Franco komt tot accoord met Verenigde Staten In 1951 voor 120 millioen dollar uitgevoerd Waren 14 mensenlevens te behouden geweest? Horde wilde zwijnen viel Groesbeek binnen Fokkermachines trekken sterk de aandacht DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Eelde kost zes millioen Gemeente in opschudding Miiiderlieden protesteren Regering zal Nederlandse vliegtuigindustrie steunen Geestelijke noodgebieden Buiten Atlantisch Pact: Militaire bases geruild tegen 125 millioen dollar Ex-nazi's eisen uitbetaling Onze export naar de U.S.A. Waarde steeg sinds 1947 (26 millioen) gestadig DE NIEUWE RIJKS- LUCHTVAARTSCHOOL Tragedie van voor Raad van de „Alkmaar" de Scheepvaart Drie kleurlingen gedood in Zuid Afrika IN INDONESIË St Nicolaas op televisiescherm CHAPLIN DEED EEN MISSTAP Jongens schoten agent dood IN DE SOEP Zoon van Deens opper bevelhebber gesneuveld Zweden bouwde nieuwe straaljager MASSALE INENTING TEGEN INFLUENZA? Geen Amerikaans-Russisch overleg PRINS BERNHARD IN VERA CRUZ Harry Bockmeulen overleden AOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per mjnn minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Dinsdag 4 November 1952 48e Jaargang No. 12620 Buiten God is 't nergens veilig Vondel „GEESTELIJKE NOODGEBIE DEN" is een nieuwe uitdrukking welke met betrekking tot het bin nenlands apostolaat voor het eerst in breder kring haar intrede doet. Zij brengt ons in kennis met vraagstukken van zielzorg en ge loofsverkondiging van een dusda nige omvang en gecompliceerd heid, van een zodanige betekenis, dat geen katholiek deze zal kun nen negeren. Twee typen van geestelijke noodgebieden vallen er te onder kennen en van deze twee typen moet een dieptreffend beeld gete kend staan in het bewustzijn van ons katholieke volksdeel, teneinde het nog vage begrip van de nood zaak van het binnenlands aposto laat scherp af te tekenen tegen de achtergrond van de schrille maat schappelijke werkelijkheid zoals die geografisch zichtbaar en ken baar is. Het is de laatste jaren gebrui kelijk, dat tegen het feest van St. Wilibrord, de Apostel der Lage Landen, het onderwerp van het binnenlands apostolaat aan de orde wordt gesteld. In zijn jongste herderlijk schrij ven, dat Zondag j.l. in alle ker ken van Nederland is voorgelezen, heeft het Hoogwaardig Episcopaat reeds aandacht gevraagd voor dit binnenlands apostolaat en voor de St. Willibrord-Vereniging in ons vaderland, die haar doel vindt in het dienen van de Kerk in haar werk van kerstening en herker stening. Een uitermate belangrijk doel. En een doel dat alle katholieken onmiddellijk moet aanspreken. Immers, nu godsdienstig verval, ongodsdienstigheid en zelfs hei dendom massale verschijnselen zijn geworden die nog steeds de tendens tot uitbreiding vertonen, nu het feit, dat de massa's van het geloof afvallen en de Kerk ver laten, het kenmerk van onze tijd geworden is, moet Katholiek bewustzijn gelijk zijn aan Apos tolisch bewustzijn, bewustzijn van modern, doelmatig apostolaat in eigen samenleving, in eigen vaderland. Dit jaar heeft de St. Willibrord- vereniging, in samenwerking met het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut, het licht laten vallen op het even moeilijke en ingewik kelde als delicate probleem der „geestelijke noodgebieden" in ons vaderland. Gééstelijke noodgebieden! Want zoals de staat in economische zin in ons land zekere noodgebieden kent, die méér dan de andere di recte, speciale hulp en bemoeienis vragen, zo heeft ook de Kerk in Nederland haar „noodgebieden" en wel „gééstelijke noodgebieden". Deze term moet gebruikt wor den voor gebieden, waar de gods dienstige gezondheid in grote groepen duurzaam in gevaar is, waar geestelijke en stoffelijke no den met de godsdienstige noden samenvalen, waar de verschillen de geestelijke noden voor een be langrijk deel tot dezelfde sociale oorzaken zijn terug te brengen en waar de noodzakelijke aanpas singen van de zielzorg aan de bij zondere geestelijke nood nog niet tot stand