25 JAAR „VOORHOUT" RADIO Bij het feest van Sint Willibrord VEERTIG JAAR P.O.A. Machinehal ideaal van landhouwwinter school programma Stakers veroordeeld Grote belangstelling Vrouw vergiftigde haar man Kruidendrogerij geheel afgebrand Pagina 7 TOF land, isleve 4.95 Ee« (kiier gaat afdalen Enige honderden marinemensen en een aantal schepen, w.o. Hr. Ms. torpedoboot- jager „Evertsen", Hr. Ms. opnemingsvaar tuig „Luymes", Hr. Ms. Patrouillevaartuig „Queen Wilhelmina" en Hr. Ms. sleepboot „Hercules", namen deel aan een oefening in het redden van een vergane onderzeeboot, welke in de Ooster- schelde tussen Schou wen en Noord-Beve land door de Konink lijke Nederlandse Ma rine is gehouden. De vergane onderzeeboot werd voorgesteld door Hr. Ms. „Zwaardvis". Aan boord van één der schepen staat een duiker gereed om af te dalen en de positie van de „vergane" onderzeeboot te bepalen. De R.K. Landbouwwinterschool te Voorhout, ook in Noordholland zo goed bekend, bestond op Allerheiligen- dag 25 jaar en heeft dit feest onder veel belangstelling, in het bijzonder met talrijke oud-leerlingen, gevierd. Ook deze Katholieke Landbouwschool heeft tijden van bloei en neergang gekend. Aan de tegenwoordige directeur, ir. A. Jacobs, tvas het gegeven, op de grondslag van zijn voorgangers, een tijd van nieuwe bloei te bouwen, zodat de stichting van de katholieke landbouwwinterschool voor Noordholland, te Hoorn, een uitkomst was, toen in 1946 de Voorhoutse school overvol raakte. Hand in hand werken deze twee onderwijsinrichtingen in het Haarlem se L.T.B.-gebied thans aan de vooruitgang van de onttvik- keling van de agrarische jongeren. Het gaat "hierbij echter niet alleen om de vooruitgang van wetenschap en techniek bij de agrarische mens; het bijzóndere nut van de katholieke scholen is immers, zoals mgr. Huibers de bisschop van Haarlem in zijn toespraak tijdens de officiële herdenkingsbijeenkomst deed uitkomen dat ook zorg wordt besteed aan de vorming van het karakter van de toekomstige boeren, niet alleen in hun be- DINSDAG 4 NOVEMBER 1952 HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoon- muziek. 7.45 Morgengebed en Li turgische kalender, 3.00 Nieuws. 8.15 Symphonette-orkest en solis ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Omroepork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actu aliteiten. 13.25 Amusementsorkest en solist. 14.00 Strijkorkest en solisten. 14.40 Gramofoonmuziek. 15.00 „Hier Vrij Europa". 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Idem. 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. Dr. D. H. Burger: „Economische geschiede nis van Indonesië". 18.00 Gramo foonmuziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 RVU: Dr. J. van Vucht Tys- sen: „De sfeer in de fabriek". 19.00 Nieuws. 19.10 Gramofoon muziek. 19.15 „Uit het Boek der Boeken", causerie. 19.30 Gramo foonmuziek. 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. (In de pauze: Actualiteiten). 21.55 Gramofoonmuziek. 22.05 „Huwe lijk in Opspraak", causerie. 22.20 Pianorecital. 22.45 Avondgebed en Liturg, kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschap Dam men. 23.2024.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoon muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gra mofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoon muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gramofoonmuz. 10.20 Lichte muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano recital. 12.00 Musette-Ork. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gramofoonmuz. 13.30 Lichte muziek. 14.00 „Zeg eens, Amerika 14.30 Gramo foonmuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gramofoonmuziek. