440.000 ouden van dagen profiteren van Noodwet Indonesische regering gaat voort met uitvoering van haar program HTEN H a.J HUNTER Heer.lijk! Bisschoppelijk verbod onverminderd van kracht Het debat in de Y.N. Besprekingen over de Soedan hunter Uit de Pers ericachtine an brand in sephstraat ifenis van tus-pastoor n Niekerk Heer des huizes sticht brand Intentie Rozenkrans De nieuwe hunter BXTRA MtLD Naar wij vernemen Wereldkampioenschap schaken: Russische aangelegenheid Geivijzigde Noodivet Ouderdomsvoorziening Personeel Raden van Arbeid werkt in koortsachtig tempo Lidmaatschap N.V.Y. Premier Wilopo voor de radio: Onze democratie bevindt zich in ontwikkeling99 WOCliSutig Pagina 3 i door het KNMI aeldie van Woens- tot Donderdag- ;er wind J zwaar bewolkt dan regen of mot- ige tot krachtige ist later, wellicht id-Oosteliike tot wind. Zachter. rige jongen >r(lijnen aan Gisterenmiddag huize van de heer f, St. Josephstraat 6, rand, welke in dit s door mevr. Bra- emmers water kon ist. drie-jarige zoontje Brakenhoff speelde jrbank met lucifers, ritrage- en overgor- nd raakten. Aanvan- de vlammen tegen omhoog en bescha- enkele fauteuils. De randweer rukte met it. Men was in no t. Josephstraat, doch f niet meer in te ize verslaggever) te belangstelling van n de geestelijkheid lom en van de paro- Overveen, wier her- 1 22 jaar is geweest, rgen emeritus pastoor ;erk, die Zondag te verleed, vanuit de ■erveen ten grave ge- half tien de Lauden igen, begon te tien chtige uitvaart die -agen door de hoog eer deken J. Kuilman n, die daarbij werd door de weleerw. he- Niekerk, neef van de kapelaan te Rotter- A. M. Wentholt, ka- otterdam. Als Canto- len beide kapelaans J. de Bouvère en P. en. Ter rechterzijde Priesterkoor Mgr. C. an de Witte Paters nen, de laatste eer aan de dierbare dode, de sedert deze kape- Hoorn. k was o.m. het kerk- i de door wijlen pas- ekerk gestichtte paro- lermerhorn aanwezig m wij Prof. Mr. C. P. de voorzitter van de merfractie der K.V.P. Ie werd uitgesproken F. F. van Buuren, uit oud-kapelaan van erwijl de huidige pas- i/erveen de zeereerw. van Galen absoute en /errichtte. speen 820; winter- waspeen 1018; uien rei 1017; frankcn- —88; alicant 7488: seedling 39; cox lin 24—54; glorie van —26; groninger kroon on supere 823; no- 419; schellinkhouter nsparante de cronsels e winterkroon 817; irgeau 621; beurré -30; bonne louise d' 632,40; conférence enné du cornice 10 heygt 510; eva bal- gieser wildeman 514 i 4—10; legipont 8 tu póiteau 47; st. 1; zwijndrechtse wijn- RWOUDE, 22 Oct. rdappelen, Bevel. 9.90, 8700 kg kroten, a 13.90 10.80—11.50, c 4.30; en, b 13—14.10, c 13— .20; 2500 kg uien 20.50 19.30—20.60, driel. 21; ie kool a 9.6014.10, b )0 kg gele kool a 9.60 31000 kg witte kool 80000 kg Succes kool )IJK, 22 Oct. 10.000 ooi A 11.50—12.80, B 13.000 kg gele kool A B 5.30—6.50; 7.000 kg il A 7.50—10.70, B 6.30 300 kg witte kool 5.20 cool 5.80—6.20; 2.000 kg 1. 10.60. BI. Eig. 10.90; lien 20.202.0.90, grove 3, Driel. 