de burgerlijke verdedi ging in ruime zin met de maat regelen in de militaire sector, een en ander als voorbereiding van een totaal verdedigingsplan. Dit werd in Den Haag mede gedeeld door mr. O. W. S. Jose- phus Jitta, de secretaris van de Algemene Verdedigingsraad, tij dens een lezing voor de Vereni ging ter beoefening van de Krijgs wetenschap. (Advertentie) vistra hoofddoeken. in zeer aparte Zwitserse dessins f 3.75 DAMESKRAGEN, V-hals, met valencienne- kinderkraagje, met valeneiennekant, zeer voordelig f Q.65 damesparapluies Een enorme sortering in de hieuwste dessins, reeds onze jubileumreclame Voor iédere bestede gulden 11. Nieuw Ambtenaren reglement. Omdat het in 1932 tot. stand gekomen Ambtenarenreglement sterk was verouderd, werd een geheel herzien Ambtenarenregle ment aartgehomen. De heer Bosma (CPN) trok van leer tegen het zgn. A: Vmbte- narenverbod, dat hij in striid achtte met de Grotïdwet, die vrijheid van vereniging waar borgt. Hii zag hierin een beknot ting van de geestelijke vrijheid. Het bedreigt de ambtenaar met ontslag, die willens of onwillens bij een bepaalde demonstratie betrokken wordt. De heer de Vries was het daar mee eens. Men kan niet iemand in de gevangenis zetten, enkel en alleen om de vrees, dat hij een dief zal worden. De politieke instelling van een individu alléén bepaalt zijn vaderlandsliefde niet. Niet ten gunste, maar ook niet ten ongunste, bedoelde hij te zeggen. De heer Olivier betreurde het, dat in Nederland een dergelijk artikel (108) nodig was. maar de harde realiteit eist het nu eenmaal. De voorzitter vond het hoogst ongepast om iemand iets aan te rekenen, wat hii nog niet heeft gedaan. Hij vond het een me thode uit een politiestaat. De heer Bosma zeide nog, dat het voor hem als een persoonlijke be lediging gold. „Ik ben óok lid van de C.P.N.. maar over mijn gedragingen zal niemand te kla gen hebben." De heer Schuyt merkte op, dat de c.p.n. namens alle leden ver klaard heeft, aan de zfjde van de Sovjet-Unie te zullen staan, als het de Westerse wereld aanvalt. De heer Bosma vroeg tenslotte hoofdelijke stemming. Natuurlijk werd het reglement aangenomen met de stemmen van de heren Bosma en de Vries tegen. In het belang van de woning bouw, met name o.a. voor de bouw van 5 woningen aan de Dronecampstraat door de Ver. v. Volkshuisvesting „Heiloo" be sloot de Raad van de heer J. Meihuizen te Laren een in het uitbreidingsplan Centrum II ge legen perceel grond, met huis en erf aan te kopen voor de prijs van f 11.750.—. Aan mei. G. S. van Triek te Den Helder verkocht de Raad een stuk grond van 304 c.A. aan de Zeeweg - hoek Westerweg voor de prijs van f 6 per c.A. Zeventien inwoners hebben verzocht om een tegemoetkoming in de Vervoerkosten, Verbonden aan het bezoek van de St. Lau- reritiusschool voor Voortgezet La ger Onderwijs te Alkmaar door hun kinderen. Een zestal requestranten heb ben hun verzoek inmiddels in getrokken. Slechts de heer N. M. Bolten en de heer N. Bakker komen naar de mening van B. eh W„ gezien hun inkomsten en de sa menstelling van hun gezin voor vergoeding in aanmerking. De financiële toestand van de overigen geeft volgens B. en W. geen aanleiding voor het verle nen van een tegemoetkoming. V- stelden voor de heer N. M. Bolten en de heer N. Bak ker de gevraagde tegemoetko ming te verlenen en op het ver zoek van de overige requestran ten afwijzend te beschikken. De Raad besloot conform. Rechtsgeding. Door de heer J. Smit. de voor malige eigenaar van de Zoge naamde „noodschool" aan de Westerweg is bij de Kantonrech ter een eis in rechten ingesteld tot betaling van naar zijn mening te weinig betaalde huur en ver goeding van de door schuld van de gemeente aan de „noodschool" aangerichte schade. Uit het ingesteld rechtskundig onderzoek blijkt, dat verweer zeer gerede kans van slagen heeft. De Raad besloot tegen deze, tegen de gemeente ingestelde rechts vordering, verweer te voeren. „De heer Smit verbeeldt zich een vordering van f 19.000.