Katholiek Alkmaar bracht hulde aan Christus-Koning Heer< hi „Dit vraag Ik V alleen: de liefde van V Prof. van Eek sprak voor Schola Publica Verkeersongeval onder het oude viaduct Het 25-jarig bestaan van het Lyceum Stormt att Opvoering van „La Tzigane" HEI Défilé door de stad Narco-analyse en lie-detector ontoelaatbare opsporingsmethoden Klaver j as-drive Agenda nylons Gerard Worm Feestelijkheden begonnen Operettevereniging Heiloo Vios had met rust 2-0 voorsprong Rozenkrans Intentie MARKT en BEURS Eerste pu Blauw KRAAK I KUITI vat Pn"ina 2 MAANDAG 27 OCTOBER 1952 ALKMAAR Katholiek Alkmaar heeft gistermiddag getuigenis afgelegd van haar trouw en aanhankelijkheid aan Christus Koning! In groten getale stroomde men tezamen naar het beeld op de Singel voor de St Joseph- kerkdat met een majestueus gebaar de liefde van God voor de mensen verzinnebeeldt. Talrijke Katholieke verenigingen, het grootste gedeelte van wat Alkmaar aan Katholiek verenigingsleven kan opbrengen stelde zich in een lange rij op het Canadaplein op. Daarmede werd onder de jui chende muziek van drie corpsen, St. Caecilia, het Vendel van de Verkenners en Lamoraal van Egmond, een massale katholieke demonstratie gehouden en bij wijze een korte rondgang langs de straten van de binnenstad, eindigend bij het beeld op de Het bestuur van 't Genoot schap Stille Omgang en de deken van Alkmaar en de pas toor van de St. Josephparochie liepen in de stoet mee. Demonstratie dei- Christenheid De heer J. Vleugel, voorzitter van het Genootschap leidde de huldigingssplechtigheid met een kort woord in. Hij gat uiting aan zijn tevredenheid over het feit, dat talloze katholieke Alkmaar staven: Regnum meum non est de hoe mundo! Als koning van een louter geestelijk Rijk, waar in Hij in onmetelijke Liefde tot zich trekt. Meer dan een menselijke koning ooit vermag eist Christus Koning van zijn volgelingen, om dat Hem alle macht gegeven is in de hemel en op aarde, omdat Hij de Schepper en Herschepper is van de ganse wereld, de Ko ning van het Mystieke Rijk der ziele. Ondanks, dat Hij wordt vervolgd, ondanks dat de Liefde voor Hem in vele mensenharten is doodgegaan. De Liefde van U allen! Hij vraagt van elkeen, goed te zijn voor evenmens, en rector van der Zalm stelde dit d.m.v. enkele practische vragen: Zijn wn goed voor ons personeel? Be oefenen wij de practische naas tenliefde? Zijn wij in geen enkel opzicht een oplichter geweest? Waar is het enthousiasme van de Christus gaat hier dc rijen langs en neemt het défilé af en Hij zegt: Ik ben Uw koning. Hebt gij uw koningsklced, u ge geven bij het Doopsel onbesmet bewaard? Ontbreekt er niets aan u? Hebt gij geen Liefde meer ders gehoor hadden gegeven aan jeugd?' Wat hebben wij allen de oproep, aan de openbare hul- voor Hem over? Zijn wij dienst- diging van Christus Koning deel baar aan elkander? te nemen. Hij zei, dat de huldi ging van Christus als Koning niet beperkt moest blijven tot de plechtigheden binnen 't kerk gebouw, maar dat geheel de Christenheid openlijk getuigenis moest afleggen van zijn totale afhankelijkheid van en Liefde voor Christus. Terwijl door de menigte het lied „Christus is Koning werd gezongen, werden door verschil lende verenigingen bloemen bij het beeld neergelegd. 'n Rijk niet van hier Rector J. J. van der Zalm sprak de feestrede uit. Christus, zo zeide hij, is tijdens zijn leven op aarde een koninklijke figuur, een fascinerende persoonlijkheid geweest, die allen tot zich trok. Hij maakte zo een eerbiedwek kende indruk op het Joodse volk, dat het hem tot Koning wilde uitroepen. Maar hij verhinderde dat; hij wilde niet een politieke figuur worden, hoewel men dat van hem verwacht had. Hij zou de held van 't Joodse volk moe ten zijn, o.m. het voor te gaan naar de bevrijding van het juk der heidenen. Men heeft zijn Zending slecht begrepen. Daar om werd hi.j als een mislukke ling beschouwd en men trok zich van hem terug. Toch werd Chris tus de dood ingejaagd, omdat hij zich koning had durven noemen, niet koning naar menselijke maat- A.F.C.