Volksdemonstratie kon niet meer worden voorkomen TRYGYE LIE waarschuwt chaos en opstand dreigen Boodschap van het I.C. V. „De Parlementsleden zijn bezeten van corruptie Belgisch commentaar was weinig vleiend nip aan htelingen Uit de Pers Nog altijd Perzië Een onderhoud met kolonel Mustopo Tenzij de volkeren in armoede economisch geholpen worden Oud-minister Peters DAG DER VERENIGDE NATIES Deze wereld kent in onze tijd twee wrede tegenstrijdigheden Na België-Nederland Dinsdag 2 J October 1952 Pagina 3 sverwachting ild door het K.N.M.I. Geldig van Dinsdag- Woensdagavond. E OPKLARINGEN :r met overdrijvende den. Overwegend nd tussen Noord en houdend koud weer ele plaatsen lichte r de K.R.O. :UM Een vijftigtal nden heeft een bezoek m de K.R.O. te Hil- 1 deelnemers waren in lio „Ons Huis" getuige ame van „de Klok heit oral zij die nog nim- idio uitzending of op en medegemaakt wa- en opgetogen over het De wijze waarop Jan opname voorbereidde, e aanwezigen werden d was alleraardigst, geschikte gelegenheid iCRO-actie comité we- luisteraars in de gele- stellen nader kennis te hun omroep. AR. Het zal de ers ontgaan, dat nog dage 40.000.000 men- •g en kommer leven, van huis en haard en ide waar zii aan toe aar zii terecht zullen uiteindelijk weer een s kunnen opbouwen, sen, verdreven door eld uit hun dorpen en lke na hun vlucht to- aest werden, groepen :eds samen in oorderj, le verste verten aller- voonoord betiteld kun- n. Deze mensen uit de en. Transjordanië. Ko- an, Birma enz., wach- seds op een definitieve waar zii zullen mo- waar zii mogen wer- ar zij kunnen trachten zichzelf te zorgen, igd is dit nog steeds uvant er is nog niets in verwarmde huizen geregelde tijden eten nieten en in georgani- land werken, beseffen ït eens ten volle, wat oor deze medemensen cenen. Eigenlijk leven heel langs en wijzen fhte aan deze honge- omdat wü denken hebben aan onze eigen nerliik weten wij wel, daar niet mee af zijn, iets aan gedaan moet ns land is overbevolkt, ilte van deze mensen ij niet opnemen. Maar in wii helpen. Helpen om deze mensen van ïodigste te voorzien. wordt er gecollecteerd ichtelingenhulp. voor 11e opzichten verkom- ïsen. Bedenk lezer, hoe levensomstandigheden ïliik deze met dat vat deze vluchtelingen leven, practisch alleen en offert dan naar an uw eigen welstand n niet anders of deze ïoet slagen ten bate lijdende mensheid. DE TERRIERS ND AG MAAKTEN >rsDEM (Beverwijk). AR. Zondag speelde thuis tegen DEM uit hun derde wedstrijd, ligde in een 21 over- oor DEM. te aanvallen over, en den aan beide zijden Beide ploegen gaven lts toe, totdat 7 min. de D.-linksbinnen zijn leiding gaf door een t. Met deze stand ging Na de rust ging het rs iets beter af en 2 T.-midvoor T. v. d. ir een mooie voorzet Duiten keihard in (1-1). in dit echter niet ver- n zette alles op alles, ehterhoede moest het gen, toen 6 min. voor ).-linksbuiten voor de jal de bal onhoudbaar 21). Met deze ver- rerwinning voor DEM eze sportieve wedstrijd. B.D.H.C.Terriërs 21. gladde Bloemendaalse gn de dames het Zon- ;ens zwaar te verant- Reeds spoedig na het sk het overwicht van irtij. Hoewel de T.-ver- aoeilijk te passeren was H.C. na een kwartier t een strafcorner de 0 te brengen. Enkele k de Terriërs-voorhoede de meeste aanvallen Dor buitenspel tot een il eind gebracht, ist werd opnieuw over- p de T.-helft gespeeld sdig werd de stand op icht. inuten voor het eind [■.-voorhoede na een rbraak de vlugge ver te passeren, zodat de eindigde met een 21 ag voor Bloemendaal. den 26 Oct. a.s.: n.: Ijsvogels III. i.: sten IITerriërs. De junioren: match van de Terriërs ;en de plaatselijke zus- ing AMHC jun. is IC - verdiend- gewon- is er door de Terriërs geld en ze zien al weer ngen uit naar de re- rijd. waarin ze zeker iberen revanche te ne- a de begin-bully om- e handige AMHC-mid- en T.