zijn gekomen. In deze noodgebieden staan wij voor een zeer bijzondere en zeer klemmende situatie, waar een veelheid van taken om vervulling roept. Wanneer het ons niet zou lukken door middel van moderne sociale techniek in onze massa maatschappij ordening te brengen in deze veelheid van taken, wan neer wij er niet in zouden slagen ons werk daar te concentreren waar wij kunnen werken onder zoveel mogelijke groepen, zouden wij menselijkerwijze gesproken voor deze generatie de strijd kun nen verliezen Stelen wij de vraag, waar zich in ons land deze geestelijke nood gebieden bevinden, dan dienen wij vooraf twee uiteenlopende typen daarvan te onderscheiden. Het eerste type wordt gevormd door die gebieden, waar de positie van de Kerk gedurende de laatste halve eeuw precair is tengevolge van ongekend diepgaande en snelle veranderingen in de sociale structuur. Het betreft hier in de eerste plaats de grote stedelijke gebieden (de z.g. randstad Hol land), waarin verschillende vor men van het sociaal ontbindings proces in een vèrgevorderd sta dium verkeren. Doch ook in de middelgrote steden zelfs buiten die randstad begint dit ont bindingsproces zich reeds af te tekenen. Het tweede type zijn die gebie den, die wij als diaspora-gebieden kunnen betitelen, waar sedert eeuwen de katholieken practisch niet meer voorkomen ofwel in een uiterste minderheidspositie ver keren, zodat de Kerk in deze ge bieden practisch een missioneren de functie heeft. In een aantal diasporagebieden is de nood te meer ingewikkeld geworden door een duurzaam ongunstige sociale structuur, zodat het voor de ka tholieke minderheden zelfs moei lijk is hun minimale positie te handhaven. Wij zullen in de komende da gen een en ander met duidelijke gegevens en sprekende cijfers staven. WISJINSK1 ZEGT ER HET ZIJNE VAN Deze opnamen werden gemaakt tijdens de 3'/2 uur durende rede van de Sovjet Russische afge vaardigde Andrei Wisjin- ski in de algemene ver gadering van de Verenig de Naties, betreffende de oorlogin Korea. Foto boven:' Wisjinski, een glas water in de hand, leidt zijn rede kalm in. Acheson (links) en de afgevaardigde van Groot Brittannië, Sclwyn Lloyd (tweede van links) tonen in hun houding, dat zij hopen, dat ook de Russen niet afkerig zijn van onderhandelingen. Middelste foto: Wisjin ski tracht de overigen duidelijk te maken, dat hij hel intrekken van het voorstel van het Westen eist en niet alleen dat. Hij wil dat het Westen zich volkomen terug trekt. Foto onder: Wisjinski richt zich nu rechtstreeks tot de Amerikaanse en Britse gedelegeerden en slingert hen de ernstigste verwijten naar het hoofd. De gedelegeerden schij nen er echter aan ge- ■assss» wend te zijn, want zij tonen geen enkel teken van opwinding. Vlak ach ter Lloyd zien we Sir Gladwyn Webb. MADRID3 Nov. Spanjè's hoogstgeplaatste militaire en politieke leiders zijn Zaterdag onder leiding van Franco bijeengekomen en hebben hun definitieve goedkeuring gehecht aan de overeenkomst met de Verenigde Staten op grond waarvan in ruil voor bases dollarhulp ontvan gen zal worden. AMSTERDAM, 3 Nov. Dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank, verklaarde vandaag in een uitvoerige rede voor de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Ame rika, dat een oplossing voor het heersende dollartekort, dat hij in feite noemde een betalingsbalansvraagstuk van de niet- dollar wereld tegenover de Ver. Staten, slechts te vinden is in: a) herstel van het monetaire evenwicht en daardoor van het algemene betalingsevenwicht in alle belangrijke niet-dollarlanden afzonderlijk; b) een meer vrijhandelsgezinde invoerpolitiek der Verenigde Sta ten. De ontwikkeling in de richting van herstel van het monetaire evenwicht die zich in zo vele lan den heeft voltrokken, doet de hoop koesteren dat wij de ver wezenlijking van dit desideratum vroeger zullen beleven dan tot voor kort mogelijk geacht kon worden, aldus dr. Holtrop. In zijn jaarrede gaf de voorzit ter der K. v. K. voor Amerika een