Het R.K. Lyceum te Alkmaar bestaat vijf en twintig jaar RADIO Katholieken manifesteren trouw aan 't vaderland mi/MAMKSZ X) Dag der V.N. Vuurgloed: loos alarm Ruim 500 leerlingen haalden de eindstreep programma Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Lijk opgegraven in Wormer Bij viering van Honderd jaar Kromstaf: 16 Mei: dag van de jeugd en solidariteit der standen Intentie Rozenkrans Vrijdag 24 October 1952 Pagi.ua 3 ALS VIERDE in de rij van Katholieke instellingen viert volgende week het R.K. Lyceum St. Petrus Canisius te Alkmaar zijn vijf en twintigjarig bestaan. Reeds eerder vierden hun zilveren jubileum het St. Elisabeth-zieken- huis, het Retraitenhuis te Bergen en het R.K. Kolonie- huis St. Joseph te Egmond aan Zee. Vier instellingen, die in de afgelopen kwarteeuw van grote betekenis zijn ge weest voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de bevolking van ons gewest. De heren Dr. H. B. J. Vlas, G. J. van Kesteren en J. A. J. de Wolf, die gelijk met het Lyceum hun zilveren jubileum vieren. Aan een inrichting voor mid delbaar onderwijs werd in de twintiger jaren wel het meest behoefte gevoeld. Immers, boven de liin Amsterdam-Overveen was er in Noordholland geen middel bare school on katholieke grond slag. De ouders, die hun kinde ren Middelbaar of Hoger onder wijs wilden laten Volgen, waren gedwongen hun kinderen naar verre internaten te sturen of ze het neutrale onderwijs te laten volgen. In 1927 werd met het eerste schooljaar van het thans jubile rende R.K. Lyceum te Alkmaar begonnen. De eerste veertig leer lingen werden gehuisvest in en kele lokalen er werd al direct een parallelklas gevormd van de St. Adelbertusschool. o Er was echter aan deze histo rische geheurtenis het een en an der voorafgegaan. Het was maar niet zo een-twee-drie in kannen en kruiken, wat betreft de toe stemming en goedkeuring van kerkelijke en wereldlijke in stanties. Het initiatief tot stichting van een R.K. Middelb. Onderwiis-in richting was reeds in 1924 gebo ren in de boezem van het be stuur der Vereniging ..St. Joseph", die de onderwiisbelan gen in Alkmaar behartigde. In het bijzonder mag hier de naam genoemd worden van de toen malige secretaris, Mr. H. Kusters die in de voorbereidende werk zaamheden een groot aandeel ZATERDAG 25 OCTOBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 K.R.O. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.10 Gramo- foonmuziek: 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws 8.15 Gramofoonmuz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuz.; 10.00 Voorde kleuters: 10.15 Gramofoonmuz.; 11.00 Voor de zieken: 11.45 Gra- mofoonmuziek: 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuz. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lunch concert; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gramofoonmuziek: 14.20 En gelse les; 14.40 Amateurprogram ma: 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten: 15.55 Gemengd koor; 16.20 Gramofoonmuziek; 16.30 „De schoonheid van het Grego riaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Zang; 18.15 Journalistiek week overzicht: 18.25 Lichte muziek; 18.45 Buitenlandse corresponden ties; 19.00 Nieuws: 19.10 Gramo foonmuziek: 19.20 Parlementsover- zicht; 19.30 Gramofoonmuz.; 20.25 De gewone man zegt er het zijne van: 20.30 Lichtbaken, causerie: 20.50 Thuisfront Tombola: 21.00 Gevarieerd programma; 21.50 Ac tualiteiten: 22.00 Amusementsmu ziek: 22.30 „Wij luiden de Zon dag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Idem in Esperanto: 23.2524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuz.; 8.00 Nieuws en weerber.: 