Perzië verbreekt officieel betrekkingen met Engeland R Zaligverklaringsproces in voorbereiding Bloembollenveiling Westfriesland clame kmaar g Ook Nederland zal sterfdag van Sint Bernardus vieren metworst r 90 tevreden oon nmerkoas Nota aan Britse ambassadeur Stad in Vietnam verzwolgen PATER TITUS BRANDSMA Hoge politieman naar W.-Berlijn 9 HET OOR VAN RIBBELTJE POMPOEN N' Zeepost voor Kerst en Nieuwjaar TEL. 2429 S«SS Alle V* leeft- ïCJ3 natinée JVATSEN >1 N.H. BERGEN N.H. lan te besteden >rm. 11 uur in uiten van een an pl.m. 206 m. tweg ter lengte m met bijbeh. Dstzijde van de kruising Oude bestek no. 4, ig de voorraad an Zaterdag 25 iet Bedrijf Ge- aan 25, Bergen stel. Restitutie sesteding. Iers voornoemd, gemeester as. K: cent ALKMAAR iRATIE van Uw Wij repareren ALKMAAR rijdag 31 Oct. van f 50.S 'ERING 68.50, 49.75 59.50, 39.75 85-. 75.00 i 34.75, 22.50 lOEDKOPERgj k Breedst raat NTS KUNT U J 31 OCTOBER BWIBWIWlB -6,50; peterselie lderij 6,5014; 123; goudrei- hellinkhouter 11 a 6—14; Gieser ZEN. 23 Oct. a 13; b 9; modjo en 12.60; 4000 kg —9.60- 10.000 kg —6.20; 500 stuks ro; II 10.30. n Ann 23 Oct. 30.000 a. 8.90—12.60; b. JO kg gele kool; 4 40—6.40; 24.000 a. 7.30—9.80; b. 00 kg witte kool 5.90—6.20; 20.000 -21.90; grove 20.20 2.60—23.20: 17.000 10—15.30; b. 11.30 g andijvie 9.50 aloemkool: I 22.40 20—21.10. Oct. Aardappelen 15; uien 423; prei 14; Chinese gele bew. kool 6 kool 6.3010.60; -13.10; boerenkool 869; snijbonen of 61—95; toma- ïekpeen 5.6012; bospeen 1126; S; sla 2—2.60; i5; knolselderie b t 1721; alicant ■nthaler 721.20; 1820; allington ox orange 5—52; 324; glorie van goudreinette 3 croon 315; jona- superbe 12—32; 833; perzikrode -24; present van princesse noble inkhouter 839; —31; transparante 16; beurre alexan- i; beurre clairgeau du randeau 616; 17; conseiller de la /enne du cornice 5 leyst 630; fertil iser wildeman 5 58; legipont 5 ;er 46; nouveau gratiool 10; presi- il 724; st. remey laboureur 321; ;s 1031; winter terlouw 10; zwijn- eer 48; golden 34; eva baltett 6 Donuerdaf» 2i> Een buitengewone zitting van het Iraanse kabinet heeft gisteren liet ontwerp goedgekeurd van een mededeling waarin de diplomatieke betrekkingen met Engeland af gebroken worden. Deze is gistermiddag aan de Britse ambassade overhandigd, aldus heeft de minister van buitenlandse zaken Hossein a Fatemi tijdens een pers conferentie meegedeeld. Inmiddels gaat het personeel van de Britse ambassade door voorbereidingen te treffen voor zijn vertrek. Het consulaat heeft aan alle Britse onderdanen in Perzië een circulaire gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de Zwitserse legatie in Teheran de Britse belangen zal beharti gen. In de circulaire wordt gezegd, dat degenen, die particuliere za ken driiven in Perzië, ernstig moeten overwegen, of zij na de breuk in Perzië willen blijven, aangezien de toestand voor hen wel eens onhoudbaar zou kun nen worden. Een aanwijzing van hetgeen 't consulaat bedoelde was vanmor gen vervat in het pro-regerings- Honderden doden SAIGON 22 Oct. A.P.) Aan genomen wordt, dat er in Phan- tiet op de kust van Annam, 160 km ten Noorden van Saigon, Maandagavond bij een enorme vloedgolf honderden mensen om het ieven zijn gekomen. Het grootste gedeelte van de stad is verwoest. Le Quang Huy, de minister van Openbare Werkèn van Vjët- nam, die gisteren een bezoek heeft gebracht aan de plaats van de ramp, zei vandaag bij zijn terugkeer in Saigon, dat er tot dusver 30 lijken geborgen waren, doch dat het aantal doden wel licht tot vele honderden zou oplopen. De slachtoffers zijn in hun slaap verrast. Nu het water is teruggelopen, bedekt een dik