23.70—23.80; ieten A 14.20—15.40, B 3; 2.000 kg ramanas 300 kg andijvie 15.10 stuks bl.kóol BI 32.20 I 12.50—23. üEND, 21 Oct. Aan- 300 kippeneieren f 19 eendeneieren f 12 per et. Aangevoerd 1305 leren, 442 vette koeien I per kg, begin vrij 3op stug, 667 gelde 525—800, stug; 132 n f 650—1100, stil; 32 >60550, kalm; 8 stie- -1100, kalm; 24 gras- f 190320, matig; 14 /eren f 190340, stug; ere kalveren v. d. sl. ,stug-duur; id: fokkerij g.; 99 vette varkens 198216 per kg, kalm; pen (vette) f85140, lammeren f 60100, 19 bokken en geiten stug; 26 paarden f 625 tig. Totaal aantal die- emarkt: 6100 oude hanen (witte en rode) 5 per kg, 600 oude kip- ïanen (blauw) f 1.85 kg, 400 eenden f .00— tuk; 600 konijnen f 2.00 stuk. V\RG\|P Beide BUITENLANDS OVERZICHT Het algemeen debat van de zevende Assemblée der V.N. is voorlopig gesloten. Men verwacht dat het niet' eerder geopend zal worden dan na de Amerikaanse presidentsverkiezingen in No vember. Het heeft tot nog toe in de gehouden zitting niet aan spanning ontbroken. Wat trou wens. gezien de 71 agendapunten reeds van het eerste begin af was te voorzien. Overziet men de resultaten van de openings- zitting en de daarop gevolgde be sprekingen. dan mag zonder eni ge overdrijving gezegd worden dat de vergadering zich heeft ge kenmerkt door een waardige sfeer. Er dient dan een uitzon dering gemaakt te worden voor de argumentatie der Polen en Russen, die niets anders in het midden wisten te brengen dan een reeks van beschuldigingen aan het adres der V.N. en hun bondgenoten. Fraaie betitelingen als van „oorlogsophitsers" en „moordenaars" waren niet van de lucht. De Canadese afgevaar digde vond hierin de aanleiding zich van zijn zetel te verheffen en de voorzitter duidelijk te ma ken. dat „de wereld zo langza merhand de buik vol heeft van alle vredesverdragen in commu nistische stijl en het enige wat de niet-communistische landen wensen is dat men zich houdt aan de reeds gesloten vredes- pacten". Bij het sluiten van de eerste zitting heeft de Sovjet-Russische delegatie een 60 pagina's be slaand memorandum bii de Al gemene Vergadering ingediend over de „bacteriologische oorlog voering door de Verbondenen in Korea en China". De eerste reac tie van de V.S. is geweest deze beschuldigingen op de waarheid te toetsen. Het zou kunnen ziin. dat op deze manier er nu een duidelijke uitspraak zal komen van de zijde der V.N. of deze aantijgingen waar ziin of niet. Op de Rode Kruisconferentie in To ronto zijn de communistische be schuldigingen afgewezen.. Blijk baar ziin de Russen en Chinezen van plan tot het laatste toe hun leugencampagnes door te voeren. Dit alles wijst reeds in de rich ting van het grote Korea-debat. Van alle 71 punten die op de agenda zijn geplaatst blijft de Koreaanse kwestie de voornaam ste. Algemeen is te verwachten, dat het in de politieke commissie heet zal toegaan. Wisjinski heeft met zijn laatste rede alle hoop op een spoedige oplossing de bo dem ingeslagen. Zijn vredesvoor stel was onaanvaardbaar! Het zou kunnen zijn. dat de uitslag van de Amerikaanse presidents verkiezingen de Russen tot een andere tactiek doet overgaan. Vooreerst is er nog de impasse in de besprekingen te Pandmoen- dion. Het nieuwste is thans een voorstel van de Peruviaanse af gevaardigde dr. Belaunde om de meningsverschillen over de krijgsgevangenen uit de wereld te helpen. Het komt in hoofdzaak neer op een toezicht der V.N. De Russische opvatting is be kend genoeg en ook dit plan zal stranden, voornamelijk omdat de Russen zich van de Conventie van Geneve niets aantrekken. Dr. Belaunde heeft juist op het na leven van het laatste de nadruk gelGsd. De gedelegeerden uit de 60 lan den hebben bij de vaststelling der agendapunten weinig moei lijkheden ondervonden. De ras senkwestie heeft de gemoederen in beroering gebracht bij de be spreking der politiek van Malan in Zuid-Afrika. De competentie van de V.N. werd