-back, en passeer- en tactisch balletje de 10. Maar toen kwa- 'erriërs opzetten en de golfden op en neer, naar" iets in de meer- tust 10. Na de rust ikmaar" verwoed aan- n maakten er 20 van. r werd het zelfs 30. speelden de Terriërs t verder en hun moeite Dond door een goede de linksbuiten, even einde gescoord. een aardige sportieve OVERZICHT BUITENLANDS De Perzische oliekwestie is thans voor goed in een impasse geraakt. Er zijn allerlei omstan digheden die in de berichtgeving van gisteren werden aangeroerd, als mogelijke oorzaken voor het feit, dat Engeland nog steeds niet officieel op de hoogte is gesteld van het besluit der Perzische re gering de diplomatieke betrekkin gen te verbreken. De dagbladen in Teheran spreken over èen Amerikaanse interventie. De Iraanse minister van Buitenland se Zaken Hoessein Fatemi heeft dit tegengesproken. De toestand is dus nog zeer verwarrend en niemand weet het rechte van de zaak. Wanneer men het verloop van de gebeurtenissen der laatste dagen overziet is men licht ge neigd te veronderstellen, dat Mos sadeq met zijn blijkbaar onder druk van de publieke opinie ge nomen besluit de zaak niet meer in de hand heeft. Want in wezen heeft Perzië met deze aankon diging van het verbreken der di plomatieke betrekkingen niets bereikt. En wel om de eenvou dige reden, dat de deur, die voor onderhandelingen tot nog toe op een kier openstond, thans voor goed dicht zal blijven. Met dit bruuske gebaar wint Perzië geen afzetgebied voor de olieproductie, noch vervoerscapaciteit. M.a.w. Perzië zal, evenals in de afge lopen anderhalf jaar met de een maal verworven rijkdommen geen weg weten. De gehele oliebezit tingen van Abadan zijn niet ren dabel te maken. Perzië draait voor de kosten op, zoals het on derhoud van de installaties, het uitbetalen van de salarissen aan de werknemers enz. Zolang daar geen inkomsten tegenover staan is dit een belasting voor de Per zische schatkist die niet eeuwig kan duren. Vroeger werden deze kosten gedragen door de Anglo- Irian. Deze maatschappij trekt zich van de kwestie minder aan dan in het begin, omdat dit olie concern geen nadelige gevolgen ondervindt van het gemis der Per zische bronnen. De maatschappij is daar economisch te gezond voor en Mossadeq kan haar failliet niet veroorzaken. Er mag worden verondersteld, dat dit ook de oorzaak is, waar om Mossadeq aan Londen de eis heeft gesteld een schadevergoe ding te betalen van 49 millioen pond sterling. Engeland heeft dit krachtig van de hand gewezen. Het is er zich van bewust, dat deze schadevergoeding onrecht matig zou zijn, omdat nooit bij een nationalisatie een dergelijke schadevergoeding is betaald, zo zegt het ministerie van Buiten landse Zaken in Londen. Uit het bovenstaande volgt, hoezeer Mos sadeq om die 49 millioen verlegen zit. In antwoord op de Britse af wijzing heeft Mossadeq zijn be faamde radiorede gehouden. Het diplomatieke spel en de strijd om economische belangen zijn bijna nog nooit zo sterk met elkaar verweven geweest als in het Brits-Iraanse oliegeschil aan het daglicht is getreden. Na de be kende zitting voor het Interna tionale Hof in Den Haag waar Mossadeq een overwinning be haalde op de Anglo-Irian wat de juridische aanspraken van de maatschappij betreft, heeft de Perzische premier zijn prestige zien verhogen, 't Blefek een over winning op papier, die geen goud in het laadje bracht. Een halstarrigheid van beide kanten vertroebelt de zaak. En geland heeft de nationalisatie als een feit aanvaard en denkt er niet over nog terug te komen op het verdrag van 1933. De opvat ting van de Anglo-Irian is niet anders. Alleen heeft Londen de eis gesteld van een compensatie en de beoordeling der rechtsgel digheid