ke laag modder de ruïnes. Le Quang Huy zei, dat het verschei dene dagen zou duren, voordat het juiste verliescijfer bekend zou zijn. Er zijn drie Franse landingsvaartuigen naar Phan- tiet gezonden, het eerste kwam vandaag in Saigon terug met 150 overlevenden aan boord. Fhan- tiet was een stad van ongeveer 20.000 inwoners. LEKENAPOSTOLAAT MAAKT GROTE VORDERINGEN Intensere belangstelling, ook van hiërarchie VATICAANSTAD 21 Oct. (K. N.P.) Het lekenapostolaat heeft sinds het internationale le kencongres in October 1951 te Rome grote vorderingen gemaakt Dit toont Dr. Vittorio Veronese, secretaris van het permanente comité van internationale con gressen van het lekenapostolaat, aan in een artikel, dat zojuist in de Osservatore Romano versche nen is. De volgende resultaten zijn in de relatief korte tijd van één jaar bereikt: 1. Een intensere belangstelling en initiatief van het Hoogwaar dig Episcopaat in verschillende delen van de wereld, naar de wens van de H. Vader. In het bijzonder vermeldt Dr. Veronese het herderlijk schrijven van Kardinaal Griffin en van de ge zamenlijke Zwitserse bisschoppen over dit onderwerp. 2. Het lekenapostolaat is ge organiseerd in streken, waar het nooit te voren was gesignaleerd, b.v. aan de Goudkust van Viët- nam. 3. De samenwerking tussen de verschillende landelijke organi saties van het lekenapostolaat is sterk geïntensiveerd. Zo hebben b.v. de Engelse afgevaardigden naar het internationaal congrës te Rome zich georganiseerd in een comité, dat regelmatig bij eenkomt. 4. De Katholieken zijn zich 't gevoel, dat zij allen lid zijn van een groot gezin, waarvan de Paus het hoofd is, dieper bewust geworden. Ook dit beantwoordt aan de uitdrukkelijke wens van de H. Vader. In deze gegevens ziet Dr. Ve ronese gelukkige verschijnselen voor de ontwikkeling der Katho lieke Actie in de gehele wereld. Verkiezingen in W.-Duitse grensgemeenten BONN 22 Oct. (ANP) De minister van binnenlandse zaken van de West-Duitse staat Noord- Rijnland-Westfalen, dr. Meyers, heeft in een missieve aan de Duitse grensgemeenten opdracht gegeven in de nieuw te kiezen gemeenteraden plaatsen open te laten voor die delen van de ge meenten, die door annexatie on der Nederlands of Belgisch be stuur zijn geplaatst. De nieuwe gemeenteraden zullen op 9 No vember worden gekozen. Er zul len in de betrokken raden zo veel plaatsen onbezet moeten blijven als overeenkomt met het door de annexatie afgesneden be volkingsdeel. Oorlogsgraven LONDEN. 22 Oct. (A.P.) De gemeenschappelijke commissie voor Nederland en het Gemene best van de Britse oorlogsgraven- commissie is twee dagen in Lon den bijeengeweest, om te spreken over een regeling van het bezoek van familieleden aan de oorlogs kerkhoven in Nederland. Verder werd gesproken over het gedenkteken voor de gevalle nen van de eerste Britse divisie luchtlandingstroepen in Arnhem en de Gemenebest kerkhoven in Nijmegen, Holten en Bergen-op- Zoom. Aan het hoofd van de Neder landse delegatie stond admiraal J. Th. Fürstner. blad Siasat. Dit meldde, dat „de regering enkele Britse firma's, die in Iran handel driiven, ver zocht heeft, ten spoedigste op heldering te geven over haar po sitie. Het is aan het licht geko men. dat enkele vertegenwoor digers van deze firma s naast hun commerciële werk politieke activiteit bedrijven," aldus het blad. Beursbericht Middenmeer MIDDENMEER 22 Oct. Tarwe 2325.50; zomergerst 31 34.30; wintergerst 3133.25; haver 27—28.75; rogge 27—28.50; capucijners 40—47; groene erw ten 47.7553.75; karwijzaad 53 59; blauwmaanzaad 115126.50; withooi 105115: rode klaver- hooi 90100; lucernehooi 105 115; haverstro 2527; gerststro 