V.V.V.Heiloo Vooruit Hek langs Hoornse vaart zal niet voldoen Agenda Tentoonstelling Matthien Wiegman K.A.B.-hoekje V| nylons Gerard Worm Ongeval met dodelijke afloop Binnenkort viering van negende lustrum Berm niet langer speelplaats! Bond Zonder Naam Alkmaarse politie won in Amsterdam Zaak-F onteij 11 voor Hoge Raad Kapelaan Voets gaat heen Dieseltreinen Alkmaar-Hoorn? MARKT en BEURS Payina Z WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 In „Salomé" brandt een hart-verschroeieiid vuur ALKMAAR Rond de laatste eeuwwisseling telde de Alkmaar- se Ambachtsschool onder haar leerlingen een zekere M. Wieg man, wiens vader onderwijzer was in Spierdijk. Hij volgde de opleiding voor huisschilder. Dezer dagen wordt in het Stedelijk Museum van hetzelfde Alkmaar een grote tentoonstel ling gehouden van het werk van een van Neerlands grootste beel dende kunstenaars, Matthieu Wiegman, aan wiens omvangrijk oeuvre dit jaar in het hoofdste delijk museum, ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag een eretentoonstelling werd gewijd, welke geopend werd door de Minister van Onderwijs. In zestig jaar werd de onbe kende ambachtsscholier de Père Noble zoals Jan Engelman hem noemde van de Neder landse schilders. Een kunstenaar met een internationale reputatie, erkend ook in zijn eigen land, waar hij voorzitter is van de Commissie tot toekenning van 't Koninklijk subsidie aan jonge kunstenaars. Ter gelegenheid van zijn ere tentoonstelling in Amsterdam hebben wij uitvoerig de schil- dersloopbaan van Matthieu Wiegman „van Willibrord tot Salomé geschetst; wij achten er ons daarom van ontslagen, om, nu een groot deel van zijn werk in het Alkmaars museum te zien is, dat nogmaals te doen. Wij willen volstaan met erop te wijzen, dat veel van het werk, dat het Amsterdamse publiek te zien kreeg ,ook hier een plaatsje vond en dat er zelfs weer enkele nieuwe doeken aan werden toe gevoegd. Want de „jeugdige grijsaard, zoals dr. N. R. Vroom, hoofd van de Afd. Kunsten van het Ministerie van O. K. en W. hem in zijn openingswoord noemde, werkt onvermoeid voort, zich steeds vernieuwend. Wij zien hier zijn landschap pen en stillevens, zijn portretten en figuurstukken in de helle kleuren van zijn zonnig paiet. En als middelpunt uitgangs punt voor nieuwe werken, zei dr. Vroom hangt er ook het monumentale doek „Salomé", dat wij reeds eerder uitvoerig hebben besproken. Laten wij ditmaal volstaan met aan te halen, wat Wiegmans geestverwante vriend, de pries ter-schilder Jean Adams van dit visionaire schilderij zegt in een „Studie van het werk van een Geslaagd ALKMAAR Aan de Ge meente-Universiteit te Amster dam slaagde voor het candidaats- examen geschiedenis de heer K. M. v.d. Sterre te Alkmaar. Dierenbescherming ALKMAAR Maandagavond plm. 11 uur is zwervend aange troffen op de Bergerweg een mooie lichtbruine middelmatg grote Keeshond (teef, 1 jaar oud, staande oren, zwart masker). Is vermoedelijk uit een auto gezet. Aangereden een mooie herders hond. Inlichtingen te bekomen bij de burgemeester van Heer- Hugowaard. Adres: Inspecteur C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. Dierenbescherming ALKMAAR Zwervend zijn te Alkmaar op de Nieuwlander- singel aangetroffen een blauw grijs poesje, plm. 6 maanden oud; in de Waterschapstraat een zwart poesje, plm. 4 maanden oud. Sinds enige weken zwerft in de om geving van de Kinheimstraat een middelmatig grote smoushond, wit-geel, reu, plm. 1 jaar oud. Te Heiloo is Zondag komen aanlopen bij de Heer H. Lodel, Hogenweg no. 9 een wit hondje, zwart kopje, reu, plm. 5 maanden oud. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. Voor onze leden. Elk rechtgeaard lid weet, dat de K.A.B. een eigen Retraitevereni ging rijk is, een instelling van de K.A.B. dus, en dat zij het geeste lijk welzijn op het oog heeft van al onze leden en hun gezinnen. Ook het uwe! Hebt gij, lezer, nog nooit van deze club gehoord? Luister eens welk doel zij na streeft: de bevordering van regel matige deelname aan de besloten Retraiten. En daar gaat gij dus nu ook aan deelnemen, nu ge dit weet; prachtig! „Oh, horen wij U nu zeggen, daar komt de aap uit de mouw. Maar wü zijn geen kloosterlingen; dat is niks voor ons, en bovendien dat kost geld en tijd. Nee, we zien er geen brood in Ge vergist U echter, beste vrienden, indien ge zo redeneert. Indien de Kerk voorschrijft, dat religieuzen en priesters regelma tig aan Retraites deelnemen, dan betekent dit, dat gij, die voort durend moet strijden voor het dagelijks brood, in een heidense maatschappij, waar verdorvenheid en ongeloof de boventoon vieren, zéker een Retraite nodig hebt! Broodnodig! Ook in Uw werk milieu zult ge waarnemen de grauwe sleur, vervlakking en ver- materialisering. Deze bedreigen ook Uw gelo'ofsleven en een goed ding om Uzelf op peil te houden, is de Retraite. Want de mens leeft niet van brood alleen. Maak U een paar dagen los van alles, zoek een gelegenheid. Dat kan; waar een wil is, is een weg! En wat de kosten betreft, die kunnen geen bezwaar vormen. Geef U op als lid en spaar een dubbeltje of meer per week. Ge krijgt dan nog een flinke reductie, en gij bouwt aan Uw geestelijke welstand. Wie nog redenen vindt om niet aan de Retraite deel te nemen,, bedriegt zichzelf. Via uw vakafdeling zult U wellicht ook nog meer van Uw eigen Retraitevereniging horen en kunt U zich opgeven bij onze propagandisten, die gaarne alle inlichtingen verschaffen. Maar als gij zolang niet kunt wachten, hier is ons adres: Retraitevereniging „St. Petrus Canisius, Huygen- straat 35a, Alkmaar". Het Bestuur: J. Huisman, voorzitter: L. Stroo, secretaris; A. Louter, penningmeester M. Constant, Propaganda. groot katholiek kunstenaar" schreef. „In dit monumentale doek zegt Jean Adams ligt iets van een professie; niet bij wijze van litteratuur of romantiek, maar in het visioen, waarom de kun stenaar gestreden heeft in de eenzaamheid van zijn hart, met het bloed van zijn hart. Een tempel, waar op de pijlers va nliohtzinndgheid, oppervlakkigheid en wereldsheid het kwaad steunt in zijn hori zontale drieëenheid ,is wanke lend. De decadente macht van Salomé is uitgegloeid, is een de solate zonsondergang, leeg en slechts nog decoratief, sinds het hoofd van St. Jan de nieuwe zonsopgang is, die gloren gaat. Met een verhevigde schilders kunst staat dit visioen nu te glanzen in de verworvenheden van een halve eeuw aan compo sitie en kleur, ja ook: aan „abstractie". Modern, groots, volgehouden, verheerlijkend en aantijgend. Een waarachtigheid, waarvan het bezit slechts dra matisch kon veroverd worden en waarvan een uitstraling voor de katholiek nog altijd de schoonheid is. Het zal met dit schilderij vergaan, zoals het ver ging en nog vergaat met de twee andere, St. Willibrord en het Laatste Avondmaal, waarmee 't in de triptiek staat van een hevig kaholiek leven. Het zal lof oogsten èn blaam. Naarmate de blaam groter is, zal de ware lof ook groeien. De blaam, die ongetwijfeld het deel zal zijn van dit leven en Godverheerljjkend werk is zijn kracht, evenals de glorie, die er diep in de kleuren is, zijn kracht is. In de chaotische wereld is deze Salomé een verlossfend ge beuren, al zal er uit 't front van het vijandelijk leger nog zozeer geschoten worden. Hoogstens zal de houten mantel van het stei- gerwerk in brand gaan staan en zal het lijken op „La Cathédrale engloutie". Meer troostend en hoopvoller dan het muziekstuk van Debussy is, dat er in dit schilderij dat ander en harten- verschroeiend vuur brandt, waar van Iemand heeft gezegd: „Ik ben een vuur op aarde komen brengen en ik wil, dat het brande". En hier brandt het". Aldus Jean Adams, pastoor van Nunhem in Limburg. Wij willen er niets aan toevoegen. Het zegt genoeg. Fr. O. WERKSTER WEGENS OPLICHTING VOOR DE RECHTBANK ALKMAAR Een werkster uit Haarlem, die op bezoek was bii een familielid hier ter stede, wilde het koffieuurtie opvroln- ken met het eten van banket en gebakjes. Op een mooie dag in Mei ging ze naar een banketbak ker en bestelde ten name van iemand in de Maclaine Pontstr. een taart en zii nam een banket- staaf mee. Tegelijk met de be stelling van de taart zou ook het banket betaald worden. Later is natuurlijk gebleken, dat de be stelling van de taart maar een verzinsel is geweest. Op 20 Aug. herhaalde zii het .spelletje met hetzelfde succes bij een andere banketbakker. Zii bestelde ge bakjes, die later bezorgd zouden moeten worden en een zestal n„-, 7;; mee. De betaling zou nu wederom geschieden bij het be zorgen van de overige gebakjes. Natuurlijk bleek wederom, dat de bestelling maar gefingeerd was. De Officier van Justitie eis te een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Uit spraak over 14 dagen. (Advertentie! Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER WOENSDAG 5 NOVEMBER BIOSCOPEN: REX: Kindersmokkel, 18 jr CINEMA Detective Story volw. VICTORIA: De vrouw in de schaduw, 18 jaar. HARMONIE: I'll see you in my Dreams, alle leeft. Voor stellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek Kruisinga, Koorstraat 59, Apotheker G. Kruisinga. TENTOONSTELLING: Dolly- towh Hotel Victory tot Zon dag a.s. des avonds 10 uur. CAFE TOM: 8 uur H.K.W. WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur Rode Kruis. DONDERDAG: Hoog water: 10.20 en 22.20 Laag water: 4.30 en 16.30. ALKMAAR Gistermiddag om circa vijf uur had aan het begin van de Middenweg van Heerhugowaard een ernstig ver keersongeval plaats, dat aan de melkhandelaar A. Bakker, Ver- dronkenoord, alhier het leven kostte. Komende uit de richting Alkmaar werd de heer Bakker op zijn fiets aangereden door een vrachtauto bestuurd door de heer Kout. De wielrijder kwam via de motorkap tegen de voorruit van de auto tereoht en viel daarna met ernstige hoofd wonden op de grond. De pastoor van Heerhugowaard-Zuid, door de heer Kager gewaarschuwd, heeft het slachtoffer nog de H. Olie toegediend, waarna het slachtoffer naar het St. Elisa- bethziekenhuis werd vervoerd, alwaar hij spoedig aan de gevol gen overleed. Hij laat een vrouw en vijf jonge kinderen na. Biljarten De Oude Poorter Alcmaria Victrix 1410 ALKMAAR. Onder grote spanning werd gisteravond de eerste ontmoeting verspeeld tus sen bovengenoemde teams. „De Oude Poorter" heeft op eigen terrein de overwinning bevoch ten. Of zii over veertien dagen weer op Dinsdag hun voorsprong kunnen handhaven, valt te be zien. In ieder geval de eerste winst is binnen. Toch geloven wii dat Alcmaria op eigen ter rein ziin tegenstander nog aardig zal dwars zitten. J. Maasdam 55 A. Meijering 48 A. Lover 69 H.Smorenberg 65 28 60 75 71 50 62 79 J. Dekker S. Weel H. Vet H. Dekker Th. Liefting A. Hoving M. Hensy P. Hoogland 100 P. Telleman 85 G. v. d. Berg 144 P. de Jong 50 J. Kloet 22 J. Huiberts 65 T. v. Egmond 40 D. Vos 55 K. v. d. Stok 26 H. Hecker 65 J. Paauw 51 Fr. Huiberts 19 J. Jansen 60 37 37 29 29 25 25 23 23 34 34 22 22 16 16 25 25 23 23 19 19 25 25 14 14 10 12 7 6 13 18 10 6 7 18 16 19 57 10 4 14 9 9 6 7 10 6 15 1.48 1.29 2.30 2.24 1.12 2.40 3.26 3.08 1.47 1.82 3.59 4.52 5.31 9.06 2.00 0.88 2.82 1.74 2.85 1.36 2.60 2.04 1.35 4.28 Verkoping ALKMAAR. Bij de op 30 October j.l. ten overstaan van Notaris mr. C. J. de Lange ge houden veiling bij opbod, werden in bod gebracht: het huis en erf aan de Lindegracht no. 23 te Alk maar op f 1160.het huis en erf aan het Fnidsen no. 41 te Alkmaar op f 1760.De afslag blijft bepaald op Donderdag 6 November a.s. in het koffiehuis 't Gulden Vlies aan de Koorstraat te Alkmaar, des avonds 8 uur precies. Uil het politierapport Gisteren heeft op de Frieseweg tussen de Noorderkade en de op rit van de Friesebrug een aan rijding plaats gehad tussen twee wielriidsters waarbij een 16-jarig meisje uit Heiloo haar arm brak. Met een ziekenauto werd zij naar het Centraalziekenhuis vervoerd. ALKMAAR Bewoners van de Hoornse Vaart en aangren zende straten hebben een tijd geleden het college verzocht, te willen bevorderen, dat door een afscheiding langs de vaart ver- drinkingsgevallen zouden worden onmogelijk gemaakt, althans be perkt. B. en W. hadden het voor nemen, dit najaar nog de berm langs de Hoornse Vaart een meer verzorgd aanzien te geven. Dan zal met medewerking van de ouders, de berm niet langer als speelgelegenheid door de kinde ren worden gebruikt. Het college meent, dat het aanbrengen van een hek langs het water een precedent zou scheppen, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien, gezien