Dienstplichtigen kunnen zich opgeven voor Suriname Militaire mutaties UnmEfl0^ ZATERDAG N HUIS? D.DJ>. GroningenLeeuwarden en Den Helder ivinnaars DE KRONIEK VAN Bede op Allerheiligen Allerheiligen EN NV MAAR SPAREN Elke vier maanden vertrekt een compagnie infanterie Ook Deventer „veilig" Middenstands- bonden adresseren Dode en gewonde bij autobotsing maar. 's Zondags of.. 5s Maandags... V erkeer s veiligheidscompeti tie e Rozenkrans Intentie Naar wij vernemen VRIJDAG 31 OCTOBER IVoZ ie ingrediënten en ge- ippen, die u voor men- bakken nodig hebt, op its bij elkaar. i kasten binnen uw be- abrengen om onnodig en bukken te voorko- veel mogelijk werk zit- a'ijken, het voeden van y, enz.). :t een wagentje om :en, wrijfwas en andere ram de ene kamer, naax re te vervoeren, langzaam. Snel lopen nderhalf maal zoveel als langzaam wandelen, apen van een trap kost iaat zoveel energie als m in horizontale rich- ivrouw heeft evengoed :ring als de kostwinner n", aldus dr. Bielawski. elijkheid om haar tijd te besparen is van ng voor haar lichame- jn" :higan Heart Associa- lijders aan hartziekten etere indeling van hun vereniging werkt ook dat wil zeggen schrijft n voor om hartkwalen nen. De publicatie van „Het hart van het at huisvrouwen voor besparing van tijd en ijj het huishoudelijke ehoort ook tot de acti- n deze vereniging, e Amerikaanse staten eneens organisaties op Hun doelstellingen ko- eer overeen met die chigan Heart Associa- cht zouden ook Neder- svrouwen wel gebaat e gegevens, die deze se verenigingen zij at overdreven met cen- stopwatch hebben wvwwwwwwww laaiden op een baby moesten lachen, zou- '.n feit. EEN BORRELTJE die de lelijke gewoonte torden te zeggen, maar komit onder koetsiers ere dag zat er naast die nester, die Don Bosco tsier behalve van vloe- iitje hield. De koetsier •.erel en wilde dat vloe- zou hij daar een eind i Bosco, „laten we af- 0 woord of elke vloek, n-eUje minder neemt". Ucens, als onze koetsier >on Bosco er een bon iet er heel wat. Sjonge, helemaal niet mee om '.an maar hij wilde zijn 'o van het vloeken en en twee vliegen in één DT NIET GRAAG GE- 1 offertje voor elk ruw zien hoe gauw je van De volgende week zet mijn lijstje voort. Iet toppunt Het is bekend, dat □hotten nogal gierig zijn. u waren er eens twee chotten, die met elkaar adden gewed, wie wel 't ierigst zou zijn. Ze gin- en samen naar de kerk a namen naast elkaar laats in dezelfde bank. oen het ogenblik van de jllecte was aangebroken, aaide de eerste zijn por- imonnaie voor de dag en acht er het kleinste aldstukje uit, dat in chotland bestaat. Toen ii de collecte-schaal on- ;r zijn neus had, wierp j het er in en keek met- ;n nieuwsgierig naar zijn ameraad, die naast hem it, maar geen vin ver- ierde. Toen de schaal j hem kwam, maakte hij leen maar een gebaar, at betekende: „Dat untje was voor ons bei- ïn." Hij had het gewon- 30. CHRISTUS WAS DE EERSTE die als de goedbekende kon spreken van de hemel. Niemand was ooit ten hemel opgeklom men: de Mensenzoon was er uit neergedaald. Hij sprak van „hel huis Mijns Vaders". En met wat zekerheid en uit wat diepten van vrede en geluk! zo schrijft prof. dr. van der Meer in het boeiend hoofdstuk in zijn onvolprezen Catechismus, waar hij spreekt over de hemel, als een inleiding tot de herdenking van het feest van Allerheiligen. Terwijl de evangeliën het Ko ninkrijk der Hemelen zien ko men in twee fasen, die van de akker en van de oogst, onder scheidt de Geheime Openbaring er drie fasen, die van de strij dende Kerk op aarde, die van het duizendjarig rijk en die van de nieuwe schepping op het einde der tijden. In het geheimzinnige duizend jarig rijk beeld, ontleend aan de apocalyptische volksverbeel ding, heeft de apostel de ze gepralende