Georganiseerde middenstand vraagt koopavond aan Raad Chopin-avond met Stefan Askena.se In Gard eren staat nog geen tehuis! VROOM DREESMANN K.R.O. vraagt de aandacht Senaat laat vallen ,§jf^ MARKTBERICHTEN Inleiding over de F.BA Agenda G Vergadering R.K. Middenstandsbond Katholiek Zeeland doet zijn intrede SCHOLA PUBLICA „Waarheidsserum leugenverklikker" Toneel Waf een gezag voerder Ritsevoort 37 Begin van brand in St. Josephstraat Begrafenis van emeritus-pastoor G. van Niekerk Woensdag; 22 October 1952 ALKMAAR lil de gisteravond gehouden vergadering van de afdeling Alkmaar van de R. K. Middenstandsbond deelde de wnd. voorzitter, de heer B. Goes, mede, dat de drie samenwerkende middenstandsbonden in Alkmaar een adres aan de gemeenteraad hadden gestuurd, met het versoek om voor één jaar op proef een koopavond in te stellen en wel op Vrijdagavond tot 22 uur 's avonds. Een onder de leden dezer drie bonden gehouden enquete had uitgewezen, dat 122 zich voor een koopavond hadden uitgespro ken. 121 er tegen, terwijl 47 de desbetreffende vraag onbeant woord hadden gelaten. Van de 121 tegenstanders waren er 53, die vanwege de aard van hun bedrijf geen enkel belang bij een koopavond hadden. In het adres aan de raad wordt o.m. gezegd, dat het gemis aan een koopavond zich in stijgende mate doet gevoelen, vooral waar het betreft de verkoop van z.g. duurzame artikelen, als artikelen op het gebied van woninginrich ting en textiel. Uitbreiding van het aantal bii C.A.O. vastgestelde arbeidsuren voor de werknemers behoefde deze koopavond niet met zich te brengen, daar dit aantal bii de huidige regeling nog niet bereikt wordt. Voorts wordt in het adres op gemerkt, dat de tegenstanders niet verplicht zijn op de koop avond hun zaken geopend te houden. In de loop van 't proef jaar zullen de bonden zich voorts beraden over de eventuele wen selijkheid tot verlenging van de proef. Vanuit de vergadering werd nog opgemerkt, dat „de koopavond ook branche-gewiize kan worden toegestaan. Over een vraag, om bij de ge- meenteraad ook aan te dringen rekening houdt met de rechten op een bepaling in de verorde ning, waarbij ook de koper, die na sluitingstijd in een winkel wordt aangetroffen, strafbaar te stellen, zal nog overleg gepleegd worden. Ook kwam de kwestie ter sprake, dat het grootwinkelbedrijf op de middag, dat de kruideniers hun zaken siuiten, wel in de ge legenheid is. kruidenierswaren te verkopen. Hierop werd geant woord, dat de wet zulks toelaat en de gemeenteraad hier niets aan kan veranderen: dit is een kwestie die bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt moet worden. De P.B.O. De heer W. Perquin uit Den Haag sprak over de P.B.O. Hij herinnerde aan de totstandko ming van de Wet op de P.B.O., hetgeen hij vergeleek met een sociale revolutie: althans een historisch feit van grote beteke nis, waarvan de betekenis nu nog nauwelijks wordt beseft. Na een vergelijking te hebben getrokken met het standpunt van het liberalisme, socialisme en communisme t.a.v. deze materie, betoogde spr., dat het katholieke standpunt hier de gulden mid denweg bewandelt; het is geba seerd op de gemeenschapsgedach te en het subsidiariteitsbeginsel; hetgeen betekent, een persoon lijke verantwoordelijkheid, die egens de grote belangstelling voor onze Modeflitsen, zullen wij voor onze clientele nogmaals de nieuwe mode demonstreren. Enige mannequins zullen in onze ge zellige Lunchroom op de le etage Donderdagmiddag 23 Oct. a.s., om 2.30 en 3.45 uur in toonaangevende combinaties de nieuwste modellen laten zien in Mantels, Japonnen. Blouses, Pullovers en Hoeden Het accent van deze modeflits zal hoofdzakelijk gelegd worden op een zeer modieuze collectie Jerseykleding en Avondkleding Op de haar eigen charmante wijze zal Mevr. Sierenberg, zoals gebruike lijk, deze flitsen bij U inleiden. In verband met onze uitgebreide en aantrekkelijke