Flitsen uit de regerings periode van Truman Candidaten vice-presidentschap Gedraag "miJ goed EGEMOET tballer Stevenson democratisch candidaat Eisenhmver de man der republikeinen [agda Janssens Charlotte Kohier e Waaier Patience" .1 zelden voorkomen, dat grote actrices als Magda en Charlotte Kohier n volkomen andere aard ogen de hoofdrollen spe- én stuk. Het Rotterdams reeft dit aangedurfd en j.l. ging de première iri Troyat's oomedie „De Patience" te Rotterdam, loofdrollen Magda Jans- Charlotte Kohier naast )it reeds is iets zeer bij- Bovendien nog Frits van t twee jonge mensen als Versluys en Ben Aer- i kleine, maar oersterke /oorstelling wordt reeds gavond a.s. in het Gulden Alkmaar gebracht. On- i een aardige afwisseling vele opvoeringen, waar- roep al vooruit ging en trom èn om de uitzonder - ■zetting, dat wij „De 'atience" van harte bij u aanbevelen. Als bijzon tan nog gemeld worden, populaire eenheidsprijs 'erin Bouwmeester geopereerd SRDAM, 3 Nov. De mevrouw Tilly Perin ister, die sinds veertien ;k is, heeft heden in het lethgasthuis te Haarlem, is opgenomen, een maag- mdergaan. Haar toestand nstandigheden zeer goed. ;r Zwiebelmann, die tenminste wat zien n we dan in liehte- toburg aan, toch is ink zij het persoon- ;nd, brigadier Piet." elmann nog nooit s dan ook niet, dat chterna liepen, toen ;aklantaarn de don- ior de tunnel valt Het licht behoedde sn. En na enkele odmoe in Ottoburg figuur van kapitein jk, kijk" zei opper- brandt nog in het iiiimimmmiiimf? Adlai Ewing Stevensan werd op 5 Februari 1900 te Los Angelos geboren. Zijn vader stond aan het hoofd van een kopermijn, maar de grootvader van Adlai van vaderszijde was congreslid, later directeur-generaal van de posterijen en van 1893 tot 1896 vice-president. Het .ma- gistratenbloed is de huidige candidaat der democraten blijkbaar niet vreemd. Ste vensan toonde reeds in zijn jeugd een grote voorliefde voor de journalistiek. Eerst in 1948 nam hij ontslag als lid van de directie, na vroeger hoofdredacteur te zijn ge weest, van een grote krant in Bloomington. In 1926 behaal de hij zijn graad in de rech ten. Na zijn studietijd bezocht hij vrijwel alle landen van Europa. Van 1927 tot 1932 vestigde hij zich als advocaat te Chicago, vervolgens werd fiij juridisch adviseur van een boeren organisatie en keerde in 1935 in Chicago als ven noot van een advocatenkan toor terug. Na 1940 volgt de ene belangrijke opdracht in dienst van het land op de andere. In 1941 benoemde de minister van marine Steven son als zijn speciale assistent. Hij bereisd opnieuw grote gedeelten van de wereld. In het jaar van de beëindiging van de oorlog had het depar tement van buitenlandse za ken in Washington iemand nodig, die de mensen kon winnen voor de gedachte die ten grondslag zou liggen aan de eerste conferentie der V.N. in San Francisco. De keuze viel op de advocaat uit Illi nois. Als adviseur van de V.S. delegatie woonde Ste venson de bijeenkomsten van de V.N. in Londen bij. Dan volgde zijn verkiezing tot gouverneur van de staat Illi nois in het Midden-Westen. Hij behaalde een groter aan tal stemmen dan ooit tevoren een gouverneur was te beurt gevallen. Zijn optreden te genover corrupte practijken in ambtenaren kringen trok sterk de aandacht. Stevenson is een befaamd redenaar, een groot kenner van de internationale politiek en een warm voorstander van een hechte samenwerking der volkeren. Met een zekere te genzin heeft hij zich candi daat laten stellen. Zijn rede voeringen uit de algelopen weken trokken bijzondere aandacht door hun construc tieve inhoud en logische be toogtrant Amerika kiest nieuwe president Om de vier jaar op de eerste Dinsdag na de eerste Maandag in November trekken de staatsburgers van de V.S. uit de 48 staten en het federale distriet Columbia, waarin de federale hoofdstad