Kerk van de tussen tijd getekend. Ook in het visi oen van de hemelse troonzaal, van de palmdragende menigte rond het Lam op Sion. van de getekenden en de schare die nie mand tellen kon. herkennen wij de hemel der afgescheiden zie len: de verrezen mensheid van het Lam is daar doorgedrongen. Tot 's hemels verbazing vermag dit Lam de zegels van het boek der raadsbesluiten één voor één te verbreken. En daarom wordt het telkens stormachtig door de ganse hemel toegejuicht en aan beden. Deze hemei is geschaard rond de zetel van God en het Lam. Maar terwijl de profeet de goddelijke majesteit slechts aanduidt als „Hij die op de troon zit", verbergt hij de ver losser der wereld onder de hos tie van een geslachtofferd lam. Hij ziet de zielen der gestor venen beurtelings als de ge meente van het hemelse kerk huis. of als een menigte pel grims op het hemelse Sion. Johannes heeft er het visioen rondom de troon zo zingt hij in zijn Openbaring zag ik vierentwintig tronen en op de tronen vierentwintig oudsten gezeten, in witte klederen ge huld en met gouden kronen op het hoofd. En als de Levende Wezens dank brachten, vielen ook zij ter aarde voor Hem, die op de troon zit, legden hun kronen af voor de troon en rie pen: waardig is het, dat Gij al le roem ontvangt. En toen het Lam het boek had ontvangen wierpen zij zich neer voor het Lam. elk met een cither en gouden schalen vol reukwerk: dit ziin de gebeden der heiligen. En zij zongen een nieuw lied, zeggende: waardig zijt Gij het boek te ontvangen en zijn ze gels te breken, want Gij zijt geslacht geworden en hebt ons uitgekocht met Uw bloed voor God uit alle stammen en talen, volken en naties en ons gemaakt voor onze God tot koningschap en nriestersEn ik zag een grote menigte, die niemand tel len kon uit alle volkeren, stam men, natiën en talen; staande •voor de troon van het Lam, met witte klederen gekleed en palmtakken in hun handen en zij juichten". Het visioen der Openbaring is het kostelijkste, dat wij van de hemel bezitten. En omdat het slaat zowel op elke ziel als op de gemeenschap van allen en niemand vergeet en toch de rangen bewaart, leest de Kerk het voor op het feest van Al lerheiligen. de eerste November, feest, gewijd aan de wel onvol tooide. doch reeds zegepralende Kerk. Allerheiligen is het feest van het grote, hemelse optimisme. Het feest is een herinnering aan het eeuwig leven: de hemel, het leven van de wereld, die komt. De hemel is ons eind doel en Gods laatste en grootste geschenk. Hij is de voleinding, waarmee God ons en alle schep selen wil voleinden en het ein delijk ons „toekomen van Zijn Koninkrijk". Onlangs heeft de Nederlandse Regering, zoals bekend, in over leg met de Landsregering van Suriname, besloten de verdedi ging van dit deel van het Ko ninkrijk op te dragen aan de Koninklijke Landmacht. Daar mee wordt voor dienstplichtigen van de K. L. de mogelijkheid geopend een deel van hun eerste oefeningstijd in Suriname door te brengen. Reeds is een compagnie com mandotroepen naar Suriname vertrokken en te beginnen met 1 Januari 1953 zal elke 4 maan den een compagnie infanterie ter sterkte van 130 man. worden uitgezonden. De dienstplichtigen moeten zich vrijwillig voor Suriname aanmelden. Voor zover zij min derjarig zijn, dienen zij schrif telijke toestemming van ouders of voogden te hebben. Wie de wens te kennen geeft naar Suriname te worden uitge zonden, blijft eerst nog 6 maan den in Nederland voor de basis- en voortgezette opleiding. In de 7e maand vertrekt men per boot naar Suriname, waar dienst ge daan wordt tot en met de 19e maand. In de 20ste maand ge schiedt de terugreis, wederom per boot. Bij aanmelding voor de in 1953 te formeren tirailleur-com pagnieën zullen ook officieren in kader