N.A.V.O'-landen hebben grote vooruitgang geboekt Geen beslissing in het vraagstuk der Chinese vertegenwoordiging Bisschop van Minister sprak in Utrecht „Frankrijk voelt zich thans zeer beledigd" DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Subsidieregeling schilderswerk Algemene vergadering Verenigde ISaties Nieuwe leden in Veiligheidsraad Joego-SIavische grens geschonden Internationale samenwerking is voor Katholieken broodnodig Enorme ramp op de Philippijnen HEVIGE STRIJD IN INDO-CHINA Taifoen teisterde Indo-China K.V.P.-protest GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN 1953 Arrestaties in de Perzische hoofdstad KAMÈRLEDEN VRAGEN RAPPORT OVER DE FRIESE KWESTIE Lord Ismay in Nederland Militaire samenwerking is niet het uitsluitende doel (Van een onzer redacteuren) Toestand in Kenya onveranderd Britse „Cornet" in Rome zwaar beschadigd LORD ISMAY BIJ DE KONINGIN Belgisch piloot in V.S. verongelukt President Auriol over de U.TS.O. Cairo zal Londen antwoorden over Soedan „Sneller werken!" STRAALJAGERS VOOR FRANKRIJK Arrestaties in Bayreuth V.S.-STRAALJAGER MET ATOOMBOMMEN NOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Maandag 27 October 1952 48e Jaargang No. 12614 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DE OLYMPISCHE ONDERSCHEIDING VOOR MEVR. BLANKERS-KOEN Tijdens een reünie van oud-athleten en offi cials van de K.N.A.U. te Amsterdam heeft Zaterdagavond de heer P. W. Scharroo, bestuurslid van het Internationaal Olym pisch Comité, aan Mevr. Fanny Blan- kers-Koen de oorkon de overhandigd, be horende bij de Tro- phee Taher Pasha, de hoogste onderschei ding van het I.O.C., welke aan Mevr. Blankers -Koen werd toegekend tijdens de jongste Olympische Spelen. Op de foto van links naar rechts de heer Scharroo, die de oor konde overhandigt aan Mevr. Blankers-Koen, Ir. A. Paulen, voorzitter van de K.N.A.U., en geheel rechts de heer A. J. G. Strengholt, voorzitter van de „Vereniging Vrienden van de K.N.A.U." NEW-YORK, 25 Oct. (Reuter) De algemene verga dering der Verenigde Naties heeft Zaterdag met 42 tegen 7 stemmen, bij 11 onthoudingen, besloten voor de duur van haar huidige zitting géén beslissing te nemen in het vraagstuk der Chinese vertegenwoordiging. Deze beslissing werd genomen op aanbevelen van de commissie voor de geloofsbrieven, die een Sowjetrussische eis had verwor pen, strekkende tot het weren van Chinees-nationalistische ver tegenwoordigers en het slechts erkennen van afgevaardigden van de communistische regering i/6 Peking De Sowjet-delegatie diende daarop een andere resolutie bij de algemene vergadering in, strekkende tot het ongeldig ver klaren van de geloofsbrieven der leden van de Chinees-nationalis tische delegatie. De algemene ver gadering besloot echter, na eerst het rapport van de commissie voor de geloofsbrieven te hebben goedgekeurd, met 45 tegen 6 stemmen het Russische voorstel niet in stemming te brengen. De commissie .voor de geloofs brieven had de geloofsbrieven van de Chinese nationalisten in orde bevonden. Engeland, dat de regering van Peking erkent, gaf te kennen, dat zij niet accoord kon gaan met het hierop betrek king hebbende artikel in het rapport der commissie en ont hield zich ten aanzien van dit punt van stemming. De Britse delegatie steunde echter wel, evenals de V.S. en het merendeel der V.N.