Washington is gelegen, naar de stembus voor de verkiezing van een nieuwe president. Het is de grootste politieke gebeurtenis voor het Amerikaanse volk, omdat iedere staatsburger er persoonlijk bij be trokken is. Maar vooral de belangrijkheid van liet presidentschap geeft aan deze verkiezing zulk een grote betekenis. Het is een ambt waarvan Truman eens gezegd heeft: „Geen enkele man kan het presidentschap vervullen. Het heeft te veel en te grote verantwoor delijkheden". Het is de president bij wie de Uitvoerende Macht be rust; hij benoemt de ministers en is voorzitter van de ministerraad. Het opperbevel van de omvangrijke strijdkrachten is in zijn handen gelegd. Het recht van veto, waardoor het in werking treden van een wet verhinderd kan worden is aan de president toegekend. Daarbij komen nog tal van plichten en verantwoordelijkheden, die dit ambt stempelen tot één der gewichtigste in de huidige wereldgeschiedenis. Vandaag, 4 November 1952, wordt de 34ste president der V.S. gekozen. Behalve in de V.S. zelf. wacht men ook elders in alle werelddelen af, wie van de twee grote rivalen, de republi kein Eisenhower, of de demo craat Stevenson, straks op het Witte Huis zal zetelen om voor de komende vier jaren de teu gels van het bewind in handen te nemen. Nooit tevoren in de historie is de verkiezing van de Amerikaanse president met zo veel belangstelling tegemoet ge zien als thans het geval is. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de enorme invloed welke van de Amerikaanse poli tiek in deze na-oorlogse tijd op het wereldgebeuren uitgaat. Een invloed die van grote betekenis is voor de bestaanszekerheid der Vrije Volkeren. Het zijn immers de V.S., die het sterkste en hechtste militaire bolwerk vor men tegen de Sovjet-Russische agressiepolitiek, terwijl het on metelijk rijke Amerika aan an dere volkeren een economische steun verleent die wel het meest opmerkelijke gebeuren is in het midden dezer eeuw. De eerste president was Ge orge Washington, de grondlegger der onafhankelijkheid. Aanvan kelijk planter te Mount Vernon werd hij in 1774 afgevaardigde voor Virginia op het congres van Philadelphia. Later werd Wa shington opperbevelhebber in de Vrijheidsoorlog tegen de Engel sen (1775). Na de vrede keerde hij naar zijn plantages terug om in 1789, het jaar van de Franse Revolutie het presidentschap op zich te nemen tot 1797. Zijn naam leeft nog steeds voort in die van de huidige hoofdstad der V.S. Van de 34 presidenten zijn er 22 advocaat geweest. Wordt Stevenson vandaag uitverkoren, dan is.hij de 23ste jurist. Een voormalig militair op het Witte Huis bij een verkiezing van Eisenhower zou ook geen novum zijn. De presidenten Harrison (1841) en Johnson (1869-1877) waren ook militair van beroep. De stemming van vandaag Het gaat vandaag niet alleen om de verkiezing van een nieu we president, maar ook om het aanwijzen van senatoren en le den van het Huis van Afgevaar digden. benevens een aantal gouverneurs van staten en en kele ambtenaren van lagere rang. De verkiezing van een president geschiedt niet recht streeks. In elke staat worden leden voor het „kiescollege" ge kozen. Dit college kiest op zijn beurt de president en de vice- president. In werkelijkheid wil het zeggen, dat de kiesmannen „formeel hun stem uitbrengen'" in overeenstemming met de uit slag van de volksstemming in de betrokken staat. De keuze van de kiesmannen is gebonden aan een mandaat derhalve. Vroeger was het anders. Eigenlijk is dit gehele kiescollege niets meer en niets minder dan een overblijf sel uit het verleden. Het stamt nog uit de periode, waarin het voor de candidaten onmogelijk was zich in de tijd van de ver kiezingscampagne op pad te be geven door het uitgestrekte ge bied van de V.S. De kiezers we zen enkele mannen aan van aanzien en prestige, die voor