EISENHOWER EN STEVENSON OP HUN BASIS TERUGGEKEERD Bij Sint Willibrords feest Korea-strijders stopten hem „een hele waslijst" toe Legercorps opgebouwd uit drie divisies Jonge piloten nemen soms te grote risico's Kleine voorsprong voor Eisenhower Dank voor de genade van het H. Geloof Plicht tot apostolische taak van de Kerk DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Voorraad „vriendelijkheden" is bijna uitgeput Oproer in gevangenis Herderlijk Schrijven van liet Episcopaat 18 doden PER 1 OCTOBER 1954: Mevrouw Crosby overleden Scheergerei zelf meebrengen! Fransen rukken weer op Smaakt net als nou ja, als... Mr. Kranenburg op Schiphol Luchtmacht blijft Landmacht Meteors blijven in productie XOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, 12.07 per maand, 10.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. By contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig Vondel Maandag 3 November 1952 48e Jaargang No 42619 NEW-YORK De Amerikaanse verkiezingscampagne is op 'n oor na gevild. Zowel de Republikeinse candidaat Eisenhower als de democraat Stevenson zijn thans op hun punt van uitgang teruggkeerd, na een uiterst vermoeien de verkiezingstournee. Vanavond zullen zij elkaar nog een speciaal-geselecteerde voorraad „vriendelijkheden" toewerpen via de televisie. Dan is het bijna Dinsdag, de grote dag. Naar het schijnt, heeft Eiser hower nog een kleine voorsprong op zijn tegenstander; dat beweren ten minste drie bekende opinie-onderzoekers, onder wie ook George Gallup. Meer dan 80 procent vaa de dagelijkse dagblad-oplaag staat achter Ike. Stevenson legde tijdens zijn tournee 50.090 kilometer af en president Truman, die hem assisteerde, deed daar nog eens 30.000 km bij. In hun laatste redevoeringen kenschetsten zij Eisenhower als een „tegenstribbelende, gerespecteerde figuur, die in de penarie zit, die weerzinwekkende woorden opzegt, handen drukt, die hem doen huiveren en duistere paden bewandelt". Eisenhower bleef hameren op de kwestie-Korea, doch wees erop, dat de aandacht van de vrije we reld nimmer mocht worden afge leid van de mogelijkheid van een Russische aanval op Europa. Tru man noemde dit hameren op het Koreaanse standbeeld een „goed kope truc", die Eisenhower zou hebben geleerd van zijn „mede modderaar, Senator MacCarthy". Eisenhowers belofte, dat hij persoonlijk naar Korea zou gaan, zodra hij gekozen was en dat hij Amerikaanse soldaten van dit front zou vrij maken, door meer Zuid-Koreanen te gebruiken, heeft generaal van Fleet, com mandant in Korea, in moeilijkhe den gebracht. Het gerucht gaat, dat generaal van Fleet, die in een brief aan Eisenhower schreef, dat hij geen toestemming had kunnen krijgen om de Zuid-Koreaanse strijdkrachten uit te breiden, naar Washington teruggeroepen zou worden. Deze brief vormde voor Eisenhower een machtige steun. Het gerucht is officieel tegenge sproken. Pech voor Stevenson. Inmiddels heeft Stevenson nogal pech gehad op zijn reis. Eerst moest hij de tournee onderbreken om een gevangenisoproer te dem pen in de staat Illinois, waarvan hij gouverneur is, vervolgens werd zijn vliegtuig door het slechte weer opgehouden en juist voor een televisie-uitzending stootte hij zich bij het diner een tand uit de mond. Een handige tandarts zorg de er met een „noodtand" voor, dat Stevenson tenminste niet voor schandaal kwam te staan. (Van onze parlementaire redactie) Minister Staf heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld per 1 October 1954 te willen komen tot de opbouw van een legerkorps van 3 divisies en wel een parate divisie, twee mobilisabele divisies en de volledige daarbij beho rende legerkorpstroepen, die deels paraat en deels mo bilisabel zijn. Bij het met <}e S.H.A.P.E. te Parijs gevoerde overleg is n.l. ge bleken, dat de legerkorpstroepen, die men zich aanvankelijk gedacht had te zwak