aan het Internationale Hof van Justitie willen voorleg gen. Mossadeq is daar niet verder op in gegaan. Dit is de zwakke zijde van de Perzische politiek! Engeland heeft niet voldoende aandacht gewijd aan en werke lijkheidszin getoond in de veran derde situatie. De Perzische eisen van nationalisatie werden gene geerd. Veel te laat is Londen met de erkenning van de nationalisa tie op de proppen gekomen. Om het vuurtje nog wat aan te wakkeren heeft Hoessein Fa temi, die de eerste medewerker van Mossadeq is geweest bij de nationalisatie, de bedreiging ge uit, dat de regering „de beste di plomaten naar Azië zal sturen en naar de naburige landen in de plaats van naar het Westen, zoals vroeger gebeurde". Met „naburig" wordt natuurlijk de Sovjet-Unie bedoeld. Het is een spelen met vuur. Enerzijds tracht men op deze wijze Engeland en vooral de Amerikanen tot concessies te te dwingen, terwijl men ander zijds, volkomen ongewild, de communisten in de kaart speelt. Het laatste kan gevolgen met zich brengen die ver boven de tot nog toe bestaande geschillen uitreiken en zelfs de wereldvrede in ge vaar brengen. De Maandagochtendbladen te Djakarta bevatten een onder houd, dat 't dagblad „Sumbei" heeft gehad met kolonel Mustopo, het hoofd van de tandheelkun dige dienst van het leger. Musto- pa zeide daarin, dat de president Donderdagavond had opgedragen te trachten de volksdemonstratie, die Vrijdag zou worden gehou den, te voorkomen. Op de vraag of hij aan deze opdracht gehoorzaamde zeide hij, dat hij zich uiteraard richtte naar de order. Mustopo beloofde tot zes uur 's morgens te zullen werken om de demonstratie niet te laten doorgaan, maar deelde de president voorts mede, dat het in zo korte tijd niet meer moge lijk was de voorbereidingen on gedaan te maken, aldus „Sum- ber". Mustopo vervolgde, dat hij als militair natuurlijk voor de opperbevelhebber zwichtte, maar dat hij als staatsburger met een vrije geest op hetzelfde ogen blik, dat hij zich als militair aan het staatshoofd onderwierp, als militair ontslag had ge vraagd. De president antwoord de hierop, dat hij het verzoek m overweging zou nemen, Direct nadat hij de president had ver laten begaf hij zich naar de chef-staf, kolonel Nasution, om deze verslag uit te brengen van zijn ontmoeting met de presi dent. Hij besloot dit verslag met 't verzoek aan Nasution hem uit zijn functie te willen ontheffen. Aldus Mustopo in het onderhoud met „Sumber". MERMANS SCHEIDT ER MEE UIT Joseph Mermans, de midvoor van Anderlecht, speelde Zon dag tegen Nederland voor de 35e maal als international. Na afloop van de wedstrijd heeft Mermans, die 30 jaar is, ver klaard, dat hij voortaan niet meer in aanmerking wenste te komen voor het Belgische elf tal. Dit, zo heeft hij er aan toegevoegd, heeft niets te ma ken met het gedrag van het Belgische publiek, dat, naar men weet, herhaalde malen gejoeld heeft, als de Ander- lecht-midvoor een bal verkeerd speelde of een kans miste en daarbij riep om „Coppens". HET MELKPRIJSBELEID Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zich kunnen verenigen met de voor stellen van de Veehouderijcom- missie betreffende het in het melkprijsjaar 1952-1953 te voeren melksprijsbeleid in het algemeen en het consumptiemelkbeleid in 't bijzonder Volledige overeenstemming hier over bestaat ook met de zuivel- organisaties: de Kon. Ned. Zui- velbond, de Coöp. Melkcentrale en de Bond van Kaasproducenten. Na voorbereidende besprekingen tussen de Stichting voor de Land bouw en het bestuur van het Be drijfschap voor Zuivel betreffende bovengenoemde voorstellen, met name inzake het te voeren con sumptiemelkbeleid, is een be spreking gehouden tussen de mi nister van Landbouw en de Stich ting voor de Landbouw, waarbij ook het bestuur voor