collectie en de bijzon der voordelig gestelde prijzen, advi seren wij U dit evenement vooral bij te wonen. Vrij entree 4I.KMAA It KRO-niek nr. 1 ALKMAAR In de komende dagen zal de KRO de aandacnt vragen van de katholieke luiste raars in het Dekenaat Alkmaar. Er zullen door plaatselijke ae- tieoomité's pakkende folders vijf in getal met verschillen- de tussenpozen worden be zorgd bij die katholieke luiste raars, die nog niet als lid bij de KRO zijn aangesloten. En dat zijn er helaas nog te veel. Binnenkort is de totstandko ming van de nieuwe Radiowet te verwachten. Dat betekent, dat het hier o.m. gaan zal om een nieuwe verdeling van de zendtijd en het spreekt, dat dan de omroepvereniging, die het grootst aantal leden achter zich heeft, de jbeste papieren heeft. De KRO staat weliswaar aan de spits, doch naar verhouding tot het aantal katholieke luiste raars is zij nog lang niet aan 't aantal leden toe, waar zij mee voor de dag hoopt te komen, als er straks op hoog niveau onder handelingen over het nieuwe radio-bestel gevoerd gaan wor den. Wen bevelen hier de pakkende folders bij de radio-luisteraars die wel gaarne naar de KRO luisteren, doch nog niet tot de KRO-Gids-lezers behoren, van harte aan. De KRO heeft een apostolische taak en de feiten liggen er, die bewijzen, dat via de radio, lui steraars de weg naar de Moe derkerk vonden of hervonden Alleen daarom al moeten wij de KRO onze medewerking ver lenen door lid te worden, het geen ook betekent: lezer van de Kath. Radio-gids. Geslaagd ALKMAAR Aan de gem,- Universiteit te Amsterdam slaag de voor het candidaatsexamen geneeskunde, de heer J.J. Mo- bron, alhier. Spaarkalender van de Nulsspaarbank ALKMAAR. Vrijdag 31 Oc tober a.s. wordt de Wereldspaar- dag gehouden, waaraan wij dezer dagen een artikel zullen wijden. Ter gelegenheid van deze weréld- spaardag biedt de Nutsspaarbank te Alkmaar de bevolking een spaarkalender aan, welke ditmaal in dubbel opzicht een spaarkalen der is geworden en welke op fraaie wijze is uitgevoerd; de kunstschilder J. Voerman schil derde de aquarellen en de auteur B. Bruins heeft op de achterzijde van elk kalenderblad een korte beschouwing gewijd aan het spa ren, een vergelijking trekkende tussen de spaarzaamheid welke in de natuur wordt aangetroffen en de spaarzaamheid met geld. Op geestige wijze legt hij verband tussen de namen van verschil lende bloemen en de wijze waar op zij groeien en de termen, die in de wereld van het spaarwezen gangbaar zijn. De gereproduceer de schilderijen zijn van een vro-' lijk coloriet, dat in de komende wintermaanden nog wat zomer en zon en bloemen in huis kan bren gen. A.F.C.-nieuws ALKMAAR Voor de senio ren A-groep begint morgen, Donderdag de training om 7 u., zulks in verband met de verlich ting van het terrein. Aller op komst is dringend gewenst. De volgende week komt er een ge wijzigd trainingsschema. Damclub D.D.D. ALKMAAR. De uitslagen van de voor de onderlinge com petitie gespeelde partijen luiden: N. OudG. Woonijk 11 M. OudM. Hemels 11 J. MekkenJ. Jorna 11 H. de JongD. Stam 20 P. de WijnJ. Bleeker 02 D. KornD. Bruggeman 20 T. KornN. Visser 20 G. SijmN. Jansen 02 D. KornQ. Sijm 20 A. BronkD. Bruggeman 20 Maandag a.s. spelen D.D.D. 1 en D.D.D. 2 te Alkmaar resp. te gen Zaandam 2 en Zaandam 3. en plichten ten opzichte van de gemeenschap kort gezegd: de solidariteitsgedachte. Niet de Staat, doch de bedru- ven zelf zullen hun sociale en economische wetten gaan maken. Naast het rijk, de provincie, de gemeente en het waterschap zal de P.B.O. het vijfde publiekrech terlijke lichaam zijn, hetgeen wil zeggen zulks in tegenstelling met het privaatrechterlijke lichaam een overheidsinstantie met verordenende bevoegdheid en sancties. Naar pariteit zullen de werk nemers en werkgevers in de be drijfschappen vertegenwoordigd zijn; voor bepaalde groepen van branches kan voorts een hoofd bedrijfschap