het volk maar moesten uitmaken, wie naar hun inzicht het meest voor het presidentschap in aan een candidaat in iedere staat slechts een meerderheid van één stem nodig heeft om de mede werking van alle kiesmannen te krijgen, is het anderzijds niet uitgesloten, dat hij in het ge hele land de meeste stemmen President Roosevelt overlijdt op 12 April 1945; Truman volgt hem op. In Juni 1945 neemt Truman deel met Stalin en Attlee aan de Conferentie van Potsdam. Een maand later geeft de nieuwe president bevel tot het gebruik van de atoombom in de strijd tegen Japan. Het jaar 1946 gaf een grote overwinning te zien van de republikeinen. Truman los van mandaat, in 1944 aan Roosevelt gegeven. Twee jaar later besluit Truman hulp te verschaffen aan Griekenland en Turkije („Truman-leer"). In hetzelfde jaar onder tekent de president de wet die de E.C.A. (Organisatie voor econo mische hulp) en later de M.S.A. (Organisatie voor wederzijdse be veiliging) tot stand brengt. Truman behaalt in 1948 de overwinning op de republikeinse candidaat Dewey. Januari 1949, begin van de tweede ambtsperiode. Truman proclameert bij ambtsaanvaarding program voor „Vrede en Vrijheid". Uitvloeisels hiervan zijn de NAl.V.O. en het programma voor hulp aan onvoldoende ontwikkel de gebieden. Op 27 Juni 1950 geeft Truman bevel tot het zenden van Amerikaanse strijdkrachten naar Korea. Hetzelfde jaar wordt een aanslag op de president gepleegd, die mislukt. De overlevende aanvaller wordt ter dood veroordeeld, doch Truman verleent gratie. In April 1961 ontvangt de president Koningin Juliana en Prins Bernhard. Wanneer de eerste voorbereidingen worden getroffen voor de huidige verkiezing, deelt Truman in Maart 1952 in het openbaar mee, zich niet herkiesbaar te stellen. Ondanks een sterke aandrang blijft hij bij zijn besluit. Kort voor de democratische conventie in Chicago spreekt hij zich uit voor de candidatuur van StevensonDaarna steunt hjj de laatste op een rondreis door de V. S. met het houden van redevoeringen. „Ik mag ze allebei wel", zegt Uncle Sam, terwijl hij trots twee verkiezingsemblemen draagt. „Ike" voor Eisenhoweren „Adlai" voor Adlai Stevenson. (Tekening uit de verkiezingsstrijd der afgelopen maanden). merking kwam. Het huidige kiescollege is dus niet meer dan een fictie, een zuiver formele instelling, wat men heeft laten bestaan op grond van een zekere hang naar traditie. Er zijn in het kiescollege 531 stemmen. Voor het verkrijgen van de meerderheid heeft een candidaat dus minstens 266 stemmen nodig om gekozen te worden. Ook de „kiesmannen" worden volgens het meerder heidsprincipe aangewezen. Het aantal stemmen, dat de verschil lende staten hebben in het kies college is niet gelijk. De staat New York b.v. heeft er 45, maar Arizona slechts 4. Dit aantal wordt bepaald door het getal van afgevaardigden en senato ren, die zitting hebben voor de betrokken staat in het Federale Congres van Washington. Het laatste wordt weer bepaald door het aantal inwoners der diverse staten. In vrijwel de meeste gevallen krijgt degene die het meeste aantal stemmen op zich weet te verwerven, ook wel een meer derheid in het kiescollege. Maar ais een gevolg van het feit, dat De gezondheid der candidaten Het tijdschrift „Life and Health" heeft vandaag de twee candidaten voor het president schap als voorbeeld gesteld om fit te blijven. Over Eisenhower wordt ge zegd: Staat op om 7.30 of 7 uur, gaat naar bed tegen tie nen. „Voor zover zijn politie ke campagne dit toelaat, houdt hjj zich strikt aan zijn schema voor maaltijden, rust en oefe ningen. Let nauwkeurig op zijn dieet." „Heeft in drie jaar niet gerookt, nadat zijn dokto ren hem gezegd hadden, hier mee op te houden. Als een ge volg hiervan is zijn hartslag en bloeddruk normaal geble ven." Stevenson: Op voor 7 uur. Naar bed tijdig