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoon muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgeispel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Dansmuziek. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Koorconcert. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Lichte muz. 21.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 21.50 Promenade Orkest en solist. 22.30 Reis Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid- Amerika. 22.35 Lichte muziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 „Eisenhower of Stevenson", causerie. T elevisie-programma DINSDAG 4 NOVEMBER. NCRV: 20.15 uur. I Journaal. II Weerbericht. III „Het is de tiid. Dr. Schweitzer", toneelstuk IV Dagsluiting. drijven, maar ook in de leidende functies, welke zij kunnen gaan bekleden. Die feestelijke bijeenkomst van een gezelschap van ruim vierhondern mensen waaronder verschillende genodigden, had plaats in de grote zaal van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool, familie a.h.w. in het grote on derwijscomplex van Voorhout: de Landbouwschool en de B.N.S. werken altijd prettig samen. In de kapel heeft rector G. Regeer een plechtige H. Mis met assistentie opgedragen, waaron- onder het bekende Matrozenkoor onder leiding van de heer Elfe- ring de Mis van Allerheiligen zong. In de feestvergadering zorgde dit gewaardeerde zang koor voor muzikale afwisseling. Onder de genodigden ,die hun plaats vonden in het grote ge zelschap, dat voornamelijk ge vormd werd door oud-leerlingen, zagen wij o.a. ook de commissa ris van de Koningin in de pro vincie Zuidholland, de heer L. A. Kesper met zijn echtgenote ver schillende oud-leraren, bestuurs leden van de R.T.B., o.m. de heren G. W. Kampschöer, mr. J. Vermeulen, H. A. Giesen en J. Elders, ir. Veenstra, inspecteur van het Landbouwonderwijs, e.a. Als voorzitter van de Commis sie van Toezicht, leidde burge meester -drs. C. de Graaff, de officiële receptie, waarop als eerste woordvoerder de heer L.A. Kesper verklaarde, reeds lang te weten, hoe goed werk de school doet, waarvan hij nog eens wilde getuigen. Zuidholland is ook een .voor een groot deel agra risch gewest! Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, die inmiddels de feestzaal was bin nengekomen legde in een hoog gestemde toesnraak getuigenis af van zijn dank voor het werk, dat door deze katholieke school is en wordt verricht. Mgr. wees daarbij on de grote betekenis van de school voor de karakter vorming. zo onmisbaar naast het wetenschappelijke en technische onderricht. Zo worden de leer lingen voor later volwaardige mensen. De feestrede werd gehouden door de Zeereerw. heer A. Cleophas, pastoor te Amsterdam en oud-voorzitter van de Onder- wijsvereniging van de L.T.B. Kern.nunt van zijn feestwoord was de waarde en de plaats van de boer in gezin, bedriif en maatschappij. De boer leeft te midden van de natuur, hii leert 't schone daarvan zien en waar deren en komt zo dichter bij God, de Schepper van alle din gen. Hij bracht dank aan de directeur en leraren voor de juiste opvattting, welke zij ook in dit opzicht van hun taak hebben. De directeur, ir. Jacobs, her innerde in een historisch verslag aan de vele feiten uit de afge lopen 25 iaar, en deelde daarbij interessante gegevens mede over de plaats, die vele oud-leerlingen in bedri,if en maatschappij in nemen. In een gedenkboek, dat nog in bewerking is, zal een en ander nader uitgewerkt worden Huizen voor militairen van een onzer bondgenoten (Van onze parlementaire redactie). Minister Staf heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat in het Zuiden van het land wo ningen zullen worden gebouwd voor leden van de krijgsmacht van één onzer bondgenoten. Deze woningen zullen worden