Katholieke groep in kabinet is zwak, zegt Mr. Oud RADIO Nieuw NATO-hoofdkwartier nabij Mueiichen- Gladbacli Toestand in de grote steden kritiek Enschedese recherche arresteerde een oplichter X0& 01^ an Yoets heen Itreinen ir-Hoorn? sn BEURS Algemene beschouwingen in de Tweede Kamer Vroeger de pauselijke wimpel9 thans waait de rode vlag programma GEESTELIJKE NOODGEBIEDEN Tragische cijfers der onkerkelijkheid onder intellectuelen en arbeiders Duitse belastingbetalers bekostigen Ook Nederlandse soldaten naar fonkelnieuwe stad •)*r WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 Pagina 3 rwachting door het K.N. Bilt. geldig van id tot Donder- REGEN kt met enkele n tiideliik enige amelijk in het het land. Over weinig verande- peratuur. matige en langs de kust ie wind tussen noord-west. De WelEerw. kapelaan van de parochie alhier, is ctor van het Pius- asterdam. Wij ko- srgen nader terug. van 5 Januari •orwegtraject Arn- eëlectrificeerd. *e zal het hier e dieselmateriaal Kamer van Koop- naar heeft aan de Spoorwegen ver eschikking komen- gebruiken op het aarHoorn. ertentie) IN GESCHRIFTE Gisteren heeft politie procesver tegen 4 arbeiders valsheid in ge- aor zij zich ten bezit hebben ge- ingelden. ijke stand Geboren: Ar- v. M. Visser en Theodorus J. G., en E. Roosloot; v. A. Nol en A. rus A., z. v. A. Stigter. Foppe Bouma en Kouwenberg; Her- ck en Johanna C. us van Loon en naar. Hester A. M. Rijn huis van Gorkom, met W. Tollenaar; isser, 77 jr., wed. Geboren: Geertrui- A Sneek en B. M tartinus G„ zv P. ornelissen, Hendri- Verkerke en G Laura A. R„ dv J. H. M. E. Fongers; Brouwer en M. ter de Vries en Jirk Stobbe, 79 j„ rperus. zwemmen In de St.-Bavo- biieenkomst plaats toor, Burgemees- Schoolarts, Di- iekte Zweminrich- ar en een aantal ecteur zette 't nut men uiteen en hii ygiënische waarde, nzetting werd be- medewerking van ïes 2 klassen van chool in Alkmaar zullen gaan be- betrokken ouders spontane mede- ht. ke stand Geboren: lendrik. z. v. Hen- Brugge en van nna Hendrik Jan- \.agje Tol, oud 77 van Johannes Dominicus Maria, z. v. Johannes ijn en Margare- Diepen, wonen- Theodorus Fran- oud 20 jaar en Theresia Mei- Sake Veenstra, Hendrika Johan- oud 24 jaar. 6000 kg rode 6000 kg gele 10000 kg groe- -13.50. b 9.50— witte kool 4.50 606.50, deense kg uien 22.30 drielingen 23.60. 12.00—12.30. c kg bieten a 12.20 6500 kg andiivie 750 stuks bloem- 9.00. 761 koeien en Prijzen: kalfs- melkkoeien 800 koeien 525825, 475650, gelde iuu. graskalveren ierkalveren 500 WÓUDE. 5 Nov. b 12.50—12.60. d 7.30—8.00. a 9.00—10.30. b kg uien 21.40 .80—19.30. drie iep 33.0034.00. de 14.80—19.00. ooi a 5.709.60, kg groene kool 3400 kg witte 36000 kg succes 6.30. 8500 kg 5.80—7.00. Dinsdagmiddag begonnen in de Tweede Kamer de alge mene beschouwingen over de Rijksbegroting. Achter de regeringstafel zat het hele kabinet met uitzondering van minister Luns, die de Ned. delegatie op de vergadering van de Verenigde Naties leidt. De eerste spreker was de heer Oud (V.V.D.), die zich eerst afvroeg of het in hel algemeen niet de voorkeur verdient, dat het algemeen politiek debat onmiddellijk na de Troonrede wordt ge houden. De heer Oud beantwoordde deze vraag bevestigend. Een schriftelijke voorbereiding acht te" hij niet nodig, omdat het toch grotendeels om een gedachten- wisseling tussen de fracties gaat. Voor deze maal had hij dienaan gaande geen voorstel willen doen omdat men daaruit politieke be doelingen had kunnen afleiden. Oordeel over kabinet. Tot zijn eigenlijke beschou wing komende, wenste mr. Oud de P.v.d.A. geluk met het suc ces, dat zij bij de jongste ka binetsformatie z.i. had behaald. De socialistische groep in het kabinet is kwalitatief sterker ge worden. Twee doorbraak-socia- listen zijn door de ..wasechte soc. democraten" v. d. Kieft en Don ker opgevolgd. De katholieke groep kwam hem daar tegenover zwak voor. De voornaamste man, prof. Beel, had z.i. bij de verdediging van de Grondwetsherziening gefaald. De ministers Luns en Witte hebben geen parlementaire ervaring. De oorzaak van de moeilijkheden om katholieke ministers te vinden, meende mr. Oud te kunnen vin den in gebrek van vertrouwen in de politiek van de K.V.P. Minis ter De Bruyn had weliswaar eni ge parlementaire ervaring, maar deze verzonk toch ook weer in het niet tegenover de socialisten. De C.H. kwam er bij mr. Oud niet veel beter af. Ir. Staf zal zich zelf ook niet als een eerste klas parlementaire figuur be schouwen. Van de jonge A.R.