gers Europese jongeren bezinnen zich op historische taak Het kalf dient de mens Prins Bernhard opende het jongeren parlement Financiën en Economie Goede ontvangst slechts met goede antenne Nieuw gebouw voor A.B.T.B. I Willem van Graft beg raven Achel bidt voor Amsterdam NIEUW INITIATIEF VAN RODE KRUIS Niet alleen via de slager, maar ook via de beentransplantatie RADIO EN TELEVISIE Beursoverzicht Hoofdprijs ter waarde van f 6000.- poes, toen de deken oorgesteld had „Ben i lapjesdeken? Nu, ik m lapjeskat." Ze keek ken nog eens onder- ïd aan en toen zag lat ze inderdaad uit tillende lapjes be- Het ene stukje was ept, het ander ge- d, het derde licht en ierde heel donker, pig" zei de poes weer, en ik nu ook. Mijn m zijn wit, grijs, en zwart." De de- 'as blij, dat de kat dit tal vertelde, want zij het donker helemaal ;o best zien. „Ik had og iemand anders bij :ei ze, „maar die kan ;t meer vinden. Hij een eind voor ons uit vant hij kan zich heel voortbewegen." lijkt wel een raad- daeht onze poes, zo moeilijk was het ,k weer niet. Toen ze ïindje verder waren, er al iemand op hen achten. „Dat is een riep de poes meteen de deken herademde, is waar ook" zuchtte :en bal, dat heeft hij zelf nog gezegd." r"voegde ze er aaastig aan toe, „dat is ;een gewone bal." „O vroeg onze lapjeskat asd. Toen ze bij de tilstonden, zag ze, dat ïken gelijk had. ilgende week vertellen erder.) •eker nader uiteen- t achtte spreker het in de unie samen- -ganisaties worden en rechtstreeks be- e voorbesprekingen ormen product en bedrijfschap- durfde zelfs te ge in recht in deze. ning van het beroep n de kwestie, waar was het onder- er behandeling was an de heer H. J. ie daarbij het oog elang van de bona- ars van dit beroep, aarvan en de positie derlandse bedrijfs- ide de activiteit der ;s is er nog geen egen, welke bevre- t. Gestreeft dient te het vaststellen van n, waaraan de han- ij zijn optreden als art te voldoen. Er king nodig ziin tus- ;rs en handelsreizi- aangezien privaat- gelingen in dit op- Sleten, zal de mede .d. overheid, óf v.d. Lijke bedrijfslicha- 1 van beide nood- Voor het werkzaam al zeker aan bepaal- en moeten voldaan gedachtenwisseling ander vastgelegd in De tekst van deze liceerden wij giste- >AME DOOR BEGREPEN sstraatweg ter hoog- int Urselakliniek te Zondagmiddag de j W. F. de Leeuw, elend de weg over- iden door de auto ;aris van de Oosten- Dr. A. Agsner. Het »rd met een schedel- en gecompliceerde beide oenen overge- het R.K. Ziekenhuis waar het Zondag- e verwondingen is „ik ben ook mon- wel, u zal wel mon- ïet dat mooie pakkie ilaatste zijn fiets te- nepomp en deed een arts. Hjj stak zijn anden van een mon- ee?" hoot die jongen toch Deze heer had een inden, die van werk ,n tussen de nagels sten van de eeuwige en m'n fiets maken?" oor. niet, wij zijn druk n. immel dan maar hier, hem zelf". kreeg een kist met afnemers, solutie en ndig en snel haalde nband van het wiel kapotte tube er uit. door bemerkte hij, n tersluiks naar hem ndere monteur keek binnenband was rot Daar was geen eer ien. Ontmoedigd liet fiets op de kop staan in de richting van (wordt, vervolgd) ^<L> udj pagina 5 Maandagmorgen werd in de Riddersaal het Europese jongerenparlement door Z.K.H. Prins Bernhard geopend, enkele uren voor zijn vertrek naar Mexico. De entourage van deze officiële opening was sober. Geen palmen of bloemen, maar de sfeer was ook zonder deze entourage die van een belangrijke gebeurtenis. De deelnemers en de genodigden, waaronder de ministers Drees, Beyen, Mansholt, Cals en de staatssecretarissen Veldkamp en Muntendam, zaten rij aan rij aan lange tafels, van waar uit