Rede rector van der Hoogte verwekte opschudding Fregat (1450 ton) verdampte Herstel Kerkelijke Hiërarchie wordt feestelijk gevierd Pro-Engels stamhoofd vermoord HALF JAAR tegen Duits pastoor in hitte van 1 millioen graden DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Is dat nog een vraag 14 Mei 1953 in heel 'f land H. Mis van dankbaarheid MAV MAV SLAAT TOE 370 doden, 200 vermisten Aardschok eist 18 slachtoffers Sleepreis voltooid van 11.000 mijl De emigratie-voorlichting Critiek als reactie 43 vissers op zee omgekomen Gevaar neemt toe Mr. A. M. Joekes lid Raad van State die stinkbommen gooide DE BRITSE ATOOMBOM NOORDHOLLJ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50: in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. By contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Vrijdag 24 October 1952 18c Jaargang No. 12612 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DEZER DAGEN hadden wij een gesprek met iemand, die goed thuis is in de verhoudingen van Katholiek Nederland, ook wat de hangende problemen van de ka tholieke sociale en politieke een heid betreft. Hij zei, dat het onjuist zou zijn, bij het komende overleg in de, toen nog te benoemen, commissie van het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, de vraag, of er ook politieke eenheid moest zijn, ter discussie te stellen. Immers, dat zou betekenen, dat men ook de mogelijkheid moet aanvaarde.:, dat die eenheid niet nodig zou zijn, en dan, zo zei hij met nadruk en zonder voorbehoud, „dan zijn wij radicaal van de kaart". Die woorden, welke, zoals de lezer weet, geheel onze, ook hier herhaaldelijk uitgesproken me ning weergeven, klonken ons nog in de oren, toen wij kennis namen van de mededeling van dat Ka tholiek Bureau, dat het besloten heeft tot instelling van een breed samengestelde commissie, welke het vraagstuk van de politieke eenheid onder de katholieken in Nederland in studie zal nemen. Reeds bij de lezing van deze zinsnede was er reden de wenk brauwen te fronsen, al kan men nog aannemen, dat een studie over „het vraagstuk van de poli tieke eenheid" zich in de praktijk wel bewegen zal binnen de gren zen van het standpunt, dat de Katholieke Volkspartij heeft inge nomen, toen zij aan het Bureau het verzoek deed, een onderzoek in te stellen naar de wegen en middelen, welke aangewend moe ten worden om te komen tot her stel en versterking van die een heid. Maar de verdere lezing van de mededeling van het Bureau heeft ons toch werkelijk teleurgesteld. Daar staat n.l. dat de opdracht van de commissie zal zijn, „op de grondslag van de noodzakelijkheid van eendracht op sociaal gebied na te gaan, in hoeverre deze sociale eendracht eenheid op staatkundig terrein vorder t". Hieruit kan niet anders worden begrepen, dan dat de politieke eenheid „ter discussie" wordt ge steld. Dat vinden wij fataal. Wij willen op dit ogenblik nog niet zover gaan om te herhalen wat de man met wie wij boven bedoeld gesprek hadden, als kras se slotsom stelde: nu gaan wij radicaal van de kaart. Maar wij betreuren het toch, dat de zaak door het Bureau zo gesteld wordt, als nu het geval is. Hier wordt principieel uitgegaan van de ge dachte, dat de staatkundige een heid wel eens niet gevorderd zou kunnen worden. Dat is „een bui ging" naar de twijfelzucht, welke wij bejammeren. Wij kunnen slechts hopen, dat het in de p r a c t ij k zal mee vallen. Merkwaardig is in dit verband en in zekere zin na tuurlijk ook geruststellend dat het bestuur en de fractie van de Katholieke Volkspartij, met enige leden „als permanente adviseurs aan het werk der commissie zul len deelnemen". Bestuur en Frac tie (alleen van de Twééde Kamer) van de K.V.P. zouden dit wel niet aanvaard hebben, indien zij niet hoopten, dat het principiële standpunt van het Bureau door het commissie-onderzoek toch nog tot een goede uitwerking zal ko men Nogmaals, wij hopen dat. Want het kan geen vraag zijn, of de katholieken van