worden uitgezonden, zander gezin en eveneens slechts voor de duur van één jaar. De gelegenheid is verder geo pend voor de uitzending van 100 soldaten, bestemd voor de functie van tirailleur. Gegadig den mogen ook van andere wa pens en dienstvakken afkomstig zijn. mits zij door hun comman dant voor tirailleur geschikt ge acht worden. Ruim soldij De in Suriname doorgebrach te diensttijd telt, zoals vanzelf- In een adres heeft de com missie van overleg van de drie centrale middenstandsbonden waarin samenwerken de Chris telijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstands bond. zich tot de Tweede Kamer gewend met enkele desiderata aangaande het aanhangige wets ontwerp over de administratieve rechtspraak in de bedrijfsorgani satie. De middenstandsbonden ach ten het gewenst, dat de getals verhouding tussen de gewone, bijzondere en buitengewone le den van het college van beroep voor het bedrijfsleven bij de wet wordt vastgesteld. Tevens dringen zij er op aan dat dui delijk komt vast te staan wat als karakter van de figuur der buitengewone leden is gedacht. Om een meer onpartijdige beoor deling van de uitspraken van het college te bevorderen ach ten zij het gewenst dat, indien de regering meent, dat een uit spraak in strijd is met het al gemeen belang en derhalve geen gevolg moet hebben, de Raad van State eerst gehoord dient te worden. Bij K.B. is met ingang van 1 November 1952 benoemd en aangesteld tot generaal-majoor bij het wapen der artillerie de tijdelijk benoemde brigade-gene raal J. H. CouJtij. De generaal- majoor Couzij is, zoals bekend, bestemd voor de functie van commandant van de le divisie: tijdelijk benoemd en aange steld tot brigade-generaal bij het wapen der infanterie voor de tijd, dat hij de functie vervult van hoofd van de Nederlandse Liai- songroep bij Shape, de kolonel B. M. P. van Griethuijsen, van het garderegiment grenadiers en jagers; tijdelijk benoemd en aangesteld tot brigade-generaal bij het wa pen der genie voor de tijd, dat hij de functie vervult van direc teur gebouwen, werken en ter reinen, de kolonel A. Burgdorf- fer, van het wapen der genie; tijdelijk benoemd en aangesteld tot luitenant-kolonel bij de ge: nerale staf voor de tijd, dat hij belast is met de waarneming van de functie van directeur van de hogere krijgsschool, de majoor E. J. C. van Hootegem, van het regiment stoottroepen. Bij ministeriële beschikking is bepaald, dat met ingang van 1 November 1952: de generaal-majoor T. E, E. H. Mathon. van het wapen der ca valerie, eervol wordt ontheven van zijn functie van hoofd van de Nederlandse Liaisongroep bij Shape terwijl voornoemde opper- off icier voorshands blijft ge handhaafd in zijn functies van militair adviseur van de Neder landse vertegenwoordiger in de Noord Atlantische raad en hoofd van de militaire afdeling van de Nederlandse delegatie bij de in terim commissie van de E.D.G.; 2. de kolonel P. G. C. A. van der Speck Obreen, van de ge nerale staf, wordt bestemd voor de functie van territoriaal be velhebber Noord, tevens bevel hebber in de 4e militaire afde ling, met standplaats Groningen; 3. de kolonel H. Onderstal, van het regiment zware infan terie chasse, wordt belast met de functie van territoriaal com mandant Noord-West, tevens garnizoenscommandant te Alk maar; 4. de majoor P. J. J. Quanjer, van het gardereriment grenadiers en jagers, wordt belast met de functie van territoriaal comman dant Noord-Oost, tevens garni zoenscommandant te Groningen; 5. de kolonel J. J. de Wolf, van het wapen der genie, wordt bestemd voor de functie van inspecteur der genie: 6. de kolonel W. Kist. van het wapen der Koninklijke mare chaussee. wordt bestemd voor de functie van commandant van de Koninklijke marechaussee; 7. de