-nieuws ALKMAAR. Zoals wij moch ten verwachten, kwam het eerste gisteren met de winst naar huis. Vooral na de rust, toen de stand van 11 tot 13 werd opgevoerd, heeft het eerste laten zien, dat het tot enthousiast spel in staat is. Toch zullen de jongens er de volgende week tegen Grasshop pers thuis nog meer op moeten zitten, om ook dan een zege vei lig te stellen en zich in de kop groep te handhaven. Het trainingsschema is gewij zigd: in plaats van Dinsdag wordt er voortaan Woensdags getraind; de junioren komen dan om 6.45 uur en de senioren-B om 7.50 u. De senioren-A worden voortaan Donderdag verwacht om 7 uur; zij, die deze avond verhinderd mochten zijn, kunnen dan de trai ning van Woensdagavond met de B-ploeg meemaken. Vanavond 8 uur clubavond in het Kaj ottershuis. Supporter Handbal Junioren A in topvorm ALKMAAR. In een zeer goede wedstrijd heeft Jun. A ge toond, dat zij niet veel onder doen voor hun oudere zusjes, A.O.G. 1. Daar de Jun. een speelster misten voor de rust, konden zij niet meer dan 1 tegenpunt maken, waardoor de stand 51 werd. Na de rust waren de Jun. stuk ken beter. De Sen. hadden moeite om het van de Jun. te winnen. Oe keepster moest dan ook vier maal in het net vissen, want de keiharde schoten van de Jun. wa ren niet te houden. Deze sportieve wedstrijd 'werd door de Senioren gewonnen met 6—5. Een volgende maal winnen Junioren!! 3 Junioren. Bridgedrive Dindua een dag verzei ALKMAAR De bridge-drive van de R.K. Gemengde Toneel vereniging Dindua is verzet naar Zaterdag 1 November a.s. Aan vankelijk was deze vastgesteld op de Vrijdagavond tevoren, doch wegens omstandigheden is dit een avond uitgesteld. Men neme hier van goede nota. Men begint om acht uur. De drive wordt gehou den in Café Tom, Waagplein. Deelnemers kunnen zich melden bij de heer Kerssens. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Lau- rentia H. M. dv P. van Langen en M. C. Punt; Johannes M. M. zv N. C. v.d. Berg en C. K. Zieltjens Jan A. zv G. G. van der Vegt en E. B. Spaaij; Robert D. zv J. E. Koster en M. van Wierden. Overleden: Joh. L. Obdam, 13 dagen; J. Laan 49 j. geh. met J. Kunst; J. Braak 77 j. wednr. van T. Kraakman. voor mij? Dat vraagt Hij en dat alleen, zo besloot Rector v. d. Zalm zijn rede: de Liefde van U allen. De heer Vleugel dankte ten slotte alle aanwezigen voor hun opkomst, de muziekcorpsen voor hun medewerking, de Verken ners en de Gemeentepolitie voor het handhaven van de orde. Met een enthousiast zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" dat schalde langs aard' en lucht gebied werd de huldigingsplech tigheid besloten. J. ROSING t EGMOND BINNEN Alhier is op 70-jarige leeftijd overleden de heer J. Rosing, Gemeente-op zich ter sinds 1 Februari 1917. Precies 30 jaar lang heeft hij de ze betrekking bekleed op een wijze die alle lof verdient. Aan zijn grote bekwaamheid paarde hij eerlijkheid en onkreukbaar heid. Om al deze eigenschappen was hij een man van aanzien in de dorpsgemeenschap. Na op pen sioen te zijn gesteld gaf hij nog enige jaren zijn beste krachten aan de dienst van het Maatschap pelijk Hulpbetoon. Moge hij rus ten in vrede. Old Time Dance ALKMAAR. Dansschool Jack Smit gaat wederom een cursus in Oldi Tyme Dance geven. De heer Smit welke in deze specifiek Engelse gezelschappen een spe ciale studie heeft gemaakt en hierin o.a. ook meegedanst heeft voor de Engelse radio-uitzending, hoopt deze mooie vorm van dan sen meer onder de aandacht van de jeugd te brengen. Ook het weekblad Beatrijs van deze week, geeft een reportage over de Old tyme dance, waaraan dansschool Smit haar medewer king verleende. Jongelui, welke belangstelling voor deze mooie danskunst hebben, worden ter kennismaking uitgenodigd op Donderdagavond a.s. Men leze de advertentie in dit blad. ALKMAAR Voor de Schola Publica te Alkmaar hield prof. mr. D. van Eek, professor in het Strafrecht aan de R.K. Universiteit van Nijmegen, een causerie over de op sporingsmethoden, waarbij gebruik gemaakt wordt van technische apparaten en chemische preparaten, zoals de He-detector en de narco-analyse. Na vooraf gewezen te heb ben op het gevaar, dat men bij de steeds voortschrijdende tech nische ontwikkeling, die zelfs doordringt tot de terreinen van fundamentele waarden, de rang orde der menselijke waarden uit het oog begint