„PANACHE-STIJL" IEDER HAARLOKJE IS GELIJK 'N VOGELVEERTJE DE AZALEA Een stukje vlees bij de maaltijd HOE WERKT U IN HUIS? oman Mevrouw M. Sinke vertelt iets over haar ervaringen als kapmodel VOOR ƒ10.000 VERZEKERD Wanneer lang en wanneer kort sudderen? TAFELZILVER Etiketten aan textiel- en plasticgoederen sBv' door Wmo knipjcheeif en £00$ V *»wau*-■ «-• "o XoöJ* Het is nog niet zo heel lang geleden, dat wij van de haardracht schreven dat zij voor het komende seizoen kort zal blijven. De lange lokken en ingewikkelde kapsels zijn te tijdrovend voor de moderne vrouw. Maarook deze haarmode vraagt zijn onderhoud, mis schien zelfs wel meer dan de vorige. In het Americain-hotel te Am sterdam werd onlangs een kapshow gehouden door de dameskap- persclub „Marcel". Hier werd voor het eerst in Nederland het nieuwste Franse model, de lijn 1953, getoond. Vederachtig los en luchtig waren alle ontwerpen en daarom draagt deze lijn de schone naam van „panache" oftewel „vogelpluim". Men kan niet geheel en al van een nieuw kapsel spreken, want het is afgeleid van een van de beroemde litho's van Henri de Toulouse Lautrec. haarverven behaald. Tijdens de training was vanzelfsprekend het hoofd van mevrouw Sinke „het slachtoffer". Op één dag heeft heur haar zes verschillende kleu ren gehad. Het is niet van licht blond opgevoerd naar donker, maar van donker naar licht en van licht naar donker, totdat uit eindelijk platinablond te voor schijn kwam. Het grootste nadeel van het verven was wel het „uit groeien". Hieraan is nu echter een einde gekomen, want tegenwoor dig kan het haar ontkleurd wor den door een bepaalde vloeistof. Op onze vraag of het haar daar van veel te lijden had, vertelde mevr. Sinke dat het totaal geen schade ondervond. Technisch uit gedrukt zei mevr. Sinke, dat het nog even hard en geglazuurd was als voor de behandelingen. Men is echter afhankelijk van de juiste grondstoffen en de juiste manier van behandelen. manenten behaalde een kapper uit Eindhoven de eerste prijs. Het verbazingwekkende was, dat hij Zaterdags bij zijn model een war me permanent had aangebracht, welke bijzonder mooi was uitge vallen en welke zeer goed werd gekwalificeerd. Daarna ontkrulde hij het haar weer en hij bracht de volgende dag een koude perma nent aan. Toen kwam hij weder om als eerste uit de „bus"! De grootste voorwaarde bij dit kapsel is, dat aan de coupe de uiterste zorg wordt besteed, opdat de natuurlijke valling van 't haar volkomen tot zijn recht komt. Het haar is vanachter ongeveer zes centimeter en op de kruin twee centimeter kort geknipt. Het wordt vanachter omhoog gekamd en van voren op zij of naar voren, al naar gelang het model van ge zicht, leeftijd van de draagster en soort haar. Van krullen is geen sprake meer, ieder lokje wordt als het ware omgebogen als een veer tje van een vogel. Als de „pana che" goed is uitgewerkt bedekken de „veertjes het gehele hoofd, zo dat zelfs de scheiding bijna niet te zien is. „De blinde scheiding" dus is het grootste kenmerk van het seizoen. De kapper kan ook op dit kapsel zijn fantasie uitleven, want het wordt in alle mogelijke varia ties gebracht. Er wordt zelfs nog wel gewerkt met postiches, d.w.z. met valse haarstrengen. Ook wordt zeer veel gebruik gemaakt van goud-rood en lila spoelingen, waardoor dof, glansloos haar, dat helaas nog veel voorkomt, meer leven en karakter krijgt. Vooral grqs haar krijgt hierdoor een bij zonder mooi effect. Maanden van training hebben de kappers zich moeten getroosten om de „panache" feilloos uit te voeren. Maar hoelang hebben dan de dames op wier hoofden werd geëxperimenteerd, stil moeten zit