Televisie-uitzending kwam overal uitstekend door Keuze-commissie trekke les uit gebeurde van gisteren Zowel Belgische als Hollandse stormlinies faalden volkomen Slechts even heeft heel Deurne zich kunnen vleien met de hoop, dat er toch nog iets over de spelers zou komen, dat de tocht naar de Sinjorenstad zou maken tot een gebeurtenis, waarover men weer geruime tijd kon spreken. Eén minuut! De tiende in de tweede helft. Want toen nam België de leiding en scoorde Holland van de aftrap af de gelijkmaker. Geen wonder, dat men er daarna eens recht voor ging zitten. Doch het „feu sacré" flikkerde nog even op in de daarop volgende aanvallen, om tenslotte snel uit te doven Wiertz kwam boven grauwe middelmaat uit Onnozel doelpunt besliste de strijd V oetbal-allerlei %pka De gehele dag een frisse mond en landen wonderwil. UITSLAGEN NA 1945 OPNIEUW BEGINNEN.... Ook Belgen zullen elftal grondig moeten herzien LENSTRA itOET NAAR BINNEN! Wielrenners op pad en totaal edigingsplan f 3.75 f 1.65 f 6.75 bileumpuni (Van onze sportredacteur) Die tiende minuut, We zullen „haar" meedragen en koesteren als het enige wat de moeite waard was. Het hegon zo.... Lemberechts had een voorzet gelanceerd, die Mermans inkopte precies in Kraak's handen. Diens uit trap kwam bij de Belgische back Diricx terecht. Zijn felle schot ineens „terug" deed Kraak wankelen. Hij kon de bal niet klemvast krijgen en twee juichende Rode Dui vels, Anoul en Mermanswerkten de eerste goal in het net (1—0). Het Nederlandse antwoord was verbluffend. Van de aftrap af, sneed de Oranje-voorhoede door de Belgische verdediging heen en terwijl een onthutste Diricx, nog in vreugderoes, een naar binnengerende Lenstra de weg probeerde te versperren, lag de bal al van diens voet via het li chaam van van Brandt in het doel (1—1). Dit zou ons hele verslag kun nen zijn, want eerlijk, beste le zers. het was om te huilen. De eerste aanvallen deden zulks nog niet vermoeden. Reyniers liet zo meteen al zijn snelheid zien, maar dat leverde slechts een slordige afwerking van Lembe rechts op. En aan de andere zijde liep de Belgische doelman Bo- gaerts harder dan van Roessel, zodat de pass van Lenstra geen resultaat had. Buitenspel. In de 7e minuut deed Ben- naars het beter. Abe had de bal naar binnengetrokken, Bennaars tikte de bal door naar van Roes sel, die met een kort pasje de Dosko-man in vrije schietpositie bracht. Het doelpunt, dat daaruit volgde, werd echter zeer terecht door de scheidsrechter afgewim- In Wenen hebben de nationale voetbalploegen van Oostenrijk en Frankrijk een spannende wed strijd tegen elkaar gespeeld. De Fransen waren in topvorm en zo kon het bestaan, dat zij de Oostenrijkers in eigen „home" een verdiende nederlaag toe brachten. Met 21 werden de gastheren verslagen. De ruststand was 20, door toedoen van Ba- ratte en Cisowski. Drie minuten was de tweede helft oud. toen Hanappi uit een strafschop gelijk maakte. Dit is de tweede fraaie Franse overwinning in dit sei zoen. In het gemeentelijk stadion van Bordeaux speelden de B- nloegen van deze beide landen tegen elkaar. Ook hier wonnen de Fransen. Het werd 10. Noorwegen heeft in Kopenha gen vrij gemakkelijk van de Deense voetbalploeg gewonnen. De Noren hadden steeds het beste van het spel en drukten dit uit in cijfers 3 tegen 1. De kamp tussen beide B-ploegen eindigde in een forse overwin ning voor de Denen: 40. Schotland heeft Zaterdag met 21 van Wales gewonnen. Rust stand was 11. (Advertentie) Poets Nü met de éérste «groene" tandpasta in Nederland fWWti Uitsluitend verkrijgbaar in Apotheken en Óroqisteriien. peld. In die eerste periode ble ven we nog met de hoop in ons hart het spel volgen. Maar allengs werd 't duidelijk. Schot loosheid aan beide zijden zou den doelpunten