zijn en aanzienlijk versterking behoeven. Ook de operatieve waarde van divisies, die niet in legerkorpsverband zijn opgenomen wordt onvoldoende geacht. De parate divisie wordt ge vormd uit de lichtingen 1952 1, II en III. Ze zullen nog volgens het huidige systeem opgeroepen, op geleid en paraat gemaakt worden. Om in 1953 en 1954 steeds te kun nen beschikken over twee mobili sabele divisies blijft de divisie die gevormd is uit de lichtingen 1950 II, 1951 I en 1951 II (de 3e divisie dus) onaangetast. De mobilisabele eerste twee divisies worden echter zodanig benut, dat hieruit een mo bilisabele divisie wordt gevormd, terwijl de resterende onderdelen gebruikt worden als legerkorps troepen. De parate divisie zal in Juni 1953 zodanig worden gegroe peerd, dat overgegaan kan wor den tot het door de S.H.A.P.E. aanbevolen zgn. „aanvullings- systeem". Wanneer er n.l. tekor ten zijn bij de parate divisie of troepen moeten deze aangevuld kunnen worden. Het percentage recruten in de parate troepen mag nooit meer dan 15 bedragen. De opleiding in het depot duurt normaal 4 maan den voor soldaten. Reserve offi cieren, onderofficieren en specia listen blijven 2 maanden in het depot en gaan dan naar de voor hen bestemde scholen. In het al gemeen duurt de opleiding naar 8 maanden. Na dit alles komt de soldaat of de officier in zijn pa raat oorlogsonderdeel, waar hij Na langdurige ziekte is Zater dag de vrouw van Bing Crosby Dizzie Lee, op 40-jarige leeftijd overleden. Maandag j.l., kort voor zij in een coma raakte, werd zij door mgr. Concannon katholiek gedoopt. Zij leed aan kanker. Voor haar huwelijk met Bing Crosby was zij een veelbelovende zan geres. Uit het huwelijk werden vier zoons geboren. het optreden in verband nog moet leren. Uit een en ander blijkt wel, dat het accent van de opleiding zich van het vredesonderdeel heeft verplaatst naar het oorlogs onderdeel. Uitdrukkelijk stelt de minister nog eens vast, dat hij op het ogenblik niet denkt aan een ver mindering van de eerste oefe- ningstijd. Aan een tijd van 20 maanden moet worden vastge houden. zegt Minister Staf (Van onze parlementaire redactie). Scheerapparaten, scheerkwasten, haarborstels, haarkammen, tan denborstels en kleerborstels zul len door het leger niet meer kos teloos ter beschikking worden ge steld. De gevechtskleding is zeer kostbaar en aanzienlijk uitgebreid en bovendien vindt minister Staf, dat elke Nederlander, die de dienstplichtige leeftijd heeft be reikt, bij zijn opkomst in wer kelijke dienst „hogergenoemde uitrustingsgoederen" dient te be zitten. In Amerika COLUMBUS (Ohio). Vrijdag avond, tijdens het avondeten, is in de staatsgevangenis van Ohio een oproer uitgebroken. Zes uur lang is de gevangenis het toneel ge weest van wilde uitspattingen waarbij vernielingen werden aan gericht en brand werd gesticht. Zaterdagochtend was het me rendeel van de 2.000 gevangenen terug in de cellen. De opstand eindigde nadat 12 belhamels ge wapend met messen zich overga ven toen zij zagen dat een grote overmacht, waaronder 600 man van de nationale garde, klaar stond om op te treden. Een groot deel van de oude ge vangenis is door brandstichting verwoest. In Indo-China HANOI, 2 Nov. Eenheden van de strijdkrachten der Franse Unie zijn vandaag 100 km ten Noordwesten van Hanoi de Rode Rivier overgestoken en hebben de niet verdedigde stad Phu Tho be zet. De Fransen ontmoetten slechts weinig tegenstand, gele verd door naar schatting een ba taljon communistische troepen. Door het offensief van de Vie-t minh bij de Zwarte Rivier hebben de Fransen naar hun schatting 9920 man aan doden, gewonden en vermisten verloren. De verlie- zij van de Vietminh worden ge schat op 3000 man, terwijl drie bataljons gedesorganiseerd zouden zijn. MEER ARBEIDERS- WONINGEN In Wieringermeer en N.O.P. (Van onze parlementaire redactie). De leden