Nederland ook in staatkundig opzicht één moeten zijn! HONDENWACHT' IN KOREA Soldaat en hond houden de wacht bij een vliegtuig, dat geland is op het achtste vliegveld voor bombarde- ments- en gevechts vliegtuigen in Z. Korea. Zij maken deel uit van een speciaal getrainde groep, die verant woordelijk is voor de bewaking van de vliegvelden. UTRECHT De grote landelijke viering van het Eeuw feest van het Herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Neder land, zal, op één uitzondering na, geheel in Utrecht ge concentreerd zijn van 13 tot en met 18 Mei 1953. Hoofd zakelijk in de maand April zullen door tal van Katholieke organisaties bijeenkomsten en congressen worden geor ganiseerd, waarin men zich zal bezinnen op hetgeen in de voorbije eeuw werd tot stand gebracht en op dat, wat in de toekomst nog moet worden bereikt. Voorafgaand aan of volgend op de officiële viering, zullen in de vijf bisdommen aparte Diocesane vieringen worden georganiseerd. Dit is in algemene lijnen het feestprogramma, onder de titel Honderd jaar Kromstaf" aange diend, dat inmiddels door het Hoogwaardig Episcopaat werd goedgekeurd. Vanzelfsprekend zijn vele de tails, welke wij hieronder weer geven, slechts een schematische aanduiding van de wijze waarop de Stichting 1853-1953 zich de verwerkelijking van het feest programma denkt. Er zullen nog bergen werk moeten worden ver zet vooraleer het zijn uiteinde lijke vorm zal hebben verkregen. Aan de vooravond van de fees telijkheden, welke officieel op 14 Mei beginnen, is te Utrecht een bijeenkomst geprojecteerd, waarin de feestviering plechtig onder bescherming van de H. Wil- librord gesteld zal worden. NAIROBI, 23 Oct. De Mau-Mau heeft gisteren een der leiders van de Kikoeyoe stam, Nderi, alsmede een Afri kaanse politieagent vermoord. Tivee Kikoeyoe-agenten worden vermist. De Britse troepen en de politie zijn een grootscheepse jacht op de moordenaars begonnen. Er zijn 21 personen gearresteerd. Ongeveer 500 leden van de Mau Mau hielden een bijeenkomst in een bananenplantage toen zij door Nderi verrast werden. De inlandse politieman trachtte nog te vluch ten, maar hij werd gegrepen en afgeslacht. Aan Nderi was meegedeeld, dat een plechtigheid van de Mau Mau zou worden gehouden, waarbij weer eden zouden worden afge legd. Hij verwittigde de blanke autoriteiten, maar terwijl die nog bezig waren versterkingen te ver zamelen, haastte het stamhoofd zich alvast met een landspolitie- man, een stampolitieman en een hoofdman naar de plechtigheid, allen met geweren gewapend. Zij werden door de wachters van de Mau Mau ontvangen met speren en lange messen. De politie vuurde over de hoof den van de menigte, die 't opper hoofd aanviel. Deze trachtte te ontkomen, maar de gillende me nigte had hem spoedig te pakken en hakte hem in stukken. De spanning in de Kikoejoe- gebieden neemt toe. Er worden veel incidenten gemeld. Zes ba taljons Britse imperiale troepen zijn op jacht naar verdachten. De speelcluboverval te Rotterdam De Rotterdamse rechtbank veroordeelde conform de eis F. A. uit Breda tot een gevan genisstraf van 1 iaar met aftrek. De 37-jarige havencontroleur S. F. S. Z. en de 32-jarige binnen huis-architect A. M. H. van G. beiden uit Den Haag zijn ieder veroordeeld tot een gevangenis straf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek. Zij waren betrokken bij een overval op een speelclub aan de Walenburgerweg te Rotterdam op 18 Juli j.l. De buit zou 9 a 10.000 gulden aan chèques en geld hebben bedragen. Op Donderdag 14 Mei (Hemel vaartsdag) zal overal in ons land en zoveel mogelijk gelijktijdig, een H. Mis van Dankbaarheid opgedragen worden. Om 11 uur zullen de Hoogwaardige Bisschop pen in hun eigen diocees een Pontificale H. Mis opdragen. Waarschijnlijk in de kathedraal van Haarlem zal dan een door Jurriaan Andriessen voor deze viering gecomponeerde Mis wor den uitgevoerd. door typhoon MANILLA, 23 Oct. Het Rode Kruis van de Philippijnen