in het geding gebracht omdat men zich af vroeg in hoeverre de V.N. zich met deze „binnenlandse aangele genheid" mogen inlaten. Het besluit Oostenrijk op de agenda te plaatsen stemt tot vol doening. Het wordt hoog tijd dit obstakel op te ruimen. Een krachtdadig verzet van de Rus sen ligt in het verschiet. Veel is er niet van te verwachten. Het hoopvolle is, dat het overgrote deel van de gedelegeerden het vaste voornemen heeft de han gende problemen zo op te los sen. dat de vrede en de veilig heid in de wereld verzekerd kunnen zijn. In deze geest heeft ook minister Acheson zijn rede gehouden, toen hij met klem een hechte eenheid ais belangrijkste eis stelde. De voornaamste opga ve voor de niet-communistische volkeren is het werk der V.N. onverdroten voort te zetten en het communistische blok verhin deren de V.N. te misbruiken voor allerlei propagandistische doeleinden. Jh omwille der verzekering ROTTERDAM, 21 Oct. Gis teravond is brand uitgebroken in de woning van de familie Van E. op het Piet Heynsplein. De heer des huizes verklaarde, dat hij te 11 uur in de avond, toen hij een kwartier op bed lag, een brandlucht waarnam. Hij ging naar beneden en zag toen de woonkamer in lichterlaaie staan. Tijdig had hij zijn vrouw en bei dé kinderen weten te redden. Met twee stralen op de waterleiding werd de brand binnen tien mi nuten bedwongen. Het onderzoek dat de politie instelde wees uit, dat de bewo ner zelf de brand zou hebben gesticht ten einde de verzeke ringspenningen uitgekeerd te krijgen. Hij was voor f 5000. verzekerd. De man is in bewaring gesteld. DONDERDAG 23 OCTOBER De hoofdintentie van de Rozen kranskruistocht voor Donder dag 23 October luidt: Voor een zalig sterfuur VRIJDAG 24 OCTOBER De hoofdintentie van de Rozen kranskruistocht voor Vrijdag 24 October luidt: Voor de stervenden CAIRO. Groot-Brittannië heeft verzocht aan generaal-ma- joor Naguib, de sterke man van Egypte, om formele besprekingen te openen over het toekomstig lot van de Soedan. Dit werd door Naguib bekend gemaakt na een langdurig onder houd met de Britse ambassadeur Ralph Stevenson. Er werd gespro ken over de Soedan en andere kwesties. Naguib deelde mede, dat hij Stevenson te kennen had gege ven dat hij binnen een week ant woord zou geven op het Britse verzoek. Wijziging in Wachtgeld en Werkloosheidswet (Van onze parlementaire redactie) Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Algemeen Werk loosheidsfonds besloten, om, be houdens goedkeuring van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, een wijziging aan te brengen in 't reglement van de Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering. Door deze wij ziging kan tot op zekere hoog te tegemoet gekomen worden aan het in de praktijk gebleken bezwaar, dat de huidige regeling van de waehtdagen met zich meebrengt. Wanneer nl. een werknemer, die wachtgeld uitgekeerd krijgt, enige dagen in loondienst gaat werken bij een werkgever it. een andere bedrijfstak, ontstaat een moeilijkheid. Bereikt deze werknemer het vereiste aantal dagen niet om bij werkloosheid wachtgeld te verkrijgen, dan kan hij aanspraak maken op de werkloosheidsuitkering. Hij moet dan echter in de meeste geval len 3 waehtdagen doormaken. De regeling wordt nu zo ge wijzigd, dat geen waehtdagen in aanmerking zullen komen, wan neer een werknemer, die wacht geld heeft, minder dan twaalf dagen in een andere bedrijfstak gaat werken en daarna recht heeft op