te verliezen, kwam spr. tot zijn eigenlijke onderwerp, de moderne opspo ringsmethoden, waarbij getui genverklaringen met behulp van narco-analyse of lie-detector ver kregen worden. Bij toepassing van de narco- analyse wordt de getuige door toediening van het chemisch preparaat actedron in slaap ge bracht; tijdens het langzaam ont waken uit deze slaap verkeert de getuige in een phase van be- wustzij'nsverneveling, zodat hij verklaringen aflegt, terwijl hij de controle over zijn gedachten mist. De lie-detector is een tech nisch instrument, dat speciale emoties registreert, die zich bij een getuige voordoen, als hij bewust onwaarheid spreekt. Wat de betrouwbaarheid van dit apparaat betreft, wees spr. op de onderzoekingen van een Amerikaanse professor, die con stateerde, dat de lie-detector in 75 pet. der gevallen betrouw baar bleek, in 15 pet. geen re sultaat had en in 10 pet. der ge vallen valse verklaringen ople verde. De narco-analyse berooft de mens tijdelijk van zijn verstand en vrije wil, zodat hij zijn in nerlijk prijs geeft, zonder zulks zelf te willen of te weten. Het is een kwestie van cultu rele standing, of men van deze opsporingsmethoden al dan niet gebruik maakt. De Staat heeft tot taak alle voorwaarden te scheppen, die nodig zijn voor de volledige ontplooiing der men selijke persoonlijkheid en daarom ontzegde spr. de Staat het recht aan de primaire persoonlijk heidsrechten zoals de licha melijke en geestelijke integriteit te raken, zoals bij de toepas sing van deze opsporingsmetho den het geval is. Spr. concludeerde, dat deze moderne opsporingsmethoden, zelfs, wanneer zij met toestem- min t* van de betrokkene zouden worSen toegepast, wettelijk, noch zedelijk toelaatbaar zijn, omdat Uit het politierapport ALKMAAR Proces-verbaal is opgemaakt tegen een ingezete ne van Alkmaar die verdacht van verduistering van een bedrag van f 1750 ten nadele van iemand uit Langedijk, die dat voor iemand in bewaring gaf. Zaterdagmorgen om kwart over twaalf heeft een wielrijder terwijl een andere wielrijder hem passeerde een botsing veroor zaakt. Hij viel, bekwam een he vige bloedneus en een hersen schudding en werd ter verple ging naar het Centraal Zieken huis vervoerd. Vermoedelijk was de man onder invloed van ster ke drank. zij de gave menselijke persoon lijkheid aantasten. Zouden zij wèl toelaatbaar zijn, dan zouden zij niet gere serveerd mogen worden voor de rechtspraak, doch ook toegepast moeten worden op de overige sectoren van het maatschappe lijk leven; er zou dan echter van de menselijke samenleving niet veel overblijven. Slechts in één geval meende spr., dat deze inbreuk op de zelf controle gemaakt mocht worden, nl. in de psycho-therapie, die 'n psychiater toepast, om een pa tiënt te genezen. Tenslotte signaleerde spr. deze nieuwe opsporingsmethode als 'n kenmerk van de tijdgeest, als een vrucht van geestelijke hoog moed, die ertoe komt via de techniek te heersen over de geest. Omwille van de techniek mogen wij echter de rangorde der waarden niet uit het oog verliezen; dat zou eerder een benauwing dan een verruiming van de menselijke persoonlijk heid betekenen. Daarom hoopte spr., dat men zich in Nederland verre zou houden van deze nieuwe opsporingsmethoden. Dr. G. F. Diercks, die de spr. had ingeleid, bracht hem namens de Schola dank voor zijn verhel derend betoog, waarop nog een levendige discussie volgde. ALKMAAR. Het lijkt wel, of er in Alkmaar nergens anders meer over gesproken wordt, dan over de klaverjasdrive, welke het Stedelijk Comité van Katholiek Thuisfront Dinsdagavond organi seert in het Militair Tehuis aan de Oudegracht. Iedereen wil er aan meedoen. De middenstand heeft voor prijzen gezorgd om daarmee de deelname aan deze drive nog te stimuleren. Men kan zich opgeven bij de heer Jaap Smit, Nieuwesloot 131, of des avonds aan de zaal. Er zal zo veel deelname zijn, dat alle be schikbare ruimte moet worden benut. De consumptie in het Mi litair Tehuis is bijzonder laag, zodat de kosten uiterst beperkt kunnen blijven. Mag ik een halve hg. worst van U? ALKMAAR De politie heeft in de afgelopen dagen controle gehouden op de naleving van de bepalingen van ijkwet 1937. Te