-leden, het voorstel om de kwestie der Chinese vertegenwoordiging voor de duur van de huidige zitting te laten rusten. Veiligheidsraad De algemene vergadering der V.N. heeft Denemarken, Colum bia en Libanon tot leden van de Veiligheidsraad gekozen. Deze landen zullen voor twee jaar de zetels bezetten, die de afgelopen twee jaar door Brazilië, Turkije en Nederland zijn ingenomen. De zittingstermijn van laatst genoemde landen loopt aan het einde van dit jaar af. In tegenstelling tot vorige ver kiezingen voor het lidmaatschap van de Veiligheidsraad was in dit geval slechts één stem nodig. Columbia en Libanon kregen 58 van de 60 stemmen, terwijl op Denemarken 56 stemmen werden uitgebracht. BELGRADO, 26 Oct. (Reuter) Volgens berichten uit het Joego- slavisch-Bulgaarse grensgebied zouden Bulgaarse militairen Zon dagochtend het vuur geopend hebben op een Joegoslavisch gar nizoen 17 km. ten Noord-Oosten van Dimitrowgrad. Radio Belgra do deelde mede, dat de militairen met automatische wapens schoten onder dekking van zware ma chinegeweren. Tezelfdertijd vlo gen vijf a zes Bulgaarse vlieg tuigen over de Joegoslavische grens. Eén er van, een Mig 15 straaljager, vloog tot Pirot, onge veer 25 km. van de grens. De toestellen keerden later naar Bulgarije terug. Een uur eerder vloog een Bulgaarse jager ver schillende malen boven het Joe goslavische dorp Grad. MANILLA, 25 Oct. (Reuter) Een wervelwind heeft, als ge meld, Dinsdag en Woensdag j.I. gedeelten van de Philippijnen geteisterd. Hierdoor zijn tot nu toe 434 personen gedood, terwijl 219 worden vermist. Er is voor ruim 200.000.000 gulden schade aangericht. Vliegers van vliegtuigen, die over het verwoeste gedeelte van Zuid-Luzon hebben gevlogen, de len mede dat gehele steden met de grond gelijk zijn gemaakt. Boerderijen zijn in grote meren verzwolgen. PARIJS, 26 Oct. (Reuter) Blijkens Zondagavond in Parijs ontvangen berichten zijn de Indochinese opstandelingen op gerukt tot op minder dan 25 ki lometer van de Zwarte Rivier. Op 'enkele punten hebben zij deze strategisch belangrijke ri vier reeds overgestoken, doch een aanval van een kleine groep opstandelingen op de Franse bui- wille van Europa, omwille van Bij het streven naar Europese eenheid en bij de internationale samenwerking over de gehele wereld moeten de Katholieken voorop gaan en het voorbeeld geven. Zij immers zijn bij uit stek geroepen die atmosfeer van eensgezindheid en wederzijds begrip te scheppen, welke voor een internationale samenwerking onmisbaar is. Dit was de kern gedachte van de rede, welke de jonge bisschop van Münster, Mgr. Dr. Michaël Keiler, Zaterdag in het Maltezer ridderhuis te Utrecht tijdens de jaarvergade ring van het Katholiek Genoot schap voor Geestelijke Vernieu wing, heeft gehouden. Te weinig treft men nog on der de Katholieken dit interna tionale bewustzijn aan. „Inder daad", aldus de bisschop, „bezit ten de Katholieken in het boven natuurlijke geloofsleven een innerlijke eenheid. Het is echter hun plicht die innnerlijke een heid tot een indrukwekkende uiterlijke verschijningsvorm te maken, door het Katholicisme overal ter wereld dus niet alleen bij indrukwekkende ma nifestaties te Rome, Fatima of Lourdes te doen zien als een lichtend baken, een signum ele- vatum inter nationes, een teken opgericht onder de volkeren. Het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing heeft reeds op een tijdstip, toen grote moed en idealisme daarvoor no dig waren, de noodzakelijkheid van internationale samenwerking der Katholieken begrepen en er een begin mee gemaakt". Mgr. Keller zette vervolgens in een uitvoerig betoog, dat met grote belangstelling en instem ming werd beluisterd, uiteen, dat internationale samenwerking van Katholieken vereist werd om tenpost Ba-laj