het gesprokene in drie talen, door middel van de op internationale bijeenkomsten gebruikelijke koptelefoons kan worden beluisterd. Maar het waren vooral de] komst als deze weer iets meer sprekers, die deze bijeenkomst werkelijkheid zal kunnen wor- van de Europese jeugd cachet den. gaven. Prins Bernhard. zelf op het punt staande om nieuwe in ternationale contacten te gaan leggen, sprak de jongeren toe op een wijze, die geestdrift wekte. En verder verschenen twee Europese figuren van groot for maat op de katheder mr. Francois de Menthon. de voorzit ter van de Raad van Europa en Spaak die beiden benadruk ten. dat de Europese jeugd van thans historie zal kunnen en moeten maken. De voorzitter van dit Europese jongerenparlement. de heer Fr. Maionica. een jong en energiek lid van de West-Duitse Bonds dag. sprak in ziin openingswoord met veel waardering over Den Haag als internationaal centrum en de burgemeester van Den Haag, mr. Schokking. kon er la ter eveneens met gerechtvaar digde burgertrots op wiizen. dat vanuit Den Haag enkele jaren geleden de forse stoot is gege ven tot concretisering van de Europese gedachten. En aan die verdere concretisering zullen ook de Europese jongeren een belangrijke bijdrage moeten le veren. Vorige generaties, aldus burgemeester Schokking. hebben het Europese mozaiek door el kaar gehaald, gii. jongeren, zult echter het nieuwe patroon moe ten vinden en het kleurige audi torium van jonge mannen en vrouwen dat de sprekers volgde versterkte als zodanig de hoop. dat deze wens van de Haagse burgemeester door een biieen- Rede van Prins Bernhard In zijn openingsrede gaf Z.K.H. Prins Bernhard als doel van dit jongerenparlement aan zoveel mogelijk jonge mannen en vrou wen bekend te maken met de essentiële aspecten van de pro blemen en begrip te wekken voor de gemeenschap van de doelstellingen en de mogelijkhe den. welke de internationale sa menwerking biedt. Evenals en kele sprekers na hem. wees de Prins op de enorme vooruitgang, die inmiddels op het terrein van de internationale samenwerking is gemaakt, maar binnen het werk van de Ver. Naties en het Noord-Atlantisch Verdrag is er de behoefte aan een engere Europese samenwerking. De Europeanen beseffen meer en meer dat er een gemeen schappelijke erfenis te verdedi gen en een gemeenschappelijk lot te delen is. Zij beseffen dat zij kunnen hopen samen te be- reiken wat voor elk land alleen een onmogelijke taak zou zijn. Het gaat er nu voor de naaste toekomst om of die samenwer king zich in de richting van fe deratie of confederatie zal ont wikkelen. Mr. Francois de Menthons. de voorzitter van de Raad van Europa, benaderde de jongeren in ziin rede als een vertegen woordiger van de oudere gene ratie. Wii hebben voorbereidin gen getroffen, een Europese sfeer trachten te scheppen, zo zei hii. maar gij jongeren, ziit de eerste Europese generatie, die ook als Europeer zult moeten denken en handelen. De energieke Spaak, die zonder enige aantekening weer een boeiend staal van wel sprekendheid ten beste gaf. kon het nog niet over zijn hart ver krijgen om zich ook al onder de ouderen te scharen. Met geest drift gewaagde hij van de revo- lutionnaire successen, die reeds zijn bereikt, vooral met betrek king tot de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, maar hij ver bloemde ook de teleurstellingen niet. Zijn grootste zorg was vooral, dat de Europese gedachte nog slechts door een minderheid gedragen wordt. De Europese jongeren moeten die leemte aan vullen en het pionierswerk niet overlaten aan de vijftig-jarigen. Prins Bernhard sprak gistermorgen de openingsrede uit voor het