ten? Uren en nog eens uren. Een van de meest bekende kap- modellen, mevrouw M. Sinke uit Utrecht, vertelde ons, dat zij dat helemaal niet erg vindt, omdat zij telkens weer benieuwd is wat voor model en welke kleur er on der de kunstige handen van de kapper vandaan komen. Op dit kapconcours was zij gekapt dooi de heer Meulendijk, de voorzitter van de „Marcelclub". Dit is dan ook de enige keer tot nu toe ge weest, dat een ander dan haar echtgenoot haar hoofdtooi heeft verzorgd, want anders doet die het altijd. Zij heeft toestemming gegeven om heur haar in iedere gewenste vorm te knippen, te krullen en te verven. Hieraan zijn Vanzelfsprekend grote risico's verbonden o.a. door verbranden. Om hierdoor niet benadeeld te worden heeft zij heur haar voor f 10.000 verzekerd! Een duur hoofd dus. Over verf gesproken Enige tijd geleden werd de haarverf nog steeds geïmporteerd, doch sinds kort is er Hollandse verf, die in vele opzichten beter van kwaliteit is. Dit product is in geleivorm en bevat een groot vet gehalte, waardoor het haar be schermd wordt. De heer Sinke heeft onlangs op een congres op Woudschoten te Zeist het landskampioenschap Avondkapsel waarbij gebruik gemaakt van een postiche. Zoals bekend worden zilveren tafelvoorwerpen gemakkelijk ver ontreinigd door eiervlekken. Zelfs verkleurt het zilver naar de don kerzwarte kant, zodat men er soms tegen op ziet zilveren eier lepeltjes (en ander zilveren ge rief) te gebruiken. Het schoonmaken baart even wel niet veel zorgen. De voor werpen kunnen met roet worden afgewreven. Mat zilver moeten we vanzelfsprekend niet glanzend trachten te krijgen. Indien de werkmethode met roet ons niet aanstaat, kunnen we de zilveren voorwerpen eveneens reinigen met een zachte doek, waarop we wat fijn keukenzout strooien; dat bevochtigen met een weinig spiritus. Concours in Brussel Onlangs werd in Brussel tussen de Europese landen gestreden om de „coupe mondiale". Ook hier vierde de „panache" hoogtij. Zelfs de fantasiemodellen, waarbij gre tig gebruik was gemaakt van valse haarstrengen, waren hierop ge ïnspireerd. De meest opzienbarende hoofd tooi was een hoogopgewerkt kap sel. Verborgen tussen het haar en de valse strengen zit een batterij verborgen, waardoor een tiental lampjes gingen branden Frankrijk behaalde (natuurlijk) de eerste prijs. In de groep per- Dit is nu een zuiver „Panache"- kapsel. Bij dit model is het haar staalgrijs geveifd met een lila weerschijn. Een stukje vlees verhoogt niet alleen de smakelijkheid van de maaltijd, maar de voedingswaarde bovendien. Vlees is immers een goede bron van eiwit en B-vitami nes. Bijzonder waardevol zijn de magere soorten spiervlees en de jjzerrijke en vitaminerijke orga nen zoals lever en nier. Men kan niet alle vleessoorten op dezelf de manier bereiden. Naar mate zij langer in de pan liggen te sudderen worden bij voorbeeld doorregen of vette lappen smake lijker, maar de malse magere bief stuk, lever of carbonade droger en taaier. De magere lap vraagt er om, in heet vet aangebraden te worden, het spek en de speklap daarentegen komen beter tot hun recht, wanneer zij langzaam op temperatuur zijn gebracht in de pan, totdat er voldoende vet voor het bakken is uitgesmolten. Kookvlees (zoals klapstuk) en rookworst legt men in zacht ko kend water en tempert dan meteen het vuur. Zoudt u de worst flink koken, dan zoudt u na een tijdje een droge worst vinden en bouil lon met vetogen. Wordt daarente gen de worst gaar „getrokken", dan blijft het vlees sappig waaruit het geurigé vet spuit wanneer een vork er in wordt ge zet. Recepten voor 4 personen GESMOORD VLEES MET GEURIGE SAUS Een