Getuigen van Jehova in overtreding? RADIO Geschenkzending vee voor de Po-vlakte Financiën en Economie •)<r Fan gemeentelijke verordening De Chinezen en de tabak programma Spaak pleit Nieuwe regeling ontworpen Overname te Leeuwarden en Roosendaal VW PUZZLE 5 voor de kinderen W ateler-vredesprij s voor Mr. Stikker voor kentekenbewijzen motorvoertuigen Beursoverzicht Een schilderij voor Elizabeth Roken verboden in de kerk En maar vragen voor vandaag -I MAASTRICHT, 29 Oct. Voor de Maastrichtse Rechtbank heeft in hoger beroep terecht gestaan een lid van „Getuigen van Je hova", de 18-jarige P. H. uit Haarlem. De 48-jarige mijnwer ker J. O. uit Hoensbroek, die wegens ziekte verhinderd was, had mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam als zijn gemachtigde ter zitting laten verschijnen. Beide verdachten hadden, zoals ter zitting bleek, in September en October enige malen te Nuth het blad „De Wachttoren" aan de openbare straat aangeboden aan voorbijgangers. Dit „om niet" aanbieden is evenwel in de alge mene politieverordening van Nuth verboden. De feiten werden door verdachten toegegeven met dit voorbehoud, dat er geen sprake was van te koop aanbieden. De Officier van Justitie, Jhr. mr. F. van Rijckevorssel, was in zijn requisitoir van oordeel dat het verweer, als zou de betref fende bepaling in de politiever ordening in strijd zijn met de bij artikel 7 der Grondwet gewaar borgde vrijheid van drukpers, niet opging: in de verordening AMSTERDAM, 29 Oct. De rechtbank te Amsterdam heeft hedenochtend aan het slot van een daarover gevoerd geding vast gesteld, dat de Besoeki Tabak Maatschappij N.V. de eigenaresse is van een partij van 233 pakken tabak, die begin 1950 door een Chinese combinatie in ons land waren aangevoerd. Deze tabak, die op 23 Juni 1950 in een openbare inschrijving te Amsterdam ten verkoop zou wor den aangeboden, was destijds op verzoek van de directie der Be soeki Tabak Maatschappij bij deze Chinese combinatie in beslag ge nomen. De Besoeki beweerde namelijk, dat de tabak van haar onderne ming afkomstig was. Hiertegen over stond de bewering van de genoemde combinatie, dat de partij bestond uit bevolkingstabak, die zij uit z.g. opkoop had ver kregen. VRIJDAG 31 OCTOBER 1952. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst: 11.00 Piano recital: 11.30 Gram.; 11.52 Om roeporkest; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Gram; 12.59 Klokgelui: 13.00 Nieuws; 13.15 Salonorkest: 13.45 Viool en piano; 14.00 Herdenking Hervor mingsdag; 15.15 Voordracht 15.35 Metropole orkest; 16.00 „De in vloed van de onderstam bij vruchtbomen" causerie; 16.15 Ka merorkest; 16.45 Gram.; 17.00 In strumentaal trio; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Fries programma; 18.00 Gram.; 18.10 „Een goed woord voor een goede zaak," 18.15 Lichte muziek; 18.45 Huismuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.10 Regerings uitzending: .Verklaring en toe lichting;" 19.30 Gram.; 19.40 Ka pelkoor; 20.00 Radiokrant: 20.20 Hervormingsavond; 21.30 Gram.; 21.40 Kamerorkest, vocaal ensem ble en solisten 22.15 Gram.; 22.25 Kunstrubriek: 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en SOS- berichten; 23.15 Evangelisatie uitzending in het Engels; 23.30 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA: 10.00 VPRO- 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.05 Gram.; 9.40 Voor de kleuters 10.00 Kinderen en Men sen. causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Gram.; 10.30 School radio; 10.50 Orgelspel; 11.25 Ra diofeuilleton 