8.18 Gra mofoonmuz.; 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramo foonmuziek. VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.35 Kamermuziek: 12.00 Gramofoonmuziek: 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen: 12.33 Gra mofoonmuziek: 13.00 Nieuws: 13.15 Commentaar: 13.20 Accordeonmu- ziek; 13.55 Radioweekjournaal: 14.20 Pianospel: 14.35 Gronings programma; 15.00 Amateurspro gramma: 15.30 Veiligheidskwar tiertje; 15.45 Dansmuziek: 16.15 Sportpraatje; 16.30 Radio Philhar- monisch orkest en solist: 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws: 18.15 VARA-Varia: 18.20 Filmprogr.: 18.40 Regeringsuitz., „Zoeklicht op de Westerse defensie": 19.00 Artis tieke Staalkaart. VPRO: 19.30 ..Passepartout", causerie; 19.40 Het Oude Testament in deze tiid. causerie; 19.55 „Deze week", cau serie. VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Gevarieerd programma; 22.00 So cialistisch commentaar: 22.15 Weense muziek: 22.40 „Onder de pannen", hoorspel: 23.00 Nieuws: 23.1524.00 Verzoekprogramma. had en ondanks het stopwetje dat nagenoeg elke scholenbouw met Riikssteun had uitgesloten wist te bereiken, dat het Rijk zlin financiële medewerking.aan de stichting van het Lyceum ver leende. De Stichting Nadat de onderhandelingen met de Paters Franciscanen en later met de Priesters van het H. Hart over de stichting van een lyceum zonder resultaat bleven, besloot het bestuur van St. Joseph zelf tot de stichting hier van over te gaan. Er werd een stichtingskapitaal van f 50.000 bijeengebracht en een jaarlijkse bijdrage van f9000 van parochies en particulieren werd gegaran deerd. Ook de gemeente Alkmaar besloot (27 Jan. '27) op bepaal de voorwaarden steun te verle nen. tot een bedrag van f 6500 per jaar. Er werd een afzonder lijke Stichting in het leven ge roepen. waarvan de acte op 25 Maart 1927 ten overstaan van Not. G. A. Verkade werd ver leden. Bii de voorbereidende werk zaamheden van meer interne aard verleende de bekende Dr. Moller uit Tilburg, lid der Tweede Kamer, zijn zeer ge waardeerde medewerking. De heer M. v. d. Weyst was de eerste rector van het lyceum dat in September het eerste leerjaar begon met 40 leerlingen en acht docenten. Aan de openingsplechtigheid op 7 September werd grote luis ter bijgezet door de tegenwoor digheid van de toenmalige pau selijke internuntius Mgr. Lorenzo Schiopoa, die al eerder de po gingen tot stichting van het lyceum had ondersteund. In tegenwoordigheid van tal van genodigden, die zich in 't Gulden Vlies verzameld hadden, hield de eerste President-Curator, de H. E. Deken E. Rengs de openingsrede, waarin hij betoog de. dat het lyceum in een grote behoefte ging voorzien. o Gestadige groei Over gebrek aan leerlingen had het lyceum niet te klagen. In tal van parochies uit het ge west waren de laatste jaren nieuwe scholen voor lager en uitgebreid onderwijs gesticht en van alle kanten kwamen de leer lingen naar Alkmaar. Toen dan ook op 7 December 1932 het nieuwe eigen gebouw, dat nu nog een sieraad is van Alkmaar, door Mgr. Aengenent werd inge wijd. telde het lyceum 170 leer lingen, verdeeld over zes klassen die hun opleiding ontvingen van 21 leraren. In 1934 werd Rector v. d. Weyst. wegens ziin benoeming tot Inspecteur van het V.H.M.O. als rector opgevolgd door de heer J. L. Küppers. die tot op heden leiding gaf aan de thans jubile rende onderwijsinrichting. In dat jaar telde het lyceum 190 leer lingen, welk aantal in '38 tot 230 was gestegen en thans ca. 375 bedraagt. In dit verband moge er aan herinnerd worden. dat door de stichting van een R.K. Lyceum te Hoorn in 1948 de toe vloed van leerlingen