Commandant T.N.L-divisie uit zijn functie ontheven Nieuwe wet zal Zondagsrust belangrijk bevorderen Franse troepen laten geheel verdedigingsstelsel los De politieke eenheid onder de katholieken ERUPTIE DREIGT van Krakatau-vulkaan Dat lage landje van ons favoriet hij toeristen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Dagorder uitgegeven tegen uitbuitingvan het leger Een „totale bevrijding" Zelfbestuur voor de Soedan Ideaal van de regering: Zondags geen grote wedstrijden Oost-Sumatra in gevaar NEDERLAAG IN INDO-CHINA Parachutisten voeren ivanhoopssprong uit Oostenrijkse regering afgetreden OOK STRAKS.... MAARSCHALK JUIN IN NEDERLAND Korea het eerst aan de orde De kroningsdag van Elisabeth Kind verdronken op kerkhof Avondklok in Djakarta weer op 12 uur gesteld Kath. Bureau stelt commissie „op brede basis" samen Kantoorbediende liet f 3000.liggen RESERVES OPGEROEPEN IN BULGARIJE NOORDHOLL Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimam f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Sehagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Donderdag 23 October 1952 48e Jaargang Ho. 12611 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) NEDERLANDSE VERPLEEGSTER IN KOREA Dit is de le luitenant Francise v. d. Plas uit Amsterdam, die ver pleegster is in het leger der Verenigde Naties, dat strijdt in Korea. Zij doet dienst in het mobile leger- hospitaal nr. 8055. Via de geluidsband zendt zij een oproep uit voor bloeddonors ten ge rieve van de bloed transfusiedienst, die ook in Korea vele goede diensten ver richt. DJAKARTA, 22 Oct. Door het stafkwartier van het militaire territorium Oost-Java is heden bekend gemaakt dat de fungerende commandant van de „Brawi-Djaja"- divisie, It.-kolonel dr. Soewondo, met ingang van Woens dag uit zijn functies is ontheven. De territoriale commandant in Oost-Java, kolonel Banbang Su- geng, die in verband met de situatie een hem verleend ziekte verlof had onderbroken om de „Indien een vijand ondanks een verdediging in geallieerd verband het grondgebied van het konink rijk in Europa geheel of gedeel telijk zou bezetten, heeft de rege ring verdragsmatige zekerheid, dat geen der bondgenoten afzon derlijk vrede zal sluiten voordat het gehele grondgebied van het koninkrijk in Europa zal zijn be vrijd of teruggegeven." Dit verklaart de regering in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Gerretson. CHU. naar aanleiding van het antwoord aan prof. Romme over de ver dediging van het grondgebied. Deze zekerheid ontleent de regering aan artikel 5 van het Noord-Atlantisch Verdrag, vol gens hetwelk de bondgenoten zich verplichten, indien een ge wapende aanval plaats vindt, op te treden op de wijze, die zij nodig oordelen om de veiligheid van het Noord-Atlantisch gebied te herstellen (spatiëring van de minister-president) en te handhaven. Zolang het Neder landse grondgebied zich derhalve geheel of gedeeltelijk in handen van een vijand zou bevinden, zou aan deze verplichting niet zijn voldaan. Mitsdien zullen de bond genoten hun krachten dienen in te spannen om teruggave of be vrijding er van te bewerken. Een afzonderlijke vrede, door één of alle van de bondgenoten met een vijand gesloten, zou een schen ding betekenen van de verdrags verplichting zoals deze in artikel 5 is neergelegd. Ten aanzien van de teruggave of bevrijding van eventueel ge heel of gedeeltelijk door een vijand bezette overzeese gebieds delen bezit de Nederlandse rege ring niet eenzelfde verdragsma tige zekerheid. Volgens artikel 6 van het verdrag immers heeft de garantie van artikel 5 geen gel ding voor het grondgebied van het koninkrijk buiten Europa. 