11.45 Vocaal dubbel- kwartet; 12.0 Gevarieerde muziek 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Mededelingen of Gram.; 13.20 Gram.; 14.00 Voor de huisvrouw: 14.20 Clavesimbel recital; 14.50 Boekbespreking; 15.10 Sopraan, alt en piano; 15.30 Dansmuziek; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Koorzang; 17.20 Muzikale causerie 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht;" 19.00 Socia listische liederen; 19.15 Gram.; 19.30 „Moreel beraad," causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking; 20.10 Viool en piano: 20.30 „Benelux," cau serie: 20.40 „Leven op de aarde" causerie: 21.00 Metropole orkest koor en solisten; 21.45 „Het le ven betrapt," klankbeeld: 22.05 Buitenlands overzicht 22.20 Lich te muziek: 22.40 „Vandaag," cau serie; 22.45 A vond wij ding; 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin," causerie; 23.30—24.00 Ka merorkest. T elevisie-programma VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 VARA: 20.15—21.45: 1 Actualiteit 2. „Jeugd aan de barre" 3 „De Amerikaanse Presidents verkiezingen" 4. „The Jubilee Singers" 5 Weeroverzicht 6. Documentaire over de haringvisserij 7. Varié-T.V. van Nuth wordt slechts op be paalde tijden het colporteren ver boden; de dagen, waarop zulks wel is toegestaan, zijn met de uren erbij uitdrukkelijk aange geven. Het arrest van de Hoge Raad, dat een algeheel verbod onverbindend is, is op dit geval niet van toepassing. Mr. v. Rij ckevorssel vroeg bevestiging van het vonnis van de Heerlense kantonrechter, t.w. ieder f 6. boete subs, twee dagen hechte nis. De verdediger, mr. L. C. van der Tas, was echter van oordeel, dat de tekst van het betreffende artikel in de politieverordening van Nuth „in strekking" zeer zeker gericht is op een algemeen colporteerverbod, hetgeen de ver dediger „een camouflage van een bij de wet verzekerd grondrecht" noemde. Nog enkele juridische bezwaren tegen het betreffende artikel voerde de raadsman aan. Hij vroeg ontslag van rechtsver volging. De rechtbank zal op 11 Nov. a.s. uitspraak doen. bij de Nederlandse ministers (Van onze parlementsredactie) De heer Spaak, die dezer dagen een rede hield voor het Europese jongerenparlement, kwam ook nog met een ander doel naar ons land, zoals hij vanmorgen de pers mededeelde. Als goodwill-ambas- sadeur voor het Internationaal Kindernoodfonds van het Kin dernoodfonds van de Ver. Naties, maakt hij een reis langs de ver schillende hoofdsteden teneinde de landen te bewegen om hun jaarlijkse bijdrage aan dit fonds te verhogen, dat zijn zorgen uit strekt over millioenen, hulpbe hoevende kinderen in alle delen van de wereld. Als zodanig bezocht de heer Spaak reeds Frankrijk, Duitsland. Zweden, België. Ierland en En geland. En dezer dagen vertrekt hij naar Joego-Slavië. Hier had de heer Spaak een onderhoud met de minister-president en met de minister v. d. Kieft en Suur- mond, vandaag zou hij lunchen met de minister van buitenland se zaken, de heer Beijen. Niet voldoende? Over het resultaat van zijn be sprekingen met de Nederlandse ministers kon de heer Spaak geen concrete mededelingen doen. De bewindslieden konden zich uiteraard niet vastleggen op bepaalde toezeggingen omdat het parlement in uitgaven als deze het laatste woord heeft. De goodwill-ambassadeur van het Internationale Kinderfonds liet doorschemeren, dat de Ned. bijdrage z.i. zeker voor verho ging in aanmerking zou komen. Nederland heeft vanaf '47 in to taal f 238.000 bijgedragen, hoe wel hier in de zelfde periode voor een bedrag van een half mil- lioen