luitenant-kolonel J. C. baron Taets van Amerongen, van het garderegiment genadiers en jagers, wordt belast niet de waarneming van het commando over 't garderegiment grenadiers en jagers; 8. de luitenant-kolonel van de generale staf H. A. J. Duchateau, wordt bestemd voor de functie van chef van de staf van de le divisie, zulks voor de officieren genoemd onder de nummers 2 t.m. 8 onder gelijktijdige eervolle ontheffing van hun huidige functie. Een bestelauto, bestuurd door de 22-jarige C. Burgers uit Apel doorn, is Woensdag op de kruising van de rijksweg ApeldoornZut- phen met de weg DeventerArn hem, nabij het dorp Klarenbeek, tegen een boom gereden. De chauffeur werd daarbij op slag gedood,.terwijl de naast hem zit tende 50-jarige A. Tamboer even eens uit Apeldoorn, een zware hersenschudding en andere ver wondingen kreeg. In zorgwekken de toestand is hij in het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn opgeno- Advertentie Verhoogt het aanzien van Uw handen. Altijd gaal, zacht en welverzorgd Het'is de Hememel's die het 'm doet sprekend, volledig mee voor de ti.id van eerste oefening, maar wordt bovendien dubbel gere kend voor een eventueel pensi oen. De dienstplichtigen worden in Suriname, net als in Neder land, van rijkswege gehuisvest en gevoed, maar zij ontvangen jaarwedde inplaats van soidij. Op de normale jaarwedde ge nieten de ongehuwden een toe slag van 60 pet., de gehuwden van 97 pet. Daar bovendien de Surinaamse gulden in waarde gelijkstaat met twee Nederland se guldens en de wedde in Su rinaamse geldmiddelen wordt uitbetaald, wordt hier de moge lijkheid geopend een aardig spaarpotje te maken. Gemiddeld krijgt de ongehuwde dienstplich tige soldaat per maand 75 Suri naamse guldens in handen, dus 150 Nederlandse. Daar hij bo vendien kost en inwoning vrij heeft, zal hij zeker in staat zijn een behoorlijk bedrag naar huis over te maken. Daar staat wel tegenover, dat de militair min stens 12 maanden van huis is en in een tropisch klimaat moet dienen. (Advertentie) l Advertentie i TTITTTT Niet krabben. De helder A I I SC vloeibare D. D. D. kal- VJP JU U JLm. meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN o Het aantal verkeersongevallen in Nederland is in 1951 in vergelijking met de jaren 1948 tot en met 1950 met 28,09 pet. gestegen, waarbij rekening moet worden ge houden met toeneming van bevolking en verkeers intensiteit. Er is gebleken, dat de cate gorie der bromfietsers zeer kwetsbaar is. In 1951 waren bii 5Vz procent van de verkeers ongelukken bromfietsen betrok ken, waarvan 6 procent met dodeliike afloop. 8 procent met ernstige en 7 procent met licht gewonden. Van 1948 op 1951 is het aantal ongevallen 60 procent groter geworden, het aantal slachtoffers 44 procent. In België is over hetzelfde tiidvak zowel het aantal ongevallen als het aantal slachtoffers meer dan ver dubbeld. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een overzicht ge maakt ten behoeve van de steden- en verkeersveiligheids- competitie 19501955. Over 1951 heeft Den Haag het beste figuur geslagen van de steden boven de 500.000 inwoners. Het aantal on gevallen steeg met 14.8 procent. In Amsterdam was dit cijfer 18.5 procent en in Rotterdam 32.8 procent. In groep B (100.000— 200.000 inwoners) staat Gronin gen aan de kop met een stijging van 2.6 procent, daarna volgen Tilburg. Arnhem. Enschede, Eindhoven. Haarlem en Niime- gen. Utrecht sluit de rij met 29.6 procent. In groep C (50.000—100.000 in woners) werd Leeuwarden met een stijging van 7.3 procent „kampioen". gevolgd door Amersfoort (15.4 procent). Delft (26.6 procent). Den Bosch komt op de zesde plaats met 29.4 pro cent en Breda is twaalfde met 84.5 procent. Laatste en dertien de is Maastricht met 