gevormd worden. Als de S.E.R. (Sociaal Economi sche Raad) de door het bedrijf schap aangenomen regeling heeft goedgekeurd en de minister even zo. dan wordt deze regeling bij A.M.v.B. van kracht. De besturen der bedrijfschap pen worden aangewezen door de representatieve organisaties, zo dat het zaak is, dat zoveel moge lijk bedrijfsgenoten zich bij hun organisatie hebben aangesloten. De middenstand heeft steeds gestreefd naar de PBO. omdat via de privaatrechterlijke weg moeilijk iets bereikt kon worden. Het moge psychologisch gezien misschien niet gelukkig zijn, dat de heer De Bruin minister van de P.B.O. geworden is, overigens kan de middenstand het werk van deze minister met vertrou wen tegemoet zien. Tenslotte gaf de heer Perquin als zijn mening, dat er nog wel een dertigtal jaren overheen zou gaan voor de PBO volledig haar beslag zal hebben gekregen. Dan echter zullen, zoals oud-minister v. d. Brink het in de Kamer zei, de buitenlanders niet alleen naar Nederland komen om de Alk- maarse kaasmarkt te zien, doch ook om de economische orde ning te bestuderen, die geba seerd is op rechtvaardigheid en liefde. Er ontstond een levendige ge- dachtenwisseling, waaraan w=rd deelgenomen door de heren Spie kerman, Tromp, Nijpels, Mors e.a. Het bestuur wekte vervolgens de leden op in grote getale deel te nemen aan de huidebetoging aan Christus Koning, Zondag a.s. De Tombola-actie voor het Thuisfront bracht op deze ver gadering na een opwekkend woord van de heer Tros een bedrag van f 17,50 op. De heer Goes, die de vergade ring wegens verhindering van de heet Putman geleid had, bracht de spreker dank voor zijn helder hetoog en de leden voor nun opkomst en medewerking. WOENSDAG 22 OCT. BIOSCOPEN: HARMONIE: Marva's Ahoy, alle leeft. REX: Waar de rechte weg eindigt, 18 jaar. VICTORIA: Telefoon van 'n onbekende, 18 jaar. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKER. Na heden avond 6 uur voor spoedge vallen bereikbaar Apotheek Wanna-Ritsevoort, Ritse voort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. HOTEL VICTORY: 8 uur: St. Adelbert. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Alg. Ned. Invalide Bond. HARMONIE: (Kleine zaal) lezing „Ex Oriente Lux" DONDERDAG 23 OCT. BIOSCOPEN: Zie boven. Victoria: Artistentragedie 14 jaar. APOTHEKEN: Zie boven. KAJ-HUIS: 8 uur, Vergade ring Vliegende Vissen. GULDEN VLIES: 6 u. ver gadering KVP kring Den Helder. CAFé TOM, Waagplein: 8 u. Film vervaardiging van nylon. WAPEN VAN HEEMSKERK 20.00 uur: Filmavond Fa. Hofstede: Philipsfilm over gehoorapparaten. DONDERDAG: Hoog water: 9.55 en 22.05 Laag water 4.15 en 16.30. VROUWENGILDE NAAR DE FILM Angeloeen ontroerende rolprent ALKMAAR De afd. Alk maar van de Ned. Kath. Vrou wenbeweging (gilde) biedt haar leden telkenjare ook een film middag aan. Ditmaal was de keus gevallen op de ontroeren de Italiaanse film „Angelo", het verhaal van het negerjongetje - in zekere zin ook een oorlogs slachtoffer dat om zijn huids kleur aanvankelijk door zijn blanke omgeving wordt ge schuwd. De film leert, dat ook de zwarte -mens een schepsel Gods is, geschapen naar Gods beeld en als de andere mensen recht heeft op geluk. De talrijke opgekomen leden van de afdeling h'ebben onge twijfeld van deze mooie film ge noten. Vooraf werden nog en kele documentaire films ge draaid, alsmede het polygoon journaal met opnamen van de wedstrijd België—Nederland, waar de dames ook belangstel ling voor bleken te hebben. Mevr. Paleani had de bijeen komst met een woord van wei- kom geopend, haar voldoening uitsprekend over de goede op komst. ALKMAAR De eerste avond van de Alkmaarse Kamermuziek Vereniging is een éclatant begin geweest van het komende winter- program. De bekende Chopin-vertolker Stefan Askenase concerteerde voor een geheel uitverkochte zaal. De muziek van Chopin schijnt ook nu nog zeer velen wel iets te zeggen te hebben, ondanks de