Bondskanselier Figl breekt bezoek aan ons land af Kunstschandaal in Liibeck Britse minister leidt zelf actie tegen de Man Man Zitten, staren, schommelen... om langer te leven Amerikanen geven toe: DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING M.R.P. stelt ultimatum Er was in Djakarta maar weinig aan de hand Felle anti-rode strijd van partisanen Polen p** nn Pil (F*3* f, JÜ 1» t a «ml Twee doden bij Staphorst Maillet vrij Tegen stellingen Dreigende regeringscrisis in Oostenrijk Zwendel bij restauratie van Gothische kunstwerken Nederlandse ooggetuige over incidenten Presidentskans in Amerika Gisteravond gearriveerd en vanmorgen weer vertrokken Hulp van plattelandsbevolking Veel slachtoffers op Korea Typhoon maakt slachtoffers Aanrijding eist een slachtoffer 1 Lyttleton naar Kenya Amerikaanse, malligheid NOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Woensdag 22 October 1952 48e Jaargang No. 12610 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VAN SOMMIGE ZIJDEN, zo blijkt ook uit het Voorlopig Ver slag van de Tweede Kamer over de Rijksbegroting. (Algemene Be schouwingen) is men bevreesd, vooral met de oppositie is dit het geval «fat de socialisten in het nieuwe kabinet te veel invloed zullen hebben. Wie meent, dat de Katholieke Volks partij daarin zo maar zonder meer zal berusten, zal zeker bedrogen uitkomen. Uit het V.V. blijkt dui delijk. dat er nog genoeg tegen stellingen zijn tussen K.V.P. en P.v.d.A. en ook. dat de katholie ken niet vgn, zins zijn, zich de kaas van het brood te laten eten. Dat bleek reeds uit de mede delingen, welke wij deden ten aanzien van de wensen der ka tholieken op het stuk der gezins politiek, die er, zoals wij al eer der opmerkten, in de Troonrede nogal bekaaid is afgekomen. Waar blijft de Gezinsraad, hoe zit het met de tegemoetkoming gevraagd indertijd in de mo~ tie-Andriessen aan die gezin nen, die achteruit gegaan zijn in inkomen door de consumptie beperking, hoe zit het met de progressie in de Kinderbijslag? En de middengroepen? De P.v.d.A. verwijst naar de begroting van Sociale Zaken, wat de Gezinsraad betreft, en ver wacht daar gouden bergen van. Wij zijn op dit punt nog niet zo optimistisch. Typisch, is de plot selinge belangstelling van de so cialisten voor de middengroepen. Wat is u daar laat mee, is in gewoon Nederlands de vraag van de katholieken in het schriftelijk verslag! De P.v.d.A. schijnt op het stand punt te staan, dat de middengroe pen al genoeg geholpen zijn in dien het schoolgeld wordt afge schaft. De vraag is. hoever dat strekt, en.waar het geld van daan moet komen, om het gat in de begroting te vullen, dat zal ontstaan, wanneer geen school geld meer wordt geheven. Afge zien van de principiële overwe gingen op dit punt. Een treffend punt is ook het loonvraagstuk. De K.V.P. staat op het standpunt, dat er meer vrijheid in de loonregelingen dient te komen en onderkende al eerder het gevaar van centrale regelingen, die onvoldoende on derscheid maken tussen geschool den en ongeschoolden bijv. Van socialistische zijde is men niet zo enthousiast over die din gen, maar wij vinden het prettig, in het V.V. nog eens te horen, dat er naast het loon naar pres tatie, het loon naar behoefte be hoort te bestaan,. Er worden wel eens opmerkin gen gemaakt over de kindertoe slagen in België en Frankrijk, wat wel juist is, wat de nomi nale hoogte van die bijslagen be treft, maar in deze ianden. al thans in Frankrijk is de kinder bijslag meer een zaak van bevol kingspolitiek, terwijl het in Ne derland zonder meer het motief van rechtvaardigheid geldt. Op dit punt is de toestand in ons land nog onvoldoende. Ook in verband met de loonpolitiek dient aan de belangen van de grote gezinnen dus méér aandacht te worden geschonken, maar de so cialisten zijn op dit punt duide lijk anders tAgesteld! Op tal van andere punten heeft de K.V.P. een duidelijk geluid laten horen, en uit de opmerkin gen in het V.V. blijkt wel, dat ons Verkiezingsprogram niet voor niets is gemaakt. De tegenstel lingen met de P.v.d.A. behoeven niet te