gen 37 zakenlieden is proces verbaal opgemaakt, wegens over treding van die wet. Hoofdzake lijk betrof dat het voorhanden hebben van gewichten die niet voorzien waren van de per 1 October 1952 verplicht gestelde ijkletter T. Ook werden gewich ten en maten aangetroffen die gestempeld waren met een afkeu- ringsmerk. Het komt nog veel voor dat men in etalages en ad vertenties gebruik maakt van de foutieve aanduidingen pond en ons. Men mag zich volgens de be palingen van die wet alleen be dienen van de termen kilo, hal ve kilo, hectogrammen en gram men. MAANDAG 27 OCTOBER BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN „Okinawa" (18). REX: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", (a. leeft.). HARMONIE: „Luchtduivels boven de Pacific" (14) VICTORIA: „Exp. in blond" (18). Aanvang 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor de spoedgevallen bereikbaar: Apotheek Wanna-Mient, Mient C 13, apotheker mej. F. Schuitema. GULDEN VLIES: 8 uur: KAB-toneelver. „Vondel" „Het Witte Paard" blij spel. WAPEN v. HEEMSKERK: 8 uur: Afscheidsavond mi litairen BKL: blijspel: „Mijn vrouw verlangt sa laris". DINSDAG 28 OCTOBER BIOSCOPEN (8.00 uur Rex des middags ook 2.30 uur) en Apotheken: zie boven. GULDEN VLIES: 8 uur: zie boven. WAPEN v. HEEMSKERK: K. Tiktak Groningen: Re vue „Festival" (4e opvoe ring) met Chico's Fam Kok en Frans van Schaik. Dinsdag hoog water 2.05 en 15.35. Laag water 9.05 en 21.20. KRO-NIEK III Maandag, de dag, waarop sport- enthousiasten belangstellend naar de krant grijpen, om de sportver- slagen te lezen. Naast de krant echter vraagt ook de KRO de aandacht voor de sportgebeurte nissen. Wij denken maar aan de verslagen van Leo Pagano van de interlandwedstrijden; aan de reportages van Jan Cottaar over allerlei andere sportgebeurtenis sen als Tour de France, Olympi sche Spelen enz. De KRO schenkt voldoende aandacht aan de sport en de luisteraars luisteren graag naar het Dinsdagavondpraatje van de sportcommentator. De KRO- gids is een betrouwbare handlei ding voor degenen, die belang rijke sportevenementen niet wil len missen. Daarom dient elke katholieke luisteraar, die nog geen lid is van de KRO, zich aan te sluiten bij de tienduizenden, die reeds helpen de KRO in stand te houden en uit te bouwen. Wie mee profiteert van de KRO, mag nee moet er ook aan mee werken dit belangrijk instituut te handhaven. Thuisfront-actie Alkmaar Nog één dag en de klap op de vuurpijl is daar. of liever gezegd dan moet hij komen. En Alk maar zou Alkmaar niet ziin als deze Klaveriasdrive in het Ka tholiek Militair Tehuis geen stunt zou worden, waar iedereen aan mee wil doen. Ook vele „buitenpoorters". uit Oudorp, Bergen, Heiloo en doen reeds aan drive mee. ziin hartelijk welkom. Van acht uur tot twaalf uur 's avonds kunnen de T.T.- kaarten ingevuld worden op een I speciaal kantoor. Dus alle kaar ten. die in Alkmaar en omge ving nog gereed liggen worden hier biieengebracht. En bii de klaverjasdrive is er voor ieder een kans op een der vele fraaie prnzen, zowel voor sterke als zwakke spelers. Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER HEERHUGÓWAARD. Zon dagavond om kwart over 6 had er een vrij ernstige botsing plaats onder het oude viaduct aan de Laanweg alhier. Het slachtoffer, de 26-jarige Groenveld uit Heer- hugowaard-Zuid, moest in het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar worden opgenomen. Wie had voorrang? Gezeten op een 125 cc Pueh kwam de heer Groenveld vanuit de richting Heerhugowaard via de Laanweg op het viaduct aldaar aanrijden. Juist was hii onder dit viaduct door of hij kwam in bot sing met een vanuit de richting Langediik komende personen auto, bestuurd door de heer Fr. Schene uit Zuid-Scharwoude. Gr., die vermoedelijk deze personen auto niet heeft zien naderen, kwam met ziin motor in aanra king met de bumper van genoem de auto. waarna zijn linkerbeen onder het linkervoorspatbord van de auto gedrukt werd. Door deze klap brak hii zijn linkerboven been. Dr. Wilmink uit Zd.