Viet mi nli-Cli inezen rukken verder op in Hanoi-sector VECHTEN DE CHINEZEN OP OPIUMPILLEN? Reeds nu ondergrondse strijdkrachten opleiden voor nieuwe bezettingstijd... TERREUR IIV KENYA Geheimzinnige explosie inhet Noorden des lands Koos Vorrink contra van der Goes van Naters DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING HET VERGETEN FRONT Najaarsoffensief der Roden thans in volle gang Brits bataljon per vliegtuig naar bedreigde gebied Hardnekkige aanvallen in oplaaiende strijd Mysterieuze militairen „registreerden trillingen" Verdwijnt Kominform? GENERAAL KRVLS OVER DE OORLOG VAN STRAKS Japans minister veroordeeld Wat niet mag in Zuid-Afrika Sabotagedaad bij Birmingham KIND GESTIKT TE HOOGEZAND Gevangenisstraf voor redactrice? De moord op het gezin-Drummond In New York viel al sneeuw Amerikanen méér dan vrienden Limonadef les j e als argument VOORDIIOLL Abonnementsprijs 16.20 per kwartaal, 12.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Dinsdag 21 October 1952 48e Jaargang No. 12609 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) HANOI20 Oct. Tussen de rode en zwarte rivier in Indo-China hebben vandaag hevige gevechten plaatsge vonden. De Vietminh veroverde een Franse voorpost Gia Hoi12km. ten Westen van Nghialo. Nghialo, dat 160 km. ten Westen van Hanoi ligt, bevindt zich sinds kort in handen van de Vietminh. Het garnizoen van Gia Hoi wist zich in veiligheid te stellen. De mobilisatie van de Thais wordt gezien als een aanwijzing, dat ook La Tsjau spoedig ge vechtsterrein zal worden. La Tsjau ligt 50 k.m. ten zui den van de grens der provincie Yoennan in China. TOKIO, 20 Oct. De vroegere Minister van Financiën Takeo Koeroesoe is vandaag veroordeeld tot anderhalf iaar gevangenisstraf en een boete van 3.500.000 jen wegens zijn aandeel in de Sjowa Denko omkoperij-affaire. Meer dan 50 personen, onder wie vele vooraanstaande figuren in het politieke en economische leven van Japan, worden er van beschuldigd dat zij steekpennin gen hebben aangenomen van de kunstmestmaatschappij Sjowa Denko, in ruil voor staatslenin gen. Het schandaal veroorzaakte de val van de regering-Asjida toen heit vier jaar geleden werd ont dekt. Het proces heeft drie jaar en vijf maanden geduurd. De opmars van de Vietminh schijnt zich te beperken tot de sector rond Nghialo. De Franse luchtmacht bestookte vandaag vijandelijke troepenconcentraties. De troepen van de Franse Unie zullen binnenkort hulp krijgen van de bergstammen der Thais. Deem van Long, het hoofd van de federatie van Thais, die 300.000 leden telt, heeft een mobilisatie bevel uitgevaardigd voor alle mannelijke Thais, die een mili taire opleiding hebben gehad. Van Long verwacht een strijd macht van ongeveer 10.000 man geregelde troepen en partisanen bijeen te kunnen brengen, die aan de zijde van de Fransen te gen de Vietminh zullen strijden. Franse autoriteiten hebben per vliegtuig een inspectietocht ge maakt over de gevechtszones, waar de Vietminh na de verove ring van Nghialo, 160 k.m. ten noordwesten van Hanoi, in de aanval blijft. Verwacht wordt, dat het blik- sem-offensief van de Vietminh tegen Nghialo het begin vormt van een reeks felle aanvallen op de troepen van de Franse Unie in de komende weken. LONDEN, 20 Oct. Het Britse Ministerie van Kolo niën deelt mede, dat een Brits bataljon per vliegtuig naar Kenya, het Britse protecto raat in Oost-Afrika, zal wor den overgebracht. Deze maat regel is genomen om genoeg manschappen beschikbaar te hebben voor handhaving van orde en rust. Ook de Britse kruiser ..Kenya" wordt