het Bedrijf schap voor Zuivel aanwezig was. In deze bespreking heeft de Stich ting haar voorstellen inzake het melksprijsbeleid en het consump tiemelkbeleid voor het melkprijs jaar 1952-1953 aan de minister voorgelegd. Typhoon over Saigon SIGON, 20 Oct. Saigon was vanavond tengevolge van een ty phoon in het donker gedompeld en het verkeer door ontwortelde bomen ontwricht. De typhoon heeft grote schade aangericht, maar er is nog geen melding gemaakt van gewonden of doden. De verdwijning van MacLean en Burgess LONDEN, 20 Oct. (Reuter) De „News Chronicle" zegt in een bericht uit Parijs, dat het mysterie van de verdwijning der Britse di plomaten Donald MacLean en Guy Burgess is opgelost. Van „hoogst verantwoordelijke Amerikaanse zijde" was verklaard, dat MacLean door een vroegere diplomatieke collega geen Engelsman te Warschau is gezien. Aangenomen kan worden, aldus het blad, dat Burgess ook achter het ijzeren gordijn is. A.s. Vrijdag hoopt Rika Hop per, de bekende actrice, haar 75ste verjaardag te vieren; zij werd op 24 October 1877 te Assen geboren. De toneelgroep Comedia, waaraan mevrouw Hopper, die nog steeds actief is, is verbonden, zal ter ge legenheid van haar verjaardag Casona's „Bomen sterven staande" uitbrengen, waarin de jubilaresse de moederrol zal spelen. Op een vraag naar de reden, waarom hij het parlement wilde bevriezen, zeide Mustopo dat de stemmenverhouding niet deugt, dat de parlementsleden bezeten zijn van corruptie en verdeeld heid en dat het werkelijk resul taat van het parlement voor de ophouw van het nihil is. „Op grond van deze overwe gingen heb ik het volk in be weging gebracht om het parle ment te bevriezen en schoon te vegen ,want geen enkel orgaan noch civiel noch militair kan gezuiverd worden, zolang dege nen, die de wetten maken, zelf niet „schoon" zijin. Mustopo be toogde voorts, dat hij het volk er toe bewoog spontaan de macht in handen van de president te rug te geven. Wanneer de pre sident niet kan optreden, wie zal dan een einde moeten maken aan de chaos? aldus Mustopo. Mustopo zeide, dat, indien hij de idealen om het parlement te zuiveren en de macht aan dc president terug te geven wil die nen, het duidelijk zal zijn, dat hij zich uit 't leger moet terug treken en niet langer voor de regering wil werken. In het ver volg werk ik slechts voor het volk, aldus Mustopo. In zijn exclusief onderhoud met „Sumber" had Mustopo eer der gezegd, dat door de demon stratie zou kunnen blijken of „ons leger een koloniaal leger of volksleger is". Tenslotte zeide Mustopo: wan neer het leger thans zou bewij zen geen volksleger te zijn, dan „zal ik mijn lichaam en geest ter beschikking stellen om dit leger te bestrijden en ik ben er van overtuigd, dat ik en mijn volksleger zullen zegevieren". Mgr. Bianehi in Hongkong aangekomen De Bisschop van Hongkong, Mgr. Lorenzo Bianehi, over wiens lot men veertien maanden in onze kerheid heeft verkeerd, nadat hij door communisten was gevangen genomen, is uit een gevangenis te Weikong (pr. Kwantoeng) in Hongkong aangekomen. Hij werd na enige strubbeling met de En gelse douane aan het station Kau- loen verwelkomd, door de verdre ven nuntius Mgr. Riberi en maak te daarop een ware triomphtocht door Hongkong. Sinds 8 October is het winnen van uranium in de goudmijn van West Rand dicht bij Johannesburg in Zuid-Afrika een feit. Een overzicht van de installaties, benodigd bij de ura- niumwinning. DE TIENDUIZENDSTE IN VEENDAM 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. Donderdag 23 October a.s. zal te Veendam aan de 10.000ste pen sioengerechtigde het pensioen worden uitgereikt van het Be drijfspensioenfonds voor de Land bouw tijdens een openbare bijeen komst in hotel „Veenlust" te Veendam. De 10.000e pensioengerechtigde