werkloosheidsuitkering. De Valera blijft nog in Utrecht Hoewel minister-president E. de Valera zeer verlangend was gisteren naar Eire terug te keren deed een onderzoek op 'i laatste ogenblik het verstandig voorkomen het vertrek uit het Ooglijders-Gasthuis te Utrecht nog enige dagen uit te stellen. (Advertentie) Een pure Virginia in 'n handige schuifdoos De bekende Virginia in cupverpakking zal Vrijdagavond het verbeter de en vergrote carillon van de oude kerktoren in Amsterdam in gebruik worden gesteld vragen de arbeiders van de sa menwerkende havenbedrijven te Amsterdam een hoger garantie loon gaat het protestcomité tegen gratieverlening aan Lages een nationale petitie opstellen voor het verkrijgen van garantie dat oorlogsmisdadigers als Lages nimmer voor strafvermindering of -verzachting in aanmerking komen zullen autobezitters die naar het buitenland reizen zich in het bezit moeten stellen van een identiteitsbewijs voor hun radio toestel, omdat met ingang van 1 Nov. de afgifte van nationaii- teitsbewijzen zal worden ge staakt en de kentekenbewijzen de betekenis van nationaliteits- bewijs zullen 'krijgen. Het interzonaal tournooi in Stockholm is ten einde. Vijf plaatsen waren beschikbaar voor de grote finale, die volgend voor jaar in Zwitserland zal worden verspeeld. Vijf Russen namen die plaatsen voor hun land in bezit. Het gevolg hiervan zal zijn. dat in 1953 aan het eindtournooi zul len deelnemen negen Russen, een Amerikaan, een Argentijn en onze landgenoot dr Max Euwe. Het is thans wel duidelijk, op welk een hoog peil het schaken in de Sovjet Unie staat De laatste ronde in Stockholm was zeer spannend. Wel waren Kotov. Petrosian en Geiler reeds zeker van hun plaats, doch om de twee „resterende" werd nog felle strijd verwacht. Die strijd is dan ook gekomen. Niet minder dan vier deelnemers eindigden gelijk en de Rus Taimanov won zijn laatste partij en daarmee de tweede plaats. Szabo (Hongarije). Stahlberg (Zweden) en Gligoric (Joego slavië)' streefden de Rus Aver- bach niet voorbij, maar kwamen wel gelijk. Het Sonnenberg- Bergers systeem moest er aan te pas komen om de vijfde candi- daat vast te stellen en weer was het een Rus. die de beste papie ren bleek te hebben. Zo kwamen vijf Russen in de „grote finale". Onze landgenoot Prins kon het in dit hoge gezel schap niet bolwerken. Hij ein digde als voorlaatste, met alleen de Engelsman Golombek achter zich. Het volgend vooriaar zullen dus de volgende schakers aan de finale deelnemen, waarbij dan de winnaar de wereldkampioen Botwinnik mag bestrijden om de titel: Bronstein. Boloslavsky. Ke- res, Kotov. Petrosian, Geiler. Averbach en Taimanov (Rus land), de Argentijn Najdorf, de Amerikaan Reshevsky en dr Max Euwe. Sinds 1 October werkt men op alle Raden van Arbeid in Nederland onder hoogspanning en met overwerkuren om zo spoedig mogelijk allen, die recht hebben op een uitkering vanwege de Noodwet Ouderdomsvoorziening, mede te kunnen delen hoe groot hun pensioen thans is. Zoals bekend is de noodwet met drie jaar verlengd, zodat ze dus zal gelden tot en met 30 September 1955. Allen, die 65 jaar zullen worden, zullen zodra ze die leeftijd bereikt hebben natuurlijk recht hebben op de nieuwe uitkeringen. Er wordt bij deze gewijzigde noodwet, die al vanaf 1 October 1947 bestaat, van uit gegaan, dat er een definitieve ouderdomsvoor ziening zal komen. In afwachting daarvan is daarom deze noodwet gemaakt. Het maken van de defi