uit West- Friesland sterk verminderde: dit lyceum, dat Sept. j.l. zijn 5de schooljaar inging, telt momen teel ook reeds 197 leerlingen; het kan in zekere zin als een doch ter-instelling van het Alkmaarse lyceum beschouwd worden. Gedurende deze eerste 25 jaren werd reeds aan meer dan 500 leerlingen, die met goed gevolg het eind-examen aflegden, het einddiploma uitgereikt. Een mooi resultaat, waarmee het lyceum zijn bestaansrecht ten volle heeft bewezen; een verblijdend resul taat ook, dat de stichters en de leraren, die gedurende deze eer ste kwarteeuw hun beste krach ten aan de opvoeding van onze schooljeugd gaven, tot hoge ere strekt. Sinds 1951 is er aan het lyceum naast de reeds bestaande afdelin gen HBS-A en B en Gymnasium A en B. ook een middelbare op leiding voor meisjes verbonden, welke nu reeds 106 leerlingen telt. Deze afdeling werd nog niet door de Regering erkend, doch verwacht mag worden, dat dit binnen niet al te lange tiid het geval zal ziin. o Geestelijke Vorming Was het geven van voorberei dend hoger en middelbaar on- deiwiis de eerste taak van het lyceum, de geestelijke vorming der leerlingen werd niet ver- LYCEUMTOREN Burgem. Wytema schreef in de feestgids de volgende bijdrage: Het Lyceum heeft een toren. Zij, die het deden bouwen, wilden het zo. Maar de to ren moest uit eigen midde len worden bekostigd, want volgens het Rijk was een toren luxe, waarvoor geen subsidie kon worden ver leend. Dat een kerk 'n to ren heeft, nu ja, dat hoort zo. De toren wijst naar bo ven, naar God, en dat is passend bij een kerk. Maar een toren bij 'n school, dat kan slechts een archi tectonisch „moment" zijn, en zo iets is niet „nodig". Toch kan ik mij het Ly ceum niet denken zonder zijn toren. Daar worden de humaniora onderwezen, en de mens is een naar boven strevend wezen. Maar .de naar boven wijzende toren verbeeldt niet de mens, doch zijn verlangen naar God, Die de Bron is van alle kennis en wijsheid. De mens, die torens bouwt, bouwt deze niet uit hoog moed, maar in het besef, dat de wijsheid der mensen volstrekt ontoereikend is, ja, dwazer dan de dwaas heid Gods. Gij, Lyceïsten, zijt onder wezen in de schaduw van Uw toren. Houdt die toren in ere. WYTEMA, burgm. van Alkmaar f Advertentie) Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven - fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden ver lichting bracht reeds na betrek kelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloed zuiverende werking voltrekken. Met Kruschen regelmatig ge bruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is dan de oor zaak weggenomen van die kwel lende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. waarloosd. Rector J. Filbry 25 jaar geleden rector van het St. Elzabethsziekenhuis. was vanaf de oprichting tot ziin pastoorsbe noeming in Nov. '34 de eerste moderator. tevens godsdienst leraar. Ziin opvolger was Rector W. Ztilstra. rector van het Pius- Gesticht. die 15 jaar lang de geestelijke belangen van de leer lingen behartigde. Na zijn be noeming tot pastoor te Wierin- gerwerf. werd de Z. E. Heer S. Stroek de moderator, die dit jaar werd opgevolgd door Drs. P. Remiin. Sinds 1934 volgen de leerlin gen der hoogste vier klassen jaarlijks een open retraite ge durende de oorlogsjaren moest deze retraite door de omstandig heden door een korte geestelijke oefening vervangen worden en sinds 1946 maken de leerlin gen der eindexamenklassen jaar lijks een gesloten retraite in het Retraitenhuis te Bergen. Jaar lijks trokken de leerlingen ook ter beevaart naar O. L. Vrouw ter Nood. In 1935 werd de door Rector Filbry gestichte jong-studenten- vereniging