's GRAVENHAGE 22 Oct. De Franse maarschalk A. Juin, de opperbevelhebber van de N.A.V.O. - landstrijdkrachten in centraal-Europa is hedenmorgen voor een tweedaags routine-be zoek aan ons land in Den Haag aangekomen. De maarschalk kwam met de Parijse trein om 9.17 op het Hollandse Spoorsta tion aan. waar de chef van de generale staf, luit.-generaal B. R. P. F. Hasselman ter begroeting aanwezig was. Voor het station stond een erewacht opgesteld, bestaande uit een compagnie van t corps commandotroepen onder bevel van de kapitein J. C. van Woerden. overste Soewondho bij te staan, heeft Dinsdag „een inzinking ge kregen" en is in een ziekenhuis opgenomen. Soewondho had Dinsdagmiddag een dagorder uitgegeven, die Woensdag, blijkens een dagorder van die datum van de nieuwe fungerende commandant, weer werd ingetrokken. De dagorder van Soewondho, die voor de radio te Surabaja is voorgelezen, gaf de order eens gezind te zijn. „Indien het in de weermacht tot een versplintering komt, zal „balkanisatie" van het, vaderland niet kunnen uitblijven. Intussen moeten wij maatregelen nemen tegen onszelf en tegen degenen, die heulen met oppor tunisten onder de politici. Wij erkennen onze tekortkomingen. Wij zullen trouw zijn aan de legerleiding, ook waar het gaat om wat men noemt „verbetering in de formatie en de leiding van de weermacht". Daarnaast moe ten wij begrijpen dat thans het ogenblik is aangebroken, dat de T.N.I. (het leger) uitbuiting, op welke wijze en door wie dan ook, niet langer kan aanvaarden. NEW YORK, 22 Oct. (AP) De machtige politieke commissie der Ver. Naties heeft vanavond met 51 tegen 5 stemmen bij vier onthoudingen besloten de kwes- tie-Korea bij het debat een eer ste plaats te geven. Het Russi sche blok stemde tegen. Verder besloot de commissie Tunesië als tweede punt op haar agenda te plaatsen en Marokko als derde. Een krachtige Russische actie om een Poolse resolutie over Korea en andere punten vöör alle andere werk te laten gaan werd met 44 tegen 5 stemmen verworpen. De Ver. Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk vormden een hecht front voor een onmiddel lijk debat over Korea, hoewel de delegaties weten, dat Groot- Brittannië en Frankrijk er de voorkeur aan geven definitieve besluiten over Korea eerst na de Amerikaanse presidentsverkiezin gen te nemen. LONDEN 22 Oct. De Brit ten zullen 2 Juni, de kronings dag van Koningin Elizabeth II, een dag vrij krijgen, zo heeft premier Churchill vandaag in het Lagerhuis te verstaan gegeven. Hij zei, dat hij de Koningin zou verzoeken de dag tot een offici ële feestdag uit te roepen. LONDEN 22 Oct. De minister van buitenlandse zaken Anthony Eden heeft vandaag zijn instem ming betuigd met een nieuwe grondwet, waarbij aan de Soeda- nezen een beperkt zelfbestuur verleend wordt. De vorming van een Soedanees kabinet, dat via een parlement verantwoordelijk is aan het Soe- danese volk is bedoeld als een eerste stap naar „een spoedig zelfbeschikkingsrecht," zo ver klaarde Eden. Dit houdt in. dat Groot Brittannië zich nog steeds op het standpunt plaatst, dat de Soedanezen zelf moeten beslis sen of zij tot Egypte of het Britse gemenebest willen behoren. 