van de Tweede Kamer dringen aan op het bouwen van meer arbeiderswoningen in de Wieringermeër en de Noordoost polder. Zij vinden het zeer op merkelijk, dat grote aantallen ar beiders van elders naar deze pol der gestuurd worden en dat tege lijk arbeiderswoningen gebouwd worden in plaatsen, waar een permanent overschot aan arbei ders is. Verder meent men te we ten, dat staatsboerderijen niet ver zekerd zijn tegen brand, ondanks het feit, dat dit toch wordt voor geschreven. De pachters hebben daardoor onvoldoende zekerheid wanneer er b.v. brand ontstaat door toedoen van kinderen. SPEELCLUB „ARCADIA" DRAAIT WEER BAARLE-NASSAU. In het zelfde lokaal waar de Belgische justitie op 4 October j.l. een inval deed, is de speelgelegenheid her opend. Naar verluidt, wordt uit sluitend gespeeld om kunstvoor werpen en dergelijke. Niet-leden, pers inbegrepen, worden absoluut niet toegelaten. Algemene beraadslaging over de Rijksbegroting 's-GRAVENHAGE. In de Dinsdag 4 November des namid dags te één uur aanvangende ver gadering van de Tweede Kamer zal de voorzitter o.m. voorstellen in deze vergadering onmiddellijk een aanvang te maken met de algemene beraadslagingen over de rijksbegroting voor 1953, indien over het wetsontwerp tot vast stelling van hoofdstuk 1 dier be groting eindverslag zal zijn uit gebracht DE MARGARINE 's-GRAVENHAGE. Enkele recente gevallen van reclame voor margarine met roombotersmaak, waartegen op grond van de boter- wet niet kan worden opgetreden, hebben het bedrijfschap voor Mar garine, Vetten en Oliën aanlei ding gegeven (op grond waar van^ Red.) te bepalen, dat het verboden is op de verpakking van margarine of de waar zelve in woord of beeld te duiden op het boeren- of zuivelbedrijf, op melk, melk- of zuivelproducten of op de samenstelling op bereiding daar van. Een dergelijk verbod geldt voor het aanduiden van marga rine of de bereiding daarvan in advertenties, reclamebiljetten e.d. 'n Wijziging van de boterwet wordt verwacht DE REIS VAN PRINS BERNHARD MEXICO. Prins Bernhard en zijn gevolg zijn Zaterdagochtend per auto uit de Mexicaanse hoofd stad naar de staat Vera Cruz ver trokken na een verblijf van drie dagen in de stad Mexico. De Prins toonde zich bijzonder tevreden over het bezoek, dat hij Vrijdag ochtend aan de nieuwe universi teitsstad bracht, die nabij de stad Mexico' wordt gebouwd en die volgens hem „enig in haar soort" was. Vrijdagmiddag woonde de Prins een pölowedstrijd bij. 's Avonds bood Prins Bernhard president en mevrouw Aleman een intiem diner aan. In Alexandrië ging de Egyp tische Eerste Minister, Gene raal Naguib, aan boor a van het Italiaanse passagiersschip „Espina", waar hij de jonge Koning Feisal van Irak be groette, die op thuisreis was vanuit Engeland. De twee staatshoofden na de begroeting. Voor een schat van bloemen hadden de zeven jubilarissen aan de Alkmaarse Veiling plaats genomen in de grote zaal van 't Gulden Vlies, waar zij tal van gelukwensen in ontvangst mochten nemen. In het midden de heren J. Noort, voorzitter en E. Mak, directeur van de Veiling, beiden met hun dames. DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND hebben, in ver- band met de viering van het jaarfeest van Sint Willibrord een gemeenschappelijk herderlijk schrijven uitgevaar digd, waarin Zij zeggen, dat deze herdenking (op Vrijdag 7 November a.s.) een welkome gelegenheid is, om God te danken voor de genade van het H. Geloof. De katho lieken hebben nu lot taak, dat Geloof verder uit te brei den, te handhaven en te doen groeien. Uitvoerig spreken de Bisschoppen over de apostolische taak van de Kerk. Zij roepen op tot steun door gebed en offer voor het grote werk van de St. Willibrordvereniging in ons land. De volledige tekst van de herderlijke brief luidt als volgt; Aanstaande Vrijdag vieren wij weer het feest van de H. Willi- brordus, de