Europees Forum der Politieke Jongeren in de Haagse Ridder zaal. Op de eerste rij van links naar rechts Paul Henri Spaak, hurgemeester Schokking van den Haag en Francois de Menton, voor zitter van de Europese Assemblee te Straatsburg. Aan het slot van de openings- bii eenkomst werd een boodschap van de Italiaanse premier De Gasperi voorgelezen en daarna begon het werk in de commis sies. Jaarvergadering De Kondor N.V. Over het algemeen zijn wij over 1952 tot dusver niet onte vreden. We verwachten echter, dat de winsten in de eerste ko mende jaren niet die hoogte zul len bereiken aïs in 1950 en 1951. Dit impliceert echter nog geen lager dividend. Een en ander is het gevolg van werkgebrek en de zeer sterke concurrentie, zo heeft de directie medegedeeld in de vergadering van aandeelhou ders. De jaarcijfers over 1950 werden goedgekeurd. Het dividend is be paald op het fiscale maximum van 9.8 procent. Onder grote belangstelling uit alle kringen van de vliegwereld, vond gistermorgen op de alge mene begraafplaats te Rijswijk (Z.H.) de teraardebestelling plaats van de sportvlieger Wil lem van Graft. Namens alle vrienden van de luchtvaart werd op de begraaf plaats het woord gevoerd door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart ir. C. Kolff. Spr. me moreerde de voortreffelijke kwa liteiten, die de overledene als mens en als vlieger hadden ge sierd. „Willem van Graft" aldus ir. C. Kolff, heeft het volk nader tot de luchtvaart gebracht. Wij allen zijn hem hier grote dank voor verschuldigd". Namens de K.L.M. hield de oud-commandant van Soesterberg, kolonel-vlieger Versteegh een korte toespraak. Bedolven onder de bloemstuk ken werd hierna het stoffelijk overschot naar het graf gedragen. In de stoet bevonden zich afge vaardigden van verschillende aeroclubs in het land en van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", de directeur van Avio- Diepen, de heer E. Doppenberg, de gemeente-secretaris van Rijs wijk, de heer mr. H. J. Beer- ninck, ir. Bakker, directeur-ge neraal van de Rijks Luchtvaart Dienst, luitenant kolonel H. van Isselmunde, commandant van het L.S.K. Ypenburg, namens K.L.M. en de Vereniging van Verkeers vliegers, de algemeen chef-vlie ger van de K.L.M., A. Viruly, Jhr. v. d. Berch van Heemstede, ere-lid van de K.M.U.U.L. en een aantal instructeurs van de Natio nale Luchtvaartschool. De Trappisten van de Achelse Kluis hebben Amsterdam ge adopteerd. Al wat de monniken van deze abdij verrichten aan goede werken, offers en gebed, dragen zij op voor de gelovigen en niet-gelovigen van Amster dam. Als een uiterlijk bewijs van deze geestelijke band heeft Zon dagmorgen de nieuwe abt van Achel, Dom Gabriël van de Moos- dijk, in de parochiekerk van de H. Magdalena te Amsterdam een pontificale H. Mis opgedragen ter gelegenheid van het aanbiddings- feest in die parochie. De opvolger van generaal Dürst Britt Naar wij vernemen is binnen kort de benoeming te verwachten van kolonel J. H. Couzy, direc teur der Hogere Krijgsschool te Den Haag tot commandant der eerste divisie als opvolger van generaal-majoor H. J. J. W. Duerst Britt. (Van onze verslaggever In Amsterdam loopt een jongeman rond, aan wie merkwaardig is, dat hij eigenlijk helemaal niet meer zou moeten kunnen lopen. De kom van het gewricht nl., waarin het boveneind van zijn dijbeen scharniert, is door een slijtageproces zo afgevlakt, dat het dijbeen al lang uit die kom geschoten had moeten zijn. Die jongeman had eigenlijk invalide moeten zijn levenslang. Hij is dat niet - allesbehalve. Hij loopt net zo vlot als U en ik. En dat hii dat kan. dankt hij aan een langvergeten en