beperking van dit muzikaal gen re. Wie zou men beter uitgezocht kunnen hebben dan Askenase om ons in dit verfijnde romantische klankwereldje binnen te leiden. De meester-pianist heeft wel alle facetten en geheimen van Chopin's werken doorgrond, en weet al d^ stukken in een geniale herschepping voor ons te doen le ven. De keuze uit de werken van Chopin was deze keer gelukkig niet gemaakt uit overbekend werk, zodat dit wel de spanning van het concert verhoogde. Askenase's klavierspei is muzi kaal door en door gezond en de kunstenaar laat zich niet tot goedkoop effect verleiden. Begonnen werd met de impo sante Polonaise in c. k.t., onmid dellijk gevolgd door twee char mante Nocturne's. Twee Scherzi werden uitermate boeiend ver tolkt. In de beide Mazurka's kwam de voordrachtkunst van Stefan Askenase wel sterk tot uitdrukking. Drie Etude's, feite lijk brillante concertstukken ver kregen een uitermate virtuose reproductie. De Wals in Ges verplaatste ons in een beschaafde salon-sfeer. Met de Grande Polonaise op 22 werd het concert besloten. Een grandioos stuk waarin men toch telkens weer een bepaald procédé Zang en muziek in H. v. B. ALKMAAR. De bewoners van het Huis van Bewaring wer den Maandag onthaald op een avond van zang en muziek, geheel belangeloos verzorgd door „Viva Musica" uit Heerhugowaard o.l.v. de heer D. Sijs. Nadat de heer Kleene, dir. van het H. v. B., het gezelschap hartelijk had wel kom geheten, opende men de avond met een vrolijke mars. Een tiental accordeonspelers bracht hierna verschillende nummers ten gehore o.a. „Slavenkoor" en de Frederic Ouverture. De heer Koopman bracht als accordeon solist verschillende Top-Hits, welke door de bewoners van het H. v. B. flink werden meegezon gen. De accordeonmuziek werd afge wisseld met zang door de ca. 20 dames van het gezelschap, met begeleiding van de heer Koomen aan de piano, hiervoor welwillend afgestaan door de fa. Ypma. Het concert werd met grote aandacht beluisterd en de verschillende nummers oogstten een dankbaar applaus. De heer Kleene, directeur, sprak een woord van dank namens de bewoners van het H. v. B. aan het adres van het musicerende gezelschap o.l.v. zijn jonge diri gent. van de componist ontmoet. Aske nase gaf dit werk een vuur en gloed, welke het auditorium in vuur en vlam zette. De pianist werd verscheidene malen terug geroepen en gaf nog twee bril lante toegiften, een scherzo naar het ons voorkwam van Mendels sohn en een stuk van Scarlatti. Deze stukken wekte het verlan gen op om deze pianist te kunnen beluisteren in een gemengd pro gramma, maar Askenase heeft nu eenmaal z'n hart verpand aan Chopin, en daar zijn veel muziek minnaars bijzondér mee ingeno men. De leden van de Kamermuziek- Vereniging staat dit seizoen nog veel schoons te wachten. Het is te hopen dat veel luisteraars dan ook hun muzikale bevrediging ook eens op een andere manier gaan zoeken, zodat dan 't Gulden Vlies weer geheel bezet raakt. Dat Stefan Askenase bij velen een scherpe herinnering heeft achtergelaten staat wel vast. W. Schreurs Inbraak ALKMAAR In de nacht van Maandag op Dinsdag is er onge wenst bezoek geweest in het kan toor van de uitgeverij Kluitman aan de Oudegracht. De inbreker moet zich toegang hebben ver schaft door verbreking van een glas aan de achterzijde van het gebouw. Er wordt tot dusver nog niets vermist. (Van onze parlementaire redacteur) Jong Nederland weet al niet meer, dat er in de Nederlandse spelling ooit sprake was van een naamvals-n. De ouderen onder ons zullen zich echter nog wei herinneren dat een wet ons in '47 de vrijheid schonk om deze veel omstreden n desgewenst weg te laten, een recht waarvan al spoedig een zeer druk gebruik werd gemaakt. Ook door de Tweede Kamer. De Senaat pleegt echter maar niet zonder meer voor „de waan van de dag" te bukken. Dat is in grote zaken zelfs haar roem. En daarom mag het dan ook niet al