is de heer H. Waarman te Veen dam, een oud-gediende in de boomkwekerij, die 65 jaar is ge worden. NEW YORK, 20 Oct. De secretaris-generaal van de V.N. Trygve Lie heeft er vandaag voor gewaarschuwd dat de wereld tegenover „hevige opstanden en wijdverspreide chaos" zal komen te staan tenzij tegemoet gekomen wordt aan de armoede waaronder millioenen te lijden hebben. In een rede opgesteld voor het 21ste jaarlijkse forum van de New York Herald Tribune zei Lie: „Bijna alle mensen in Azië, Afrika en honderden millioenen in andere delen van de wereld hebben eeuwen lang in armoede geleefd zonder hun stem te verheffen. Zij leven nog steeds in armoede maar zwijgen niet langer. De eis voor vrijheid, gelijkheid van rechten en economische kansen kan in toenemende mate waargenomen worden en wordt dringend voor al wie oren heeft om te horen". Wij staan hier tegenover een geven moet worden. Hij geloof- van de grootste uitdagingen aan onze beschaving. Wij moeten óf afdoende midelen vinden hierop met vredelievende methoden te antwoorden zoals neergelegd in het Handvest va.n de Verenigde Naties of wij zullen overstroomd worden door een opeenvolging van gewelddadige opstanden die een weidverbreide chaos te weeg zullen brengen. De keuze ligt tussen opnieuw een donkere eeuw tegemoet te gaan of een betere tijd dan de wereld ooit tevoren gekend heeft. Wapens alleen zijn niet toe reikend voor de kracht die wij nodig hebben voor een blijvende en eervolle vrede. Lie zei, dat de technische en financiële hulp aan de volkeren die deze nodig hebben even be langrijk is voor de vrede als de collectieve veiligheid. Hoewel een programma van de V.N. voor een dergelijke hulp onderweg is, is dit niet voldoende.Het harde feit is dat het huidige peil van hulp aan de levensstandaard van onderontwikkelde gebieden die reeds laag is, nog meer zakt. In plaats dat wij zien dat het gaf zich sluit, wordt 't steeds groter. Dat was de reden waarom Lie reeds voorgesteld heeft dat ten minste een milliard dollar per jaar meer economische hulp ge- SPOORWEGONGELUK IN ZUID-AFRIKA COLENSO,-Natal, 20 Oct. (Reu ter) Bij Heavitree in Natal, Zd.- Afrika, zijn Zondagavond veertien inheemsen bij een treinontsporing om het leven gekomen. De electri- sche locomotief en vier rijtuigen liepen uit de rails. KONINKLIJK PAAR WEER THUIS SOESTERBERG, 20 Oct. H.M. de Koningin en Prins Bern- hard zijn heden om 17.09 uur met de regerings-Dakota op 't vlieg veld Soesterberg geland en naar Soestdijk vertrokken. Het Koninklijk Paar keerde te rug van een onofficieel bezoek aan president Auriol van Frank rijk. Onder autobus gedood BEEKBERGEN Zondagmid dag is op de Loenenseweg een 40- iarige dame, toen zij vlak voor een autobus de rijweg wilde overste ken, onder één der achterwielen terechtgekomen en op slag ge dood. Zij stond te wachten bij een bushalte, doch wilde op het laat ste moment mee met de uit te gengestelde richting komende autobus. Pas Maandag kon het slachtoffer geïdentificeerd wor den. Pater dr. C. Huigens OSM uit voorzorg bediend (Van onze correspondent) Naar wij vernemen is Pater dr. C. Huigens O.S.M., eerste oud-di recteur der Nederlandse R. K. Kerkmuziekschool, dezer dagen in het St. Elisabethziekenhuis te Lei den, waar hij ter verpleging werd opgenomen, uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Men deelt ons mede. dat zijn toestand, die zeer ernstig was, thans iets vooruit gaat. de dat dit niet alleen door Ame rika gedaan kan worden, maar dat ook andere industrieël ont wikkelde landen in Europa en tie elders moeten bijspringen. Verkiezingsovertredingen in Japan TOKIO, 20 Oct. (Reuter) De Japanse commissie van toezicht op de verkiezingen meldt reeds 30000 personen te hebben aangehouden wegens overtredingen van voor schriften inzake de verkiezings campagne. Onder hen bevinden zich acht leden van de Rijksdag. Na een voorlopig verhoor kunnen de aangehoudenen onder borgtocht op vrije voeten worden gesteld, in afwachting van de officiële be rechting. Zii behouden hun stem recht. 