in de weg staan. Zo bleef een juweel van een combinatie tussen van Roessel en Bennaars zonder resultaat, want het sehot van de Bergen op Zomenaar,, sjaste" over de lat. De Belgen vonden dat aan vankelijke Hollandse offensief niets prettig. Ze vochten terug en verplaatsten het spel. Vier aanvallen op 'n rij maakten ook hier de onmacht bekend. Eerst schoot Lemberechts, volkomen vriigespeeld, zo slecht, dat de balbij de hoekvlag uit ging! Daarna schoot Reyniers over en bracht Mermans het niet verder dan een zacht schot, dat nauwelijks Kraak bereikte. Het was de eerste aanleiding voor het Belgische publiek om de kreet „Coppens-Coppens" in te zetten. Het zou later, toen Mer mans steeds veelvuldiger tegen over Terlouw faalde, uitgroeien tot een hartstochtelijk protest aan het adres van de Belgische keuzecommissie. Moeten we U het drama nog verder vertellen. Het verhaal bijv. van die vrije schop, die Lemberechts hard tegen het Hol landse muurtje opschoot, terwijl Reyniers vrijstaand wanhopig stond te gebaren? De tweede helft. Of na de pauze bij die pass van Lenstra binnendoor naar van Roessel, die de Tilburgenaar in vrije schietpositie bracht. maar die door treuzelen verloren ging? We keken alleen met welgeval len naar de Engelse referee Ling, die na de twee totaal onver wachte doelpunten in de tiende minuut zijn mouwen eens op stroopte en dus ook in de stellige overtuiging verkeerde, dat het toen komen ging. Maar het kwam niet. Nog even ebde de geestdrift door, aange moedigd door het „Abe"-geroep en getoeter en gebel der duizen den Hollandse supporters. Het leverde nog een hard schot van Biesbrouck op, dat rakelings over de lat vloog en toen was 1946: NederlandBelgië 63 BelgiëNederland 22 1947: NederlandBelgië 21 BelgiëNederland 12 1948: BelgiëNederland 11 NederlandBelgië 22 BelgiëNederland 11 1949: NederlandBelgië 33 NederlandBelgië 01 1950: BelgiëNederland 20 BelgiëNederland 72 1951: NederlandBelgië 54 NederlandBelgië 67 1952: BelgiëNederland 42 BelgiëNederland 21 Totaal: België 15 6 5 4 41—35 17 Nederland: 15 4 5 6 35—51 13 Totaal van alle BelgiëNe derland-weds trij den Nederland: 74 35 16 25 190—152 86 België 74 25 16 35 152—190 64 het over. Weer dezelfde trooste loze aanblik, weer dat matte geestdriftloze spel, dat deze Bel giëHolland ontmoeting tot een van de slechtste maakte, ooit gespeeld. Twee maal begonnen de Bel gen al te juichen. Eenmaal bij een doorbraak van Lemberechts maar deze trapte de bal te ver voor zich uit, waardoor Kraak kon redden en de tweede maal hij een „hlijven staan" van de Hollandse verdediging voor een vermeend buitenspel-geval. Wat Mermans op dat ogen blik presteerde met alleen Kraak voor zich was erbarmelijk. Zijn .futje" rolde meters naast het onbeschermde doel. Toch nog winst. Dat er toch nog winst voor onze Zuiderburen inzat, was lou ter toeval. Een corner van Lemberechts draaide zo gevaarlijk voor doel, dat Kraak zich liet verleiden, uitlopend de bal weg te slaan. Een scrimmage ontstond, waarbij de hal van voet tot voet in het doel caramboleerde, nagestaard door de verbijsterde Nederlandse verdediging, die deze tegenslag niet verdiend had (21). Dat was het einde. Want in die die resterende vijf minuten kon den beide ploegen niets meer in 't spel leggen, dan in de overige vijf en tachtig De Belgische doelman weert zich tijdens een Nederlandse aanval. Van links naar rechts: Maertens, van Roessel, doelman Boogaerts, Carré, Lugthart en van Brandt. Zonder dat er direct reden is om van een schitterende technische triomf te gewagen kan toch gezegd worden, dat de Nederlandse Televisiestichting met haar uitzen ding van BelgiëNederland in het stadion te Deurne, verzorgd in samenwerking met de A.V.R.O., de V.A.R.A. de K.R.O. en de V.P.R.O., een uitstekende