-Schar- woude was spoedig ter plaatse. Met de ziekenauto van de fa. Mol Blom uit Noord-Scharwoude werd Gr. later naar het zieken huis te Alkmaar vervoerd, niet dan nadat het been door dr. Wil mink gespalkt was. De bestuur der van de auto kwam met de schrik vrii. Wel heeft Seh. op het allerlaatste moment nog getracht een botsing te voorkomen, door de wagen in een aldaar aanwe- Heropening BERGEN. Zaterdagavond vond de heropening plaats van het van ouds bekende café Olden burg, wegens ingrijpende veran deringen in hte interieur. Het entree is veranderd hetgeen een belangrijke verbetering betekend De nieuwe parketvloer heeft het geheel een keurig aanzien gege ven, terwijl het buffet zodanig is vernieuwd dat toch de oude ver trouwde sfeer is behouden. Naast de vele mooie schilderijen van de Bergense kunstenaars is de ver zameling weer verrijkt met een originele tekening van de Bergen se kunstenaar Henk v. d. Idsert, voorstellende de jager Rens Mijer. Van dezelfde kunstenaar zagen we een kleine muurschildering waardoor de intimiteit ten zeerste wordt verhoogd. Het werk werd uitgevoerd door de fa. Kroon en Admiraal en het schilderwerk door de fa. R. Beu kers Jr. Wij wensen mevr. Ol denburg 'veel succes toe. Vergadering K.V.P. H.H. WAARD ZUID De afd. Heerhugowaard-Zuid dep K.V.P. hield de ledenvergadering in café H. Veenboer. Er waren 22 leden aanwezig. Een belangrijk punt op de agenda was de be stuursverkiezing. De heren P. Peppelenbosch en H. Schouten stelden zich niet herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de heren P. Knol en A. Smit. De propagandaleider der K.V.P. in de Kring Den Helder, de heer D. Laan uit Venhuizen toonde zich een ware K.V.P.-propagandist. Hii wees vooral op de slappe houding der K.V.P. tegenover onze tegenstanders, hetgeen voor al met de laatste verkiezingen tot uiting kwam. Op deze verga dering werd ook een werkgroep in het leven geroepen ter ver vanging van de vroegere propa- gandaclub. Ook werd de mening der ver gadering gepeild ten opzichte v. d. a.s. gemeenteraadsverkiezing wat betreft de candidaatsstelling. De mening van de meeste aan wezige leden is, dat de beste ma nier in onze gemeente is, zij die er het best geschikt voor zijn lid van de gemeenteraad moeten zijn. Niet de oude gedachte: zo veel uit Zuid, Noord of 't Kruis. ALKMAAR Dc feestelijkhe den ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van 't R.K. Lyceum St. Petrus Canisius werden van morgen begonnen met de kerke lijke viering. Om 9 uur droeg de hoogeerw. deken J. Th. Jacobs, president-curator, in de St. Lau- rentiuskerk met assistentie van de oud-leerlingen v. h. Lyceum, kap. C. Bakker uit Heemstede en kap. N. Reus uit R'dam en in tegenwoordigheid van curatoren, leraren en leerlingen een plech tige H. Mis van dankbaarheid op, waaronder nagenoeg alle aanwe zigen zich verenigden in een ge meenschappelijke H. Communie. Een koor van de leerlingen onder leiding van de leraar Evert Koning, voerde de drie stemmige Mis van A. Lotti uit, met medewerking van de orga nist de heer C. Kiebert. De oud-moderator, de Z. E. Heer W. Zijlstra, pastoor te Wie- ringerwerf, hield een feestpre- dicatie, waarvan de dankbaar heid voor de gedurende 25 ja ren van God ontvangen zegen over het Lyceum het hoofdthe ma was. Na geconstateerd te hebben, dat de resultaten van het on derwijs in deze 25 jaar zeer be vredigend genoemd mogen wor den, ging pastoor Zijlstra na, wat de resultaten zijn geweest van de 25 jarige vorming van het bovennatuurlijke leven der leerlingen. Hij wees er op, hoe de curatoren, rectoren, modera toren en leraren hun katholiek stempel hadden gedrukt op de- Geslaagd TUITJENHORN Onze plaats genoot N. Duin slaagde te Amster dam voor de raad van bestuur bouwbedrijf, voor het aannemers diploma en de heer Jo Duin slaag de te Scheveningen voor de Bo- vag voor het diploma automobiel en garagebedrijf. ze vorming en herinnerde aan de voorbeeldige, soms heroïke houding, van de leraren, leer lingen en oud-leerlingen, gedu rende de bezetting. Hij wees op de vele roepingen voor het priesterschap en het religieuze leven, die uit de lyceumgemeen schap zijn voortgekomen en op het aandeel dat vele oud-lyce- isten hebben in het openbare werk voor de katholieke zaak. Zo strekt het werk van het ly ceum ontelbare individuen tot zegen, aldus spreker. Zo