300 arrestaties in Kaapprovincie PEDDIE, Kaapprovincie, 20 Oct. Ongeveer 300 niet-blanken zijn Zondagavond aangehouden te Peddie in de Kaapprovincie we gens overtreding van 't uitgaans verbod bij wijze van demonstra- Burgemeester van Bergen op Zoom Van onze parlementaire redactie In regeringskringen in Den Haag wordt de oud-minister van Uniezaken en Overzeese Rijks delen, ir. J. L. Peters, genoemd als toekomstig burgemeester van Bergen op Zoom. Hij zou dus de opvolger worden van ir. Wit te, die thans minister van We deropbouw en Volkshuisvesting is. DE HEER NEHER GEWOND bij auto-ongeval Gistermiddag zijn de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T. en prof. ir. G. H. Bast, buitengewoon hoogleraar in de electrotechniek te Delft, gewond g-raakt bij een auto-ongeval, dat gebeurde ter hoogte van Waddinx- veen. Beide heren waren van Arnhem op weg naar den Haag. Bij het inhalen van een vracht auto, die eveneens naar links uit week werd de auto van de heer neher in de berm gedrongen, waardoor zij omsloeg. De heer Neher kreeg een hoofd wond en een hersenschudding, terwijl prof. Bast een schouder fractuur opliep. De chauffeur van de auto kwam met de schrik vrij. De toestand van de heer Neher en prof. Bast is zeer bevredigend. Zij werden naar het Diaconessen- huis Bronovo te den Haag over gebracht. Kolonel van Hinte over Nationale Reserve Vrijdagavond a.s. zal de Inspec teur van de Nationale Reserve, Kol. W. v. Hinte, om 18 uur voor de K.R.O. spreken over de Natio nale Reserve, onder het motto: Appèl. AdvertentieI N.V. GUMFABRIEK OVERSCHIE Het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft bij ge legenheid van de dag van de Verenigde Naties, 24 Octo ber, de volgenjle boodschap uitgegeven: „In onze hoog geroemde beschaving zijn er wrede tegenstrijdigheden. Zolang de vrede duurt zelfs al is hij wankel span nen wetenschap en menslievendheid zich in, middelen te vinden om het leven te beschermen, het te doen bloeien en de strijd aan te binden tegen ellende en andere sociale gesels, maar zodra komt er oorlog of onmiddellijk is het voorschrift, zoveel mogelijk dood, verderf en vernieti ging te zaaien. Is er tegen deze bloedige dwaasheid geen kruid gewassen? Zal ze doorgaan tot aan de totale vernietiging van dit ras als re sultaat van een. gigantische en laatste dodelijke broedertwist, tot een verpulvering van onze pla neet, uiteengerukt, vergruisd door een laatste ontploffing? Zouden zo de werelden ver gaan? Zouden er ir, de onmete lijke ruimten der planetenwereld stofdeeltjes van andere dode sterren zweven van andere den kende rassen, die eveneens door een waanzinnige razernij tot zelf moord zijn gebracht? De onuitbfusbare hoop die in elk mensenhart leeft zegt ons, dat rede en geweten kunnen zegevieren, dat een duurzame vrede gevestigd moet worden en het recht moet steunen op de gerechtigdheid. De organisatie der verenigde volken draagt in het heden en voor de toekomst de zware verantwoordelijkheid voor de mogelijke vestiging van een betere orde. In iedere staat beschikt de overheid over een politiemacht tot handhaving van de rust, het gerecht legt de particuliere ge schillen bij of brengt de partijen tot elkaar, het gaat de misdaad tegen en veroordeelt de schul digen. In groter verband vormen thans streken, provincies, die in. de loop van de geschiedenis vaak gewapend tegenover elkaar ston den, tot een homogeen geheel verbonden, hechte, nationale eenheden. In het hart van Euro pa verbindt Zwitserland sedert vele eeuwen