dollar aan inkopen zijn ge daan. Vooral melkproducten en Philips-apparaten ten behoeve van het geneeskundig onderzoek. Als vergelijkend cijfer gaf de heer Spaak de jaarlijkse bijdrage van België, zijnde 200.000 dollar. De inzameling voor het interna tionaal vluchtelingenwerk, die momenteel in ons land gehou den wordt, beval de heer Spaak warm aap. Van de opbrengst zal 40 pet. worden afgedragen aan het Kindernoodfonds. De Carnegie-stichting te 's-Gra- venhage heeft de Wateler-vredes- prijs toegekend aan de oud-minis ter van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, op grond van diens krachtig streven, de vreedzame samenwerking der staten tot ont wikkeling te brengen door be vordering hunner onderlinge or ganisatie. De Wateler-vredesprijs is in gesteld door de heer J. G. D. Wa teier, in leven directeur der Oranje-Nassau-Hypotheekbank te 's-Gravenhage. Hij heeft bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen vermaakt aan de Carnegie-stich ting, onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bij gedragen tot het vinden van mid delen ter bestrijding van de oor log. De toekenning geschiedt beurtelings aan een Nederlander en aan een buitenlander. Voor het eerst is de prijs toegekend in 1931. Zij bedraagt thans na aftrek van het schenkingsrecht f 21.000 Zeepost voor „Piet Hein", „Boeroe" en „Ternate" 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. Zo als is gemeld is het vertrek van Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau" naar de Koreaanse wateren uitgesteld tot 21 Nov. In verband daarmede kan zee post bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. „Piet Hein", mede te geven met Hr. Ms. „Johan Mam rits van Nassau" tot 18 November 8.00 uur te Amsterdam worden ontvangen. De sluitingstijden voor post. bestemd voor opvarenden van Hr Ms. „Johan Maurits van Nassau' worden als volgt gewijzigd: Post uit te reiken by aankomst te Malta dient voor 27 November 10.00 uur te Amsterdam aanwezig te zijn. Voor post uit te reiken te Aden, is de sluiting te Amsterdam bepaald op 10 December 9.00 uur, voor post uit te reiken te Hong kong, op 6 Januari 9.00 uur. Voorts is voor post, uit te rei ken te Aden aan opvarenden van Hr. Ms. mijnenveger „Boeroe" on derweg van Nieuw Guinea naar Nederland, de sluiting te Amster dam bepaald op 24 December 14 uur, terwijl voor post, uit te reiken te Aden aan opvarenden van Hr. Ms. mijnenveger „Ter nate" is bepaald op 5 November om 22.00 uur. De adressering van poststukken in alle hierboven vermelde geval len luidt thans: Naam, rang of kwaliteit, marinenummer; aan boord van Hr. Ms. (volgt naani van het schip); Amsterdam-C.S Marine. De naam van de haven, waar de post wordt uitgereikt, dient dus niet te worden vermeld. RUZIE IN DJAKARTA Tussen Ambonezen en Bataks DJAKARTA, 29 October (P.I.- Aneta). Dinsdagavond om 6 uur hadden een groep Ambone zen en een groep Bataks voor de bioscoop Menteng in Djakarta een woordenwisseling, die hoog opliep. De mobiele brigade greep in en loste daarbij een aantal schoten in de lucht. Tegen 7 uur keerde de rust terug. Een Am bonees werd gewond en naar het ziekenhuis vervoerd. Pseudo-vogelpest in Reeuwijk Onder de kippen van de heer Buitelaar te Reeuwijk is pseudo- vogelpest geconstateerd. De ge hele pluimveestapel van ongeveer duizend dieren is in beslag ge nomen en afgemaakt. Maatrege len zijn genomen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Rechts ziet U een overzicht van de bijeenkomst van oud SS-ers die Zondag op het marktplein te Verden werd gehouden. Links, de