's GRAVENHAGE 22 Oct. Vanmiddag bezocht mevr. W. uit Wassenaar met haar 2-jarig zoon tje de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Zij ging wat bloemen halen bij een der karretjes voor de begraafplaats en liet 't kind even alleen. Bij terugkomst zag zij het kind in een met kroos be dekte vijver liggen, het jasje stak nog net boven het water uit. Het kind, J. W. A. M. was al ver dronken. DJAKARTA, 22 Oct. De avondklok van Djakarta gaat thans in op middernacht, zoals gebruikelijk was vóór 17 Octo ber. Vrijdag was afgekondigd, dat de avondklok vervroegd was tot uur, gevolgd door de mededeling van Zaterdag, dat het aanvangsuur van de avond klok op 10 uur was gesteld. De laatste bekendmaking brengt vrijwel de oude toestand terug. Het militaire commando van Djarkarta heeft tevens de ver ordening ingetrokken betreffen de het vergaderverbod. Vrijdag was er nl. bekend gemaakt, dat bijeenkomsten van meer dan 5 personen verboden waren. s-GRAVENHAGE De nieuwe Zondagsivet, die op sta pel staat en waarover door minister Reel zojuist een Me morie van Antivoord aan de Tiveede Kamer is uitge bracht, zal, zo meent de minister, in belangrijke mate bijdragen tot een ongestoorde Zondagsviering en tot ver zekering van de Zondagsrust, terivijl de mogelijkheid be houden blijft om de eisen, die het maatschappelijk leven stelt, zoveel doenlijk te ontzien. De wet bevat een verbod tot het hinderen op Zondag van godsdienstoefeningen, tot 't ver wekken van gerucht, tot het vóór een uur des Zondagsmid dags houden van politieke op tochten, openluchtbijeenkomsten en openbare vermakelijkheden en het verbod om door arbeid in beroep en bedrijf de openbare rust te verstoren. Het ligt in de bedoeling van de regering om de nieuwe Zondags wet nauwgezet te doen handha ven. Zij ziet de verplaatsing van grote sportwedstrijden en soort gelijke demonstraties van de Zondag naar een dag in de week als een ideaal, dat wel niet aan stonds kan worden verwezenlijkt maar waarop zij toch het oog ge vestigd houdt. De gemeentebesturen zullen slechts bevoegdheden gegeven worden ten aanzien van die on derdelen, waar plaatselijke om standigheden een overheersende rol spelen. Nieuwjaarsdag, Hemel vaartsdag en Eerste Kerst dag hebben voor een aanzienlijk deel van onze bevolking zozeer 'het karakter van kerkelijke feest dag, aldus de minister, dat goede grond aanwezig is, om deze da gen over de gehele linie met de Zondag gelijk te stellen. Tweede Paasdag, -Pinksterdag en -Kerst- dag zijn in de wet niet onder Zondag begrepen, omdat zij in toenemende mate het karakter van uitgaansdag hebben gekre gen. De minister heeft er overwe gend bezwaar tegen, de gemeen teraden de bevoegdheid te geven om de Goede Vrijdag en andere daarvoor in aanmerking komende dagen met de Zondag gelijk te stellen. Hiertegen be staan ook bij een groot deel_van ons volk overwegende principiële bezwaren, aldus de minister. Na het totstandkomen van de nieuwe Zondagswet zal door mi nister Staf in een legerorder aan alle daarvoor in aanmerking ko mende commandanten op de nauwgezette naleving van de wet worden aangedrongen. DEN HAAG - Het Secretariaat van het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg deelt mede: In zijn vergadering van 21 October j.l. heeft het Katho liek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg besloten tot de instelling van een breed samengestelde commissie, ivelke het vraagstuk van de politieke eenheid onder de Katholieken in Nederland in studie zal nemen. DJAKARTA, 22 Oct. De vulkaan Krakatau, op het eilandje van die naam tussen Java en Sumatra gelegen, doet weer van zich spreken. Men verwacht binnen afzien bare tijd een uitbarsting van deze gevaarlijke berg. Nadat onlangs was gemeld, dat de vulkaan weer actief was, heeft thans de resident van de Lam- pongse districten aan de gouver neur van Zuid-Sumatra gerap porteerd, dat er aan de buiten zijde van de vulkaan geen acti viteit meer te zien is, hetgeen er op wijst, dat de bovenzijde der vulkaan geheel door aslagen is afgedekt. Het gevaar voor een