omgevormd in een Lyceumvereniging „Zosno", waarvan sindsdien ook de meis jesleerlingen der drie hoogste klassen lid konden worden. Deze vereniging, die door de leerlingen, onder toezicht van de moderator en met medewerking van enkele leraren, zelf bestuurd wordt, legt zich toe op de maat schappelijke en culturele vor ming van de leden en mag zich in een goede belangstelling ver heugen. Sinds 1947 hebben de leerlin gen ook een eigen schoolblad „Eigen Teelt" dat zij zelf redi geren. met medewerking der le raren. welk blad ook de belang stelling der oud-leerlingen ge niet. o De oorlogsjaren waren voor het lyceum niet minder bewogen dan voor alle onderwiis-instellin- gen. die uit de gebouwen verwij derd werden, omdat de scholen tot kazernes waren geworden. Zestien verhuizingen moest het lyceum in deze bewogen jaren meemaken en ondanks alles werd het onderwijs zo goed en zo kwaad als het ging voortgezet. Eerst in Januari 1946 kon men het fraaie gebouw weer betrek ken. De naoorlogse jaren kenmerk ten zich door een gestadige bloei; de cijfers, hierboven vermeld wezen het reeds uit. Gelijk met het lyceum jubileren ook drie le raren en drie leden van het Cu ratorium. De heren D. J. van Dijk. G. J. Sluymer en G. A. Verkade hebben 25 jaar zitting in college van curatoren: de he ren Drs. H. B. J. Vlas. G. J. van Kesteren en J. A. J. de Wolf hebben vanaf de oprichting deel uitgemaakt van het corps leraren waarvan de samenstelling zich overigens nog al eens wijzigde. Voor de huldiging van deze ju bilarissen is in het programma van de feestweek een speciale dag uitgetrokken. o Feestprogramma Ter gelegenheid van het 25- iarig bestaan van het lyceum Sectie verricht JISP Op last van de officier van Justitie te Haarlem is in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l. op de algemene begraafplai te Wormer het stoffelijk over schot opgegraven van de op 23 Juli, na een kortstondige ziekte in het ziekenhuis te Purmerend overleden 44-jarige veehouder D Groot uit Jisp. In de loop van de dag werd sectie op het lijk verricht waarna Dinsdagavond de herbegrafenis geschiedde. De uitslag van het sectie-rapport is nog niet bekend. Voorlopig verslag begroting Marine (Van onze parlementaire redactie De Tweede Kamer heeft a de minister van Marine gevraagd hoe groot de huidige vloot is. Dit heeft de minister nl. niet mede gedeeld in zijn begroting. Vol doening wordt uitgesproken over het feit, dat een begin is ge maakt met de bescherming van de koopvaardij. Schaken W ereldkampioenschap voor dames MOSKOU In de tweede ronde van het wereldkampioen schap schaken voor dames, werd de partij Fenny Heemskerk (Ned.)Józsa Langos (Hong.) afgebroken. De Nederlandse kampioene staat een pion voor. Na de 2e ronde wordt de eer ste plaats bezet door Chantal Chaude de Silans 1 rA p. Op de 8e en 9e plaats komen Fenny Heemskerk en Eileen Tranmer i/ pnt. en 1 afgebr. partij. Advertentie #Uw spit, Uw lendenpijn weg mCj Kloosterbalsem, die onder de huid doordringt en Uw pijn verdrijft. Spoedig zegt gij: OP 14 MEI DES MIDDAGS zal te Utrecht een manifest» tie plaats vinden, tijdens welke liet katholieke volksdeel in al zijn groeperingen zijn Nederlanderschap zal belij den. Rondom het Kruisbeeld, waarvoor een prijsvraag is uitgeschreven, zal een levend mozaiek gevormd wor den. Nadat de Bisschoppen en andere hoogwaardigheids bekleders tegen 4 uur zullen zijn gearriveerd, komen uit verschillende plaatsen in het land boodschappers van de jeugd-groeperingen binnen. Zij dragen de in estafettes doorgegeven huldebetuigingen van de Katholieke jeugd. Hierna zal een korte redevoe ring worden uitgesproken, waar in