te zeer verwonderen, dat de Eerste Kamer, ondanks de door de wet geboden vrijheid, toch de n bleef schrijven. Maar nu mene men ook weer niet, dat de wijzen aan de Hofvijver, ook op langer termijn, geen begrip voor nieuwe verhoudingen zou den kunnen opbrengen. Het tegendeel bleek gistermid dag overduidelijk. In een huis- KLAVERJASDRIVE R. K. THUISFRONT ALKMAAR Het R.K. Thuis front heeft het plan opgevat, op Dinsdag 28 Oct. a.s. een klaver jas drive te organiseren in het R.K. Militair Tehuis aan de Oudegracht 136. Er wordt ge rekend op minstens 120 koppels. De baten van deze avond ko men natuurlijk ten goede aan 't Militaire Tehuis „De Witten berg" te Garderen. Het begint om 7.45 uur. Het inschrijfgeld bedraagt slechts f 0,50 per per soon, welk bedrag tevens nog recht geeft op een TT-kaart, waarmede men een prijs van niet minder dan f 5.000 kan winnen. Men kan zich inschrij ven bij de heer Jaap Smit, Nieuwesloot 131, tel. 4813. Er zal voor fraaie prijzen worden gezorgd. Uiteraard zal de con sumptieprijs in het Militaire Te huis zeer voordelig kunnen zijn en voor speciale attracties wordt nog zorg gedragen. Het belooft voor eenieder, die van klaver jassen houdt een uiterst gezel lige avond ta worden. Ook de slechte klaverjassers of zij die „altijd een slechte kaart" tref fen, behoeven niet weg te blij ven. Want ook zij kunnen door een speciaal instituut voor prij zen in aanmerking komen. De wedstrijdleiding maakt tevoren gesloten enveloppen klaar met willekeurige getallen en zij die •het aantal punten hebben be haald, dat daar het dichtstbij ligt, krijgen een prijs. Uiter aard worden de „verzegelde ge tallen" zo gekozen, dat zij de te verwachten minste totaalpun- ten nabij zijn. (Advertentie) Prof. Mr. D. v. ECK over en VRIJDAG 24 OCTOBER a.s. 8 uur precies in 't GULDEN VLIES Donateurs en leden op de bekende voorwaarden niet-ledenf 1. scholieren f 0.50 Donderdag 6 November a.s. J. W. HOFSTRA in VICTORY 3e causerie over het Entrée f Lvoor niet- cursisten VAN DIK HOUT ZAAGT MEN PLANKEN De tijd is er rijp voor, in de 3 dagbladen-actie voor het Tehuis „De Wittenberg" voor beelden te gaan stellen. De Nieuwediepers schijnen de „oorlog" op de kaarten goed te kunnen voeren. Neem V. D. in Den Helderl Daar is een Herenloterij club gevormd, ge mobiliseerd, op oorlogssterkte gebracht en ziehier de resulta ten. Wij vonden in de bus 15 kaarten van f 0.50. Een pracht voorbeeld voor alle grote be drijven in de kop van Noord holland. Laten alle personeels leden de koppen bij elkaar steken! Misschien willen de Directies de leiding van een volkomen interne actie op zich nemen. Misschien willen zij in hun bedrijven eens rondzien naar wat zij gemakkelijk kun nen missen! Er zijn immers méér grote bedrijven dan al léén V D in Den Helder? En de afdeling Alkmaar en Omstreken van de Ned. Katho lieke Aannemers- en Patroons Bond deed een schenking van f 100.En men behoefde niet eens kaarten weerom te heb ben. Dat is het voorbeeld van een zich belangeloos inzetten voor de goede zaak! Uit Heiloo ontvingen we van één enkele familie net zoveel kaarten als er gezinsleden wa ren. Allemaal kaarten van een gulden. Daar was de oorlog tussen de huisgenoten onder ling blijkbaar ook al doorge drongen! Zo was de oogst van gisteren uit het rayon Den Helder f 8.50; uit het rayon Alkmaar f 16.en uit het rayon Hoorn f 4.Dat is nog niet veel! Maar de Noordhol landers staan er voor bekend, dat zij de kat altijd eerst uit de boom kijken, en als ze een maal beginnen, dan gaat het ook van dik hout zaagt men planken! Als al onze abonné's (meer dan 20.000) nu eens 2 kwartjes gaven! 