Woningbouwcorporaties zijn het ideaal voor Minister Witte Tentoonstelling in Mexico door de Prins geopend 'delige Bemiddeling: van India in liet belang van de vrede Engeland en het Vaticaan m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Presid ent Aleman zal weldra bezoek brengen aan ons land Indische vice-president bij Eden Ommelanden" Herstel van diplomatiek eontact Katholiek Instituut Volkshuisvesting Gemeentebesturen moeten bouwverenigingen steunen Schip gezonken op Hollands Diep Botsingen in Sydney Brits Parlement gesloten BERICHT per 8 November verkocht? JP' Vier ontploffingen in de Duitse Bocht UIMENDE KLOKZEEP trkelijk van uw /anneer U de iet timbre zelf .wanneer U de .kleuren" naar oei. Laat U de geling van de :n eens demon- uw handelaar. >IO 136.-. f 162.-, 295.- en hoger. nruil waard is NOORDHOLLf Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, tnctusiei incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 V tijdag 31 October 1952 48e Jaargang No. 12618 Builen God is 't nergens veilig Vondel Een zeldzame qele- genheid voor Deen se röntgenologen deed zich onlangs voor, toen in de nabijheid van Aarhus bij het steken van een nieu we turflaag, 'n mum mie werd gevonden. Oudheidkundigen slaagden er in vast te stellen, dat de mum mie de stoffelijke res ten vormde van een man, die ongeveer tweeduizend jaar ge leden heeft geleefd. Daar de mummie uit zonderlijk goed be waard bleek te zijn, is deze vondst van groot belang voor de wetenschap. De enige kwestie, waarover de archeologen het niet eens konden worden, was of de benen van het slachtoffer waren gebroken. (Van een onzer redacteuren In Musis Sacrum" te Arnhem werd gisteren het vierde congres gehouden van de overkoepelende organisatie van katholieke woningbouwcorporaties, het „Katholiek In stituut voor Volkshuisvesting", welk congres in het teken stond van een nader beschouwen van de vraagstukken, „de positie van de woningbouwcorporaties" en de „wo ning-differentiatie". Het druk bezochte congres-werd o.a. bijgewoond door de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, Ir. H. B. J. Witte. Advertentie) MEXICO CITYf 30 Oct. Prins Bomhard heeft van daag officieel in Mexico City de tentoonstelling Asi es Hollanda" (Zo is Holland) in de nieuwe gemeente-ge hoorzaal geopend: het voornaamste doel van zijn reis. De tentoonstelling laat een keur van Nederlandse produc ten zien en heeft ten doel de handel tussen beide landen te bevorderen. Gisteren werd Prins Bernhard door de Mexicaanse president Aleman op diens paleis ontvangen. het Excelsior Hotel in Rome. De bedienende staf bestaat uit twee ober-kellners, twee kellners en twee assistenten. Een privé-bar is voor de Prins ingericht door het Ministerie van Buitenlandse Za ken. Dag en nacht staan voor zijn deur twee kamerdienaars gereed, om de Prins op al zijn wenken te kunnen bedienen. Na het bezoek deelde Prins Bernhard mede dat de president toezegging had gedaan na afloop van zijn ambtsperiode die op 1 December eindigt, met zijn gezin een bezoek aan Nederland te zullen brengen. Ook spraken zij over de Mexicaans-Nederland - sc betrekkingen. Des avonds maakte Prins Bernhard kennis met het Corps Diplomatique tijdens .een receptie op het Ministerie van Buitenland se Zaken. Daarna begaf hij zich naar een cocktail party die door de K.L.M. werd aangeboden ter gelegen heid van de opening van de nieuwe luchtverbinding Amster: dam-Montreal-Mexico City. Bij beide gelegenheden droeg hij de uniform van generaal van de Ne derlandse Luchtmacht. Tijdens ecu persconferentie merkte Prins Bernhard op: „Als er oorlog komt, zijn we verloren. Maar ik ben er van overtuigd dat we de vrede