uitbarsting is hierdoor toegeno men, aldus dit rapport. In de Lampongs hebben de autoriteiten voorzorgsmaatregelen genomen om in geval van nood de bevol king te kunnen evacueren. De gouverneur van Zuid-Sumatra is Woensdag naar de Lampongs ver trokken om zich van de toestand op de hoogte te stellen. (Op 20 Mei 1883 had er een uitbarsting van de Krakatau plaats, die in Straat Soenda gol- AMSTERDAM, 22 Oct. Op 21 October om 15.30 uur heeft een kantoorbediende in de tele fooncel op de Nieuwe Markt te Amsterdam een acte tas, inhou dende f 3000.aan bankpapier en diverse bescheiden, achter gelaten. Hij keerde, toen hij het ont dekte, direct terug en trof in de cel twee dames aan van wie vermoed wordt dat zij de man gezien hebben die de tas heeft weggenomen. Een onderzoek wordt ingesteld. ven van 20 M. hoogte deed ont staan, hetgeen in Zuid-Sumatra en West-Java een overstromings ramp veroorzaakte, waarbij 36.417 mensen de dood vonden. Red. A.N.P.) HANOI, 22 Oct. Het offensief van de Vietminh (comm.) is vandaag doorgedrongen tot de zwarte rivier (Noordwest Indochina). De Vietminh veroverde de ver sterkte post „Van Yen" 130 kilometer ten Westen van Hanoi. Troepen van de Franse Unie, die verbitterd tegen stand boden, hebben de aanvallers op vele punten zware slagen toegebracht totdat zij gebrek aan munitie en voed sel kregen. Franse vliegtuigen hebben voorraden en parachutisten laten vallen om sterker tegenstand te kunnen bieden. De troepen van de Franse Unie leverden gevechten van man tegen man op paden in de bergen op een hoogte van 1700 meter. De Franse gewonden werden geëvacueerd in pijnlijke marsen over rotsige heuvels ter wijl Franse parachutisten daal den en de strijd aanbonden tegen de Vietminh troepen die in dui zendtallen zuidwaarts zwermden van de rode rivier naar de Zwarte rivier. Op sommige punten trachtten de Franse parachutisten de Viet- DEN HAAG, 22 Oct. Aan het einde van 1951 maakte de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) bekend, dat toen voor het eerst in de geschiedenis van het Ne derlandse vreemdelingen verkeer het aantal over nachtingen van buitenlan ders in erkende hotels en pensions het milioen had overschreden. In totaal bedroeg dit aan tal 1.231.000. Naar thans uit mededelingen van de ANVV met betrekking tot de eerste acht maanden van het lopen de jaar blijkt, zal 1952 dit re cord nog aanzienlijk slaan. Reeds tussen Januari en eind Augustus kon men hier te lande 1.100.000 overnachtingen boeken tegen 917.000 geduren de de overeenkomstige perio de van 1951. Hoe de specificatie van deze cijfers over de diverse natio naliteiten is. is nog niet be kend maar zeker is, dat de Belgen en Duitsers een groot gedeelte van het totaal aantal overnachtingen voor zich op eisten en dat ook de Engelsen zich niet onbetuigd lieten, on danks de verlaging van hun deviezenmaximum voor reizen naar andere landen. Opmerkelijk groot was het aantal leden van Amerikaan se militaire onderdelen in West-Europa, die hun verlof tussen Januari en eind Augus tus van dit jaar in Nederland doorbrachten. Naar officiële berekening bedroeg dit aantal 25.000. terwijl hun gemiddelde verblijfsduur in Nederland ca 4 dagen beliep. minh die zes maal zo sterk was tot staan te brengen. De fanatieke woede waarmee de Vietminh aanvallen deel op kleine Franse posten, wordt het beste geïllustreerd door de tien tallen lijken van Vietminh sol daten die aan het prikkeldraad bengelen waar zij neergeschoten werden door de Franse mitrail- listen toen zij trachtten door de versperringen heen te breken. Saigon, een correspondent van Reuter, die Woensdag een vlucht boven het