— te hebben' deelde de voorzitter nog mee. Geldlening. In 1936 is met de N.V. Pen- sioenyerzekerings-Maatschappij „Metallicus" een overeenkomst van geldlening voor een bedrag van f 100.000.— gesloten. De geldgever heeft het recht het restant dezer lening, thans be dragend f 62.500.—, per 1 Jan. 1953 op te eisen, maar de ge meente om te vorderen, dat de lening op dezelfde voorwaarden wordt voortgezet, mits de rente van 3 pet. wordt verhoogd tot 4 pet. De N.V. Pensioensverzekerings- Maatsehappii „Metallicus" heeft deze lening per 1 Jan. 1963 op gezegd, doch het kwam B. eh w. wenselijk voor deze lening voort te zetten. Zij stelden voor het rentepercentage voor deze lening met ingang van 1 Januari 1953 te wijzigen in 4 pet., waarmee de Raad accoord ging. De Raad heeft Vrijdaga' volge de vond de Verordening ingevolge de Win kelsluitingswet 1951 In principe aanvaard, zoals zij ook is goed gekeurd door dé Kamer van Koophandel, waarin ook met de verschillende wensen is rekening gehouden en zoals zij ter goed keuring zal worden voorgelegd. Hierin komt o.a. voor, dat op alle werkdagen van het jaar de winkels, waarin tabaksartikelen vis en fruit verkocht worden, tot 's avonds 7 uur geopend mogen zijn. Kruidenierswinkels moeten op Woensdag na 13 uur gesloten zijn; dames- en heren-kappers- bedriiven na 13 uur Dinsdags middags. De kappersbedrijvén mogen tot des avonds 19 uur ge opend zijn, met gelegenheid tot afwerken tot 19.30 uur. Dit met het oog op de werkforensen, die van de trein komen. Even werd er nog over gespro ken, in geval van overtreding, ook de kopers strafbaar te stel len, die het de leverancier dik wijls lastig maken en voor een dilemma plaatsen. doch men vond het beter af te wachten, of Den Bosch, waar men dit in de Gemeentelijke Verordening heeft opgenomen, hiervoor de goed keuring zal krijgen. Zo neen, dan hoeft men er verder niet aan te denken. Zo ia, dan kan men be slissen. of men een dergelijke strafbepaling alsnog in de ver ordening wil opnemen. Het Chr. Nat. Schoolonderwijs werd nog een crediet van f 140.40 verleend voor de aanschaffing Van schoolboekjes e.d. in verband met de uitbreiding van het aan tal leerlingen en tenslotte be sloot de Raad een geldlening aan te gaan van f 100.000.— bii een instituut, waarvan de naam niet genofemd werd. Dit bedrag zal volgend jaar wèl nodig zun. Men heef» thans een bedrag, van f 165.000op de bank staan, doch dat spoedig zijn opgesoupeerd, moeten nog driemaal 5 huizen worden gebouwd, waar f 150.000 mee heen zullen gaan. Dan nog 2 schoolloealen van f 30.000. en dan zijn de f 180.000.— op. Een gymnastieklokaal voor de R.K. Meisjesschool (f 50.000. en nog enkele andere objecten zullen van de lening gefinancierd moeten worden. zal Er Al Die tiende t koesteren als begon zo.... L Mermans ink trap kwam. I felle schot in1 de bal niet kit veisAnoul net (1O). Het Nederlanc verbluffend. Va sneed de Oranj de Belgische v< en terwijl een nog in vreugde binnengerende probeerde te vi bal al van dien chaam van va doel (1—1). Dit zou ons 1 nen zijn, want zers. het was o eerste aanvaller niet vermoeden meteen al zijn maar dat leve slordige afwert rechts op. En a< liep de Belgis gaerts harder zodat de pass resultaat had. In de 7e mi naars het beter naar binnenget tikte de bal doi sel, die met e Dosko-man in bracht. Het doe volgde, werd e door de scheid In Wenen he voetbalploegen en Frankrijk e< striid tegen el Fransen warei zo kon het bi Oostenrijkers een verdiendi brachten. Me gastheren vers! was 20. dooi ratte en Cisov was de tweed Hanappi uit ee maakte. Dit is Franse overwi zoen. In het ge van Bordeaux ploegen van 1 tegen elkaar, de Fransen. H Noorwegen gen vrij ger Deense voetb De Noren h beste van he! dit uit in ciif kamp tussen eindigde in e ning voor de Schotland 21 van Wak stand was 1— (Adi Poets Nü „groene" tan De geh< frisse tanden

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2