nitieve wet heeft 'meer tijd geno men dan men aanvankelijk ge dacht heeft. Het ligt nu echter in de bedoeling, om de wet met meer te verlengen. Minister Joekes had enige tijd geleden reeds een voorontwerp van wet gereed, maar ook de Raad van Vakcentrales kwam toen met een opzet van een de finitieve wet. Minister Joekes heeft daarin aanleiding gevonden om het hele probleem nog eens aan de Sociaal Economische Raad voor te leggen. Intussen is het werk, dat op de Raden van Arbeid moet gebeuren geen sinecure. Er zijn op het ogenblik n.l. 324.000 ouden van dagen, die een uitkering krijgen. Nu de wet gewijzigd is. zullen er per jaar 12.000 bijkomen, zodat er op 1 October 1953 dus 336.000 „trekkers" zullen zijn. Het gaat hier uiteraard om een zeer glo bale schatting. Wanneer men er de gehuwde vrouwen bijtelt, die geen zelfstandig recht op uitke ring hebben, kan men zeggen dat ongeveer 440.000 ouden van da gen van de noodwet profiteren. 'Advertentie I N.V. GUMFABRIEK - OVERSCHIE Voornaamste wijziging. De voornaamste wijziging van de wet is het inbrengen van de z.g. „honderd-gulden-aftrek". Dit betekent, dat bij het bepalen van het pensioen dat groter of kleiner is, naar gelang het eigen inkomen groter of kleiner is de eerste f 100.van het inko men buiten beschouwing wordt gelaten. Als eigen inkomen worden ook niet gerekend de bijdragen, die men krijgt van instellingen van weldadigheid, of de bijdragen van kinderen. De „honderd-gul- den-aftrek" bracht echter een moeilijkheid. Degenen n.l., die voor de wetswijziging precies aan de inkomen-grens zaten (voor le klas gemeente en gehuwd was, b.v. was die grens f 1560.kre gen f 24.per jaar. Nu de eerste f 100.buiten beschouwing gela ten word, zouden ze plotseling een pensioen krijgen van f 108. Deze „sprong" heeft de minister van Sociale Zaken onbillijk ge acht voor de groep van ouden van dagen die nagenoeg in de zelfde omstandigheden verkeren, maar die nu niets zouden krij gen. Deze „sprong" wordt daar om oVerbrugd. Zij, wier jaarlijks inkomen de voor 1 October gel dende grens een weinig over schrijdt, hebben een afzonderlijke hogere inkomengrens gekregen en wel op zodanige wijze, dat een aflopende uitkeringsschaal is vastgesteld, die eindigt op een uitkering van f 24.per jaar. Het volgende staatje moge een en ander duidelijk maken: gem. geh. of klasse ongeh. geen ink.grens inkomen uitk.: uitk.: f 24.— een gehuwd: ongehuwd: twee gehuwd: ongehuwd: drie gehuwd: ongehuwd: vier gehuwd: ongehuwd: vijf gehuwd: ongehuwd: f 1116.- f 636.- f 1080.- f 612.- f 1032.- f 576.- f 996.- f 552.- f 948.- f 528.- f 1649,99 f 1079.99 f 1564.99 f 1024.99 f 1479.99 f 969.99 f 1394.99 f 914.99 f 1309.99 f 859.99 Alle andere uitkeringen het is ondoenlijk om ze te publice ren en bovendien zal iedereen hierover bericht krijgen lig gen beneden de in de derde ko lom genoemde bedragen. Overal is de minimum-uitkering f 24.- De pensioenen voor personen met lagere inkomens liggen ge middeld f 48.hoger dan voor de wetswijziging. KERKRADE, 20 Oct (ANP) In een Zondag te Kerkrade ge houden vergadering van de be sturen van de Ned. Kath. Mijn- werkersbond, werd het woord gevoerd door mgr. dr. F. Feron, Vicaris-generaal van het bisdom Roermond. Na een historisch overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling der sociale ver houdingen, waarschuwde hij DJAKARTA, 21 Oct. (Pi-Aneta) De Indonesische minister-president mr. Wilopo heeft in een radiorede voor