is er ook reden tot dankbaarheid je gens God, nu het lyceum zijn Zegen heeft geschonken. Met de wens dat de lyceumgemeenschap ook in de toekomst rijke vruch ten mocht afwerpen voor kerk en maatschappij, besloot pastoor Zijlstra zijn feestpredicatie. VERGADERING N.R.K.M. TUITJENHORN. In de ver gadering van de plaatselijke afde ling van de N.R.K.M. kwam de winkelsluitingswet ter sprake. Omdat een winkelsluiting om 6 uur wel wat vroeg is, werd be sloten tot de Raad der gemeente Harenkarspel het verzoek te rich ten de winkelsluiting vast te wil len stellen op 7 uur en op Zater dag 8 uur. Algemeen vond men de Maandagmiddag het meest ge schikt om de verplichte halve dag sluiting doorgang te doen vinden. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de N.R.K.M. werd f 10.beschikbaar gesteld voor de voltooiing van het Hanze altaar in de Kathedraal in Haar lem. Bij het agendapunt „ge- dachtenwisseling" werd de leden aangeraden gebruik te maken van de wet op kinderbijslag voor klei ne zelfstandigen. Het staat vast dat maar een klein gedeelte der kleine zelfstandigen van deze re geling tracht te profiteren. Van de 15 millioen die voor dit doel zijn uitgetrokken op de begroting, werd maar 3 millioen verbruikt. zige sipelonk proberen te riiden. Het was echter te laat. De mate riële schade viel mee. De motor was van voren ontzet, terwijl koplamp en voorvork er slech ter aan toe waren. Van de auto, eigendom van garage Hoogeboom uit Oudkarspel, was slechts hei linkerspatbord verbogen. Door de klap der botsing was Gr. van de motor gevlogen en terecht gekomen in de graskan ten, alwaar toegeschoten omwo nenden hem vonden. Omtrent de snelheid van de beide voertui gen kon men ons niet nader in lichten. Door de verkeerspolitie wordt een onderzoek naar de schuld vraag ingesteld. Echter zal dit wel tot gevolg hebben, dat bii genoemd viaduct verkeersborden zullen worden aangebracht. Slechts 1 auto kan er doorheen, terwijl passeren ter plaatse onmogelijk is. Het is daar altiid nog een vraag geweest wie voorrang heeft. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: ZACHT WEER Veranderlijke bewolking met gedurende de nacht plaatselijk lichte regen, maar morgen overdag overwegend droog. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op ziin verzoek, om gezondheidsredenen, eervol ontslag verleend aan de Zeer- eerw. heer J. H. van Kessel, die pastoor was te Kudelstaart. Tot pastoor aldaar is benoemd de Weleerw. heer A. A. Trouw borst; tot pastoor te Tholen, de Weleerw. heer C. J. M. Velze- boer, die kapelaan was te Loos duinen. Tot kapelaan te Dordrecht (O.L. Vrouw), de Weleerw. heer H. J. M. van der Lee; tot kape laan te Wormerveer, de Weleerw. heer E. Vereecken, die assistent was te De Riip. HEILOO Aan de verenigin gen. welke in Heiloo muziek en toneel beoefenen, is weer toege voegd een „operette vereniging" nl. de „operette-verengiing „Hei loo". En dit amateurgezelschap trad Zaterdagavond voor de eer ste maal op in „De Rustende Ja ger" met de operette „La Tziga ne" van Johann Strauss. De be langstelling voor dit evenement was zeer groot. De zaal was ge heel bezet: de burgemeester gaf acte de presence en ook andere leden van het gemeentebestuur waren tegenwoordig. Een Strauss-operette. zowel vocaal als instrumentaal met de nodige zwier en charme ten to nele voeren, is niet zo gemakke lijk, daarvoor moeten de spelers iets hebben van „de acteur, en iets van de zanger, bovendien moet podiumroutine de rest doen. Dat verwende operette-liefheb bers deze voorstelling met ge mengde gevoelens hebben ge volgd. laat zich denken. De op gave was misschien iets te zwaar en zeker voor de executanten van deze avond, die voor het grootste gedeelte nog op het po dium thuis moeten raken. Er is echter ijverig gewerkt: wanneer we de positieve waarden van deze uitvoering beschouwen, kan er althans voor de toekomst wel een ensemble uit groeien, dat een waardige plaats inneemt in de ru van de kunst beoefenende verenigingen ter plaatse. Over de prestaties van dit de buut in het bijzonder dus het volgende. Drie solisten waren er. die aan hun rol in vocaal op zicht af en toe relief wisten te geven met name