zullen kunnen handhaven. Het Verenigd Europa streeft naar vrede en naar een hoger bestenypu g." De Prins logeert tijdens zijn vierdaags bezoek aan de stad in de Presidentssuite van Hotel Del Prado. Een lift is speciaal voor hem gereserveerd en wordt dag en nacht door drie liftboys be mand. Een deel van de lijfwacht van de President en enkele leden van de Federale Veiligheidsdienst zorgen voor de veiligheid van de Koninklijke bezoeker. Zijn maal tijden worden bereid onder toe zicht van Rivero Beltrami, de voormalige maitre d' hotel van Voorzitter Jac. Alders leidde de sprekers in met een rede, waarin hij de onderhavige vraag stukken in grote lijnen aanstipte. Wat de positie van de woning bouwverenigingen betreft is er van de zijde van die verenigin gen de klacht, dat alle initiatie ven en alle werkzaamheid vast lopen op de overheidsbemoei ingen en is er anderzijds het standpunt van de overheidssector, dat het verantwoordelijkheids besef en het initiatief van de woningbouwverenigingen te wen sen over laten, waardoor de overheid tot ingrijpen wordt ge noodzaakt. Minister Witte Minister Witte merkte in ant woord op de rede van de voor zitter op, dat de verwerkelijking van zijn ideaal: zelfstandige wo ningbouwverenigingen, hem dier baarder zou zijn dan het schoon ste standbeeld. Al kon de mi nister dan geen toezeggingen doen, zoals hij zeide, men wist, hoezeer hij er op gebrand is, dat er in deze overgangstijd van het individualistische naar het ge meenschappelijke een zodanig evenwicht wordt bereikt, dat, waar het 't vraagstuk van de volkshuisvesting betreft, dit vraagstuk in eerste instantie in handen zij gesteld van de groe pen van individuen. De overheid trekke zich terug op het terrein van het subsidiaire en zal zich verheugen in de samenwerkende activiteiten van de woningbouw corporaties, waarvoor zjj slechts de grote, regelende lijnen aan geeft. Woningbouw en Gezin De hoofdaalmoezenier van de arbeid, de Z. E. Heer K. Roncken stelde het probleem in het kader van de zelfwerkzaamheid van het gezin. Het is mede een taak van de woningbouwvereniging de eigen-bouw van woningen te KOLENPRODU CTIE GESTEGEN Het voorlopig cijfer van de kolcnproductie in September (26 werkdagen) luidt: 1.076.700 ton tegen 976.400 ton in Augus tus (25 werkdagen). De gemid delde productie per werkdag steeg van 39.100 tot 41.400 ton. In September werd 356.900 ton ingevoerd tegen 357.500 ton in Augustus. bevorderen. Daarnaast zich ook te bezinnen op de huisvesting van a-sociale, sociaal zwakke ge zinnen en waar voorzieningen door desbetreffende instanties of instellingen ontbreken, haar zorg t.a.v. de volkshuisvesting ook buiten het terrein van het louter- sociaal technische te doen uit breiden. Waar de hoofdaalmoeze nier in zijn even klare als scherpe beschouwing de eisen voorlegde, waaraan de katho lieke woningbouwverenigingen moeten voldoen, pleitte hij er voor om parochie- en zielzorg, serciale instellingen en stands organisaties maar vooral ook de huisvrouw, de huismoeder waar mogelijk zelfs in het bestuur van die woningbouwverenigingen in te schakelen. Het is de taak van gemeentebesturen, aldus de hoofdaalmoezenier, om de wo ningbouwverenigingen te stimu leren en in haar activiteiten te steunen. Differentiatie Drs. L. J. S. de Jonghe behan delde het vraagstuk van de wo ningdifferentiatie. Spreker concludeerde, dat voor de particuliere bouw het maxi mum toegestane bouwvolume met de gezinsgrootte dient te va riëren, alsook met de cultuur stand. De financieringsregeling dient eveneens op deze grondslag te berusten. Twee opvarenden vermist Op het HoIIandsch Diep ter hoogte van Willemsdorp is het kleine binnenvaartuig „Waal- stroom" geladen met suikerbie ten, afkomstig van Bennebroek en varende naar Zevenbergen, omgeslagen, waarschijnlijk door de hevige wind. De twee opvarenden, de schip per A. Stenssen, gewoond heb bende te Dreumel en zijn knecht, naam nog onbekend, zijn daarbij naar aangenomen mag worden, verdronken. De rijkspolitie te water van Zwijndrecht, die dit ongeval in onderzoek heeft, is op het ogenblik aan het zoeken naar de identiteit van de knecht. De stoffelijke overschotten zijn nog niet gevonden. Het schip ligt nog op de bodem van de rivier. Alleen de roeiboot werd tot dus verre geborgen. LONDEN, 30 Oct. Een In dische leider die voorstander is van een bijeenkomst van de wereldleiders heeft vandaag een half uur geconfereerd met de Britse Minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden over de Koreaanse oorlog en andere we reldvraagstukken. Vice-president Sarvapalli Ra- dhakrisjnan zou Eden ook een overzicht gegeven hebben van een bespreking die hij in April van dit jaar gehad heeft met Stalin in Moskou waar hij ambassadeur was. Radhakrisjnan is vaak een „goede bemiddelaar" genoemd, omdat hij het vertrouwen van het Westen geniet (door zijn veelvuldige contacten met Enge land) en van het Oosten (door zijn diplomatieke verbindingen met Moskou). Hij is op een goodwill-missie van 8 weken door Egypte, Italië, Zwitserland. Duitsland, Engeland en Frankrijk en heeft het meren deel van de leiders dier landen ontmoet. Dag der werkgroepen in de K.Y.P. op 29 November Het bestuur van de K.V.P. heeft een aantal afgevaardigden uit alle werkgroepen van de partij uitgenodigd voor een bij eenkomst in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht op Zaterdag 29 November. De activiteit in deze werkgroe pen is verheugend, zo zegt het partijbestuur. Drieduizend perso nen nemen aan het werk erin deel. Op de werkgroependag zullen prof. dr. J. J. Gielen en prof. mr. C. P. M. Romme spreken, res pectievelijk over „Vertrouwen en democratie" en „Bezitsvorming". Onder Westerse diplomaten is voortdurend betoogd en het is evenzovele malen door Indische woordvoerders tegengesproken, dat de reis van de Indiër méér betekent dan men ervan ziet. Radhakrisjnan heeft ontkend dat hij uit Moskou vertrokken was met een speciale boodschap van Stalin over de wijze waarop de grote kwesties die het Oosten en "Westen verdelen benaderd kunnen worden. De wijsgeer in het Hindoeisme sprak zich openlijk uit voor een bijeenkomst van de staatshoofden onmiddellijk na zijn onderhoud met Stalin en verklaarde toen: „Er bestaat geen belangrijk vraagstuk dat de wereld nu ver deelt of het kan opgelost worden door bespreking en onderhande ling". Stalin zou, volgens diplomaten die in een positie verkeren om het te kunnen weten, in zijn be sprekingen met de Indiër iets soortgelijks gezegd hebben. Tussen emigranten en politie SYDNEY, 30 Oct. (Ass. Press) Meer dan tweehonderd werk loze Italiaanse emigranten zijn vandaag in Sydney slaags geraakt met de politie. De politie, die ver in de minderheid was, weer hield de woedende Italianen, die gewapend waren met ijzeren stokken en stenen, om het ge bouw van het Italiaanse consu laat generaal te bestormen. De emigranten, allen tussen 19 eti 25 jaar, hadden zich verzameld in de buurt van het Central Railway Station om vandaar naar het consulaat op te rukken. Binnen tien minuten na de aanvang van het gevecht arri veerde een versterking van hon derd politie agenten en werd de orde spoedig hersteld. Een Italiaan werd gewond en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht om behandeld te worden. Het strijdtoneel zag er bloedi ger uit dan het in werkelijkheid was, want verschillende