drie Generaals, die de vergadering leidden. Van links naar rechts: Bernhard Ramcke, Felix Steiner en Herbert Gille. Het ministerie van Financiën deelt het volgende mede: De kentekenbewijzen voor mo torrijtuigen, welke zijn afgege ven in de periode van 1 Januari 1951 tot en met 31 October 1952, kunnen na 31 October 1952 dienst doen als document, op grond waarvan het motorrijtuig, waar voor het kentekenbewijs is afge geven, bij terugkeer uit het bui tenland in Nederland, of bij bin nenkomst in het gebied van de Belgisch - Luxemburgse economi sche unie, vrij en zonder zeker heidstelling ten invoer kan wor den toegelaten. De reeds voor deze motorrijtui gen afgegeven nationaliteits- bewijzen verliezen echter niet hun geldigheid en zullen boven dien dienst moeten doen bij, een eventuele overschrijving van het kentekenbewijs op een andere houder. Op vertoon van deze kenteken bewijzen kunnen voortaan de Beneluxgrenzen worden over schreden, zonder dat een nationa- liteitsbewijs nodig is. Dit geldt ook voor houders van kenteken bewijzen welke voor 1 Nov. 1952 zijn afgegeven. Het betreft hier een algemeen pardon, dat be trekking heeft op de huidige houders van kentekenbewijzen. Kentekenbewijzen, welke de let tergroep GN en FH dragen en die resp. aan buitenlanders en handelaren in motorrijtuigen worden verstrekt, vervullen niet de functie van nationaliteits- bewijs. Hertog van Edinburgh wil vliegen leren LONDEN, 29 Oct. De hertog van Edinburgh, wiens passie voor het besturen van race-auto's vaak het bloed heeft doen stollen van de eerbiedwaardige paleis autoriteiten, denkt er over om te leren vliegen. Wanneer zijn werk het toelaat zal de 31-jarige echtgenoot van Koningin Elizabeth opgeleid wor den door instructeurs van de R.A.F. in het opleidingscentrum in Cranwell. Volgens de Britse reglementen moet een leerling vlieger een solovlucht van mini maal twaalf uur maken voor hij een vliegbrevet krijgt. 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. Maandag 3 November verlaat een grote geschenkzending rundvee ons land met bestemming Italië. Minister Mansholt heeft verleden jaar in Rome bekend gemaakt, dat Nederland o.a. rundvee zou schenken ten behoeve van door de watersnood in de Po-vlakte ge troffen boeren. Het verwezenlijken van deze toezegging moest worden uitge.- steld tot de mond- en klauwzeer- epizootie was bedwongen. Thans zal een commissie onder leiding van de directeur van het veeteelt wezen van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, ir. Th. C. J. M. Rijs- senbeek het vee in Nederland van de inkopers overnemen en aan de autoriteiten in Italië over dragen. De Nederlandse regering schenkt 10 koeien, waarvan 20 stamboek koeien, terwijl het bedrijfsleven 75 vaarzen, 5 geregistreerde pin ken alsmede 2 stamboek-stieren voor de Po-slachtoffers beschik baar stelt. Het vee werd door ver schillende exporteurs ingekocht in opdracht van de met de orga nisatie belaste stichting tot be vordering van de uitvoer van ge bruik- en slachtvee. De commissie van overdracht, waarin voorts zitting hebben de heren Joh. de Veer, voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, H. Venema, adjunct-direc teur van de Veeartsenijkundige Dienst en J. P. v. d. Stoel, hoofd inspecteur van genoemde stich ting, neemt het vee over op Za terdag 1 November a.s. te 9.30 uur in de veestallen te Leeuwar den en voor een ander deel op Maandag 3 November te 10 uur in de stalhouderij C. Boonen te Roosendaal. Resultaten van emissies Bii de gehouden inschrijving op f 1.000.000 4>/4 pet. 