lang-gecon- sumeerd kalfje. De vaardige han den van een chirurg hebben in het been van ziin bekken een holte gekapt en daarin een op maat-gezaagd kalfsbotje vastge zet. Mocht de kop van zijn dij been neigingen vertonen het uit gesleten gewricht te verlaten dan zal deze jongeman niet kermend ineenzakken. Het kalfsbotje blok keert de weg. De jongeman loopt en zal blijven lopen. Röntgen foto's tonen aan. dat het gewricht weer „up to date" is. Wij hebben Zaterdagmiddag nog meer Röntgenfoto's gezien. Rugwervels, op hun plaatsgehou den door een klein stukje hulp been en een beschadigd boven arm-been, weer compleet ge maakt met pijpje kalfsbot. En hoewel we langzamerhand al ge wend ziin geraakt aan een begrip als „hoornvlies-overplanting," hebben we toch weer verwonderd gestaan. Het overbrengen van gezond been naar een plaats waar door ongeval of ziekte een defect in het geraamte is ontstaan kort weg „beentransplantatie" ge noemd, is niet van zo heel oude datum. Het gebeurde niettemin, al moest de chirurg het gezonde bot ook bij de patiënt van een andere plaats, meestal uit het scheenbeen, weghalen. Dat bete kende echter de dubbele operatie en een blijvend litteken. De gebroeders Judet in Parijs ontdekten echter enige jaren ge leden de methode om kalfsbot als „tranplantaat" te gebruiken. Dit kalfsbot wordt in een diep- vrieskast bewaard bij een tem peratuur van minus 25 graden Celsius. Dr. Meiss te Den Haag introduceerde de methode in Ne derland. „Gelast." De resultaten zijn opmerkelijk. Het kalfsbot wordt ingeplant op de verzwakte plek en de huid weer dichtgenaaid. Moeder na tuur doet de rest. Het kalfsbot wordt als het ware opgenomen- gelast - in het menselijk been- dergestel. Enkele maanden na de operatie zit dat stukje kalf daar alsof het nooit ergens anders in casu in de wei! thuis hoorde Zaterdag j.l. is de Centrale Commissie van de Beender- transplantatiedienst in Neder land te Amsterdam geïnstal leerd. De dienst werd opge richt onder auspiciën van het Rode Kruis, dat ons volk met dit nieuwe initiatief nog meer aan zich verplicht heeft. Het benodigde kalfsbeen wordt „gewonnen" uit de dieren, die 't abattoir aan de Veelaan te Am sterdam ter beschikking stelt. In 'n speciaal-ingerichte kliniek op het terrein van de Veemarkt wordt het kalf juist zo steriel als in een ziekenhuis geope reerd. Het been wordt in blokjes gezaagd en diep-gevroren. Van daar wordt het opgeslagen in de koelcellen van het Binnengast huis te Amsterdam. Iedere chi rurg in Nederland, die het nodig heeft, kan het bij deze centraal georganiseerde beenbank uniek in de wereld betrekken. Tegen kostprijs, want het Rode Kruis maakt geen winst. Binnen kort zullen trouwens elders in 't land nog sub-depóts worden in gericht. OMZETBELASTING TIJDSCHRIFTEN Tegen vrijstelling van omzet belasting voor tijdschriften be staan ernstige bezwaren, zo heeft minister v. d. Kieft, aan de Tweede Kamer medegedeeld. Er zijn wel andere, meer noodza kelijke dingen, die eerder voor een dergelijke vrijstelling in aanmerking zouden komen. Het ontwerp van wet brengt al'e tijdschriften onder eenzelfde ta rief, n.l. onder het algemene. De minister voelt er in be ginsel wel iets voor, dat er in de wetgeving voor de omzetbe lasting vrijstellingen of lagere tarieven zullen worden opgeno men, die tot doel hebben het culturele leven te bevorderen. Overigens kent de huidige wet geving dergelijke vrijstellingen al. Het is echter niet verant woord om de vrijstelling van cul turele tijdschriften te gebruiken als argument voor de vrijstelling van omzetbelasting voor alle tijdschriften. Van een noodtoestand in de