beurt gemaakt heeft. Afgaande op de reacties van het publiek, welke uit verschillende delen van ons land en zelfs uit België tot ons kwamen, mag zelfs van een groot succes gespro ken worden. ervan, met wat zich daar af speelt, voor ogen krijgt. Enkele malen gebeurde dit en die ge deelten van de uitzending wa ren niet de minst geslaagde. Maar meestal volgde de camera de bal met de spelers daar vlak in de buurt, waardoor het over zicht var. het geheel niet tot zijn recht kwam. Anderzijds had den deze close ups het voordeel dat de kijkers voor het beeld scherm van sommige spelfasen In Eindhoven en te Utrecht waren de ingenieurs van Philips er zeer goed over te spreken. Zji meenden dat de uitzending beter was dan de proeven wel ke men destijds in het experi mentele stadium van de T.V. te Eindhoven heeft genomen en schreven de vooruitgang toe aan de grotere routine en het meer dere vakmanschap dat de regis seur Eric de Vries zich gaande weg heeft verworven. Ontvangers nog te klein. Het scherm van de ontvang toestellen is nog te klein, dan dat men voortdurend het hele terrein, of het grootste gedeelte een veel juister en scherper idee kregen dan talrijke toeschouwers in het stadion. Uitstekend commentaar. Voor het gesproken woord zorgde Dick van Rijn. Hij gaf ditmaal geen verslag, wat trou wens hinderlijk geweest zou zijn. Hij beperkte zich tot een so ber commentaar, waaraar., de kjikers veel gehad hebben. Als het beeld onduidelijk was, gaven zijn toelichtingen doorgaans het nodige houvast. Al met al kan. gezegd worden, dat de bezitters van T.V.-toestellen en hun vrien den en kennissen die ze bij zich thuis genodigd hadden, de wed strijd werkelijk gezien hebben en zich een oordeel hebben kun nen vormen van het karakter van het treffen in hej algemeen. Behalve in Nederland bestond ook in sommige Belgische steden voor de uitzending grote belang stelling. In Hasselt bijvoorbeeld liepen de café's en de restaurants vol waar T.V.-toestellen waren opgesteld. De ontvangst in de bui tenwijken van Hasselt werd zeer geroemd, maar "in het centrum van de stad waren de beelden minder scherp. Wat het eigen land betreft kregen wij tevreden heidsbetuigingen uit Den Haag, Groningen (eerste helft prima, tweede wat minder). Utrecht, Amsterdam, Deventer en Eind hoven. De uitzending schijnt ook in andere plaatsen uitstekend te zijn doorgekomen. Tijdens een hevige Belgische aanval weet Kraak zijn doel voor doorboring te vrijwaren. Van links naar rechts: Anoul, Bensch (8), voor hem Alberts, vervolgens Tebak, Wiertz, Bies brouck, Terlouw, Mermans, die doelman Kraak belaagt. Geheel rechts Reyniers. (Van onze sportredacteur) „In een van beide zijden slecht gespeelde wedstrijd zijn de Belgen er vijf minuten voor het einde in geslaagd de zege uit het vuur te slepen". De lezer moge het ons ver geven, dat we op deze enigszins ongebruikelijke manier ons verslag van BelgiëNederland beginnen. In deze ontmoeting is geen enkel hoogtepunt geweest. Zelfs niet de twee doelpunten binnen de minuut gescoord in het prille begin van de 2e helft. En zonder hoogtepunten, geen pakkende aanhef! Het zou tè gekunsteld zijn.... We moeten met onze twee be nen op de grond blijven staan en niet iets suggereren als daar geen aanleiding voor is. Welnu in deze jubileumwedstrijd werd geen groots spel vertoond. De Hollanders niet. ondanks de goede „generale" tegen Wolver hampton Wanderers en de Bel gen niet. ondanks de zelfverze kerdheid van de sportpers der Zuiderburen, die wel veel ophef maakte over het passeren van Rik Coppens. maar die toch geen ogenblik twijfelde aan een gun stig eindresultaat. Onze vrien den uit het Belgenland hebben dit gunstige eindresultaat be reikt. Inderdaad, doch dit heb ben zij louter te danken aan een