gevechtsterrein maak te, verklaarde, dat een reeks rokende, verlaten forten en dor pen bijna het enige is, dat is overgebleven van het Franse verdedigingsstelsel in het gehele gebied van ongeveer 750 vier kante kilometer in Noordwest Indochina, waar de opstandelin gen vier dagen geleden hun offensief begonnen. BELGRADO 22 Oct. (AP) Het semi-officiële Joego-Slavisch nieuwsbureau Joego-press meldt vandaag dat in de afgelopen twee weken in Bulgarije bijna alle re serves onder de wapenen zijn ge roepen. Volgens het bericht zijn zelfs scholen in Sofia gevorderd om de nieuwe troepen te her bergen. Privé-chauffeurs werden met de auto's van hun werkgevers gerequireerd voor het leger. Het oproepen van de reserves heeft volgens Joego-press grote onrust gezaaid onder de Bulgaarse be volking. Dit is een van de be richten die de laatste tijd mel ding maken van grote militaire activiteit in de landen die aan Joego-Slavië grenzen. Waarne mers wijzen er echter op dat in deze tijd van het jaar gewoon lijk leger-manoeuvres gehouden worden in de Balkanstaten. WENEN. De Oostenrijkse coalitieregering, die zeven jaren lang een van de meest stabiele van Europa is geweest, is Woens dagavond naar aanleiding van het geschil over de begroting voor 1953 afgetreden. Het kabinet, dat bestond uit leden van de conservatieve volks partij en de linkse socialisten, trad kort voor middernacht af toen bleek, dat de beide partijen het niet eens zouden kunnen wor den over de uitgaven in het ko mende jaar. Voor de eerste maal in zeven jaar was het kabinet niet meer homogeen. Onder de druk van de bezetting door de vier mogend heden hadden de beide partijen zich aan elkaar vastgeklampt om een opbloei van het communisme te voorkomen. De opdracht van de commissie zal hierin bestaan, dat zii op de grondslag van de noodzakelijk heid van eendracht op sociaal terrein heeft na te gaan. in hoe verre deze sociale eendracht een heid op staatkundig terrein vor dert. De commissie zal worden sa mengesteld uit vertegenwoordi gers der volgende organisaties: de St Adelbert-Vereniging, de Al gemene Katholieke Werkgevers vereniging. de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond. de Nederlandse Katholieke Ar beidersbeweging. de Nederlandse Katholieke Middenstand, het Cen trum van de Nederlandse Katho lieke Vrouwenvereniging en de Katholieke Jeugdraad voor Ne derland. alsmede door een aantal deskundigen, terwijl als perma nente adviseurs leden van Be stuur en Fractie van de Katho lieke Volkspartij aan het werk der commissie zullen deelnemen. Aan het besluit tot instelling van deze commissie door het Ka tholiek Bureau is een intern af zonderlijk beraad van hogerge- noemde organisaties alsmede een gezamenlijk beraad in het Katho liek Bureau voorafgegaan. Wereldkampioenschap schaken voor dames MEJ. HEEMSKERK REMISE Het eerste resultaat, dat ver kregen werd, was een remise in de partij tussen de Francaise Chantal Chaudet de Silan en de Nederlandse speelster Fenny Heemskerk. De Francaise, die met wit speelde, zette een krach tige aanval op in het centrum en op de koningsvleugel. Maar onze landgenote verdedigde zich uitstekend, en nadat ze alle dreigingen gepareerd had. werd tot remise besloten. De Franse en Vietnammese troepen hebben zich teruggetrok ken uit Nghia Lo, een van de belangrijkste steunpunten van de Fransen in Noordwest Tonkin. Het verlies van dit bol werk is volgens Reuter de zwaarste tegenslag sinds 9 maanden. Parachutisten, die deelnamen aan de strijd om Nghia Lo, behorend bij het leger van Vietnam, verlaten het dorpje Bo-Sieng.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1