tijdschriftenbranche meent de minister niet te kunnen spre ken. Wel bestaat er hier een minder goede gang van zaken. De voorgestelde wijziging het terugbrerigen van het tarief voor geïllustreerde tijdschriften van 15, op 4% vindt de mi nister 'reeds een aanmerkelijke verlichting. De foutieve opvatting van vele radio-bezitters, dat het moderne radiotestel geen antenne meer behoeft of het desnoods met een surrogaat-antenne kan doen, geeft ten aanzien van de televisie-ont vangst herhaaldelijk aanleiding tot misverstand. Men is verbaasd, dat voor televisie-ontvangst zulk een wonderlijk uitziende antenne noodzakelijk is. Alvorens het hoe en waarom van deze nieuwerwetse staketsels op de daken te be schrijven, kan het nuttig zijn, nog eenmaal de aandacht te vestigen op een veel verbreid misverstand. Hiermee bedoelen wij de idee, dat radio-antennes gemist kunnen worden bij moderne radiotoestel len. Weliswaar kan men krachtige en niet te ver af gelegen stations op redelijke wijze ontvangen als een koperdraadje of gordijnroe de taak van de antenne moet overnemen, maar van de vol-heid van het geluid blijft zo goed als niets over. Dit geldt vooral voor de grote steden, waar tal van storingsbronnen aanwezig zijn, welke voornamelijk met een deugdelijke antenne kunnen wor den beteugeld. Zo'n deugdelijke antenne vormt een zo hoog mogelijk aangebrach te vrijhangende en goed geïso leerde horizontale draad van zes tot tien meter lengte, in combi natie met een zo kort mogelijke, eveneens uitstekend geïsoleerde invoerdraad. TV-antennes. Blijft een goede antenne voor zuivere radio-ontvangst dus nood zakelijk, wat ligt er dan meer voor de hand dan dat vooral bij de televisie een uitstekende an tenne niet gemist kan worden. Bovendien moet men niet verge ten, dat het oog veel critischer is dan het menselijk gehoor en dat vervormingen van het beeld dus veel eerder storend zullen zijn dan tekortkomingen van het ge luid. Het is om deze reden, dat bij televisie-ontvangst een goede antenne, liefst op een zo hoog mogelijke plaats aangebracht, be slist niet gemist kan worden. Maar waarom kan een televisie ontvanger niet worden aangeslo ten aan de antenne van het radio apparaat? De reden hiervan is, dat televisie met veel bredere banden en veel kortere golfleng ten dan de radio werkt. Precisiewerk. De TV-antennes zijn gebaseerd op het principe om een zo krach tig mogelijk zender-signaal en zo min mogelijk storingen te ontvan gen. De lengte van de antenne wordt bepaald door de zender golflengte, die men wenst te ont vangen. De definitieve vorm van de TV-antenne wordt langs proef ondervindelijke weg vastgesteld en men heeft bij Philips de be schikking over een eigen zender tje, dat volkomen onafhankelijk geëxperimenteerd kan worden. En dat men hierbij niet over ijs van een nacht gaat, bewijst wel het feit, dat de staaf-lengte van de antennes tot op de millimeter nauwkeurig wordt bepaald. Ook is de plaats van de antenne, als mede de richting waarin deze is opgesteld, van groot belang. Dit is begrijpelijk, want de antennes hebben een sterk richteffect; dit wil zeggen, dat ze in een bepaalde richting het signaal met maximale sterkte kunnen ontvangen. Is alles normaal, dan kan de antenne zo worden opgesteld, dat de lengte as van de horizontale antenne loodrecht op de denkbeeldige ver bindingslijn tussen ontvanger en zender gericht staat. Aangezien de televisiegolven zich in rechte lijn voortbewegen, is de kans groot, dat deze golven de ontvan ger niet rechtstreeks kunnen be reiken, zodat dan de door even tuele obstakels gereflecteerde gol ven moeten worden benut. Bij TV-ontvangst spelen