het grote aantal grachten, vaarten en sloten, dat in deze gemeente aanwezig is. Eerstens zijn er bezwaren van financiële en aesthetische aard, maar daar komt nog bij, dat het niet denkbeeldig is, dat in geval van een plaatselijke vernieling van de afscheiding door de jeugd en het niet onmiddellijk herstel len daarvan door de gemeente, de laatste aansprakelijk zou worden gesteld, indien een kind juist tengevolge van deze ver nieling te water zou raken. Ove rigens merkt het college nog op, dat ook het plaatsen van een hek het verarinkingsigevaar niet geheel zal opheffen. De minderheid van het college meent, dat op de Hoornse Kade sprake is van een uitzonderings geval: de berm langs het water is bijzonder steil en Hoornse Vaart is ter plaatse zeer diep. Zij stelt daarom voor, in de berm een opvanghekje van har monicagaas, hoog 'n halve meter aan te brengen, waardoor het aantal ongelukken zal worden beperkt. De kosten van dit hekje zullen f 4000.bedragen. De meerderheid van B. en W. meent, dat tal van gevaarlijke plaatsen in Alkmaar voorkomen, en de Hoornse Vaart niet het karakter draagt van een uitzon deringsgeval. Zij meent voorts, dat een hekje van een halve meter hoog, niet zal kunnen ver hinderen ,dat kinderen daarover heen klimmen, terwijl het tevens het reddingswerk zal belemme ren, wanneer eenmaal een kind hoe dan ook, toch te water is geraakt. De meerderheid van het col lege stelt dus voor, de berm in behoorlijke staat te doen bren gen en aan de adressanten te verzoeken een beroep te doen op de medewerking varl de ouders om hun kinderen de berm niet meer als speelplaats te laten ge bruiken. HEILOO. Gisteravond heeft de V.V.V. „Heiloo Vooruit" de jaarlijkse algemene ledenver gadering gehouden in De Oude Herberg, waarop slechts weinig leden aanwezig waren. De diverse jaarverslagen ver kregen de goedkeuring. In ziin jaarverslag herinnerde de secretaris, de heer P. Avis, aan de gebeurtenissen in het af gelopen boekjaar, dat liep van October 1951 tot October 1952. Momenteel zijn er 239 leden. Het bestuur heeft wederom met alle mogelijke activiteit getracht het de pensiongasten naar de zin te maken. Ondanks het minder gunstige zomerweer was het be zoek niet slecht. Eind Julibegin Augustus waren er 1530 gasten in Heiloo. In totaal zijn er 2500 geweest. De verblijftijd was doorgaans een week. Financiën De ontvangsten en uitgaven sloten op een bedrag van 1.736.26. Aan contributies kwam een bedrag van ƒ548.50 binnen. De plaatselijke acties vergden 1.025.45. Het nadelig kalsaldo (vorig jaar ƒ78.60) was slechts 7.06. Aan subsidie werd ont vangen 1.140.55. Het salaris van de secretaris werd van 75.- per jaar op 100.- per jaar ge bracht. gezien de talrijke werk zaamheden. die het V.V.V.-werk hem op de schouders legt. De begroting sloot in ontvang sten en uitgaven op een bedrag van ƒ1.825.-. Aan subsidie wordt van 1.825.-. Aan subsidies wordt verwacht een bedrag van 750.-. van plaatselijke acties verwacht men 500.-. terwiil ze naar raming ƒ1.000.- zullen kos ten. Post onvoorzien 92.94. Uitbreiding machinefabriek ALKMAAR Met het oog op de uitbreiding van de Nederland se Machinefabriek „Alkmaar" N.V. is door de directie verzocht, gedeelten van het Raaksje en het Wolfpad aan het openbaar ver keer te onttrekken. B. en W. zijn voornemens, dit niet eerder te laten ingaan, dan nadat de ver breding van de Compagniestraat, de Schelphoek en de Zuiderplein- steeg gereed zal zijn. Daarom stellen zij in de eerst volgende raadsvergadering voor, voor de bovengenoemde verbre dingen een crediet van 30.000, beschikbaar te stellen, van de Machinefabriek een bedrag te aanvaarden, als vergoeding over eenkomstig de kosten van boven bedoelde werken en tot een ma ximum van 30,000,vervolgens mgt de N.V. een ruiling van grond aan te gaan, waarbij de N.V. ge deelten van het Wolfpad en het Raaksje in eigendom verkrijgt, terwijl de N.V. aan de gemeente overdraagt de haar toebehorende stroken grond langs Compagnie straat, Schelphoek en Zuider- pleinsteeg. Dolly-Town Uitbeelding van deugden en ondeugden ALKMAAR. Dolly-town, in gericht in de Marijkezaal van Hotel Victory