gebouwd waarbij Nederland echter de be voegdheid behoudt ten aanzien van aantal en ligging en vorm der huizen. De grond, waarop de hui zen worden gebouwd blijft Neder lands eigendom. Er volgde nu een feestmaal tijd, waarbij de aanzittenden over de zalen van de B.N.S. werden verdeeld. Microfoons zorgden, dat de verschillende tafelredevoeringen voor alle honderden deelnemers te horen waren. Het voornaamste punt van deze redevoeringen was de mo gelijkheid der verwezenlijking van een ideaal, dat het bestuur voor deze school al enige tijd koestert, nl. de aanbouw van een machine-hal, ter ondersteuning van het onderwijs in motorken nis en landbouwwerktuigkunde. Van de bijdrage der oud-leerlin gen voor de feestviering zal een saldo resten, dat hiervoor be stemd wordt. De L.T.B. zegde morele steun toe. Rector v. d. Hoogte beloofde, dat de Onder wij svereniging voor dit doel- nog iets meer dan morele steunzou geven, en de heer Schrijnema- kers, directeur van de L.T.B.- coöperaties .schonk, namens de gezamenlijke L.T.B.-instellingen, een bedrag onder couvert. Van de andere sprekers ver melden wij nog de heer ir. Veen stra, die namens het departe ment en in het bijzonder ook namens de directeur van de Landbouw, er nog eens op wees, dat het hier vooral gaat om de toekomst van de jonge boeren. De heer Van Son bood de geluk wensen aan namens de L.T.J. Dan was er nog een huldiging Van twee; verdienstelijke man nen: de heer A. J. Verkleij uit Sassenheim was 25 jaar lid van de Commissie van Toezicht en de amanuensis-concierge, broe der Hyacinth, was al die tijd aan de school verbonden. Hem werd een stoel, aangeboden, een armbandhorloge en een brevier. Een vlotte voorstelling van het toneelspel „De Voetbalpool" door bet gezelschap van Pierre Balledux besloot de feestviering, die op hoog peil stond en uit stekend georganiseerd was. ARRESTATIES IN HAAGS BANKIERSHUIS 's-GRAVENHAGE. Naar aan leiding van klachten over ver strekkende onregelmatigheden bij een Haags bankiershuis zijn na verhoor de volgende personen ge arresteerd: de 79-jarige firmant J. S„ de 52-jarige procuratiehou der J. M. en diens 40-jarige echt genote M. B. P. M.H. Zij zijn alle drie in verzekerde bewaring festeld. Het eerste onderzoek eeft tot diep in de nacht ge duurd. De gehele administratie van het bankiershuis is in beslag genomen. Doet bedrijfsleven niet langer mee aan vacantiespreiding DEN HAAG. Het bedrijfs leven is op den duur niet meer bereid zich naar de adviezen be treffende vacantiespreiding te richten als het schoolbestuur blijft weigeren deze adviezen op te vol gen. Als er geen advies kan wor den opgesteld, waaraan ook de scholen zich moeten houden, dan komt er ook van de spreiding bin nen de reeds overvulde „spits- weken" hoe* langer hoe minder terecht. (Vervolg van pag. 1) Wanneer wij dankbaar zijn voor de onschatbaar grote ge nade van ons heilig katholiek ge loof, Beminde Gelovigen, dan zullen wij gaarne ook anderui daaraan deelachtig willen ma ken. Want het dierbaarste, dat wij zelf bezitten, zullen wij ook gaarne gunnen aan anderen. Wie zijn geloof lief heeft en de Kerk bemint, zal noodzake lijk meeleven met de lotgeval len van de Kerk. Hij zal ver heugd zijn om de groei en bloei van de Katholieke Kerk: en het zal hem aan het hart gaan, als hii moet zien, hoe de Kerk schade lijdt of achteruit gaat. Wie dankbaar is voor zijn katho liek geloof, zal een apostelziel in zich dragen. Want hij zal graag alle mensen voor Christus wil len winnen. En het zal hem pijn doen, als hij ziet, dat zovelen Christus en Zijn Heilige Kerk niet kennen en zovele anderen, die Hem wel hebben leren ken nen in de Katholieke Kerk, Christus vergeten en de Kerk de rug toekeren. Het zal onze taak