overzicht van de ontwikke ling der handelsbetrekkingen tus sen Nederland en Amerika. Hij wees op de aanzienlijke toene ming van onze export naar de Ver. Staten, die is gestegen in waarde van 26,5 millioen dollar in 1947 tot 43,8 millioen in 1948, 59,7 millioen in 1949, 83,6 millioen in 1950 en 120,1 milioen dollar in 1951. In zijn verslag over 1951 con stateerde de secretaris van de K. v. K. voor Amerika, drs. P. S. A. M. de Bruyn, dat de uitvoer van hammen aanzienlijk is toegeno men en in 1951 zelfs de bloem bollenexport heeft overtroffen. Ook dit jaar kan een grote omzet in hammen verwacht worden. De secretaris vroeg zich af, of het prijsbeleid van het ministerie van Landbouw in het afgelopen jaar wel identiek is geweest aan het exportbeleid. (Van onze parlementaire redactie). De bouw van de nieuwe rijks luchtvaartschool, die van Gilze- Rijen naar Eelde wordt overge bracht, zal in het midden van 1954 voltooid zijn, zo heeft minis ter Algera medegedeeld. De kosten worden geraamd op f 6.000.000.—. AMSTERDAM Op 15 Januari van dit jaar is de Nederlandse vissersvloot door een ramp ge troffen, toen in een orkaan voor de Noorse kust de motortreiler „Alkmaar" IJmuiden 31 onder schipper Koeman met man en muis verging. Veertien mensenlevens gingen hierbij verloren en van- GROESBEEK, 3 Nov. Het bosrijke Groesbeek, ten Zuiden van Nijmegen, is vanmiddag in opschudding gebracht door een aantal zwijnen, dat op klaarlichte dag door de dorpsstraten en de tuinen rende. Uit de richting Reichswald kwamen ze naar het dorpscentrum, waar de rijkspoli tie een zevental signaleerde. De beesten renden als razenden over de landerijen en zochten tus sen de huizen een wijkplaats, maar ze werden overal opge jaagd door de dorpsbewoners. Bij een gezin, waar de echtelieden in de keuken zaten, kwam een der zwijnen door de achterdeur naar binnen, waarna het beest een in spectie in het achterhuis hield, en vervolgens even in de keuken kwam neuzen. Toen de dieren la ter in verschillende bossen een schuilplaats vonden, gingen en kele boswachters met het geweer er achter aan jagen. Er zijn ver moedens dat de zwijnen, door honger gedreven, zich tussen de mensen hebben begeven, maar er wordt ook gedacht, aan een jacht op Duits gebied. daag diende het laatste bedrijf van deze tragedie voor de raad voor scheepvaart te Amsterdam. Volgens de getuigen was de „Alkmaar" een goed schip ge weest nadat er-ballast onderin was aangebracht. Later is er uit be drijfseconomische overwegingen 7 ton ballast in de tank en 10 ton op het achterschip getrimd, waar door dit schip misschien wat moeilijker op zee te houden is dan andere schepen, mede door de hoge z.g. Meiersteven. In dit verband wees de inspec teur van de scheepvaart er dan ook op, dat het aanbeveling ver dient deze steven voor dit soort schepen niet te gebruiken. Voorts was hij van mening, dat als de ballasttank van de „Alk maar" tijdig was gevuld het schip misschien een betere kans had gehad de ramp te „overleven". Als lering trok hij dan ook uit deze ramp de conclusie, dat de kapitein zich niet alleen reken schap moet geven van de stabili teit van zijn schip, maar zich ook bewust moet zijn van de mogelijk heden hoe deze tot een maximum kan worden vergroot. De raad voor de scheepvaart zal later uit spraak doen. JOHANNESBURG, 3 Nov. Bij een vechtpartij tussen politie en klyeurlingen in Johannesburg zijn drie kleurlingen gedood en vier gewond. De kleurlingen vie len de politie met stenen aan. Volgens een woordvoerder om vat het accoord de volgende pun ten: 1. Reeds door het Congres goedgekeurde Amerikaanse finan ciële hulp ten bedrage van 125.000.000 dollar voor economi- NEW YORK, 3 Nov. Indone sië, dat Nederland uit Westelijk Nieuw Guinea tracht weg te krij gen, is vandaag door vertegen woordigers van de „Republiek der Zuid Molukken" beschuldigd hun vaderland te verhinderen een on afhankelijke natie te worden. De vertegenwoordigers van de bevolking der eilandengroepen Ceram, Boeroe, Ambon, Kaim, Aroe