Pt is de shag! De arbeid: bron van geluk Grootste verkeerstunnel van Europa isbijVeisen in aanbouw Nederlanders stellen ir. Manusama in arrest n L $3 1 S.S. herleeft Zuster Speet j ens promoveerde in de medicijnen Aanmelden voor Canada Ambonees verzetsleider JZZLE indaag m rgiftiging jisp lT ned. bank alvlegel woensdag 29 october 1952 onregelmatigheden met de legeskas bezoldigingsbesluit gewijzigd notaris q. naar brussel? maar. Onder dienst of... buiten dienst... Eerste religieuze in ons land Emigranten naar Zuid-Af rika Reorganisatie Kon. Landmacht Stoffelijke middelen ter verwerkelijking van het levensgeluk Tweede dag van groot K.A.B.-congres te Amsterdam Steekpartij in woonwagenkamp l.s.k.-soldaat gedood voor 1 Dec. a.s Anderhalf jaar voor spion Krantz Rozenkrans Intentie 9 ia as je M iv J? 120 erland Denemarken tuig rktuig /oornaamwoord nrouw hogeschool 'rdbrabant derland het darmkanaal jrwegen ekte island liswoord nr. 119 l mooi. 5 dood. 9 5, 12 ld, 13 arena, [nn, 18 Ee, 19 rede, !6 on, 27 asem, 29 ook, 34 t.h„ 36 le, 40 stoet, 42 radar. rals, 2 order, 3 oe, m, 7 oever, 8 deze, a, 14 en, 20 els. 21 ent, 27 Aneta, 28 10 staal, 31 Eist, 33 7 bed, 38 rap, 41 ;k van dr. Hulst vorige week op officier van ius- ft verricht op het chot van de drie en overleden Jis- D. Groot, heeft it de veehouder 2 dood is 'gestor- ;ed aan een maag- verleed tengevolge bloedingen. 28 Oct. De er, die grote geld- zich brengt, aan- de halfjaarlijkse n worden betaald, Ldelijk zijn stempel weekstaat van de Bank. zijn de voorschot- g-courant gestegen Den tot f37.4 min., bankbiljettencircu- 4 min. tot f2.945,6 i. Tevens zag het i met f80 min. ver- f800 min. Hoewel ir een bedrag van hatkistpapier van nk hebben gekocht, vendien haar saldo ling met f51 min. E86 min. >pen week is de s met ruim f24 =id tot f2.292 min. :zen tezamen belo- 26.4 min. ïarkt is de situatie rvloedig als vorige sche scheidsrech- een voetbalwed en speler, die het ing niet eens was itdrukking bracht :htspreker te liif hem af te ranse- ch een eis tot sding toegewezen edrag van 61.000 'rancs (ongeveer De scheidsrech- het gezicht zo nd. dat operatief ïoodzakeliik was jalvlegel" maakte een politie-elftal! d van monteurs. Hi.) ;enlijk op dezelfde ichtvaartmaniakken. .-speldje op hun jas il hebben zij net zo- LL.M. te maken als 3 die Lancia", zei wij hier stuk voor ;ezegd", zei de mon- ig. .at ik hem binnen veek aan de man heodoor voor, „wed- e tientjes? Hoeveel sn?" gek er voor geeft e monteur, bedrag." zei de monteur, voor jou". deed een stap ach- floot tussen zijn zei hij ongelovig, je me aan? Ik kan eb wel motors ver- iar stonden voor de zó zout heb ik het eten. Ik kan niet :end voor zo'n oud er! En dat in deze iuden me vermoord- lit bedrag noemde, 't eerst zelf dan nog i monteur, „eigenlijk n de hoge kant." eile kant. liever." (wordt vervolgd) BUITENLANDS i OVERZICHT De rede van de oud-generaal der S.S.. Ramcke, heeft .nogal beroering verwekt. Begriipeliik overigens! Wie hoort of leest over de S.S., of geconfronteerd wordt met de Stahlhelm. denkt ongetwijfeld aan de Duitse ge schiedenis der laatste 25 jaar. Een historie die geen prettige ervaringen in de herinneringen heeft achtergelaten. Ramcke nu heeft 't zijn vroegere strijdmak kers ferm geizegd en de staf ge broken over de geallieerde sol daten. Zijn strijdmakker Steiner deed een duit in het zakje met de enormiteit te verkondigen, dat de S.S. nooit had gestreden voor de Nazipartii, maar voor 't Duitse vaderland. Alsof