genoeg om „een goede acht uur rust te nemen". „Probeert zoveel mo gelijk door de dag en tijdens het reizen werkelijk te rus ten." „Zijn liefste voedsel: weinig calorieën bevattende rode, rijpe tomaten." De twee doktoren besloten het artikel met de opmerking: „Deze mannen, die als an deren in de drukte van het openbare leven staan, weten, dat zij hun productieve jaren niet kunnen verlengen, zonder op verstandige wijze te letten op hun physieke gezondheid. De man-in-the-street zou met hun voorbeeld zijn voordeel kunnen doen." heeft en toch niet als president wordt gekozen. Tot nog toe is het slechts tweemaal voorgeko men. Behaalt geen der candidaten een meerderheid in het kiescol lege. dan wordt 'de president ge kozen door het nieuwe Huis van Afgevaardigden. Zodra de uit slag bekend is weet men dus meteen wie de nieuwe president is. Het eigenaardige is echter, dat niemand der candidaten zich na de stemming als „officiéél" gekozene mag beschouwen. De officiële vaststelling van de ver kiezingsuitslag geschiedt eerst op de 6e Januari (de wet heeft deze datum vastgelegd). De dag waarop het nieuwe Congres bij een komt. Behalve Eisenhower en Stevenson zijn er nog 14 can didaten. die echter geen kans maken. Over dit nieuwe Congres wordt ook vandaag beslist. Er zijn in totaal 470 zetels in het geding, verdeeld over 435 in het Huis van Afgevaardigden en 35 in de Senaat. Ook de leden van het Huis worden voor vier jaar gekozen en zijn tegelijk aan de beurt om af te treden. De sena toren hebben zitting voor de tijd van 6 jaar. Ook op dit verkie zingsterrein speelt zich een vin nige strijd af tussen republikei nen en democraten. Het gehele Huis van Afgevaar digden moet thans opnieuw worden gekozen. Het telt 435 leden waarvan de verdeling is: democraten: 231 republikeinen: 200 onafhankeli.iken: 1 vacatures: 3 De democraten hebben een meerderheid 27. In de Senaat zijn er deze keer 35 nieuwe zetels te bezetten, als het gevolg van het overlijden van drie senatoren. De verdeling is: democraten 49 republikeinen: 47 Democratische meerderheid 2. Verkiezing gouverneurs Van de 48 gouverneurs van de staten moeten er 30 nieuw geko zen worden. Deze 30 gouver neurschappen zijn thans verdeeld over 15 democraten en 15 repu blikeinen. De verdeling van de 48 is: 25 republikeinen en 23 de mocraten. De republikeinen heb ben dus de meerderheid het aantal gouverneurs. onder De politieke partijen Het partijensysteem in de V S. is bijna zo oud als de geschie denis van de republiek. Mis schien nog wel ouder. Want reeds in de dagen van de Engelse kolo niën, die later zouden overgaan in de U.S.A., treft men een par tij aan van de meer aanzienlijken en een zgn. volkspartij. Men mag evenwel in deze partijen geen voorlopers zien van de heden daagse. Kort na de Onafhanke lijkheidsverklaring kwamen er geen politieke partijen voor in de vorm, zoals wij die kennen. Waarschijnlijk moet dit te wij ten zijn geweest aan de afkeer, die figuren als Washington en zijn naaste medewerkers hadden van politie'ke organisaties. Zij waren teveel Europeaan nog, om niet te weten, dat de politiek ook een slechte zijde heeft en zeker de politieke partij, wan neer zij in dienst wordt gesteld van minder fraaie doeleinden, zo als persoonlijke bevoordeling en machtsstreven. Toch betekende het in de tijd van Washington ook weer geenszins, dat er geen politieke tegenstellingen beston den. Deze waren er terdege Zelfs in de boezem van zijn eer ste kabinet. Het zou evenwel geen halve eeuw meer duren, of het par tijenstelsel was dermate ingebur gerd, als had het altijd bestaan. Deze politieke formaties vonden hun oorsprong in bestaande te genstellingen tussen industriëlen en agrariërs. De scherpe kantjes kwamen nog sterker tot uiting, toen de jonge republiek met eco nomische moeilijkheden had te worstelen. De