talloze fac toren een rol en het is dienten gevolge onmogelijk hiervoor alge meen geldende regels te geven. Veel, zo niet alles, hangt af van de plaatselijke omstandigheden. Maar zowel bij radio- als bij tele visie-ontvangst blijft de toepas sing van een goede antenne eer ste vereiste. Slechts dan zal men ten volle kunnen genieten van radio en televisie. Oost-Java Rubber Mij. De Oost-Java-Rubber-Mii. heeft over 1951 een winst behaald van f 66.923, waardoor het verlies- saldo vorige jaren wordt vermin derd tot f 617.531. De liquidatie van de koffiecul tuurmij.. „Soember Kerto" en V. N. de Koffie Cultuurmij. „Kali Klepoe" heeft nog niet plaats kunnen hebben, doch men hoopt deze zo spoedig mogelijk te kun nen effecturen. De Soember Ker to boekte een winst van f 19.138, waardoor het verliessaldo vorige jaren wordt verminderd tot f 650.946. De Klepoe behaalde een winst van f 7.877, waardoor het verlies vorige jaren wordt teruggebracht tot f 141.606. Amsterdamse Ballast stelt 6 pet. dividend voor De N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij heeft over 1951 een winstsaldo behaald van f 635.117. Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 6 pCt. Met de opdrachtgeefster van de wer ken voor het „Farouk-kanaal" in Egypte is overeenstemming be reikt over de definitieve afreke ning. Er behoeven geen verdere reserveringen te worden gedaan. De directie is tevreden over de resultaten van de Nederlandse dochtermaatschappijen. De order positie voor 1952 is goed en er worden behoorlijke resultaten verwacht. Modajac lijdt verlies over 1951 In haar verslag over 1951 schrijft de directie van de cul tuurmij. „Modajac", dat de N.V. Holland Ce'ebes Cultuurmij., waarvan alle aandelen in haar bezit zijn. tot stopzetting van de exploitatie van haar koffie-on- dernemin,g moet overgaan. Uit de herwaardering der Hol land-Celebes resulteert een ver lies van f 719.258, dat voor f 556.609 wordt afgeboekt van de bijzondere reserve. Het daar na resterende wordt, vermeerderd met het verlies over 1951 van f 184.857, naar nieuwe rekening overgebracht (totaal f 347.506). Het verlies der Modajac bedraagt f 2.413. Kleurloze markt AMSTERDAM. 27 Oct. De nieuwe week is ter Beurze kleur, loos ingezet. Er heerste wel enige vraag, maar toch niet voldoende om het koersniveau ook maar fractioneel omhoog te brengen, integendeel, eerder kwam het prijspeil een kleinigheid lager te liggen. Nieuws voor de Beurs is er dit weekend niet geweest, zo dat de markt lusteloos verliep. De vaste stemming voor Es- comptobank van. Vrijdag (voor namelijk werk van de beroeps- handel) werd vandaag niet ge prolongeerd en deze papieren liepen dan ook circa twee punten achteruit tot 58'''. Ook de omzet bleef beneden die van Vrijdag, toen totaal voor een waarde van. bijna f 60.000 nominaal is ver handeld. •In de oliehoek viel weinig op merkelijks te beleven. Af en toe werd een stukje omgezet, zonder dat de prijs noemenswaardig met Vrijdag verschilde. Evenals in Unilever en Philips werd een fractie lager gesloten, overigens was de industriemarkt nauwe lijks prijshoudend. De scheep- vaartafdëling was licht verdeeld, met een bescheiden koerswinst voor Pakketvaart en Scheepvaart Unie en fractioneel lagere no teringen voor de overige soor ten. Van de Indonesische sector valt evenmin veel opmerkelijks te rapporteren. Amsterdam rub bers aanvankelijk prijshoudend op 74%. doch tegen slot 73''=, H.V.A. en Deli verloren circa twee punten. Staatsfondsen wederom iets beter voor de guldensbeleggin gen, dollarleningen vrijwel on veranderd, evenals het agio op circa procent. In Nederland werkende banken