op de vroegere samenkomsten van ziin geestverwanten nooit geroepen werd, dat Duitsland en het Na- tionaal-Socialisme één waren. Zowel de S.S., als de Stahlhelm van na Wereldoorlog I, hebben in 1933 Hitier broederlijk aan de macht geholpen. De Stahlhelm, heropgericht in 1951 en waar van Kesselring nu- de voorzitter is, vertoont dezelfde opzet, doel stelling en geest als voorheen. Bij al het gebeurde van de laat ste dagen kan men deze histo rische achtergrond moeilijk over het hoofd zien. Westduitse regeringskringen hebben de afkeuring uitgespro ken over de bijeenkomst in Ver den. Ongetwijfeld 'n juiste hou ding. Ramcke en zijn frontmak kers hebben niet bepaald het recht hoog van de toren te bla zen over het mede-striiden voor de volkeren van Europa nu zu slechts nog zo kort geleden, de ze volkeren hebben geterrori seerd en velen hunner vrienden er blijkbaar geen been in zien aan de andere zijde van de Elbe de Russische uniform aan te trekken. Het tromgeroffel in Verden geeft ook allesbehalve een bijdrage tot een hechter vertrouwen van het buitenland in de Duitse soldaat. De rege ring in Bonn en meer nog de Britten, die voor het gebeurde in Neder-Saksen de verantwoorde lijkheid dragen, ziin lelijk in t nauw gebracht. Men vraagt zich wel eens met zorg af, of de sim pele wijze waarop de Engelsen en Amerikanen de „democrati sering" van de Duitsers ter hand hebben genomen, wel effect ge sorteerd heeft. Althans zeker niet bij deze verstokte Nationaal Socialisten in Verden. Of tracht men met een al te grote vrijge- vendheid tegenover deze orga nisaties en de vrijlating der oor logsmisdadigers de toekomstige Duitse divisies te kopen? Een gevaarlijk spel, omdat het op deze wijze een loven en bieden wordt. Een te grote vrijheid binnen een democratisch staats bestel kan de democratie ver moorden. De samenkomst in Verden was aangekondigd met 't doel het lot op te helderen van Duit se soldaten, die tengevolge van de oorlog nog steeds vermist worden. Hoe men ook over de houding van het Duitse volk in het verleden denkt, het feit van het nog altijd vermist zijn van tienduizenden, brengt voor ieder mens de verplichting mee, alles in het werk te stelien licht in deze zaak te brengen. Vandaar ook de krachtige oproep van Kardinaal Frings voor de vrijla ting der krijgsgevangenen, al thans van hen. die zich niet hebben schuldig gemaakt aan misdaden. De hele wereld weet welke rol Rusland heeft ge speeld. Het merendeel van deze krijgsgevangenen zal waar schijnlijk zijn omgekomen. Ge zien in het licht van deze situa tie droeg de bijeenkomst in Ne der-Saksen een onschuldig en geoorloofd karakter. De Britten en Westduitse autoriteiten heb ben daarom waarschijnlijk hun toestemming verleend. In 't ver volg zullen ze toch scherper moeten toezien, willen ze al thans geen voet geven aan die krachten van voorheen, waar door de wereld in een ramp ge stort werd. Ambtenaar in arrest te Den Ham (Ov.) Bij een controle van het Cen traal Bureau voor Verificaties van de Vereniging van Neder landse Gemeenten op het ge meentehuis te Den Ham zijn on regelmatigheden ontdekt in de legeskas. In verband hiermede werd de 55-jarige commies D. J. M. die ruim 30 jaar in dienst van de gemeente is, gearresteerd. Hij is in zijn functie van commies ter secretarie en ambtenaar van de burgerlijke stand geschorst. De onregelmatigheden moeten sinds geruimen tijd zijn gepleegd. Op het moment van de controle heeft M. getracht de kas aan te zuiveren door bij