worden toegespitst, maar onze eigen koers zal stellig in de komende maanden duidelijk naar voren komen, naar wij hopen niet zonder resultaat. Vanzelfsprekend is die tegen stelling er ook en niet zuinig ten aanzien van de belasting- politiek. Maar dat is weer een ander verhaal, d.w.z. daar ko men wij nog op terug. VERZETSGROEP OPGERICHT In West-Duitstand BONN, 21 Oct. De Ameri kaanse Hoge Commissaris, Walter J. Donnelly, heeft vandaag offi cieel bevestigd, dat twee jaar ge leden met Amerikaanse steun een verzetsbeweging georganiseerd is, welke in geval van oorlog tegen de Russen zou moeten opereren. In een vraaggesprek zei de Hoge Commissaris: „Deze organi satie werd in het leven geroepen na Korea, toen onze troepen daar geen stand konden houden. Wij hadden slechts één divisie in Duitsland. Daarom werd deze verzetsbeweging opgericht. Na één of twee jaar bleek, dat hier aan fliet langer behoefte bestond en werd toen instructie voor ont binding gegeven. Toen hebben wij deze politieke bedrijvigheid van de groep ontdekt. Ons standpunt is duidelijk. Wij waren niet op de hoogte van de politieke be drijvigheid van deze organisatie". WBBÊÊêmêêê È3 'T IS MAAR EEN KIKKER O nee, 'u hoeft niet bang te zijn, hij zal u niet opeten; hij ziet er wel agressief uit, doch hij is maar een gewone kikker, die op een enigszins ongewone manier i „gefotogra feerd". Wanneer u lang genoeg naar dit plaatje kijkt, „went" het wel! LUBECK. Een deskundige adviescommissie heeft vastgesteld dat een groot deel van de zoge naamd gerestaureerde gothische kunstwerken in de 650 jaren oude Mariakerk te Lübeck niet werke lijk gerestaureerd is. De adviescommissie, die onder voorzitterschap staat van prof. Günther Grundmann, heeft Maan dag het resultaat van haar werk zaamheden aan de officier van justitie te Lübeck ter hand ge steld. Dit kunstschandaal, dat in de Bondsrepubliek een groot opzien baarde, is door beschuldigingen van de grootscheepse schilderijen vervalser, de schilder Malskat, aan het rollen gebracht. Malskat had gezegd dat zijn chef, de res taurateur Fey, hem opdracht had gegeven een-en-twintig figuren in het koor van de Mariakerk te ontwerpen en te schilderen. Volgens het advies hebben de beide met het restauratiewerk belaste schilders slechts een en kele maal verfresten van de oor spronkelijke schilderijen voor hun nieuwgemaakte gebruikt. Fey bevindt zich in voorarrest. De leiding van de katholieke M.R.P. waartoe de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken. Robert Schuman behoort, heeft Dinsdag geëist, dat de regering Pinay zich onmiddellijk zal uit spreken ten aanzien van de po litiek van Schuman ten aanzien van de Europese-Defensie-Ge- meenschap. Het ultimatum houdt het dreigement in, dat de M.R.P. zich uit de regering zal terug trekken indien een dergelijke verklaring van Pinay uitblijft. AMSTERDAM, 21 Oct. „Eigenlijk was er weinig aan de hand" is de mening van de heer D. Lambermont, hoofdinspecteur van de Rijksluchtvaartschool, die een oriëntatiereis naar Indonesië NEW YORK. Vier van de vijf Amerikaanse sleutelstaten Pennsylvania, New Jersey, Mary land en Delaware zijn naar de mening van Amerikaanse krantenredactueren en politieke hoofdartikelenschrijvers een wei nig meer naar de republikeinen opgeschoven dan zij zes weken geleden waren. In de vijfde sleu- telstaat New York is de wedloop sinds 1 September span nender geworden. De gecombi neerde opinie van genoemde be oordelaars is, dat Stevenson wat van zijn achterstand heeft kun nen inlopen, maar dat Eisenho wer nog over een vrij behoor lijke marge beschikt. Tezamen leveren deze 5 staten 105 „kiesmannen" op, dat is twee vijfde van de 266 stemmen die nodig zijn om het presidentschap te veroveren. De redacteuren die, daartoe aangezocht door Associated Press, hun mening gaven, houden het er op, dat deze 105 stemmen alle naar Eisenhower zouden gaan, indien de verkiezingen vandaag gehouden werden. Spaar (le zenuwen van de tramconducteur Passagiers, die de gewoonte hebben op rijdende trams te springen, brengen daarbij niet alleen