en geopend tot Zondagavond tien uur, heeft in Alkmaar sinds Zaterdag van de vorige week al 3250 bezoekers opgeleverd. Donderdagavond wordt (over het totaal gerekend) de millioenste bezoeker verwacht. Deze krijgt van de Bond Zonder Naam een boekwerk aangeboden. Deze poppententoonstelling mag men uniek noemen. Zij geeft een allegorische voorstelling van al het goede en kwade van de mens, wat hij doen en wat hij laten moet. En het is waarachtig te hopen, dat alle bezoekers in prac- tiik zullen brengen wat de poppen hun hebben geleerd. Deze poppen zijn 2 jaar ge leden „aangekleed" door de zus ters en patiënten van de Psychia trische Inrichting Sancta Maria te Noordwijkerhout. De décors zijn van de Bond zelf uit ver vaardigd. Op originele wijze beel den zij uit wat de organisator der tentoonstelling door middel van zijn slagzinnen aan de wereld tracht te leren. Als trekpleister is op deze ten toonstelling bijzonder attractief de miniatuur-kermis, die men zelf in werking kan stellen door een kwartje in het bewegings mechaniek te werpen. Tevens mag men de naam van een grote pop raden, die onder de juiste inzen dingen wordt verloot. Tenslotte wordt de aandacht gevraagd voor de actie „Mensen in Nood". Er is een stand van goederen, die reeds door Alk- maarders geschonken zijn. Met deze actie stimuleert de Bond Zonder Naam de daadwerkelijke beoefening van de naastenliefde. Nadat de urgentie van ieder ge val afzonderlijk terdege is onder zocht, worden die mensen ge holpen waar door geen enkele andere instantie iets kan worden gedaan. Uit het aantal bezoekers blijkt al het geweldige succes van de tentoonstelling, die een grote pa-e dagogische waarde bezit. Het hoofdmotief is telkens de daadwerkelijke naastenliefde. De poppen stellen de gewone mensen voor: alle standen zijn vertegenwoordigd, van de een voudigste arbeider tot de makers van de grote wereldpolitiek in de U.N.O. Bij de vergadering van de U.N.O., Waar men alle naties ver tegenwoordigd ziet, staat aange geven: Naastenliefde kent geen politieke kleuren. Verderop ziet men een invalide een Duits sol daat een hand geven: vergeef en vergeet; bij bouwlieden, die sa menwerken aan de bouw van een huis: weest eensgezind. Alle mo gelijke terreinen van het mense lijk leven worden bestreken, ge hekeld of geprezen, al naar ge lang dat nodig is. Wij bevelen een bezoek warm aan. En het is zo gemakkelijk. Op een wande ling door de stad kan men even het Victoryhotel binnen wippen: de toegang is voor ieder gratis! Sportgebouw De ontvangsten en uitgaven sluiten op een bedrag van 1.648.25. De begroting voor het volgend jaar sluit in ontvang sten en uitgaven op een bedrag van ƒ1.661.18. Kapitaaldicnst V.V.V. Vermogen en positie op 30 September: Boekwaarde inven taris ƒ523.30. Batig slot on 1 Oc tober 1952 ƒ766.24. Subsidie 1951 —1952 tegoed van de gemeente ƒ250.-. Naar aanleiding van een be spreking over de contributie stelde de heer H. C. Groot voor een statutenwijzing aan te brengen, waarbij het lidmaat schap van de V.V.V. gebaseerd is op een uniforme contributie welke thans voor de meeste leden op 2.50 staat. In de sta tuten staat, dat minstens een contributie van 1.- moet worden betaald, wil men lid ziin van de vereniging. Er ziin enkele leden (doorgaans de oudere), die 1.- 1.50 of 2.- betalen, doch dit werd door hem als een onjuiste toestand gezien. Het bestuur zal een wijziging op dit punt ont werpen. Bij de bestuursverkiezing wer den herkozen de heren P. Bak ker en P. Avis. De heer Jac. van Gemeren werd bii accla matie tot ere-lid benoemd. Vorig jaar trad de heer Van Gemeren definitief als voorzitter af en werd vervangen door de heer Strötzel. De heer Van Gemeren. die momenteel 81 jaar is, heeft vijf en veertig jaar deel uitge maakt van het bestuur, waarvan ongeveer twintig jaar als voor zitter. In de plaats van de heer Van Gemeren werd in het be stuur gekozen de heer J. J. de Graan. Zomernroerramma De voorzitter van Het Ontlui kende Roosje heeft aangeboden wederom onder auspiciën van de V.V.V. een uitvoering te geven Ook ligt het in de bedoeling wederom een bloemencorso te houden. De heer La Mar stelde voor