industrieën hingen de „eenheidspartij" aan. Het was de partij der federalisten, waar toe de eerste twee presidenten behoorden. Het doel was een sterke centralisatie te bereiken en het tegelijk ontwerpen yan maatregelen tegen de buiten landse concurrentie. De agrarische bevolking ver zette zich danig. De landbouwers en veehouders moesten toch hoofdzakelijk in hun bestaan voorzien door middel van de uit voer der producten. Zij waren bang het Europese afzetgebied te verliezen en tekenden protest aan tegen de plannen der Fede ralisten om de industrie te be schermen. De agrariërs waren voorstanders van decentralisatie en liberalisatie van het handels-^ verkeer. Omstreeks 1800 schaarden de boeren zich achter Thomas Jef ferson, die een nieuwe partij stichtte. De naam was die van Republikeinse partij, een naam echter die niets heeft uit te staan met die van de huidige republi keinen. In deze partij ontstonden tegenstellingen; de zgn. oud-repu blikeinen en de jong-republikei- nen sproten eruit voort. Nog la ter deden de „nationaal-republi- keinen" en de „democratische re publikeinen" hun intrede. Uit de laatste groep zijn de democraten voortgekomen. Behalve de twee grote partijen zijn er ook steeds splinterpartijen voorgekomen. Zij hebben echter op het politieke gebeuren in de V.S. weinig invloed uitgeoefend. VATICAAN IS NEUTRAAL VATICAANSTAD De Osser- vatore Romano meldde gisteren dat het Vaticaan geen enkele voorkeur heeft voor een van beide candidaten voor het Ame rikaanse presidentschap. Het Va ticaan oefende scherpe critiek uit op een artikel in het Italiaan se communistische blad Unita waarin gezegd werd dat Eisenho wer door het Vaticaan werd ge steund en eveneens werd een be richt in de Civilta Cattolica dat het Vaticaan pro Stevenson zou ziin. tegengesproken. Generaal Dwicht Eisen hower, thans 62 jaar. de can didaat der republikeinen, be hoort zonder twiifel tot de meest bekende bevelhebbers uit de geschiedenis der krijgs kunde. Alleen reeds de „in vasie" tijdens de Tweede Wereldoorlog, welke operatie onder naam Over-Lord" ge schiedde. maakte hem wereld beroemd. Toch was deze boe renzoon uit Texas, zelfs m het begin van de laatste oor log. nog een onbekend man: één van de vele kolonels uit het Amerikaanse leger. In de Eerste Wereldoorlog diende hij als vooraanstaand tank- deskundige. Na 1918 hield Eisenhower zich bezig met militaire studies. Als naaste medewerker van MacArthur organiseerde hij op de Phili- pijnen de luchtmacht van dit gebied. Na het uitbreken van de vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Japan in December '41 werd hij terug geroepen naar Washington om de leiding op zich te nemen van de afdeling oorlogsplan nen van de generale staf. Ziin taak was de strategische ope raties voor te bereiden voor alle frontgebieden. Generaal Marshall benoemde hem in 1942 tot bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa. In de daarop volgen de maanden voerde Eisen hower het bevel over de lan dingsstrijdkrachten in Noord- Afrika. In November 1945 volgde zijn aanstelling als stafchef van het leger en in December 1950 werd hij op perbevelhebber van de N.A. T.O.striidmacht. een functie die hij op 31 Mei 1952 over droeg aan generaal Ridgway. Daarop volgde ziin vertrek naar de Verenigde Staten, om zich op de verkiezinesactie voor te bereiden. Onze dubbele minister voorbeeld voor Amerika NEW-YORK Het feit, dat Nederland twee ministers van buitenlandse zaken heeft, heeft in de Verenigde Naties belang stelling gewekt. Op verzoek van de N.B.C. (National Broadcasting Cy.) heeft mr. J. M. A. H. Luns, een van onze twee ministers van buitenlandse zaken, de reden hiervoor in een televisie-vraag gesprek uiteengezet. De N.B.C.