2 kwartjes, meer niet! Da's al f 10.000,Wat we dan weer doen is van later zorg. Op naar de f 10.000,Wie gaat er mee? houdelijke vergadering en dus achter gesloten deuren, werd een voorstel-Kropman aanvaard om de naamvals-n in de uitgaande stukken alsnog weg te laten. Een historisch besluit, waarin men ook na vijf jaar toch nog wel degelijk de polsslag van de tijd voelt. In deze vergadering deed voorts een nieuw lid zijn intrede. De heer M. v. d. Himst uit Goes nam de plaats in van de heer A. C. de Bruyn. Ook dit nieuwe KVP- lid is een KAB-man, maar voor Zeeland is daarnaast belangrijk, dat ook katholiek Zeeland nu weer in de volksvertegenwoordi ging zijn stem kan laten horen. (Advertentie) van de Mij. Nederland er van zegt: Ja KOH dat toestel moet het zijn. Da's goed be keken dat jii je de laat ste 25 jaar gespecialiseerd hebt op de verkoop van PHILIPS radio. In die 32 jaar dat ik de zeeën be vaar kom ik zo nog al eens ergens, ik moet je dit dan ook zeggen, dat Philips een geweldige naam heeft in, de gehele wereld. DAAROM!! Ik zeg maar zo: Ik ga naar KOH voor Philips radio, met regelbare klank kleur tot in de perfectie Inruilen Repareren Aanbesteding ALKMAAR Voor de aan besteding van de nieuwe St. Bavo School waren binnengekomen 39 biljetten. Hoogste inschrijver was de fa. N. Kum en Zn. te Groo tebroek met f185.300.De laag ste inschrijving kwam van de fa. P. Buis, Oudorp met f106.800. gevolgd door de fa. Boekei en Zn. te Alkmaar met f113.850. TWEEDE AVOND SCHOLA PUBLICA Moderne opsporings methoden ALKMAAR De tweede al gemene avond van Schola Pu blics wordt Vrijdag a.s. in het Gulden Vlies gehouden. Ditmaal zal Prof. mr. D. van Eek, hoog leraar in het strafrecht aan de Universiteit van Nijmegen een causerie houden over de mo derne opsporingsmethoden en daarbij tevens een beoordeling geven over de toelaatbaarheid daarvan. Men zal zich herinne ren de polemieken, die destijds in de bladen verschenen over 't gebruik van de z.g. „lie-detector" bij het getuigenverhoor. Ook de achter het ijzeren gordijn ge bruikte methoden, om bekente nissen af te dwingen, de z.g. narco-analyse e.d. zal Prof. van Eek aan een beschouwing on derwerpen. Het zal dus een in teressante avond worden. W eersverwach ting medegedeeld door het KNMI te de Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdag avond. Meer wind Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of mot regen. Matige tot krachtige aan de kust later wellicht harde Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Zachter. BUITENLA1 OVERZICH Drie-jarige jongen stak gordijnen aan ALKMAAR. Gisterenmiddag ontstond ten huize van de heer G. Brakenhoff, St. Josephstraat 6, begin van brand, welke in dit stadium reeds door mevr. Bra kenhoff met emmers water kon worden geblust. Het jongste drie-jarige zoontje van de fam. Brakenhoff speelde bij de vensterbank met lucifers, waarbij de vitrage- en overgor dijnen in brand raakten. Aanvan kelijk sloegen de vlammen tegen de zoldering omhoog en bescha digden ook enkele fauteuils. De Alkmaarse brandweer rukte met 3 wagens uit. Men was in no time in de St. Josephstraat, doch behoefde zelf niet meer in te grijpen. (Van onze verslaggever) Onder grote belangstelling van de zijde van de geestelijkheid van het bisdom en van de paro chianen van Overveen, wier her der hij ruim 22 jaar is geweest, is hedenmorgen emeritus pastoor G. van Niekerk, die Zondag te Warmond overleed, vanuit de kerk van Overveen ten grave ge dragen. Nadat te half tien de Lauden waren gezongen, begon te tien uur de plechtige uitvaart die werd opgedragen door de hoog eerwaarde heer deken J. Kuilman van Haarlem, die daarbij werd geassisteerd door de weleërw. he ren T. van Niekerk, neef van de overledene, kapelaan te Rotter dam, en A. A. M. Wentholt, ka pelaan te Rotterdam. Als Canto- res fungeerden beide kapelaans der parochie, J. de Bouvère en P. van Leeuwen. Ter rechterzijde had in het Priesterkoor Mgr. C. Bronsveld van de Witte Paters plaats genomen, de laatste eer bewijzende aan de dierbare dode, die hij kende sedert deze kape laan was te Hoorn. In de kerk was o.m. het kerk bestuur van de door wijlen pas toor van Niekerk