spoedig uit Colombo te Mombassa verwacht. De regering van Kenya heeft de hulp van Engeland ingeroe pen tegen de Mau Mau. Leden van de Mau Mau heb ben Zondagavond de gebouwen van een poloclub in Nairobi in brand gestoken. De gebouwen brandden geheel af. Ook een stuk weidegrond in de omgeving, toe behorend aan blanken, werd in brand gestoken. Tien leden van de Kikoeyoe-stam ziin aangehou den. Tevens werden Zondagavond JOHANNESBURG, 20 Oct. In de Zuidafrikaanse steden Ped- die (Kaapprovincie). Bloemfon tein. Durban en East London zijn Maandag in het geheel 358 per sonen veroordeeld wegens over treding van de apartsheidswetten. De overtredingen waren o.m. het zich niet storen aan de bepalin gen betreffende de avondklok, het niet overleggen van belas tingkwitanties. luidruchtig zijn en het zich op straat bevinden zonder identiteitspapieren. Alle beklaagden verkozen de gevangenisstraf boven het betalen van de boete. LONDEN, 20 Oct. (Reuter) Zondag heeft een ontploffing een gat van twee en een naive meter geslagen in een viaduct, dat een waterpijpleiding naar Birming ham brengt. De politie is van me ning, dat het hier een sabotage daad betreft, bedoeld als protest tegen het bezoek dat Koningin Elizabeth over vijf dagen aan het gebied zal brengen. Zij zal dan een stuwdam in Wales in gebruik stellen, die de watervoorziening van Birmingham zal verdubbelen. De dam heeft ongeveer 15.500.000 pond gekost. Vele Polen en Itali anen hebben aan de dam ge werkt. 41 Afrikanen, onder wie enige vrouwen, aangehouden, die deel namen aan een plechtigheid van de Mau Mau. In Noord-Kenya is het lijk van een inheemse politie-agent ge vonden. Drie leden van de Ki- koeyoe-stam zijn gearresteerd, beschuldigd van moord, en 27 le den. beschuldigd van het deelne men aan een plechtigheid, die aan de moord voorafging. Naar te Londen wordt mede gedeeld. is Maandag voor geheel Kenva de noodtoestand afgekon digd. Gasslang in de mond gestoken (Van onze correspondent) Te Hoogezand heeft een wel zeer tragisch ongeval plaats ge vonden. De heer Mensonides, wo nende aan de Hoofdstraat, was alleen met zijn zoontje van vijf jaar thuis. Zonder dat de vader het gag wandelde het kind naar de keuken, trok de slang van het gasstel en stak die slang, waar uit gas stroomde, in zijn mond. Na enkele ogenblikken is het kind toen gestikt. De vader, die eens op onder zoek uitging waar het kind speel de, vond het levenloze lichaam pje in de keuken. Womiigruil en Kamerhuur In de Nederlandse Staatscou rant van Maandag is gepubli ceerd de beschikking „Intrek king pri.i zenbeschikking bemid deling bij woningruil en kamer huur 1947". De verhoudingen zijn op dit gebied thans zodanig, dat hand having van een prijsregeling niet langer noodzakelijk is, zo deelt men ons ter toelichting van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mede. van Soerabajasch Handelsblad DJAKARTA, 20 Oct. Tegen de hoofdredactrice van het „Nw. Soerabajasch Handelsblad", mevr. A. H. Fuhri-Mierop, is heden twee maanden gevangenisstraf geëist wegens een door haar op 27 Oct. 1951 geschreven artikel, getiteld „Oude koeien". De 18 dagen, ge durende welke mevr. Fuhri in voorarrest heeft gezeten, zullen worden afgetrokken. De uitspraak werd bepaald op 1 November. Aan mevr. Fuhri was primair ten laste gelegd opzettelijke be lediging van het staatshoofd, en subsidiair het in het openbaar uiting geven aan gevoelens van vijandschap, haat of minachting tegen één of meer bevolkings groepen in Indonesië. Het verhoor duurde twee uur. De belangstelling voor deze rechts zaak was