een toelichting gegeven wordt op de betekenis van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie voor geheel Nederland. Tijdens deze bijeenkomst zal ook het spe ciaal voor deze gelegenheid door Marius Monnikendam gecompo neerde „Domine. salvum fac re- gem nostrum" worden uitgevoerd. Nationale liederen zullen volgen. Tot slot zal een boodschap van aanhankelijkheid en trouw aan H.M. de Koningin worden ge richt. Op Vrijdag 15 Mei zullen m het geheïe land de charitatieve verenigingen voor de aan hun zorg toevertrouwden een extra verrassing bereiden. In een manifestatie, welke in de morgenuren gedacht is, zullen diverse organisaties de beteke nis van het gezin en de relatie tussen het gezin en de Kerk belichten. Des middags zullen de kin deren een historische optocht ver zorgen. Zij zullen op hun eigen wijze de geschiedenis der laatste honderd jaren uitbeelden. Veel aandacht zal daarbij worden be steed aan de missie. Speciale groepen van de op 9 Mei ge houden Kindsheidsdag zullen wor den uitgenodigd naar Utrecht te komen. Des avonds zal een door Antoon Coolen geschreven spel van het gezin worden opgevoerd. Op Zaterdag 16 Mei zullen des morgens alle jeugdorganisaties in gesloten gelederen langs hun bisschoppen trekken. Des mid- werd een feestgids uitgegeven, waaraan door verschillende per sonen medewerking werd ver leend- -r-r rr TT De bisschop van Haarlem, A.ti. Exc. Mgr. J. P. Huibers schreef in deze feestgids een woord van gelukwens tot Curatorium.lera: ren en leerlingen. aan wie hu zijn bisschoppelijke zegen schonk. Voorts komen de Pres. Curator. Deken Jacobs. Burgemeester Wy tema en de eerste rector, de heer M v. d. Weyst aan het woord. Rector Küppers schreef een overzicht over de afgelopen 25 jaren en een woord van hulde aan de jubilerende leraren: drs. Vlas wijdt enkele regels aan Zosno. waarna nog vertegen woordigers van leerlingen en oud-leerlingen aan het woord komen. Aan het programma ontlenen wij het volgende: Maandag 27 Oct. Plechtige H. Mis van dankbaarheid m de St. Laurentiuskerk: daarna gemeen schappelijk ontbijt waaraan cu- ratoren, docenten en leerlingen anti7i ttpfi 's Middags wordt er een beslo ten receptie voor genodigden ge houden in de aula. waar oud minister Prof. Dr. J. Gielen de feestrede houdt. Om 4 uur volgt een open receptie in de docen tenkamer; des avonds wordt voor genodigden een revue opgevoerd in de aula. t Dinsdag worden in het Sport park interscolaire wedstrijden gehouden en 's avonds wordt ge nodigden een diner aangeboden in Hotel Victory. Woensdag worden de jubilaris sen gehuldigd: Donderdag en Vrijdag is er een kermis op het schoolterrein en wordt de revue herhaald voor leerlingen en ouders; Zaterdag is er een reünie van oud-leerlingen. NIEUWE BRITSE STRAALMOTOR De „iConway" LONDEN Het Britse minis terie van bevoorrading heeft of ficiéél bekendgemaakt, dat Enge land beschikt over een nieuw type straalmotor, de „Conway". dat beschouwd wordt als een om wenteling op luchtvaartgebied. De nieuwe motor.' die volgens het Britse ministerie de eerste van dit type ter wereld is. is ge construeerd volgens een principe, dat vliegtuigen wat snelheid en stiigvermogen betreft belangrijk meer mogelijkheden geeft dan de bestaande motoren. Koninklijke subsidies vrije schilderkunst AMSTERDAM. 