een harmonisch ge heel, groepen, die qua taal, be volking en cultuur volkomen van elkaar verschillen. Universeel recht Evenzo moet gestreeft worden naar de vorming van een uni verseel recht, dat de oorlog re soluut buiten de wet stelt. In ge val van een geschil of een con flict tussen twee volken moet een hoger, democratisch gezag tussenbeide komen en zo nodig de aanvaller brandmerken. Een internationale politiemacht zal er voor te zorgqn hebben, dat doeltreffende sancties worden toe gepast. Naast deze politiemacht dient een algemene, collectieve, gelijktijdige en gecontroleerde ontwapening een einde te maken aan het gevaarlijke, kwetsbare en broze regiem van een vrede, gebaseerd op het evenwicht var, militaire machten. Zoeken naar de waarheid Ongetwijfeld zijn ideeën soms kwaadaardiger en dodelijker dan de ergste tactische of strategi sche wapens, maar door het zoe ken naar de waarheid in het la byrinth van tegenstrijdige ge dachten kan de overreding boven het geweld worden geplaatst en kan tegenover de verderfelijke philiosophieën. de overtuigings kracht, de weldadige uitwerking van maatregelen en verwezenlij kingen gebaseerd op gerechtig heid en naastenliefde gesteld worden. In deze geest werkt de chris telijke vakbeweging reeds zes_ dec'ennia met overtuiging voor de sociale vooruitgang en zij zal met vertrouwen haar medewer king blijven verlenen aan de or ganisatie der Verenigde Volken en aan de grote gespecialiseerde instellingen, die er mee ver bonden zijn". De boodschap is ondertekend door Gaston Tessier, voorzitter van. het Internationaal Christe lijk Vakverbond. De kern van het onderwijsprobleem Een aantal katholieke organi saties heeft een schrijven gezon den aan het bestuur van het Ne derlands Cultureel Contact, waar in bezwaren werden geopperd te gen het feit, dat op een congres van genoemd Contact over pro blemen rond de onderwijsver nieuwing het levenbeschouweljjke aspect in deze gewichtige materie niet als kern van het probleem werd gesteld, heeft twee merk waardige reacties teweeggebracht. Op de eerste plaats van de drie katholieke bestuursleden van het N.C.C., die de wijze betreurden, waarop dit schrijven werd inge diend en die verklaarden princi piële bezwaren te hebben tegen de inhoud ervan. Op de tweede plaats is het De Maasbode, die zich verbaasde over het schrijven van de betreffende katholieke organisaties. Naar aanleiding hier van merkt de „Gelderlander" op, dat het de eenvoudige lezer wel zal moet duizelen, wanneer hij leest, dat prominente katholieken principiële bezwaren hebben te gen wat andere prominente katho lieken in een zo'n principiële zaak als het onderwijs, t.w. het hulpinstituut van de ouders bij de opvoeding der kinderen, als het juiste principe stellen. Deze schreven namelijk en terecht, dat bij het onderwijs niet de maat schappij als hoofdzaak mag wor den gesteld, waarin dan de le vensbeschouwing zou kunnen worden geïntregeerd, maar dat juist de levensbeschouwing uit gangspunt dient te zijn, niet al leen voor de individuele vorming, maar evengoed voor alle andere aspecten van de opvoeding. Een omdraaien van deze waar den voert alleen maar naar een geestelijke nivellering, waarheen van bepaalde zijde met een zeker raffinement gestreefd wordt. Het gaat er niet om zoals De Maasbode in al te grote naïeviteit meent dat aan de katholieke levensovertuiging, in casu op het terrein van het onderwijs, tekort wordt gedaan. Daar past men trouwens wel voor op! Het ging er in dit geval om of men bereid was het enig juiste uitgangspunt n.l. de levensbeschouwing als kern van het onderwijsvraagstuk te nemen. Zij is immers het funda ment van onderwijs en opvoe ding. Indonesië Naar aanleiding van de onlus ten in Djakarta schreef de „Maas bode" van Zaterdag