en Tanimber hebben de or ganisatie der Verenigde Naties verzocht hun klacht op de agenda voor de Algemene Vergadering te plaatsen. Zij betogen, dat een overeen sche en militaire bijstand op de basis van strikte prioriteit, zoals overeengekomen door de deskun digen van beide landen. Als voor beeld van de werking van de hele overeenkomst noemde de woord voerder een „strategisch belang rijke" verkeersweg van Gibraltar naar Irun, welke volgens Ame rikaanse voorschriften aangelegd zal worden. Hiervoor leveren de Verenigde Staten alle bulldozers, wegwalsen en andere machines, die nodig blijken te zijn, terwijl Spanje de arbeidskrachten en grondstoffen bijdraagt. 2. Herbewapening van Spanjè's leger, luchtmacht en marine, voor zover die door de Verenigde Sta ten noodzakelijk geacht wordt. Als een voorbeeld hiervan zou de Spaanse marine b.v. aan een permanente Amerikaanse militaire en economische missie kunnen voorstellen de kruiser Canarias te moderniseren. De missie be paalt dan in hoeverre dit project noodzakelijk is. Dan zullen de Verenigde Staten alle radar- en andere materiaal leveren, terwijl Spanje weer voor de grondstoffen en arbeidskrachten zorgen zal. 3. Een algemene Spaanse machtiging voor het gebruik door Amerikaanse strijdkrachten van komst voor onafhankelijkheid der marine-, lucht- en legerbases of Zuid-Molukken tot stand kwam, toen Nederland Indonesië onaf hankelijkheid verleende. L. Na Palar, hoofdgedelegeerde van Indonesië, dreef de spot met de klacht der Molukken. Hij zei: „Zij vormen een groep, die altijd met de Nederlanders samenge werkt hebben en thans tracht ons het leven moeilijk te maken". Palar voegde hieraan toe: „Er is geen greintje kans, dat de klacht ooit op de agenda zal ko men". HILVERSUM, 3 Nov. De feestelijke intocht van de goede Sint op Zaterdagmiddag 22 No vember in Amsterdam zal door de Nederlandse Televisiestichting in een extra uitzending op het scherm worden gebracht. Men is voornemens van de gebeurtenissen op de Dam een directe reportage te geven. Het bestuur van de N.T.S. heeft vele goede reacties ontvangen naar aanleiding van de extra uit zending vanuit het Deurne-stadion in Antwerpen, waar de wedstrijd BelgiëNederland werd gespeeld. PARIJS, 3 Nov. Toen Char les Chaplin in het „Ambassadeurs Theatre" te Parijs ingehuldigd werd als erelid van de Franse Vereniging van Acteurs, struikel de hij en viel bijna door het luik van het soufleurshokje, de 600 aanwezige acteurs en actrices, die hem juist toejuichten, barstten in gelach uit, waarop Chaplin zeide: „Dat is nu juist mijn gewone werk". LONDEN, "3 Nov. Het neer schieten vandaag van een onge wapende politie-agent heeft nieu we eisen naar voren doen komen voor de terugkeer van de lichaamsstraf met de zweep en andere krasse middelen tegen jonge straatschenders wier aan vallen Londen aan het schrikken hebben gebracht. Een Londense politie-agent die normaliter ongewapend is werd gisteren doodgeschoten toen hij trachtte twee jongens, resp. 19 en 16 jaar, op het dak van een pakhuis te< pakken. De jongens worden vastgehou den in verband met de moord. TOENDER (Denemarken), 3 Nov. Mevr. Marie Laosten, 76 jaar, uit Moegeltoender (Z.- Jutland) zakte door haar keu kenvloer en belandde in een enorme soepketel in de kelder, waaruit zij pas na 30 uur be vrijd kon worden toen familie haar kwam bezoeken. de gemeenschappelijke bouw van nieuwe. Al die bases blijven ech ter onder Spaanse vlag. na vrijlating KASSEL, 3 Nov. Een groep ex-nazi's, die na de oorlog door de gealieerden geïnterneerd werd, heeft vandaag van de geallieerden betaling geëist van eén bedrag van twee dollar voor elke dag, die zij in internering doorgebracht hebben. Bovendien eisen zij 50 dollarcent voor elk uur gedwon gen arbeid. Ongeveer 100 ex-nazi's hebben een vereniging „de kameraden van de internering" opgericht om aan hun eisen kracht bij te zetten. WASHINGTON, 3 Nov. Kor poraal Niels Iver Qvistgaard, de enige zoon van de opperbevelheb ber van de Deense