- minister Zijlstra moet afgewacht worden wat hij ervan zal kunnen maken. Vroeger is eens van een be paald kabinet gezegd, dat de pauselijke wimipel van de nok woei, thans kan men dat niet meer zeggen, aldus mr. Oud, nu waait de rode vlag van de nok. Uitslag verkiezingen. Mr. Oud verklaarde het suc ces van zijn eigen partij met overgang van kiezers van A.R. en C.H. naar de V.V.D. Deze kie zers zouden „de derde macht" genegen zijn, een gedachte waar voor zij binnen hun eigen par tijen geen weerklank hadden kunnen vniden. Wat het succes DONDERDAG 6 NOVEMBER HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws: 7.10 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender: 8.00 Nieuws en weerberichten8.15 Hoogmis 9.35 Waterstanden: 9.40 Schoolradio: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gramofoon; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchcon cert: (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen); 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws; 13.20 Gramofoon- muziek; 13.35 Pianorecital; 14.00 Promenade orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramo- foonmuziek; 15.30 Idem- 16.00 Bijbellezing; 16.30 Vocaal ensem ble: 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuzieik; i7.40 Voor dracht: 18.00 Gramofoonmuziek; 18.35 „Op de Stelling"; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten: 19.10 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.45 Toe spraak; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevarieerd programma; 21.45 Vragen aan voorbijgangers; 22.00 Reportage; 22.15 Viool en Mo- zartvleugel: 22.45 Avondoverden king: 23.00 Nieuws en S.O.S.-be- richten; 23.1524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00 —24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmu ziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoon; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nieuws: 8.15 Gramo foonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Gramofoonmu ziek; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet"; 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Amusementsmuziek; 12.00 Or gelspel: 12.25 „In 't Spionnetje"; 12.30 Land- en tuinbouwmède- delingen; 12.33 Gramofoon muziek: 12.50 „Uit het Bedrijfs leven": 13.00 Nieuws; 13.15 Me dedelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Lichte muziek; 14.00 „Ont moetingen met Christopher Blaze", hoorspel; 14.35 Orgel concert: 15.00 Voor de zieken; 16.00 Tussen vier en vijf: 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gramofoon muziek; 17.45 Regeringsuitzen ding: Mr. H. J. Wijnmaalen: „Het arbeidsrecht in Indonesië"; 18.00 Nieuws: 18.15 Sportproble- men; 18.25 Orkestconcert; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Jazzmuziek; 19.40 Orgel en zang; 20.00 Nieuws: 20.05 Om roeporkest; 21.15 „Een partij schaak", hoorspel: 22.25 Gevari eerd programma; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten: 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. van de groep-Welter betreft, had prof. Romme geschreven, dat elk biljet van de groep-Welter voor het raam van eenkatholieke werk gever stemmen voor de socialis ten had opgeleverd,. Volgens mr. Oud zouden echter de redevoe ringen van de heer De Bruijn dat resultaat hebben bewerkt. Politieke verhoudingen. De