doorregen runder- of var kenslap van 250 g, een paar uitjes, een kopje gesneden, gemengde groenten, bijv. worteltjes, cantha rellen, 80 g (1/3 pakje) boter, margarine of vet, zout, peper. Het vlees in een paar grote stukken snijden en zouten (en pe peren). De boter of margarine ver- wegtrekt, of het vet verwarmen totdat de oppervlakte juist be gint te trillen. De stukken vlees toevoegen en aan weerszijden bruin bakken. De ui en de can tharellen schoonmaken, in stukjes snijden en meebakken. Een scheut je water toevoegen, het aanzetsel van de panbodem en -wand los roeren en de pan sluiten. Rund gerecht gaar stoven in ongeveer anderhalf uur. Na drie kwartier 't vlees keren, weer een scheut wa ter toevoegen en de rest van de gesneden groenten. Wanneer het rundgerecht gaar is, de jus afma ken met water (en zout). VLEESRAGOÜT Bij gebruik van varkensvlees een stevig soort groenten toevoe gen, zodra het vlees bruin is en het geheel niet langer dan een half uur stoven. Wanneer u er in geslaagd bent de Azalea goed door de zomer te helpen, zal de plant thans een me nigte knoppen hebben gevormd. 150 g runderpoulet, een plak Dit is in zeker opzicht een kritiek stadium, want wie nu een onjuis te behandeling toepast, zal straks tevergeefs uitzien naar de bloe men. De Azalea is namelijk af komstig uit China en is zéér ge steld op een koele, vochtige at mosfeer. Willen de knoppen zich goed ontwikkelen, dan moet de bladerkroon regelmatig met een fijne sproeigieter worden begoten. Als u dat niet doet, zullen de knoppen gaan verdrogen, om van verdere ongemakken, zoals het optreden van spint maar te zwij gen. Pas als de knoppen „kleur bekennen", stopt u de dagelijkse bespuiting, omdat anders de bloe men gaan „smetten". De potkluit moet steeds vochtig worden gehouden. Het is daarom goed om bij voorbeeld eens per week de pot in een emmer met niet al te koud water te zetten. Het komt nogal eens voor, dat zich naast de bloemknoppen klei-, ne blaadjes ontwikkelen. Deze worden, liefst met een pincet, zo spoedig mogelijk weggenomen, omdat zij voedsel aan de knoppen onttrekken. Als de eerste bloemen gaan ont luiken mag de Azalea in de huis kamer worden gezet, maar met in achtneming van hetgeen wij hier boven hebben opgemerkt. Dus zo ver mogelijk van de kachel van daan. In de regel zal dit de ven sterbank zijn, of bij planten met een zeer grote omvang op een tafeltje voor het venster. Hoe lichter de Azalea staat, des te le vendiger zal de kleur van de bloe men zijn. Htn. Een dokter uit Detroit in de Amerikaanse staat Michigan gelooft, dal hulsvrouwen de Inspanningen van hun hart kunnen verminderen, als zij hun dagelijkse werk doeltref fender verrichten. Dr. John G. Bielawski, zo heet deze des kundige van de „Michigan Heart Association", zegt, dat de meeste vrouwen tweemaal de noodzakelijke energie ge bruiken om hun huishoude lijke taken te vervullen en nog veel meer energie node loos verspillen. Als vrouwen hun huishoude lijke werk goed zouden indelen, schrijft hij, zouden zij het lo pen met 75 procent, het reiken met 60 procent en andere lichamelijke inspanningen eveneens met 75 procent kunnen verminderen. Dr. Bielawski baseert zijn conclusies op een studie, die hij en een as sistent hebben gemaakt van het werk, dat een groot aantal huis vrouwen op één dag heeft ver richt- Met een centimeter en een stop watch registreerden de onderzoe kers het aantal stappen en het aantal keren, dat de vrouwen reikten en bukten. Daarna werk ten zij uit, hoeveel onnodige stap pen en bewegingen achterwege konden blijven. Zij slaagden er daarna in een vrouw aan te tonen, op welke manier zij zich