30-jarige obligatiën ten laste van de ge meente Niikerk is gebleken, dat op de grote inschrijvingen een reductie moet worden toegepast. Tevens stond de inschrijving open op f 1.800.000 4pet. obli gatiën ten laste van de gemeente Oosterhout (8 ton was reeds ge plaatst) en f 1.000.000 4V4 pet. obligatiën gemeente St. Oeden- rode (3 ton reeds geplaatst). Beide laatste leningen zijn thans geheel geplaatst. Pandbrieven Veenkoloniale Bank De Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband stelt tot een beperkt bedrag en tot nadere aankondiging ver krijgbaar: 5 pet. pandbrieven tot de koers van IOOV2 pet. met een gemiddelde looptijd van 10 jaar. De vraag naar scheepscrediet, in het bijzonder ten behoeve van de financiering van nieuwbouw- coasters voor binnenlandse reke ning. blijft voortduren. Ook in de afgelopen maanden van dit jaar waren de beschikbare mid delen der instelling niet toerei kend om aan de vele acceptabele aanvragen te voldoen. Na de hausse op de vrachten- markt in 1951, trad sinds het be gin van dit jaar een daling in. In de laatste tijd echter valt een opleving te constateren en ver tonen de vrachtprijzen een sta bieler beeld. Met het oog op de financie ring van enkele nieuwbouw projecten is besloten de 5 pet. pandbrieven tijdelijk opnieuw verkrijgbaar te stellen. Van de ze pandbrieven, waarvoor bii de oorspronkelij ke verkrij gbaarstel- ling een bevredigende belang stelling bleek te bestaan, werd in korte tiid een bedrag groot f 278.500 geplaatst. Omtrent de tot dusver bereikte bedrijfsre sultaten wordt medegedeeld, dat deze tot tevredenheid stemmen. De verwachting schijnt gewettigd dat dit jaar kan worden afge sloten met een winstcijfer, dat het gunstige resultaat over 1951 evenaart. Ned.-Indische Suiker Unie In de Woensdag gehouden al gemene vergadering van aan deelhouders van de Ned. Ind. Suiker Unie zijn de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1951 zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Het zelfde was het geval met het jaarverslag, met dien verstande dat een der aandeelhouders wil de geacht worden te hebben te gengestemd. De aftredende commissaris, de heer J. G. Wiebenga. werd bij acclamatie herkozen. Ter vergadering werd scherpe critiek naar voren gebracht op het beleggingsbeleid van de di rectie. De directie verklaarde zich zeer beslist tegen het uit de vergadering naar voren ge komen voorstel tot terugbetaling van 50 procent op de aandelen. AMSTERDAM, 29 Oct. De koersverschillen zijn. vandaag on betekenend geweest en eigenlijk heeft de Beurs een licht teleur stellend verloop gehad. Nieuws is er niet geweest. Wallstreet was prijshoudend en Amsterdam vertoonde over het algemeen zeer kleine nadelige verschillen. De hoek in Escpmptobank en Peruvians werd weer open ge maakt, doch bij laatstgenoemde was het meer „show business" met het accent op de show. De bezoekers op de galerij hebben in ieder geval een „drukke" hoek gezien. Zowel de gewone als de preferente aandelen waren aan de flauwe kant; Escomtobank verschilde op circa 60 in. feite niets met gisteren. Wat de internationale waar den betreft, wist Philips zich goed te handhaven, doch Uni lever verloor circa 1 punt. Olies aanvankelijk lager op 3061/-', doch tegen slot aantrekkend tot 308, een half punt beneden gisteren. Scheepvaartpapieren eveneens een fractie luier, zo ook suiker en tabakspapieren. Amsterdam Rubber echter goed op peil. De Guldensbelëggingen wisten zich goed te handhaven, evenals het agio voor Amerikanen op 7/8 procent. Vandaag staat de inschrijving