gestichtte paro chie van Schermerhorn aanwezig en ook zagen wij Prof. Mr. C. P. M. Romme, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. De lijkrede werd uitgesproken door rector F. F. van Buuren, uit Voorhout, oud-kapelaan van Overveen, terwijl de huidige pas toor van Overveen de zeereerw. heer J. Th. van Galen absoute en begrafenis verrichtte. Marktbericht Purmerend Op de vette koeienmarkt was in de vroegte een levendige han del: vooral de prima beesten werden gevraagd, maar het aan bod dat steeds aanhield en ook wel iets te groot werd vergele ken met de vraag, deed er op de duur goed aan. De gang werd stugger: de prijzen zakten voor namelijk de afwijkende. De markt sloot dan ook stug. Ook het aanbod van de gelde koeien was groot genoeg, waarschijnlijk wel op de vlugge gang van Woensdag aan. maar het was heel wat stiller. De handel in jongvee was kalm zo ook bij de nuchtere kal veren. niet dat de prijzen een grote inzinking te zien gaven, maar door iets groter aanbod, was het heel wat stugger on danks dat er maar enkele kopers waren voor de fokkers, werden deze nog voor hoge prijzen ge nomen. De wolveemarkt was goed be zet. maar de handel in de lam mertjes had een veel vlugger verloop, met flinke hoge prijzen, dit hieldvrij goed stand. De handel in vette schapen was kalm. Bij de bokken en geiten was de handel opnieuw stug. Op de vette varkensmarkt was geen groot aanbod, handel kalm. de inzet voor de beste slagers varkens was 2.16 en later zijn er wel enkele voor iets hoger ver kocht. maar dat waren dan ook uitzonderingen. De lichtere soor ten deden van f 2.08 tot 2.10 maar over 't geheel maar een stugge handel. De paardenmarkt was heel slecht bezet, bii een kalme gang iets hogere prijzen. De pluimveemarkt was goed bezet, maar een vrij kalme han del, de konijnen schenen iets duurder te zijn. WARMENHUIZEN, 22 Oct. 2300 kg uien 19—20,60; grof 17,8018,60, driel. 22,60; 4000 kg bieten a 12,2012,90; b 9,40 c 4; modjo 9,109,60; 100 stuks bloemkool 11,1020; 1000 kg rode kool 5,80; 4000 kg witte kool 45,70. AVENHORN, 21 Oct. Grove Schot 4600 kg 10,60—11,10; w. kool 5—6 25.000 kg; 4800 kg rode kool 513; 10.000 kg uien grof 19,5019,80: gew. 20,40 21,10; driel. 23—24,50; nep 34— 37,40; 45700 kg bieten rond I 13,60—16,20; II 11,50—12,60; III 4,505,60; modjo 14—15,70; peen 38.000 kg II 12,60—13,60; III 12,8013,80; IV 8—10,80. BEEMSTER 12 Oct. Beve landers middel 13; slabonen z. dr. 2032; tomaten a 4166; tomat enbonken 99c V 99 witlof 7094; bloemkool 845; rode kool 714; savoye kool 9; froene kool 612; spruit kool 052 boerekool 1218 spinazie 2049; sla 2-7; andijvie 1423; rode bieten 512; gare bieten 1517; bospeen 820; winter peen 814; waspeen 1018; uien 18224; prei '1017; franken- thalers 7288; alicant 7488: bramley seedling 39; cox orange pippin 24—54; glorie van holland 626; grondnger kroon 414; laxton supere 823; no taris-appel 419; schellinkhouter 1436; transparante de cronsels 822; zoete winterkroon 817: beurré clairgeau 6—^21; beurré hardy 1030; bonne louise d' avranches 632,40; conférence 619; doyenné du cornice 10 43; emiled'heyri 510; eva bal- tet 415; gieser wildeman 514 kamperveen 410; legipont 8 32; nouveau póiteau 47; st. rémy 414; zwijndrechtse wijn peer 412. N.-SCHARWOUDE, 22 Oct. 1000 kg aardappelen, Bevel. 9.90, bonk 9.90; 8700 kg kroten, a 13.90 —14.60, b 10.80—11.50, c 4.30; 5600 kg peen, b 13—14.10, c 13— 13.60. d 11.20; 2500 kg uien 20.50 —21, grove 19.30—20.60, driel. 21; 4200 kg rode kool a 9.6014.10. b 6.30—8; 3200 kg gele kool a 9.60— 10, b 5.60; 31000 kg witte kool 5.205.60; 80000 kg Succes kool 5.20—6.30, LANGEDIJK, 22 Oct. 10.000 kg rode kool A 11.5012.80, B 6.107.70; 13.000 kg gele kool A 8.30—10.60, B 5.30—6.50: 7.000 kg groene kool A 7.5010.70, B 6.30 7.10; 80.000 kg witte kool 5.20 6; succ. kool 5.806.20; 2.000 kg aard. Bevel. 10.60, BI. Eig. 10.90; 5.000 kg uien 20.202.0.90, grove 19.80—20.60, Driel. 