verschillende bekenden in de omgeving geld te lenen. Dit werd evenwel ont dekt. In het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren is een groot aantal wijzigingen aan gebracht. O.a. is voor het eerst een salarisregeling opgenomen voor personeel van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Bij het ge vangeniswezen is ingevoerd de betrekking van godsdienstleraar. Deze functionaris kan voortaan in vaste Rijksdienst worden aan gesteld. De salarissen van de se cretarissen der Armenraden, de consulenten voor lichamelijke op voeding, de ontvangers bij de be lastingen en de bewaarders der hypotheken zijn harzien. MAASTRICHT Naar verno men wordt, heeft oud-notaris Quaedvlieg in Brussel een villa gekocht, aangezien hij voorne mens zou ziin zich aldaar te vestigen. In familiekringen van de inmiddels teruggekeerde huis houdster. mevr. van Stipelen te Maastricht heet het. dat de ge dienstige dan naar Brussel zal vertrekken. Advertentie In 1958 zal de tunnel onder het Noordzeekanaal bij Vei sen gereed kunnen zijn. Dan zal het drukke verkeer tussen Noordholland ten noorden van het Noordzeekanaal en de gebieden ten zuiden daar van zonder oponthoud plaats vinden. De tunnel wordt de grootste en mooiste verkeers tunnel van Europa, die met een breedte van vijftig meter zelfs de Maastunnel in Rot terdam verre zal overtreffen. Op het ogenblik is men druk aan het bouwen van deze tun nel, die geheel wordt gemaakt in een open bouwput, de diepste die ooit in Nederland werd ge maakt. Hij slaat met zijn 25 meter diepte met gemak de vroegere recordhouder, n.l. de bouwput voor de sluizen te IJmuiden. die „slechts" 17 meter diep was. De „tunnel" onder het Noordzeekanaal zal uit twee doorgangen bestaan, n.l. een spoorweg- en een autotunnel, die ongeveer 4.50 meter van elkaar liggen. De spoorwegtunnel, die Verzoeningsdiner van de Aardappelraad WASHINGTON, 28 Oct. De Amerikaanse Nationale Aardappel- raad heeft Stevenson en Eisenho wer, alsmede de Democratische en Republikeinse candidaten voor het vice-presidentschap, uitgenodigd voor een „verzoeningsdiner", twee dagen na de verkiezingen. Het is volgens de Raad een goede ge woonte, dat de politieke tegen standers zich met elkaar verzoe nen, als de hitte van de verkie zingscampagnes achter de rug is. ten westen van de autotunnel, gelijktijdig in de bouwput wordt gemaakt. wordt 12.08 meter breed en iets hoger dan de autotunnël. Er komen twee autotunnels met elk twee rij banen. elke tunnel heeft een rij weg van 7 meter breedte. Aan weerszijden van de rijweg zijn voetpaden van 1.25 meter. De nieuwe bouwkuip. waarin het diepste gedeelte van de Vel- ser tunnels wordt gebouwd, heeft een middellijn van 63 meter. De ontgraving zal worden voort gezet tot 25.50 meter N.A.P Met de „Zuiderkruis" zijn gistermiddag ruim 800 emigran ten (270 gezinnen) uit Amster dam naar Zuid-Afrika vertrok ken. Zij werden toegesproken door de Minister van Sociale Za ken, de heer G. J. Suurhoff die o.a. memoreerde dat zich onder de emigranten 183 geschoolde werkkrachten bevinden op wie ons land trots mag zijn. Ook de Zuid-Afrikaanse ambassadeur, kolonel Hoogenhout sprak de vertrekkenden toe. De „Zuiderkruis" vertrok zon der de 18 jarige Martina M. die Maandag bij kennissen in Haar lem was vertrokken en sedertdien nog niet naar haar ouders was teruggekeerd. Advertentie) DE? DUTÉk Chlorophyll 1 Bi r IsU tandpasta Tanden en altijd wonderw it frisse adem DEN HAAG, 28 Oct. Naar wij vernemen is thans in studie