3536; tarwestro 3234; groene erwtenstro 6065; ander erwten stro 3050; voederbieten met hooggehalte 2224; suikerbieten 40—42; vers bietenblad 6.508; suikerbietenkoppen 2526; voer- aardappelen 3.504.50; pootaard- appelen mt. 28—35; binnenland 17—33; pootaardappelen mt. 35 45; binnenland 1525; pootaard appelen boven 45; binnenland 12 21; buitenland zelfde prijzen; consumptieaardappelen 8.50 11.50. Rubber in wegdek KEULEN 22 Oct. (AP) Tach tig wegexperts uit Duitsland, Ne derland en België hebben van daag in Keulen besprekingen ge voerd over nieuwe methoden in de wegenbouw, waarbij gebruik gemaakt wordt van rubber in 't weg dek. Enkele sprekers legden er de nadruk op, dat een weg dek waarin viif percent rubber verwerkt was, langer goed bleef en bovendien minder gevaar voor slippen gaf. In Duitsland zijn twee proefwegen met een derge lijk wegdek aangelegd en de re sultaten zijn buitengewoon gun stig. Eerste kloosterlinge doctor geneeskunde Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveert op 28 Octo ber tot doctor in de medicijnen zuster N. Paraclita Speetjens, Medische Missiezuster. Zuster Speetjens. die te Tilburg werd geboren, volgde de HBS m Ven- lo, begon haar medische studies in Amsterdam en trad na haar candidaatsexamen in de Congre gatie van de Medische Missie zusters. Toen zij geprofest was, zete zij haar studie te Utrecht voort, waar zij 28 April 1950 het artsendiploma verwierf. Zuster Speetjens was chirurgisch assis tente te Venlo. Dat zii voor haar proefschrift een gynaecologisch onderwerp koos, staat in verband met het feit, dat onder de Me dische tekorten in de missielan den, het gebrek aan moeder- sohapszorg in de meest uitgebrei de zin van het woord een van de zeer nijpende problemen uit maakt. ROEPINGEN IN AMBTENARENGEZINNEN Enquête door Sociaal Kerkelijk Instituut Teneinde zich een beeld te vormen van het aantal roepingen voor priesterschap en kloosterle ven in de gezinnen der ambtena ren, wordt onder de leden van de ARKA door het Katholiek So ciaal-Kerkelijk Instituut een en quête gehouden. Prof. Zeegers, de directeur van het instituut, stelt er veel prijs op om in samenwerking met Dr's. Dellepoorh een terzake kundige, deze enquête te houden onder de ambtenaren. Men is van mening dat de kans van slagen bij deze maatschappelijke groep 't groot ste is, omdat zij doorkneed is in de omgang met formulieren en geroutineerd in het invullen daarvan. Voor de enquête komen in aanmerking alle ARKA le den. die gezinshoofd zijn en voor 1 Januari 1939 een huwe lijk hebben gesloten, dus ook voor degenen, die geen énkele roeping uit hun gezin hebben zien voortkomen. Op 27 October a.s. hoopt Vic tor E. van Vriesland zijn 60e verjaardag te vieren. Van 1931-1938 was hij als letter kundig- en kunstmedewerker aan de Nieuwe Rotterdamse Courant verbonden. Victor v. Vriesland, die zelf een bekend letterkundige is, is vice-voor- zitter van de Vereniging van Letterkunde en voorzitter van de P.E.N.-club in Nederland. Naar het K.N.P. verneemt, heb ben de Nederlandse paters Car- melieten in verband met een mo gelijk proces van zaligverklaring wij schreven hierover enige maanden geleden uitvoerig tot de bisschop van 's-Hertogen- bosch mgr. D. Mutsaerts een ver zoek gericht een bisschoppelijke rechtbank te willen instellen, die belast zal worden met het onder zoek naar het leven, de geschrif ten en de heldhaftige dood van professor dr. Titus Brandsma, Carmeliet, die 26 Juli 1942 in het concentratiekamp Dachau is ge storven. Mgr. Mutsaerts heeft in begin sel hiertoe toestemming verleend, zodat de instelling van een offi ciële bisschoppelijke rechtbank binnen