werd afgeslagen. De strijdkrachten van de Fran se Unie graven zich in op de Zuidelijke oever van de rivier. Zij worden bevoorraad via een luchtbrug van Franse militaire en burgervliegtuigen. het welzijn der gehele mensheid, omwille ook van de Katholieke Kerk zelf. De wereld met zijn intens ver keer, zijn nieuwe technische mo gelijkheden, is klein geworden, maar daarmede is ook aller af hankelijkheid van alle anderen steeds duidelijker geworden. Wij hebben daarom de plicht de ver bondenheid der gehele mensen familie in te zien en tussen de volkeren een geest van broeder lijkheid en familiezin te scheppen en te vormen, omdat zonder dit een mensheidscatastrophe on vermijdelijk is. Dat wij onze eer ste strevingen daarbij op Europa richten, geschiedt, omdat het daar het eerst noodzakelijk is. Helaas worden vele deze strevingen veeleer geboren uit vrees, uit een gevoel van bedreigd zijn, dan uit liefde. DE STRIJD IN KOREA Communisten van heuvel verdreven SEOEL, 26 Oct. (A.P.). Infanteristen der verbonden legers hebben Zondag het laatste communistische bol werk op „Sniper Ridge" be stormd en veroverd. In verwoede gevechten van man tegen man verdreven de ge allieerden de Chinese communis ten van het „Juk", een Y-vor- mige stelling op het Noordelijke uiteinde van BZ-heuvel. Daarop begonnen zij onverzet telijke communisten, die zich in holen verschanst hadden, uit te roken. Vijf kilometer naar het Westen deden 300 Chinese com munisten aanvallen op de ver bonden troepen on het Noorde lijke uiteinde van ..Triangle Hill". SAIGON, 25 Oct. (AFP) Talrijke plaatsen in Indo-China zijn Zaterdag door een hevige taifoen geteisterd, die grote scha de heeft veroorzaakt. Uit Annam worden grote overstromingen ge meld. Aan Bulgaars president (Van onze correspondent) ROERMOND. „In aanslui ting op de protesten uit Amerika Italië, West-Duitsland, Nederland en andere landen, wenden zich tot U circa 500 bestuurderen van de Katholieke Volkspartij in Ne derland, in vergadering bijeen te Roermond op 25 October 1952, met een verontwaardigd protest inzake de berechting van Mgr. Bossilkof en vele andere, Katho lieke Bulgaarse burgers, in wier veroordeling zij zien een flagrante schending van de rechten van de mens" Dit telegram hebben Zaterdag 25 October vijfhonderd kader leden van de K.V.P. in de pro vincie Limburg verzonden aan de president van de Bulgaarse republiek, Valko Tservenkoff. Tevens is een protest-comité gevormd, waarin onder anderen zitting hebben het Tweede Kamerlid Jan Peeters uit Rooste ren. de heer Michael Desbats. van het K.V.P. Informatie- Bureau en de heer Dolmans, secretaris van de K.V.P in Lim burg. Het comité zal zich bera den op de middelen en mogelijk heden tot het voeren van een protest-campagne tegen de bru tale wiize. waarop in Bulgarije het recht wordt verkracht en tegen de schending van de rech ten van de mens. Van sommige zijden wordt be richt, dat de Gemeenteraadsver kiezingen het volgend jaar op 27 Mei gehouden worden. De candidaatstelling geschiedt dan op 14 April. TEHERAN, 26 Oct (Reuter) Ruim 100 personen zijn Zon dagmiddag gearresteerd in het Amdjedia stadion te Teheran, waar de jaarlijkse sportdemon- stratie ter gelegenheid van de verjaardag van de Sjah. werd gehouden. De Sjah woonde zelf de de monstratie bij. De Sjah van Perzië heeft Zon dagochtend premier Mossadeq schriftelijk verzocht er naar te streven, dat spoedig nieuwe ver kiezingen voor de senaat gehou den worden. Naar verluidt zou de Sjah slechts bereid zijn geweest de wet waarbij een eind gemaakt wordt aan