eerste Bisschop van Utrecht en de aposte] van Ne derland. Al was in ons vaderland reeds vóór de komst van de H Willi brordus het evangelie gepredikt ils de H. door grote mannen, zoa. Servatius, het was door de gun stige tijdsomstandigheden, dat de H. Willibrordus door Gods Voorzienigheid de gelegenheid kreeg om in grote delen van ons land het katholieke geloof te prediken, zodat hij bij traditie de ere-naam verwierf van apostel van Nederland. Door zijn PETROLEUM EN GASOLIE GOEDKOPER Tengevolge van een daling in de tankvrachtnotering worden met ingang van 3 November 1952 de verbruiksprijzen van lichtpe- troleum met cent per liter, die van tractorpetroleu..met f 0.50 per 100 liter en dje van gasolie met f 0.80 per 100 liter verlaagd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Na een reis door het Verre Oosten, die zeventien dagen heeft geduurd en in het schema waarvan onder meer een bezoek aan de Nederlandse vrij willigers in Korea was opgeno men, is de staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg, Zondag middag per K.L.M.-iijntoestel uit Tokio in ons land teruggekeerd. De prestaties van het Neder landse detachement, dat juist vo rige week na een verblijf van drie weken aan het front uit de voor ste linies is teruggenomen, stem men naar zijn mening niet slechts tot tevredenheid, maar zelfs tot trots. Dat de Nederlanders naast hun grote activiteit nog tijd heb ben overgehouden om bepaalde wensen naar voren te brengen is begrijpelijk. „Ik heb een hele was lijst bij me", maar grote moeilijk heden zijn er niet. Een der wen sen heeft betrekking op de op leiding, die in Roosendaal ge schiedt en waarin op onderdelen wel enige veranderingen zullen worden aangebracht. De staatssecretaris heeft twee maal een bezoek gebracht aan de Nederlanders aan het front. Zij zijn bijzoiider actief, ook bij het patrouilleren 's nachts en het aan brengen van versterkingen. Van vele zijden wordt hun daarvoor lof toegezwaaid en die hulde is ook aan mr. Kranenburg kenbaar gemaakt. Hij is er in dit geval van overtuigd, dat die hulde oprecht gemeend is en niet voorkomt uit een vorm van beleefdheid of als vriendelijkheid zonder meer is bedoeld. De prestaties der Neder landers komen zelfs merkbaar ten goede aan het prestige van ons land. Een mening, die niet alleen in legerkringen, maar ook daar buiten leeft. Het Nederlandse detachement telt normaal 750 man. Thans zijn er ongeveer duizend, hetgeen een gevolg is van de aflossingsperiode, bij deze opgaiven van de sterkte zijn niet de ongeveer tweehonderd Zuid-Koreanen gerekend, die bij het Nederlandse detachement zijn ingedeeld en van wie wordt ver ondersteld, dat zij de Nederlandse commando's begrijpen. De vorige week Zondag heeft de staatssecretaris ook een bezoek gebracht aan het militaire oor logskerkhof in Poesan. Thans reeds hebben daar 93 Nederlandse vrijwilligers hun laatste rust plaats gevonden. Hun stoffelijke overschotten zullen waarschijnlijk niet naar ons land worden over gebracht. Op de „Piet Hein". Mr. Kranenburg heeft ook nog een bezoek gebracht aan de tor- pedobootjager „Piet Hein", die eind November of begin December naar ons land zal terugkeren. Het was de eerste maal, dat de opva renden een Koreaanse haven het bezoek vond plaats in Poesan aandeden. De taak van de Ne derlandse marinemensen brengt namelijk niet mee, dat zij het vas teland bezoeken. Zij gaan nu waarschijnlijk naar de Oostkust, waar zij zullen worden ingezet bij „de bewerking der spoorlijn". zegenrijke arbeid heeft hij de Kerk van Christus in Nederland mogenplanten. Wij vereren hem dan ook als de eerste patroon van de Nederlandse kerkprovin cie. Het feest van St. Willibror dus zal voor ons een welkome gelegenheid zijn om God te" dan ken voor de genade van het H. Geloof. Wij willen God dank baar zijn, dat Hij ons door het H. Doopsel heeft opgenomen