23 October Vandaag ziin de namen bekend gemaakt van de gelukkigen, aan wie voor het jaar 1953 de Ko ninklijke subsidie voor vriie schilderkunst, op voorstel van de jury voor de Koninklijke subsi die onder voorzitterschap van Matthieu Wiegman, zijn toege kend. Het ziin in volgorde door de jury opgesteld: Co Westerik. Den Haag; Rudy Bierman. Arie Kater. Frans Nols. Pierre van Soest en H. M. M. Op de Laak, allen uit Amsterdam. De leeftijdsgrens voor deelne ming is thans weer gekomen op 30 jaar, zoals dat ook voor de oorlog was. dags volgt in het Jaarbeursge bouw een meeting,- waar de standsorganisaties en de vrou wenbeweging aan het Episcopaat resoluties zullen aanbieden over de Christelijke Sociale Orde. Hierbij zal de solidariteit der standen tot uitdrukking worden gebracht. In de loop van deze dag zul len de bewoners van de Utrecht se Wijk C in de open lucht een min of meer humoristisch spel, getiteld „Sta op je stand" op voeren. Zondag 17 Mei zal de Kardi naal-Legaat in de open lucht een Pontificale H. Mis celebreren, waaronder algemene H. Commu nie. Des middags uitvoering van een spel. met als hoogtepunt het aanbieden van het huldeblijk: een bijdrage voor de bouw van de medische faculteit aan de Hogeschool van Nijmegen. Het spel eindigt met een liturgische plechtigheid. De organisatoren koesteren de hartgrondige wens, dat tijdens deze bijeenkomst'de H. Vader zich met een persoon lijke boodschap tot de congres gangers zal willen richten. Des avonds wordt in Tivoli een gala-uitvoering gegeven van een declamatorium, dat spe ciaal voor deze gelegenheid is gemaakt. Oefeningen op zee DEN HELDER. Van ver schillende zijden werd gister avond gemeld, dat men een vuur gloed had waargenomen op zee, ten Westen van Den Helder. Deze vuurgloed blijkt verband te hou den met oefeningen van Engelse oorlogsschepen, die om tien voor een vannacht afgelopen waren. De eerste melding van de vuur gloed kwam van een naar Schip hol komend vliegtuig, dat rap porteerde, lichtfeogels aan para chutes door een vliegtuig te heb ben zien afschieten. Later rees het vermoeden, dat zich een schip op de gemelde positie in nood zou bevinden. In Den Helder was geen red dingboot aanwezig. daar de „Prins Hendrik", die naar Rot terdam was voor demagnetise ring, nog niet was teruggekeerd. Op Terschelling werd daarom de motorreddingboot „Brandaris" in gereedheid gehouden, om zo-' nodig uit te varen. Ook werd con tact gezocht met de Marine in Den Helder, om eventueel een van de snelvarende motorboten, die ingeschakeld worden bij de opsporings- en reddingsdienst, ter nlaatse een onderzoek te doen instellen. Tegen half elf kreeg men de zekerheid, dat de vuurgloed af komstig was van oefenende Brit se oorlogsschepen. Tevoren was de Nederlandse kustwacht hier van niet op de hoogte gesteld. (Advertentie) Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op iedere kam. echt met blauw etiket op iedere kam Maandag 18 Mei is de dag van de wetenschap. Des middags zal er in Nijmegen een academische zitting zijn. Naast het Hoog waardig Episcopaat zullen hier toe ook worden uitgenodigd de Rectores Magnifici en de ka tholieke professoren van de niet- katholieke Nederlandse Univer siteiten en "hogescholen. Tijdens deze feestelijkheden zullen in het Aartsbisschoppelijk Museum voor Modei-ne Religi euze Kunst tentoonstellingen worden gehouden. En wel: een historische kunstexpositie. Nog ligt het in. de bedoeling om ge durende de feestelijkheden in Utrecht harmonieën en zangko ren uit alle delen van het land daar te doen concerteren. BUITENLANDS OVERZICHT De dag van vandaag, Vrijdag 24 October, staat in het teken der Verenigde Naties. Een inter nationale feestdag, omdat het zeven iaar is geleden, dat in San Francisco vijftig staten het Handvest der V.N. vaststelden. Vandaar vandaag de vele offi ciële plechtigheden en samen komsten. Zowel in de deftige ambassades als in de meest een voudige schoollokalen spreekt men over de noodzaak ener vriendschappelijke