zijn, Be minde Gelovigen, om het geloof, dat St. Willibrord in ons vader land gebracht heeft, verder uit te breiden en de Kerk, die de H. Willibrordus hier heeft ge sticht, te handhaven en te doen groeien. Met grote vreugde mo gen wij constateren, dat ieder jaar duizenden mensen, die de waarheid zoeken, de weg vinden naar de Katholieke Kerk. Maar van de andere kant moetc.r wij met grote droefheid vaststellen, dat zovelen in Nederland vijan dig of onverschillig staan tegen over de Katholieke Kerk. In het algemeen mogen Wij spreken van een bloeiend katho liek leven onder onze gelovigen. Maar daarnaast mogen wij niet de ogen sluiten voor het feit, dat vooral in de grote steden belangrijke groepen van dege nen, die althans door hun H. Doopsel tot de Katholieke Kerk behoren, onverschillig staan te genover het geloof en nauwe lijks meer tot de Kerk gerekend kunnen worden. Goddank zijn over het algemeen onze kerken 's Zondags nog overvol; maar dat mag ons niet doen vergeten, dat er in de volkrijke steden velen zijn, die hun godsdienstplichten niet alleen verwaarlozen, maar nauwelijks meer zich bewust zijn, dat zij katholiek zijn. Daarnaast neemt het aantal onkerkelijken in Nederland steeds meer toe. Er zijn hele streken in ons vaderland, waar de naam van Christus bijna on bekend geworden is. Er komen in ons land, dat toch graag de naam van een christelijk volk wil blijven voeren, steeds meer mensen, voor wie God niets meer betekent, die nauwelijks van Hem hebben gehoord en aan wie de naam van Christus niets meer zegt. Ook ten opzichte van deze mensen heeft de Kerk een taak te vervullen. En zoals wij missionarissen uitzenden naar verre landen om er Christus te prediken, zo zul len wij in ons eigen vaderland aan deze mensen het katholieke geloof moeten prediken op alle manieren, die ons daartoe ter beschikking staan. De opdracht van Christus: Gaat en onderwijst alle volkeren, geldt op de eerste plaats het eigen volk. Het zal een apostoische taak van de Kerk zijn om te trachten ook deze mensen voor Christus te winnen. Daarenboven zijn er nog onze afgescheiden broeders, die wel in Christus geloven, maar zich af zijdig houden van de Kerk, die wij als de ware Kerk van Chris tus erkennen. Als een liefdevolle Moeder zal de kerk moeten trachten ook hen te winnen. De apostolische arbeid van de Kerk zal ook gericht moeten zijn op hen. Ook zij zijn gesproten uit het Evangelie, dat de H. Willi brord hier gepredikt heeft, maar door ongelukkige omstandighe den leven zij gescheiden van de Kerk, die het Hoofd en de Moe der van alle kerken is. Het ver langen naar terugkeer naar de eenheid van de schaapsstal van Christus is allerwege aan het groeien. De Kerk van St. Willi brord zal voor dit streven moe ten open staan en zij zal Haar apostolische taak ten opziohte van deze afgescheiden broeders moeten vervullen. In de laatste jaren heeft dit binnenlandse apostolaat een nieuwe vorm gekregen in het werk van de St. Willibrordus- vereniging, die in haar aposto laat zo effectief gesteund wordt door de onderzoekingen naar de kerkelijke en godsdienstige si tuatie van ons land, zoals die ge schieden door het Katholiek So ciaal Kerkelijk Instituut. Dit bin nenlandse apostolaat tot her winning en herkerstening van 't niet-katholieke deel van ons volk verdient de aandacht van alle gelovigen. Vergeten we vooral niet om op de feestdag van St.. Willibrord en op de aanstaande Zondag, de St. Willibrord-Zon- dag, voor dit binnenlandse apos tolaat te bidden. Wij willen God vragen, dat Hij op de voorspraak van St. Willibrord dit apostolisch werk heel bijzonder mag zege nen, opdat het Evangelie dat St. Willibrord hier gepredikt heeft, steeds meer in ons volk mag doordringen. Vergeten we