-verslaggever, die het gesprek leidde, vroeg zich af of de beide ministers, die nu geza menlijk de verantwoordelijkheid voor „buitenlandse zaken" dra gen, elkander niet in verlegen heid zouden kunnen brengen. Hierop antwoordde minister Luns dat dit wel degelijk mogelijk was, vandaar dat minister Beyen (de ministerie-genoot van de heer Luns), mij bij mijn vertrek naar New-York heeft gezegd: „Denk er om, Joseph, gedraag „mij" goed", aldus zei minister Luns. Deze verklaring ontlokte de verslaggevers de verzuchting, die vele Amerikaanse journalisten in deze tijd uit het hart gegrepen zal zijn, dat alle moeilijkheden der Amerikaanse presidentsver kiezingen wellicht zouden kunnen worden opgelost, als dit Neder landse denkbeeld werd toegepast in de Verenigde Staten en men daar twee presidenten zou kun< nen kiezen in plaats van één. JOH. J. SPARKMAN, democraat RICHARD M. NIXON, republikein John Jackson Sparkman, de democratische candidaat voor het vice presidentschap, wordt beschouwd als een welsprekend pleiter voor internationale samenwerking. Als actief lid van de commissie voor buitenlandse zaken van de senaat behoorde senator Sparkman tot de Amerikaanse dele gatie bij de verdragsconferentie te San Francisco. Hij stond ook aan het hoofd van de senaatscommissie, die het ontwerp voor het Japanse vredesverdrag opstelde. Aan al hetgeen de Verenigde Staten ondernamen om de samenwerking in de wereld te bevor deren, heeft hij zijn steun gegeven. Senator Sparkman was lid van de Amerikaanse delegatie bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties in 1950. Sparkman werd geboren op 20 December 1899 op een boer derij in de Zuidelijke staat Alabama. Sparkman, één van de elf kinderen van een pachtboer, doorliep de universiteit van Alabama en de „Alabama Law School". Als student werd hem de beker van de faculteit toegekend wegens zijn verdiensten voor de uni versiteit en werd hij gekozen tot „phi beta, kappa". Sparkman trouwde in 1923. In 1936 hield hij op met zijn advo catenpraktijk te Huntsville, Alabama, en werd lid van het Huis van Afgevaardigden. Tien jaar later werd hij tot senator gekozen. De enige dochter van Sparkman is getrouwd met een officier van de Amerikaanse marine. Sparkman geeft onderricht aan een Zondagsschool en preekt van tijd tot tijd in de methodistische kerk in Washington. Het Witte Huis in Washington, het officiële woonverblijf van de president der V.S. Richard Milhous Nixon is, met zijn 39 jaren, één van de jongste leden van de Amerikaanse senaat. In zijn korte loopbaan heeft hij de naam verworven een beslist tegenstander van het communisme te zijn en een vurig voorstander van de internationale samenwerking, zoals de Verenigde Staten die nastreven. Nixon werd op 9 Januari 1913 te Yorba Linda, Californdë, geboren. In deze plaats ging hij ook naar school. In zijn vrije tijd werkte hij bij zijn vader in de zaak; hielp kruidenierswaren rondbrengen en bediende de benzinepomp. Hij doorliep het „Whittier College" en de „Duke University Law School" in Durham, Noord-Carolina. Als voorzitter van de studentenvereni gingen van beide scholen ontwikkelde Nixon zijn talent als spreker in het openbaar, hetgeen hem later goed te pas zou komen. Van 1937 tot 1942 was Nixon advocaat in Whittier, Califomië. Gedurende de tweede wereldoorlog diende hij vier jaar als officier bij de Amerikaanse marine. Zijn politieke carrière begon in 1946, toen hem door de leden van een comité van inwoners uit Los Angeles verzocht werd zich verkiesbaar te stellen voor het Huis van Afgevaardigden. Hij werd dat jaar gekozen en twee jaar later herkozen. In 1950 brachten de kiezers hem voor zes jaar in de Senaat. De vrouw van senator Nixon, Patricia, helpt hem als onbe taalde secretaresse. Zij zijn getrouwd in 1940 en hebben nu twee dochters. Nixon behoort tot het kerkgenootschap der quakers.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5