heeft vanavond meegedeeld, dat er bii de typhoon van gisteren 370 per sonen om het leven zijn gekomen en verscheidene honderden zijn gewond. Er worden 200 mensen vermist. De telling is gebaseerd op tele grafische en radiografische bood schappen, die uit de verwoeste provincies in Manilla binnen komen. Volgens een bericht uit Saigon zal de typhoon, die gisteren de Philippijnen teisterde, morgen de Indo-Chinese kust bereiken. ISTANBOEL, 23 Oct. Giste ren even na zes uur in de na middag heeft in de omgeving van Adana in Zuid-Turkije een aard schok plaats gevonden, die aan minstens achttien personen het leven kostte en veertig anderen zware verwondingen toebracht. Volgens de eerste berichten, die heden Istanboel bereikt hebben, is in Adana een stad van 150.000 inwoners grote schade aangericht aan huizen en gebou wen. Verwacht wordt dat het aantal doden nog zal groeien. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL BIJ HOOGOVENS Bij werkzaamheden aan de koelplaten van hoogoven 1 is één van deze platen uit de ovenwand naar buiten gedrukt. De 46-jari- ge storingsbandwerker A. P. Zon neveld uit Beverwijk, werd door een steekvlam, gevolgd door een stroom gloeiende cokes, getrof fen en op slag gedood. Het slacht offer was gehuwd en had viif kinderen. Van Baltimore naar Djakarta ROTTERDAM, 23 Oct. De sleepboot „Tyne", onder com mando van kapitein M. A. En gels, van L. Smit en Co.'s Inter nationale Sleepdienst, heeft zo juist een sleepreis van 11.000 mijl volbracht met de zuiger „Musi", die in Baltimore ge bouwd is voor rekening van In donesië. Bij aankomst vandaag te Djakarta werd de sleep feestelijk ontvangen. De „Tyne" vertrok 6 Augustus j.l. van Baltimore en deed slechts één tussenhaven in het Suez- kanaal aan om brandstof bij te laden. Rekening houdend met het oponthoud in het Suezkanaal heeft de eigenlijke reis 76 da gen geduurd. De gemiddelde snelheid was zes mijl per uur. De „Tyne" was op 14 Juni met een zuiger en een bak uit Rotterdam naar Natal (Zuid- Amerika) vertrokken en van Natal naar Baltimore gegaan. Na een kort oponthoud te Djakarta vertrekt de sleepboot naar Australië om daar Neder landse baggermolens en bakken van Albany naar Melbourne te slepen. In totaal moeten er drie reizen worden gemaakt voor Nederlandse aannemers, die be last zijn met het verbeteren van de haven van Geelong. een voor haven van Melbourne. Suiker van de bon in Denemarken KOPENHAGEN Binnenkort zal suiker in Denemarken voor het eerst sinds 13 iaar zonder bon verkocht kunnen worden, is Woensdagavond bekendgemaakt. Alleen kolen voor huishoude lijk gebruik ziin thans nog ge rantsoeneerd. De critiek, die de bisschoppelijk commissaris voor de emigratie, rector J. v. d. Hoogte, geuit heeft aan het adres van de voorlichters der emigranten en aan de emi granten zelf, heeft in bepaalde kringen nogal wat deining verwekt. De redelijkheid gebiedt ons de lezer ook voor te leggen de bezwaren, die tegen deze ernstige critiek worden aangevoerd. worden naar de gewestelijke ar- beidsbureaux, iets waartegen men iuist zo hard gevochten heeft. „Wij willen," aldus de heer Bakkér, „wel critiek horen, maar dan opbouwende critiek." TOKIO, 23 Oct. Men gelooft, dat 25 van de 28 bemannings leden van een Japans vissersvaar tuig, dat tengevolge van een storm ten noorden van Japan ge zonken is, verdronken zijn. Voorts wordt gemeld, dat een Koreaans vissersvaartuig met 18 man aan boord in zware zeeën verloren is gegaan. NIEUWE VLAGGEN AANGEBODEN aan Hoge Commissaris DJAKARTA Aan de Neder landse Hoge Commissaris in In donesië ziin in diens ambtswoning door de chef protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken nieuwe vlaggen aangeboden ter vervanging van de Neder landse vlaggen, die Vrijdag ver nield werden. Dit werd Donderdag desge vraagd door een woordvoerder van het Hoge Commissariaat aan Aneta bevestigd. De heer Lam ping heeft ziin waardering voor dit gebaar uitgesproken. De heer