afzienbare tijd kan wor den verwacht. Prof. dr. Titus Brandsma was hoogleraar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen en geestelijk adviseur van de Katho lieke Journalistenvereniging. Tijdens de bezettingstijd stond hij op de bres voor het katholieke onderwijs en de katholieke pers. In opdracht van de Aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, stelde hij 31 December 1941 een aantal richtlijnen vast over de houding die de katholieke dag bladen dienden aan te nemen te genover de bezetter in verband met het bevel advertenties en ar tikelen ten gunste van de N.S.B. op te nemen. Op grond hiervan werd hij ge arresteerd en na verblijf in ver schillende Nederlandse gevange nissen en kampen tenslotte naar Dachau gebracht, waar hij ten gevolge van grote ontberingen en zware kwellingen op heldhaftige wijre is gesorven. uit de Oostelijke zone BERLIJN. De plaatsvervan gende chef van de criminele po litie in Oost-Berlijn, de 39-jarige Heinz Tacke, is naar West-Ber lijn uitgeweken, omdat, naar hij zei, hij de politiemethoden in Oost-Berlijn niet met zijn gewe ten in overeenstemming kon brengen. Volgens politie-autoriteiten ge droeg Tacke zich bij zijn verhoor „zeer arrogant" en „stelde hij zich aan als een filmster". Maandagavond werd Tacke na een diepgaand verhoor vrijgela ten. Politiefunctionarissen noem den Tacke een „bijzonder geval". Hij was volgens hen „een gesle pen vent, die klaarblijkelijk in West-Berlijn geld denkt te ver dienen". AMERIKA BESTELT BRITSE VLIEGTUIGEN Dit model laat zien, hoe de Havillant Co- met III, een Brits straalvliegtuig, dat wordt aangedreven door vier Rolls Royce turbine-straalmotoren, er uit zal zien als lijn- toestel van de Ameri kaanse vliegtuigmaat schappij, de Pan Ame rican World Airways. Deze maatschappij heeft drie van deze toestellen in Engeland besteld. P' 1 - DIT is het verhaal van Ribbeltje Pompoen, een oljjk speelgoedpóesje. Het was gebreid van rode wol en wel zó, dat je overal ribbeltjes zag. Vandaar de eerste naam van ons speel goedpoesje, dat over zijn rode lijfje nog een schortje had, waaraan twee grote wollen pompoenen benge len. Nu begrijp je zeker wel, waarom het diertje „Ribbeltje Pompoen" heette en niet andèrs? Alle poppen en alle bees ten in de kenden Ribbeltje al jaren lang. Bruintje de Beer be weerde altijd, dat hij het poesje vroeger nog wel eens op zijn knie had ge had! En het matroosje ver belde trots van de eerste ldag, waarop Ribbeltje in de speelgoedhoek was geko men. Het ventje was daar juist zo trots om, omdat het een dag na zijn aankomst was geweest! Verder had je de tweelingpoppen Wille- mijn en Poppedijn, die het poesje nog zingen hadden geleerd. Tenminste.... dat hadden ze geprobeerd. Rib beltje was nooit verder ge komen dan 'n vals gemauw, maar niemand werd <daar boos om. „Een poes blijft altijd een poes", zei Bruin tje de Beer met zijn zware 'bromstem, „die kan geen mooie bas hebben zoals een beer." Ik vergis me heus niet als ik vertel, dat ze allemaal veel op hadden met het speelgoedpoesje. Het was ook een vrolijk, geestig diertje, maarhet had één gebrek. Het was ver schrikkelijk nieuwsgierig. O, o, wat wilde dat poesje graag alles weten. De hele dag zat het met zijn oortjes gespitst. Het probeerde overal wat op te vangen en zodra het iets gehoord had, begon het te babbelen of vragen te stellen. „Wisten jullie dat al?" zei het dan tot Willemijn en Poppedijn, „Bruintje de Beer vindt zijn stem beter dan die van jul lie. Dat kon ik net horen, toen hij met het matroosje zat te praten". Soms kwam het ook met heel geleerde woorden aan zetten. „Bruintje de Beer" vroeg het dan, „wat is