geheel Indonesië nadrukkelijk gezegd, dat er geen kabinetscrisis in Indonesië is. De regering zal voortgaan verantwoordelijkheid ten opzichte van het volk te dra gen. Zij zal voortgaan haar programma uit te voeren, het programma ten aanzien van de regeling van veiligheids aangelegenheden, algemene verkiezingen, verhoging van het peil van de volkswelvaart op 't gebied van de arbeid, opvoeding enz. en voorts ten aanzien van de maatregelen op financieel-economisch terrein om een uitweg te vin den uit de zorgelijke financiële toestand en om over het begrotingstekort van 4 milliard rupiah heen te komen. Dit alles vraagt tijd en een kalme en rustige atmosfeer, aldus Wilopo. Alle punten van het programma kunnen alleen worden uitgevoerd en de maatregelen zullen alleen de resultaten be reiken, die wij er van hopen, indien wij hard en eensgezind arbeiden, niet worden gehinderd door gebeurtenissen, die feitelijk zouden kunnen worden voorko men, en indien alle betrokken partijen de grootste mate van goede wil zouden tonen. De premier herinnerde er aan, dat de politieke ontwikkelingen de laatste tijd in de hoofdstad aanleiding waren tot veel onrust, die toenam door de gebeurtenis sen op Vrijdag, toen duizenden Djakartanen een grootscheepse demonstratie op touw zetten met het doel ontbinding van het par lement te eisen. Het spreekt ech ter vanzelf, dat het verloop van de demonstratie, waarbij gebeur tenissen voorkwamen, die het karakter van ordeverstoringen droegen, evenals grootscheepse bewegingen van het leger om de veiligheid te handhaven, niet di rect door het publiek worden be grepen. Het is daarom begrijpe lijk, dat in de loop van de dag de veiligheidsinstellingen van de staat strenge en zorgvuldige maatregelen troffen om toe te zien op de toestand en verdere ongewenste gebeurtenissen te kunnen voorkomen. Dank zij de activiteit van de machtsinstellin gen, die met de handhaving van de veiligheid belast zijn, en dank zij het wijs beleid van de leiders van de staat, koh de atmosfeer spoedig verbeterd worden. Mr. Wilopo zeide voorts, dat Djakarta inmiddels geleidelijk tot kalmte kwam en dat het kabinet het noodzakelijk achtte verant woordelijkheid te blijven dragen en dat de commissie van overleg van het parlement dienovereen komstig een besluit nam. De premier herinnerde aan de strijd van tientallen jaren, opdat „wij een staat zouden bezitten, die vrij en souverein is" en zei, dat „onze democratie zich thans midden in haar ontwikkeling be vindt bij het zoeken van de vorm, die overeenstemt met bet karakter van het volk". Hij vervolgde: Wij zien dat, naast de minder ver blijdende aspecten, uit de gebeur tenissen, waarvan wij thans ge tuige zijn, ook de geest spreekt, die paal en perk wil stellen aan een ontwikkeling van parlemen tarisme, die ons naar een atmos feer leidt, waarbij de regering haar plichten niet kan vervullen. Wilopo zeide, dat dit niet de eer ste keer is, dat ,;onze democratie voor een ernstige beproeving" staat. Hij was er van overtuigd, dat over de huidige is heen te komen. In dat verband zeide_ hij, dat er één verheugend feit was, namelijk, dat leger en territo riale commandanten van geheel Indonesië jegens de regering ver klaarden, dat zij voortgaan op loyale wijze hun plichten te ver vullen. De regering kon plannen uit voeren dank zij hun medewer king. De premier ging voort, dat vanzelfsprekend de buitengewone gebeurtenissen van 17 October belangrijk zijn