een wan deling van 98 kilometer per jaar kan besparen bij het bereiden van één dagelijkse maaltijd. Dr. Bielawski geeft vrouwen, die op de in het huishoudelijke werk te gebruiken energie willen be sparen, de volgende richtlijnen: 1. Bergt de dingen, die u bij het fornuis nodig hebt (pannen, potten, enz.), zo dicht mogelijk bij dat fornuis op. 2. Bergt de dingen, die u het eerst bij de gootsteen nodig hebt zoals groente, die vóór het ko ken moet worden gewassen dicht bij die gootsteen op. 3. Houdt de ingrediënten en ge reedschappen, die u voor men gen en bakken nodig hebt, op één plaats bij elkaar. 4- Laat uw kasten binnen uw be reik aanbrengen om onnodig reiken en bukken te voorko men. 5. Doet zo veel mogelijk werk zit tend (strijken, het voeden van een baby, enz.). 6. Gebruikt een wagentje om stofdoeken, wrijfwas en andere zaken'vain de ene kamer, naar de andere te vervoeren. 7. Loopt langzaam. Snel lopen vergt anderhalf maal zoveel energie als langzaam wandelen. Het oplopen van een trap kost zeven maal zoveel energie als het lopen in horizontale rich ting. „De huisvrouw heeft evengoed een werkkring als de kostwinner van 't gezin", aldus dr. Bielawski. „Elke mogelijkheid om haar tijd en energie te besparen is van groot belang voor haar lichame lijke welzijn-" De „Michigan Heart Associa tion" helpt lijders aan hartziekten aan een betere indeling van hun leven. De vereniging werkt ook preventief, dat wil zeggen schrijft maatregelen voor om hartkwalen te voorkomen. De publicatie van het boekje „Het hart van het huis" dat huisvrouwen voor licht over besparing van tijd en energie bij het huishoudelijke werk behoort ook tot de acti viteiten van deze vereniging. In andere Amerikaanse staten bestaan eveneens organisaties op dit gebied. Hun doelstellingen ko men ongeveer overeen met die van de Michigan Heart Associa tion. Wellicht zouden ook Neder landse huisvrouwen wel gebaat zijn met de gegevens, die deze Amerikaanse verenigingen zij het dan wat overdreven met cen timeter en stopwatch hebben vergaard. (50 g) gekookte worst of gehakt, (een eetlepel rijst), een ui, lau rierblad, 40 g (bijna 3 eetlepels) boter of margarine, 40 g (4% eet lepel) bloem, zout (nootmuskaat). Het poulet in stukjes snijden en deze opzetten in een liter kokend water met zout. (Rijst), laurier blad en ui toevoegen. Het vlees zachtjes gaar laten worden in on geveer anderhalf uur. De massa zeven, ui en laurierblad verwijde ren en zo nodig van het vlees stukjes zeen wegsnijden. De boter of margarine smelten, de bloem er door roeren en bij scheutjes te gelijk een halve liter bouillon er bij schenken. Voortdurend goed blijven roeren. De saus even laten doorkoken, met het vlees en de in kleine blokjes gesneden worst of gehakt. (De rest van de bouil lon voor soep gelbmlilkein). •WWWVVVVVWVWflJWWVVVWWVWVWVWW^WV'^AWWUVWWAWVWWU'UWWVWUVVVV In een vergadering van de Ne derlandse huishoudraad sprak me juffrouw M. Knottenbelt over de nieuwe textielvezels, welke in de laatste jaren door research ge vonden zijn. Vroeger had een huisvrouw al leen te maken met katoen, linnen, zijde, wol en zij wist deze stoffen goed te onderscheiden. Nu zijn er echter zoveel nieuwe stoffen, waarvan de meeste bovendien ge mengd verwerkt worden, dat het niet meer mogelijk is door uiter lijke waarneming de samenstelling van textiel te bepalen, aldus mej. Knottenbelt. Aangezien het voor de huis vrouw echter zeer gewenst zou zijn dat zij nadere bijzonderheden kent van het weefsel dat zij koopt, is het dringend noodzakelijk, dat zij betere voorlichting omtrent de textiel ontvangt door bij voor beeld een etiket aan de