echter vooral niet Beminde Gelovigen, dat de beste manier, om onze Kerk en ons geloof bekend en bemind te ma ken bij de anderen, is ons eigen voorbeeldig deugdzaam leven. Naar het woord van de H. Pe trus moet gij een voorbeeldig leven leiden, opdat zij omwille van Uw goede" werken God gaan verheerlijken (1 Petrus 2, 12). Een levend geloof, dat zich uit in een deugdzaam leven is het beste apostolaat. Daarnaast, Beminde Gelovi gen, verdient dit binnenlands apostolaat dat de St. Willibrord- vereniging i n Nederland ver richt, ook Uwe financiële steun. Er wordt zoveel gearbeid op dit terrein en daarom is er zoveel nodig. Wij kennen uw grote milddadigheid ten opzichte van de buitenlandse missie. Nooit wordt er tevergeefs een beroep gedaan op uw apostolische geest. Niet alleen door uw gebed, maar ook door uw geldelijke steun werkt gij altijd gaarne mee aan de uitbreiding van de Kerk in de verre missielanden. Wij twij felen daarom niet of gij zult ook voor dit binnenlandse missie werk gaarne uw offer willen geven. Want wie zou niet graag het ohristelijk karakter van ons volk zo ongeschonden mogelijk willen bewaren. Wanneer wij voor het geslacht, dat na ons komt, een volk willen behouden, dat Christus kent, dan wordt het hoog tijd, dat wij alles in het werk stellen om tegen het ongeloof en de onkerkelijkheid een dam op te werpen. Dan moeten wij ons katholiek geloof prediken aan iedereen, die het horen wil. Daarom, Beminde Gelovigen, schrijven Wij met vertrouwen voor, dat op aanstaande Zondag, de St Willibrordus-Zondag, in alle kerken van de Nederlandse Kerkprovincie voor dit binnen lands apostolaatswefk een col lecte zal worden gehouden, en Wij bevelen die gaarne in Uw milde vrijgevigheid aan. Moge Uw geldelijke gave aan dank offer zijn aan God voor de ge nade van het heilig geloof ter ere van St Willibrordus, de aposter van Nederland. (Advertentie OMZETBELASTING TIJDSCHRIFTEN (Van onze parlementaire redactie). Leden van de Begrotingscom missie, die de omzetbelasting voor tijdschriften bestudeerd hebben, hebben zich afgevraagd, of het niet billijk zou zijn, voor tijd schriften dezelfde faciliteiten te verlenen als voor boeken. Dit zou betekenen, dat bij rechtstreekse levering door uitgevers aan abon- né's slechts 4 pet. omzetbelasting zou zijn verschuldigd in plaats van de gebruikelijke 6 pet. Daarbij zou ook moeten worden toege staan een desbetreffend uitgevers bedrijf te splitsen in een fabri cage- en een handelsafdeling, om dat slechts zodoende een werke lijke gelijkstelling met boeken zou kunnen worden verkregen. ALKMAAR Onder enorme belangstelling mocht gisteren de fa. Van Putten Oortmeijer haar 40-jarig zakenjubileum vieren. Na een H. Mis van dank baarheid. opgedragen door de Z. E. Pater L. Biesta O.P., te hebben bijgewoond, verenigde de POA-gemeenschap zich in 't Gulden Vlies aan een ge> meensehappelijk ontbijt. Namens het personeel bood daar de heer H. Bek een jubi leumgeschenk aan in de vorm van een smeedijzer hekwerk voor de deuren van het gebouw aan het Verdronkenoord; een fraai stuk handwerk, waarin het POA-embleem domineert. De heer Bek bood tevens de direc tie namens het personeel de har telijke gelukwensen aan. Bij monde van de heer J. Oortmeijer dankte de directie voor dit huldeblijk; hij herdacht de veteranen, die in de eerste laren in het bedrijf werkzaam waren en waarvan er vele reeds zijn overleden of pensioen ge nieten. Hij huldigde ook de oudgedienden, de heer J. Best en mej. B. Waals en sprak zijn beste wensen uit voor de ver dere bloei van de firma. *In Victory werd een zeer druk bezochte receptie gehouden; ruim vijftig bloemstukken en tal van schriftelijke gelukwen sen, ontvangen uit stad en land, bewezen, dat de jubilerende