een permanente commissie te be noemen voor de opvoering van een toneelstuk. Misschien zou voor elke andere plaatselijke actie telkens een aparte com missie benoemd kunnen worden, die vroegtijdig de voorbereidin gen ter hand neemt. De heer Avis vond dat niet nodig. Hij was bang, toch niet genoeg medewerkers te kunnen vinden. Hij wilde meer rekenen op steun van actieve bestuurs leden van de verschillende ver engingen. die aan plaatselijke acties willen medewerken. De heer Groot gaf het bestuur in overweging ook in Heiloo een wedstrijd in het leggen van bloemmozaieken tijdens het bloe mencorso te stimuleren. De heer Heynis wilde een wedstrijd houden in het onder houden van voortuintjes. De voortuinen vooral moeten er netjes uitzien om het dorp een vriendelijk aanzien te geven. Negende lustrum De V.V.V. bestaat thans viif en veertig jaar. Het ligt in de bedoeling binnenkort dit feest te vieren. De voorzitter van de federatie, de heer Dinkelberg. zal uitgenodigd worden een spreek beurt te houden: voorts zullen er enkele films worden vertoond. De feestavond wordt toeaanke- l"k gesteld voor leden met elk een introducé. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 23 tot en met 30 October 1952 en te bevragen aan het bureau van politie te Alk maar van 17 tot 18 uur op ka mer 14, le etage, op de Maan dagen. Woensdagen en de Vrij dagen. Hondenpenning, pakje met on- derkleding, shawls, duimstokken (2 stuks), gewicht, alpinomuts, ritssluiting, ceintuurs, badbroek- je met handdoek, kindertasje, speldje (souvenir), portemon- naie's met inh.., handschoenen, armbanden, speelgoedbeestje, geldsbedragen, schakelarmbandje, zegelring, capuchons nylonkouseri sleutels (diverse), alpinomuts, halsketting, damestasje met inh., Noorse want (2 stuks), stuk zeildoek. wanten, vulpennen, pakje met inhoud, hamer, gou den ring, auto-buitenband, schortje, zakdoek, portefeuille met inhoud, combinatietang, pad- vindersriem, ballpoint met étui, haarstrik, kerkboek, passer, kin- derbril, bril met étui, notitie boekje, zakdoek, zakkammetje, hondenpenning, kousen, vulpot lood, beddegoed. étui met rozen krans en geldsbedrag, kerkboek je. K.A.V. afd. Naaicursus ALKMAAR Men verzoekt ons om opname van het volgende Op de cursusavond welke elke Woensdag van half acht tot half tien wordt gegeven, kunnen nog enige dames worden ingeschre ven. Lesgeld 30 cent per week. Onder leiding van deskundige kninsters kunnen 'alle kleding stukken worden vervaardigd. Het Bestuur ACHT MAANDEN GE-EIST VOOR OPLICHTING ALKMAAR. Gistermorgen moest zekere L. G. B. uit Uit geest voor de Alkmaarse arron dissementsrechtbank verschijnen ter zake van oplichting van 2.25. Hij vervoegde zich op 26 Augustus j.l. bij de Alkmaarse familie B„ waarvan hij alleen het twaalf-jarige zoontje Arie thuistrof. in gezelschap van zijn vriendje. Arie's ouders waren die dag niet thuis, doch zii had den enig geld klaar gelegd voor het geval er iemand aan de deur mocht komen. De man vertelde het jongetje dat hii een bedrag van 2.25 kwam innen voor het pensioen fonds van ziin vader. De jongen was echter pienterder dan hii dacht en hij moest enkele nete lige vragen beantwoorden. Toch gelukte het hem de betaling een normale sfeer te geven, maar de iongen stond erop. dat hij een kwitantie kreeg. Deze kwitantie werd ondertekend met een valse handtekening. De man kon wor den opgespoord, maar gister ochtend verscheen hij niet voor de rechtbank. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van acht maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Uitspraak over veertien dagen In de gistermiddag gespeelde bekerwedstrijd heeft het team van „Alkmaar R.P." met 72 gezegevierd over het elftal van de Rijkspolitie te Water Am sterdam (R.T.W.A.) Deze overwinning kwam op 'n regelmatige wijze tot stand door een groot veldoverwicht; het technisch gehalte der tegenstan ders liet veel te wensen over en dat zij desondanks nog 2 doel punten konden maken, hadden zij te danken aan enige mede werking van de debuterende keeper Lt. Zijp, die echter na een weifelend begin, vooral in de tweede helft, uit het goede hout gesneden bleek te zijn. Reeds