zich zelf in gevaar, doch ook de onschuldige tramcon ducteurs, zoals gisteravond laat is gebleken, toen een 23- jarige kantoorbediende op een rijdende tram van lijn 4 sprong bij het Westerscheldeplein te Amsterdam. De haastige pas sagier stapte mis, en kwam mét een flinke bons op het achterbalcon terecht. De con ducteur schrok zo erg, dat hij onwel werd en naar het Wil- helminagasthuis moest worden gebracht, vermoedelijk lijden de aan een shock. heeft gemaakt en met het eerste vliegtuig dat uit Djakarta na de incidenten vertrok, de constel lation Rotterdam, hedenmiddag op Schiphol aankwam. ..De stemming onder de Hol landers was goed, van een paniek was niets te bespeuren en alleen de inheemse bevolking was wat zenuwachtig. Ikzelf heb tijdens de incidenten gewoon op straat gewandeld en er is mii niets overkomen". Dat de eerste dagen geen vliegtuigen konden vertrekken was het gevolg van het feit. dat de weg naar het vliegveld Ke- maioran was afgezet. Dit is op snelle en correcte wijze gebeurd, volgens de heer Lambermont. die voorts zeide, dat de Indonesische regering de toestand snel weer in de hand had en dat er na het eerste uur eigenlijk niets meer aan de hand is geweest. De gebeurtenissen kwamen voor de Nederlanders daar als een volkomen verrassing, doch toen de heer Lambermont Maan dagmorgen Djakarta verliet, had het stadsbeeld reeds weer ziin normale aanzien gekregen. REUZENHAAI GEVANGEN SCHEVENINGEN. De heden binnengekomen haringlogger Sch. 236, schipper C. de Graaf, bracht een buitengewoon grote vis aan. De zeelieden geven het de naam van „Apikol" (soort haai). Deze reuzenhaai heeft een lengte van ongeveer 7 meter én een gewicht van 3 a 4000 kg. De Oostenrijkse Bondskanselier Dr. Leopold Figl, die gisteravond voor zijn aangekondigde bezoek aan ons land op het door schijnwerpers verlichte H.S.-station te Den Haag arriveerde, heeft zijn bezoek plotseling moeten af breken in verband met een dreigende regeringscrisis in zijn land. Vanmorgen is Dr. Figl van Schiphol weer naar Wenen vertrokken. Oorzaak van het dreigende conflict tussen de beide coalitie partijen (de Katholieke en de socialistische) is een menings verschil over de begroting. Dr. Figl. die bij zijn aankomst gis teravond officieel werd begroet door minister Beel en de Oosten rijkse autoriteiten in ons land. werd terstond telefonisch op de hoogte gebracht van de politieke situatie in zijn vaderland. De in de ambtswoning van de bonds kanselier te Wenen verzamelde leden der regering verzochten de bondskanselier het statiebezoek in Nederland af te breken en on middellijk naar Wenen terug te keren daar het vandaag (Woens dag) de laatste dag is. waarop de UELZEN Functionarissen van de West-Duitse vluchte lingenorganisatie verklaarden Dinsdag te Uelzen, dat 'n Poolse vluchteling had medegedeeld dat geüniformeerde Poolse opstandelingen de Russen hebben gedwongen hun militaire en andere transport tussen Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie te verleggen. Thans zouden de Russen óf van de zeeweg óf van de verkeers wegen door Roemenië. Tsjecho- Slowakije en Hongarije gebruik moeten maken. De niet bij name genoemde SEOEL, 21 Oct. Een officier van de verbonden troepen in de frontlinie heeft vandaag meege deeld, dat meer dan 7500 Chi nese communisten gedood of ge wond werden bij acties op de grond sedert 14 October bij de gevechten om de Driehoeksheuvel en de Sluipschuttersrots. Hij zei, dat door de luchtaan vallen waarschijnlijk nog veel meer slachtoffers gevallen zijn. Maandagnacht heeft de artil lerie van beide partijen een duel geleverd over de valleien die om deze heuvels liggen. De geallieer de troepen hebben zich ingegra ven om de volgende communis tische aanval op te vangen. Kekkonen krijgt opdracht HELSINKI - De president van Finland, Paasikivi, heeft de de- missionnaire premier, Urho Kek konen, opgedragen een nieuwe regering te vormen. vluchteling, een 23-jarige be ambte van de spoorwegpolitie, zou verzekerd hebben, dat het optreden van de opstandelingen, ondanks de militaire tegenmaat regelen, was - toegenomen. De belangrijkste centra van de acti viteit zouden de gebieden van Lublin en Kielce zijn. Russen van het leger van ge neraal Wlassof en een klein aan tal Duitsers, afkomstig uit de thans door Polen bestuurde voor malige Duitse gebieden, zouden deel uitmaken van de beweging. Van de Poolse plattelandsbevol king zouden de partisanen veel medewerking krijgen, Oostenrijkse grondwet, de begro ting moet worden ingediend. De bondskanselier kon de dwingende noodzaak, die in bin nenlands politiek opzicht plotse ling is opgetreden niet uit de weg gaan en hij heeft de Neder landse regering medegedeeld, dat hij tot ziin zeer grote spijt ge dwongen was zijn statiebezoek af te breken en per vliegtuig naar ziin land terug te keren. Het geschil tussen de socialis ten en de katholieken over de Oostenrijkse begroting houdt in. dat de socialisten ondanks de vermindering van de hulp der Ver. Staten de politiek van in vestering in de genationaliseerde zware industrie willen voortzet ten teneinde werkloosheid te voorkomen. De Katholieke Volkspartij in Oostenrijk wil daarentegen de uitgaven op de begroting niet verhogen, omdat dit naar haar mening gevaar voor inflatie inhoudt. „Het spijt me vreselijk, dat ik dit bezoek, waarover ik me zo heb verheugd, zo plotseling moet onderbreken", zei dr. Figl van morgen kort voor zijn vertrek op Schiphol. „Mijn persoonlijke aanwezig heid in Oostenrijk is absoluut noodzakelijk. Verantwoordelij k- SAIGON. De typhoon, die gisteren het zuiden in Indo-China geteisterd heeft, heeft in Plan- thiet, een klein vissersdorp, on geveer honderd kilometer ten noordoosten van Saigon, vijftig slachtoffers geëist. In tal van andere dorpen werd grote schade aangericht en vie len mensenlevens te betreuren. Het totaal aantal doden en ge wonden is nog niet officieel mee gedeeld. In Saigon zelf, dat slechts door een uitloper van de typhoon ge troffen werd, werden drie doden geteld. heid voor de zaken in het vader land verplichten mij terug te ke ren. Problemen, zoals die zich thans in Oostenrijk voordoen, zijn bij ons veel moeilijker op te los sen dan in een vrij land. Vergeet u niet, dat wij rekening moeten houden met vier bezettingslegers. De situatie is ernstig, anders had mijn regering mij niet gevraagd een officiëel staatsbezoek aan Ne derland te onderbreken en terug te komen. Ik ben zeer onder de indruk van de bijzondere vrien delijkheid, de grote gastvrijheid en de uitgesproken hartelijkheid, waarpiede ik gisteren in Den Haag ben ontvangen". DELFT. Gistermiddag is de bejaarde fietser A. van Leeuwen uit Delft bij het oversteken van de nieuwe rijksweg ten oosten van Delft aangereden door een auto, komende uit de richting Den Haag. Hij werd vrijwel op slag gedood. De wielrijder had eerst een uit de richting Den Haag komende auto laten passe ren en merkte niet dat daarachter nog een auto reed. WÊÊÊÊm Een 23 jaar oude electriciën drong de villa van een leraar nabij Genève binnen en stal daar het drie maanden oude dochtertje Dominique. Maar de politie arresteerde Gua- dagnini', een dag nadat de kleine Dominique in een hutje was gevonden, ongedeerd en gezond. Dominique, weer vei lig thuis, bij vader en moeder. LONDEN, 21 Oct. Meer dan 130 inboorlingen zijn gearresteerd tijdens een snel optreden tegen de Mau Mau, die reeds maanden lang Kenya terroriseert. Gisteravond werd een bataljon Britse troepen uit Egypte naar NEW YORK Vrouwen, die niet graag gauw weduwe willen worden, moeten haar mannen zo'n echte ouderwetse schommelstoel cadeau doen. Dit is het advies van „Oom Tom" Saxe uit Stamford in Connecticut, die zozeer van de juistheid er van overtuigd is, dat hij een organisatie heeft gesticht, welke de aan duidelijkheid weinig te wensen overlatende naam „zit-staart-en-schommelclub" draagt. Tot haar niet minder dan 2500 leden in de V.S. en daarbuiten behoren „Oom Ben" Failess, president van de U.S. Steel Corporation en men sen van allerlei stand en beroep, van leden van de Hoge Raad tot gewone politie-agenten. De enige reden van „Oom Tom's" belangstelling voor