strijdkrachten, is op Korea gesneuveld, is van daag officieel te Washington be kendgemaakt. STOCKHOLM, 3 Nov. Een nieuw straalviegtuig, dat speciaal voor de Koninklijke Zweedse Luchtmacht gebouwd is, heeft vandaag boven het vliegveld van de „SAAP" vliegtuigfabriek te Linkoeping zijn eerste proefvlucht gemaakt. Het vliegtuig de A23 „Lan sen" is uitgerust met automa tische kanonnen en raketten en vliegt met een snelheid van 1100 km per uur. Het vliegtuig zal voornamelijk gebruikt worden voor aanvallen op doelen te land en ter zee. (Van onze parlementaire redactie) De regering heeft besloten haar steun aan de ontwikkeling van de Nederlandse vliegtuigindustrie voort te zetten en tevens wil zij het nationaal luchtvaart laboratorium laten afbouwen volgens een beperkte opzet. De veeljarige ervaring, de gevestigde reputatie van de vliegtuigindustrie en het voor handen zijn van een aantal ervaren constructeurs acht de regering zo belangrijk, dat zij hierin aanleiding ziet de vlieg tuigindustrie krachtig te steunen. Door enige buitenlandse vlieg tuigfabrieken worden op het ogenblik onderhandelingen met Fokker gevoerd om de licentie te verkrijgen voor de vervaardiging van de S 11 en de S 12. Reeds zijn 150 van deze eenmotorige lesvliegtuigen in Italië gebouwd. Aan binnen- en buitenlandse af nemers werden reeds 84 S 11- toestellen afgeleverd. Enige tijd geleden werd aan de Fairchild-fabrieken in Amerika een optie verkocht op de licentie van de door Fokker ontwikkelde lesvliegtuigen. De optie betrof de S 11, S 12, S 13 een tweemoto- rig oefenvliegtuig en de S 14, een eenmotorig straalvliegtuig. Op de Fokker S 14 is reeds een order voor 20 stuks geplaatst door de Nederlandse luchtmacht. Officiële testteams van zeven lan den waaronder de V.S., Engeland en Frankrijk, hebben onverdeeld gunstige rapporten over de S 14 uitgebracht, 'n Ontwerp voor een verkeersvliegtuig is in studie. De investeringen, die tussen 1952 en 1956 nodig zullen zijn voor de afbouw van het lucht vaartlaboratorium zullen ongeveer f 10 mil. bedragen. In 1952 zal voor een bedrag van f 4 millioen aan verplichtingen worden aan- 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. Zoals gemeld is overeenstemming bereikt over de besteding voor in- fluenzabestrijding van het bedrag van f 200.000 van het saldo van de speciale rekening bij de Ne- derlandsche Bank, waarop de te genwaarde in guldens wordt ge stort van de dollarschenkingen, voortvloeiende uit de economische en militaire hulpverlening. Men hoopt te kunnen komen tot massale inenting op vrij willige grondslag van de Ne derlandse bevolking tegen in fluenza. gegaan, waaruit voor dat jaar be talingsverplichtingen voortvloeien tot een bedrag van f 2.135.000. Voor het Nederlands instituut voor vliegtuigontwikkeling is in 1952 in totaal f 3.140.000.nodig. Een gedeelte van dit bedrag is reeds op de begroting uitgetrok ken, of overgebleven van vorige jaren. Thans wordt derhalve nog aangevraagd f 1.060.000. LONDEN, 3 Nov. Radio- Moskou heeft verklaard gemach tigd te zijn de berichten tegen te spreken, volgens welke geheime Amerikaans-Sovjet-Russische be sprekingen zouden worden ge voerd over de Koreaanse kwestie STAD MEXICO, 3 Nov. Na een reis van 500 km kwam Prins Bernhard Zaterdag te Vera Cruz aan. De genegenheid voor de Prins bleek onderweg duidelijk. Tot in de kleinste dorpen had de bevolking Nederlandse vlaggen uitgehangen. Voor Maandag stond het be zichtigen van haveninstallaties te Vera Cruz op het program, waar na in hotel Macambo, 10 km bui ten Vera Cruz, een groot nachtbal werd gehouden. Dinsdagochtend is het vertrek naar het eerste Zuid-Amerikaanse land, Columbia. De Prins reist per speciaal K.L.M.-toestel „Schie dam". Hij blijft een week in Co lumbia. HEERLEN. De heer H. A. J. Bockmeulen, erelid van de KNVB die ongeveer een week geleden in het St. Jozefsziekenhuis te Heer len was opgenomen, is daar gis termiddag op 65-jarige leeftijd overleden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1