textiel- goederen te bevestigen, waarop duurzaamheid en wasbehandeling van het product zijn vermeld. De Nederlandse huishoudraad ziet het als haar taak er voor te ijveren dat bovenbedoeld etiket door handel en industrie inge voerd zal worden Ook is het voor een huisvrouw niet eenvoudig om een keuze te maken uit de vele soorten plastic artikelen, want hier komen even eens nog steeds nieuwe soorten bij. Het is de bedoeling, dat aan de artikelen, welke aan de gestel de normen voldoen, een keurteken De vijf maanden oude Garty Fames (links) en Sandra Taylor, 4 maanden oud, behaalden op een baby- verleend wordt, zodat het publiek show in Londen een eerste prijs. Als zij wisten, waarom mammie had gezegd dat zij moesten lachen, zou- zeker is van goede kwaliteit. den zij wellicht minder vrolijk 'geweest zijn. Maar lief zijn ze, dat is een feit. Wat voor 'n dag is het morgen? En wat voor dag was het gisteren? Er zijn al meer dan 13.000.000 tegen-de-kan- ker-lucifersdoosje ver kocht in Nederland. E'r is de laatste tijd in ons land minder boter gemaakt. De Lassoman snapt er niets van. Er waren laatst twee mannen, en die wilden heel veel lotjes verko pen. Niet duur, hoor! Maar ƒ1,per stuk De Lassoman heeft er een heleboel gekocht. De Lassoman heeft ook een heleboel hockey-he- ren gezien. Aardige men sen! 'n Professor heeft ge zegd, dat in 1977 'n grote groep mensen naar de maan zal vliegen, om die maan eens te onderzoe ken. De Lassoman gaat dan ook mee! En dan zal hij jullie alles vertellen wat hij op de maan ge zien heeft. Hij zal ook een foto nemen van het „mannetje in de maan", en die foto zal dan in „De Wekelijkse Beurt" komen te staan! Is dat niet fijn, kleine vrien den? Als je er nu al om vraagt, zegt de edele man: „Loop naar de maan!1' En de kuikentoewijzin gen zijn dan ook afge schaft. Jammer! In Limburg hebben zusters 100.000 gekre gen om een groot huis voor kindertjes te bou wen. Die zusters hebben schik! En toch krijgen ze er zelf geen cent van. De Lassoman snapt dat wel. Laatst maakte onze keeper Kraak een foutje bij het voetballen. Toen begon het publiek te joe len en te schelden. Dat is gemeen, want Kraak is een goede, en fijne kee per! De Lassoman zag 't. Hij zei tegen hem: „Kraak, trek je er maar niets van aan, hoor!'' Toen gaf Kraak een knipoogje. En laatst is een pro testvergadering in Den Haag in 'n politieke rel ontaard! 't Is ook altijd wat hier! Nu, kleine vrienden, denkt er maar goed aan: ,,'n Ruw woord wordt niet graag gehoord!" Dat rijmt ook nog! Oplossing 1. De spreekwoorden wa ren: Hoge bomen van gen veel wind. Vieze varkens worden niet vet. Van de regen in de drop komen. Z'n schaapjes op het droge hebben. Blaffende hon den bijten niet. 2. De woorden uit het driehoekjes-raadsel wa ren: T-rat-later viertal en vertaling. Wie heet er GODFRIED Toen Amiens wijdden Godfried van geboren werd, z'n ouders hem aan God toe en als kleine jongen kwam hij in het klooster van de Benedictij nen te Péronne. Eerst moest hij toen hij monnik geworden was voor de zie ken zorgen en later voor de kloosterbezittingen. Dat laatste viel hem niet mee, omdat hij dikwijls buiten het klooster moest verblijven. Toch bleef hij een echte monnik en spoedig verzochten ze hem om abt te worden van de abdij van Nogent. Hij nam de zware taak op zich en bracht 't klooster tot bloei. Nog hoger zou hij stijgen. Hij werd bis schop van Amiens. De armen jubelden en vón den in Godfried een goe de vader. Maar later ver anderde de stemming en het volk stond tegen h-em op. Na de brand in Amiens had hij al zijn bezittingen weggeschon ken om een nieuwe stad op te bouwen. Hij kon geen genade