een reorganisatie der Kon. Land macht, welke beoogt het huidige systeem van opleiding zodanig te wijzigen, dat de paraatheid onzer troepen r.og wordt opge voerd. Dit zal echter niet leiden tot een verhoging van het aan tal parate troepen. In nieuw te vormen depots ontstaan door samenvoeging van regimenten zullen de dienstplichtigen wor den opgeleid en vanuit deze de pots zullen zij naar de parate eenheden worden overgeheveld. Deze reorganisaties, die in het voorjaar van 1953 haar beslag zal krijgen, zullen natuurlijk ver scheidene mutaties met zich mee brengen. Ook met de opleiding en op komst van de lichting 1953 zal het waarschijnlijk enigszins an ders gaan dan tot dusverre het geval is geweest. Wij vernemen voorts, dat mi nister Staf in de memorie van antwoord op het dezer dagen verschenen Voorlopig Verslag in zake de oorlogsbegroting 1953 nadere mededelingen zal doen over deze reorganisatie. Deken Bots van Gouda bediend De hooaeerwaai'de heer deken J. F. A. Bots van Gouda, pastoor van de Onze Lieve Vrouwekerk aldaar, is. naar „De Maasbode" verneemt, van de laatste Heilige Sacramenten der stervenden voorzien. Deken Bots. voor de oorlog een van de voornaamste geestelijke leidslieden van de katholieke middenstand. ver wierf zich in het gehele land bekendheid als gevierd spreker en kundig schrijver. (Van onze verslaggever) UTRECHT „Buitengewoon goed" noemde prof. dr. W. P. Plate hoofd der kliniek voor obstetrie en gynaecologie te Utrecht het proefschrift van zuster A. IJ. Speetjens, de eerste religieuze (van de Medische Mis siezusters) in Nederland die gis teren te Utrecht in de medicij nen is gepromoveerd. Aanvankelijk had dr. Plate haar zelf een onderwerp opgege ven, waaraan zij met ongelofelijke vlijt begonnen was. Het bleek echter te omvangrijk. Zuster Speetjens wijzigde haar stof en opnieuw ging zij aan het werk, waarbij dr. Plate haar voortdu rend behulpzaam was terwijl de Utrechtse arts L. Stolte haar met raad en daad in haar werk heeft bijgestaan. Het resultaat van haar studie een proefschrift met stellingen dat zij gisteren ten aanhore van een zeer talrijk pu bliek in Utrecht's Senaatszaal mocht toelichten, werd een werk stuk, waarin volgens dr. Plate „een zeer aantrekkelijke hypothese" werd ontwikkeld en toen hij aan de jonge „doctor" de bul der faculteit had uitge reikt, complimenteerde hij haar met het feit, dat hier een bijzon dere promotie had plaats gehad, welke als een eer voor Utrecht en de universiteit mocht worden beschouwd. Het laboratorium-werk kan door de studie van deze zuster sterk vereenvoudigd worden en dat is in deze tijd geld waard. Men zal, bij de studie der gy naecologie niet mogen verzuimen, aldus dr. Plate, de handleiding van zr. dr. A. Speetjens te lezen, waardoor aan de studie van dit onderwerp een grote dienst be wezen is. Gesteund door uw religieuze overtuiging, aldus spr., zult u binnenkort in Indonesië dat velen nog zo dierbaar is kunnen laten zien, wat Nederlandse kennis nog vermag. De promovenda, die gekleed was in het grijs-blauwe kleed (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM De tweede dag van het K.A.B.