fir ma zich in een grote kring van relaties mag verheugen. Ook vele cadeaux in de vorm van plateel borden, etsen -e.d. mocht de directie ontvangen. Enige uren lang was het een va-et-vien.t van zakenrelaties, vrienden en andere belangstel lenden, die de beide directeuren 15 Nov. herdenking geallieerde gevallenen Het Nederlandse Oorlogsgra- vencomité heeft de jaarlijkse herdenking van alle geallieerde gevallenen uit de beide wereld oorlogen voor 1952 vastgesteld op 15 November a.s. De plechtig heden beginnen te 15.00 uur in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. en hun naaste medewerkers en familieleden kwamen gelukwen sen; wij zagen o.m. de H.E. De ken J. Jacobs, de beide andere pastoors L. Biesta en L. Bink horst, de gemeentesecretaris, Mr. R. Veendorp en de heer H. Spaander uit Zaandam, plv. voorzitter van de Federatie vdïi de Kantoorboekhandel; deze laatste sprak namens de Federa tie en als vriend van de firman ten woorden van gelukwens: als nestor van de Alkmaarse mid denstand huldigde de heer C. W. Keysper de beide firmanten voor hun voorbeeldige werkzaamheid en verantwoord zakenbeleid. Hij sprak de wens uit, dat de beidé zoons de voetsporen van hun vaders mochten drukken. Des avonds verenigden de di recteuren zich met naaste fami lieleden aan een diner in Victo ry, waaronder nog menig woord werd gesproken. Het was voor de fa POA een onvergetelijke dag. VOORSCHRIFTEN VAN B.V.S. OVERTREDEN ALKMAAR. De Meervou dige Economische Kamer van de Rechtbank te Alkmaar, heeft weer een aantal overtredingen van voorschriften van het Be drijfschap voor Sierteelt behan deld. Het betrof tien gevallen van kwekers, uit Wieringerwerf, Middenmeer, Hem-Venhuizen en Andijk. Er waren formulieren onjuist ingevuld, teeltvergunnin gen na „besloten tijd" verhan deld. foutieve opgave van areaal was gedaan, enz. In een geval werd een voorwaardelijke straf geëist van 14 dagen hechtenis, met een proeftijd van een iaar en verplichting tot inlevering van 900 kg ten onrechte geteel de bollen. Een tweetal andere kwekers, die minder bollen op gegeven hadden dan zij werke lijk teelden, hoorden ieder f 250 boete of 2 maanden tegen zich eisen. 2' Kwekers die buiten hun schuld te laat waren voor aan vraag teeltvergunning en zich dekten door anderer vergunning te huren kregen eveneens geld boete. De kweker, die ziin be middeling had verleend hoorde bovendien twee maanden tegen zich eisen. De verdediger', mr. Sluis, betoogde, dat deze kweker geen geldelijk voordeel had ge noten en slechts ziin klanten had willen gerieven. Op 13 No vember zal de uitspraak ziin in al deze zaken. Tot negen jaar veroordeeld De rechtbank te Utrecht ver oordeelde de 37-jarige weduwe C. M. van L.van -E. te Utrecht tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens poging tot moord op haar echtgenoot, door het toe dienen van arsenicum, en van moord wegens het door zijn eten mengen van rattenkruit. De eis was 12 jaar gevangenis straf met aftrek. De 40-jarige stoffeerder J. J. van der K. te Utrecht werd we gens medeplichtigheid, omdat hij het vergif aan de vrouw verstrekt had, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Ommen schrok op door explosie OMMEN De ruim een jaar geleden opgerichte kruidendro gerij Angelica te Ommen is in de nacht van Donderdag op Vrij dag een prooi der vlammen ge worden. Tot 10 uur der avonds waren verwarmingsmonteurs in het gebouw werkzaam geweest met een las-apparaat. Ongeveer een half uur later werd de brand ontdekt. De vlammen vonden in het grotendeels uit hout opge trokken gebouw een gretig voed sel, zodat dit in minder dan geen tijd in lichterlaaie stond. Om elf uur werd de bevolking opgeschrikt door een hevige ex plosie, veroorzaakt door 