J. Bakker, voorzitter van de Raad van Overleg in het bisdom Haarlem vond het moei lijk te begrijpen, dat de rede van rector Van de Hoogte zon der enig nader commentaar ge publiceerd was in „De Emi grant", het voorlichtingsorgaan van de Katholieke Emigratie Stichting. Het blad is daarop ge zonden naar de katholieke dag bladen, die er het hunne uit overnamen, zodat het geheel een totaal verkeerde indruk heeft gewekt; het commentaar dat mgr. Hanssen, die op de be wuste vergadering in Utrecht aanwezig was, gegeven heeft, is in „De Emigrant" verzwegen en drong dus ook niet door tot de dagbladen. Bovendien meent de heer Bak ker de juistheid van wat door rector Van de Hoogte gesteld is te moeten aantasten. Met name aohtte hij het in strijd met de waarheid, dat de organisaties niets aan voorlichting gedaan zouden hebben, de conclusies, die door de bisschoppelijke com missaris genomen zijn, worden in brede kring ten zeerste be treurd. Het werk voor de katho lieke emigrant lijdt er ernstig schade onder en de heer Bakker vreesde, dat vele adspirant-emi- granten weer gedreven zullen DE KRAKATAU DJAKARTA. 23 Oct. Over het gevaar van een uitbarsting van de vulkaan de Krakatau wordt vernomen, dat het zeewa ter rond het vulkaaneiland reeds warm wordt en dat in de Lam- pongse districten van Zuid-Su- matra een begin van aardbevin gen te voelen is. De treinverbin ding Djakarta-Palembang zou al thans voor de oversteek tussen Java en Sumatra voorlopig ziin stopgezet. Bij K.B. is ingaande 1 No vember benoemd tot lid van de Raad van State Mr. A. M. Joekes, oud-minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Mr. Joekes zal in de Raad van State de vacature-Albarda ver vullen. Burgemeester van Oisterwijk benoemd Bij K.B. is ingaande 16 Nov. benoemd tot burgemeester der gemeente Oisterwijk, mr. H. L. F. M. baron van Hövell van Wezeveld en Westerflier met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester dei- gemeente Boxmeer. V.S. DOEN BEROEP OP DE V.N. NEW YORK, 23 Oct. De Ver enigde Staten hebben vandaag een formeel beroep op de alge mene vergadering der V.N. ge daan om het standpunt, ingeno men door de V.N.-onderhandelaars te Panmoenjon, te steunen. Ver der werd de voorzitter van de vergadering, de Canadees Lester Pearson, verzocht op de commu nisten een beroep te doen een einde aan de strijd te maken op de voorwaarden de<- Verenigde Naties. HONGAARSE PASTOOR LIET SACRAMENTS PROCESSIE HOUDEN Uit ambt ontheven en onder toezicht Laszlo Darabos. pastoor van Egerag in Hongarije, is uit ziin ambt ontheven en naar Pees overgeplaatst, waar hii voortaan als geesteliik ieugdleider zal ar beiden. Pastoor Darabos had op Sacramentsdag in zijn parochie te Egerag een processie laten houden en zelfs zonder de ver eiste zgn. toestemming een nach telijke aanbidding laten houden. Het is niet bekend, of de bis schop van Pees deze beslissing persoonlijk heeft genomen, dan wel dat hij daartoe vanwege de regeringscommissaris is gedwon gen. De overplaatsing van de pastoor naar Pees toont intussen wel aan. dat men deze priester, die zich niet schiint te willen voegen naar de progressieve maatregelen, onder toezicht wil houden. Als ieugdleider immers is hij opnieuw aan talloze rege ringsbepalingen gebonden. DiiSSELDORF De officier van justitie Luenen, van het Landesgericht Diisseldorf, heeft tegen de Roerkape laan dr. Klinkhammer 6 maanden en een week gevange nisstraf geëist wegens uitoefenen van dwang, straatschen derij en het veroorzaken van een oproerige volksoploop. Dr. Klinkhammer staat sinds meer dan 10 dagen terecht wegens het organiseren van protest-demonstraties tegen de film „Die Siinderinin Maart 1951. Tegen de medebeklaagde Scharf vroef de officier eenzelfde straf, tegen een jongere medewerker. Schreuwens geheten, twee we ken jeugdgevangenis: voor de drie anderen werd wegens ge brek aan bewijs vrijspraak geëist. De officier verwierp het argu ment van de beschuldigden, dat zij