de werkzaamheid van de senaat, te tekenen nadat hij van Mossadeq de verzekering gekregen had, dat niets veran derd zou worden aan de status van de dertig door de Sjah aan te wijzen senatoren. De Sjah heeft het door de Perzische Tweede Kamer aan vaarde wetsontwerp, waardoor de ambtstermijn der senatoren wordt bekort, getekend, het ge volg hiervan is dat de senatoren thans in feite geen zitting meer in de senaat hebben. De Tweede Kamer heeft bij de minister van Binnenlandse Zaken aangedrongen op een spoedige indiening van het rap port over de Friese kwestie en in het bijzonder over de bekende gebeurtenissen in Leeuwarden. Vele Kamerleden zouden het op prijs stellen dan ook iets te ho ren over het feit, dat de officier van Justitie te Leeuwarden, op wiens beleid in deze zaak veel critiek is uitgeoefend, is „weg gepromoveerd" naar Utrecht. Zij noemen dit een minder gelukkige methode om bepaalde moeilijk heden op te lossen. Wie een oefening van de vlootstrijdkrachtenzoals „Mainbrace" heeft bijgewoond en wie weet, wat er bij zo'n oefening komt kijken, die twijfelt er niet meer aan of de Atlantische defensie-organisatie heeft een enorme vooruitgang geboekt. Bij „Mainbrace" kreeg men de in druk, dat er een Atlantische vloot opereerde, in plaats van verschillende nationale marine-eenheden. Lord Ismay Zaterdag erg onder de indruk te zijn van de ere wacht, die bij zijn aankomst voor hem stond opgesteld. „Die kerels konden onbeweeglijk stilstaan", zo zeide de secretaris-generaal van de N.A.T.O., „en dat is het moeilijkste, wat men een soldaat kan leren". Lord Ismay kan ervan meepra ten, want hij heeft zelf een mili taire loopbaan van 44 jaar ach ter de rug. Zo verklaarde Lord Ismay, de secretaris-generaal van de N.A.T.O. Zaterdag in Hotel „De Wittebrug". Bovendien groeit het vertrou wen in de defensie-organisaties en dat is nog belangrijker dan het beschikken over kanonnen; eenheid en vertrouwen, daarop komt het in de N.A.T.O. aan. Overigens is men er zich in de N.A.T.O.-landen nog te weinig van bewust, dat het Atlantische Pact meer beoogt dan militaire samenwerking alleen. Ook op po litiek, economisch, sociaal en cultureel terrein moeten de veer tien landen samengaan, zo zeide Lord Ismay. Juist over deze meer algemene samenwerking heeft de secretaris-generaal dezer dagen met Nederlandse ministers ge sproken. Voorts besprak de se cretaris-generaal de uitvoering van het bewapeningsprogramma voor 1952, zoals dat op de minis tersconferentie te Lissabon is vastgesteld, alsmede het program ma, dat voor 1953 en de volgende jaren moet worden vastgesteld. De E.D.G. Hoe eerder het verdrag tot op richting van een Europees leger geratificeerd is, hoe liever het Lord Ismay is. Hoewel tot dus verre de Europese verdedigings gemeenschap volkomen onafhan kelijk is van de N.A.T.O., zou het niet-ratificeren van het ver drag voor de Atlantische gemeen schap een aanzienlijke verzwak king betekenen. Stilstaan 't moeilijkste voor een soldaat Op zijn persconferentie in ho tel „De Wittebrug" verklaarde Geen reden tot bezorgdheid NAIROBI, 26 Oct. (A.P.). In een officiële verklaring van de regering van Kenya wordt medegedeeld, dat er geen ver andering is ingetreden in de situatie, welke over het algemeen stabiel blijft en geen reden tot bezorgdheid geeft. Kikuyu-koffie- pluksters hadden zich gisteren voorzien van stokken om zich te beschermen tegen bedreigingen. ROME. 26 Oct. (Reuter). - Op het vliegveld van Rome heeft Zondag een Brits straalvliegtuig van het type ..Comet" onmiddel lijk na het opstijgen een