open op 3% pet. 10-jarige obligatiën ten laste van Dordrecht (f5 millioen).. Dit is een nieuw type lening. Een de finitief oordeel kon men zich nog niet vormen. De intekening liep niet onbevredigend, doch de meeste inschrijvingen ver wacht men na beurstijd. LONDEN, 29 Oct. De voor zitter en secretaris van de Ne derlandse Kamer van Koophan del. de heren G. J. L. van der Lande en W. Friedhoff, hebben koningin Elizabeth van Engeland Woensdag een door de Neder landse schilder B. van Vlijmen vervaardigd portret van de En gelse vorstin overhandigd. Het schilderij, dat in olieverf naar foto's is vervaardigd, was aange kocht door een aantal Neder landse firma's, die anoniem wen sen te blijven. Aan de Kamer van Koophan del was verzocht het aan de Ko ningin van Engeland aan te bie den. Eerste lustrum Vredesteinfabriek De Vredesteinfabriek te En schede is een bedrijf, dat min of meer op Amerikaanse leest ge schoeid is. De machines draaien er. behoudens Zondagen, dag en nacht, en er wordt gewerkt vol gens een drie-ploegensysteem. Gistermiddag echter tussen drie en vier uur heerste er rust in de fabriek. Het was vijf jaar ge leden. dat de fabriek officieel in gebruik genomen werd. Ter gelegenheid van dit feit. was een herdenkingsbijeenkomst be legd in de feestelijk versierde cantine van het bedrijf, welke door het gehele personeel werd bijgewoond. Door de voorzitter van de fabriekscommissie werd de directie geluk gewenst met dit eerste lustrum en namens het gehele personeel een neon-ver- lichting. bestaande uit de naam „Vredestein" aangeboden. Posthume boete voor Ribbentrop BERLIJN, 29 Oct. Door een Westduits denazificatiehof is van daag Joachim von Ribbentrop die zes jaar geleden ter dood werd gebracht geclassificeerd als een groot misdadiger. Het posthume proces werd ge voerd om na te gaan of het ver mogen van von Ribbentrop dat tijdens het proces in Neurenberg verbeurd werd verklaard aan de nabestaanden teruggegeven moet worden. Het hof legde von Rib bentrop een posthume boete op van 50.000 mark, het bedrag waarop zijn vermogen wordt ge schat. Ook voor zangers BUSSUM, 29 Oct. Zoals men zich zal herinneren is onlangs aan de Nederlandse Handel Ver eniging de Grote Kerk te Naar- den ontzegd, omdat leden van deze vereniging ondanks her haald verbod, tijdens repetities in de kerk hadden gerookt. De Handel Vereniging heeft daarna de St. Joriskerk te Amersfoort gebruikt voor het doen opnemen van gramofoonplaten door de Concert Hall Society uit Amerika. Als uitvloeisel van uit de ge noemde ontzegging ontstane moeilijkheden is de voorzitter van de Handel Vereniging afge treden. Het huidige bestuur heeft thans een schrijven gericht aan de kerkvoogdij der Hervormde Gemeente te Naarden, waarin het zijn spijt betuigt over het indertijd overtreden van het rookverbod en het voorts ver zoekt, wederom het kerkgebouw ter beschikking te willen stellen voor uitvoeringen van de Handel Vereniging. DOOR HET VENSTER... Tot grote verwondering werd in de pers het bericht verspreid, dat een katholieke vakorganisatie zijn poo»ftn ging openstellen voor niet praktiserende katholieken. Men noemde dit een aposto lische daad, een laatste bind middel van vele afgedwaalden met de kerk. Maar zit er ach ter dit apostolisch karakter niet het verlangen om sterk te staan door een groot getal? Wordt eigenlijk door de gqfal- lenhonger het oerkatholieke beginsel enigszins naar de ach tergrond gedrongen? En toch: vakbeweging op godsdienstige grondslag moet principieel zijn en niet door dik en dun zwe ren bij het