waren vandaag aan de vaste kant in verband met de veronderstelde grote li quiditeit dezer instellingen. Een en ander naar aanleiding van het bod der Twentsche Ban.k op aandelen van Mierlo. Tarweprijs oogst 1953 De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de richtprijs voor de tarwe voor oogst 1953 in overleg met de Stichting voor de Landbouw onveranderd vastgesteld op f26 per 100 kg. Voorstel tot contributie verhoging ARNHEM. De A.B.T.B. heeft, naar het hoofdbestuur mededeelt, concrete plannen om te komen tot de oprichting van een centraal gebouw. De dien sten van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond, die vooral na de verwoesting van het centrale gebouw te Arnhem zeer gedecentraliseerd waren ondergebracht, zullen in het nieuw te bouwen complex weer bijeen kunnen komen. De financiering van dit plan brengt grote moeilijkheden met zich mede. Besloten is thans tot de vorming van een bouwfonds. In verband hiermede wordt aan de algemene vergadering, welke op 20 November te Arnhem ge houden wordt, voorgesteld, te beginnen met 1953, de contri butie met tien procent van het totaal verschuldigde per lid te verhogen, welke tien procent dan in het bouwfonds zal wor den gestort en uitsluitend zal worden gebruikt voor het om schreven doel. Is na enkele jaren de aanvulling van het bouwifonds niet meer nodig, dan zal over wogen kunnen worden op welke wijze bii eventuele voortzetting dezer heffing de bestemming dezer tien procent zou kunnen worden aangewend om ten goe de te komen aan de afdelings- kassen. die thans op vaak moei lijke wijze moeten trachten zich van inkomsten te voorzien. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 27 Oct. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg. franco Rot terdam). Tarwe zonder vochtconditie 25,1026,50; op vochtconditie tot 26,45. Voedergranen flauw met weinig kooplust. Zomergerst ƒ33- ƒ34,50; win tergerst ƒ32,5034, haver 28—29; rogge 2829. Peulvruchten: erwten kalm 4555; schokkers kalm 4563; bruine bonen flauw tot 71,—. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 27 Oct. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 418 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden 9001100, werkpaarden 750—1000, oude paarden 600900, paarden boven 3 jaar 7001000. paarden beneden 3 jaar 600900, veulens 300500, hitten 400700. Handel was matig. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 27 Oct. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts: eigenh. 10,25; bintjes 10,25 10,50; blauwe eigenh. 1010,50 IJselster 8,25; Bevel, 10,50— 11,—. Zandaardappelen 35 mm op waarts: eigenheimers 7,85; vo- ran 7.85; record 7,85; industrie 7,85. Voeraardappelen 4,755, Prijzen per 100 kg. en berekend op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Heden avond inzenden 32ÜOO Het is uw eigen schuld als de f 32.000,— prijzen aan uw neus voorbij gaan. Woensdag 29 Oct. a.s. worden er 32.000 gulden aan prijzen verloot. Zorgt dat U er bij bent, wacht niet tot het laatst, maar zendt heden nog in. voor welke prijs de winnaar bij ons goederen kan bestellen, die hij zelf twil. Bovendien w orden er nog verloot i 25 Bromfietsen Pon Nassetti en 50 damesrijwielen merk Pon en 50 herenrijwielen merk Pon- /'S- Oplossing op briefkaart, met 50 cent extra postzegels, I Bestuur Katholiek Militair Tehuis te Ede. Voor trekkiogslijst 15 cent extra plakken. Voor girohouder.Giro no. 305067 (op het stTóokje de oplossing schrijven) Trekking 29 October a.s. t.o.v. Notaris D. H. C. Neervoort. Uiterlijk Dinsdagavond 28 October inzenden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5