93.1 pro cent stijging. In groep D is een groep waar in dalingen voorkomen (40.000 50.000 inwoners). Deventer gaf een daling te zien van 3.2 pro cent en Vlaardingen van 2.9 procent. Daarentegen steeg in Venlo het percentage met 114.8 procent en in Kerkrade zelfs met 125 procent. In groep E (30.00040.000 in woners) kwam Den Helder met 15.4 procent stiiging bovenaan, staat Roosendaal en Nispen acht ste met 56.4 procent en Voor burg tiende met 77.5 procent. Groep F 20.00030 000 inwo ners) bracht Zutfen met een daling van liefst 34.4 procent op de eerste plaats, Riiswiik gaf een stijging te zien van 52.4 procent. Wassenaar van 59.2 procent en Bergen op Zoom van 52.4 pro cent. De prijzen werden tijdens het tweede deel van de Weg- verkeersdag te Scheveningen aan de burgemeester van Den Haag en aan functionarissen uit Gro ningen. Leeuwarden, Deventer en Den Helder uitgereikt. KAPSEL „TARLETON" De Londense kapperdie dit kapsel „fabriceerde" en het liet tonen in zijn show van Kroningskapsels, noemde het naar de beroemde hofnar van Koningin Elizabeth I, „Tarleton". Voor deze nieuwe „Elizabeth-stijl" liet hij zich inspireren door de haarmode ■uit de tijd van de koningin. Waarschijnlijk zou zij het wel hebben bewonderd, maar wij? De Kroniek van Zaterdag, die deze week om de bekende reden op Vrijdag verschijnt, wil iets in het midden brengen over Zondagsrust. Dat is een beetje vreemd misschien, aan de voor avond van de Allerheiligen-Zaterdag-Zondag, waarop de Kerkelijke Overheid in de Bisdommen Utrecht en Haarlem dispensatie heeft gegeven in het verbod, om slafelijke arbeid te verrichten in winkels e.d. Die dispensatie laat het principe van Zondagsrust, als voorwaarde voor Zondagsheiliging, natuurlijk onaangetast. Katholieken verstaan trou wens het gebod van Zondagsheiliging (Zondags rust) ruimer dan de protestanten. Om practische redenen zijn ook in andere gevallen dan alleen in een zeer opportuun geval van niet-Winkelsluiting afwijkingen van het verbod van slafelijke arbeid op Zondag toegestaan. Men denke slechts aan de algemene nutsbedrijven.... Er wordt nu hier en daar gesproken over it een uitlating van de regering, in de Memo rie van Antwoord op het Voorlopig Verslag inzake het ontwerp-Zondagswet, dat de Regering de verplaatsing van grote sportwedstrijden en de monstraties van soortgelijk karakter van de Zon dag naar een dag in de week (Engelse Zaterdag?? - red.), ziet als „een ideaal, dat niet aanstonds verwezenlijkt kan worden". De regering, zo lezen wij in dit V.V., houdt intussen op dit vraagstuk het oog gevestigd. Dit is in deze M. van Ant. na tuurlijk opgemerkt, naar aanleiding van vragen, welke in het Voorlopig Verslag waren gesteld. Het is uitgesloten te achten, dat dit „ideaal" binnen een paar jaar te verwezenlijken zou zijn. Is het echter niet gelukkig, dat, zelfs(!) de regering" er nog idealen op na houdt? Met grote woorden heeft men hier en daar, vooral in sportbladen, al alarm geblazen, waarbij een schrijver in de „Sportkro niek" bijv. zich niet ontziet, minister Beel uit te maken voor „vreemdeling in eigen land".... Wij geloven, dat de zaak-waar-het-om-gaat, it op deze en dergelijke wijze niet is gediend. De vraag, of het op de duur mogelijk zal zijn, de grote sportwedstrijden e.d. te verplaatsen van de Zondag naar de Zaterdag, is de moeite van het bestuderen waard. Wij zouden de heren, die blijkbaar meer verstand hebben van sport dan van politiek, in gemoede de raad willen geven, goed te luisteren. Wanneer de regering zegt, dat zij een ideaal heeft, waarop zij het oog gericht houdt, en al verklaart, dat dit ideaal „niet aan stonds" te verwezenlijken zal zijn, dan betekent dit, gelet op de ervaring, in gewoon Nederlands, dat het nog wel zoiets