p-p-p-politiek enne s-sla- salaris?" De dikke beer hield meestal de han den voor de oren, als hij zulke ingewikkelde woor den hoorde. „Houd toch op" bromde hij na een poosje, „dat zijn woorden, die al leen grote mensen en be ren kunnen begrijpen. Dat is toch niks voor jou, klein venste-beste pop, maar. „een beetje gauw aange brand" zei Bruintje de Beer. Wat dit betekende? Dat Moriaan gauw driftig werd. Dan rolder, zijn zwarte ogen boos heen en weer, al meende hij het niet zo kwaad. Moriaan had al heel gauw in de gaten, dat Ribbeltje het poesje zo nieuwsgierig en babbelachtig was. „Als je dat niet afleert" dreigde hij op zekere keer, „dan de vraag: „Is het waar van die voorstelling van u en Bruintje de Beer? Ribbel tje zegt" „Ribbeltje!" riep Mo riaan woedend. Hij greep het poesje, dat verschrikt wilde ontsnappen, nog net bij zijn oor en trok....N trok „Hela!" riepen ze toen opeens allemaal, „je trekt zijn oor uit, houd op, houd op". Ja, het was waar. Er had een draadje los ge zeten aan Ribbeltjes ge- ding. Wanneer zul je nu eindelijk eens afleren om overal de gesprekken af te luisteren? Wat gaat jou het aan, of die malle mensen praten over solitiek en pa- laris, ik bedoel politiek en salaris? En waarom heb je aan Willemijn en Poppe dijn verteld, dat ik mijn stem beter vind dan die van hun? Ze zijn allebei een dag kwaad op me geweest en dat .was jouw schuld, nieuwsgierige, praatzieke Ribbeltje." 'A zo'n lang standje veranderde het poesje wel voor een poosje. Let op: voor een poosje. Na een dag of drie was het alle goede voornemens glad ver geten en spitste het zijn oortjes weer, eerst een klein eindje, maar al spoe dig helemaal. En zo gauw had het niet een nieuwtje opgevangen, of het kweb belde, dat zijn snorhaartjes er van trilden! 9 Toch kwam er nog 'n ein de aan Ribbeltjes nieuws gierigheid, heel onver wachts. Het gebeurde, toen Moriaan zijn intrede had gedaan in de speelgoedhoek. Wie was Moriaan? Ook een pop, maar dan een roet zwarte, met kroeshaar en glimmende ringen in zijn oren. Moriaan was een bo- trek ik je nog eens aan je oren"Misschien had het poesje daar niets van geloofd. Het leerde zijn nieuwsgierigheid tenminste niet af en zo liep het op zekere dag in de val. Op die bewuste dag dan zat het lekker in het zon netje. Het was echt in zijn nopjes, niet alleen om die heerlijke zonnewarmte, maar ook, omdat het weer zo'n prachtig nieuwtje wist. De volgende dag zou de tweeling Willemijn en Pop pedijn jarig zijn en weet je, wat er dan ging gebeu ren? Dan zouden Bruintje de Beer en Moriaan een voorstelling geven. De ne gerpop zou dansen en de beer zou er bij zingen. „Jouw donkerbruine huid en mijn donkerbruine stem passen uitstekend bij el kaar" had Bruintje gezegd, dat had Ribbeltje zelf ge hoord of liever: afgeluis terd! Enwas het nu al leen maar bü afluisteren gebleven. Maar nee, het poesje kon zijn mond weer niet houden. Het wist het nieuws nog geen tien minu ten, of het liep op Wille mijn en Poppedijn af en vertelde alles, wat het had opgevangen. „Ooh!" riep Poppedijn verrast en Willemijn stapte meteen naar Moriaan met losse draadje te pakken gekregen. Zodoende was het breiwerk een heel eind uit getrokken en stond Ribbel tje daar zielig met een half oor te kijken! Moriaan kreeg er zelf bijna de tra nen van in zijn zwarte ogen. „Zo had ik het niet be doeld" mompelde hij, „maar ja, die nieuwsgierigheid van dat poesje ook altijd, die bederft altijd de hele boel." De anderen wisten niet wat ze zeggen moesten. Mo riaan had gelijk, maar voor Ribbeltjes oor was het toch ook wel erg. „Dat oortje kan het al vast nooit meer spitsen", dacht het matroos je nog