mevr. Heke laar-Zomerdijk als Prinses Ara bella, mevr. de Geus Kromhout als Lena en de heer Nieuwpoort in de rol van Mathias. De koren welke goed bezet waren, klonken zuiver, maar hadden meer ge nuanceerd kunnen zijn. Verdien stelijk werd er toneel gespeeld en zo vormde het werk van de regisseur Jan Hoed wel het sterk ste deel van deze voorstelling. Vermelding verdient het Balletje ingestudeerd door mevr. Koomen -Lamar. Aan decor en costume- ring was alle aandacht besteed. In muzikaal opzicht verlangt ech ter de muziek van Strauss een bruisende bezieling en grote be weeglijkheid; dit had de dirigen- te meer kunnen bevorderen door met zo constant strak in de maat te slaan, maar ook door wat losser gebaar de zangers te sti muleren. Mevr. Roos-van Hoorn zal haar dirigeer-techniek ook in artistiek opzicht nog" soepeler moeten maken. Het orkestje niet ViosIV. Niedorp 22 Direct nadat scheidsrechter v. d. Wal het aanvangssein had geblazen, ontwikkelde zich een vrij snel spel met zeer goede kansen voor Vios, die echter on benut bleven. Vios bouwde aan val op aanval op, waarin D. Mos steeds de toon aangaf. In deze periode bleek, dat keeper Druis in goede vorm was. Verschillen de corners op Nieuwe Niedorp- veste leverden niets op. Na véle vruchteloze pogingen, kreeg Dek ker uit een goede combinatie 't leder te pakken en gaf met een goed schot Vios de leiding (1-0). Nieuwe Niedorp liet zich ook niet onbetuigd, maar op het cri- tieke moment wist de Vios-ach- terhoede onheil te voorkomen. Met Vios in de aanval .floot de scheidsrechter voor rust. Na de thee kwam Vios weer gevaarlijk opzetten. Spoedig was het wéér Dekker, die de bal te pakken kreeg en met 'n keihard schot keeper Druis het nakijken gaf. (20). Dit werd Nieuwe- Niedorp te machtig en met zijn elven trokken zij ten aanval. In deze periode werd het spel er niet mooier op. De scheidsrechter moest herhaaldlijk handelend optreden. Nieuwe Niedorp was toen in de meerderheid. Door 'n dekkingsfout wist de midden voor er 21 van te maken. Nw.- Niedorp bleef doormokeren, tot dat er weer een fout ontstond, waardoor de linksbinnen er met een fraai schot 22 van wist te maken. Vios probeerde nu nog van al les, maar het lukte niet meer. Hoge onderscheiding LIMMEN De Centrale Com missie voor Melkhygiëne heeft voor het melkjaar 1952/'53 aan de heer J. F. Rommel, Zuid Kerk- laan 8 te Limmen, het predicaat „hygiënisch melkwinningsbedrijf" toegekend, op grond van het feit, dat het in het voorgaande jaar aan de daartoe gestelde eisen heeft voldaan. Aan deze onder scheiding is verbonden een pre mie van 75,en tevens 'n V, et. extra per geleverde liter melk over 't jaar 1952/'53. De melk wordt geleverd aan de Melkin richting „De Sierkan" te Haar lem. steeds feilloos musicerende, was over het algemeen slagvaardig en volgzaam. Met aandacht heeft het wel willend gestemd publiek de op voering gevolgd: het gaf vaak blijk van veel waardering, voor wat deze debutanten wisten te bereiken. De operette-vereniging „Heiloo" geeft nog tweemaal ..La Tzigane" en er is alle kans. dat men dari beter is ingespeeld en het geheel wat vlotter verloopt, vooral mu zikaal. Het orkestje zou bij het zingen van de solisten in klank volume wel iets bescheidener kunnen zijn. Men heeft nu te Heiloo onder grote belangstelling de eerste stap gezet op het ter rein van de operettekunst en nu is het verder nog maar een kwestie van oefening en volhar ding. W. SCHREURS MAANDAG 27 OCTOBER De hoofdintentie van de Rozen kranskruistocht voor Maandag 27 October luidt: Voor onze missionarissen Dinsdag 28 October Voor hen, die zich voor bereiden op het huwelijk AMSTERDAM, 27 Oct. 447 runderen extra kwal. 2.652.75: le kwal. 2,502,60; 2e kwal. 2,45 2.50: 3e kwal. 2.302.40 per kg gesl. gew.; 244 varkens 2,49 2.50; lichte varkens 2.402.45; 3 vette kalveren 1.501.70; p. kg levend gew.; 19 nucht. kalveren I.301.35; p. kg lev. gew. 2 scha pen geen notering. Nrd SCHARWOUDE. 