de eerste aanval van Alkmaar leverde een doelpunt op door goed doorzetten van Termaat, die rechtsbinnen was en deze middag buitengewoon actief. RTWA kon niet in zijn spel kcimen en moest zich voorname lijk beperken tot verdedigen en 't doel der gasten stond dan ook steeds onder druk. Uit een voor zet van Dingier wist Termaat op fraaie wijze no 2 in het net te deponeren 20. Bij een aan val van RTWA wist doelman Zijp de bal niet voldoende onder controle te krijgen en de stand werd 21. Kort hierop had Alk maar echter z'n antwoord weer klaar en Schoonbeek zorgde voor 3—1, terwijl uit een mooie throughpass van Teilegen, Ter maat z'n hattrick verrichtte 41. Even voor de rust verkleinde R TWA de achterstand tot 42 door een hard schot van z'n rechtsbuiten. Na rust weer hetzelfde spel- beeld met een overwicht van Alkmaar. RTWA probeerde door ver opdringen de aanval van Alkmaar in de buitenspelval te laten lopen, doch door snelle uitvallen wist Alkmaar in de 2de helft nog 3 doelpunten aan z'n totaal toe te voegen, n.l. door linksbinnen van Luit 2 maal en rechtsbuiten Dingier 1 maal, waardoor de stand op 72 werd gebracht. Jules de Vries solist bij de H.O.V. ALKMAAR Op Donderdag 6 November a.s. geeft de Haar lemse Orkest Vereniging haar 2e concert van dit winterseizoen in 't Gulden Vlies te Alkmaar. Diri gent is wederom Toon Verhey, terwijl de saxofonist Jules de Vries als solist zal optreden. Deze Nederlandse, in Zweden woon achtige kunstenaar, een van de weinige saxofonisten in het klas sieke genre, studeerde o.a. bij de beroemde Franse saxofonist Mar cel Mule. Behalve in de Scandi navische landen treedt Jules de Vries ook regelmatig in West Europa voor de radio op. Op het H.O.V.-concert zal hij de Suite „Scaramouche" van' Darius Mil- haud ten gehore brengen. Het verdere programma luidt: Ballet muziek uit „Rosamunde" van Schubert, alsmede de 5e Sympho nic van dezelfde componist, ter wijl het concert besloten wordt met een uitvoering van „El som brero de tres picos" van de Spaanse componist Manuel de Falla. Opgepast voor kuilen in de Korteweg H.H.WAARD In het wegdek van de Korteweg te Heerhugo waard komen verschillende ge vaarlijke kuilen voor. Vooral bii avond is tiet hier hier voor fiet sers 'in de eerste plaats oppassen. Zo gebeurde het vorige week dat een fietser hier door een derge lijk gat kwam te vallen en zoda nig zijn hand blesseerde dat hii zich onder medische behandeling moest stellen en enkele dagen zijn werkzaamheden niet kon verrichten. Uitslagen Schaakclub V.V.V. ALKMAAR. De onderlinge wintercompetitie van de schaak club V..VV.. waaraan circa zes tig personen deelnemen, verloopt zeer vlot. De uitslagen van de derde ronde waren als volgt: Hoofdklasse: A. Beemsterboermr. R. Led- dy afgebroken; A. TegelR. Pii- ning 01; P. DeugdW. Kwak VtiA\ ir. G. FevolE. Kaiser 01; P. HoekstraD. Appel jr afgebroken. Eerste klasse: J. MaatsD. Appel sr. V,i/: N. TermaatA. v. d. Tak 10; J. de RuiterJ. Veis 01; G van BrenkP. v. d. Sluis 10: A. HaksteenH. Dagelet afge broken: A. SchaapsA. Vis af gebroken. Tweede klasse: F. HelderJ. Schuurman 10: F HolP. Holzman afgebroken: mej. BouwmanL. Nijman 10: GroenewoudBastiaanse 1-0; W. de WitA. Rozing 10; F. Bosch—P. Groeneberg 10. Derde klasse: W. PijningJ. de Wolf afge broken; B. VeltmanF. Wortel afgebroken; F. SchulzH. de Vries Maats 01; P. Ooyevaar T. Zanen V,V->\ F. v. d. Vliet J. van Ekeren 10. Vierde klasse: H. LansenJ. van Rosmalen 10; J. BakkerS. Duinmayer 10; Elzingamevr. De Jong af gebroken: N. BreebaartJ. Wes- semius 01; C. de Jongmevr. Veis afgebroken. Conclusie: Verwerping beroep 's-GRAVENHAGE. De advo caat-generaal bij de Hoge Raad, jhr. mr. van Asch van Wijck, nam gisteren conclusie in de smaad schrift-zaak van de thans 53- jarige ex sergeant-konstabel der Kon. Marine, A. H. Fonteijn. In dertijd vernietigde de Hoge Raad een arrest van het Amsterdamse Hof, waarbij F. veroordeeld was tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en f 100.boete. De zaak werd toen verwezen naar hte gerechtshof te 's-Gravenhage, dat een voorwaardelijke gevange nisstraf oplegde zonder geldboete. De advocaat-generaal concludeer de tot verwerping van het beroep. De Hoge Faad zal op 2 Decem ber a.s. arrest wijzen. W eersvertcach ting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. ENIGE REGEN Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en tijdelijk enige regen, voornamelijk in het noorden van het land. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur, matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en noord-west. ALKMAAR De WelEerw. heer B. Voets, kapelaan van de St. Laurentiusparochie alhier, is benoemd tot rector van het Pius- gesticht te Amsterdam. Wij ko men hierop morgen nader terug. Met ingang van 5 Januari wordt het spoorwegtraject Arn hemZutfen geëlectrificeerd. Dientengevolge zal het hier thans gebruikte dieselmateriaal vrij komen. De Kamer van Koop handel te Alkmaar heeft aan de Nederlandse Spoorwegen ver zocht dit ter beschikking komen de materiaal te gebruiken op het baanvak AlkmaarHoorn. (Advertentie) VALSHEID IN GESCHRIFTE ALKMAAR Gisteren heeft de gemeentepolitie procesver baal opgemaakt tegen 4 arbeiders alhier wegens valsheid in ge schrifte, waardoor zij zich ten onrechte in het bezit hebben ge steld van steungelden. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Ar- manna L., d. v. M. Visser en A. A. Kuiper; Theodorus J. G., z. v. J. Evers en E. Roosloot; Adriaan L„ z. v. A. Nol en A. Edens; Theodorus A., z. v. A. Bakkum en A. Stigter. Getrouwd: Foppe Bouma en Geertruida F. Kouwenberg; Her- manus W.. Fock en Johanna C. Tamis; Marinus van Loon en Trijntje Wagenaar. Overleden: Hester A. M. Ren ders 63 jaar; Louis van Gorkom, 74 jaar, geh. met W. Tollenaar; Redieuwtje Visser, 77 jr., wed van P. Haster. Alkmaar Geboren: Geertrui- da E„ dv P. A. Sneek en B. M. van Saaze: Martinus G., zv P. Bilars en A. Cornelissen, Hendri- na, dv W. J. Verkerke en G. Schoolderman; Laura A. R„ dv J. H Nieubuurt en H. M. E. Fongers; Elly, dv J. W. Brouwer en M. Krischko. Gehuwd: Pieter de Vries en Gardina Westra. Overleden: Dirk Stobbe, 79 j„ geh. met A. Kuperus. Schoolzwemmen URSEM In de St.-Bavo- school had 'n bijeenkomst plaats van de Z.E. Pastoor, Burgemees ter. Schoolhoofd. Schoolarts. Di recteur Overdekte Zweminrich ting te Alkmaar en een aantal ouders. De directeur zette 't nut van het zwemmen uiteen en hii wees op de hygiënische waarde. Na deze uiteenzetting werd be sloten, dat met medewerking van diverse instanties 2 klassen van onze parochieschool in Alkmaar de zwemsoort zullen gaan be oefenen. Van betrokken ouders wordt natuurlijk spontane mede werking verwacht. Burgerlijke stand PURMEREND - Geboren: Bernard Jan Hendrik, z. v. Hen drik Nicolaas Brugge en van Gijsberta Johanna Hendrik Jan sen. Overleden: Aagje Tol, oud 77 jaar, echtgenote van Johannes Selier; Petrus Dominicus Maria, oud 2 maanden, z. v. Johannes Lourencius Konijn en Margare- tha Agatha van. Diepen, wonen de te Beemster. Ondertrouwd: Theodorus Fran- ciscus de Lange, oud 20 jaar en Petronella Anna Theresia Mei- nen, oud 21 jaar; Sake Veenstra, oud 30 jaar en Hendrika Johan na Takkenberg, oud 24 jaar. LANGEDIJK. 6000 kg rode kool a 6.509.60. 6000 kg gele kool a 6.509.20. 10000 kg groe ne kool a 11.9013.50. b 9.50 10.70. 70000 kg witte kool 4.50 6.10. succes 5.60—6.50. deense witte 5.90. 13000 kg uien 22.30 22.80. grof 19.70. drielingen 23.60, 2500 kg peen b 12.00—12.30. c 9.90—11.20, 2000 kg bieten a 12.20 12.40. b 12.50. 6500 kg andijvie b 10.0017.30. 750 stuks bloem kool bl 8.60. A2 9.00. ALKMAAR. 761 koeien en 99 graskalveren. Prijzen: kalfs- koeien 700900. melkkoeien 800 1150, gelde koeien 525825, kalfsvaarzen 475650, gelde vaarzen 400600, graskalveren 200 400. stierkalveren 500 850. Handel goed. NRD-SCHARWOUDE. 5 Nov. 3000 kg peen b 12.50—12.60. c 11.40—11.60. d 7.30—8.00. 3600 kg kroten a 9.0010.30. b 12.1012.90, 10000 kg uien 2i.40 —22.00. grote 18.80—19.30. drie lingen 24.00, nep 33.00—34.00. 8500 kg andijvie 14.8019.00. 13000 kg rode kool a 5.709.60, b 4.505.40. 1700 kg groene kool a 10.2011.50. 3400 kg witte kool 3.504.00, 36000 kg succes witte kool 5.106.30. 8500 kg deense witte kool 5.807.00.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2