weemoedig. O, geluk kig kwam er uitkomst. Het meisje, aan wie alle poppen en speelgoedbeesten toebe hoorden, ontdekte op zekere dag het halve oor van haar gebreide poesje. „Ik zal er weer een stukje aanbreien" zei ze, „maar of ik nog ge noeg rode wol heb?" Nee, dat had ze niet. Er moest ook nog gele wol bij, zodat Ribbeltje een rood oortje met een geel puntje kreeg. Toch was het er blij mee, want het is beter dan een half oor. Het kon er nu ook weer goed mee horen, maar een ding moet ik je vertel len: het gebruikte dit en het andere oortje nooit meer om gesprekken af te luisteren. En zoveel babbe len deed het ook niet meer, want stel je voor, dat het inplaats van mooie rode snorharen nog eens gele kreeg! Volgend jaar zal in geheel de Kerk het achtste eeuwfeest van St. Bernardus' sterfdag worden gevierd. Ook Nederland zal daar bij niet achterblijven. Tussen de jaren 1112 en 1153 zwierf door Europa deze man, die als een der allergrootste en invloedrijkste van zijn tijd werd beschouwd. In 1112 treedt de H. Bernardus met zijn oom, broers en vrienden in de abdij van Cito in. 20 Augustus 1153 sterft hij in de door hem gestichte abdij van Clairvaux. In deze tussentijd ontwikkelt hij als geestelijk leider, als orga nisator en bestuurder, als leraar, schrijver en predikant een activi teit, die haar stempel heeft ge drukt op de West-Europese be schaving. Het volgend jaar vieren wij het achtste eeuwfeest van zijn zalig afsterven. In Frankrijk is een grootse viering van dit eeuw feest in voorbereiding, met als middelpunt Dyon. Nederland, dat aan de Cister- cienser familie zoveel te danken heeft, zal dit voorbeeld navolgen. De studiedagen voor de geschie denis van de Nederlandse vroom heid, die van 10 tot 12 April 1953 voor de tweede maal in het Hos pitium van de abdij van Berne BOVENKARSPEL. De aan voer op de bloembollenveiling bestond uit 5700 manden. Vele kopers bezochten de veiling. De prijzen waren voor vele soorten iets beter: 1 4 op is A; 12-14 is B; 10-12 is C; 8-10 is D. Abu Hassan B 415435: C 205; Acca Laurentia A 260280: B 160—225; C 105—135; D 090; Adinda A 245—255: B 110—130: C 100; Alaska B 265; C 150; Allard Pierson A 235290; B 210—265: C 115—130; D 085— 110; Alpenklokken B 205; C 115; Agnita A 260—275; B 260—270; C 185—195: D 130—155: Are de Triumph A 295; B 180215; J. S. Bach A 210—245: B 160—185; C 100120: D 085115: Bitto' Hea ven B 305370: C 170: Bloem fontein A 090115: B 075105; C 075—090: Boulogne A 290; B 250; C 190: BI. Schoonheid B 500; C 155: Capt. Boyton A 355; B 290335; C 165: Ceasar B 290: C 130; Cherbourg B 415425; Clin- gendaal A 215255: B 170—215; C 105—125: D 090—100; Crimson Glow A 255: B 190: Dr. Dentz B 155—200; C 100—125; D 070; Early Sunrise A 190210: B 165 —210: C 110—140: Energie A 235 B 170: Dr. Fleming A 200—215; B 160—170: C 080—125; D 070— 120; Firmament B 355; C 130: Gen. Eisenhower B 120145; C 100; Gold Dust B 145—200: C 090—110; D 080—090: Golden Favorite A 235: B 165; Golden Show B 200—210: C 110: D 095; Golden West B 175; C 105: D 085: Han van Meegeren B 145 215: C 090: D 070: Hanny Schaft B 340—370; C 195—245; C 115; Harry Hopkins B 520; C 355; D 220; Hawaii' A 250255; B 145 205; C 125—135; D 095; Holland's Glorie A 175—190; B 140—205; C 085—125; D 075: Java A 200— 215; B 155—165: C 125—135; D 085090: Joh. Straus A 110—140; B 095—125: C 080—110; D 070— 100: Joh. van Konijnenburg B 560590: D 245; Juniklokken A 230—245: B 205—215; C 090—125; D 085—090: Kardinal Spellman A 405: B 320: C 190: Lavendel Dream A 315—340; B 230—290; C 170185; D 120: Leeuwen horst A 120—155; B 100—140; C 085140; D 090105: Liberation A 310: B 265; C 