voor de verdere ontwikkelingen en dat zulks de belangstelling van iedere burger dient te hebben. Laat ons in ons eigen voordeel een les trekken uit de gebeurtenissen. „Wij allen hebben de democratische begin selen gekozen als basis voor ons leven".Wij moeten daarom alle gemeenschappelijke problemen regelen door overleg. Ook de wensen tot ontbinding van het huidige parlement moeten in overeenstemming met de demo cratische beginselen gekanaliseerd worden. De minister-president deed voorts een beroep op het. verantwoordelijkheidsgevoel, her haalde, dat een kalme atmosfeer noodzakelijk is en besloot met een beroep op het gehele volk om mede te werken bij de hand having van de eenheid van de natie over het gehele land. o.m. de katholieke mijnwerkers „om op hun hoede te zijn voor de eenheidsgedachte". Eenheid is een relatief begrip, zo zeide hij. Men mag niet een hogere eenheid" (de katholieke) ver storen om een lagere te winnen. „Samenwerking met de socia listen mag niet betekenen, dat we ons eigen huis afbreken en onze fundamenten gaan opoffe ren". Over dit thema sprak ook de adviseur van de Kath. Mijnw. Bond, hoofdaalmoezenier K. Roncken. Het verbod van de bis schoppen, zo zeide hij, volgens hetwelk de katholieke arbeiders geen lid mogen zijn van socia listische vakorganisaties, is nog steeds onverminderd van kracht. Dat deze organisaties niet neutraal zijn, is thans wel dui delijk geworden, want keer op keer. zowel ten aanzien van dc bedrijfsorganisatie, het bezit, de eigen-woningbouw etc., zowel als de kinderbijslag, de gezins politiek en de nationalisatie komt hun socialistische wereld beschouwing tot uiting". EIGEN WONINGEN De heer Frans Dohmen, voor zitter van de Ned. Kath. Mijn- werkersbond, heeft medegedeeld, dat door de gezamenlijke mijnen -in overleg met de regering, een regeling is getroffen voor de fi nanciering van de bouw van eigen woningen door personeel der mijnen. Het betreft hier de de woningen, waarvoor begin 1952 door Min. van den Brink faciliteiten in het vooruitzicht werden gesteld, volgens het sti muleringsplan voor de mijnin dustrie. De bouw hiervan werd gestagneerd door de premiestop. Inmiddels hebben 1590 perso neelsleden der mijnen, onder wie 1200 arbeiders, aanvragen voor zo'n woning ingediend. Naar de heer Dohmen mededeelde, zullen, dank zij de thans ge troffen regeling! nog dit jaar een paar honderd personeels leden beginnen met bouwen. Ook deelde de heer Dohmen mede, dat officieus toestemming is verleend voor het verdelen van het overschot der stichting, mijnwerkersvoorziening, bedra gende f 800.000. Dit overschot zal worden verdeeld onder di verse stichtingen in de mijn streek, en wel voor 75 procent onder de katholieke groep en voor 25 procent onder de andere groeperingen. Droevige figuur Het congres van de communis tische heersers in Rusland is ach ter de rug. Tot het eind toe is net gedaan alsof het congres echt was en de gedachtenwisseling een gedachtenwisseling mocht heten. Ook is men steeds van de commu nistische partij blijven spreken, hoezeer ook nu weer is gebleken dat deze partij, die geen andere politieke partijen naast zich duldt, louter een verlengstuk van een almachtige staat is. Paul de Groot, die dit congres trouwer heeft bijgewoond, dan hij de vergaderingen van de Tweede Kamer, waarvan hij gekozen lid is, met zijn tegenwoordigheid vereert, heeft echter niet steeds de camouflage vol kunnen hou den, schreef het „Vrije