'n zich in het gebouw bevindende zuur- stofcylinder. De luchtdruk was zo groot, dat enkele personen tegen de grond werden geslagen en van omliggende woningen de ruiten sprongen. De drogerij brandde, op het ketelhuis na, geheel af. De be lendende opslagplaats bleef gro tendeels behouden. De kostbare machines, waarbij één, die nog in bedrijf moest worden gesteld, gingen geheel verloren. De schade van de inventaris alleen wordt wordt reeds op bijna f 500 duizend geschat, die door verde- kering gedekt is. Door het ver lies van deze droger, een be langrijke deviezenbron, komen ongeveer 20 arbeiders zonder werk. Met het ingebruik stellen van dc nieuwe machine zou de capaciteit belangrijk worden op gevoerd en zouden meerdgere arbeiders hier emplooi gevonden hebben. Houding immoreel en mensonterend GRONINGEN. Zoals we on- lands meldden heeft de adjunct directeur van de Ommelanden, de heer D. Steneker, proces-verbaal laten opmaken tegen drie stakers, van de Ommelanden, die hem met een groot bord volgden. Op dit bord stond vermeld „Hier gaat een okr van de Omme landen". Voor de kantonrechter stonden deze stakers (jongelui van bene den de 25 jaar) terecht. Zij ver klaarden in opdracht van de sta- kingsleiding te hebben gehandeld. De Ambtenaar van het Openbaar ministerie noemde de houding van deze stakers immoreel en mensonterend. Hij kondigde zware straffen aan wanneer hem weer een procesverbaal bereikte. Hij eiste tegen alle drie stakers elk 50 gulden boete. De kantonrechter was het eens met de ambtenaar van het O.M. en noemde eveneens de houding van deze stakers im moreel. „We leven in een vrij land, waarin U vrij mag staken, maar zij die willen blijven wer ken. hebben hier ook de vrijheid toe aldus de Kantonrechter. Hij wilde rekening houden met de oanningen welke er momenteel jnder de stakers heersten en eveneens met de belofte van de stakingsleiding dat het volgen niet weer zal gebeuren. De kan tonrechter veroordeelde de stakers tenslotte tot elk f 20.boete. Een departement van landsverdediging? (Van onze parlementairè redactie). De regering streeft naar de vor ming van een departement van landsverdediging, dat in verband met de internationale bemoei ingen dan beter „departement van defensie" kan worden genoemd. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 12. En hij drukte haar hand. Ankie begreep wat dit zeggen wilde. Ach. zij was zo bescheiden, zij stelde geen eisen en zij had geen dwaze verwachtingen. Haar stem klonk misschien wat zachter dan anders, toen zij Theodoor dankte voor de prettige vacantie samen. Zo gingen zii uiteen. Theodoor installeerde zich in het huis ziins broeders en wierp zich als een terrier op de studie. De Bredase studenten sloegen achter over van de sensatie, toen zii die eerste schooldag een lage zware wagen door de poort van de cour zagen binnenzwenken. Een nieuwe leraar? Hoog be zoek? Of was dit misschien de wagen van jonkheer Menda van Daal. de rijkste man van de Ba ronie? Theodoor stapte uit en voegde zich bii de studenten. Door Toon Kortooms „Hallo", zei hij. „kijk maar niet zo bedonderd, ik ben een der uwen." De studenten konden dit niet vatten en hielden zich op een af stand. En zij werden nog dieper in de poel der mysteries gedom peld. toen een tweede wagen, 'n kleine Opel. door de ooort de cour opknorde. Had de directie uit financiële beweegredenen een automobielenstalling op de plaats ingericht? Nadien zagen zij het schouwspel van hun eigen direc tie. die de jongeman de hand ging schudden en amicaal tegen hem lachte. „Hebt u spijt van uw koop?" vroeg Theodoor. „Allerminst." zei de heer Laag- veld. „het wagentje loopt per fect." Toen knikte de directeur in de richting van de Lancia en vroeg: ..Hoe kwam