fractievoorzitter van de V. V.D. betoogde voorts, dat zijn groep zeker niet conservatief is. Met groepen als „De Vaderland se Kring" en „Burgerrecht" heeft de V.V.D. niets gemeen. Een on gehoorde aanmatiging vond mr. Oud het, dat prqf. Romme de ka tholieke werkgevers, ten koste van de liberale werkgevers, op een voetstuk plaatst. De sociale toestanden in Maastricht van vroeger spreken andere taal. En het verschil in progressiviteit tussen V.V.D. enerzijds en A.R. en C.H. zag mr. Oud evenmin. Ook A.R. en C.H. stemden tegen de P.B.O. Dus daarin zit het blijkbaar niet. Kabinetsformatie. Wat de kabinetsformatie be treft kantte mr. Oud zich tegen de opvatting, dat het V.V.D.- communiqué samenwerking tus sen regering en arbeidersorgani saties zou hebben afgewezen. Dat was zeker niet d£ bedoeling. Het ging er om, dat de regering vrij moet kunnen staan. Voor de gang van zaken bij de kabinets formatie had mr. Oud geen be wondering. Vroeger was de mi nisterpresident de man, waar zich het kabinet om kristalli seerde, nu wordt het meer en meer een post waarmee gescho ven kan worden. Voor de heer De Bruijn als P. B.O.-minister was mr. Oud een beetje bang, omdat hij voorstan der van wettelijke doorvoering zou zijn.. In een dubbele bezetting van „buitenlande zaken" zag hij geen heil. Over het komende beleid, zei mr. Oud, dat z.i. een sterke be lastingverlaging noodzakelijk is om de werkgelegenheid té be vorderen. De minister van finan ciën moet zelf bepalen hoe be zuinigd kan worden, maar zich hiervan niet afmaken met de toe zegging. dat hij met de Kamer overleg zal plegen. Mr. Oud besloot zijn betoog met zijn wantrouwen uit te spre ken inzake de nieuwe samenwer king, Er is iets aan het loswik- kelen in de confessionele partijen en dit kabinet kon het einde wel eens verhaasten. De V.V.D. groeit gestadig en kan. zich veroorloven rustig af te wachten, zij zal echter zeker niet zonder meer lijdzaam toezien. BOEKHOUDER LEEFDE OP GROTE VOET De 24-jarige Hagase boekhou der A. v. S. leefde op grote voet, had een auto in huur en rookte sigaren van veertig cent. Dit kwam voor de Rotterdamse recht bank aan het licht, toen de boek houder zich had te verantwoorden, omdat hij zich in de periode van 1 Januari tot en met Juli van dit jaar gelden zou hebben toege- eigend van ziin werkgever (firma Groenenwegen, landbouwwerktui- genfabriek, Rozenburg). Volgens de verdachte ging het om acht a negenduizend gulden, doch de benadeelde firma meen de. dat er f 14.000 verdwenen was. De boekhouder gaf toe inkomsten niet te hebben geboekt en uitga ven te hebben gefingeerd. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verdachtes raadsvrouwe merkte op, dat er weinig controle was ge weest. Zij vroeg een zo kort mo gelijke straf. Uitspraak over 14 dagen. „100 JAAR KROMSTAF" Opdracht voor ,n Volksspel De Stichting 18531953 heeft de Nijmeegse journalist H. Weh- berg, redacteur van „De Gelder lander", opdracht verleend tot het schrijven van een humoristisch spel, dat tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van de eeuwher denking van het herstel der Ker kelijke Hiërarchie „100 jaar Kromstaf" door het gezelschap „Wijk C op de planken" te Utrecht in de open lucht zal worden opge voerd. De heer Wehberg heeft de op dracht aanvaard. Het spel, dat voorlopig de titel: „Sta op je stand", draagt, zal zich op een ple zierige wijze bezig houden met de verhouding tussen de standen. Het zal op Zaterdag 16 Mei 1953 en zo mogelijk aan de voet van de Jacobitoren worden uit gevoerd. DE SITUATIE VAN HET CHRISTENDOM in de grote steden is critiek. Op tragische tvijze spreekt dit uit de cijfers der onker kelijkheid. In een stad als Amsterdam blijkt bijna de helft van het intellect van alles wat leiding geeft in de eerste stad des lands tot geen enkel kerkgenoot schap te behoren en alle banden met het Christendom te hebben verbroken. In Noord-Holland blijken