140: Lilac Won der A 115—130: B 085—120: C 085095: D 075; Limburgia A 235; B 205; C 185; D 110: Louis Mayer A 415; C 280; Lilac Times B 605: B 400: Maiuba B 460; C 250: Mansoer A 305—325: B 260; C 170: Marks Memory A 405; B 350—370; C 145—155; Maske rade B 355—365: Memorial Day B 505; C 130—195; Minerva B 225: C 145: Modern Times A 395; B 365410; Montgomery B 375; Morning kiss A 220235; B 195 —220: C 110—160; D 090; Mau reen Gardner A 250; B 170; C 110: Nieuw Europa A 420—460; B 350—415; C 220—250: D 150— 165; Normandië B 330; C- 250; D 165: Nelson B 195: C 110; D 085; Pax A 205: B 160; C 100; Paul Rubens A 355—370; B 260—340; C 145—190: D 105; Picardy A 380—450; B 330—400: C 220—260; D 150—180; Parade A 210; B 150: Puccini B 385; Pactolus A 270: B 235; Red Cross B 190; Red Fox A 215—285; B 165—225; C 100— 115: D 085; Roma A 605; B 480; C 300: Roosevelts Memory B 200 230; C 140: Rosa van Lima A 260—295; B 230—280; C 160—185; D 110125: Rijzende Zon A 260; B 170: C 125; D 095; Red Charm B 185; C 110; Salmon Joy A 380 —410; B 320—405; C 180—205; D 105; Semarang B 205; C 105: D 085: Silhouet A 185—200: B 120—160: C 110; D 075—080; Skymaster B 300; C 115; D 095; Sneeuwprinses A 115130: B 090 —115: C 080—115: D 060—090; Solo Mio B 305: C 180: D 075; Spotlight B 390; C 190; D 145; van Tienhoven B 265280; C 135 —150; B 105—115; Tivoli B 215 C 165; Topscore B 335; C 225; D 155: Thorn. Edison B 400; C 195; D 090; Vanguard B 325; C 185: D 140; Vincent van Gogh A 580 —590: B 460—545; C 245—305; D 185245; van Wijnbergen A 200; B 095—115: C 085—100: D 070080: Zomervreugde B 170: C 125—135: D 095. Lelie Oranje Triumph 20-22 2530: 18-20 2040; Lelie Regale 24 op 3300—3900; 22-24 2900— 3200: 22-22 2600—2700; 18-20 1900 Lelie Teunifolium 20-22 2000; 18-20 1700. PLANTGOED VEILING 22 October 1.952 Brillant Star 2.50; Coul. Cardinal 0.95; Cram. Brillant 0.50: Crimson Queen 0.30; Ibis 0.60; Mr. v. d. Hoeff 0.80—1.20; Murillo 0.50: Max Schlegel 0.360.85; Triumphator 1.601.90: Witte Due Max 0.36; Bartigon 0.46; Bartigon Max 0.60 1.10: Fantasy 0.36; Golden Har vest 1.30; John Gay 0.55; Orange Favorite 0.55: Pr. Elisabeth 0.40 0.45; Red Champion 2.30: Red Master 0.42; Rose Copland 0.38 1.05; Sunshine 0.45; William Pitt 0.36; Wintergold 2.40: Zenober 0.65; Zwanenburg 0.45, alles per kilo. GARNALEN VIS SER KREEG MIJN IN 'T NET HARLINGEN Dezer dagen was de H.A. 16, kapitein D. Ze gel, onder Terschelling aan het garnalen vissen. Toen de kuil werd binnengehaald, kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat men een mijn had opge vist. Onmiddellijk liet men de kuil weer aflopen. Zij werd aan de zee prijsgegeven, na eerst van een boei te ziin voorzien, waarna men de Noordzee opvoer en de aldaar dienstdoende mijnenveger van de Kon. Marine waarschuw de. die in verband met de vorige week op mijnen gelopen schepen ter plaatse is. De mijn was toen weldra onschadelijk gemaakt. worden gehouden, zullen aan de persoon en de geestelijke invloed van de H. Bernardus gewijd zijn. Als centraal onderwerp is geko zen: De Christus-vroomheid van Sint Bernardus in de Nederlan den, een thema, dat de meest be langrijke bijdragen van Sint Ber nardus voor de geschiedenis van de Nederlandse vroomheid belich ten zal. De volgende inleiders zullen het onderwerp behandelen: prof. dr. Zacharias Anthonisse O.F.M. Cap., drs. A. H. Bredero, Dom J. B. Déchanet O.S.B., dr. A. Ampe S.J., P. Edmond Mikkers O.C.R., prof. dr. J. van Mierlo S.J. Zij zullen achtereenvolgens spreken over het verband van de Chris tus-vroomheid in het Oosten en het Westen; de persoon van St. Bernardus in zijn tijd en gezien door zijn