27 Oct. 4400 kg kroten A 14.4014.60; B 11; modjo 9; 3700 kg uien 19.10 —22.80; grote 17.70—20.30; 1800 kg andijvie 14.8016: 1700 ka rode kool A 9.10; B 6.60; 1700 kg gele kool B 4.60; 5000 kg witte kool 5.10; 66.000 kg succes witte kool 4.705.90; 5000 kg deense witte kool 6.30. AVENHORN, 25 October 5000 kg grove schot 10.7011.10: 20.000 kg witte kool 45.90; 22.000 ka rode kool 4.5013.60; 3700 kg gele kool 6—11.20; 7500 kg uien. grove 19.6020.80; gew. 21.50—22.60; driel 24.80; nep 37; 42.000 kg bieten I rond 13.70 14.60; II 11.60—12.40; III 4—5; modjo 12.7014; 20.000 kg peen II 15.70—17.60; III 13.80—14.50; IV 10—12.20. WARMENHUIZEN 2000 ka witte kool 5.90. GROOTEBROEK. 25 October 8000 kg Uien, grof 20.80: middel 22.10—22.70; driel. 23.90—24.50: nep 38.70: 4000 kg Bieten A 14.80 —15.00; B 10.60—11.80; modjo 11 11.70; 3500 kg groene kooi 9.10 10.80: 170.000 stuks bloemkool z.d. B 20—34.30; B II 12.20—22.60 C 13—22.80; C II 9.50—12.60; stek 6.50—12.50; t.s. B 28.50—40.60; B II 25.70—32.90; stek 22.80— 31.30. BEEMSTER, PURMEREND e.o 24 Oct. Koopmans blauwe, middel f 11.6012.40, stamsnijbo- nen 101, tomaten A 4667 per 100 kg; bloemkool 846 p. 100 stuks; rode kool 815, savoy e k. 6—10, groene kool 7—13, spruitk. 2654, boerekool 815, spinazie 1663, andijvie 716 per 100 kg, sla 2—7, rode bieten 412, per 100 kg,; bospeen 13—21 per 100 bos; winterpeen 914, waspeen 1017, uien 14.6021, uien drie lingen 17—21, prei 12—18, fran- kenthalers 54—84, alicant 70—96 per 100 kg. Appels: bramley seedling 49, cox orange pippin 2853, elli- son's orange 2441, glorie van holland 826, goudreinette 624, laxton superbe 832, notaris-ap' pel 623, schellinkhouter 1838 transparante de cronsels 824 zoete winterkroon 826. Peren: beurré Clairgeau 825 bonne louisse d'avrahches 6-18, conference 6—18, doyenné du comice 1648, emile d'heyst 4 18, fertilon 815, gieser wilde man 620, kamperveen 49, legipont 835, nouveau poiteau 412, st. rémy 314, soldaat la- boureur 413, Williams duchess 616, zwijndr. wijnpeer 411 p 100 kg. ALKMAAR, 27 Oct. 135 vette koeien 5501250; 3 gras kalveren 170225: 20 nuchtere kalveren 4285; 40 vette scha pen 100-130; 200 varkens 2— 2,16 per kg. LANGEDIJK, 27 Oct. 2500 kg rode kool: a. 11.50; 10.000 kg gele kool: a. 5.60—8.30; b. 4.004.20; 13.000 kg groene kooi a 7.20—8.70; b 5.90—6.70; 55.000 kg witte kool 4.305.30; Succ. 4—5.80; 3000 kg penen 6.006.20 uien 18.4021.90; grove 17.90; 5000 kg bieten: a 1317014.00; b II.0li.60; 2000 kg peen: b 14.30—16.10; c 11.60—12.00; 500 kg andijvie 17.70; 3000 kg bloem kool: BI 20.90—33; 2 12—19.10. Er is reeds veel we haast aarzel geven in dit or dient het voor waar de BeQuii len, door hem zouden we 't wi feit, de kapital deze Haarlemm overal spannin weer geweest, de velden heefl De positie van. er na de resultate niet slechter op i won het zoals ree hef vermeld met en alle concurrent verspeelden punte RCH dankte de aanvalsspel. Kou Koster zorgden i ruststand; na de 't Gallis die tweeir Volewijckers trc goede bui. Temm mert scoorden ee doch nog voor r Los de achterstan stelde echter na zege veilig. Heracles zag e sprong door Mo: verloren gaan d. tegenweer van I en Sewalt bracht den Nijmegenaren Dat VSV nog s aanvankelijk goed kwam in Enschede tot uiting. Alleen een antwoord op van Seldenthuis J Ajax klopte Si en GVAV sleepte dienstelijk gelijk Wageningse berg slotte kon het Boys niet bolweri Heerenveen i Het begint er lijken, dat in 1 wer een grote rol De nationale Piet Kraak, die onder de lat he landenwedstrijden. na de laatste i België ernstig gel St. Antoniusziekei den opgenomen, tie-wedstrijd tegei hij kort voor de met Jansen. Bij aanval was er Kraak afgevuurd, in bedwang kon wilde zich op de bal werpen maar in aanraking met stormende Vitesse kele minuten bel bleef Piet Kraak Doch meteen zak been. Hij werd n huis vervoerd w; derzoek bleek, d; vlak boven de er ken. le klasse A SneekAjax WageningenGV. Zwolse BoysFri Volewij ckersDO Ensched. BoysV NECHeracles EDO—RCH EERSTE K RCH DOS GVAV Wageningen Heracles Volewijckers NEC Ajax EDO Ensch. Boys Zwolse Boys VSV Sneek Frisia le klasse B Go Ahead—DWS 't GooiHaarlem StormvogelsVit Blauw WitEnsc Elinkwij kAchil! LeeuwardenAG BeQuick(Gr.)H EERSTE Stormvogels 6 Haarlem 6 Heerenveen 6 't Gooi Elinkwijk f DWS f Enschede Vitesse Leeuwarden 6 AGOVV e Be Quick 6 Go Ahead f Blauw Wit f Achilles

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2