van een halve mensenleeftijd duurt, voor en aleer zulk een zaak in de wet in kannen en kruiken is. Wij denken b.v. aan de bioscoopwet en aan de Winkelsluitingswet. Tussen het moment, dat deze zaken in de parlementaire keuken werden aangesneden (dus ook als „ideaal" gezien!) en het ogenblik, dat deze wetten in het staatsblad verschenen, liggen in beide gevallen 25 jaar Objectief kan de vraag gesteld worden, of het ideaal is, dat de Zondag zo ruim benut wordt voor openbare sportwedstrijden en „soortgelijke demonstraties" als thans geschiedt. Objectief moet men erkennen, dat velen, die ove rigens bezwaar hebben tegen een z.g. „puriteinse" Zondagopvatting, de sportwoede op Zondag met lede ogen zien. Daarnaast staat vast, dat in een gemengd land als het onze met verschil van me ning terzake moet worden rekening gehouden. Dat doet minister Beel dan ook. Hij geeft dit in zijn M. van A. duidelijk te kennen. Wij aarzelen niet te zeggen, dat ook wij het als een ideaal zouden zien, wanneer er enigermate paal en perk gesteld zou kunnen worden aan de overdreven sport op Zondag, indien dat mogelijk zou zijn. Eer lijk gezegd, zien wij, om allerlei redenen en veler lei argumenten, die mogelijkheid ook nog niet. Maar het lijkt ons, dat het de moeite waard is, om dit vraagstuk, rustig, zonder bewogenheid en zonder (sport)hartstocht te bekijken. De regering, noch minister Beel, noch de volksvertegenwoordi gers, die deze zaak tenslotte zullen moeten beslis sen in de wet, zijn niet zulke '„vreemdelingen" in ons land, dat zij in een geval als dit „tegen de draad-in" zouden gaan •f" Het is zover nog lang niet. Er was dus o.i. ook geen reden, om zoals een sportleider dezer dagen al deed, misnoegen te uiten over het feit, dat de regering zich op deze wijze uitgelaten heeft, „zonder overleg met de sportbon den". Natuurlijk zal t.z.t. dat overleg worden ge voerd als 'het er toekomt. Misschien ziet de Regering wel in, dat idealen er zijn, om gekoes terd te worden, maar dat de mogelijkheid van de verwezenlijking ook in dit geval nog zo ver weg is, dat de zaak rustig kan blijven wachten. Maar het is van de andere kant zeker niet zo, dat de regering eerst aan wie ook zou moeten vragen, of zij een ideaal zou mogen stellen. Men moet in deze dingen toch ook wel een beetje onderscheiden. Wanneer wij voor heden (de zaak is daarmede zeker niet uitputtend behandeld!) besluiten met de opmerking, dat minister Beel op een andere plaats in zijn Memorie, daar nl. waar het over het principe van de Zondagsrust gaat, zegt, dat de wetgever zich zal moeten hoeden iets af te dwin gen „wat niet in de publieke consciëntie leeft", dan blijkt daar al uit, dat van minister Beel, ook op dit punt, geen dwaasheden zijn te verwachten. Vrienden des Heren, die als enige verlangen op aard bezaten: het omringen van God's Troon en uit Zijn Hand hiervoor het loon mochten ontvangen en in een nimmer eindigende antiphoon Hem eeuwig dank brengen naast blijde engelenscharen.... Wij smeken U, zie toch vanuit Uw hemelwoon neer op degenen, die nog dagelijks ervaren de schijn van wat in deze wereld „vreugde" heet. Ook onder hen bevinden zich de martelaren, die diep gebogen gaan onder de last van 't leed. Bidt, opdat zij het martelvuur zullen verdragen, zoals in vroeger tijden St. Laurentius deed. Bidt voor de armen, dat zij, waar zij hun nood klagen, een St. Martinus vinden bij iedere deur, die hen de mantel geeft, waarom zij need'rig vragen. Bidt voor de kinderen, die dreigen in de sleur van een milieu, blind voor het onrecht, te mislukken, dat St. Don Bosco zal herleven in de keur van mensen, die hen aan het kwaad willen ontrukken. Bidt voor de missie, dat de rozen, daar gestrooid door Sainte Thérèse, handen vinden, die hen