verbonden heid tussen de volkeren en ras sen der aarde. Staatslieden wis selen boodschappen uit, radio en pex's zijn aan deze herdenking gewijd om uiting te geven aan de innig gevoelde wens in een dracht en samenwerking, in vrede en welvaart en bovenal in de geest van onderling begrip en eerbied voor de menselijke persoonlijkheid te leven. Waar vindt men dit streven beter uit gedrukt dan in de enkele zin nen die gebeiteld ziin op de ge denkplaat van de fontein, die de Amerikaanse schooljeugd in Juni de organisatie der V.N. aan bood, namelijk: „Geschenk van de Amerikaanse schooljeugd aan de Verenigde Naties als bliik van vriendschap voor alle kin deren ter wereld en als blijven de herinnering aan ons vertrou wen in een vreedzame wereld door het werk der Verenigde Naties". De oprichters van de Verenig de Naties ziin zich van het begin af bewust geweest, dat alleen dan een duurzame vrede kon worden gevestigd, wanneer de V.N. tegelijkertijd streefden naar, eerbiediging van de waarde der menselijke persoonlijkheid, soci als vooruitgang en betere levens standaarden in grote gebieden van de wereld. Het ziin dezelfde doeleinden zoals neergelegd in het Handvest. Het zou te ver voeren om een opsomming te geven van hetgeen de V.N. in de afgelopen zeven jaar reeds hebben bereikt. Het is veel ge weest, ondanks de critiek, dat nog niet meer bereikt is. Wie alleen reeds nauwlettend acht slaat op het machtige apparaat waarover het secretariaat van de V.N. beschikt, begrijpt men van welk een omvangrijke taak hier sprake is. Wij leven in een paradoxale wereld. Van de ene zijde be reidt het mensdom zich voor op een geweldige aanval of ver dediging met vernietiging als gevolg. Aan de andere kant wordt alle wetenschap en tech niek egbruikt om ineuwe landen tot rijkdom te brengen. Deze tweestrijd verscheurt het mens dom. doet leven tussen hoop en twijfel. Laten wii aan de goede kant staat, om toch de hoop tot werkelijkheid te maken door steun te geven aan het werk der V.N. Jf, VRIJDAG 24 OCTOBER De hoofdintentie van de Rozenkranskruistocht voor Vrijdag 24 October luidt: Voor de stervenden ZATERDAG 25 OCTOBER De hoofdintentie van de Rozenkranskruistocht voor Zaterdag 25 October luidt: Voor mijn biechtvader FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms klas van de klommen was. De meiskes handelsschool ge- van het lyceum waren verbijsterd toen zij het nieuws vernamen. Zij vormden een brede kring om Theodoor heen, toen hij zijn motor van de cour duwde. Hij zocht met zijn ogen Ankie Witman, die een beetje van terzijde stond. „Kom, Ankie, stap maar op zei hij. Zij deed het aarzelend. In de harten van vele meisjes welde dat gevaarlijk mengsel van jaloe zie en leedvermaak naar boven. Iemand smiespelde iets. Theo door hoorde het. Hij startte, de kring week zwijgend uiteen. Op eens liet hij de motor gaan en reed rakelings langs de hardvoch tige meid af. Groetend naar links en rechts passeerden Theodoor en Ankie de fietsende docenten en de wielrij- dende directie. De ouders van Theodoor waren zeer geschokt en teleurgesteld Zijn vader eiste, dat hii die motor onmiddelliiK van de nand zou doen. Theodoor gehoorzaamde Firma Wierden betaalde hem er vierhonderd vijftig gulden voor Op een avond, toen in de ga rage de lampen al aan waren Tinkelde de telefoon. Theodoor was net uit een plas olie gekro- gen en nam de hoorn van de aak. Een man belde op. Ergens aan de Bossche weg lag hij met zijn wagen in de slootof men met de takelwagen wilde komen. „Ik kom", zei Theodoor. Hij liep naar buiten waar de takelwagen stond. Hij liet de monteurs, die druk doende wa ren ongemoeid, dit wilde hij zelf