tot „eigen hulp" moesten over gaan. omdat de autoriteiten een onrechtmatige aanval op zedelijk- LONDEN, 23 Oct. De recente Britse atoomontploffing op de Monte Bello-eilanden was bedoeld om na te gaan welke uitwerking een atoomontploffing in een ha ver. zou hebben, aldus heeft pre mier Churchill vandaag verklaard. Churchill, die de eerste officiële verklaring dienaangaande aflegde, deelde het Lagerhuis mee, dat het wapen geplaatst werd in de Plym, een fregat van 1450 ton, dat voor de eilanden voor anker lag. Duizenden tonnen water, modder en stenen van de zee bodem werden duizenden meters hoog de lucht ingeslingerd. Daar na volgde een hoge vloedgolf. De Plym ging in damp op, aldus de premier. Van het schip bleven slechts enkele fragmenten over. Deze werden over het eiland ge slingerd en waren zo heet dat gras en struiken in brand vlogen. De ontploffing en de radio actieve besmetting verspreidden zich over een uitgestrekt gebied, aldus Churchill, maar hij gaf geen nauwkeurige cijfers. Kort na de ontploffing zijn twee officieren van de vloot met vrij groot gevaar in heli copters over het besmette gebied gevlogen. Vanuit hun vliegtuigen schepten zij zeewater op om de radio-activiteit ervan vast te stel len. Onder het personeel van deze atoom-expeditie vielen geen slachtoffers, aldus Churchill. Toen de vlam door de huid van de Plym schoot, aldus Churchill, bedroeg de temperatuur ongeveer 1 millioen graden, maar op het punt van de ontploffing was zij veel hoger. Churchill verklaarde voorts nog dat op verschillende afstanden van 't ontploffingscentrum proef- bouwsels, van belang voor de burgerlijke verdediging en de strijdkrachten, waren opgetrok ken. Bij de proef waren geen dieren gebruikt. In het gebied waren geen zoogdieren waarge nomen en de meeste vogels waren door de voorbereidingen voor de test verdreven. Churchill wees er duidelijk op, dat de eerste Britse atoomont ploffing Amerika er van kan overtuigen om Engeland mede delingen te doen over zijn atoom- gegevens. Churchill heeft geweigerd te zeggen hoeveel de atoomproef op de Monte Bello-eilanden gekost heeft, maar hij bracht zijn ver klaring in herinnering, die hij eerder in het jaar afgelegd heeft, dat de regering van Attlee 100 millioen pond besteed heeft om het wapen te bouwen uit geheime fondsen heid en wettelijke orde niet heb ben verhinderd. Zulk een ingrijpen is slechts dan geoorloofd, indien het uiter ste gevaar aanwezig is voor het behoud van die goederen, die voor de gemeenschap van levens belang zijn. „De film nu is. met alle ach ting voor het oordeel der be klaagden. niet zo gevaarlijk voor de zedelijkheid en de rechtsorde". Hiertegen heeft de verdediger gesteld., dat het Landesverwal- tungsgericht van Rheinland-Pfaltz de film „Die Siinderin" heeft verboden, wiil deze film staats gevaarlijk. onzedelijk en gods lasterlijk is. Ook Bonifatius zou terecht staan En deze film is met 300.000 R.M. belastinggelden gesubsidiëerd. zo betoogde de verdediger. Hii keer de zich daarop tegen het on christelijk denken en zeide: „Als de H. ïheodorus in onze dagen had geleefd, zou hij hier ook waarschijnlijk terecht moeten staan, omdat hij een heidense tempel in brand had gestoken. En de H. Bonifatius zou wegens het omhakken van een door de heidenen aangebedene eik terecht moeten staan „wegens schending van eigendommen en wegens vergrijp tegen de boswetten". Uitspraak deze week. GROTER UITKERING UIT GEMEENTEFONDSEN voor gemeenten (Van onze parlementaire redactie) Daar in de loop van 1951 de bijzondere uitkering uit het Ge meentefonds van 125% op 135% gekomen, werd er aan de ge meenten ruim f 14.5 millioen meer uitbetaald aan algemene uitkeringen. Het bedrag aan uit keringen wegens steun was 2.374.000.- groot. De uitgaven, die verband hou den met de uitvoering van de wet „Financiële verhouding Riik- gemeente". heeft een bedrag ge vorderd van 93.395.000.-.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1