bovendien bui ten Amsterdam nog 9 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners (Den Helder, Hilversum, Zaandam, Velsen, Bussum, Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Alk maar aanmerkelijk boven het landelijk gemiddelde (25,3 pet.) te liggen, terwijl ook in de kleinere gemeenten en op hel platteland aanzienlijke concentraties van intellectuelen voorkomen. KATHOLIEK S O CIA A L - K E R K E LIJ K INSTITUU1 Een nader inzicht in de bestaande geestelijke nood in de gezinnen in de verschillende lagen van de stedelijke samenleving schenken de percentages onkerkelijke mannelijke gezinshoofden onder enige groepen intellectuelen (leraren en hoogleraren, onderwijzers en beoefenaars van vrije beroepen) en onder alle arbeiders. Amsterdam Helder Zaandam Bussum Int. Arb. 45.9% 57.6 41.3 37.4 33.1 43.6 59.4 23.4 Heemstede Alkmaar N.-Amstel Haarl.meer Int. 30.3% 29.8 24.8 12.7 Arb. 19.0 38.8 17.4 18.7 In de buurt van München Gladbach zal een splinternieu we „stad" met meer dan 5000 inwoners uit de grond rijzen: het nieuwe hoofdkwartier voor de Noordelijke groep der land- en luchtstrijdkrachten van het Atlanti sche Pact, die Britse, Belgische en Nederlandse divisies omvat benevens de tweede Geallieerde tactische lucht macht, welker eskaders jachtvliegtuigen en lichte bom bardementstoestellen uit dezelfde landen afkomstig zijn. Bovendien zal er het beperkte Britse marinecommando worden ondergebracht, dat het bevel voert over de lan dingsvaartuigen op de Rijn en kleine vlooteenheden in de Noord-Duitse havens. Het hoofdkwartier zal 'n vol komen homogene eenheid vor men. Stafofficieren van de drie landen en de drie diensten zul len er samen werken als één enkele groep. Het bos in het onder de rook van de stad gelegen gebied wordt met bulldozers opgeruimd en met de aanleg van wegen is al een begin gemaakt. Het werk, dat volgens de plan nen omstreeks April 1954 gereed moet zijn, zal ongeveer 120 mil- lioen gulden kosten en volgens Britse staf-officieren worden be kostigd uit de door de Duitse belastingbetalers reeds opge brachte bezettingskosten. De bedoeling is, de thans over een aantal kleine plaatsen in Westfalen verspreide hoofdkwar tieren der verschillende dien sten samen te smelten. De legerstad zal een opper vlakte hebben van vier bij een km, en daar zij op ongeveer 10 km afstand van het centrum van MuenchenGladbach gelegen zal zijn, krijgt zij haar eigen win kels, theater, sportterreinen, zwembad, twee kerken en een school voor 500 kinderen. Een exercitieveld is uit de aard der zaak niet vergeten. Er komen meer dan 700 huis jes van het bungalow-type voor de gezinnen van officieren en manschappen, die aan 't hoofd kwartier verbonden zullen zijn, vrijgezellenkwartieren voor on gehuwde ofifcieren en kazernes voor de soldaten, de matrozen en de manschappen van de luchtmacht. Voorts zal 'n ver blijf voor 1.000 man Duits per soneel worden gebouwd. De ont werpers van de plannen hopen, dat de Duitse autoriteiten in de buurt woningen voor gehuwde employe's zullen bouwen. Het grootste gebouw zal het eigenlijke hoofdkwartier zijn. ARTS VEROORDEELD De Hoge Raad heeft verworpen het beroep van de Rijswiikse arts A. L„ die te Zevenhoven in sa menwerking met de plaatselijke arts aldaar een inwoner dier ge meente de tanden en kiezen trok onder narcose, welke patiënt over leed ten gevolge van een prop watten in de keel. dat ongeveer 270 meter lang en 150 meter breed zal worden. Daaromheen worden temidden van dicht geboomte de overige gebouwen gegroepeerd. Het hoofdgebouw wordt drie verdiepingen hoog. De bevolking van de leger stad zal voor het grootste ge deelte uit Engelsen bestaan, aangevuld met grote groepen Belgische en Nederlandse sol daten en manschappen van de luchtmacht plus hun gezinnen. De Amerikaanse en Franse strijdkrachten zullen vertegen woordigd zijn door kleine afde lingen verbindingspersoneel. De door Rusland overweldigde lan den, in het bijzonder Polen en de Baltische Staten, zullen door landgenoten vertegenwoordigd zijn in de hulpdienst van het Britse leger. Haring naar Polen Door de Nederlandse Bond van Haringhandelaren zijn verkocht naar Polen 20.000 vaten vette ha ring en 15.000 vaten volle haring. Deze haring zal in de loop van de ze maand verzonden worden. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: (niet voor Medan) ms. „Kedoe" (6 Nov.). Indonesië: (uitsl. voor Medan) ms. „Bali" (12 Nov.) Nieuw Guinea: ms. „Java" (16 Nov.) Ned. Antillen: ss. „Baarn" (8 Nov.) Suriname: ms. „Nestor" (12 Nov.) Canada: Nov.); ss. Nov.) ss. „Aalsdijk" (15 .American Judge" (6 Door de Enschedese recherche is, als verdacht van oplichting en flessetrekkerij gearresteerd de 43-jarige Hagenaar N. K„ die zichzelf promotor en hypotheek bemiddelaar noemde. Vermoed wordt, dat hij zich ook in andere plaatsen van het land aan oplich ting heeft schuldig gemaakt. De Hagenaar plaatste in een dagblad de volgende advertentie: „Kapitaalkrachtig pensioenfonds heeft gelden beschikbaar voor Twente en de Gelderse Achter hoek als hypotheek op courante onderpanden (ook nieuwbouw). Directe afwikkeling, lage rente en aflossing. Bedragen onbeperkt." Een kruidenier uit Glanerbrug, die graag een hypotheek van 5000,wilde opnemen, ging op deze advertentie in en ontving een schrijven terug met als brief hoofd „Financiële bemiddelings service". Korte tijd later kwam N. K. praten, of mijnheer wel geschikt onderpand bezat? Welnu, deze waren, behoudens een stukje grond, niet aanwezig. Of er dan geen levensverzekering aanwezig was? Dit laatste bleek wel het geval te zijn. De kruidenier had een verzekering lopen van 12.000 doch N. K. adviseerde de Glaner- brugger een nieuwe verzekering af te sluiten, groot 20.000. Dit gebeurde. Het premiebedrag 360,50 per jaar betaalde de Glanerbrugger voor de helft aan de Hagenaar. Dit geld behield hij echter voor zichzelf. En met de gevraagde hypotheek, die zou worden ge geven tegen de afgesloten ver zekering als onderpand, kwam hij helemaal niet opdagen. Inmiddels is wel gebleken, dat N. K. in Enschede zich reeds vijf tot zes keer aan oplichting en flessen trekkerij heeft schuldig gemaakt. Doch vermoedt wordt, dat uit het onderzoek nog zal komen vast te staan, dat hij nog meerdere men sen bij de neus gehad heeft. Voor zover gebleken is tot dusverre, heeft dé Hagenaar in Enschede slechts in éen geval werkelijk gelden als hypotheek afgegeven. Hij is thans ingesloten. Zij leren ons, deze cijfers, het inderdaad critieke van de situatie, van de ontstellende ontkerstening wel duidelijk inzien. Wat de arbeiders betreft, is de situatie nog ongunstiger. In Amster dam is het percentage onkerkelijke arbeiders niet ver verwijderd van de 60% en in Zaandam is dit bijna bereikt. In een gemeente met een provinciaal karakter als Alkmaar is dit maar 38.8%.. Voor de provincie Noordholland zonder de gemeenten met 20.000 en meer inwoners is het percentage nog 28.1%. Een bijzonder aspect hierbij is het feit, dat bepaalde beroepen in geestelijke nood verkeren en dan uiterst vatbaar blijken te zijn voor geestelijke infectie. De cijfers tonen weer aan, hoezeer de kerken uit de beroepsmilieu's verdrongen zijn. In Amsterdam zijn van de sjouwers, haven- en transportarbeiders 61.6% onkerkelijk bouwvakarbeiders 60.9% chauffeurs en voerlieden 59.9% industrie-arbeiders 59.3% Men stelle hier niet tegenover, dat dan nog altijd 40% arbeiders een positieve opvatting tonen ten opzichte van het Christendom. Dit beeld is vals! Dr. Smit zegt in zijn boek „Kerk en Stad", dat 4% van de Ned. Hervormden in Amsterdam nog kerks i». Daarnaast kunnen wij zeker het grote aantal non-paschanten onder de katho lieke arbeiders afschrijven voor de mogelijkheid van enig bewust Christelijk getuigenis in het beroepsmilieu. Men vorme zich zo eens een denkbeeld van het