getal. SACERDOS Nederlandse jongens schrijven Engels LONDEN, 29 Oct. In het laatste nummer van het Engelse vakblad „The Aeroplane" komt het volgende berichtje voor: „Nederlandse jongens schrijven gewoonlijk aan Engelse fabrie ken, in kleurrijk bijna-Engels, om inlichtingen en foto's van elk nieuw type vliegtuig. Barry Bailey-Watson, die de nieuwe post van „Public Relations Ma nager" van Bristol bekleedt, is nu bezig met zijn eerste stapel van zulke verzoeken. Daarbij is er een die om de „encyclopaedia Britania" vraagt". Afgezien van het feit dat de „Encyclopaedia Britania" onge veer anderhalf duizend gulden kost, is de Nederlander in kwes tie vermoedelijk van plan ge weest bijzonderheden en foto's te vragen over de Bristol „Bri tannia", het nieuwe viermotorig verkeersvliegtuig van de Bristol Vliegtuigenfabriek. Nr. 121 Horizontaal: 1. plaats in Limburg 5. vogel 9. oppervlaktemaat 10. familielid 12. plaats in Gelderland 13. zangnoot 14. godsdienst 16. en dergelijke 17. schulden voldoen 19. plaats in Drente 21. gelooide huid 23. meisjesnaam 24. twist 25. deel van Noordbrabant 27. verstand 29. langzaam doorlekken 32. Gode zij lof (alt.) 34. gewas 35. maanstand 36. voormalig eiland 38. ontkenning 39. Engelse drank 40. herbergier 41. hulpmiddel op vliegvelden Verticaal: 1. plant 2. roem 3. windrichting (Eng.) 4. windrichting 5. haarloos 6. als eerder 7. groet 8. elk 11. ontwerp 14. onbepaald voornaamwoord 15. mengen 17. windje 18. luizeneieren 20. lyrisch gedicht 22. gelofte 25. soort kussen 26. ijle 28. keukengerei 30. gewicht 31. gelooide huid 33. spoedig 35. op de wijze van 37. vogel 39 de somma van Oplossing kruiswoord nr. 120 Horizontaal: 6 ka, 7 Oeral, 10 al, 11 Amsterdam, 14 pro, 15 oma, 16 met, 17 een. 19 koe, 21 aard, 22 or de, 23 den, 25 ami, 26 boy, 28 opa, 30 kam. 32 Skagerrak, 35 el, 36 lasso, 37 eg. Verticaal: 1 daar, 2 mos, 3 brem 4 old, 5 dame, 8 eton, 9 arak, 12 Moerdijk, 13. Amerika, 18 Ede, 20 oom, 24 noga, 25 aars, 27 Oslo, 29 pest, 31 Aken, 33 alt, 34 rot. FEUILLETON: 10) „Nou probeer hem dan voor achthonderd, met tien procent voor jou." Theodoor trommelde met zijn vingers op de motorkap van de Lancia. „Man", zei hij aarzelend, „de mensen zitten op de centen als de duivel op een ziel. Ze houden maar vast. Enfin, dat weet jij even goed als ik. Maar als ik zo n eisen stelde als jij, zou ik ook niet kunnen zeggen, dat de handel behoorlijk loopt. Je moet soms als 'n gek vechten om er wat winst uit te halen". Ze zwegen en keken naar de Lancia met zijn twaalf cylinders, twaalf benzine-verzwelgers! „Kom", zei Theodoor resoluut, „ik stap op. Succes er mee." Hij nam zijn fiets en riep: „Hallo Bert je, hoeveel krijg je?" Maar nog voordat Bertje zijn EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms besmeurd gezicht kon opendoen, stond de monteur weer bij Theo door. „Ja, kijk 'ns", zei hij, „de kwes tie zit zó: deze Wagen is van jonkheer Menda van Daal, je weet wel, die overal in het land schouwburgen heeft. Hij heeft een nieuwe wagen aangeschaft. Laten we mekaar nou niks wijs maken. Hij wil tot vijfhonderd teruggaan, maar geen cent min der, dan verkoopt hij hem nog liever voor oud roest." De monteur onderbrak even en riep naar Bertje, die met zijn volle verstand op een paar meter afstand stond te luisteren. „Haal eens even een pakje siga retten voor me!" Toen de jongen weg was, loer de de man even de garage in naar de bezige monteurs en zei „Laten we er zeshonderd van maken, zestig voor jou en de rest voor mij." „Van die rest gaan dan nog twee tientjes af vanwege