-congres >in Amsterdam, gewijd aan „de Weg naar Geluk", begon Dinsdag met een inleiding van de Z.E. pater Dr A. M. Kuilaars S.J. uit Maastricht, over de Arbeid als bron van Geluk, waarbij vraagstukken als medezeggenschap en P.B.O. ter sprake kwamen. Daarna kwam Drs P. Bogaers, economisch adviseur van de K.A.B., nog meer practisch te spreken over stoffelijke middelen ter veriverkelijking van het levensgeluk en deze inleiding handelde o.a. over loonpolitiek en bezitsvorming. Dr. Kuylaars betoogde o.a. dat de arbeid niet alleen goederen en diensten geeft, doch de mens bovendien een batig saldo aan menswaardigheid. Een eerste eis is dus: regelmatig verzekerde werkgelegenheid. De arbeid zelf moet lichame- Hjk-geestelijke inhoud hebben. Het moet èen activiteit znn van de zintuigen, zowel als van ver stand en wil. Dr. Kuylaars vroeg bijzondere aandacht voor de jon gemannen en meisjes in de in dustrie. Maar al te vaak wordt in de eerste jaren van zijn fa brieksleven de arbeidslust van de jongen voorgoed bedorven en wordt het fabrieksmeisje lang zaam maar zeker ongeschikt gemaakt voor haar toekom stige taak als huisvrouw. Er zullen speciale voorzieningen moeten worden getroffen waar door van arbeid en arbeidsom standigheden een bijzondere op voedende invloed uitgaat. Waar het geluk van de mens in zo'n belangrijke mate afhangt van arbeid en arbeidsomstandig heden, is het wenselijk dat hij daarop invloed en controle kan uitoefenen. Hoever kan en mag de bevoegdheid van de onder nemingsraad nog verder uit groeien? Medezeggenschap. Hierbij moet het volgende in aanmerking genomen worden: 1. De medezeggenschap binnen de onderneming (die een min of meer gesloten arbeidsgemeen schap is) kan niet rechtstreeks worden uitgeoefend door verte genwoordigers van de vakver enigingen. 2. Zij kan niet verder gaan dan de capaciteiten en de men taliteit van de werknemers toe laten: 3 De noodzakelijke gezagstruc- tuur van de onderneming moet gewaarborgd blijven, welke ge- zagstructuur een andere is in de groot-onderneming, een andere in de middelgroot-onderneming, waar leiding en eigendom vaak nog in één hand zijn Van de andere kant dient op gemerkt: 1 Het doel van de onderneming (dat is het sociaal-economisch belang van alle daarin werken den en daaraan secundair het economisch belang van de kapi taalverschaffers) is slechts dan veilig, als allen daartoe verant woordelijkheid en zeggenschap hebben; 2 Theoretisch gezien valt niets buiten deze medezeggenschap, de practijk echter vergt een zoda nige regeling, dat het dagelijkse leven van de onderneming on vertraagd doorgang kan vinden; 3. Medezeggenschap in econo mische aangelegenheden behoeft niet strijdig te zijn met de rech ten van de privaateigendom. Privaat-bezit. Drs. Bogaers ging uit van de stelling, dat voor de ontplooing van 's mensen persoonlijkheid de beschikking over materiële goe deren een onmisbare voorwaar de is, de materiële voorwaar den betreffen niet alleen het redelijke inkomen, maar ook het persoonlijk bezit van duurzame goederen. Er zal met kracht moeten worden gestreefd naar 'n wijd verbreid privaatbezit. De belangrijkste bron daartoe, aldus dr. Bogaers is winstdeling. Het is van het allergrootste belang, dat een systeem van winstdeling door werkgevers en werknemers tezamen wordt uitgewerkt. Mede ter verwezenlijking van de be zitsvorming dient in de centraal geleide loonpolitiek de nodige soepelheid te worden gebracht. Meer vrijheid in de loonpoli tiek is bovendien noodzakelijk om in het loonvormingsproces weer tot gelding te doen komen een der elementen van 'n recht vaardige loonvorming, waaraan gedurende de laatste jaren prac tisch geen aandacht is besteed, namelijk de economische toe stand, waarin onderneming en bedrijfstak verkeren. Een laatste argument voor vrije loonvorming is het starre en schematische karakter van de loonpolitiek in de huidige vorm. De norm van veranderingen in het algemeen niveau van im- en exportprijzen als grondslag voor de loonpolitiek is te algemeen om recht te doen aan de bijzon dere omstandigheden in de ver schillende bedrijfstakken. Teneinde tot deze meer vrije loonpolitiek te kunnen geraken dient: a. het C.A.O.