werkmilieu van het overgrote deel der be volking. Wat de nonpaschanten betreft spreken de percentages daar van in enige Amsterdamse parochies met massale geestelijke nood een beangstigende taal: de cijfers variëren van 65% tot 50%! In andere steden van de randstad Holland treft men, hoewel in mindere mate, voortgeschreden, gelijksoortige verschijnselen aan. Onkerkelijken Int. Arb. Den Haag Rotterdam Delft 35.7 33.3 30.0 32.7 39.2 30.8 21.0 Onkerkelijken Int. Arb. Wassenaar 36.7 9.6 Utrecht 26.1 21.6 Zuilen 29.8 27.9 Rijswijk 27.0 Hoewel minder ver voortgeschreden dan in Amsterdam, voltrekt het proces zich in Rotterdam echter met groter snelheid. Ook buiten de randstad Holland doen zich in een aantal grotere en kleinere provinciale steden zorgwekkende verschijnselen voor, al kan niet van geestelijke noodgebieden worden gesproken. Nauw lettende aandacht is hier echter geboden. De cijfers leren ook dat. Onkerkelijken In teil. Arb. 38.3% 58 60.2% 49.9% 34.8% 22.2% 33.4% 44.8% 34.9% 26.2% 30.9% 26.4% 45.9% 29.0% 26.1% 31.1% 5.2% 6.5% De gezonde positie van het Zuiden is verheugend, temeer, daar de onkerkelijkheidscijfers in de industriële centra van het Zuiden be- invloed worden door immigratie. Dit wil echter niet zeggen, dat het Zuiden onaantastbaar is. Tal van gegevens wijzen er op, hoe ook hier spanningen en tegenstellingen worden opgeroepen, die naast andere factoren een ongunstige invloed op de godsdienstige gezond heid van de Brabantse en Limburgse katholieken zullen uitoefenen. Zeer beknopt hebben wij hier het beeld geschetst dat onze grote steden als geestelijke noodgebieden te zien geven. En wat is het perspectief? Wanneer de massificatie in onze grote steden blijft toenemen en de zielloosheid van de moderne stadsbewoner blijft groeien, dan zullen over één generatie de mensen niet meer geschikt zijn om cultuur te dragen en zeker niet de hoogste vorm van cul tuur, die gelegen is in de godsdienst. En tot nu toe kunnen wij van deze geestelijke kanker nauwelijks het ziektebeeld vaststellen en weten wij niets van de middelen tot genezing en zorg-vóóraf! (Wordt vervolgd). FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 13 Theodoor begon te vrezen, dat hii geweld zou moeten gebruiken. Hii kon dit kalf toch niet in het huis zijns broeders laten liggen. Hii liep naar de hond en beval hem op barse toon te verdwijnen. Hij sloeg hem op zijn smalle gat. Hii trok hem aan ziin nekvel. Er was geen beweging in de Barsoi te krijgen. Toen ontstak Theodoor in woede. „Vooruit, eruit, nondejou!" vloekte hii. Hii haalde aan en trapte, dat was de eerste keer van ziin leven. De hond sprong jankend naar de open deur. Maar daar bleef hii staan, misschien een seconde, niet langer. Hii wendde schichtig zijn fraaie kop en keek Theodoor aan. Twee grote open ogen. twee we relden van angst, smekend, ver giffenis vragend, eenzaamheid el lende. Toen verdween het dier. geruisloos en snel. Door Toon Koriooms Er brak iets in Theodoor. Zijn woede tuimelde weg. Hii stond midden in de heldere keuken en keek naar de voet. waarmee hii getrapt had. Hii had een hond ge trapt, een kouwelijk eenzaam dier. De hemel mocht weten hoe hii dit had kunnen doen. Hii voelde zich hulpeloos, verlegen en tuurde maar naar de open deur. Beroer de vent, schold hii zichzelf, eerst haal ie zo'n beest aan en dan trap je. Zó zijn de mensen nou, zo ben jii. Aanhalen, aaien en dan slaan, trappen. Hij ging naar buiten. Het licht scheen op de kiezelstenen. Theo door floot lokkend. Toen luister de hii, zijn adem ingehouden en de ogen half dicht. Slechts het rui sen van de kale bomen in de tuin was het antwoord. Hii floot op nieuw. Hii luisterde scherp. Niets. Teleurgesteld liep hii weer naar binnen. Ontevreden en met een hart vol wroeging kroop hii te Twee uur later rammelde de wek ker. Theodoor stond zwaarmoedig op en ging naar beneden om kof fiewater voor het nog