nood landing uitgevoerd, omdat een der vier motoren weigerde. Het toestel werd zwaar beschadigd. Geen der inzittenden werd ge wond. Prins Bernhard heeft Za terdagmorgen aan de secreta ris-generaal van de NAVO. Lord Ismay een iachtpartii aangeboden op het buiten „Raaphorst" te Wassenaar. De Prins heeft daar met Lord Ismay en nog enkele andere gasten geiaagd on eenden. Na afloop van de iachtpartii heb ben de Koningin en de Prins op het jachtslot ..Terhorst" geluncht met Lord en Lady Ismay. PHOENIX, Arizona, 26 Oct. (A.P.) De Belgische piloot sergeant Guido van Meel uit Ant werpen is Donderdag om het le ven gekomen toen zijn Mustang F 51 neerstortte in een rivierbed ding bij de luchtbasis Luke in Arizona. MONDRAGON (Frankrijk), 25 Oct. (A.P.). Frankrijk voelt zich thans „zeer beledigd" door de poging om het in de UNO te berechten wegens onderdrukking van Noord-Afrikaanse volken", zeide President Auriol heden in een toespraak bij het in bedrijf stellen van een grote stuwdam en een kanaal, die hier met Frans en Amerikaans geld zijn aangelegd bij de Rhone Auriol verdedigde Frankrijk ook krachtig tegen de beschuldi ging dat het „een oude ver moeide natie" zou zijn en tegen ongunstige vergelijking met Duitsland. De plechtigheid werd bijge woond door de Amerikaanse am bassadeur. James Dunn, de En gelse ambassadeur. Sir Oliver Harvey en de Canadese ambassa deur. Gen. George Vanier. Auriol betoogde dat andere landen Frankriiks financiële en sociale moeilijkheden verkeerd begrijpen, Frankriiks kracht soms sehiinen te betwiifelen en zelfs schijnen te twijfelen aan de hulp. die zij van Frankrijk kun- (Van onze parlementaire redacteur Voor de a.s. winter zal de rijksdienst voor de uitvoering van werken (DUW) subsidie be schikbaar stellen voor schilders- werk, dat wordt uitgevoerd tus sen 17 Nov. 1952 en 28 Febr. 1953. Het doel van deze subsidie regeling is het bevorderen van de werkspreiding in het schil dersbedrijf. De laatste winter is door de DUW eveneens subsidie beschikbaar gesteld. Het gold toen een proefneming, die liep over de maanden Februari en Maart. De resultaten waren ech ter dermate gunstig, dat de Mi nister van Sociale Zaken beslo ten heeft dit seizoen de subsidie regeling al op 17 Nov. a.s. te laten ingaan. Gedurende de vorige winter werd voor f 6.000 000 aan schil derswerk uitgevoerd Voor een bedrag van fl.200.00 werd er aan subsidie uitgegeven. Vast is ko men te staan, dat niet alleen het beoogde doel: werkspreiding, is bereikt, maar ook, dat er werk verricht is, dat zonder subsidie regeling niet 'tot stand gekomen zou zijn. Er kwamen bij de DUW 5600 aanvragen binnen. De subsidie, die nu gegeven wordt, zal 20 pet. der totale kos ten bedragen. Voor het komende seizoen zal vooral de nadruk ge legd worden op het binnenschil- derwerk. Voor buitenschilder werk zal slechts subsidie worden verleend voor het afbranden, af schrappen en afbijten, het een maal gronden en stóppen der ruiten. De kosten van een binnen werk moeten minstens f 600,-— per object bedragen, die van 'n buitenwerk minstens f 250 Wan neer binnen- en buitenwerk aan één object worden uitgevoerd, moeten de kosten van het ge heel minstens f 600 bedragen. Gevolg van Saarkwestie WORDEN VERDRAGEN MET BONN TITANS OPGEHOUDEN? PARIJS, 26 Oct. (Reuter). Het afbreken van pogingen om de Franse en Duitse standpunten omtrent de toekomstige status van het Saargebied met elkander te verenigen kan mogelijk ratifi catie van de contractuele over eenkomsten tussen de Westelijke geallieerden en Duitsland en de ratificatie van