Italia nen en politiemannen liepen hoofdwonden op. Oplichting door middel van advertenties De Haagse politie heeft de 20- jarige J. J. van W. aangehouden, die er een gewoonte van maakte in couranten advertenties te plaatsen, waarbij hij geld te leen aanbood. Kwamen er reflectan ten, dan zeide van W. dat hij eerst inlichtingen moest trekken, waarmee bedragen van ongeveer f10 waren gemoeid, die vooruit voldaan moesten worden. Van het zo verkregen geld voorzag van W. in zijn levensonderhoud. De aangehoudene, die reeds gesigna leerd was, is in verzekering ge steld. Hij heeft deze praktijk in verschillende plaatsen in Neder land toegepast Tragisch overlijden Over de feestelijkheid van de eerste steenlegging voor het nieu we hoofdkantoor van de Eerste Nederlandse, die gistermorgen al hier geschiedde, is een zware schaduw gevallen. Tijdens de lunch welke na afloop der steen legging werd gehouden en waar aan de directie en de architecten van het nieuwe gebouw aanza ten, is de heer ir. Herman de Groot plotseling overleden. Dit overlijden betekent een ernstig verlies voor het Architecten bureau v. d. Steur. Boodschap van Koningin Elizabeth LONDEN, 30 Oct. (Reuter) Ter gelegenheid van het sluiten van het parlement is in het Ho gerhuis de traditionele rede van Koningin Elizabeth voorgelezen. Hierin geeft de Koningin een opsomming van het werk van de regering. Onder meer zegt zij, dat Engeland, Amerika en Frank rijk tezamen de status van Ber lijn garanderen. Door de ratificatie van de conventies van Bonn was een nieuwe verhouding tussen West- Duitsland en Groot-Brittannië tot stand gekomen. Besprekingen met de Sowjet-Unie over de her eniging van Duitsland hadden niet het gewenste resultaat gehad. Ook het Oostenrijkse vredesver drag was nog niet gesloten. DENEMARKEN VERWERPT SOWJET-PROTESTEN KOPENHAGEN, 30 Oct. (AP) Dc Deense regering heeft de Sowjet protesten tegen de Nato- plannen om buitenlandse troe pen op Deens gebied te station neren van de hand gewezen. Ole Bjoern Kraft, de minister van Buitenlandse Zaken, zei, dat hij de Sowjet zaakgelastigde gisterenavond mondeling geant woord had op de Sowjet nota van 2 October, waarin deze plan nen een bedreiging voor de vei ligheid van de Sowjet Unie wer den genoemd en waarin de ver antwoordelijkheid voor „moge lijke gevolgen" op de schouders van de Deense regering werd ge legd. DE ZWEEDSE DEFENSIE STOCKHOLM, 30 Oct. (Reuter) Volgens voorlopige ramingen, die Donderdag te Stockholm zijn gepubliceerd, zal Zweden in het volgende begrotingsjaar 2.250 millioen kronen of vijf procent van zijn' nationaal inkomen voor defensie besteden. Dit is 750 millioen kronen meer dan het bedrag van het lo pende jaar. De verhoging van het bedrag wordt voornamelijk ver oorzaakt door hogere salarissen en kosten van materiaal. Wegens hel Hoogfeest van Allerheiligen zal onze krant morgen, Zaterdag 1 November, niet ver schijnen. Onze kantoren zullen gesloten zijn. 11 (Van onze redacteur) GRONINGEN De heer F. de Boer, directeur van de Coöpera tieve Melkproductenfabrieken „De Ommelanden", verklaarde hedennacht dat men tot 8 Novem ber wacht voordat men er toe overgaat de fabriek te verkopen. Wanneer de staking nog de vol gende week voortduurt wijst „De Ommelanden" elk overleg en be middeling af op grond van het feit dat zij dan de fabriek gaat verkopen. De exportrelaties in Zuid-Ame- rika, Singapore, Malakka en In donesië zijn na die datum ook vrij melkproducten van andere in dustrieën dan de Ommelanden te betrekken waarmee de export markt voor de Ommelanden tot het verleden behoort en het beter is de vereniging te liquideren en de fabriek te verkopen. Vandaag zal de procureur van