die wed denschap, die ik win", zei Theo door. Tot zover waren ze gereed. „Hier", zei Theodoor, „laten we nou niet langer meer praten, ik geef jou vijfhonderd en twintig gulden, dan hebben we verder geen gedonder meer met gireren en zo. „Vijfhonderd veertig, bedoel je toch? Want wie zegt mij, dat jij die wagen binnen nou en een week verkocht zult hebben." „Ik", zei Theodoor. Hij haalde zijn portefeuille uit de binnenzak en keerde zich kies om. Die monteur hoeft niet te zien, dat ik duizend gulden in mijn tas heb, dacht hij. Hij telde het geld neer in de grote smerige hand. Vijfhonderd twintig. De monteur stak er twintig van in zijn knipbeurs en ging toen naar het kantoor om de kwitantie ge reed te laten maken. Middelerwijl rekende Theodoor met Bertje af. Dat wil zeggen, hij vroeg de jon gen hoeveel die oude fiets zou opbrengen, als hij hem verkocht. „Twaalf en een half", zei Ber tje, „maar ik gaf er niet meer dan een tientje voor." „Verkocht", zei Theodoor. En waarachtig, de kleine trans actie ging door, zonder kwitantie of wat dan ook. Bertje spaaide slechts een verfrommeld briefje van tien uit zijn tes. Het zat tus sen twee moeren, ventielslang en schroevendraaiers. Het jong grijnsde tot aan zijn bezoedelde oren en zei: „Bertje flikt hem dan wat op en verkoopt hem dan voor twin tig." De monteur kwam terug met de kwitantie. Theodoor onderte kende, nam de papieren, die bij de wagen hoorden en stapte in. Meteen startte hij de Lancia. Ha, wat een kracht, wat een geluid! De monteur hing met zijn elle bogen achteloos over de zijkant van de wagen. „Zie ik nog iets van m'n twin tig gulden, die verdien als jij de wagen niet verkoopt?" „Neen," zei Theodoor, „want hij is al verkocht." Hij schakelde in. „Want," zei hij, „i k ben de koper. Hij is van mij." De monteur schokte recht, als of ze hem een scheut bijna dode lijke electriciteit door zijn wer velkolom joegen. Hij stiet zich lelijk en vloekte. Maar Theodoor reed heen. Zijn lach daverde uit boven het dónkere ronken van de twaalf cylinders. Een wagen voor de Soesoehoe- nan van Mataram, een sjees voor de vorst van Siam, voor Djengis Khan, als hij nog leefde! Met deze wagen naar Oisterwijk, een stralende Ankie Witman naast je; geen mooi meisje, maar een, dat je zo van harte alles gunt, omdat je haar al gelukkig kunt maken met een hoofdknik, een opgestoken duim of een glimlach, een, wier dag goed is als je haar de kleinste attentie bewijst. Zij zal verrukt zijn met een zit naast je in deze wagen. Theodoor voelde in de bochten hoe veilig vast de wagen op de weg lag. Hij voelde de ingetoom de energie van de motor en hij genoot van het zware volle zin gen van het massieve mecha nisme. Deze Lancia te bezitten! Hij had het eigenlijk al direct geweten: deze wagen zou hij kopen, moest hij kopen! 't Halve lyceum kon er in. Zingend reed Theodoor naar Ginneken. Daar had hjj zijn oudste broer George wonen met vrouw en vier kinders, welgeteld drie oomzeggers en een oomzeg ster; Arnold, Frans, Rob en Lea Onderweg daarheen stopte hij en kocht chocolade. Voor Mies. de vrouw des huizes, nam hij een bos anjers mee en voor George een doos luxueuze Sin- clairsigaren. Op dat zij mjj wel willend zullen opnemen onder hun nederig dak, zei Theodoor half luid en glimlachend. Zijn plan stond vast. Hij zou trach ten bij zijn broeder in de kost te komen, dan liep dat voor die zes maanden niet zo in de pa pieren en kon hij zijn wagen handhaven om er zich mee naar school te begeven. (wordt vervolgd) v

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5