tijdgenoten; de bronnen en de structuur van de geestelijke leer van St. Bernardus en van Willem van Saint Thierry; de invloed van St. Bernardus op de mystieke school van Jan van Ruusbroec en op de Moderne Devotie. Op Zondag 12 April 1953, be loken Pasen, zal een van de Ne derlandse Cistercienser abten voor de deelnemers aan het con gres een Pontificale H. Mis op dragen. Bericht van deelneming kan nu reeds worden gezonden aan het Secretariaat van de Stu diedagen, St. Annastraat 73, Nij- mijgen. THEEPOT MET 1666 CENTEN AMSTERDAM 22 Oct. Een familie uit Amsterdam, woon achtig aan de Pieter Lastman kade. heeft op het kantoor van het Koningin Wilhelminafonds 'n theepot vol centen (in totaal 1666 centen) laten brengen. Het dek sel van de pot was dichtgebon den en er was een briefje bü, waarin de familie het bedrag aanbood als kleine bijdrage voor de kankerbestrijding. Het geld was bijeengebracht door alle cen ten, die in het gezin in omloop kwamen, in de theepot te stop pen. Ook bleken nog 14 stuivers, 1 dubbeltje en 3 gulden in de pot te zitten. Het totale bedrag was dus f 20.46, hetgeen door het Koningin Wilhelminafonds dank baar werd aanvaard. Medische uitrusting standaardiseren PARIJS 14 N.AV.O.-landen hebben een veelomvattend pro gram tot standaardisering van hun medische uitrusting en op leiding opgesteld. Met het oog op de mogelijk heid van een nieuwe wereldoor log willen zij hun medische uit rusting gelijk maken, zodat een Engelse brancard pat in een Amerikaanse ambulancewagen, en een Turkse naald in 'n Frans injectiespuitje, wat nu niet het geval is. Hetzelfde zou worden gedaan ten aanzien van de op leiding van medisch en verple-1 gend personeel. Wanneer verzenden? 's-Gravenhage. Correspon dentie, die ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar naar on derstaande landen per zeepost wordt verzonden, moet, wil zü de geadresseerden op tijd berei ken, ter post zijn bezorgd op de achter de bestemmingen opgege ven data. De overtochtsduur is berekend tot de eveneens achter deze lan den vermelde plaatsen, voor an dere bestemmingen is het ge wenst eerder te posten. Algerië (Algiers): 13 Dec. Argentinië (Buenos Aires): 19 Nov. Australische Statenbond (Perth, Adelaide, Melbourne,1 Sydney)8 Nov. Belgische Congo (Leopoldstad): 29 Nov. Bolivia (La Paz): 19 Nov. Brazilië (Rio de Janeiro, San tos): 30 Nov. Brits Guyana (Georgetown): 24 Nov. Canada (Montreal): 3 Dec. Chili (Santiago): 19 Nov. China, nationalistisch gedeelte (Taipeh): 1 Nov. China, overig gedeelte (Peking) 29 Nov. Columbia (Barranquilla): 8 Nov. Cuba (Havana): 15 Nov. Egypte, brieven en briefkaar ten (Cairo): 18 Dec. Egypte, overige stukken (Ale- xandrië, Port Said): 6 Dec. Hongkong: 8 Nov. India (Bombay): 8 Nov. Indonesië (Djakarta): 25 Nov. Irak (Bagdad): 3 Dec. Iran (Teheran): 26 Nov. Israël (Haifa, Tel Aviv): 6 Dec. Japan (Tokio): 12 Nov. Libanon (Beyrouth): 3 Oec. Malaya (Singapore): 22 Nov. Marokko (Casablanca): 10 Dec. Mexico (Mexico City): 26 Nov. Midden-Amerika, niet met name in deze opgave vermelde staten: 12 Nov. Ned. Antillen (Willemstad, Oranjestad): 24 Nov. Nieuw-Guinea, Ned. gedeelte (Sorong, Manokwari, Biak, Hol- landia): 26 Oct. Nieuw-Zeeland (Wellington): 1 Nov. Pakistan (Karachi): 8 Nov. Paraguay (Asuncion): 19 Nov. Philippijnen (Manilla): 12 Nov. Suriname (Paramaribo): 24 Nov. Syrië (Damascus): 3 Dec. Tunis (Tunis): 13 Dec. Unie van Zuid-Afrika (Kaap stad): 29 Nov. Uruguay (Montevideo): 19 Nov. Venezuela (La Guaira): 24 Nov. Ver. Staten van Amerika (New York): 3 Dec. West-Afrika (Dakar, Freetown, Takoradi, Lagos): 19 Nov.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7