-loon of het loon van de bindende regeling wederom het vooroorlogse minimumkarakter te verkrijgen: b. Aan de diverse bedrijfsorga nen tweeërlei soort ruimte te worden verleend, namelijk een ruimte, die onder bepaalde voor waarden kan worden aangewend voor loonsverhoging en een ruimte, die kan worden aange wend voor een winstdelingsstel- sel, gericht op het doel van de wijd verbreide bezitsvorming. Bij 't vaststellen van de hoog te van deze maxima zal met na me aandacht moeten worden ge schonken aan: 1. De noodzaak van het hand haven van onze concurrentie positie met het buitenland (beta lingsbalans en werkgelegenheid) 2. De bedragen, die voor in vesteringen ter beschikking moe ten komen: 3. De sociale wenselijkheid al te grote verschillen in de inko mens van de beoefenaars van nagenoeg dezelfde functies te voorkomen en het vermijden van een aantasting der sociale mini ma, aldus drs. Bogaers. Minister De Bruin Het congres werd Dinsdag morgen bijgewoond door de minister voor P.B.O. en Bezits- spreiding, de heer A. C. de Bruin, oud-voorzitter van de K.A.B., door prof. mr. C. P. M. Romme. voorzitter van de K.V.P. fractie in de Tweede Kamer en door het lid der Tweede Kamer, de heer P. J. S. Serrarens. Minister De Bruin verklaarde o.m. dat de reden van zijn aan wezigheid gelegen was in de be handelde onderwerpen: P.B.O., kartelvorming, bezitsvorming en verhoging van de productiviteit. Van deze laatste drie onderwer pen verzekerde hij. dat deze voor hem en de regering het over denken waard ziin. De minister hoopte, dat het congres er toe zou bijdragen de positie van de K.A.B. zo moge lijk nog te versterken. De K.A.B. heeft in het verleden steeds op sociaal en cultureel terrein een belangrijke plaats ingenomen. Zij zal dit ook in de toekomst doen. De maatschappij kan het werk van een orgaan als de K.A.B. niet ontberen. Resolutie Het congres nam tenslotte een resolutie aan. waarin wordt uit gesproken dat de ontwikkeling der cultuur en van het maat schappelijk leven moet worden geleid in een zodanige richting, dat de vereiste voorwaarden ge schapen worden voor de echte zelfvervolmaking van de mense lijke persoon. Te dien einde ziin vóór alles noodzakelijk de ver nieuwing en verlevendiging van het christelijk levensbesef, de voortdurende inscherping van de juiste hiërarchie der waarden en van de ware zedelijke normen en het scheppen van een orde ning in de gemeenschap en een klimaat in het openbare leven, die geen belemmering vormen voor het streven naar het echte geluksideaal maar dit integen deel bevorderen en steunen. Ter bereiking van dit doel is in deze tijd meer dan ooit een krachtige activiteit van de K.A.B. noodzakelijk met name door een sociale vorming van haar leden, door behartiging van de stoffe lijke belangen, een juiste voor lichting en propaganda en niet het minst door een goed gebruik van haar maatschappelijke posi tie. Deze bijdrage zal op de meest effectieve wijze kunnen worden geleverd in een zodanige gedecentraliseerde organisatie, dat de individuele leden hun be langstelling en activiteit kunnen uitleven in kleine, aan de om standigheden beantwoordende, groepsverbanden, aldus