matig en er was geen sprake van enige poging tot de monstratie, zoals deze onlangs in een der bladen te Surabaja was aangekondigd. DRUKTE IN DE HAVEN VAN NEW YORK vmmsmmm Zeven majestueuze heerseressen van de rit zee liggen aan hun kaden in de haven van fillip New York Manhat tan vormt een leven dige achtergrond. Zelfs in een Ameri kaanse haven gebeurt het gewoonlijk niet, dat tegelijkertijd zo vele „groten van de zee" zijn vertegen woordigd. Op deze foto, die vanuit een hef schroef vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht werd ge maakt, ziet u van links naar rechts: de Britse schepen „Media" (ge deeltelijk zichtbaar), de „Mauretanm", de „United States'en de Georgichet Franse schip „Lïberté"; de „United States", die zoals de naam aan duidt van Amerikaan se „afkomst" is, en het Italiaanse schip de „Conté Biacamono". SEOEL, 20 Oct. Amerikaanse troepen hebben in de centrale Koreaanse frontsector hardnekkige aanvallen der Chinese communisten op „Driehoeksheuvel" afge slagen. Ongeveer vier duizend man Chinese troepen poogden verscheidene malen „Pikes heuvel", een hoog punt van een heuvelmassa, die een uitgestrekt gedeelte van het front beheerst, te veroveren. De Amerikaanse militairen zijn van mening dat een aantal Chi nese communisten verdovende middelen kreeg toegediend, vóór zij in de strijd werden geworpen. Een officier van de Amerikaanse militaire geneeskundige dienst verklaarde, dat in de zakken van LONDEN. Volgens Radio Belgrado meldde het Joegosla vische communistische orgaan „Borba", dat Moskou in alle stilte de Kominform aan het liquideren is. Radio Belgrado voegde er aan toe, dat „Moskou niet afziet van de doeleinden, waarvoor de Ko minform werd opgericht, doch slechts de vorm van zijn agres sieve plannen wijzigt". Een van de voornaamste rede nen voor dit besluit zou zijn, dat de Kominform „volkomen gefaald heeft bij haar activiteit tegen Joego-Slavië". verscheidene gedode of gewonde Chinese soldaten opiumpillen zijn gevonden. Het hoofd van de Zuid-Ko- reaanse politie, Moen Bong Tsjai, verklaarde Maandag te Seoel dat 1400 bewapende communistische guerillastrijders in Zuid-Korea opereren, „doch zij zullen voor het komende voorjaar zijn ver nietigd". Moen, die 60.000 man onder zich heeft, zeide de strijd tegen de communistische gueril- leros te zullen beginnen, wan neer zij in de komende winter hun schuilplaatsen in de bergen zullen moeten verlaten, om zich levensmiddelen te verschaffen. ZWARE STRAFFEN VOOR JONGEREN DORTMUND, 20 Oct. 11 le den van de Vrije Duitse Jeugd beweging zijn hier vandaag ver oordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 4 tot 15 maanden in verband met hun aandeel in de bloedige relletjes, welke op 11 Mei van dit jaar in Essen plaats vonden en waarbij 1 dode en vele gewonden vielen. EEN ARRESTATIE DIGNNE 20 Oct. Volgens inlichtingen van particuliere ziide uit Avignon zou de Franse politie Maandagavond Pierre Maillet, een van de drie gebroeders Mail let wier namen vaak ziin ge noemd bij het onderzoek naar de moord op de Drummonds in Dingne aangehouden hebben. Maillet is dertig iaar oud en koperslager. NEW YORK, 20 Oct. De winter heeft zich vandaag in het Noordoosten der V.S. aangediend. In New York City daalde het kwik één graad onder nul, de laagste temperatuur, welke ooit op deze datum geregistreerd is. In het Westen van de staat New York viel de sneeuw het dikst. De sneeuw, welke twee uur lang op de nog warme beton nen en asphalt straten van New York City viel, smolt ondanks de temperatuur onder nul vlug weg. Commandant