o.a.: Het is nog te vroeg om te zeggen, van welke zijde deze aanval op de huidige regering is gekomen. Men weet nog niet of deze een politie ke dan wel een revolutionnaire inslag heeft gehad. Men is na tuurlijk geneigd te denken aan communistische, dus revolution naire invloeden. Zou men de on geregeldheden zien als politieke onlusten, dan zouden zij even goed uit dringen van de Dar-ul Islam kunnen voortkomen. Men is in deze omstandigheden echter ge makkelijk geneigd om te denken aan de rol, welke de ambassadeur van de Chinese volksrepubliek heeft gespeeld, die gedekt door zijn politieke onschendbaarheid, eèn sterke activiteit heeft ontwik keld onder de Chinese volksgroe pen en daarom op verzoek van de Indonesische regering werd te ruggeroepen. Met zekerheid is hiervan echter nog niets te zeggen. Het feit, dat president Sukarno een militaire delegatie heeft ontvangen, wijst meer in de richting van politieke moeilijkheden in verband met defensie-vraagstukken. Lees ook: de Nederlandse missie. Zeker is dit echter niet. Het meest voor de hand liggend is, dat het lage levensniveau der bevolking in Djakarta is benut voor het ver wekken van deze onlusten. Indien dit zo is, dan is ook de mede deling van de Indonesische rege ring te begrijpen, dat deze rege ring niet aan aftreden denkt en de zaken in handen zal kunnen houden. Maar het zal voor de Indonesische regering goed zijn te weten uit welke hoek de wind waait om met succes er naar te kunnen streven een herhaling van dergelijke onlusten te voorkomen. De Belgische bladen toonden weinig geestdrift in hun commen taren over de voetbalwedstrijd van Zondag. Onder de kop: „Een overwin ning waar wij niet trots op zijn" schrijft het Brusselse blad „Le Soir": „Het is de eerste keer dat een Belgische overwinning niet met een overdonderend applaus begroet wordt. De wedstrijd is werkelijk slecht geweest. Hij was nooit opwindend en het is de slechtst gespeelde wedstrijd die men ooit gezien heeft". „Le Peuple" schreef: „Een ma gere wedstrijd, een magere over winning". „Het Volk" vroeg in een kop over 3 kolom: „Wordt België de toegang tot Wembley Stadion ont zegd?" En leverde zelf het commen taar: „Wij zijn werkelijk be nieuwd wat de pers wij bedoe len hier de Engelse, want de Bel gische zal zeker unaniem verkla ren dat wij gisteren het slechtste na-oorlogse derby hebben gezien in de loop van deze week zal schrijven over deze interland te Deurne. Er waren in de pers tribune inderdaad enkele Engelse sportjournalisten opgedoken, die in verband met EngelandBelgië op 26 November aanstaande even tjes een kijkje kwamen ne men Moést het evenwel zijn dat zij hard spreken, hard en op recht, dan zullen zij hoogstwaar schijnlijk aan Stanley Rouss en zijn mede oprichters de raad ge ven, om België liefst niet in Wembley te ontvangen. „Les Sports" schreef: „De Rode Duivels hebben een afschuwelijke wedstrijd gespeeld, een arme, arme kleine wedstrijd van niets. De slechtste Belgische ploeg die wij sedert lange tijd zagen heeft de slechtste Nederlandse ploeg eveneens in lange tijd niet gezien, geslagen". De „Gentse Vooruit" schrijft: „Twee flaters van Kraak wer den de oranjehemden fataal Nederlanders lagen deze maal niet onder: ze speelden even slecht". Emiel Soudan commenta rieerde: het mag een geluk ge noemd worden voor de Belgen dat Kraak deze maal twee flaters beging, fouten die evenveel doel punten kostten aan zijn ploeg en de nederlaag der oranjehemden voor gevolg had. „Zonder die flaters van de Ne derlandse doelman zou de Bel gische voorhoede er nooit in ge lukt zijn de overwinning af te dwingen. Het is de meest slechte wedstrijd die wij een voorhoede der Rode Duivel» sedert jaren za gen spelen."

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3