plukken. Bidt voor de dichter, dat hij in zijn verzen nooit God's Naam schrapt, doch Hem in verdriet en vreugd laat delen, zoals St. Ephrem deed. Bidt voor wie is getooid met ziekte, dat Lidwina's heil zijn wond mag helen. Bidt, dat het lied, gezegend door Caecilia, naar God opstijgt uit orgelpijp en zangerskelen. Bidt, dat wij St. Franciscus altijd achterna gaan in de liefde voor God's bloemen en God's dieren. Bidt, dat elk heerser op dit wereldrond weldra zijn land naar St. Henricus' voorbeeld mag bestieren. Bidt, alle Heiligen, voor ons, dat wij eens samen met U het eeuwig vreugdefeest daar mogen vieren, waar elk gebed dah louter dank aan God is. Amen. Z. JAN V. D. KLEIJ Nieuwe gouverneur der residentie Bij K.B. is de generaal-majoor ir. M. Tans met ingang van 1 No vember a.s. eervol ontheven van de functie van gouverneur der re sidentie. Als zodanig wordt hij opgevolgd door de luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Neder lands territoriaal bevelhebber, te vens bevelhebber le militaire af deling. Vrijdag 31 October De hoofdinentie van de Rozenkranskruistocht voor Vrijdag 31 October luidt: Zieke mede-parochianen Freddie Harrison (36 jaar oud), die op het ogenblik op treedt in het Windmill Thea tre in Londen, blijkt geen ge wone pianist te zijn. O nee, hij heeft nog meer in zijn rriars, en „verkoopt" zijn num mers met de grootste behen digheid en koelbloedigheid. Waarschijnlijk vindt hij het tijdverlies, bij een maai rust in de muziek, zo maar enkele tellen niets te doen. Natuur lijk vond Freddie daar iets op: zodra hij de laatste noot voor de maai rust heeft aangesla gen, springt hij op van zijn stoel, maakt een salto moria- le en „komt" precies op tijd weer „aan", om zijn stukje muziek zonder onderbreking voort te zetten. INAUGURATIE PROF. OUD Gistermiddag heeft prof. mr. P. J. Oud in een open bare senaatsvergadering in de aula der Nederlandse Econo mische Hogeschool te Rotter dam met een rede over „De verhouding der verschillende overheidsmachten" het ambt aanvaard van buitengewoon hoogleraar in het Nederlands staats- en administratief recht aan deze hogeschool. Voor deze rede bestond zeer grote belangstelling: de aula was vrijwel geheel bezet. Onder de aanwezigen merkten wii op ver tegenwoordigers van andere hogescholen en universiteiten, vele leden der Staten-Generaal zoals prof. mr. C. P. M. Romme. dr. J. Schouten, dr. L. G. Kor- tenhorst, drs. H. A. Korthals, prof. mr. A. N. Molenaar en de heren G. Ritmeester. J. G. H. Cornelissen en F. H. van de Wetering. werd Mr. Th. A. Westra bij zijn afscheid als gemeentesecretaris van Haarlem vereerd met de gou den medaille van de stad, terwijl hem bovendien van verschillende zijden geschenken werden aan geboden. wordt op 25 November de oudste Nederlandse operazanger Leo de Leeuwe vijf en tachtig jaar. Leo de Leeuwe behoort tot de verte genwoordigers van onze muziek dramatische cultuur in het bui tenland. is oud-minister Prof. Dr. F. 3. Th. Rutten door de groothertogin van Luxemburg onderscheiden met het grootkruis van de orde van de Eikenkroon.... werd een 28-jarige Amster damse mannequin wegens mein eed, afgelegd in een strafzaak betreffende hazardspel, conform de eis, veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf.... arriveerden volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek in het tweede kwartaal van dit jaar 191.720 buitenlandse gasten in ons land, terwijl 414.190 maal in hotels door buitenlanders is overnacht. werd gistermorgen een boer derij aan de Oirschotsedjjk te Eindhoven door brand geheel verwoest. De brand ontstond door een defect aan de schoorsteen. Verzekering dekt slechts gedeel telijk de schade

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 11