opknappen, gedreven door een bepaald voorgevoel. Hij kroop in de oude takelwagen en reed de stad door en nadien rammelde hij over de Bossche weg. In het licht van de koplampen zag hij op een gegeven moment een man mid den op de weg staan. De man zwaaide met zijn arm. Theodoor stopte. „Goeien avond", zei de man, „ben je daar?" „Goeien avond", zei Theodoor. „waar ligt ie?" Hij kwam uit de cabine en richtte de verstelbare schijnwer per op de wegberm. Opzij gekan teld in de waterlossing lag een kleine donkerrode Opel, de wie len hulpeloos omhoog. „M'n stuur weigerde opeens" zei de man. Theodoor knikte begrijpend. Hij maakte de trekkabel aan een gunstig punt vast, kroop in de takelwagen en startte. In het licht van de schijnwerper rees het Eshavende wagentje omhoog, angzaam schoof het over de wegberm. De motorkap was als een trekharmonica in elkaar ge drukt, de spatborden hadden ern stige deuken en ook de treeplank hing er maar voor evenveel bij. Theodoor en de man stonden na dien enige ogenblikken zwijgend bij het wrak. Theodoor had vluchtig naar de motor gekeken Het kittige mechanisme was vrij wel intact gebleven. Eindelijk zei de man: „Ze hebben me al jaren een nieuwe wagen beloofd. Misschien komt 't er nu eindelijk eens van." Theodoor takelde het wagentje op; het hing daar als een droef geestig gewond dier, een stalen varken op de slagersleer. „Wat doe je er mee?" vroeg Theodoor aan de man. „Ik zal wel met de trein naar huis moeten. Kan ik mee naar het station?" Zij zaten in de cabine van de takelwagen en reden naar de stad. „Wat zeg je tegen je baas?" vroeg Theodoor. „Dat 't hele ding in de soep ligt", zei de man. Zij zwegen enige ogenblikken. „Waarom verkoop je dat wrak niet?" vroeg Theodoor. ,,Aan wie? Wie geeft geld voor zon zak oud ijzer?" wenste de man te weten. „Ik", zei Theodoor, „voor hon derdvijftig neem ik de rommel van jé over." De man schoot recht alsof iemand hem met een breinaald in zijn onderste wangen priemde. „Stop 'ns even!" riep hij uit. Theodoor stopte. De man wees met zijn duim over zijn schouder heen, naar het wagentje achter hem en vroeg: „Honderdvijftig zei je toch?" Theodoor haalde zijn porte feuille voor de dag en betaalde. De man grinnikte. Hij was, zo zei hij, handelsreiziger en zijn baas kón blij wezen nog iets voor dat wrak te krijgen. En ik, dacht Theodoor, ik heb voor een krats een wagentje. Hij bracht de man naar het station en hobbelde toen naar de garage. De monteurs kwamen naar de Opel kijken. „Moet die gerepareerd worden?" vroegen zij ongelovig. „Die wordt gerepareerd", zei Theodoor, ,,'t is mijn wagen. Een kwartier geleden gekocht." Theodoor begon onverwijld aan de carrosserie. Hii haalde de mo torkap en de spatborden eraf en de gehavende treeplank. De mon teurs hielpen mee. Er werd ge hamerd en geklopt, de hall was vol rumoer. De chef, een knap autotechniker, werd eveneens aan gegrepen door de geestdrift en wierp zich op de motor, „die motor mankeert niet veel." „Verdomd", zei hii na een wijle, „Dat dacht ik ook", zei Theo door, „anders had ik 'm niet ge kocht." Het stuur vertoonde een zwaar defect, maar dat was te verhel pen. Toen men laat in de avond de garage afsloot, stond daar, tussen allerlei voertuigen, de Opel van Theodoor. Hij stond daar naakt, kouwelijk, ontdaan van alle luis ter. Morgen zou men hem weer bekleden. Zó was Theodoor. Hii was een jongeman, die bruiste van ener gie. Als hii ergens, figuurlijk ge sproken, ziin kop stiet, werd hij tot grote prestaties geprikkeld. En men kon er, zoals dat heet, donder op zeggen, dat hij bereikte wat hii wilde, (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3