de Ommelanden mr. T. Bout aan de Arrondissementsrechtbank te Groningen een conclusie van ant woord in conventie en een eis in reconventie geven naar aanleiding van de eis van de A.N.A.B. groot f30.000,In de conclusie van antwoord in conventie wordt ver zocht aan de rechtbank de vor dering van de A.N.A.B. af te wijzen met veroordeling van de A.N.A.B. in de kosten terwijl in reconventie gevraagd wordt de A.N.A.B. te veroordelen bij von nis, uitvoerbaar bij voorraad, aan de Ommelanden te vergoeden een door de staking geleden schade, op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet met veroordeling van de A.N.A.B. in de kosten. Deze schade wordt tot aan de dag van vandaag geraamd op ruim anderhalf millioen gulden. Voor de Kantonrechter zal van daag het proefproces worden be handeld dat aanhangig is gemaakt door de Ommelanden in verband met het hinderlijk volgen. LONDEN, 30 Oct. (K.N.P.) De Vaticaanse vertegenwoordi ging bij de Kroning van Koningin Elisabeth biedt volgens leidende Katholieke kringen in Engeland een uiterst gunstige gelegenheid om thans te komen tot een per manente vertegenwoordiging van het Vaticaan in Londen. Dit zou inhouden, dat de diploma tieke betrekkingen tussen de H. Stoel en Engeland, die sinds de regering van Hendrik VIII omstreeks 1540 werden verbro ken, volledig worden hersteld. Wel heeft Engeland ogenblik een gezant op bij het de 'M De Nederlandse Staatssecretaris van Oorlogmr. F. J. Kra nenburg (met vilten hoed in de hand), in specteert hier 'n ere wacht, na zijn aan komst in Korea per vliegtuig uit Tokio. Op het vliegveld werd hij begroet door de commandant van het achtste leger, Gene raal James A. van Fleet. De staatssecre taris heeft o.a. de Ne derlandse troepen in Zuid-Korea bezocht. H. Stoel, maar Vaticaanstad, dat toch in meer dan 39 landen is vertegenwoordigd, .heeft noch te Londen noch ergens anders in het Britse wereldrijk een verte genwoordiger. De Apostolisch delegaat te Londen, Mgr. William Godfrey, titulair aartsbisschop van Cio, heeft n.l. krachtens zijn functie geen diplomatieke be voegdheden. Ook te Montreal, in het Cana dese Huis van Afgevaardigden, is het probleem van de vertegen woordiging aan de orde gesteld. De ontevredenheid in dit over zeese gebiedsdeel heeft meer te betekenen dan agitatie in Enge land zelf. Het probleem van de diploma tieke relaties tussen de H. Stoel en Londen is, zoals men weet, aan de orde geweest bij de be grafenis van Koning George VI in Februari 1952. Omdat er geen nuntius in Londen was, moest de H. Vader Zijn persoonlijke ver tegenwoordiger, de nuntius in Nederland, Mgr. Paolo Giobbe, naar deze plechtigheid afvaardi gen. Dat deze toestand, waar het de 25 millioen Katholieken van het Britse wereldrijk betreft, niet kan blijven gehandhaafd, is duidelijk. Het Duitse lichtschip Elbe 1 (aan de mond van de Elbe in de Duitse Bocht) heeft Donder dagavond vier ontploffingen waargenomen. Deze hebben zich op een af stand van ongeveer 10 mijl ten Westen van het schip voorgedaan. De ontploffingen zijn ook door een ander lichtschip gerappor teerd. De scheepvaart in de om geving is verzocht scherp uit te zien. - - n weer zo'n nieuwe vroegen enkelen knikten en beloof- ieuwe Snelwerkend zeer vlug verkrijg- tellen. Onmiddellijk ton de zegetocht van uwe Snelwerkend U ook over de an Uw wasgoed bent eens nieuw Snelwer- euwwit. Dan weet U zoals die andere dui- lisvrouwen, dat Snel- Sneeuwwit nóg witter jerkend Sneeuwwit bö elier halen. Vraag Uw a hoe dit wonderwas- bevalt. Snelwerkend 'it wordt op kwaliteit eerd en kost minder, der31 centProbeer werkend Sneeuwwit f de winkel

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1