Volk", dat verder schrijft: Mijnheer Malen- kow heeft de zogenaamde critici in het congres geen antwoord waard geacht. Waarom ook? Maar wat zegt Paul daarover: „Malen- kow heeft de critiek op details van het werk aanvaard, door van de beantwoording van de discussie af te zien". Dat is dom, want zelfs de meest verstokte Waarheid-lezer denkt er het zijne van, wanneer de spreker op de gemaakte op merkingen niet ingaat. En dan heeft Paul zich vergaloppeerd in zijn toespraak tot het congres, althans wanneer De Waarheid die waarheidsgetrouw heeft afge drukt. Maar dat zal toch wel in dit geval. De Groot dankt Stalin voor de bevrijding van Nederland, terwijl Stalin Hitler juist van grondstoffen ging voorzien toen hij ons land binnenviel. De Groot noemt hem „de grootste veldheer aller tijden", onze grote geliefde leraar en leider, wiens nieuwe werk natuurlijk al klassiek is. En hier geldt alweer, dat maakt mis schien indruk in een Russische vergadering van communisten. In Nederland doet dit alleen maar denken aan een Führer, wiens boek ook klassiek was, wiens woord wet werd geheten en wiens duizendjarig rijk is ondergegaan na zes jaar lang de wereld in oor log te hebben gehouden. Terwijl deze Führer steeds van verdedi ging en vrede sprak en garanties gaf aan zijn buren. Zou Paul de Groot bij het aanbieden van een spandoek aan de Russen ook ge dacht hebben aan de klok, die eens Mussert aan Goering aan bood, als teken van vriendschap tussen het Duitse en het Neder landse volk?" K.V .P.•vernieuwing Na een Tweede Kamerverkie zing moet ieder, die in de K.V.P. een functie bekleedt, aftreden. Het partijbestuur nu heeft be paald dat de vernieuwing in alle geledingen moet hebben plaats gevonden vóór 15 November a.s. Het is te hopen, dat van deze democratische gelegenheid om tot een algehele vernieuwing van het K.V.P.-apparaat te ge raken, nu ook inderdaad eens gebruik wordt gemaakt, zegt „De Gelderlander". Te lang reeds stagneert het dringend noodza kelijke werk doordat verschil lende functionarissen eenvoudig weg van geen opstaan weten. Ook zijn lang niet alle besturen van afdelingen en kringen vol doende representatief voor de brede samenstelling van het katholieke volksdeel. In de meeste afdelingen en andere partij-organen is het jongeren- element nog niet in voldoende mate vertegenwoordigd en het vrouwelijk element ontbreekt doorgaans geheel. Het is daarom zaak, dat alle partijleden en vooral zij, die het ernstig menen met de katholieke eenheid, zich nu eens van de beste kant laten zien. Zij hebben de taak ge schikte personen naar voren te brengen voor de bezetting van de verschillende posten en die nen ook niet te aarzelen zelf mee te gaan doen als zij daar toe geschikt te achten zijn en ervoor aangezocht worden. Verder meent het blad dat nu ook eens direct en zeer duidelijk worde gedemonstreerd dat de inzinking van Katholiek Staat kundig Nederland bij de jongste Tweede Kamerverkiezingen, maar een tijdelijke is geweest en dat het herstel der eenheid zich manifestere in een zeer be langrijke winst aan raadszetels. Daartoe ook dient de K.V.P. als zodanig in alle afdelingen aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen en moet gebroken worden met de bewonderens waardige gewoonte om lijsten in te dienen voor de verkiezing van katholieke boeren, katholie ke middenstanders, katholieke arbeiders, Roomse gemeentebe langen etc.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3