ongelukkige samenloop van om standigheden. in die laatste periode van de wedstrijd. Mat spel Reeds in het begin was er on zekerheid in beide teams. De Belgen kennelijk bevreesd voor een „zwervende" Abe omringden de Fries met tedere zorg en al kostte dit manschappen, de ove rige Nederlandse voorhoedespe lers waren niet bij machte die grotere vrijheid uit te buiten. Daar liep een van Roessel wanhopig naar zijn schot te zoe ken en dacht met weemoed terug aan de kanonskogel tien dagen geleden op die formidabele Wil liams afgevuurd. Ook van der Kuil leed aan dat euvel. Weg was zijn snelheid van handelen, zijn combinatievermogen en zijn schot. Daarbij kwam nog dat beide binnenspelers wel hard zwoegden en sjouwden, doch kennelijk te kort „klasse" had den om de drie ..spitsen" van de stormlinie voldoende bij te staan. Bennaars plaatste slecht en mag zeker wel eens een kuur onder gaan om wat slanker te worden, waar trouwens van Roessel ook wel aan mag denken. En Lugt hart toonde hetzelfde „gezicht" als in Rotterdam. Wel ijverig en volhoudend, maar nog te weinig routine. Hij zal tijd nodig hebben om zich een vaste plaats in het Oranjeteam te veroveren. Voorhoede faalde Zo kregen we dus de merk waardigheid dat de linie waarop feitelijk onze hoop was geba seerd. volkomen faalde. Anders mogen we het niet noemen. He laas! Want we meenden toch op de goede weg te zijn na het uit stekende spel tegen de Wolves. En Abe? Wel Lenstra heeft 't probleem van de bezetting van de links buitenplaats niet opgelost. Dat dit niet zou gebeuren, wisten we eigenlijk al voor de wedstrijd, maar de Keuzecommissie zal nu toch wel in moeten zien, dat het wederom opstellen van de Friese crack op één van de binnen plaatsen een eerste bescheiden stap in de goede richting zon zijn. Want Abe was Abe niet in Deurne. Hij liep kennelijk ver dwaald op de buitenplaats maar wat mee te spelen en toonde weinig activiteit, ook al omdat zijn medespelers hem verwaar loosden. Zijn doelpunt, met een meesterlijk schot gescoord, zijn afgemeten passes en „doortik- balletjes" verrieden de voetbal- artist, die Lenstra blijft, waar hij ook staat. Naarmate de wedstrijd vorder de bleek de onmacht van onze aanval. Er was echter in al die duisternis een lichtpunt! Terlouw: verdienstelijk Onze verdediging hield name lijk stand. Er was daar een Tebak. die zich niet liet impone ren door de routine-trucjes van Torke Lembrechts en aan de andere zijde stond Alberts wel iets minder, doch eveneens vol- dpende zijn huid te verkopen tégen de snelle en gevaarlijke Reyniers. Dat was pure winst, die reeds in de aanvang tot uiting kwam en de volle negen tig minuten zou aanhouden. Dat daarbij Mermans weinig kans kreeg van Terlouw, was psycho logisch bekeken volkomen ver klaarbaar. Want Terlouw vocht voor rehabilitatie en Mermans streed een week lang tegen de publieke mening, dat Coppens op zijn plaats had moeten staan. Dat ontredderde de eens zo machtige Belg volkomen en zijn zwakheid deed Terlouw groeien naar een vorm, die hij sinds lang niet meer had bereikt. Dat tenslotte Anoul geen kans kreeg gevaarlijk te worden, moe ten we op rekening schrijven van onze beste man uit de ploeg: Wiertz. De DWS'er was zowel aanvallend als verdedigend prima op dreef en hij werd daarbij ook behoorlijk bijgestaan door Biesbrouck, die niet veel last ondervond van Bensch. Dit is dus wel de grote ver rassing van deze wedstrijd ge weest. Want terwijl zowel hier als in België verwacht werd. dat de aanvalslinies hun schotvaar digheid in doelpunten zouden omzetten, bleven in tegendeel de „zorgenkindjes", in casu de verdedigingen de baas! Het is wel duidelijk, dat de wedstrijd daardoor een verloop kreeg, dat het aanzien nauwelijks waard was. Voortdurend verknoeiden de aanvallers „schone" kansen en het zestigduizend-koppige publiek stak zijn ontevredenheid niet on der stoelen of banken. Zo ver liep deze 75ste BelgiëHolland ontmoeting in een sfeer, die geen enkele maal kon herinneren aan wat men wel eens pleegt te noe men „de hel van Deurne". Slechts de volkomen correcte leiding van de rustige Engelse referee Ling was een lust voor de ogen. En voor de rest.Maar dat hebben we hierboven al uitvoe rig uitgelegd. De stand in de Dortmundse zesdaagse luidde Zondagavond: 1. Koblet-von Bueren (Zwits.) 