sluimerende gezin op te zetten. Toen verscheur de een juichkreet de stilte van de maagdelijke wintermorgen. Met twee sprongen was Theodoor in de keuken. „Ah brave jong, ben je toch terug gekomen?" riep hii uit. Een warm gevoel doorstroomde hem, hii bemerkte niets meer van de kou. De Barsoi lag achter de kachel. Ziin slanke snuit hield hii vriendelijk naar voren gestrekt. Nu sprong hii op, ziin staart wuif de heen en wear. Theodoor zakte neer op ziin knieën en sloeg ziin armen om de nek van het dier. Hii drukte ziin gezicht in de zachtharige vacht. Het dier was teruggekomen. Zo trof George ziin jongste broeder aan. „Dat noem ik nu nog eens hon dentrouw!" zei Theodoor triom fantelijk. Hii aaide en beklopte het dier maar. „Ja, George, hii liep gisteravond op straat zomaar met me mee. Ik kon hem niet meer houden, hii gimte naar binnen. Ik hem hem geslagen, aan zijn vel getrokken, gestampten toch teruggeko men. Dat is nou wat je noemt hondse aanhankelijkheid. Een mens zou zeggen: barst jii maar". „Toch zal hii er uit moeten. Ik wii dat straks niet beleven als Mies beneden komt. En ik heb wel eens horen beweren, dat een Barsoi vals is. vooral tegenover bed. Hii lag daar maar naar de zoldering te kijken. Uit de duister nis blikten talloze spitse honden- snuiten hem aan. verwijtend. In al die donkere ogen blonken tranen van een soort menselijk leed. Theodoor keerde zich naar het open raam; hii kon het niet lan ger harden. Natuurlijk, die Barsoi had een hel gehad bii ziin baas, 'n waarlijk honds leven: hii was ge vlucht door donkere straatjes weg van een hardvochtig huis. Toen was er een jongeman geko men, die vriendelijke woorden sprak en hem geaaid en gefeest had. Dankbaar was hii die jonge man gevolgd naar een huis waar een warme keuken wachtte en geen smerige steenkoude cement- vlöer. Doch daar brak de liefde af in een korte snauw, een slag, een ruk aan het koortsige hondenvel... eën trap in de lenden. Mensen ziin verraderliik, hen moet mén niet vertrouwen. Liever buiten rond zwerven, bevroren rommel uit vuilnisbakken vreten en dan maar wegkruipen onder een heg, voor goed. De slaap wilde voor Theodoor niet komen. Als hii even wegdoe zelde in een droom, werd hii op de een of andere lugubere wiize herschapen in een hoogbenige broodmagere Barsoi, die al die ellendige dingen deed; in vuilnis bakken wroeten en kreperen on der ligusterheggen. Dan schrok Theodoor weer wakker. Hii kreeg barstende koppijn. Stil stond hii op en nam aspirine. Tegen een uur of vier, viif viel hii in slaap, een slaap vol spitse hondenkoppen, kinderen. Zij hebben een jaloers karakter, zeggen ze". Theodoor geloofde niet wat ziin broer zeide, maar hii begreep de situatie volkomen. Wilde hii zich in dit huis handhaven, dan moest die hond er in de kortste keren uit. Daarom plaatste hii diezelfde dag nog een opzichtige advertentie. De hond was tegen betaling van de advertentie-kosten terug te be komen. Twee dagen later ontving Theodoor een langwerpige brief van de krant. In de enveloppe zat een tweede brief, waarvan het adres door 'n geweldenaar scheen te ziin geschreven. Ook de brief zelf bevatte een machtig hand schrift alsof men met een brede hotte pen te werk was gegaan. Een forse onleesbare handtekening voltooide het geheel. De brief kwam ergens uit het noorden van de stad Breda. Laurier dreef 7. dus nogal een eind uit de buurt. De op dit adres vermiste Russi sche windhond beantwoordde vol komen aan de beschrijving in de advertentie. „Helaas kan ik de hond zelf niet komen halen. Indien u hem zoudt willen brengen, zul len eventuele onkosten gaarne vergoed worden. Hoop spoedig Bojan terug te zien," zo eindigde de brief. „Hii heet dus Bojan", zei Theo door. ,,'t Zal mii benieuwen van wie hii is." George en Mies hadden mee op die handtekening zitten studeren, maar zii konden er evenmin iets uit maken. (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3