de reso lutie. harer congregatie zag haar va der, mr. dr. Th. Speetjens uit Venlo als eerste paranymf aan haar rechterzijde gezeten, en on getwijfeld zal zij hebben terug gedacht aan het moment, toen zij zelf, enige jaren geleden, para nymf heeft mogen zijn bij de promotie van haar vader. Tweede paranymfe was haar Congregatie- genote zuster van Ginneken. De promotie werd o.a. bij gewoond door haar Generaal- overste zr. dr. Anna Dengel, haar provinciaal-overste dr. zr. E. Lippits, door mgr. A. van Velsen O.P., bisschop van Kroonstad in Oranje-Vrijstaat, mag. prof. dr. B. Kors O.P., voorzitter van de K.R.O., mgr. dr. van Gils te Roermond en de baljuw en de schatmeester van de Maltheser Ridder-orde, in wier huis te Utrecht de Medische Missiezusters gevestigd zijn. Zuster Speetjens, die haar me dische studies te Amsterdam be gon en na haar candidaatsexa- men in de Congregatie van de Medische Missiezusters trad, zette haar studie te Utrecht voort, waar zij op 28 April 1950 het artsendiploma verwierf. Zuster Speetjens was chirurgisch assis tente te Venlo. Dat zij voor haar proefschrift een gynaecologisch onderwerp koos staat in verband met het feit, dat onder de medi sche tekorten in de missielanden, het gebrek aan moederschapszorg, in de meest uitgebreide zin van het woord, een der zeer nijpen de problemen uitmaakt. Vader van acht kinderen doodgestoken STEENWIJK, 28 Oct. Enige woonwagenbewoners te Steen- wijk, die gisteravond in de stad enkele café's.hadden bezocht, zijn, toen zij in het kamp terugkeer den, na een onenigheid slaags geraakt. Het droevige slot was, dat de 40-jarige woonwagenbe woner J. W. Brink werd doodge stoken. B. was in de hartstreek getrof fen en is waarschijnlijk onmid dellijk na het toedienen van de steek overleden. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek inge steld. Er zijn twee arrestaties verricht. Tijdens de vechtpartij is in het kamp, dat in verband met de jaarlijkse markt en kermis thans overvol is, ook nog geschoten. Omtrent de oorzaak van de on enigheid en vechtpartij heeft men nog geen zekerheid. Het vermoe den bestaat, dat er sprake is van een familievete. Het slachtoffer was vader van acht kinderen. Een der naar aanleiding van de steekpartij gearresteerden, de 26-jarige zwager van het slacht offer, F.K., heeft een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. K. is ook bewoner van het woonwa genkamp. De dienstplichtig soldaat A. Flaton, die gedetacheerd was op het vliegveld Ypenburg, is bij werkzaamheden aan een vlieg tuig door het landingsgestel ge troffen. Hij was op slag dood. De militair van de L.S.K. had op dracht werkzaamheden te ver richten aan een militair vlieg tuig. Hjj schijnt daarbij niet alle noodzakelijke voorzorgsmaatrege len te hebben getroffen met het noodlottige gevolg. Canada kan in rog vrijwel on beperkte mate emigranten opne men, afkomstig uit de akkerbouw de veehouderij of de tuinbouw. De geschiktste tijd van aan komst voor deze emigranten is de période van Februari tot Ju li. Immers in die periode krijgt men direct de aansluiting aan het 'andbouwseizoen. Verder zijn de zomermaanden het geschiktst om de aanpassingsmoeilijkheden gemakkelijker door te komen. Zij, die naaste familie hebben in Canada, welke aldaar voor werk en huisvesting kan zorgen, kunnen ook, onverschillig welk beroep zij uitoefenen, naar Ca nada emigreren. Voor gezinnen met grote kin deren bestaan er ook nog moge lijkheden om te emigreren, ook indien zij geen