Marine op Nieuw-Guinea Kapitein ter Zee. G. B. For- tuyn van de Marinestaf te Den Haag zal op 4 November a.s. per vliegtuig naar Nieuw-Gui nea vertrekken. Hij zal kapitein ter Zee, S. den Boeft, aflossen als Commandant Marine Nieuw Guinea. MILAAN, 20 Oct. Koos Vorrink, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft vandaag tijdens het Internationale Socialistische Congres geprotesteerd tegen de anti-Ameri kaanse strekking van een toespraak van een andere Neder landse afgevaardigde. Vorrink diende zijn protest in tijdens een plenaire zitting van het congres, die achter gesloten deuren plaats vond. Afgevaar digden, die na afloop het gebouw (Van onze verslaggever) GRONINGEN. Een geheimzin nige explosie heeft gisteravond heel Haren en een deel van Gro ningen opgeschrikt. Eerst later op de avond werd bekend, dat een jeep, bemand met drie mili tairen t.w. een vaandrig, een ser geant en een soldaat, de Ooster- weg in Haren was opgereden. Op een weiland achter Essen stopte de jeep, waarna de inzit tenden uitstegen en een projec tiel tot ontploffing brachten. De verontruste eigenaar van het weiland, de landbouwer Hen driks, d.ie op het geluid van de explosie afkwam, werd medege deeld, dat het hier ging om „het registreren van trillingen". Na deze onwaarschijnlijke ver klaring verdwenen de heren ijlings uit het gezicht, de ont hutste landbouwer bij een gat van een meter doorsnede achter latend. Intussen wisten de militaire in stanties niets van deze operatie af, zodat vannacht de marechaus see druk doende was om uit te zoeken, wat hier precies aan de hand is geweest. Er was geen op dracht gegeven tot het doen ex ploderen van een projectiel. Men staat voor een raadsel. De militairen hadden nóg wel kans gezien om het gat met zand en stenen te stoppen. De Harense politie heeft bij het onderzoek op haar beurt de militaire autori teiten ingeschakeld. DEN HAAG, 20 Oct. De landstrijdkrachten van het Westen behoeven dringend een reorganisatie. Spanje dient in de N.A.V.O. te wor den opgenomen. Thans reeds moet een militair en politiek toporgaan worden ingesteld, dat sneller tot besluiten kan komen dan de N.A.V.O.- or ganen. Tot deze conclusie komt de voormalige chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis in ziin boek „Oorlog of vrede", dat. de volgende maand bii de Zuid- Hollandse uitgeversmii zal ver schijnen. Het Russische gevaar Generaal Kruis verwacht, dat Rusland door middel van ziin satellieten gewapende conflicten zal uitlokken, vooral in het verre oosten (Korea, Indo-China en Malakka). Deze conflicten, zo rekent Stalin, zullen het Westen zoveel geld en bloed gaan kos ten. dat deze inspanningen met die. welke verbonden zün aan de bewapening van het Westen, tot een uitputtingstoestand zullen leiden. Indien het Westen deze uitputtingsoorlog goed doorstaat, is het niet uitgesloten, zo waar schuwt de generaal, dat de toe nemende paraatheid van het Westen Rusland tot agressie zal dwingen, omdat de Russische kansen anders te ongunstig zouden worden, dat zal echter niet gebeuren voordat Rusland ziin luchtverdediging zo vol maakt mogelijk heeft opge bouwd, het onderzeebootpro gramma uitgevoerd en een rede lijk grote voorraad atoombom men heeft aangelegd. Rusland is paraat Aan de hand van uitvoerig cij fermateriaal concludeert gene raal Kruis, dat Rusland poten tieel in de minderheid is. In pa rate kracht is het Soviet-blok echter sterker. Het Westen zo oordeelt de generaal, moet zo spoedig mogelijk verandering brengen in deze gevaarlijke si tuatie. Als middel daartoe be veelt