in de Katholieke Kerk. Wij zijn God dankbaar, dat Hij ons door de Kerk deelachtig maakt aan de verlossing, die Christus ons heeft gebracht. Wij danken God voor de genademiddelen, die Christus ons in de Kerk ter be schikking stelt, die geheel ons leven begeleiden, en die ons hel pen om als goede katholieken te leven naar Gods bedoelingen Wij danken Go'd voor de leiding, die de Kerk aan ons leven geeft door de prediking van de waar heid. En wij willen dankbaar luisteren naar de richtlijnen, die de Kerk, d.i. de Paus en de Bis schoppen, ons voorhouden; want het is door de Bisschoppen, die het werk van St. Willibrordus in Nederland voortzetten, dat Gods Voorzienigheid de gelovi gen van ons vaderland wil leiden naar de hemel. (Vervolg pag. 7) MOTIE AAN K.V.P.-BESTUUR Rijks financiering in strijd met Katholieke Maatschappijleer BUSSUM De afdeling Bussum van de K.V.P. heeft tijdens haar laatste vergadering een motie aan genomen tegen de wijze van rijks financiering. De afdeling geeft te kennen ten zeerste te betreuren, dat op de Rijksbegroting voor het jaar 1953 het overschot van de Gewone Dienst wordt aangewend tot financiering van de Kapitaal- dienst (Buitengewone Dienst II) De afdeling Bussum is van oor deel, dat deze wijze van finan cieringen, mede als gevolg van de daaruit voortvloeiende kapitaal vorming door het Rijk in plaats van in de particuliere sector, in strijd is met de beginselen van de Katholieke maatschappijleer en een verlaging der bovenmatig hoge belastingen tegenhoudt. De afdeling Bussum verzoekt het Hoofdbestuur der Katholieke Volkspartij deze motie ter kennis te willen brengen van de Katho lieke Fractie van de Tweede Ka mer der Staten Generaal. (Van onze parlementaire redactie) Vergelijking met het buiten land heeft uitgewezen, dat de on gevallencurve bij de Nederlandse luchtmacht niet ongunstiger is dan b.v. die bij de Engelse of Belgi sche luchtmacht. Toch vindt mi nister Staf, die dit aan de Twee de Kamer mededeelt, het aantal vliegongelukken in dit jaar hoog. Hij heeft daarom door een in ternationale commissie een onder zoek laten instellen. Deze is tot de conclusie gekomen, dat het aantal ongelukken indirect ongun stig zou kunnen worden beïnvloed door de te korte diensttijd van de vliegers. Bovendien heeft de commissie aanbevolen om betere contractuele voorwaarden te scheppen en betere accomodatie en. recreatie te geven. De minis ter wil hieraan zoveel mogelijk tegemoet komen. De vliegeigenschapen van de in gebruik zijnde Gloster-meteors voldoen volgens de minister aan hoge eisen. Zij zullen in produc tie moeten blijven om de sterkte van de luchtmacht nog uit te brei den. Wel is het noodzakelijk om over te gaan op een moderner type. De onderhandelingen hier over zijn al in een vergevorderd stadium. De voorbereiding vereist echter geruime tijd. Daarom kan de Meteor-productie nu ook nog niet beëindigd worden. Dat zou de opbouw van de luchtmacht stagneren. Verder deelt minister Staf nog mede, dat de ongelukken niet kunnen worden geweten aan overbelasting van grondpersoneel, of aan het minder aandacht beste den aan revisies. Wel blijkt, dat de onervarenheid van de jonge piloten hen er soms toe verleidt te grote risico's te nemen. Minister Staf blijft de lucht macht als een onderdeel van de landmacht beschouwen. Het be noemen van een staatssecretaris voor de luchtmacht heeft hij dan ook niet in overweging genomen. Bij brand in tehuis voor bejaarden HILLSBORO (Missouri), 1 Nov In de afgelopen nacht heeft een hevige brand gewoed in een ver pleeginrichting voor ouden van dagen te Hillsboro, die 18 mensen het leven heeft gekost. Tenminste 36 personen zijn gewond geraakt. De slachtoffers zijn alle patiënten, die op de tweede en derde ver dieping van het drie verdiepingen hoge gebouw wooncten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1