familie of ken nissen in Canada hebben, die voor werk en huisvesting kun nen zorgen. Van dergelijke gezinnen kun nen een of meer kinderen van 18 jaar en ouder eerst alleen emigreren, om als wegbereiders van de ouderlijke gezinnen op te treden. Deze jongelui kun nen na aankomst in Canada di rect beginnen uit te zien naar werk en huisvesting voor het ouderlijk gezin. Zij kunnen la ter door hun ervaring het ouder lijk gezin, bn aankomst tot grote steun zijn. Het is de bedoeling, waar mogelijk, deze jongelui in groepsverband te laten emigreren en ze zoveel mogelijk en zo dicht mogelijk bij elkaar te plaatsen onder de zorg van de immigratie instanties in Cangda. Nadere inlichtingen over deze emigratiemogelijkheden voor jon ge emigranten worden verstrekt door de aanmeldingskantoren. De Haagse Rechtbank heeft de 34-jarige planoloog dr. D. E. Krantz uit Den Haag schuldig bevonden aan het doorgeven van inlichtingen aan een vreemde mogendheid, terwijl hij wist, dat ten aanzien van deze inlichtin gen geheimhouding geboden was. De Rechtbank veroordeelde dr. K. tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek. De eis was twee jaar. Dr. K. heeft voor de Tsjechi sche geheime dienst in Praag en in Nederland gespionneerd. Voor zover bekend is geworden heeft hij geen belangrijke ge gevens verraden, doch mede deling gedaan uit vertrouwelijke rapporten. De veiligheid van de Staat is daardoor niet ernstig in gevaar gebracht. Dr. K. was een der hoofdper sonen uit het veelbesproken re- gerin.gs-communique van 29 Oct. van het vorige jaar, waarin om standig mededelingen werden gedaan over de activiteit van de Tsjechische geheime dienst in Nederland. Aangezien hij reeds meer dan 14 maanden in voorarrest heeft gezeten, zal hij spoedig op vrije voeten komen. Woensdag 29 October De hqofdintentie van de Rozenkranskruistocht voor Woensdag 29 October luidt: Standvastigheid voor ver volgden om het Geloof Donderdag 30 October De hoofdintentie van de Rozenkranskruistocht voor Donderdag 30 October luidt: Hereniging van alle Christen kerken i HOLLANDIA Ir. J. A. Manusama, een van de leiders van het verzet der Ambone zen tegen de Republiek Indo nesië, die op Nieuw-Guinea asyl had verzocht en verkre gen, is in hechtenis genomen. De heer Manusama behoorde tot de Ambonezen, die op het eiland Ceram de strijd bleven voortzetten van de zich noe mende Republiek der Zuid- Molukken" en die later naar Nederlands territoir zijn uit geweken. Hun verzoek om asyl op Ne derlands Nieuw-Guinea werd toegestaan onder uitdrukkelijk beding, dat zii de plechtige be lofte zouden afleggen zich op Nederlands gebied van elke po litieke activiteit te zullen ont houden. Ook de heer Manusama legde deze belofte af. Inmiddels is echter gebleken en ook door hem zelf erkend dat ir. Manusama de voor waarde. waaronder hem in Ne derlands Nieuw-Guinea asyl was verleend, niet is nagekomen. On der meer heeft hij in het in Ne derland onder de Ambonezen verspreide maandblad „Mena Muria" een boodschap doen op nemen. waarbij de Ambonezen worden aangespoord, de strijd voor de onafhankelijkheid voort te zetten Hij piaakt hierbij on derscheid tussen de striid met de wapenen en die op politiek terrein, voor welk laatste doel ir. Manusama werd uitgezonden. Hij heeft derhalve welbewust de voorwaarde, welke voor asvlver- lening werd gesteld, overtreden, meldt men van officiële zijde, op grond waarvan tot zijn arrestatie is overgegaan.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5