iii destijds zo gauw aan die wagen van Menda van Daal?" Terwijl ze samen heen en weer over de cour schreden met een directie lóópt inen niet vertelde Theodoor ziin kortston dig avontuur met de oude fiets. Hii vertelde van de weddenschap met de Bredase monteur en hoe hii die weddenschap bij voor baat al gewonnen had. De direc tie lachte luid. Het klonk over de cour en gonsde in de onbe grijpende oren van de studenten. „Dat is een jonge leraar" zei den de studenten, „welk vak zou hii doceren? Lichamelijke oefe ningen?" Maar toen er meerdere leraren te voet en oer fiets arri veerden. trok Theodoor zich stemmig van ziin directie terug en liep met de studenten mee naar binnen. Hii nam plaats in de hoogste klas en werd het mik punt van felle iongemannenblik- ken. „Ziin het nogal geschikte lui hier. die leraren?" vroeg Theo door aan de kleine vent. die naast hem zat. Deze. een bescheiden, ge bochelde knaap, keek hem met grote verschrikte ogen aan en vroeg bijna smekend: „Hoe bedoelt u?" „U?" vroeg Theodoor. die op ziin beurt verschoot van de par lementaire termen, welke men hier bezigde. „Waar zie ie me voor aan? Man. ik ben net zo'n kale neet als jii of wie dan ook. Ik moet net zo goed als wie dan ook mijn vinger opsteken. Je schijnt me niet te geloven, is 't wel?" De jongeman begon zenuwach tig met ziin gezicht te trekken en durfde helemaal niets meer te antwoorden, als vreesde hii. dat zijn wonderlijke buurman zo aanstonds zou oprijzen, naar vo ren zou zweven om daar plotse ling in een sarcastische breed grijnzende docent te veranderen., een docent, die hem vermorzelen zou. zes maanden voor het eind examen. Pas toen de directie het schooljaar op de gebruikelijke wiize kwam openen en met en kele verklarende teksten de automobiel-rijdende student. Theodoor Bronkhorst. introdu- seerde. voelde de schichtige knaap zich gerustgesteld. „Mijn naam is Christ Morees". zei hii. „Aangenaam", zei Theodoor. „Ik ben Bronkhorst. grootgrond bezitter". Het gebochelde ventje grinnik te. „Ach, ja", zei Theodoor. „bij ons in Amerika zijn ze dat alle maal. En daar riidt zelfs de kleinste snotneus met een acht-cvlinder naar de Fröbelschool. Geen mens. die daarover prakkizeert". De slome student knakte voor over. Hii wilde zich met alle ge weld beheersen, ziin mager ge zicht zwol op. ziin wangen bol den. ziin ogen puilden uit en toen de aders als touwen op ziin voorhoofd en slapen kwamen. barstte hij uit in een felle lach. Hii kitste zowat zijn hele bank onder. De directie stond op het punt de klas te verlaten en een do cent kwam juist binnen. Zii hiel den beiden op de plaats halt en zonden verstoorde blikken naar de student, die bii de eindspurt van zijn laatste studiejaar zulk een ontstellend gebrek aan ernst demonstreerde. ..Morees. eruit!" zei de directie striemend. In de stilte, die plotseling in viel. kwam Theodoor overeind en liep naar de deur. „Jou bedoel ik niet. jonge man!" zei de heer Laagveld ver baasd. „Ik weet het mijnheer", zei Theodoor, „maar ik ben degene, die dit lokaal verlaten moet." Theodoor legde de situatie uit. Het was of een diplomaat het woord voerde. Toen hii met een stalen gezicht verhaalde van die bewaarschoolkleuters „bii ons in Amerika", galmde de klas. De directie lachte mee. Zelfs de docent, die er uitzag of hii sedert de fiepfles niet meer ge lachen had. betuigde ziin instem ming. Theodoor had met één zwaai de harten van ziin colle ga s veroverd. Hoe geheel anders dan bij ons is dat hier. dacht hii. Zii mochten Theodoor allemaal even goed lijden. Als hii in zijn Lancia de schooldirectie voorbii- daverde. wisselden principaal en ondergeschikte een ioviale groet. [wordt vervolgd) i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7