23.70—23.80; 8.500 kg bieten A 14.20—15.40, B 11.5012.20: 2.000 kg ramanas 77.80; 2.000 kg andijvie 15.10 16.20; 2.000 stuks bl.kóol BI 32.20 —42.80, B2 12.50—23. PURMEREND, 21 Oct. Aan gevoerd 3000 kippeneieren f 19— 20, 1000 eendeneieren f 12 per 100 stuks. Veemarkt. Aangevoerd 1305 stuks runderen, 442 vette koeien f 2.052.80 per kg, begin vrij goed afloop stug, 667 gelde koeien f 525800, stug; 132 melkkoeien f650—1100, stil; 32 pinken f 360550, kalm; 8 stie ren f550-1100, kalm; 24 gras kalveren f 190320, matig; 14 vette kalveren f 190340, stug; 192 nuchtere kalveren v. d. sl. f 45120 ,stug-duur; id: fokkerij f75155, g.; 99 vette varkens v.d. sl. f 198216 per kg, kalm; 1708 schapen (vette) f 85140, vlugger;; lammeren f 60100, vlugger; 79 bokken en geiten f 1045, stug; 26 paarden f 625 975, matig. Totaal aantal die ren 3417. Pluimveemarkt: 6100 oude kippen en hanen (witte en rode) f 1.701.85 per kg, 600 oude kip pen en hanen (blauw) f 1.85 2.00 per kg, 400 eenden f.00 1.50 per stuk; 600 konijnen f 2.00 8.00 per stuk. Het algemeen zevende Assembl voorlopig gesloter dat het niet eert worden dan na presidentsverkiezi vember. Het heef de gehouden zi spanning ontbrol wens. gezien de 1 reeds van het i was te voorzien, de resultaten va zitting en de daar sprekingen. dan r ge overdrijving dat de vergaderin kenmerkt door sfeer. Er dient dering gemaakt 1 de argumentatie Russen, die niets midden wisten t een reeks van aan het adres de bondgenoten. Fra als van „oorlo: ..moordenaars" w de lucht. De Car digde vond hierii zich van ziin zet en de voorzitter ken. dat ..de we merhand de buik alle vredesverdra nistische stijl en de niet-commun: wensen is dat n aan de reeds g< pacten". Bii het sluiten zitting heeft de delegatie een 6C slaand memorand gemene Vergade over de „bacterio voering door de Korea en China", tie van de V.S. beschuldigingen t te toetsen. Het z dat op deze mai duidelijke uitspr; van de zijde de: aantijgingen waar de Rode Kruiscor ronto ziin de corr schuldigingen afs baar zijn de Russ van plan tot het leugencampagnes Dit alles wijst re ting van het gro Van alle 71 pur agenda ziin gep Koreaanse kwesti- ste. Algemeen is dat het in de poli heet zal toegaan, met zijn laatste op een spoedige t dem ingeslagen, i stel was onaam zou kunnen zijn, van de Amerika: verkiezingen de andere tactiek Vooreerst is er i in de besprekinge djon. Het nieuws voorstel van de gevaardigde dr. I meningsverschillei kri j gsgevangenen te helpen. Het koi neer op een toe De Russische op kend genoeg en stranden, vooraan Russen zich van van Geneve niets Belaunde heeft ji leven van het la: gelegd. De gedelegeerde den hebben bii i der agendapuntei liikheden ondervi senkwestie heeft in beroering gebr soreking der poli in Zuid-Afrika. van de V.N. wer< gebracht omdat vroeg in hoeverr met deze „binnen genheid" mogen Het besluit Oc agenda te plaatse: doening. Het wor obstakel op te krachtdadig verzs sen ligt in het is er niet van te i hoopvolle is, dat deel van de gec vaste voornemen gende problemen sen. dat de vred' heid in de we kunnen ziin. In c ook minister Acl gehouden, toen hi hechte eenheid a eis stelde. De vot ve voor de niet volkeren is het onverdroten voor het communistiscl deren de V.N. voor allerlei p doeleinden. omwille der 1 ROTTERDAM, teravond is brai in de woning van E. op het Piet heer des huizes hij te 11 uur in hij een kwartier brandlucht waar: naar beneden er woonkamer in lie Tijdig had hij zijr de kinderen weter twee stralen op werd de brand b nuten bedwongen Het onderzoek instelde wees uit ner zelf de bra: gesticht ten einc ringspenningen krijgen. Hij was verzekerd. De mal gesteld. DONDERDAG De hoofdintentie kranskruistocht dag 23 October 1 Voor een zal VRIJDAG 24 De hoofdintentie kranskruistocht 24 October luidt Voor de st

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2