vinden en moest de stad uit. Het Concilie van Beauvais was daar niet over te spreken en Godfried moest weer naar Amiens terug. Nog één jaar werk te hij er in angsten en zorgen. Toen stierf hij in 1115. Godfried wist, dat ondank 's werelds loon is. Rouwen bij de dood We zijn nu in de No- vembermaand. Dan den ken we aan de doden. Als er iemand gestorven is, trekken de mensen zwarte kleren aan en de vrouwen dragen zwarte sluiers. We sturen bloe men of schrijven een brief van deelneming.. We bidden de rozenkrans in het sterfhuis of in de kerk. Zo zijn onze manie ren om te rouwen. Maar andere volken doen het anders. In Indië bijv. moet de vrouw zich na de dood van haar man laten ver branden of levend laten begraven. In Patagonië maakt men wonden in handen en voeten of nog erger, men snijdt een vinger of een 'teen af. In Afrika smeren de stamgenoten van de over ledene zich twee en een half jaar het gezicht in met een deegachtig goed je, waarin zwarte stof vermengd zit. De Chinezen eten ge woonlijk met stokjes. Maar is er iemand dood, dan doen ze het met hun vingers. Kom je op de Eilanden in de Zuidzee, dan draagt de vrouw een jaar lang de schedel van haar ge storven man bij zich. De Papoea's dragen een jaar lang een dik snoer om hun hals. De vrouwen van Ara bieren beschilderen vijf maanden lang hun nagels niet. Bij enkele Indische stammen schilderen ze tranen onder hun ogen. De rouwkleur is niet al tijd zwart. De Zoeloe kaffers bijv. dragen als teken van rouw witte tulbanden. En ook bij de Japanners, Chinezen en sommige negerstammen is wit de kleur om droef heid aan 'te geven. Kijk uit De prijsvraag Deze keer geven we je een lettergreepraadsel. Goed zoeken en uitkijken, puzzelaars, want er hangen drie mooie prij zen van af. DIJ RIK LA GEL CIER DUB HOED NA KA LEEU WIT CHO OF OR VIE VIN FRI CO CA DE AN WE A SNEEUW JE GER TJE FI PE BEL. In deze rij lettergrepen zitten 'tien woorden ver borgen. Die woorden moeten de betekenis heb ben, die onderaan aange geven is. Elke letter greep mag je maar één keer gebruiken. Ik raad ie aan, de gebruikte let tergrepen telkens weg te strepen. Dan weet je, wat je overhoudt om de volgende woorden te vormen. Zet je schrap! 1. Een zangvogel. 2. Een werelddeel. 3. Een geldstuk. 4. Een rang in het le ger. 5. Een meubel. 6. De naam van een be kend sprookje. 7. Iets om van te smul len. 8. Een muziekinstrument. 9. Een groente. 10. Iets, dat de naaister gebruikt. Heb je de woorden ge vonden, schrijf ze dan met het nummer ervóór op een briefkaart en stuur die naar het adres van de krant. Vermeld je voor- en achternaam, je volledig adres, je leeftijd en zeg, of je een jongen of meisje bent. Zaterdag 8 November moeten alle oplossingen binnen zijn en dan maar afwachten, wie er een prijs wint. ik verwacht een treinlading briefkaarten van de honderden puzzelaars van „De Wekelijkse Beurt". Op alle leeftijden iets groots Je hoeft nooit te wan hopen, als ik je vertel, dat op alle leeftijden iets goeds en groots gedaan kan worden. Ik zal het je uit de geschiedenis be wijzen. ELK RUW WOORD EEN BORRELTJE Er was eens een koetsier, die de lelijke gewoonte had om niet alleen ruwe woorden te zeggen, maar nog erger, te vloeken. Dat komt onder koetsiers wel eens meer voor. Op zekere dag zat er naast die koetsier op de bok een priester, die Don Bosco heette. Hij wistdat de koetsier behalve van vloe ken ook nog van een borreltje hield. De koetsier was helemaal geen kwaaie kerel en wilde dat vloe ken graag kwijt. Maar hoe zou hij daar een eind aan maken? „Wel", zei Don Bosco, „laten we af spreken, dat je voor elk ruw woord of elke vloek, die je er