het Europese le- gerverdrag ophouden, aldus me nen diplomatieke waarnemers in Parijs. Schumann verdedigde in Ritsel Zondag het verdrag voor een Europees leger en verklaarde, dat „niet ons de hoop zal ontne men. dat op zekere dag bespre kingen met Rusland kunnen worden aangevangen. Om de voor dergelijke besprekingen noodzakelijke voorwaarden te verzekeren had Frankrijk het plan voor de Europese defensie gemeenschap opgesteld" zo voeg de hii hieraan toe. De Egyptische pers berichtte Zondag, dat een definitieve over eenkomst met alle Soedanese partijen binnen twee of drie da gen gesloten zou kunnen worden. De Egyptische regering zal in het begin van de week antwoor-, den op de verklaringen, die de Britse minister van buitenland se zaken, Eden, over Soedan in het Lagerhuis heeft afgelegd. In dit antwoord zullen de wijzigin gen omschreven worden, die volgens Egypte in de ontwerp- grondwet van Soedan moeten worden aangebracht teneinde haar voor alle partijen van Soe dan aanvaardbaar te maken. nen verwachten in het belang van de wereld. Duidelijk zinspelend op Duits land zeide Auriol: „Ik wil U niet verhelen, dat, ofschoon wii geen haat koesteren jegens degenen, die ons zoveel hebben doen lijden en ofschoon wii hun gruweldaden willen ver geten als zij besloten ziin deze niet te herhalen, bepaalde loflie deren op hun discipline hun wil tot macht, vergeleken met een beweerde indolentie en zorge loosheid van Frankriik ons diep hebben gekwetst". Het is zo zeide hij „alsof de verliezer moet profiteren van alle attenties onder voorwendsel dat hii sterker wordt, alsof de agressor meer aanmoediging ver dient dan het slachtoffer". Nederland tot de V.N. VERENIGDE NATIES, 26 Oct. Baron D. W. van Lynden, lid van de permanente Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties, heeft in de afgelopen week, tij dens de discussie van maatrege len ter beperking van de duur der gewone zittingen der assem blee, een beroep op de afgevaar digden gedaan zelfbeperking in acht te nemen, omdat toch al overal in de wereld conferenties worden gehouden, die de tijd vragen van ministers en parle mentsleden Hij zeide. dat Nederland steeds voorstander was geweest van een eenvoudige en snelle behandeling van zaken in alle organen van de Verenigde Naties, in het bij zonder op de jaarliikse zittingen der algemene vergadering. Hii verklaarde dit op een voltallige bueenkomst van de assemblee. PARIJS. 26 Oct. (A.P.). De stafchef van de Amerikaanse Luchtmacht Gen. Hovt Vanden- berg. heeft heden medegedeeld, dat een contingent van de mo dernste en in de strijd beproefde straaljagers van het type F 86 op weg naar Frankriik is. Het juiste aantal heeft hii niet be kend gemaakt maar wel zeide hii op een persconferentie, dat toestellen van dit type uiteinde lijk alle verouderde vliegtuigen van het type F 84 in Frankriik zullen vervangen. BAYREUTH, 26 Oct. (AP) De politie heeft de directeur van de Öost-Berlijnse Staatsopera, dr. Heinrich Allmeroth, en drie hoog leraren uit de Sovjet-zone ge arresteerd omdat zij een illegale bijeenkomst hebben bijgewoond van de (communistische) Demo cratische Culturele Liga van Duitsland. De bijeenkomst was door het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken verboden. PARIJS, 25 Oct. (Reuter) Op een persconferentie heeft generaal Vandenberg, de chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht Zaterdag te Parijs verklaard, dat Amerikaanse straaljagers reeds enige tijd met atoomwapenen kunnen worden uitgerust.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1