schommelstoelen is, dat hij ze beschouwt als een uitstekend middel om het aantal slachtoffers van maagzweren, hartaanvallen en zenuwinstor tingen onder zijn vrienden te verminderen en dat hij van mening is, dat zij (die vrienden) langer zouden leven en meer van het leven zouden ge nieten, als zij er wat meer tijd van af namen om in een schommelstoel te zitten. De club is ontstaan uit een grap, toen de stich ter twee jaar geleden op het terras van een hotel in een schommelstoel zat en bemerkte dat hij zijn zorgen als het ware „wegschommelde." Zuiver voor de aardigheid liet hij wat kaarten drukken met het opschrift: houder van dit bewijs, de heer is een goed zittend, starend en schommelend lid van de zit- staar- en- schom mel-club en gerechtigd te zitten, te staren, en te schommelen" en stuurde deze naar zijn vrienden. Het doel van de club werd aldus omschreven: „De bevordering van de kunst en de weten schap van het zitten, het vinden van nieuwe methoden van staren, de bevordering van ver beterde methoden van schommelen, het genieten van de vreugde van alle drie te gelijkertijd in een staat van volkomen ontspanning van geest en li chaam en het terugbrengen van het rustige, vreedzaam-rhytmische gepiep van de ouderwetse schommelstoel." De vrienden, die leden-oprichters werden, spoor den andere vrienden, die hard op weg waren naar een instorting, aan tot toetreding en zo groeide het aantal leden. De club kent geen verplichtingen en verbodsbepalingen en zij houdt geen vergade ringen, want die eisen teveel inspanning. Kenya overgebracht en tegelijker tijd heeft de regering van Kenya in de gehele kolonie de uitzon deringstoestand afgekondigd. Ke nya is een Britse kolonie aan de West-Afrikaanse kust even ten zuiden van Abessinië. De Britse minister van kolo niën, Oliver Littleton, zal vol gende week zelf naar Kenya vliegen, om de Britse campagne tegen de Mau Mau-terroristen te leiden. In het Lagerhuis verklaarde Littleton vanmiddag, dat volgens de laatste berichten de actie te gen de verdachte rebellenleiders geheel volgens plan verliep. Verleden week heeft Littleton verteld van twee van de eden, die de Mau Mau-terroristen moe ten afleggen als zij zich aanslui ten bij de Mau Mau. De ene luidt: „Als ik met vier anderen er op uitgestuurd word om de Europese vijanden van deze organisatie te doden en ik weiger, dat deze eed mij dan dode". De andere luidt: „Wanneer de hoorn geblazen wordt en ik ver laat de Europese boerderij alvo rens de eigenaar te doden, dat deze eed mij dode". SNELTREIN PARIJS- BAZEL ONTSPOORD PARIJS De sneltrein Parijs- Bazel is Dinsdagavond een paar honderd meter buiten het sta tion van NogentLe Perreux uit de rails gereden. Een persoon is na aankomst in het ziekenhuis overleden. Zeven personen zijn gewond. MEPPEL. Gisteravond is op de Hoek te Staphorst een volks wagen uit Amsterdam veronge lukt. Beide inzittenden, de 47- jarige T. C. H. Nus en de 28- jarige S. de Wit, afkomstig uit Amsterdam, werden vrijwel op slag gedood. Beide slachtoffers waren gehuwd. D volkswagen, die met grote snelheid uit de richting Meppel naar het Zuiden reed, kwam in botsing met een grote truck met oplegger. Tengevolge van de aan rijding kantelde de oplegger. De volkswagen is onder de trailer doorgeschoven. Enkele tientallen meters verder bleef de auto met een afgerukte kap als een hoop verwrongen staal op de weg lig gen. De inzittenden waren toen reeds overleden. De chauffeur van de truck, E. D. uit Oosterbeek, kwam met de schrik vrij. Het verkeer liep volkomen vast. De moordzaak-Drummond LURS, 21 Oct. De 30-jarige metaalbewerker Pierre Maillet is' gisteravond thuis in Manosque teruggekeerd en heeft verklaard, dat de berichten uit Avignon, dat hij gearresteerd was in verband met de drievoudige moord op de familie Drummond, onjuist wa ren. Hij weigerde verder iets te zeggen. Gisteren heeft de openbare aanklager in Digne formeel een bericht ontkend, dat de eigenaar van het wapen waarmee de moord gepleegd is geïdentificeerd zou zijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1