128 pnt.; 2. Carrara-Forlini (Fr.) 108 pnt.; 3. Senfftleben-Vopel (Fr./Dld.) 51 pnt. Onze landgenoten Bakker-La- keman bezetten de dertiende plaats met twee ronden achter stand. Te Frankfort werd een inter nationale koppelwedstrijd voor amateurs gehouden over 100 km. Het Nederlandse paar, Wierstra- Hijzelendoorn werd winnaar in 2 uur 19 min. 25 sec. (30 pnt.) Op de tweede plaats eindigde het Duitse koppel Scholl-Brombach. De stayers-wedstrijd om de grote prijs van Brussel in drie manches van 25 km is gewonnen door de Belg Verschueren. Twee de werd Lemoine (Fr.) Diggel man (Zw.) werd derde. De wedstrijd om de grote prijs van Lugano, een rit over 75 km tegen het uurwerk is evenals verleden jaar gewonnen door Fausto Coppi. Hij legde de af stand af in 1.51.51. Astrua (It.) werd tweede en Bobet (Fr.) derde. Hier zien we hoe de Nederlandse doelman Kraak moet zwich ten tijdens een Belgische aanval in het begin van de tweede heljt van de voetbalwedstrijd België-Nederland in het Ant- werp-stadion te Deurne. Van links naar rechts: Mermans, Kraak, de Engelse scheidsrechter Ling en Wiertz. Maandag «iir ivoz. Pagina 3 ersverwach tine deeld door het KNMI 5ilt, geldig van Maan- id tot Dinsdagavond Koud weer gend zwaar bewolkt de meeste plaatsen teerslag, vooral in het van het land. Matige ichtige, later tijdelijk t harde Oostelijke voud weer. ENHAGE. Binnen instelling te verwaeh- en interdepartementale die zal worden belast amenbundeling van de oanningen op het ge- de burgerlijke verdedi- me zin met de maat- de militaire sector, Ier als voorbereiding taal verdedigingsplan, in Den Haag mede- r mr. O. W. S. Jose- de secretaris van de Verdedigingsraad, tij- lezing voor de Vereni- oefening van de Krijgs- (Advertentie) Alweer geen succes in Deurne! aparte -~vr"* tAGÈN, met valencienne- kraagje, alenciennekant, zeer lig f 0.65 'arapluies lorme sortering in de dessins, reeds jbileumreclame sdere bestede gulden dezelfde voorwaarden tgezet, mits de rente wordt verhoogd tot Pensioensverzekerings- .Metallicus" heeft m 1 Jan. 1953 öp- et kwam B. en w. deze lening voort stelden voor het voor deze lening 1 Januari 1953 te pet., waarmee de ging. lééft Vrijdagavond ingevolge de Win- 1951 In principe zij ook is goed- de Kamer van ivaarin ook met de wensen is rekening zoals zjj ter goed- ivorden voorgelegd. o.a. voor, dat op van het jaar de tabaksartikelen ;ocht worden, tot geopend mogen nnkels moeten op 13 uur gesloten en heren-kappers- 13 uur Dinsdags- kappersbedrijven avonds 19 uur ge- gelegenheid tot .30 uur. Dit met werkforenseh, die omen. nog over gespro- van overtreding, strafbaar te stel- leverancier dik ken en voor een doch men af te wachten, of men dit in de Verordening heeft ervoor de goed- gen. Zo neen, dan 'erder niet aan te dan kan men be- een dergelijke snog in de ver nemen. Schoolonderwijs ediet van f 140.40 de aanschaffing e.d. in verband ng van het aan- en tenslotte be- geldlening aan 0.000.bij een de naam niet volgend jaar Men heef» thans f 185.000.— op doch dat zal esouneerd. Er imaal 5 huizen waar f 150.000 gaan. Dan nog van f 30.000.— f 180.000.— op. lokaal voor de (f 50.000.—) andere objecten ng gefinancierd

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3