uit gooit een borreltje minder neemt". Dat was afgesproken. En telkens, als onze koetsier zich weer vergiste, telde Don Bosco er een bor reltje bij. Ten slotte waren het er heel wat. Sjonge, sjonge, het viel de koetsier helemaal niet mee om zoveel borreltjes te laten staan maar hij wilde zijn belofte houden en raakte zo van het vloeken en van het drinken af. Dat waren twee vliegen m één klap. EEN RUW WOORD WORDT NIET GRAAG GE HOORD.' Breng ook eens een offertje voor elk rutw woord, dat je zegt. Je zult zien hoe gauw je van die lelijke gewoonte af bent. Toen de H. Jeanne d'Arc de stad Reims be vrijdde en de koning van Frankrijk de kroon op het hoofd zette, was ze een meisje van 17 jaar. Van Alexander de Grote heb je uit de ge schiedenis wel eens ho ren spreken. Toen hij in een oorlog de slag bij Cheronea won, was hij 18 jaar. Ken je de componist Franz Schubert? Mis schien heb je horen zin gen of misschien zelf wel eens gezongen dat prach tige „Erlkönig". Hij maakte dat, toen hij 19 jaar was. En ken je de beroemde Italiaanse vio list Paganini? Die voerde, toen hij 21 jaar was, zijn bekende Heksendans uit op de g-snaar van zijn in strument en alle toehoor ders stonden paf van de geweldige snelheid, waar mee hij kon spelen. Schiller, de Duitse dich ter, stelde zijn „Rauber" samen, toen hij nauwe lijks 22 jaar was. De volgende week zet ik mijn lijstje voort. Het toppunt Het is bekend, dat Schotten nogal gierig zijn. Nu waren er eens twee Schotten, die met elkaar hadden gewed, wie wel 't gierigst zou zijn. Ze gin gen samen naar de kerk en namen naast elkaar plaats in dezelfde bank. Toen het ogenblik van de collecte was aangebroken, haalde de eerste zijn por- temonnaie voor de dag en zocht er het kleinste geldstukje uit, dat in Schotland bestaat. Toen hij de collecte-schaal on der zijn neus had, wierp hij het er in en keek met een nieuwsgierig naar zijn kameraad, die naast hem zat, maar geen vin ver roerde. Toen de schaal bij hem kwam, maakte hij alleen maar een gebaar, dat betekende: „Dat muntje was voor ons bei den." Hij had het gewon nen. CHRISTUS die als de spreken van was ooit ten men: de Mens neergedaald. I huis Mijns Va zekerheid en van vrede schrijft prof. in het boeienc onvolprezen hij spreekt o een inleiding van het feest Terwijl de ninkriik der men in twee akker en var scheidt de Gt er drie fasen dende Kerk het duizendjar de nieuwe si einde der tijd In het gehe jarig rijk t de apocalypti ding, heeft eenral en de Kt tijd getekend oen van de van de pain rond het Larr getekenden en mand tellen I de hemel dei len: de verre het Lam is d Tot 's hemels dit Lam de zi der raadsfoesli te verbreken, het telkens s ganse hemel beden. Deze rond de zetel Lam. Maar de goddelijke aanduidt als troon zit", ve losser der we tie van een Hij ziet de venen beurte meente van huis. of als erims op het Johannes h rondom de tr in ziin Oper vierentwintig tronen vieri gezeten, in 1 huid en met het hoofd. F Wezens dan! ook zii ter die op de tr< kronen af voi pen: waardie le roem onti Lam het bo wierpen zii Lam. elk ir eouden schal dit ziin de et En zii zonge zeggende: w; boek te ont\ gels te brek geslacht gew uitgekocht m God uit alle volken en na voor onze G en priesters grote menigti len kon, uit men. natiën «voor de tro met witte k palmtakken zii iuichten" Het visioe is het kostel de hemel bez slaat zowel de gomeensc niemand ve rangen bewa het voor op lerheiligen. <3 feest, gewiiid tooide, doch Kerk. Allerheilige het grote. Het feest is het eeuwie ihet leven komt. De doel en God geschenk. H waarmee Go selen wil v<

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 10