hij o.m. de reorganisatie aan van de landstrijdkrachten. Voor de parate troepen, die z.i. veel beter uitgerust dienen te worden dan thans het geval is. wenst hij een groter percentage beroepspersoneel. Dienstplichti gen. die zoals bij ons het geval is. na 8 maanden tot de parate troepen worden gerekend, heb ben. aldus de generaal, nietde vereiste geoefendheid en routine. Hij dringt verder aan op een snel werkend mobilisatiesvsteem. beperking van legertreinen en bijzondere diensten tot het uiter ste. en de ter beschikkingstelling van atoombommen en atoomoro- tectielen aan de opperbevelheb ber. Grote waarde hecht hij aan de strategische luchtmacht, omdat deze z.i. een onmisbaar middel is om Rusland in geval van oor log op de knieën te krijgen. Gezien de spreiding van de Russische zware industrie acht hij het niet waarschijnlijk, dat legers een capitulatie kunnen af dwingen. Bii een opmars in Rus land zullen zij zich in dit onme telijke land doodlopen en uit eindelijk zo verzwakt raken dat ze verslagen worden. Politiek en militair toporgaan In „Oorlog of vrede" wordt een krachtig pleidooi gehouden voor de instelling van een leiding ge vend toporgaan, dat in tijd van oorlog snel besluiten kan. De be staande organen van de N.A.V.O. acht Generaal Kruis daartoe niet doelmatig. „Zij zijn te zeer geba seerd op de eis, dat alle leden moeten instemmen met de te ne men besluiten. Een gecombineer de chefs van staven-organisatie, bestaande uit niet meer dan drie leden, waarvan de Amerikaan voorzitter is. acht de generaal in staat namens het Westen de oor log in heel de wereld te leiden. Voorbereiding van het verzet Generaal Kruis betoogt verder, dat het noodzakelijk is thans reeds het verzet voor te berei den in die landen, die in geval van oorlog met een bezetting moeten rekening houden. Instruc tie op dit gebied moet oefenstof worden in de West-Europese le gers. De generaal beveelt de op leiding aan van grote contingen ten commando-troepen, die na een bezetting ondergronds kun nen doorvechten. Voor de bewa pening van het verzet dienen de geregelde troepen na de striid hun bewapening te laten onder duiken. verlieten, deelden het nieuws aan verslaggevers mede. Gisteren had de Nederlandse afgevaardigde mr. van der Goes van Naters een pleidooi gehou den voor de Europese eenheid. Hij wees er op dat Europa een politieke stem in het kapittel moest krijgen, teneinde de Ame rikaanse stemmen te kunnen evenaren. „We zullen deze krachtige stem nodig hebben om er zorg voor te dragen, dat de Amerikanen blijven wat ze zijn: onze vrien den". Volgens de gedelegeerden, die vanmorgen de zitting achter ge sloten deuren bijwoonden, pro testeerde Vorrink krachtig tegen deze opmerkingen en verklaarde hij: „Denk er aan, dat de Ame rikanen onze geallieerden zijn in leven en dood". 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. Op de Hoky kreeg gisteren iemand, die zich uitgaf als jjs- hockeytrainer van Amsterdam, twist met een andere bezoeker De pseudo-ijshockeytrainer werd daarbij beledigd. Buiten het ge bouw werd de man door viji personen opgewacht, die hem nogal hardhandig van de juist heid van hun argumenten pro beerden te overtuigen. Vooral hel hoofd van de z.g. ijshockeytrainer moest het daarbij ontgelden, dank zij een limonadeflesje, hetwelk door een van de vijf mannen op een wijze werd gebruikt, waar voor het eigenlijk niet diende. De politie werd in de zaak gemengd en een van de vijf mannen, de 18-jarige groentengrossier J. IL, is aangehouden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1